Indercoek naar mogelijkheden derde ost-west erbinding Burg. de Beaufortweg wel of niet afsluiten WIEZEN VAN CML WERKGROEP BESTEMMINGSPLANNEN Sportpark zou binnen 2e fase moeten komen ten koste van woningen Demonstratieve fietstocht bij oprichting E.N.W.B. Werkgroep nam met moeite afscheid van haar voorzitter VEILIGHEID EN BELANGEN KWEKERS IN HET GEDING V Ti- Nog geen beslissing gevallen Inbraak bij Umefa [RDAG 5 JUNI 1975 LEUSDER KRANT 1USDEN - Vorige week woensdag- 28 mei werd door de werkgroep sinmingsplanQen van het CML de ile vergadering over de gesrpeks- Tweede Fase belegd. Ook nu weer men zien verheugen in een ver erende publieke belangstelling; er welgeteld tien belangstellenden ezig. De belangrijkste discussies deze avond betroffen wederom het niet in de Tweede Fase aan te sportpark, en de toekomstige van de Noorderinslag. Dit laat- zoals duidelijk te merken was aan lerzijds nauwelijks onderdrukte itie van vragenstellers en ver- leskundige, zo onderhand tot ver toe. Zo werd het uiteindelijk, •en uitermate formele discussie te volgen procedure bij het ijzen van een opvolger van de heer Veldman als voorzitter, nog dik uur, voordat de laatste spreker praat was. vergadering werd om acht uur de laatste maal door de heer san geopend, met de mededeling tx>r de werkgroep bedankt had de R. H. Smedema. Vervolgens stel de gang van zaken enigszins te ligen, voor dat de ingekomen brieven zo min mogelijk apart ild zouden worden, voor zover volkomen nieuws uit te halen laar gewoon bij de verdere dis te betrekken, als ter zake doende geacht. Hierop werd één uitzon- gemaakt. Deze betrof een brief, d gepleit werd voor verbreding et viadukt in de Heiligenberger- ook ten behoeve van voetgangers, erkgroep nam deze suggestie over. SPORTVELD rvolgens kwam opnieuw het pro- i ter sprake, hoe het geplande [park in te passen in de Tweede In de gespreksnota waren hier- twee alternatieven aangegeven qgebied oostelijk van deHamers- eweg ter hoogte van de School - sebosjes, b) een nóg verdere uit ing van het Burgemeester Buining- anen de werkgroep was men het er snel over eens, dat het sportpark der geval binnen de Tweede Fase iliseerd zou moeten worden. Werd en vorige vergadering gesproken een verhoging van debebouwings- beid, om binnen het geplande wo- sstand plaats te vinden voor de hectare, waarop het sportpark todis, nu ging de discussie eerder fidere kant op. ,,Moet men", zo de heer Padmos zich af, ,,het I geplande woningen zien als een Ie wijzigen factor?" FLEXIBELE PLANNING ovendien bestaat nog altijd de lijkheid dat men over vijf jaar wonersprognose danig moet her- aldus de heer Padmos. Hierop door de voorzitter geantwoord, I gemeente al meerdere malen heeft, een „flexibele planning" willen passen. (Een doorlopend lssen van het aantal te bouwen ®aan de te verwachten stijging of S van het inwoneraantal - Red heer Van der Jagt had zo zijn els over de toepassing van zo'n to- Hij merkte op, dat het gebied de dichtste bebouwing binnen de Fase het eerst gebouwd zal Dientengevolge zag hij een ueel aanpassen van de dichtheid >ebouwing als een dempen van de ^dat het kalf verdronken zou zijn. lers, aanpassen van de totaal- heid van bebouwing van de Tweede zou dan alleen maar ten goede Qaan dfe gebieden van de Tweede waar nü al een geengere dicht- [epland is". dat, naar aanleiding van boven- discussie de heer G A. v.d. (stedebouwkundige van het bureau rhoek/v.d. Veen) een klein college egeven over de voordelen van dunne leid van bebouwing én van „dikke heid van bebouwing bracht de heer Padmos nog naar voren, dat de over grote meerderheid van de ontvangen inspraakbrieven zich duidelijk uitsprak tegen een grotere bebouwingsdichtheid. Hierna ging de voorzitter over tot het „peilen van meningen". Hieruit bleek, dat de overgrote meerderheid van de werkgroep was vóór realisering van het sportpark binnen de Tweede Fase, maar dat dit niet ten koste zou mogen gaan van een grotere bebouwingsdichtheid. Met andere woorden, minder huizen in de Tweede Fase. PATIO-BUNGALOWS Op een vraag van de heer Van den Bremer, of het zijn bedoeling was, dat in het gebied, waar vijftien woningen per hectare zijn gepland, uitsluitend bungalows zouden komen, werd door de heer Van der Veen geantwoord, dat dit inderdaad de bedoeling was. Hierbij viel het woord „patio-bungalow", waar bij van de zijde van de stedebouwkun dige nog aangetekend werd, dat deze vorm van bebouwing met vijftien wonin gen per hectare zelfs nog aan de krappe kant zou uitvallen VOORKEURSMODEL Bij de discussie iver het door de werkgroep aan te bevelen voorkeurs model was het de heer Padmos, die nogal wat bezwaren aantekende tegen de dominerende rol van een noord- zuid-verbinding binnen de Tweede Fase. Hij zag graag de mogelijkheden van een drietal oost-west-verbindingen on derzocht waar het het dan te verwach ten verkeersaanbod betrof. Een meer evenredige verdeling van het verkeers aanbod zou volgens hem het gevolg zijn. Verder wees hij erop, dat in een in gekomen brief gewezen werd op de be zwaren rond een weg tussen het hoofd centrum en de scholengemeenschap. Eventuele te combineren functies zou den hierdoor ernstig bemoeilijkt kun nen worden De heer Padmos zag dan ook meer heil in een weg tussen de scholengemeenschap en de sportvelden, gesteld dat die ten zuiden van de scholengemeenschap gesitueerd zouden moeten worden. Dit zou tevens één van de door hem gewenste oost-west-ver- bindingen moeten zijn. Argument hier voor was, dat de functies van hoofd- WONINGDtCHT HEID m+I m J*i'. i - Jl..„ besicnnun gspi.m o.ope.-'v a* ie e*-rlus'ef hoofdweyennr aantal woningen voorzieningen gem üJdcöe wonir.g - Oicnlbed GROENHOUTEN 2fi nr. 712 I kiwi»" 2?4 ROSSENBERG - 209 23. ROZENBCO .4 M j 13 9 ROZENOAA 17f 476 27 2 AL ANDSPEEK- WEST 6 ,8° 22 5 Al ANDSBEEK-OOST *55 .87 26 DE WETERING 215 257 120 0 24 1 INDICATIE WONINGDICHTHEID 2* FASE gebied no vco- gero eoe'dc wC'i.-,g - Si'.ntr.c - 1 - 'JS won n* 2 s 3Sivon/n.i 26 w* na 4 7 iV^nïur 5 eon. SST" H5 won na 6 i 15won /ra 7 - 135v.'cr, /na e 30wnn ,'ha 9 - 126 wen ,'r.a 10 - 3C- won n. 11 12 won ",B 13 .«ocroccK'R-i" 14 BJZOWDKRC OOC.C IDEM centrum en sportvelden ten opzichte van elkaar totaal verschillen. Een po tentieel gevaar vanuit verkeersoogpunt zag hij niet daar men vanuit de scholen gemeenschap toch meestal in groepen naar de sportterreinen zou gaan Boven dien zou een dergelijk gevaar gemakke lijk op te heffen zijn door het plaatsen van verkeerslichten. Hierin werd de heer Padmos gesteund door de heer Veldman, die constateerde, dat dit tevens de tendens van een belangrijk deel van de inspraakbrieven was. EIGEN GEMEENSCHAP In antwoord op deze vragen was het in eerste instantie de heer F. H. J Koelman (Technisch Adviesbureau D.H.V.) die stelde, dat de „Groene Zoom" nu eenmaal een bestaande fac tor was, destijds aangelegd met als duidelijke functie een latere aansluiting op Rijksweg-28. „Dit is een gegeven, waar we, misschien wel helaas, niet meer omheen kunnen. Ten aanzien van de drie routes in oostwestelijke rich ting het volgende. Ik vind het zo jam mer altijd te horen, dat Leusden een aanhangsel zou zijn van Amersfoort, dat iedereen naar het westen moet. Men moet niet vergeten, dat Leusden een eigen gemeenschap is, met geheel eigen relaties. De oplossing van die oostwestelijke richting betekent veel extra verkeer. En wat dacht u als iemand van het noorden van de wijk naar het zuiden moet, dat hij dan netjes via eerst een oostwestelijke route, via de Groelie Zoom en vervol gens weer een oostwestelijke weg, naar zijn uiteindelijke bestemming za) rij den? Ik ben bang, dat het verkeer zich binnen de wijk toch een weg zal zoeken in noordzuidelijke richting. Hetgeen in zou houden: het ontstaan van één of mogelijk zelfs meerdere „sluiprou tes". Waar het de weg tussen het hoofdcentrum en de scholengemeen schap betrof, ook daar zag de heer Koelman de bezwaren van de heer Pad mos niet als onoverkomelijk. „Die weg is nodig vanwege de daar te ver wachten grote verkeersdruk. De hoofd gedachte, die hieraan ten grondslag ligt, is een goede ontsluiting van het hoofdcentrum Een, overigens daar al geprojekteerd tunneltje voor fiets- en voetgangerspad, zal het probleem van de scheiding van hoofdcentrum en scho lengemeenschap voldoende kunnen op lossen". VRACHTAUTO'S Het was de heer Van den Bremer, die vroeg, of het, gezien een te ver wachten gemeentelijke regeling die het parkeren van vrachtauto's op de open bare weg gedurende de nacht verbiedt, niet zinnig zou zijn „verzamelplaat sen" voor vrachtauto's aan te leggen. In principe was de heer Koelman het wel met hem eens, „maar of datperse binnen de Tweede Fase moet, is nog maar de vraag", zo zei hij. OPENBAAR VERVOER De volgende vraag van de heer Van den Bremer was, of men het niet met hem eens was, dat de haltes voor het openbaar vervoer, zoals ze geprojek teerd stonden, niet erg ver verwijderd waren van de wijken De heer Koelman antwoordde hierop, dat het in de eerste plaats nodig was, en dat gold zeker voorde „snelbus", dat er een snelle route zou komen te liggen. In de tweede plaats gaf hij aan, dat de bus vlak langs die gedeelten van de Tweede Fase geprojekteerd was, waar woningwetwoningen komen. „Zo komt de bus dicht bij de huizen van die mensen, die hem het hardst nodig hebbenconstateerde hij NOORDERINSLAG Uit het aanwezige publiek waren daar op nogal wat negatieve geluiden te horen over de toekomstige verkeers drukte op de Noorderinslag Men was bang, dat deze weg een scheiding zou gaan veroorzaken tussen een Leusden- Noord en een Leusden-Zuid I, en in de toekomst een Leusden-Zuid II Hierop antwoordde de heer Van der Veen, dat de enige mogelijkheid, om deze schei ding op te nelfen lag in het instellen van verkeerslichten of het verkeersvrij oversteken van fietsers en voetgan gers mogelijk te maken door tunnels. Op het hierna aangevoerde punt van de geluidsoverlast, zag hij geen mogelijk heden tot oplossing van het probleem. Door het aanbrengen van geluidswallen zou de fysieke scheiding tussen de wij ken alleen maar groter worden De keus, zo zei hij, was de volgende. „Of visueel kontakt tussen de wijken, en geluidshinder, of geen visueel kontakt tussen de wijken, en geen geluids hinder" VOORSTELLEN Tenslotte kwamen er twee voorstel len op tafel. Het-eerste behelsde het onderzoeken van de mogelijkheid, en van de bereidheid bij de gemeente Amers foort, om van de Heiligenbergerweg ten noorden van Rijksweg-28 een nieuwe doorsteek te verwezenlijken naar het nieuwe aansluitingspunt aan de Rijks weg. Een deel van het verkeer richting Amersfoort hoeft dan niet meer via de Noorderinslag, maar kan via de Mid denweg en Noorderrandweg geleid wor den. Het tweede voorstel luidde, om toch nog eens te laten onderzoeken, wat de consequenties zijn van drie oost west-verbindingen in de Tweede Fase. Beide voorstellen werden aangenomen. VERKIEZING VOORZITTER Tot verkiezing van een nieuwe voor zitter is het niet gekomen. Na veel heen en weer gepraat besloot men, dat de heer H Maazen de volgende vergade ring zal voorzitten. Dan hoopt men in tussen een procedure gevonden te heb ben, waarlangs men dan een voorzitter zal kiezen. RONDVRAAG Tijdens de rondvraag was het de heer J. D. D. Hofman, die opmerkte, dat de werkgroep zich naar zijn oordeel niet al te intens had bezig gehouden met de inspraakbrieven. In ieder geval voelde hij zich geroepen, een manier te vinden, om de drieëntwintig mensen, die een brief aan de werkgroep hadden gericht LEUSDEN - Vorige week woensdag 28 mei was het de laatste keer, dat de vergadering van de werkgroep bestemmings plannen van het CML voorgeze ten werd door de heer J. H. Veldman. Wegens veranderende werkzaamheden kan hij deze taak met langer op zich nemen. Het was jammer, dat de pro cedure rond zijn opvolging zo'n armzalige vertoning moest wor den, waarbij verschillende leden van de werkgroep zichzelf degra deerden tot kibbelende school jongetjes, waarbij het meest am bitieuze jongetje weer eens niet aan de kortste touwtjes trok Op één punt bestond echter zlefs binnen de werkgroep geen zelfs binnen de werkgroep geen verschil van mening En dat be trof de bijzonder positieve zin waarin de heer Veldman door zijn manier van leiding geven aan de verschillende vergade ringen heeft bijgedragen. Meer dere leden van de werkgroep voelde zich dan ook, terecht, geroepen dit te memoreren Ook uit het aanwezige publiek kwamen enkele positieve reacties t.a.v. het optreden van de heer Veld man als voorzitter Hijzelf betuigde zijn spijt, te moeten vertrekken, daar hij de hele procedure rondde inspraak- vorming als „een boeiend en uniek experiment" had ervaren De heer Veldman zei, het jammer te vinden dat van de zijde van het publiek zo weinig aandacht aan de vergaderingen was ge schonken Verder bedankte hij de ambtenaren, met wie de werk groep „in de slag was gegaan", en die zo bijzonder loyaal hun stem hadden gegeven aan de wel totaal gewijzigde plannen Ook de leden van de werkgroep bedankte hij voor het in hem gestelde ver trouwen, en hij wenste hen in de toekomst veel succes bij het ver der uitwerken van de plannen Hierna werd de heer Veldman nog bedankt voor alle verrichte arbeid door de heer D Lange, namens de bij het Tweede Fase plan betrokken ambtenaren. De nieuwe voorzitter zal ons in ziens van „zwaar kaliber" moe ten zijn, wil hij de heer Veldman doen vergeten met aan- en opmerkingen, te bedanken. De heer D. Lange antwoordde hierop, dat dit al, middels een persoonlijk schrijven van het gemeentebestuur, geregeld was. Tenslotte werd door de heer Van den Bremer nog opgemerkt, dat de ge lederen van de werkgroep inmiddels behoorlijk zijn uitgedund Over een te volgen procedure van aanvulling werd men het nog niet eens, alhoewel de vraag rijst, of men het straks helemaal zonder publiek zal moeten doen, omdat alle belangstellen tot nu toe dan wel in de werkgroep opgenomen zullen zijn LEUSDEN - Zal de Burgemeester de Beaufortweg tussen de Groene Zoom en de Heiligenbergerweg enkele uren of de gehele dag voor het verkeer worden afgesloten? Op deze vraag kan nog geen antwoord gegeven worden. Na gesprekken met aanwonenden van de Ursulineweg en de Burgemeester de Beaufortweg zijn verschillende mogelijkheden bekeken. Ook de werkgroep verkeersaangelegenheden heeft zich diep over deze zaak geboeen. De aanwo nenden van de betreffende weg rekenden er min of meer op dat het doorgaande verkeer geheel geweerd zou worden en keken daarom wat vreemd aan tegen het voorstel van b. en w om de weg alleen 's morgens af te sluiten. Tijdens deze uren komt de verkeersveiligheid volgens b. en w. het meest in de knel. Met dit voorstel werd verder tegemoet gekomen aan de wensen van de kwekers, die op zakelijke gronden niets voor afsluiting voelen. „Een lapmiddel" noemde de heer J. Klunder Nijland het voorstel van b. en w Zijn fractie (VVD) zei wel oog te hebben voor de belangen van de ondernemers maar in dit geval wilde men voorrang geven aan de verkeers veiligheid. „Die moet voorop staan", stelde de heer Klunder Nijland, daar mee pleitend voor een totale afslui ting. Wethouder G. van Woudenberg ontkende Let belang van de verkeers veiligheid niet, maar zei daarnaast oog te hebben voor het belang van de kwekerskwekers. IS BEGIN Raadsvoorzitter, burgemeester A. H. "an der Post: „Waarom wilt u dit niet proberen? Als blijkt dat het on voldoende veiligheid brengt zullen ver dergaande maatregelen worden geno men Aan het adres van de heren H R. van Maanen (AR-SGP) en G G. van Tiel (VVD) zei de voorzitter dat bij de bespreking met de aanwonen den geen toezeggingen zijn gedaan. De heer J. Klunder Nijland (VVD): geheel afsluiten ten dienste van veiligheid. Wethouder G. van Woudenberg ook belangen kwekers in oog houden. „We hebben duidelijk gesteld, dat we de voor en tegens nog eens op een rijtje zouden zetten en daarna met een voorstel zouden komen". KOOL EN GEIT De heren M Holl (groep Kuijpers) en A. M van den Berg (KVP) maak ten duidelijk weinig te voelen voor het sparen van de kool en de geit, waarna de heer Van Tiel de verkeers- onveiligheid nog eens benadrukte. Vol gens hem zullen de kwekers weinig schade ondervinden van gehele afslui ting. Hij stelde concreet voor het voorstel van b. en w aan te houden en nog eens te bespreken BESPREKEN Het college van b. en w had inmid dels voldoende gehoord om te weten, dat het voorstel moeilijk haalbaar was Daarom gaf men toe aan de wens om de zaak nog eens te bespreken en de werkgroep verkeersaangelegenheden. LEUSDEN - Een inbraak vond op woensdag 28 mei plaats in de metaal- warenfabriek „Umefa" aan de Am- bachtsweg te Leusden-centrum. De da ders drongen aan de achterzijde van het gebouw de fabriek binnen Er werd niets vernield, f300,00 wordt vermist De politie heeft de zaak in onderzoek Wellicht is het binnenkort verboden om auto's te parkeren voor het pand van Lieshout, dit naar aanleiding van de verkeersonveiligheid ter plaatse LEUSDEN - Aanstaande zaterdag wordt in ons land de Eerste Enige Echte Wielrijdersbond (E.N.W.B.) op gericht. Met een aantal demonstratieve fietstochten zal het publiek kond ge daan worden van de geboorte van deze nieuwe vereniging, die een overkoepe lende organisatie van groeperingen en individuen die strijden voor de fiets, wil zijn. Zo'n fietstocht wordt ook in Amersfoort gehouden De E N W B stekt zich ten doel meer ruimte te scheppen voor de fiets en het openbaar vervoer als voorwaar dige vormen van vervoer met vele voordelen ten opzichte van het gemotori seerd verkeer Verder wil de bond bewerkstelligen dat bij de voorberei dingen van allerlei plannen terdege rekening gehouden wordt met het lang zaam verkeer en het openbaar ver voer Om een en ander te bereiken geeft de E.N.W B informatie Ook ondersteunt de bond akties vangroepen en particulieren en tenslotte wil men ook de belangen van fietsers behartigen bij instanties als de overheid. Wie zich bij de bond wil aansluiten kan meer inlichtingen krijgen bij Jan Wittenberg in Amersfoort, Hoogland- seweg 15; telefoon 033 - 24224 of 24254 Hij kan ook alles vertellen over de de monstratieve fietstocht van zaterdag in Amersfoort, die onder het motto.Auto rijden? Ga nu gauw fietsen" wordt ge houden

Leusder Krant | 1975 | | pagina 5