iroene Kruis wil met gemeente raten over financieel tekort GESLAAGD „MADE IN OPTREDEN HOLLAND" De Spelevaarders" lansten weekend lang VOORZITTER OP JAARVERGADERING: „ER WORDT GEWERKT AAN INTEGRATIE" i huize „Don Bosco" Geslaagd brandweer examens Auto contra fiets Ons Genoegen vanavond naar Scherpenzeel PJGU-dansavond utwuAu a juni iy?a LEUSDER KRANT Het bestuur van het Groene Kruis Foto Janus Visser Bij de rondvraag vroeg de heer Blankensteijn hoe het er met de in tegratie van de kruisverenigingen in Leusden vóór stond. De voorzitter gaf een overzicht van de stand van zaken. Op provinciaal niveau is de integratie tot stand gekomen door het oprichten van de Provinciale Utrechtse Kruis vereniging. kortweg de PVK Een van de vormen om te komen tot integra tie ter plaatse is het oprichten van een basiseenheid ,.Daar begint", al dus de voorzitter, ..enige vorm in te komen In onze regio moeten de gemeenten Renswoude, Scherpenzeel, Woudenberg, Maarn en Leusden met Stoutenburg en Achterveld tot zo'n basis- eenheid komen Er is een stuur groep gevormd, die de statuten van deze basis-eenheid ter hand zal nemen. De lokale samenwerking is nog de zelfde als vorig jaar De Leusdense Kruisbestuurders ontmoeten elkaar op de vergaderingen, waar vorm wordt gegeven aan de basis-eenheden. Ie dereen is vóór de samenwerking, en er worden zeker vorderingen geboekt. De heer Letscher. direkteur van de Provinciale Utrechtse Kruisver eniging, zal leiding geven aan de inte gratie in Leusden. Met behulp van het bestuur uit Utrecht zullen we zeker tot een vlotter resultaat kunnen komen De samenwerking van de wijkverpleeg sters in Leusden is goed Samenwer king tussen de besturen van de kruis verenigingen bestaat er nog niet in Leusden Wij hebben een noodgebouw in Leus den-centrum. Er zijn plannen vooreen wijkgebouw. Wij hebben een verzoek gekregen van de gemeente Leusden om opgave van de plannen wat betreft grootte, indeling, parkeermogelijkhe- den enzovoorts Het begin is er, het eind is nog niet in zicht." KONTRIBUTIE. Tijdens de rondvraag werd tevens de vraag gesteld of het nodig zal zijn de kontributie te verhogen „Ge zien de tekorten", aldus de penning meester, „zal de kontributie inder daad verhoogd moeten worden, hoewel zo min mogelijk We hebben immers daartoe een soort doorlopende toe stemming van de jaarvergadering ver kregen vorig jaar?",knipoogdedepen ningmeester naar de aanwezige leden. ,,Maar serieus: wij zitten met onze f 22,50 niet hoog. We blijven daarmee ónder de gemiddelde kontributie van de meeste andere kruisverenigingen. De heer Mandermaker heeft ons toe gezegd zo spoedig mogelijk in de fi nanciële commissie te zullen doen nagaan welke mogelijkheden er zijn om evenals de gemeente Amersfoort dat heeft gedaan, de subsidie van de zijde van de gemeente alsnog te verhogen. Hiermede was het officiële gedeel te van de ledenvergadering voorbij. Er werd een kopje koffie geserveerd, en na de pauze ging men, onder de voor treffelijke leiding van de heer Punt gezellig bingoën. Er waren leuke prij zen en er was een héél plezierige stemming, die er trouwens ook altijd tijdens de zakelijke vergadergedeel ten heerst bij het „Groene Kruis". Om 22 30 uur sloot de voorzitter de vergadering. LEUSDEN/ZUID - Een aanrijding tussen een fietser en een autobe-. stuurder vond dinsdag 27 mei plaats op de kruising van de Maanweg en de Prins Frederik Hendriklaan omstreeks 19.15 uur De fietser, F v. L uit Leusden, verleende geen voorrang aan de autobestuurder H. v. E. uit Maarn. Er ontstond slechts lichte materiële vereniging „Het Groene Kruis" den Stoutenburg hield op vrijdag oei j.l. haar jaarlijkse ledenver- ring in het wijkgebouw aan de Roo van Alderwereltlaan 13 te sden-Zuid. voorzitter, de heer D. G Velt- n. opende omstreeks 19.45 uur irgadering en heette de aanwezige ■lijk welkom. Hij herdacht de be- •mvrouwe van de Leusdense se Kruisvereniging, Mejuffrouw de Beaufort, die dit voorjaar overleden. Verschillende jaren, [dat de Groene Kruisvereniging in den werd opgericht verrichtte me- iuw De Beaufort reeds met een leegster het wijkverpleegsters- Na de oprichting van het „Groene was zij jarenlang voorzitster de vereniging. Namens alle leden het Leusdense „Groene Kruis", icht de heer Velthuizen de vele iteiten van Mejuffrouw De Beau- in grote dankbaarheid, notule van de vorige ledenverga- werden door de sekretaresse, ouw A. J. van Poelgeest-Lam- :se voorgelezen, en door de ver- •ring goedgekeurd. ;t jaarverslag 1974 sprak van een poedig verenigingsjaar. Eender- ijkverpleegster, zuster Boer, kon !en aangesteld BEZOEKEN. 1974 werden 2175 verpleegbezoe- ifgelegd, 219G verpleeghandelingen !en verricht, 422 zieken werden Imatig behandeld, en 744 patiën- werden één keer in de week be- voor een injektie of een andere leeg- noodzakelijkheid In het begin van 1974 werden 830, later in het jaar bijna 1300, zuigelin gen verzorgd op het consultatieburo. Er werden 59 zittingen voor babies, 53 zittingen voor kleuters gehouden. Rheuma- en kankerpatiënten wer den regelmatig bezocht. Er waren geen tuberculose patiënten. Er werden vele en diverse kur- sussen in 1974 gegeven, die nog zul len worden uitgebreid met de kursus bewegingsleer voor kinderen". Op 17 februari 1974 werd de Pro vinciale Utrechtse Kruisvereniging op gericht. die zal werken aan de integra tie van alle kruisverenigingen. FINANCIEEL Het financieële verslag over 1974, opgesteld door penningmeester Drs. P. de Lange, behandelde de gewel dige groei, die het Leusdense „Groene Kruis" doormaakte in de afgelopen drie jaar. Het aantal leden steeg in die tijd van ongeveer 1000 tot maar liefst 2000. De groei was een direkt gevolg van de aktieve leden wervingskam- pagne, die vooral door de heer Blan kensteijn, met grote enthousiasme werd gevoerd. De kontributie opbreng sten stegen hierdoor van f 17.000 in 1972 tot bijna f 38.000 in 1974. Het bestuur had hierbij het doel voor ogen om de noodzakelijke inkomsten méér te zoeken in een groei van het leden aantal dan in een verhoging van de kontributie per lid. SCHADUWKANT Helaas, aan de enorme groei van het aantal leden zit een schaduwkant De gemeente Leusden past in haar subsidiebeleid tegenover de Kruis verenigingen de provinciale richtlijn uit 1967 toe. Een sterk groeiende ver eniging krijgt hierdoor haar jaarlijkse tekort niet volledig gesubsidieerd. De subsidie in personeels- en apparaats kosten is afhankelijk van het aantal leden per wijkverpleegster, en kan variëren van 10 tot 45 In 1972 kreeg het Leusdense „Groene Kruis" nog 30% van deze kosten gesubsidiëerd in 1973 daalde dit tot 25%, en in 1974 werd dit verder verlaagd tot 20%. „Ons streven", aldus de heer De Lange, „om door groei van het leden aantal tot een sluitende exploitatie te komen, is dus niet gelukt. Bedroeg de gemeentelijke subsidie over 1972 bij 1000 leden f 29.000,-- over 1974 werd bij 2000 leden eenzelfde sub sidiebedrag, ontvangen. Besloten is om met de gemeente Leusden kontakt op te nemen om na te gaan in hoeverre de tekorten over de afgelopen drie jaar, zijnde f 22000,- - alsnog voor subsidie in aanmerking kunnen komen. In 1973 speelde deze problematiek ook in Amersfoort. De gemeente Amersfoort heeft toen be sloten de subsidie, in afwijking van de provinciale richtlijnen, te verhogen tot 35%." De jaarrekening 1974 week voor het overige niet sterk af van die van 1973. KLEUTERBURO Besloten werd tot de stichting van een kleuterconsultatieburo in Leus den-centrum. Hiervoor is een woon huis in Alandsbeek aangekocht De gemeente heeft zich voor de finan ciering hiervan garant gesteld. Het „Groene Kruis" hoopt het gebouw in 1975 in gebruik te kunnen nemen. De penningmeester vertolkte de ge voelens van dank van de zijde van het bestuur voor de heer Wanner, die 23 jaar lang de administratie verzorg den en 17 jaar lang het penningmees terschap bekleedde. De heer Wanner leverde hiermee een niet te onder schatten bijdrage aan de opbouw van het „Groene Kruis" in de gemeente Leusden De heer Wanner heeft door drukke werkzaamheden zijn werk voor het „Groene Kruis" over moeten dra gen aan de heer Boel Tevens richtte de penningmeester een woord van dank tot de heer Van 't Holt, die ook in 1974 de ledenadmi nistratie op voortreffelijke wijze ver zorgde, en tot de heer Blankensteijn, die zich zo geweldig heeft ingespan nen voor de ledenwerving Punt 4 van de agenda vermeldde de bevindingen der kascommissie. De heer Blankensteijn deelde namens zijn medeleden de heren Mandenmaker en Van der Vliet mede, dat de boeken van de vereniging in uitstekende staat waren bevonden, en dat de kascommis sie gaarne akkoord ging met de ge voerde financiële administratie. In plaats van de heer Mandemaker werd de heer Van Eek benoemd tot lid van de kascommissie. Het bestuur, waarin periodiek aftredend waren: de voorzitter D G. Velthuizen en de sekretaresse Mevrouw A. J van Poel geest - Lammertse werd door de ver gadering unaniem herkozen. Daarna vond de uitloting van de obli gaties plaats. Van f 50,-- waren dit de nummers 1 en 3. Van f 100,-- de nummers: 194, 57, 34, 171, 176, 2, 130, 145, 74, 175, 154, 35, 192 en 151. ACHTERVELD - De wekelijkse club avond van de schietvereniging Ons Genoegen is vanavond niet in Achter veld maar in Scherpenzeel. Op de bui tenbanen aldaar wordt het onderdeel GKG verschoten Aanvang om 18.00 uur. schade. „Spelevaarders" als dank een lekkere fles wijn werd overhandigd. Zo'n tweehonderd dansen werden gedurende het weekend „weggedanst", vol vreugde en enthousiasme. „Over the bridge" is een dans, waarbij je met z'n tweeën danst en waarbij je elkaar nodig hebt In deze dans kunnen de dansers zich helemaal uitleven De dansen, die uit Griekenland komen zijn vaak heel fijn, statig, rustig en gedistingeerd.Het zijn reidansen. Daar is de „tsamikos", die een basispas heeft in 7/8 maat. met een oneindig aantal variaties. In heel Griekenland wordt de algemene basispas aangehou den, maar ieder dorp, ja zelfs iedere Het optreden van de Haagse cabaret groep „Made in Holland" op zaterdag 31 mei in Jeugdhonk ,,'t Claeveren- blad" is een groot succes geworden. „Made in Holland" vulde de zater dagavond, die om 21.00 uur begon tot 22.30 uur duurde, met een luchtig en humoristisch programma. Enkele hoogtepunten uit de cabaretscènes wa ren: „Jantje gaat een dagje uit", „De eikeboom" en het slotnummer „Made m Holland". Het publiek, ruim honder man sterk - ,,'t Claeverenblad" puilde uit - gal veel positieve reakties en applaudis seerde langdurig De Hervormd Gereformeerde Jeugd raad meent er dan ook goed aan te doen deze aardige cabaretgroep voor het vol gende seizoen nog een keer te enga geren! EUSDEN-ZUID - Van een bijzonder Hig en ontspannend weekend konden ^en van de bekende volksdansgroe- üg uit onze provincie, „De Spele- ders", genieten, die het afgelopen [«od in „Huize Don Bosco" aan de f»eg te Leusden-zuid bijeen waren men. ilerdag 31 mei en zondag 1 juni 'de Regio Centrum van „DeSpele- 4ers" aldaar een ouderwets gezel- i'ls-weekend. Als afsluiting van het tfansseizoen 1974-1975 konden de •en uit de nieuwe groepen in de D kennis maken met de mensen uit groepen. (Er zijn inmiddels twee nieuwe groepen bijgekomen, I er nu binnen onze regio gedanst II Tiet tien groepen) programma van het afgelopen ^nd. in de sfeer van elk wat wils, 1 verzorgd door drie dansleiders leidsters uit de regio: Lieneke es van „Non Dubitans-Igrati" - Feddes van „Terpsichoré" en stine van Heumen van „De Dom- trs". NON-STOP veertig deelnemers en deelneem- hadden het gehele weekend een stisch non-stop-dansprogramma •andrecorders zorgden er voor, dat Afgebroken gedanst kon worden Het tempo lag dan ook zeer hoog, wat het enthousiasme van de dansers nog méér stimuleerde Er waren ook een leeshoek en een zithoek ingericht, zodat ieder zijn „eigen leven" kon leiden. Zaterdagsmiddags om 4 uur begon men te dansen en tot middernacht danste men dóór. Als sommige dansers wat vermoeid raakten werd Ramses Shaffey's lied „wij zullen dóórgaan" aangeheven en dan werden degenen, die dreigden af te knappen, weer zó opgepept dat ze al spoedig weer méé- dansten. „De spelevaarders" startten met En gelse en Amerikaanse dansen, die meteen sfeer en gezelligheid brachten. Met deze ritmische dansen kan iedereen meedoen en men leert eikaars moge lijkheden meteen kennen. Ook werden er eenvoudige Israëlische dansen als inzet uitgevoerd. BALKAN Daarna volgden allerlei dansen uit Balkanlanden als Joegoslavië, Roe menië en Bulgarije; vrij individualis tische dansen Ook zagen we de „Hora agadati" uit Israël, een slangendans, waarbij de dansers een sissend geluid laten horen en zich in kronkelfiguren door de zaal voortbewegen. Als Nederlandse dansen werden uit gevoerd „De vleegèrd" uit Gelder land en Overijssel, de „Hakke Toone' van Terschelling en de „Hornpijp" of horlepiep De hornpijp is de Engelse doedelzak „De naam is op deze dans overgegaan, hetgeen wijst op zijn ouderdom", zegt Wim Feddes „De dans is lang onder de zeevarenden en overal aan onze nabije kusten in zwang geweest De naam wijst tevens nog op de ontegenzeglijk Engelse oorsprong Van de Franse dansen werd de „brandeuitgevoerd Het is het type dans, dat op platte voeten wordt ge danst, met iets doorgeknikte knieën Volksdansen op Don Bosco. „Het o-benen-effekt' noemt Gerard van Heumen dat. „Er wordt in deze brande zó gedraaid, dat de danser na afloop kruisdol is!" Te middernacht werden zaterdag avond de lichten in de grote zaal ge doofd Bij een intieme verlichting ble ven vele dansers nog enkele uren ge zellig met elkaar doorpraten GEVARIEERD Zondagochtend 1 juni negon men om 10 00 uur weer te dansen Het leuke was dat iedereen kon méédansen, juist omdat het zo'n gevarieerd programma was, van eenvoudig via de middenmoot naar héél moeilijk Iedere groep danste bovendien zijn eigen programma en van de verzoek-danslijsten werden er allerlei dansen tussen ingelast. Op zondagmiddag diende Don Bosco- kok, de heer Meijer, een heerlijkdiner op, waarvoor hem van de zijde der De cabaretgroep Made in Holland uit Den Haag had een geslaagd optreden in 't Claeverenblad familie, kan er zijn eigen variaties op hebben De „gerakina" is ook een heel bekende dans, waarvan de melodie wordt gezongen door het Trio Hellé- nique en ook voorkomt in de film „Zorba, de Griek" Om een uur of drie zondagmiddag kwam Co Oremus, muziekleraar aan verschillende scholen voor voortgezet onderwijs en muziekbegeleider binnen- „De spelevaart", op „Huize Don Bos co" Gedurende een klein uur werd er gezongen en gemusiceerd. Co had er spoedig de stemming m LEUSDEN - Bij de Vrijwillige brand weer Leusden slaagden voor het diplo ma persluchtmaskerdrager E. A. Bek- ker. brandwacht 1ste klas: A A v. Kraai- kamp, H J. v. Nimwegen. pompbediende: J J Mol. brandwacht 2e klas W A v. d. Starre, H G. Prinsen, J A Bomers. B. Olde- warris. De examens zijn afgenomen door de brandweerinspectie uit Haarlem. Tenslotte volgde nog een verzoek programma. waarna de twee dansleid- sters een boeket rozen en Wim Feddes een fles wijn kregen aangeboden. Om 5 uur trok men, met nóg de dansstem- ming in de benen, voldaan huiswaarts. De herinnering aan een zonnig en ver frissend dansweekend meenemend. LEUSDEN - De Plattelands Jonge ren Gemmenschap Utrecht afdeling Leusden organiseert op zaterdag 14 juni en dansavond m café-restaurant „De Mof" te Leusden-Zuid, Arnhemseweg. De avond begint om 20.30 uur. De bekende beatband „S.O. Four" uit Utrecht verzorgt de dansmuziek Een goed gehoor van een groot aantal jongeren in 't Claeverenblad voor het cabaretprogramma Foto Janus Visser.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 11