ID LEUSDEN VERGADERDE TOT DIEP IN DE NACHT: Achterveldse scholen krijgen extra muziekles DERDAG 5 JUNI 1975 LEUSDER KRANT 7 uim twee miljoen beschikbaar gesteld voor ibliotheek, sociaal - cultureel centrum en bistro |USDEN - De raad - met uitzondering van de heeft zonder aarzelen een bedrag van bijna i beschikbaar gesteld voor het realiseren van Iopenbare bibliotheek in de boerden] „Nieuw "enbeek", Hamersveldseweg 77 in Leusden-Cen- In principe was hier al eerder dit jaar toe be was ook het geval met het stichten van twee jal culturele accommodaties. Boerderij Groot lorst (De Wetering) zal recreatief en creatief cen trum worden, terwijl de boerderij „Hakhorst" (Alands- beek) gedeeltelijk tot bistro en gedeeltelijk tot sociaal cultureel centrum verbouwd zal worden. De verbou wing van Groot Krakhorst en Hakhorst kost in totaal f 1.248.430. Provincie en rijk zullen - met uitzondering van de bistro - respectievelijk f95.976,-en f550.000,- bijdragen. Het is nog niet bekend of de gemeente nog een bij drage kan verwachten uit het potje van de „stimulering werkgelegenheid heer H. R. van Maanen (AR- vroeg zich af of drie boerde- tegelijk onder handen genomen en worden. „Is er wel zoveel be- lelling voor dergelijke cengra? j liever zien dat we één boerderij eserve houden. Daarin zou dan ehien wel de gewenste kinder- ierij kunnen komen." Ihe.er H. R. van Maanen (AR/SGP): ■denk om nacht- en zondagsrust. aandacht voor de handhaving Ie nachtrust en zondagsrust. „De ienjen liggen in de bebouwing. ag voor de omwonenden geen last gaan geven ONGERUST k de heer P. M. Fock keek vra- aan tegen de verhuurmogelijkhe- maar raadsvoorzitter, burgemees- A H van der Post nam die onge- aeid weg. „We hebben een onder gehouden, waaruit blijkt dat er duidelijk behoefte is. Daarover hoeft geen zorgen te hebben at de kinderboerderij betreft merkte op dat deze op het verlanglijstje staan. POLITIEKE SPANNING politieke spanning steeg ten top lebehandeling van een commissie, beroepschirften moet gaan beoor- Uit de bespreking bleek, dat men zaak tot in den treure had door roken, zodat men over de proce- s geen discussie meer zou hoeven ïbben in de openbare raad. De meer- ieid van de raad bleek daar op te len, maar dat bleek een misreke- VVD, bij monde van de heer J. Ier Nijland wilde voorkomen dat :ommissie na het horen van de ap- snt direkt een advies aan de man of i zou moeten geven. Hij stelde dat te schrappen en kreeg steun CHU-er P Voormolen. heer W F. H. van Spaendonck fressief Leusden) zei weinig be te hebben voor het voorstel en mee daar de gevolgen uit te trekken. tweemaal toe was er schor- nodig om gelegenheid te geven ar te vinden. Dat lukte tot twee toe niet. Men bleef de eigen me- trouw Na hervatting van de bespreking droeg de heer Van Spaendonck zwaar geschut aan. Hij dreigde met het boy cotten van de commissie als de ge wraakte bepaling uit de verordening geschrapt zou worden. Het was even stil, maar de hoop keerde terug toen de heer Van Spaen donck als tussenoplossing voorstelde de verordening overeenkomstig het voorstel van b en w. aan te nemen en de commissie daarna zelf gelegen heid te geven over het twistpunt van ge dachten te wisselen. Dat bleek de lijn waarop men el kaar kon vinden, zodat de kalmte ij lings terugkeerde in het politieke kamp. LEUSBROEKERWEG Naar aanleiding van een schrijven van de bewoners van de Leusbroeker- weg tussen De Mof en Hamersveldse weg vroeg de heer P. Voormolen(CHU) hoe lang de reconstructie nog zal gaan duren. Voorzitter: „Het wachten is nog op de financiële medewerking van de pro vincie. Wij willen als gemeente wel vast beginnen, maar in deze zaak moet de ruilverkavelingscommissie het ver lossende woord spreken Ik verwacht overigens op korte termijn, dat we aan de slag kunnen met de verbetering, die de weg een breedte zal gaan geven van 5|/2 meter." BUITENBRIEVEBUSSEN De heer A. M. van den Berg (KVP) informeerde naar de mogelijkheid om in het buitengebied meer paden een naam te geven, zodat de aanwonenden hun bui tenbrievenbus zo dicht mogelijk bij huis kunnen neerzetten. „Dat kan wel, maar het heeft grote financiële gevolgen voor de gemeente als we daartoe op grote schaal overgaan. In dat licht gezien hebben we een ver- zoek in die richting afgewezen", was het antwoord van b. en w MUZIEKONDERRICHT Als het aan het gemeentebestuur van Leusden ligt zal de algemene muzi kale vorming op de lagere scholen een basis moeten zijn waarop het instru mentaal onderricht de muziekschool aansluit. Om hiermee een begin te maken zal in de gemeente Leusden een experiment plaatsvinden. Op de lagere scholen in Achterveld zal meer gerichte aandacht besteed worden aan de algemene muzi kale ming. Muzikale oriëntatie, rit mische vorming, stemvorming en ont wikkeling van het muzikaal gehoor zul len met name aan de orde komen. Een bedrag van f1500,- is uitgetrokken voor dit doel. De gemeente handhaaft normaal de financiële steun aan de muziekschool. GEDACHTENWISSELING De gedachtenwisseling over dit nogal complexe voorstel werd geopend door de heer M. F M. Reichert (Progres sief Leusden). Hij stelde met nadruk dat de bevordering van de harmonische en creatieve ontwikkeling van de kin deren voorop moet staan. Volgens hem werd door het college teveel de samen hang met de groei van de muziekschool naar voren gebracht. „Die grootte van de muziekschool is ondergeschikt aan het doel dat we als raad moeten na streven. Ons gaat het om de kinderen op de basisscholen. Daarom ook zijn we blij met het experiment van de ge meente. Wat dat betreft is Achterveld te benijden." Nadat de heer Van Maanen zijn in stemming met het voorstel had betuigd, stelde de heer M. Holl (Groep Kuij- pers) voor alle duidelijkheid nog maar eens dat dat de muziekschool geheel los gezien moet worden van de alge mene muzikale vornnng op de basis scholen. REGERING De onduidelijkheid in deze zaak werd door de voorzitter geweten aan de hou ding van de regering. Hij uitte ook kri tiek op de financiële steun van het rijk. ,,Den Haag betaalt veel te weinig, waar door de gemeenten voor problemen ko men te staan." De heer P. M. Fock (VVD): is er wel voldoende verhuurmo- gelijkheid? ACHTERVELD In het voorstel van b. en w, werd duidelijk uiteen gezet waarom de vier lagere scholen in Achterveld hier voor waren uitgekozen. Achterveld blijkt namelijk het minst muziek-minded te zijn. Gemeentelijk komt de belangstelling overeen met het landelijk gemiddelde van drie pro cent. Achterveld vormt een uitzonde ring met slechts 1 procent, terwijl dit percentage in Leusden-zuid zelf op 5 procent ligt. Wethouder W A. van Zandbrink zette het doel van het experiment nog eens uiteen en sprak de hoop uit dat dit uit eindelijk zal leiden tot meer belang stelling voor de muziek in het algemeen Desgevraagd gaf hij te kennen, dat het experiment in Achterveld zo mo gelijk uitgebreid zal worden tot de ge hele gemeente. BENOEMING AMBTENAAR VAN DE BURGERLIJKE STAND De heer L. C. M Diepstraten is per 1 april 1975 benoemd in de gemeente Ridderkerk. Daardoor is er naast een vakature van waarnemend chef van de afdeling Bevolking ter secretarie een funktie vacant - van ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Om tijdig in deze vakature te voorzien ïsdeheerG Clay, geboren 28 april 1944 te Gouderak, mo menteel nog wonende in de gemeente Berkel en Rodenrijs benoemd. RIOLERINGS WERKZAAMHEDEN Nu het centrale rioolgemaal aan de Middenweg in gebruik is genomen, kan het pompgemaal aan de Zwartewegdoor middel van een persleiding worden ver bonden met het stamriool aan de Midden weg Hierdoor kan de persleiding Zwar- teweg-rioolwaterzuiveringsinstallatie Amersfoort vervallen. Het rioolgemaal aan de Zwarteweg dient tevens te worden gereviseerd. De kosten van het demonteren van de bestaande pompinstallatie en het leveren en monteren van 2 snijpompen worden geraamd op f36.820,- (excl. B.T.W.) Hierbij moet nog een bedrag van f 20000, - worden geraamd ten behoeve van de voor de montage benodigde bijkomende werk zaamheden. De totale kosten zijn: f150 8000,-. STORING Aan de mechanische installatie van het gemaal aan de Wilgenlaan is een storing ontstaan, waardoor hoge repa ratiekosten noodzakelijk zouden zijn. Tevens zou de tijdelijke persleiding van dit gemaal naar het Valleikanaal moeten worden verlegd naar het aan te leggen afvoernool Zwarteweg/'hoofd- gemaal. De kosten hiervan worden ge raamd op circa f 25.000,-. Onderzocht is of het rioolgemaal aan de Wilgen laan buiten bedrijf kan worden gesteld en het riool zonder tussenkomst van een gemaal aangesloten kan worden op het hoofdgemaal. Dit kan door de aanleg van een knijpnool welke aangesloten kan worden op de riolering gelegen in de Middenweg. De kosten van de aan leg van dit riool en het opruimen van een gedeelte van de bestaande pers leiding en het gemaal bedragen naar raming ook f25 000,- (incl B.T.W.). KREDIET T-B.V. COMITÉ MILIEUZORG LEUSDEN In de vergadering van 28 januari 1974 heeft de raad een krediet beschik baar gesteld van f 1.000,- ten behoeve van het Comité Milieuzorg Leusden Dit krediet was bestemd voor aanslui- tingskosten bij milieuorganisaties, voor aanschafling en verspreiding van doku- mentatie- en voorlichtingsmateriaal. Gebleken is dat dit krediet ontoerei kend was om de kosten te dekken De uit gaven terzake over 1974 hebben bedra gen f 2640,-. Het tekort besloot de raad aan te vullen Ook voor 1975 zal het Comité Mili euzorg Leusden over een werk-krediet moeten kunnen beschikken Gezien de uitbreiding van het aantal werkgroepen, alsmede de uitbreiding van de werk zaamheden in verband met de ontwikke ling van de Tweede Fase plannen, is het nodig dat het Comité - wil het naar behoren funktioneren - over de nodige middelen beschikt Voor 1975 wordende kosten voorshands geraamd op f 10 000,- Hiervan is bestemd voor kosten van het Milieujournaal f4200,-; aan andere uitgaven kunnen worden ge noemd de kosten van vergaderingen, abbonnementen, voorbereidingskosten lesbrieven ten behoeve van de school jeugd, enz Teneinde een juist inzicht te ver krijgen in de totale kosten, ligt het in de bedoeling om de overige kosten, welke door de gemeente worden ge maakt, zoals personeelskosten ambte naren, gebruik voorlichtingscentrum, bureaubehoeften en drukwerk, nader hand in rekening te brengen. Resumerende stelden b en w voor om ten behoeve van het Comité Milieu zorg Leusden voor 1975 een krediet beschikbaar te stellen van f 10 000,- Van dit krediet van f 10.000,- is glo baal een bedrag van f7500,- bestemd voor studie, voorlichting enz en f2500,- voor de 2e fase. De raad ging hiermee akkoord. BENOEMINGEN Tot de volgende benoemingen werd besloten: Commissie Ruimtelijke Or dening en Volkshuisvesting: de heer J. C. T Kuijpers; Commissie Finan cien de heer P. Voormolen Beide raadsleden fungeerden reeds als plaats vervangend lid van deze commissies SAMENSTELLING COMMISSIE MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Aangezien de heerW. F. H. van Spaen donck de wens heeft te kennen gegeven zich uit de raadscommissie voor het midden- en kleinbedrijf te willen terug trekken in verband met drukke werk zaamheden in andere commissies, kwam in de samenstelling van deze commissie een wijziging De heer J. J. Mandema- ker werd in deze vacature benoemd. PARKEERVERBOND GEDEELTE HAMERSVELDSEWEG TE LEUSDEN-C. Enige tijd gelden hebben b. en w. een tijdelijk uitwegvergunning verleend aan de heer J. C M Lieshout, alhier, ten behoeve van een parkeertterrein voor circa 8 auto's, voor zijn winkel bedrijf aan de Hamersveldseweg te Leusden-Centrum. Dit parkeerterrein- tje is echter gelegen in een vrij onover zichtelijke bocht, waardoor bij het op en afrijden van de Hamersveldseweg gevaarlijke situaties ontstaan, als voor, tevens op de rijbaan auto's staan ge parkeerd. B. en w stelden daarom voor, in het belang van de verkeers veiligheid het parkeren ter plaatse te verbieden. De raad besloot overeen komstig. DE PROT. CHR. KLEUTER SCHOOL „DE WOELIGE HOEK" TE LEUSDEN-ZUID Het bestuur van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Scho len met de Bijbel krijgt medewerking voor diverse voorzieningen ten be hoeve van de Prot. Chr. kleuterschool „De Woelige Hoek Pr. Irenelaan 1 te Leusden-Zuid en wel voor 1. Verandering van inrichting van de buitenberging als leermiddelenber ging en de fietsenberging als buiten berging. 2. Het aanschaffen van zonwering 3. Het aanschaffen van speelleermateri aal. 4. Het aanschaffen van hulpmiddelen en meubilair voor de personeels- bibliotheek. R.K. KLEUTERSCHOOL „HUMMELTJESHONK" TE ACHTERVELD Het bestuur van de Katholieke Stich ting voor Onderwijs in de Parochie van de H. Jozef, krijgt medewerking voor het herstellen van de aanrechtjes De heer M. F. M. Reichert (Pro gressief Leusden): harmonische, creatieve ontwikke ling kinderen moet worden bevor derd in de R.K kleuterschool „Hummel- tjeshonk Walter van Amersfoort - straat 44 te Achterveld. BENOEMING HOOFDLEIDSTER OPENBARE KLEUTERSCHOOL ACHTERVELD In verband met het ontslag van me vrouw M. Schnabel-Powell zal met in gang van 1 augustus 1975 een vaca ture ontstaan van hoofdleidster van de openbare kleuterschool ,,'t Drempel tje" te Achterveld Benoemd werd mej Hester Bennett, Arnhemseweg 22 te Amersfoort, oud 24 jaar, sedert 1972 werkzaam als leid ster aan de openbare kleuterschool „De Kuikenren" te Amersfoort. Betrokkene heeft 3 jaar ervaring bij het kleuter onderwijs, waaronder een vrij lange pe riode als waarnemend hoofdleidster Zij staat een wat moderne aan pak van het onderwijs voor, waar bij met name de integratie kleuter/ lager onderwijs haar speciale belang stelling heeft. Aangezien aan de open bare kleuterschool in Achterveld de inte gratiegedachte reeds in vergaande mate gestalte heeft gekregen, zal betrokkene zich hierin snel hebben ingewerkt BENOEMING PLAATSVER VANGENDE LEDEN COMMISSIE ONDERWIJS Door de schoolbesturen en de ge meenschappelijke schoolraad zijn de navolgende personen als plaatsver vangend lid voorgedragen: Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met de Bijbel te Leusden, de heer P T Hoekstra, Eikenlaan 17, Leusden-C., secretaris van deze ver eniging. Stichting voor Gereformeerd Onderwijs te Leusden, de heer W den Otter, Oranjelaan 4, Leusden-Z., voorzitter van deze vereniging Stichting Katholiek Onderwijs Leus den te Leusden, mevr. F Borghuis, Amiant 10, Leusden-C bestuurslid van deze vereniging. Katholieke Stich ting voor Onderwijs in de Parochie van de H Jozef te Achterveld, de heer J. P. R Kuipers, van Oldenbar- neveldstraat 56, Achterveld, voorzit ter van deze vereniging Gemeenschap pelijke Schoolraad voor het Openbaar Onderwijs Gemeente Leusden, de heer J Ochse, Jan van Arkelweg 37, Achter veld als plaatsvervangend lid voor de heer A. Parson, en de heer D H. van Rhee, Meidoornhof 10, Leusden-C. als plaatsvervangend lid voor de heer B Hilberts, respectievelijk voorzitter en vice-voorzitter van de Gemeenschap pelijke Schoolraad. Teneinde eveneens tot de benoeming van plaatsvervangende leden vanuit de raad over te kunnen gaan, stelden b. en w. voor de heren J C. T Kuipers als plaatsvervanger van de heer M Holl en de heer J Klunder Nijland als plaatsvervanger van de heer G G. van Tiel als zodanig te benoemen Overeenkomstig werd besloten TECHNISCHE ONDERWIJSCOMMISSIE In 1970 werd besloten tot het instellen van een commissie van advies met be trekking tot het onderwijs en de daar mede samenhangende vraagstukken De suggestie hiervoor is destijds door de heer M. Holl gedaan in de vergadering van de raad, waarin de behandeling aan de orde kwam van de scholennota. Hier bij bleek namelijk dat in het kader van de adviesverlenmg en begeleiding van de ontwikkeling op onderwijsgebied, grote waarde moet worden gehecht aan een goede communicatie tus sen de diverse plaatselijke onder- wijsinstanties en het gemeentebestuur Dit communicatieelement is duidelijk tot uitdrukking gebracht in de wijze van samenstelling van de commissie Hierin wordt namelijk elk schoolbe stuur in de gemeente door een lid ver tegenwoordigd, terwijl verder de schoolraad voor het openbaar onderwijs in de commissie is vertegenwoordigd met twee leden Van de zijde van het gemeentebestuur hebben inde commis sie zitting twee leden van de raad, als mede een led van het college van b. en b. B en w. zijn van mening, dat voor melde commissie in de achterliggende jaren een nuttige funktie heeft vervuld en een waardevolle bijdrage heeft ge leverd bij het uitstippelen van de be leidslijnen, waarlangs de uitgroei van het onderwijs heeft plaatsgevonden B. en w zijn er van overtuigd, dat de be treffende commissie ook in de toekomst als adviesorgaan op onderwijsgebied een belangrijke plaats zal blijven ïn- TECHN1SCH Niettegenstaande het voorgaande, is in de praktijk gebleken, dat de structuur van de commissie impliceert, dat haar taak in het algemeen gericht moet zijn op de behandeling van algemene onder wijsvraagstukken Voor een toespitsing van haar adviserende taak op technische details in een bepaalde concrete situ atie is in de regel geen plaats en dit is in feite ook niet de bedoeling. Dit neemt evenwel niet weg, dat tegen de achtergrond van een toenemend aantal door de raad te behandelen voorstellen op onderwijsgebied de behoefte is ont staan om vooraf te kunnen beraadslagen en te kunnen worden geinformeerd over de meer onderwijstechnische kant hier van. Hierdoor kan worden bereikt, dat om trent tal van onderwijszaken een goed gefundeerde beslissing kan worden ge nomen, waarbij wordt beschikt over vol doende achtergrondinformatie B en w. zijn van mening, dat in de gesignaleerde behoefte kan worden voorzien door het instellen van een tech nische onderwijscommissie, samenge steld uit de raad onder voorzitterschap van een lid van het college. De chef van de afdeling onderwijs zou als technisch adviseur aan de commissie toegevoegd dienen te worden. B. en w. stelden voor als lid van de in te stellen commissie onderwijs te be noemen de heren A M van den Berg, W. F. H van Spaendonck, M. Holl, G. G van Tiel, H. R. van Maanen en P Voor molen Als plaatsvervangende leden jstellen wij voor aan te wijzen de heren ft A M Kitselaar voor de heer A M van den Berg, de heer J J Mande- maker voor de heer WFHvan Spaen donck, de heer J. C. T Kuypers voor de heer M. Holl en de heer J Klunder Nijland voor de heer G. G. van Tiel De vergaderingen van de commissie zullen in de regel in het openbaar ge houden worden. De raad besloot aldus. LAAT Het was half één toen voorzitter Van der Post de vergadering sloot Wethouder W. A. van Zandbrink we hopen dat dat experiment zal worden uitgebreid tot alle scholen in gemeente Leusden.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 7