astoor H.A.M. Kitselaar overleden 5jn uitgangspunt was de openbaring an GodGij zijt de rots, waarop Ik Dijn kerk bouw r. Rosa, \ÏVi jaar wijkverpleegster n Leusden-centrum P— Levensloop van pastoor Kitselaar „Eendracht" hield jaarvergadering JEUGDDIENST IN DORPSKERK Luchtballon moest landen MAARTEN 'T HART EXPOSEERT Losse verkoop Leusder Krant AGENDA EMEENTE LEUSDEN pERDAG 5 JUNI 1975 LEUSDER KRANT EUSDEN - In de vroege morgen van de tweede juni overleed in het St. iibeth ziekenhuis na een hartaanval pastoor H. A. M. Kitselaar, 58 jaar oud. donderdagavond tevoren verliep de Leusdense raadsvergadering met een ?zette stoel: toen reeds was de pastoor in het ziekenhuis opgenomen. toestand bleef kritiek, maar men had goede hoop. Katholiek Leusden ook de hele Leusdense gemeenschap heeft in pastoor Kitselaar een steun- verloren. De pastoor was enorm aktief. Naast zijn zeer drukke paro- werkzaamheden (hij kreeg te maken met de snelle groei van Leusden- k irum) vervulde hij nog tal van andere funkties in de gemeenschap, was tao de Leusdense gemeenteraad, kortom was emotioneel zeer betrokken bij sociale en maatschappelijke leven van de Leusdenaren. Hij kwam op de voor de volgens hem miskende groeperingen in de maatschappij, wan- hij dat nodig achtte en hij deed dat met veel vuur en verve. Hij stond de zaak, waarin hij rotsvast geloofde. Als pastoor Kitselaar iets naar bracht, dan werden de oren gespitst, want zijn smakelijke manier van ieoen van verschillende problemen viel wel niet altijd in goede aarde, maar wist, dat hij (meestal) in de kern van de zaak het gelijk aan zijn kant En hij had vaak succes. astoor Kitselaar was een man, die *erk als pastoor met volle over deed. Zijn taak beperkte zich tot de kerk zelf. Hij was van me- dat hij temidden van de maat- ippij behoorde te staan. Desnoods .barricade" als dat nodig mocht Hij schroomde niet zijn kritiek puien. Zonder omwegen vertelde wie het maar wilde weten - hoe er bepaalde zaken dacht en dat soms niet mis! de tijd, dat de oorspronkelijke «Je fase een storm van protesten terde, was ook hij attent en gaf onomwonden mening. Bij hem ilde nog niet zozeer het verdwij- \an het omringende landschap een Bij hem ging het vooral om de die de dupe werd van de uit- ling de boeren, autochtonen, de •en, die plaats moesten maken de nieuwbouw Hij stond hen ter- in raad en daad en werd vaker eens met schrijnende toestanden tofronteerd. Toestanden, die hem bos opwonden en één vanderede- rormde. dat hij zich kandidaat ie voor het raad-lidmaatschap heeft hij als een soort bui- urlementaire eenmansaktiegroep' s gevoerd tegen misstanden, die ens hem in Leusden duidelijk aan- I waren. Toen hij (met voorkeurs- imen) in de raad werd gekozen f de KVP), zat pastoor Kitselaar bij de bron van zijn ongenoegen irobeerde hij via de raad de be en van de minderbedeelde groe- igen in de Leusdense samenle- te verdedigen. Is voorzitter van het R.K kerk uur St. Jozef heeft hij zich ingezet onder meer het bejaardenwerk en erenwerk. De bouw van een serie ardenwoningen aan de Hamers- seweg (Gertrudeshof) en de res- atie van de boerderij de Johannes- werden mede dankzij zijn in ningen gerealiseerd iog maar kort geleden was een ge- eksgroep van de St. Jozef-parochie begonnen met de behandeling van een gespreksnota, waarmee getracht werd o m. de taken van de overbezette pas toor te verlichten. Verschillende taken zouden moeten worden overgenomen door leken. Voor pastoor Kitselaar kwam deze verlichting van zijn zware taak helaas te laat. Twee jaar geleden had Anco Mali voor onze krant een uitgebreid inter view met pastoor Kitselaar over het wel en wee van zijn parochie, over zijn Hamersvelders, die hij steeds in woord en daad trachtte te beschermen tegen de grote stroom van import". Zelf noemde hij zich dan ook apijd de pas toor van Hamersveld. De naam Leus den-Centrum" was hem een doorn in het oog. Volgens hem was het gevaar groot, dat door de verdwijning van de naam Hamersveld, de autochtone be volking van het dorp eveneens hun iden titeit zou verliezen ten koste van de nieuwe inwoners van het nieuwe Leus- den Uit het interview publiceren wij van daag enkele kernachtige uitspraken, die volgens ons veel zeggen over de per soon Kitselaar, zijn roeping en zijn taak Hij kan 's ochtends geen half uur achter zijn bureau zitten. Hij heeft rust noch geduld daartoe. ,,Die studie destijds, die heeft me veel bloed en transpiratie gekost!" lacht hij Hij is in veel dingen optimist Een realistisch optimist. Hij hoort niet tot de categorie van mensen, die optimist zijn en bij wie de wens de vader van de gedachte is. Noch hoort hij tot de mensen, die geen opdracht in het leven kennen, en die zeg gen. ,,Mijn tijd zal het wel duren" Als je alles leest wat er geschreven wordt, dan krijg je zoveel meningen on der ogen, dat je op het laatst niet meer weet Mijn uitgang is de openba ring van God .Gij zijt de steenrots, waarop ik mijn kerk bouw". Dit is het leergang van de kerk. En als je niet wordt als de kinderen, dan heb je geen geloof. Ik voor mij vind, dat je het geloof niet zo ingewikkeld moet maken. Je moet het in zekere zin simplifi ceren". Wil, omdat het Christendom in zo'n enorme krisis is geraakt, één oecu menisch front vormen. Oecumene moet volgens hem niet zijn het uithollen van eikaars overtuigingen, maar het met behoud van eigen identiteit samen gaan in respekt voor eikaars over tuiging ..Ik vind", zegt hij, ,,dat je als kerk niet alleen bepaalde groeperingen men sen vertegenwoordigt, maar dat je als kerk ook moet opkomen voor de men sen Je moet je als kerk niet alleen waarmaken tussen de muren van steen en glas Ik vind dat er veel mensen zijn, die niet in staat zijn om voor hun eigen rechten op te komen Chris tus kwam ook voor de zwakken op, nam ze maatschappelijk in bescher ming. Anders vind ik het geloof on waarachtig. Dan houd je je alleen aan de theorie, maar je voert die niet in de praktijk uit. ..Och, jullie weten het zelf ook niet meer", zei laatst een arts tegen me. Nou, dat is helemaal niet het geval. In opdracht van Christus moeten we het evangelie verkondigen en aan de Voor hem is het grondprincipe van de zielzorg: het heilig misoffer, dat hij elke dag opdraagt. Dit is de grond slag van zijn hele geloofsleven. Pro fessor Terruwe zei ,,De mens wil een bevestiging in zijn geloof, in zijn werk, in zijn huwelijk hebben". Voor pastoor Kitselaar is die bevestiging, dat de kinderen hem erg graag mogen. ,,De kinderen voelen die geloofszekerheid instinktief aan". mensen een richtsnoer in hun leven geven. Er zijn zekerheden die vast staan, en die altijd zullen blijven vast staan Ik denk bijvoorbeeld aan de Pastoor Kitselaar werd op 3 november 1916 in Hilversum ge boren. Daar bleef hij wonen tot hij in 1929 naar het klein se minarium ging in Kuilenburg. Het klein seminarium is een soort gymnasium-opleiding met een eigen schoolexamen. In 1935 werd dit seminarium overge plaatst naar Apeldoorn, en de jeugdige seminarist verhuisde méé. In 1937 ging hij naar het Groot Seminarium in Rijzenburg te Driebergen. Hij studeerde er twee jaar filosofie en vier jaar theologie en koos als bijvak He breeuws. In 1942 werden ze door de Duitsers uit het seminarium verdreven. Van 1942 tot 1943 vertoefde hij op kasteel Laag Keppel, in de Gelderse Achter hoek, dat door Baronesse van Pallandt welwillend aan de tach tig seminaristen ter beschik king werd gesteld. In 1943 wijdde Monseigneur Huibers, de bisschop van Haar- len, hem tot priester. En daar mee was zijn studie beëindigd. Hij werd kapelaan in Wolvega en bracht er de oorlogsjaren door met een paar duizend evacué's uit Den Helder, Arnhem en Zuid- Limburg. Vlak na de bevrijding van ons land ging hij naar Naarden Met één koffertje met wat linnengoed nam hij de Lemmerboot, die er zes uur over voer. Na het sper- uur arriveerden ze in de Oranje sluizen. De volgende dag ginghij op de fiers verder, en vlak voor de grens van zijn parochie kreeg hij een lekke band In Naarden trof hij een pastoor van 80 jaar. Naarden was een uit gestrekte parochie van Huizen tot aan Muiden, de gehele kust strook. Hij kreeg er ook vier NSB-kampen bij, waarvan hij de zielsverzorger werd. In de onderaardse kazernes zaten 800 vrouwen en er was een fort met S.S.-ers. Hij werkte er drie jaar, tot 1948. In 1948 ging hij naardeLange- gracht in Amersfoort. Hij leerde toen Hamersveld kennen. ,,'tWas liefde op het eerste gezicht", vertelde hij ons in 1973. Aan de Langegracht werkte hij tot 1952. Hij ging toen naar Arnhem in de nieuwe parochie aan de Jan de Wittlaan. Van 1953 tot 1961 ging hij naar Utrecht, waar hij behalve zijn parochiewerk ook 24 godsdienst lessen in de week gaf Ook had hij het adviseursschap van de arbeidsvakverenigingen, de me taalarbeiders, de kappersbe dienden van het N.K.V. In 1961 kreeg hij zijn eerste pastoorplaats: in Olburgen bij Dieren, aan de overkant van de IJssel, het dorp over de rivier Het was een heel klein parochietje dat al bestond vanaf 1700. Het kerkje was van 1860. Als er hoog water was voer de pont niet, en dan moest je 16 km omfietsen. In de een of andere winter zat men drie maanden geisoleerd, want ze ruimden de sneeuw niet op. Er waren 400pa rochianen en twee kruideniers winkels. Voor alle andere bran ches moest je verderop terecht. Om iets zinnigs om handen te "hebben ging hij toen de kerk restaureren. In 1966 werd hij ziek, en de kardinaal beloofde hem dat hij in zijn mini-parochie rustig mocht blijven zitten Maar in 1967 dirigeerde de kardi naal hem naar Hamersveld. Om dat hij zag dat Hamersveld zich zo zeer uitbreidde, bedankte hij in eerste instantie Maar hij kwam er op terug. Hij heeft van zijn besluit nooit spijt gehad. LEUSDEN - Dinsdag 27 mei j.l. hield .Eendracht" een nabeschouwing tijdens de algemene ledenvergadering over het afgelopen toneelseizoen. Gekostu meerd voegbal, uitstapje naar Toon Hermans, een feestavond, uitvoering van ,,Denk Je dat het leven over rozen gaat" en „Gevaarlijk snoepgoed" en als klap op de vuurpijl kindertoneel met het sprookje „De verwaande prins" passeerden de revue. Zonder meereen erg actief jaar van „Eendracht". Na de gebruikelijke formaliteiten en het kiezen van nieuwe bestuursleden (secretaresse Diny de Jong, technisch commissielid Ruud Visser) kwam de vergadering tot een onverwacht besluit Namelijk tot het kiezen van een ere lid, hetgeen in jaren al niet meer gedaan was Theus Hilhorst was de ge lukkige die wegens zijn bijzondere diensten aan „Eendracht" zich mocht scharen onder de oprichters die ook ere lid zijn. De vergadering koos Theus met al gemene stemmen tot erelid, omdat hij „Eendracht" jarenlang gastvrij heeft ontvangen in 't Ros Beyaart. Aange zien hij 9 juni a s gaat emigreren, wilde de „Eendracht" hem op deze manier danken. Het afgelopen seizoen mag dan voor de toneelvereniging suksesvol zijn ver lopen, het bestuur van „Eendracht" ziet de toekomst toch met enige zorg tegemoet. Voornaamste probleem vormt de repetitieruimte. De toekomst van 't Ros Beyaart, jarenlang het home van de toneelvereniging is onzeker. De le den van „Eendracht" vragen zich daar om af, hoe het verder moet. Niettemin is „Eendracht" toch van plan om in au gustus weer te gaan repeteren voor een nieuwe klucht. Dat wordt dan „De consul van Cocorico" LEUSDEN-ZUID - Zondag 8 juni wordt om 18.30 uur een jeugddienst gehouden in de Dorpskerk aan de Arn- hemseweg te Leusden-Z Voorganger zal zijn ds. W Willemsen uit Amers foort Het thema van de dienst is „ver draagzaamheid" Iedereen is van harte welkom. Na de dienst is er koffie en gelegenheid om samen met ds. Willemsen van gedachten te wisse len SLUITINGSTERMIJN VAN ONZE KRANT IS: DINSDAGMIDDAG 12 UUR INLEVEREN KOPY BIJ MEDEWERKERS TOT MAANDAGAVOND 18 UUR. tegenwoordigheid van Christus in het sacrament, de tradities van de kerk, het leven na de dood Och, de toepas sing van de verschillende geboden werd misschien wel eens te zwaar overtrok ken. Maar de geloofswaarheden, nee, daar twijfel ik niet aan Je hebt men sen, die gaan zeggen: „Zo voel ik het, zo lijkt het me toe". Dat geeft grote onzekerheid en ook leegheid. Die men sen houden niets over. Als je de open baringen van God in de heilige schrift niet vasthoudt, dan heb je alleen nog maar maaksel van je eigen handen over. Je moet de fundamenten van de kerk voorop laten staan. In de heilige schrift van Genesis tot de Openbaring van Jo hannes staan alle waarheden De open baringen en de leer van de kerk staan bij mij voorop. Zoals dat door de eeuwen heen geweest is. „Ik zal bij U zijn tot het einde der tijden" Ik kan me niet voorstellen, dat Christus al die eeuwen lang al die mensen heeft laten dwalen. Daar voel ik me blij en gelukkig mee De tegenwoordigheid van Christus is voor mij een realiteit. Ik voel me door Hem verbonden met de gestorvenen. Soms heb ik nog meer kontakt met hen als gestorvenen dan ten tijde dat ze leefden". Aldus pastoor Kitselaar in 1973 tijdens het gesprek dat hij had met onze medewerkster. Pastoor Kitselaar laat in Leusden een lege plaats achter, die wellicht moeilijk opgevuld zal kunnen worden. Vandaag, donderdag werd hij ter aarde besteld, vlakbij de kerk, waarin en waarvoor hij leefde. Temidden van de overle venden en gestorvenen, waar hij voor op de bres heeft gestaan. V. LEUSDEN - Een luchtballon landde zondag 25 mei tegen 13 30 uur in een weiland aan de Ringlaan te Achterveld. De ballon bleek afkomstig te zijn uit Duitsland 's Morgens om 9.20 uur was de bestuurder piloot P. Guiting vertrokken uit Wiebensbüren. Omstreeks 13 00 uur constateerde de piloot, dat de ballon over te weinig gas beschikte om de tocht over Amers foort te kunnen volbrengen. Hij besloot de ballon aan de grond te zetten, en ver richtte een verantwoorde landing in het weiland te Achterveld. De schade, die aan het grasland is veroorzaakt, zal onderling worden geregeld tussen de piloot en de grond eigenaar. EUSDEN/CENTRUM - In intieme J vierde zuster Rosa woensdag mei feest. Vrijwel niemand was e hoogte van het feit dat zij die dag jaar als wijkverpleegster in Leus- Centrum werkzaam was geweest, ituurlijk waren er de felicitaties zusters van Huize St. Ausidus. r toch was het een en ander uit- M, want ook het bejaardencomité i» haar gelukwensen aanbieden en leden ook de verpleegsters. reden dat zuster Rosa alles stil e houden, komt omdat ze volgend haar zilveren jubileum als wijk- 'leegster hoopt te vieren; en dat 'i ze eigenlijk veel belangrijker P 28 november 1962 kwam zr .Rosa laar „Hamersveld" en inde 12% dat ze hier nu werkzaam is, is foor veel mensen een begrip ge len. >or die tijd heeft ze echter ook al wat werk verzet, en dat begon kantoorwerkzaamheden. Toen ze aar was ging ze in het klooster, nlijk had ze dat liever al eerder an. maar in die tijd lagen de nor- nog anders. Zo mocht men niet tiat men 21 jaar was aan de op- ng beginnen, terwijl die 'leeftijd >een grens van 17 jaar is gesteld ten zr. Rosa klaar was met haar ding, vertrok ze naar Geleen. ze mijnstreek was ontzettend veel te verrichtten, vooral omdat er ie tijd nog veel a-sociale gezinnen OTden FPoeilijk werk dus. Daarbij kwam bureau voor een Ambonezenkamp.. Veel heeft men toen moeten doen aan de be strijding van T B.C. onder de Ambo nezen. Het leek wel of zij gevoeliger waren voor de dampen en neerslag van de mijnbouw dan de mensen die er al langer woonden. Vier jaar heeft zr Rosa daar ge werkt, waarna ze vertrok naar Am- stenrade, een plaatsje bij Heerlen. Ook hier werkte ze onder de mijn werkers, maar de toestanden waren er veel beter Amstenrade was een heel klein, maar dichtbevolkt plaatsje! 600 leden waren er daar, maar met de brommer pufte ze in 10 minuten door het hele dorp heen. Zeven jaar lang heeft ze da&r bijzonder prettig gewerkt en toen kwam ze naar Hamersveld. Helemaal onbekend was dit dorp niet voor haar, want in 1950 had ze er al eens kennis mee gemaakt. Ze kwam toen als plaatsvervangster voor zr Constance, die ziek was. Bijzonder viel haar toen op dat het hier zo rustig was, waaraan nu wel een en ander veranderd is. De werkzaamheden in onze gemeente zijn totaal anders dan in het zuiden en dat ligt vooral aan het verschil in de bevolking. Hoewel het even wennen was, werkt zr. Rosa hier echt met plezier. Vroeger was het nog fijner want toen kende iedereen nog iedereen en dat is nu wel wat verwaterd Momenteel is het ontzettend druk en vooral de zuigelingenzorg neemt veel Onze krant is op onderstaande adressen los verkrijgbaar. Leusden-C. Leusder Krant, Finnmark 3. S.V. Bookstores, Torenakkerweg 16. De heer W. J. Schut. Hamersveldseweg 26 Zwembad Leusden, Burg. Buiningpark. Manége en Taveerne „De Klaveet", Postweg 1. Achterveld: Boekhandel Vos. Hessenweg 323. Leusden-Z: Luitjens Supermarkt. Pr. Irenelaan 9. tijd in beslag. Overigens wel ver klaarbaar met zo'n groeiende gemeen te Echt mensen thuis verplegen komt niet zo veel meer voor, met uitzon dering van de bejaardenverpleging. Er wordt wel uitgekeken naar hulp die op 1 augustus zal beginnen Dis is trou wens echt noodzakelijk, want al is de samenwerking met het Groene Kruis prima, men komt handen tekort. Deze samenwerking van het Wit- Gele Kruis in Leusden-Centrum, be perkt zich niet tot het Groene Kruis, maar ook het Wit-Gele Kruis in Ach terveld is hierbij betrokken. Zuster Rosa heeft het best naar haar zin in Leusden en ze hoopt dan ook haar tijd tot haar pensioen hier vol te maken. Zeven jaar duurt dat nog en ze hoopt deze jaren even aktief te blijven als de voorgaande 12% jaar. Wellicht krijgt ze door de extra hulp wat meer tijd voor haar hobby handwerken, want daar kwam ze met haar drukke werkzaamheden nauwe lijks aan toen. De kanaries - haar grootste hobby - zullen het waarschijnlijk ook prettig vinden als ze wat meer tijd voor hen ter beschikking heeft. Voor die kana ries nam ze echter alle tijd ondanks alle drukte. Het fokken vindt ze een fascinerende bezigheid, al zal men nooit een vogel van haar op een ten toonstelling zien, want om die beesten twee dagen in zo'n klein kooitje op te sluiten, nee dat hoeft voor haar niet. De mensen weten evenwel de weg naar haar te vinden tegen de tijd dat er jong spul is, zodat ze deze hobby voort kan zetten. Vele Leusdenaren (of Hamersvel ders) zullen het jammer vinden, dat ze niet de gelegenheid gehad hebben hun zr. Rosa met haar jubileum te feliciteren. Als echter volgend jaar haar 25-jarig jubileum als wijkver pleegster wel gevierd wordt, zullen ze dat zeker dubbel en dwars kunnen inhalen. LEUSDEN/CENTRUM Elke zaterdag: „De Til" Dansavond om 20.00 uur. Elke zondag: „De Til" Open van 10.00-13.00 uur. Dansmiddag om 14.30 uur. Elke donderdag: U.V.V senioren- societeit. Gezellige middag voor oudere inwoners van Leusden/C. in de kantine van de Sporthal in Groenhouten Van 14.00-16.30uur. Elke donderdag: Clubavond klaverjas- club „Leusden Troef' in Café Restaurant „Nieuw - Leusden" Vanaf 20.00 uur. Elke maandag: Herv,/Geref. Jeugd club voor meisjes van 8-12 jaar in het witte gebouwtje achter de Til (Bavoortseweg). Elke vrijdag- en zaterdagavond en zondagmorgen: Ontmoetingsge legenheid in de Johanneshoeve, Hamersveldseweg. Van 9.00 tot 11.00 uur. Elke donderdagmorgen: Van 9.00 tot 10.00 uur: Gezinsverzorging en bejaardenhulp van het Groene Kruis Gebouw Wit-Gele Kruis, Rozengaarde 33 Elke maandagavond Jeugdclub voor meisjes en jongens van 8 t/m 12 jaar in ,,'t Claeverenblad", Ha mersveldseweg 102. Elke donderdagavond: Herv./Geref. jeugdclub voor meisjes en jongens vanaf 16 jaar in ,,'t Claeverenblad" Hamersveldseweg 102. Vanaf 20.00 uur. Elke dinsdag- en vrijdagavond: „De Til", open vanaf 19.00uur. Hobby club om 18.30 uur Elke dinsdag: Van 18.45 tot 19.45 uur. Jeugdschaken in de voormalige Roda-kantine, Burg. Buiningpark Om 19.45 uur: schaken voor senio ren in dezelfde kantine. Hulpdienst De Wetering: Telefoonnum mers 2746, 2988, 2950,3110,2756 Parochie Bibliotheek: Hamersveldse weg 55 ('t Ros Beyaart). Uitlening: zaterdag van 14.00-15.00 uur en zondag van 10.00-11.00 uur AGENDA LEUSDEN-ZUID Donderdag 5 juni: Bibliotheek „De Boekenmolen", Uitlening van 13.30 tot 17.00 uur voor volwassenen en kinderen. Arnhemseweg 83. Vrijdag 6 juni: Bibliotheek „De Boe kenmolen". Uitlening van 19.00 tot 20.00 uur, uitsluitend voor volwas senen. Arnhemseweg 83. Zondag 8 juni: 18.30 uur: Jeugddienst in de Dorpskerk, Arnhemseweg. Voorganger ds. W Willemsen uit Amersfoort. Maandag 9 juni: 14.00 tot 15 00 uur Gezinsverzorging en bejaarden hulp van „Het Groene Kruis" in het Wijkgebouw, De Roo van Al derwereltlaan 13. Dinsdag 10 juni: U. V. V Senioren Sociëteit. Gezellige middag voor de oudere inwoners van Leusden- zuid in het klubgebouw van „Ro- da" aan de Bavoortseweg van 14 00 tot 16.30 uur. Donderdag 12 juni: Café Bavoort, Tre- kerweg 28, Politiek Café van Pro gressief Leusden. Spreekster mevr. len van den Heuvel, voor zitster PvdA Zaterdag 14 juni: P J. G. U. dans avond in „De Mof". Aanvang 20.30 uur. Muzikale medewerking wordt verleend door de beatband S. O. Four" uit Utrecht. OPPASCENTRALE LEUSDEN Voor een oppas bellen naar me vrouw C. Deenik, Koningin Juliana- laan 35, Leusden-zuid, telefoon 033- 18134 LEUSDEN C. - De Leusdense kun stenaar Maarten 't Hart exposeert bin nenkort in Weesp. Aanstaande zater dag om 16.00 uur opent de graficus Fred Koot de tentoonstelling in de Raadhuis- zolder. De tekeningen, grafiek en schil derijen van 't Hart blijven daar tot en met 25 juni en zijn dagelijks te bezichtigen van 14.00 tot 17.00 uur. 's Zondags gesloten.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 3