elen herdachten de gevallenen het feit der bevrijding ,Vrijheid is een kostbaar goed, lat we doorlopend moeten erdedigen" SÏSCH ISCH GEDENKTEKEN ONTHULD erdenking bevrijding Achterveld Leusdense jeugd toonde interesse voor schaaksport ÏtG 7 MEI 1975 LEUSDER KRANT ;USDEN/AMERSFOORT - Mei 1975 Dertig jaar geleden werd Neder- bevnjd door de geallieerde legers van de Duitse onderdrukking. Dertig geleden gingen voor het eerst na vijf jaar vrijheidsberoving de rood- liuwe vlaggen weer uit. De vrijheid van een volk: een kostbaar goed, iet hoog genoeg kan worden aangeslagen Geen mens op de wereld kan de vrijheid onderschatten, wanneer zijn land onder de voet is gelopen est door vreemde overweldigers. Wanneer zijn land gedurende jaren vrijheid van meningsuiting, van pers, van verenigingsleven, van poli- organisaties, van kulturele manifestaties, van onderwijs heeft gekend. i«er zijn volk is geknecht, gevangen gezet, gemarteld en gedood Het is de taak van hen, die het mee maakten, de gruwel van het geweld en de vrijheidsberoving duidelijk te maken aan de inmiddels opgegroeide nieuwe gene ratie, opdat deze eenzelfde zinloos ge beuren nooit zal behoeven te onder gaan Zowel de Russen als de Nederlanders hebben dit op waardige wijze gedaan op zondag 4 mei op de fusilladeplaatsen van het concentratiekamp Amersfoort en de erebegraafplaats van de Russische en geallieerde soldaten op Rusthof' 's Morgens om half 11 vond onder grote belangstelling de plechtigheid plaats, waarmee de Russen hun doden uit de Tweede Wereldoorlog herdachten Bij de vlaggemasten aan de ingang van de begraafplaats Rusthof", waar de vlaggen der geallieerden halfstok hingen, werden in tegenwoordigheid van en door vele hoge autoriteiten kran sen gehecht aan daar voor opgestelde standaards. Naast de burgemeesters van Amers foort en Leusden, die beiden namens hun gemeentebesturen kransen legden wa ren zeer vele hoogwaardigheidsbekle ders uit Rusland en de Balkanstaten aan wezig Kransen werden gelegd oor Zijne Excellentie A Romanov, de Ambassa deur van de Unie der Socialistische Sovjet Republieken in Nederland. De Mi litaire Attaché van de Sovjet Junie, de kolonel E O Anissimov. De Ambassa deur van Bulgarije, Zijne Excellentie Y ToshkolDe eerste Ambassade Raad van de Republiek Oost-Duitsland W Hungen. De Ambassadeur van Hongarije, Hare Excellentie Mevrouw A Bebrits De Ambassadeur van Joego-Slavie, Zijne Excellentie T. Ajanovic De Ambassa deur van Polen. Zijne Excellentie J Okuniewsky De Ambassadeur van Roe menie. Zijne Excellentie T Pop en de Ambassadeur van Tsjechosiowakije. Zijne Excellentie V Maly. Een indrukwekkende rij hoogwaardig heidsbekleders, die ieder op hun beurt rnet bloemen de nagedachtenis eerden van hen, die sneuvelden om de vrijheid van hun land te verdedigen tegen en te heroveren op het Duitse rascisme Langzaam betrad de stoet het Rus sische Erekerkhol, waar de rode tulpen bloeiden naast de uniforme witte stenen van zo'n duizend gesneuvelde Sovjet soldaten. Het is altijd weer een beklem mend gebeuren orn langs deze graven te lopen, van bekende en onbekende sol daten, die vaak hun heel jonge leven gaven voor een betere wereld voor de overblijvenden. Een erewacht van Nederlandse solda ten stond aangetreden bij het hernieuwde Sovjet-monument, dat op deze ochtend onthuld zou worden Een Nederlandse militaire trompettist begeleidde het ge beuren Kolonel Anissimov. Ambas sadeur Róinanov, een Russische oud- strijder en burgemeester Troostwijk spraken inleidende woorden van her denking, waarna Zijne Excellentie Ro- inanov de rode vlag van het monument wegtrok, waarmee de onthulling een feit was. Het monument is in Rus land vervaardigd uit platen wit mar mer, en het is met de hulp van het Nederlandse leger ter plaatse opge» richt. Toen de trompettist de onthulling op muzikale wijze beëindigde, werden bij het monument kransen gehecht aan de Hare Excellentie mevrouw A Bebrits, ambassadeur van Hongarije, legt een krans bij de vlaggen der Geallieerden. Burgemeester Van der Post legt een krans op de Russische fusilladeplaats Koedriest. Onthulling van het nieuwe Russische monument ter ere van de omgekomen Russische soldaten in de Tweede Wereldoorlog door Zije Excellentie A Romanow, de Russische ambassadeur in Nederland. daarvoor bestemde standaards door alle reeds genoemde autoriteiten, alsmede door verschillende vrouwenver enigingen en jeugdorganisaties der Sov jetlanden in Nederland Van Nederlandse militaire zijde werd de plechtigheid bijgewoond door Gene raal Van der Ploeg, aan wie hiervoor dank werd gezegd door de heren Ro manov en Anissimov. Na de kranslegging bij het nieuwe Russische monument ,,Wij zullen nie mand ooit vergeten", verzekerde één der Russische autoriteiten, wandelde men langs de graven der geallieerde soldaten en van andere gesneuvelden alwaar de Russen rode rozen depo neerden. Per auto ging het naar de Russische fusilladeplaats Koedriest. Ook hier werden kransen gelegd. Bij elke krans legging salueerden de militaire auto riteiten De trompettist luisterde de plechtigheid met zijn muzikale om lijsting op. De Nederlandse militairen hadden ook hier de erewacht betrok ken s Avonds om 19.00 uur verza melde een duizendkoppige menigte zich op de Appelweg voor de stille om gang. De bereidheid om de voor de vrijheid van Nederland gesneuvelden in de Tweede Wereldoorlog te her denken was verheugend groot. Nimmer in de laatste jaren was de deelname aan de stille tocht zo overweldigend. Zelfs toen het ging om de vrijlating van de Drie van Breda, onder wie de beul van Amersfoort Kotalla, waren niet zó veel mensen op de been. Onder de aanwezigen zagen wij de burgemeester van Amersfoort en zijn echtgenote, de burgemeester van Leus den, vrijwel alle wethouders van Amers foort, gemeenteraadsleden, wethouders en gemeenteraadsleden uit Leusden, hoofdonderwijzers, afgevaardigden van hetLeger des Heils, de hoofdcommis saris van politie te Amersfoort, vele vertegenwoordigers uit het verzet voormalige concentratiekampgevange nen, een deputatie van „Don Bosco" en heel veel jeugd. Een dputatie van padvinders had de erewacht betrokken bij het beeld van de concentratiekampbewoner vervaar digd door Frits Siéger in het jaar 1953 en geplaatst op de fusilladeplaats van het concentratiekamp Amersfoort. Er werden kransen gelegd, en vele mensen groepeerden rondom het beeld, bloemen, die de vredesduiven rond het monument spoedig geheel bedekten In een onafzienbare rij liep men rond het beeld de zandweg tussen de wallen dóór terug naar de uitgang van het concentratiekamp, gemarkeerd door een groot aantal afgeronde spitsvormige grijze stenen. Langzaam liep de stoet inde richting van Rusthof" De politie had de Doorn- seweg voor het verkeer afgezet, en de lange rij mensen kon ongestoord zijn tocht te voet afleggen. Langs de vlaggemasten en de kran sen liep men naar het kleine monument ter nagedachtenis van de geallieerde soldaten. Tegen kwart vóór acht begon nen de klokken te luiden, en om 20.00 uur blies een trompettist het signaal voor de twee minuten stilte. De stoet stond roerloos Een ieder werd gegre pen door het moment van herdenken, en liet de gedachten de vrije loop. Om twee minuten na acht blies de trom pettist ,,The Last Post" Langs de graven der gesneuvelde Nederlanders, de overige geallieerden en na de Rus sische erebegraafplaats keerden de be langstellenden terug naar hun auto's en terug naar hun huizen. Een ernstige en indrukwekkende plechtigheid was ten einde. Moge dit om zien na dertig jaar de jeugd er voldoende van hebben overtuigd hoe diep de wonden zijn, die door oorlog en geweld worden geslagen. (ACHTERVELD - Het feest van de ienking van de bevrijding te Ach- beld begon met een rondgang door dorp van de muziekvereniging W.S., voorafgegaan door de tam- s en de majorettes. Hierna volgde t over negen een gezamenlijke idienst met de Rudolphsticbting. De s goed bezet. oeting vond plaats door ds. J. Éflesma. De dienst werd afgewisseld pgezang door koor en gemeente en n Gospelgroep. Het woord werd Kelend gevoerd door ds. J. Jel- i en pastoor Jansen. De diens! d besloten met het gezamenlijk zin- Q het Wilhelmus. 110.00 uur vond een herdenking isbij het beeldje bij de R.K. kerk. roij waren aanwezig b. en w. van de Leusden, schoolkinderen uit bterveld en Leusden, de Oranje Ver gingen van Leusden en de Rudolph- l en het Feestcomité van Ach De herdenking bij het beeldje werd geopend met een kort woord door de heer H. Ossendrijver, voorzitter van het Feestcomité Hierna werd er gezongen door de schoolkinderen van Leusden en Achterveld, gevolgd door zang van het kerkkoor. Na deze zang werd het woord ge voerd door burgemeester mr. A H. van der Post, die het volgende zei' „Het is zonder enige twijfel een voor recht, dat onze plaatselijke gemeen schap op deze mooie plek bij dit symbo lische beeldje in volle vrijheid onze be vrijding van een vijfjarige periode van onderdrukking kan herdenken De vraag is echter of wij Nederlanders nog wel voldoende beseffen hoe groot dat voorrecht is. In het leven van elke dag went men spoedig aan de goede dingen. De waar dering die we daarvoor moeten hebben, verflauwt meestal gauw. Dat is menselijk, maar overwegen wij nog wel eens hoe anders het thans had kunnen zijn? Dat wij nu in volle vrijheid hier bijeen kunnen komen, hebben wij te danken aan de grote offers die mede voor ons door de geallieerde militairen, alsmede door de burgerbevolking zijn gebracht. Velen hebben voor onze vrijheid hun leven geofferd, waarbij ook aan het on dergrondse verzet moet worden ge dacht. Herdenkingen als gisterenavond en van vandaag zijn noodzakelijk en onmisbaar om ons blijvend te laten rea liseren, dat de vrijheid zo'n ongelofelijk kostbaar goed is, dat wij daarom met ons allen doorlopend op de bres moeten staan om die vrijheid te verdedigen. Een vrijheid, die betekent vrij zijn in onge bondenheid. Uiteraard speelt daarbij onze menta liteit een heel grote rol. Wij moeten daarbij de bereidheid kunnen opbren gen om ons ook in de toekomst in te spannen in geestelijk en materiële zin, om die vrijheid te verdedigen. Het zou zinvol zijn aan de jaarlijkse bevrijdingsdag meer aandacht te schen ken Het is een uitermate geschikte ge legenheid om onze kinderen te kunnen wijzen op de offers die in het verleden ook voor hun vrijheid, zijn gebracht. Die offers moeten niet als vanzelf sprekend worden beschouwd, maar dienen blijvend ons aller aandacht te verkrijgen. Het is jammer dat ik het zeggen moet, maar wat dit betreft is de mens hardleers. Men vergeet bijvoor beeld zo vlug dat juist ëen deel van het grondgebied van onze!gemeente over spoeld is geweest van menselijk leed, bloed en tranen van velen van de besten die in de jaren 1940 -1945 onder ons hebben verkeerd. Ook op die plek hebben velen van ons gisterenavond mogen, vertoeven. Op die momenten voel jé, de eenheid die toen onder ons bestonjl. In die verband doet het mij deugd dat de eensgezind heid van de jaren 1946 - 1945 vandaag hier in Achterveld en Leusden-Centrum in de kerken tijdens gezamenlijke dien sten tot uiting is gekorven. Dit beeldje is in 1970 opgericht ter: herinnering aan het feit, dat op 28 en 3b april 1945 hier op het terrein van de St Josephschool naast de kerk in aanvezigheid van Z.K.H. Prins Bernha'd besprekingen zijn gehouden tussen [geallieerde mili tairen en vertegenwoordigers van het Duitse Militaire en Btrgerhjk bestuur, om de bevolking van rangerend Weste lijk Nederland van hetko noodzakelijke voedsel te kunnen vobrzien. Het slaat er zo eenvoudig: „Bijna Vrij!!" Maar men wordt neg stil als men be denkt wat aan die aprildagen van het jaar 1945 vooraf gini en wat er zich nadien nog voor de bevrijding zou af spelen. Dames en heren, het is vandaag be vrijdingsdag. Naast de bezinning is er ook de tijd van vreugde. Vreugde om- datgene wat met de bevrijding van ons land is bereikt. Daarom is het ook een goede zaak dat een ieder deze dag op eigen wijze verder in gepaste vreugde kan doorbrengen ln die betekenis wens ik u allen een goede en vrolijke bevrijdingsdag." Na deze toespraak werden door de burgemeester bloemen bij het beeltje gelegd. Na deze bloemlegging werd de herdenking besloten met het gezamen lijk zingen van het Wilhelmus. LEUSDEN - Donderdag 1 mei maakte de schaakvereniging gebruik van de grote tent nabij de Biezenkamp die door de oranjevereniging beschikbaar was ge steld aan de Leusdende sportclubs om zich te presenteren. Vooral de jeugd maakte hier gretig gebruik van. En er werd dan ook druk op de gereed staande borden gespeeld. Donderdag24 april speelde het tweede tiental van de schaakvereniging Leusden hun laatste wedstrijd tegen Doorn - Driebergen. Door omstandigheden moesten er nogal wat spelers verstek laten gaan en speel - den de Leusdenaren met drie invallers. Misschien mede hierdoor verloren de schakers met 3-7. Winst voor de heren Visser, Stevens en Agterberg. Uitslagen huiscompetitie: Groep 1 Karis - Van der Laaken De Jager - Tijmensen Uitslagen ladder: De Graaf - Veenendaal Van Egdom - Boschman Berg - Struiwig Wisman - Kuiper Van Santen - Kuiter Uitslagen jeugd Groep 1: Niels Jansen - Jaap Zweinenberg Leo de Rijke - Theo Jansen 1-0 V-V /2 '2 -1-0 1-0 1-0 &-f 0-1 1-0 S. Biesterveld - Jan A v. Twillert 0-1 Groep 2: P. v d. Woerd - E Nieuwstraten /-\z Jan K. v Driel - Eko Bousema 0-1 Remco Wessels - Sjoerd de Jong 1-0 Wim de Vos - Jan K v. d. Woerd 0-1

Leusder Krant | 1975 | | pagina 9