een plezierige ontspanning Zwemmen bij „De Haaien" is LEUSDENSE VERENIGINGEN IN HET ZONNETJE ierdag 15 mei 1975 LEUSDER KRANT De heer Van Oosten bespreekt resultaten IOntspanning hoort er ook bij. niets gebeurd was De club groei de voorspoedig en het zwembad werd aangepast aan de eisen des tijds. Voor wat het buitenbad betreft, blijft er nog wel wat te wensen. De startblokken zouden nodig verbeterd moeten worden en de ligweiden om het bad zijn op mooie dagen wel wat aan de krappe kant, maar het vernieuwde binnenbad is een juweeltje gewor den Dat werd vooral ondervonden tijdens de „Zwitserse Week", die onlangs door de Haaien werd georganiseerd De Haaien hebben momenteel een (jeugd)wedstrijdploeg van rond de veertig jongens en meisjes. Met assistentie van drie trainers en vier instructrices staat de training onder leiding van de heer C. van Oosten. Hiernaast bestaat, onder supervisie van de heer C. C. Noordijk een onge veer even grote polo-groep. De training hiervan «-wordt verzorgd door de heren J. Oskam en G. C. J. Dietrich. De Haaien spelen met drie heren- en éen adspi- rantenteam in de KNZB-knng Utrecht. Er bestaat op papier ook een dames-zevental, (nog) bestaande uit slechts zeven speelsters. Om in competitie verband met een team mee te spelen moet men echter toch wel kunnen beschikken over 10 tot dames, vanaf 15 of 16 jaar. Wie weet, of het er nog eens van komt? Theoretisch moet dit voor een vereniging als de Haaien toch wel mogelijk zijn Naast deze wedstrijdzwemmers heeft de Leusdense zwemclub een groot aantal recreatieve le den. Op dit moment ruim 150 zwemmers en zwemsters Op vallend is, dat zich meer en meer oudere leden melden voor deze afdeling. Begrijpelijk is dat wel, omdat juist voor deze men sen zwemmen onder goede lei ding een wel zeer gezonde ont spanning is Mevrouw van Klom penburg (zie verder) kan hier over meer vertellen LEDENTAL GROEIT Wij schreven reeds, dat het ledental van de Haaien een re gelmatige groei vertoont. Maan delijks stijgt het nog. Voor een deel houdt dit verband met de gestadige groei van Leusden Verder heeft ook het vernieuwde binnenbad hiertoe bijgedragen. Men kan nu het gehele jaar door DE HAAIEN NU Nadat de Leusdense zwemver eniging in mei 1974 de Nationale Kampioenschappen van de Neder landse Invaliden Zwembond had georganiseerd volgde onlangs een ander hoogtepunt. De Zwitserse Week werd een ongekend succes! Intussen hebben de Haaien reeds een uitnodiging gekregen om in het najaar in Davos te komen zwemmen Dat gaat natuurlijk een heleboel duiten kosten, maar doorgaan zal het Met allerlei acties gaat men het geld voor deze trip bijeen brengen U weet mogelijk ook, dat ze bij de Haai - en weten, wat acties zijn. Denkt U maar eens aan ailerle' be doeningen met rookworsten, paaseieren, oliebollen, aan het Sint Nicolaasfeest voor de jeugd en aan de jaarlijkse feestavond voor de ouderen De samenwerking met het ge meentebestuur c de Zwembad stichting is voortreffelijk en ook de verstandhouding met het zwembadpersoneel is de laatste jaren bijzonder goed Dat was m het verleden wel eens anders, maar je moet nu eenmaal eerst aan elkaar wennen, nietwaar? Tot slot van dit artikel nog even een overzicht van het huidige bestuur van de Haaien De heer Jac Dokter is voor zitter, de heer C. C. Noordijk vice-voorzitter, de heer A J. Leusink is secretaris met mevr P de Wilde-de Konink als as sistente Het penningmeester schap is in handen van de heer J P. v d Heide, met hulp van de heer A. A Snijder en de heer Exterkate is algemeen ad junct. Dan bestaan er nog een aantal commissies (technische, polo, jeugd en materiaal) en ten slotte nog een ouder en een jeugdraad Het verenigingsse cretariaat is gevestigd in Leus- den-Zuid aan de Prins Maurits- laan no 13 En wat wij zeker niet mogen vergeten is. dat oud- burgemeester A F H Burning en de heer G C J. Dietrich erelid zijn en de heer D Ver stegen is lid van verdienste. Wachten op de beurt. Kringwedstrijden Haaien. oorlog goed op gang, vooral door toedoen van de stichting „Sport- fondsenbaden". Wel vreemd is, dat er vooral onder schippers en vissers (mensen, die op en van het water leven) nog zeer velen zijn, diede zwemkunst niet mach tig zijn. Hoewel er in Neder land nog altijd een groot gebrek is aan open en vooral aan over dekte zwembaden, is het zeer verheugend, dat in steeds meer steden en dorpen zwemgelegen- m heden worden gerealiseerd Ook Leusden bleef niet achter en op het Burgemeester Buiningpark vindt u een bijzonder mooi zwem- complex Zwemmen is, althans voor verreweg de meeste onder ons, een plezierige en gezonde ontspanning. En of dat nu re creatief- of wedstrijdzweinmen is, doet feitelijk niet ter zake. Vast staat, dat er heel veel en graag gezwommen wordt. Tech nisch zullen wij hier niet ver op bet zwemmen ingaan. Men kan de zwemsport op verschillende ma- - nieren beoefenen Er bestaan di- verse soorten zwemslagen, zo als de school-, de rug- en de vlinderslag en de borstcrawl U kunt ook gaan schoonsprin- gen of waterpolo spelen. Moge lijkheden te over dus stuur F.en pikante bijzonderheid was, dat de zoon van de huidige voorzitter (Jac. Dokter)dolgraag de oprichtingsvergadering had willen bijwonen In die tijd had den de H.B S -ers nog geen vrije zaterdagmorgen en zoonlief kreeg met enige moeite pa Dok ter zover, dat hij als waarnemer aanwezig was Dokter senior was vast besloten zich niet in het be stuur van het zwemgebeuren te storten Maar desondanks ging hij door de knieen, toen op hem een beroep werd gedaan, om zich dan slechts tijdelijk beschikbaar ie stellen voor het vele werkm dat gedaan moest worden. Dat „tijdelijk" duurt op dit moment nog voort, maar dat merkt u nog wel in het verdere verloop van dit verhaal Het voorlopig bestuur van de vereniging werd gevormd door de heren D. Ver stegen (voorzitter), G C. J. Die trich (secretaris), J. Dokter (penningmeester), D. W. Zoet mulder (vice-voorzitter), S. J. Hagers (2e secretaris), en H. P. Kreulen (2e penningmeester) en mevrouw W van Klompenburg (algemene zaken). De heer H. Bennink zou het 8e bestuurslid worden, maar dat even aantal kon aanleiding geven tot eventuele ren kwam, om een eigen club blad uit te geven, werd de naam hiervan bijna vanzelfsprekend „Het Loodsmannetje". Die twee horen nu eenmaal bij elkaar. Het was de heer Dietrich, die op het idee kwam. RECREATIE HOOFDZAAK Je kunt natuurlijk niet aan al les tegelijk gaan beginnen. Hoofd doel bij de Haaien werd (en is nog steeds) het recreatieve zwemmen in clubverband Het principe, waarvan men uitging was een zo groot moeeluk zwem- plezier voor iedereen, met daar naast de gelegenheid tot het na streven van zekere prestaties voor hen, die daar zin in hadden Reeds kort na de oprichting kre gen de Haaien in de heer J Duinsbergen een actieve en des kundige trainer, die met zijn assistenten beide groeperingen zwemmers de nodige technische bijstand zou verlenen. De dames Duinsbergen en Diet rich waren inmiddels ook al aan het werk gezet. Er moest ook een clubvlag komen Het ontwerp kwam van de heer Klomp, een zwager van de heer Dietrich. KAMPIOENEN EN RECORDS Clubkampioen zijn momenteel Manette Leusink (meisjes tot 10 jaar), Wilma Kreikamp (10- 12 jaar), Mirjam Goedhart (13 en 14 jaar) en Hanneke den Her der (meisjes v a. 15 ,aar en dames). Bij de „mannen" zijn de titelhouders Frank Goedhart (tot 10), Frank Leusink (11 en 12 jaar), weer een Frank en wel Frank v. d Hurk (13 en 14 jaar), Ronald v. d. Hurk (15-16 jaar) en bij de heren Mark ten Sel- dam. Een paar extra uitschie- tertjes: Mariette Leusink (beste onder de 10 jaar), Frank v. d Hurk als beste schoolslagzwem mer, Thijs Noordewier, bezitter van de Zwembadbeker als rela tief de sterkste zwemmer. Zwemster, resp. zwemmer van het jaar werden Hanneke den 100 meter vrije-slag estafette meisjes o 16 en dames Kitty Linse, Astrid ten Seldam, Mir jam Goedhart en Hanneke den Herder in 5 08,8. Alle drie dd. 19.1 1975. Voorts 100 meter rug slag meisjes tot 10 Mariette Leusink, in 1.37,0; 200 meter schoolslag jongens o. 16 en he ren Frank v. d. Hurk in 2.54,6; 4 maal 100 meter wisselslag estafette meisjes o. 16 en da mes Mirjam Goedhart, Astrid ten Seldam, Wilma de Wild en Kitty Linse in 5.55,1, de 4 maal 100 meter vrije-slag estafette voor heren Jan Wanrooy, Mark ten Seldam, Frank v d. Hurk en Erik Scholten in 4.21,3 en de 200 meter vlinderslag jon gens o 16 en heren in 3.01,4 van Henk v. d Heuvel Deze vijf records ontstonden op 15. 2.1975. Op 1 maart verbeterde Thijs Noordewier voor jongens LEUSDEN/ CENTRUM - I Zwemmen is al een zeer oude be drevenheid. Wij spreken hier be wust van bedrevenheid en niet van sport, want dat was het vroe ger beslist niet. Ook honderden jaren geleden viel wel eens ie mand in het water en dan werd er „gezwommen". Door de één beter dan door de anoer, maar de bedoeling was zo snel mogelijk weer op het droge te komen. Het was niets meer dan een kwes tie van lijfbehoud. Rond hei midden van de 18e eeuw kon eigenlijk pasgesproken worden van zwemmen als ont spanning en nog later als een vorm van sportbeoefening. Toen ook verschenen de eerste zwem- I baden. Men bakende een stuk van een rivier af en verkreeg zodoen de een min of meer beschermde zwemgelegenheid In de Seine bij Parijs (1760) en in de Rijn bij Mannheim (1776) ontstonden de eersten van dat soort zwemba den In Nederland kreeg Breda als eerste stad een zwembad en weldra volgden er meer. Overdekte baden kwamen in Nederland pas tegen het einde van de 19e eeuw In 1883 had Den Haag hiervan de primeur Het zwemmen gedurende de win termaanden in overdekte baden kwam pas na de eerste wereld- zwemmen. Het verst wegwonende lid van de Haaien komt uit Stroe, een heel eind op weg naar Apel doorn Kennelijk heerst bij de Haaien een bijzonder goede geest. Overigens blijft zwemmen, in meer dan één opzicht, een merk waardige sport Op de eerste plaats is het een zeer geregle menteerde aangelegenheid, maar dat is meer een zaak voor het bestuur dan voor ons. Dat de zwemclub het Leusderbad een paar uur per dag huurt van de Zwembadstichting, is een nor male zaak, maar dat zwemmers (buiten hun contributie) op uit wedstrijden nog entreegeld moe ten betalen is wel vreemd. Ei genlijk belachelijk. Stelt U zich eens voor, dat b v. Roda in Achterveld tegen SVA entree zou moeten betalen om op het veld te mogen komen Maar goed, het is nu eenmaal niet anders Wij zouden U de uren kunnen opgeven, waarop de Haaien in het Leusderbad ac tief zijn. De veelheid van moge lijkheden (jeugd, senioren, wed strijd- oL poloploeg, enz.) zou enkel maar verwarrend werken. Het komt er eigenlijk op neer, dat op de (vacantie)maand juli na, vrijwel iedere ochtend en/ of avond gezwommen kan wor den. Aan hen, die wat meer over e e a. zouden willen we ten, kunnen wij de raad geven, zich eens in verbinding te stel len met één van de bestuurs leden. Herder en Frank v d Hurk. De clubrecords van 1975 zijn tot nu toe (half april); 4 maal 50 meter wisselslag-estafette meisjes tot 10 jaar Caroline Enthoven, Maaike Snijder, An toinette v. d. Hurk en Astrid v Ginkel in 3 min. 07,6 sec De 4 maal 100 meter vrije- slag estafette jongens o 16 en heren Frank Leusink, Erik Schol en, Thijs Noordewier en Frank d. Hurk in 4.31,8 en 4 maal ZWEMMEN IN LEUSDEN Je kunt je nauwelijks voor stellen, dat de zwemsport in Leusden pas in 1967 van de grond is gekomen. Toch is dat zo Aan de Bavoortseweg was inmiddels het sportpark vrijwel gereed gekomen, met een mooi zwembad Dit is in het beheer bij de Zwembadstichting Leus den. In deze stichting hadden o m zitting de heren G. C. J. Dietrich en D. Verstegen, beide oud-wed strijdzwemmers. En dan weet u wel o ongeveer wat er gebeurt. Ze konden het natuurlijk niet laten en onder het voorwendsel, dat een zwembad zonder een zwemvereniging met compleet is, werd een circulaire met de op richtingsplannen voor een zwem club verspreid onder de inwoners van Leusden De oprichtingsver gadering zou plaatsvinden in de „oude" kantine van het sport park Het aantal reacties op het rondschrijven viel niet mee. Slechts 8 volwassenen en een 12- tal jeugdigen (onder de leeftijd van zestien jaar) waren aanwe zig, toen om 10.00 uur in de voormiddag van 6 mei 1967 de besprekingen begonnen. Maar goed, de club kwam tot stand en alle volwassenen kregen elk hun aandeel in het voorlopig be- moeilijkheden. Als oud-waterpo- lospeler achtte men hem daarom beter geschikt als technisch ad viseur Al ras ontstond het eerste probleem. De club moest natuur lijk een naam hebben. Rond 1967 was „Flipper" de held van een bekende TV-serie. Op voorstel van de heer Dokter zou de Leus dense zwemvereniging deze naam krijgen. Dat feest ging evenwel niet door Men had zich inmid dels aangesloten bij de Konin klijke Nederlandse ZwemBond. De K.N.Z.B. accepteerdedenaam „Flipper" echter niet omdat on geveer een week eerder een zwemclub ergens in Friesland zich onder die naam bij de bond had aangemeld. Grote consterna tie in Leusden. De heer Ben nink drukte de verontwaardiging over de afwijzing uit met de woorden; „dat nemen we niet en wij zullen vechten als haaien, om onze zin te krijgen. Wat den ken ze bij de bond wel?" En zon der dat hij er zich van bewust was, had de heer Bennink de nieuwe naam voor de club gevon den Het werd namelijk: „De Haaien". In feite zijn haaien zeer vraatzuchtige roofvissen. Een vreedzame (met een d) soort hiervan bevindt zich thans in Leusden. Toen vrij kort na de oprichting de noodzaak naar vo- Op een lichtblauwe achtergrond (water) een donkere haai en daar omheen de .clubnaam Zelfs met de nodige assistentie werd het nachtwerk, voor het geval ge reed was, maar het resultaat is er dan ook naar. Bij gebrek aan geld en daarom ook aan een schrijfmachine werd de eerste correspondentie, overigens in keurig schoonschrift, met de hand verricht De Haaien groeiden intussen rus tig met Leusden mee. Steeds meer mensen kwamen in Leusden wonen en als gevolg daarvan werd ook het ledental van de zwemvereniging groter Vooral de jeugdafdeling maakte een enorme vooruitgang en het over grote deel der Haaien zijn ei genlijk Haaitjes. De verhouding tussen de jeugd en de ouderen ligt momenteel rond de 70 tegen 30%. De helft van de leden is zelfs jonger dan 12 jaar. Het is ook niet zo moeilijk om lid te worden van de Haaien. De enige voorwaarde is, dat je moet kunnen zwemmen. Het A-diploma is voldoende. EERSTE LUSTRUM Op 6 mei 1972 bestonden de Haaien 5 jaar. Op dat moment was de heer J. Dokter voor zitter Mevr. A. Lingen-Feits- ma behandelde het secretariaat en de heer J. P. v. d. Heiden moest zien, dat het met de fi nancien niet uit de hand liep. De heer C. van Oxten had de leiding van de technische com missie en mevr E. van Dijk- van Dijk (ja, tweemaal van Dijk) hield het polo-secretariaat bij. Het lustrum werd op grootse wijze gevierd. Op de eerste plaats natuurlijk met wedstrijden, maar daarnaast met twee feestavonden, resp op 2 juni in het „Ros Beyaerd" en op 3 juni in de zaal van Pon. Daarna ging alles weer gewoon verder, alsof er o. 14 met 1.12,9 de 100 meter rugslag en brachten Matthijs ten Seldam, Lex van Dijk, Dick Pas- ker en Remco Kelder de 4 maal 50 meter vrije-slag estafette voor jongens o 12 op 2.46,0 Tenslotte op 8 maart nog de verbetering van de 4 maal 50 meter vrije-slag estafette voor meisjes o. 10 tot 2 47,9 door Kanna van Holst, Wenna Noor dijk, Rina Herder en Mariette Leusink Ji 1- Polowedstrijd van de jeugd.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 7