lommissie Planning vindt grens- orrecties niet nodig, ondanks nevenredige verdeling leerlingen IG DER VERPLEGING tHOOLRAADVERGADERING Oud papier wordt weer opgehaald Optreden van „Lisiduna" besloot bijzondere dag Losse verkoop Leusder Krant AGENDA EMEENTE LEUSDEN D MEI 1975 LEUSDER KRANT Onze krant is op onderstaande adressen los verkrijgbaar. Leusden-C. Leusder Krant, Finnmark 3. SV Bookstores, Torenakkerweg 16. De heer W J Schut, Hamersveldseweg 26. Zwembad Leusden. Burg. Buimngpark. Manege en Taveerne „De Klaveet", Postweg 1 Achterveld: Boekhandel Vos. Hessenweg 323 Leusden-Z^ Luitjens Supermarkt, Pr. Irenelaan 9 ACHTERVELD Vrijdag 16 mei: Kerstenssportpark 18.45 uur voetbal K.P J Achterveld - K.P.J. Hoogland. Vrijdag 16 mei: Bibliotheek 19.00- 20.00 uur. Zaterdag 17 mei- Kerstenssportpark Juniorentoernooi Aanvang 9 30 uur. 's avonds een show in de binnentuin van het denken. Op de volgende schujlraadver- gadering zal hierover verslag worden uitgebracht Ook de nota scholenbouw stond op de agenda Hier kon men echter op dit moment niets concreets over zeggen. De schoolraad wil hier dan ook nader op in gaan als de afdeling onderwijs deze nota bestudeerd heeft. De regionalisering van de Onder wijs Adviesdienst (O A D levert nogal wat moeilijkheden op. De heer D. v Rhee was hierover duidelijk teleurgesteld. ,,We hadden van te voren hierover al een verslag kunnen schrijven,'' aldus de heer Van Rhee, „de bezwaren die het bijzonder onder wijs heeft aangevoerd waren te ver wachten." Er kwamen van die zijde protesten tegen de samenstelling van het bestuur, wat echter nagenoeg het zelfde is als bij het huidige Ook de uitgangspunten blijven hetzelfde maar ook daar kan men zich niet mee ver enigen nu het een nieuwe dienst be treft Het lijkt of men begint met een nieuw stukje schoolstrijd en dan met name vanuit het Protestants Christe lijk onderwijs, merkte de heer v. Rhee op. „Dit kan uiteraard alleen maar vertragend werken' Begin sep tember zal over de regionalisering van de O A D. aan de raad een verslag worden aangeboden. In de rondvraag werd door mevr. Colpaart de stichting van een Mon- tessorie school in Leusden aan de orde gesteld Zij vraagt zich af of dat geen invloed heeft in verband met het leer lingenaantal van de openbare scholen De heer Schols merkt op dat voor de stichting van een kleuterschool aan de voorwaarden voldaan wordt. De heer A. Panson vraagt zich af of er be zwaren zijn tegen een openbare mon tessorischool Daarvoor zullen ech ter eerst de cijfers bekeken moeten worden De aktiegroep stelt dat er met name uit het openbaar onderwijs veel belangstelling is. Uit Alandsbeek schijnen er ook nogal wat aanmeldin gen te zijn. Iets concreets is hier ech ter nog niet over te zeggen. Waarschijnlijk is het wel dat het een Stichting wordt omdat het op richten van deze school uitgaat van een aktiegroep. Foto: Janus Visser LEUSDEN/CENTRUM - Door diver se omstandigheden is de inzameling van oud papier door de Hobbyclub in april en begin mei wat in de verge telheid geraakt Men wil nu echter weer vol goede moed beginnen. Aan staande vrijdag kan iedereen weer oud papier inleveren achter,,de Til" (Bavoortseweg) vanaf 18.30 uur. Inwoners die hun papier graag op gehaald hebben kunnen dit melden door telefoonnummer 03496-1826 te draai en Men kan dit donderdagavond na acht uur en eventueel vrijdagavond na half zeven doen Men zal dan pro beren uw papier vrijdagavond of za terdag te halen. De leiding hoopt dat men bij deze inzameling - en ook bij de volgende in juni - weer een volle container krijgt. Dan is er voor de vakantie gangers van de Hobbyclub wat geld ach ter de hand De leden die oud papier inleveren, kunnen de opbrengst hiervan van hun contributie voor de vakentie aftrekken. EXPOSITIES LEUSDENAREN. Ries Kleijnen, etsen, tot en met zaterdag 17 mei in „De Ervaring", Kleine Overstraat 85 te Deventer. Mandula-expositie. 's Woensdags tot en met 's zondags van 13.00 uur tot 18.00 uur. De heer Jippe Hoekstra uit Leus den, lid van de Progressieve Koncen- tratie Utrecht (PKU) in de provin ciale staten en stafmedewerker bij de Nederlandse Stichting voor Kunstzin nige Vorming in Amersfoort, expo seert op het ogenblik schilderijen, tekeningen en plastieken in de Rabo bank in Waddinxveen, daartoe uitge nodigd door de plaatselijke museum stichting De expositie duurt tot en met 30 mei 1975 en is op werkdagen geopend van 9 tot 16 uur LEUSDEN/CENTRUM. Donderdag 15 mei: Astmafondsgebouw, Lanxlaan 1. Oprichtingsvergade ring Montessori-onderwijs. Aan vang 20.30 uur. Donderdag 15 mei: Clubgebouw „Blij- Hof" Werkavond voor de speel- markt Aanvang 20.00 uur. Elke donderdag U.V.V. -Senioren- sociëteit in de kantine van de Sporthal in Groenhouten. Voor ou dere inwoners van Leusden/Cen trum. Van 14.00 - 16.30 uur Elke donderdag: Klaverjasclub „Leu- den Troef" Clubavond in Café Restaurant „Nieuw Leusden' Vanaf 20.00 uur Elke maandag: Herv./Ger. Jeugdclub voor meisjes van 8-12 jaar in het witte gebouwtje achter de Til (Bavoortseweg). Elke vrijdagavond, zaterdagavond en zondagmorgen: Ontmoetingsgelegen- heid in de Johanneshoeve, Hamersveldseweg Van 9 00 tot 11.00 uur Elke donderdagmorgen: Van 9.00 tot 10 00 uur. Gezinsverzorging en bejaardenhulp van het Groene Kruis, gebouw Wit-Gele Kruis, Rozengaarde 33. Elke maandagavond: Jeugdclub voor meisjes en jongens van 8 t/m 12 jaar in ,,'t Claeverenblad", Hamersveldseweg 102. Elke donderdagavond: Herv. Ger. jeugdclub voor meisjes en jon gens vanaf 16 jaar in ,,'t Clae verenblad", Hamerveldseweg 102. Elke zaterdagavond: Soosavond in jeugdhonk ,,'t Claeverenblad", Ha mersveldseweg 102. Iedereen is van harte welkom. Elke dinsdag en vrijdagavond: „De Til" Vanaf 19.00 uur geopend 18.30 uur Hobbyclub. Elke dinsdag: Van 18.45 - 19.45 uur: Jeugdschaken in voormalige Roda- kantine - Burg Buimngpark. 19.45 uur schaken senioren in dezelfde kantine. Hulpdienst de Wetering. Telefoonnum mers 2746, 2988, 2950, 3110, 2756 Parochie Bibliotheek. Leusden/Cen trum Hamersveldseweg 55 ('tRos Beyaart) Uitlening zaterdag van 2-3 uur en zondag van 10-11 uur LEUSDEN-ZUID Donderdag 15 mei: Bibliotheek „De Boekenmolen", uitlening van 13.30 uur tot 17.00 uur voor volwas senen en kinderen Arnhemseweg 83 Vrijdag 16 mei: Bibliotheek „De Boe kenmolen". Uitlening van 19.0C uur tot 20.00 uur. Uitsluitend voor volwassenen. Arnhemseweg 83 Vrijdag 16 mei: P J. G. U. Gezamen lijk eten in Chinees restaurant Verzamelen om 19.15 uur bij de Dorpskerk aan de Arnhemseweg Zaterdag 17 mei: P.J.G U. Dansavond in café-restaurant „De Mof'. Aan vang 20.00 uur. Medewerking ver lenen „Les Donjons" Maandag 19 mei: In verband met tweede pinksterdag: Geen spreekuur voor de Gezinsverzorging en Bejaar denhulp van het Groene Kruis, in het Groene Kruisgebouw, De Roo van Alderwereltlaan 13. Dinsdag 20 mei: U V.V. Senioren So ciëteit. Gezellige middag voor de oudere inwoners van Leusden-zuid en het klubgebóuw van „Roda", Bavoortseweg. Van 14.00 uur tot 16.30 uur. Dinsdag 20 mei: Stichting Valleikon- serten konsert door het Amster dams Strijkkwartet (Webern, Mo zart, Janacek) in de Dorpskerk aan de Arnhemseweg. 20.00 uur Zaterdag 24 mei. P. J. G *J. land dag. OPPASCENTRALE LEUSDEN. Voor een oppas bellen naar mevrouw C Deenik, Koningin Julianalaan 35, Leusden-zuid, telefoon 033-18134. 's Avonds om half acht zaten de mees te bewoners van „Lisidunahof" m de wandelgangen rond de binnentuin in afwachting van het optreden van het Leusdens muziekgezelschap „Lisidu na". Compleet met tamboerkorps en majoretten gaf „Lisiduna" een aardi ge muzikale show, die door iedereen hogelijk werd gewaardeerd Onder de muzikale tonen van één van „Lisi duna s" trompettisten haalde genees- heer-direkteur P Woortman tenslotte de vlag naar beneden Direktrice zuster Stet sprak een dankwoord, en zei te hopen dat „Li sidunahof' in de toekomst immer op een dergelijke zinvolle wijze de dag der Verpleging zou mogen vieren, geza menlijk met alle disciplines en in even grote eensgezindheid. ISDEN - Een goed initiatief van irsoneelsvereniging van „Lisi- jofom dit jaar bijzondere aan- te besteden aan de 12e mei, Ijder verpleging. 12e mei is nationaal en interna- il uitgeroepen als de dag der leging Op de 12e mei van het jaar terd de grondlegster van de mo- verpleging en de verpleegkundi- pleidingen, Florence Nightingale ren jirence Nightingale begon in 1845 et dorp, waar haar vaders land- lag, bezoeken te brengen aan 9l en al gauw ontdekte zij dat een noodzaak was om te leren legen In Duitsland en Frankrijk ie kijken hoe het verplegen in ster haar werk moest doen, zij or ganiseerde ook de recreatie van de sol daten zodat deze niet langer waren aan gewezen op bordelen en kroegen. Ze maakte van de barakken, waarin de gewonden op de vloer lagen, zonder kleren en tussen de ratten en de uit werpselen, een leefbare omgeving. Ze reorganiseerde de gezondheids zorg in het leger, de gezondheids dienst in de koloniën, de ziekenhuis- bouw, zij organiseerde de opleiding voor verpleegsters en garandeerde deze vrouwen een geregeld en goed sa laris. Zij opende een school voor ver pleegsters, voor vroedvrouwen, wijk verpleging en een Army Medical School. Door de oprichting van de diverse verpleegstersopleidingen kreeg het be stand of godsdienst ook zijn mag" Daarom wordt haar geboortedag jaar lijks gevierd, met als doel, de bezin ning betreffende ons beroep van verple ger en verpleegster. Wij hebben gemeend dit jaar op de 12e mei op „Lisidunahof" iets te moeten organiseren voor al het ver plegend personeel. Als je dag in dag uit het verplegingswerk verricht, loop je het risiko, dat het een sleur wordt. Wij vinden daarom dat de mensen aan de basis eens een schouderklopje en een komplimentje moeten hebben." Nou, dat gebeurde op maandag de 12e mei bij „Lisidunahof's Mor gens om 10.00 uur vond de vlaggen- ceremonie plaats. Het personeel dat de afdelingen kon verlaten, verzamelde ministratie, de receptie, de keuken, de linnenkamer, hago, direktie, be zigheidstherapie, psycho-geriatrische dienst, fysio-therapie, civiele dienst, de tuinlieden en de pastorale zorg. Hij wilde graag de goede samenwer king met al deze werkers op „Lisi dunahof" onderstrepen. „Tevens moet deze dag ook een dag van bezinning zijn", aldus de heer Couwenberg, „waarop we ons afvragen wat doen wij allen? Waar zijn we mee bezig? Of: doen we het goed, kan het misschien beter. Gezamenlijk kunnen we stellen dat wij hier bezig zijn met een groot stuk dienstverlening, waarbij de mens centraal staat. Ons thema ter overdenking voor dit jaar isDe techniek is koud, de ver pleging en verzorging hebben een hart. Na deze toespraak reikten de heren Couwenberg en Pelupessy aan alle aanwezigen een ballpoint uit, waar omheen een briefje was gewikkeld met het opschrift: „Wij zijn u erkentelijk voor uw inzet. 12 mei 1975. Perso neelsvereniging Lisidunahof". In de kantine en op de afdelingen trakteer de der personeelsvereniging op gebak bij de koffie, ter viering van de fees telijke dag. alegend personeel van Lisudinahof toont de speciale vlag die zij in top én ter gelegenheid van de dag van de Verpleging, 12 mei Foto- Janus Visser. iSilen daar plaats vond. Minister Herbert steunde haar werk. eerste nam Florence Nightingale rpnisatie ter hand van het „Insti- i lor the Care of Sick Gentle- io in destressed circumstances", dit werk raakte zij er eens te meer overtuigd, dat het haar taak zou capabele, betrouwbare verpleeg- s op te leiden. Een verpleegster tot die tijd een dronken pros- e, die door iedereen geminacht 1. De morele en hygiënische toe ten in de ziekenhuizen waren tot ijdten hemel schreiend. *n de Krimoorlog uitbrak kreeg toce Nightingale haar kans. Zij kt niet alleen verbetering in de indigheden, waarin de verpleeg- roep van verpleegster een stuk inhoud Afdelingshoofd van „Lisidunahof" P. E. Pelupessy en de voorzitter van de personeelsvereniging van „Lisiduna hof' W. Couwenberg zeggen daarover: „Men moest weten wat een ziek mens was. Hoe het gedrag tegenover hem moest zijn. Dat een patient een mens is, die hygiëne, verzorging en liefdevollt verpleging behoeft Gezien in het kader van het jaar van de vrouw, „aldus de heren Couwen berg en Pelupessy „zou Florence Nigh tingale ook als initiatiefneemster daar van kunnen worden beschouwd. Rond 1870 pleitte zij reeds voor de vrouw Zij zei: „Mijn principe is altijd ge weest de beste opleiding te verze keren voor iedere vrouw, wat haar zich in de binnentuin rond de vlaggen mast Een trompettist zorgde vanaf het balkon voor een welluidend vlagge- signaal. Het was de heer Louw van de Techinische Dienst, die de vlag van de Verpleegdag kreeg aangereikt door een verpleegkundige en die op statige wijze, onder aanmoedigend applaus van alle aanwezigen, de vlag naar de top van de mast hees. De voorzitter van de Personeelsver eniging van „Lisidunahof", de heer W. Couwenberg, hield een toespraak. Hij zei dat hoewel op de dag van de ver pleging de verpleging en de verzorging centraal staan, ook de paramedische medewerking bij de viering van de Verpleegdag nauw betrokken is. Hij noemde de technische dienst, de ad- Het muziekkorps Lisudina bracht verpleegcentrum Lisudina •USDEN-CENTRUM - Woensdag- d mei vergaderde de Gemeen- PPelijke Schoolraad voor het Open- Onderwijs Gemeente Leusden weer Raadszaal. Op de tribune waren keer geen belangstellenden te 'eikomen. De agenda werd in een rttijd doorgenomen, n.l. in een i uur. it *il echter niet zeggen dat er niets "grijks ter sprake kwam tereerst zou er een verslag zijn Pb commissie planning naar aan- van de groei van het leer- ®aantal in Leusden- Centrum. k u reeds eerder heeft kunnen le- Ü1 de school in Alandsbeek zoals staat moeten beginnen met 4 terklassen en twee eerste klassen sschool Voor de Wegwijzer en Wip-Wap zijn echter erg weinig leidingen binnengekomen. standpunt van de commissie in deze zaak is dat er geen scorrecties moeten komen. Met JJKtercommissies uit Leusden is «jels een bespreking gehouden •te kwestie. Niet dat men daaruit 3,rect een kant en klare oplossing Fjcht, maar wellicht krijgt men teter idee hoe de ouders hierover weinig nieuwe aanmeldingen voor „De Wegwijzer"

Leusder Krant | 1975 | | pagina 3