Langs de Utrechtse oude kerken Fantasie en horror in Bruna-reeks I miss peach O. 'I „ZWAARDEN"-REEKS VAN FRITS LEIBER DE KOMST VAN DE ROBOTS en het lisbergraadsel O— „Langs de oude Utrechtse ker ken", door drs Meta A. Pins Schimmel en George E. van Leer- sum. Uitgave: Bosch en Keuning n.v. te Baarn. Prijs f 12,50. In de reeks „De oude Nederlandse kerken", die onder redaktie staat van dr Regn Steensma, verscheen kort geleden bij de uitgeverij Bosch en Keuning te Baarn het deeltje: „Langs de oude Utrechtse kerken". Ook dit deel werd uitgegeven onder auspiciën van de Stichting ter Bevordering van de Kennis van de Nederlandse Bouwkunst In de centraal gelegen en kleine pro vincie Utrecht is het uitermate geschikt om op eigen gelegenheid tochten te maken langs de talrijke monumenten, die de provincie rijk is. In dit boek worden enige suggesties gedaan voor dagroutes langs de oude kerken. De provincie Utrecht heeft veel te bieden op het gebied van monumentale kerke- bouw uit vroegere perioden, die ook nu nog wordt beschouwd als zeer waardevol en tal van die kerken behoren tot de categorie „beschermd stadsgezicht". In totaal zijn er zes routes in het boek opgenomen, één en ander fraai geïllustreerd, zowel met foto's uit het heden als met tekeningen uit het ver leden. Een voorbeeld is route 1, waarin Leusden is opgenomen en route 5 met Amersfoort. Voor geïnteresseerden is „Langs de oude Utrechtse kerken" een kostelijk, waardevol boekwerkje met veel wetens waardigheden over de kerken, waar de tochten langs voeren. In deze tijd, dat er steeds meer wordt gefietst, een han dige leidraad voor een fijne dag-fiets tocht door Utrecht's dreven. Foto's: De toren van Oud-Leusden uit het einde van de twaalfde of begin van de dertiende eeuw. De bijbehorende kerk is verdwenen (zie tekening). H, Fantasy and horror (F H)- serie van de uitgeversmij. Bruna Zn te Utrecht. De nrs 19,20,21, 22, 24, 25 en 26. De uitgeversmaatschappij Bruna n te Utrecht heeft naast een eigen •"-reeks een (grotere) Fantasy and >rror-reeks. Bruna is wat dat betreft ?n voorloper met dit genre, wanimaar einig andere uitgeversmaatschappijen »ven zoveel op dit gebied uit als runa Een lofwaardig streven, dat >oral door de liefhebber van F H •g op prijs zal worden gesteld. De keus erg gevarieerd (ook al vind ik per- >onli]k, dat de onderwerpen weinig iriatie te bieden hebben). Robert A. Heinlein (een gerenom- eerd SF-schrijver) beweegt zich ook fgelmatig op het zijterrein van de de F&H. In de bekende Zwarte sertjes-reeks werd reeds jarengele- >n van hem uitgegeven „Het onaan- ;name beroep van Jonathan Hoag". t - op de Cthulhu-mythologie van Ho- ird Lovecraft - gebaseerde verhaal nu als reprise in de F&H-serie :rschenen in de vertaling van Frank sser. (nr. 26). Francis Marion Crwford(1854-1909) ?rd in Italië geboren uit Amerikaanse ders Hij schreef meer dan veertig mans en liet één bundel spookver- len na. Deze verhalen behoren voor t merendeel tot de zeldzame klasse r authentieke spooverhalen. „Authen- tk" wil in dit geval zeggen, dat men en moment twijfelt aan de echtheid n de obsessies, waardoor de ver- len worden beheerst „Wandering iosts" verscheen eerder in 1967 de Zwarte Beertjes-reeks van Bru- en wordt nu als reprise gegeven de F&H-reeks van deze uitgeverij r. 25) Eveneens voor de liefhebbers n aardige verzameling. Howard Philips Lovecraft is één n de beroemste F&H schrijvers die skennen. Naar aanleiding van Lovecraft's ver- len werden tal van nieuwe verhalen or andere schrijvers geschreven, i gebaseerd zijn op de Cthulhu- /thologie een fantastisch bedenksel n Lovecraft Een alleen dat feit lakt Lovecraft tot een bijzonder ïnte- ssant fenomeen, want maar weinig brijvers zijn er in geslaagd om de sis voor z'n verhalen zo geloofwaar dig op te dissen, dat ze dienden als onderwerp voor collega's. Lovecraft schreef overigens ook wel andersoortige griezel- en fantasie verhalen De bundel „Het gefluister in de duisternis" (Bruna F&H nr. 24) bewijst dat, ook al is in deze bundel ook een Cthulhu-verhaal opgenomen (De Lokgroep Van Cthulhu). Ook deze bundel verscheen eerder als Zwarte Beertje. „Het monster van Frankenstein" is één van de beroemste verhalen op het gebied van horros. Het verhaal werd geschreven door Mary Wollstonecraft Shelly (1797-1851). Het monster van Frankenstein is de allereerste mense lijke robot die uit de hand liep. In feite kan dit verhaal tevens als science fic tion worden geklassificeerd. De mees ten van ons zullen het monster van Frankenstein alleen uit de bioscoop kennen. Er zijn dan ook al heel wat verhalen over Frankenstein verfilmd, zelfs door Andy Warhol, die met regis seur Paul Mornsey een Frankenstein schiep (met veel bloed), maar voor de rest onherkenbaar als men er het oor spronkelijke verhaal naast legt „Frankenstein - The Modern Pro metheus" werd vertaald door Else Hoog en verscheen reeds eerder in de Zwarte Beertjes-serie nr 1192 Nu opnieuw verkrijgbaar indeF&H-reeks. Roland Topor is een wonderbaarlijk schrijver. Het is een beetje moeilijk om hem in z'n geheel te plaatsen in het „vakje" Fantasy and Horror, maar Bruna deed het. Zijn verhalenbundel „Een fee, zoals je ze niet alle dagen tegenkomt", is een bizarre mengeling van fantasie, horror, science fiction en doodgewone zwarte humor. Een schitterend boek met maar liefst veer tig korte verhalen. Zo'n groot aantal is niet verwonderlijk als men bedenkt, dat het soms erg korte verhalen zijn. Een voorbeeld: „De raadselen der geschiedenis" bestaat uit één korte zin: „Een qwar Ier voor zijn dood was de heer De la Palice reeds gestorven". Topor is niet altijd even raak in zijn korte verhalen, maar in de meeste gevallen weet hij de lezer op een soms amusante manier te boeien, ondanks de soms wel erg zwarte humor, waar mee hij het een en ander fantasievol lardeert. Warm aanbebolen voor een warme zomeravond. Jack Williamson schreef in 1948 „Zwarter dan u denkt' („Darker than you think"). Deze weerwolf-roman is een classic van het zuiverste water. Hoofdpersoon is de mooie roodharige April Bell, één van de weinige over levenden van het weervolk, ook wel ge naamd Homo Iycanthropus, eei ras, dat in staat was iedere dierengedaante aan te nemen Aangezien mensenvlees hun voornaamste voedsel uitmaakte, werden zij door de overige mensen rassen uitgeroeid. Heeft April Bell in de journalist Will Barbee de man gevonden in wie het vermogen sluimert om, samen met haar, het eeuwenoude ras weer tot nieuw leven te brengen? Dat is het kernthema van het boek, wat door Jack Williamson boeiend wordt uitgewerkt tot een puur voorbeeld van fantasie. Uitgebracht inde Bruna F H- reeks nr 20. De reeds eerder in dit artikel ge noemde Cthulhu-mythologie van Howard Phillips Lovecraft is voor tal van schrijvers aanleiding geweest deze mythologie in eigen verhalen te ver werken „Al mijn verhalen", schreef H. P. Lovecraft, „hoe verschillend ook van opzet en uitwerking, zijn ge baseerd op de leer of legende, dat deze wereld heel vroeger bewoond werd door wezens die zwarte magie beoefenden, daardoor hun macht verspeelden en werden verbannen. Maar ergens, levend in de ruimte van het heelal, wachten zij op een kans om de aarde weer in bezit te nemen. „Lovecraft is sterk geïnspireerd (en dat geeft hij zelf ook toe), door het werk van Lord Dunsany, hoewel Lovecraft vrijwel geen gebruik heeft gemaakt van diens hoofdpersonen In „Lovecraftiaanse verhalen" volgen bekende schrijvers het voorbeeld van hun grote meester en gebruiken diens mythologische achtergronden voor nieuwe verhalen Deze schrijvers zijn Robert Bloch, John Ramsey Campbell, Henry Kuttner, Frank Belknap Long, Brian Lumley, Clark Ashton Smith en Colin Wilson Het boek wordt ingeleid door August W Derleth, die ingaat op de Lovecraftiaanse achtergronden van deze bundel. Overigens - en dat is een kleine zij sprong - Colin Wilson schreef onder meer het bijzonder knappe boek „Para sieten van de geest", waarin hij ook verwijst naar sw Cthulhu-mythologie van Lovecraft „Lovecraftiaanse verhalen" kunnen een inleiding vormen om fan van Love craft te worden. Het oeuvre van deze schrijver en zijn navolgelingen neemt een aparte plaats in in de fantasy and horror en behoren deels tot het even eens rijke gebied van de science fiction. Aanbevolen! Bert Vos. „Zwaarden en duivelskunst"/ „Zwaarden tegen de dood", door Fritz Leiber, 1970. Uitgegeven door Meulenhoff Nederland b.v. in haar SF-reeks, nr 87/90 Ver taling: Pon Ruiter (87) en Ivan Rodriguez (90). Prijs f9,50 per stuk. De bekende Amerikaanse science fictionschrijver Frits Leiber begon omstreeks 1970 met het schrijven van verhalen rond twee nieuwe helden: Fafhrd en de Grijze Muizer. Deze twee duivelskunstenaars op het zwaard, de één 'n jonge barbaar vandeSneeuw- clan uit het hoge noorden, de ander een leerling-tovenaar zonder meester, beleven in het fictieve land Remmin en haar legendarische stad Lankhmar de spannendste en meest bizarre avon turen Leiber creëerde hiermee niet science fiction in haar meest gebruikte vorm. Het is meer fantasie, zoals ook Tolkien's „In de ban van de ring" en Jack Vance in zijn mythische verha len „fantasie" bedrijft De werkelijke science fiction is niet zo duidelijk te vinden in deze wonderlijke mengeling van legende, horror, wonderen, zwarte en witte magie. Maar desondanks zijn het boeiende verhalen, die Fritz Leiber ons via deze twee helden toespeelt Bij Meulenhoff verschenen tot nu toe twee (forse) delen: „Zwaarden en dui velskunst" (eerste deel) en „Zwaarden tegen de dood" (tweede deel). En er komen er nog meer Leiber heeft nog veel meer wonderlijke geschiedenissen voor ons in petto Voor de liefhebbers van pure fantasie de moeite waard! V „De komst van de robots" door Isaac Asimov, 1964. Vertaling Jack Kroner. Uitgegeven door Bruna Si Zn te Utrecht in haar SF-reeks nr 38. „De komst van de robots" van de bekende Amerikaanse schrijver- geleerde Isaac Asimov verscheen reeds eerder als Zwarte Beertje nr 1246. We zullen niet weer opnieuw ingaan op de „bloedarmoede" die momenteel de SF- reeks van Bruna teistert en ons be perken tot het boek zelf. Asimov staat bekend als één der eersten, die ver halen en romans schreef over robots Zijn visie op het fenomeen „robot" is wereldbekend geworden en zelfs de drie robotwetten, door Asimov op gesteld, zijn via andere robotverhalen van collega-SF-schrijvers als defini tieve robotwet aanvaard. Isaac Asimov begon in 1940 met het schrijven van robotverhalen volgens een nieuw concept. Hij rekende daar mee af met het zogenaamde Franken- stein-complex, waaruit steeds naar voren kwam, dat een robot niet inde hand is te houden, een monster is. Asimov maakte van „zijn" robots bijna menselijke wezens, ten dienste van de mensheid. Dat laatste is zelfs gepro grammeerd bij iedere robot. Alles gaat uitstekend, zolang er zich geen fa- brieksfouten of andere omstandigheden voordoen Asimov - ook bekend door zijn be roemde „Foundation-trilogie, is een schrijver, die weet waar hij over praat. Zijn kennis over de materie komt hem bij het schrijven van zijn verhalen uit stekend van pas en het komt de geloof waardigheid ten goede Voor hen, die „De komst van de robots" tot nu toe nog niet hebben gelezen, de kans. Bruna, SF nummer 38 MEDEWERKERS/ STERS LEUSDER KRANT Voor nieuws, uitnodigingen e d kunt u bij onze onderstaande medewerkers en medewerksters terecht, 's maandags tot 18.00 uur ACHTERVELD Mevr A Bijl-Bockstael Van Oldenbarneveldstraat 18 ACHTERVELD tel 03425 - 1657 LEUSDEN/ CENTRUM Mevr P A Rosenboom Grifthorst 5 LEUSDEN/CENTRUM tel. 03496-2101 Mevr v d Hoek Boekweitland 24 LEUSDEN/CENTRUM tel 03496 - 3335 LEUSDEN/Z Mevr. A. de Knijff-Mali Van H. van Lockhorstlaan 30 LEUSDEN/ZUID tel 033 - 11415 FOTOGRAAF De heer J. Visser Hooiland 13 LEUSDEN/CENTRUM tel 03496 - 3440 SPORT De heer P J op den Camp Finnmark 32 LEUSDEN/CENTRUM tel. 03496 - 1380 VOETBAL (RODA): De heer G van Zanten Prunuslaan 34 LEUSDEN/CENTRUM VERANTWOOR DELIJKE REDAKTIE: Bert Vos Finnmark 3 LEUSDEN/CENTRUM tel 03496 - 1495 KANTOOR Het kantoor van de Leusder Krant (Finnmark 3) is op werkdagen geopend van 10 00 - 12 00 uur en van 14.00 - 16 00 uur SLUITINGS- TERMIJN De sluitingstermijn voor nieuws is dinsdagmiddag 12.00 uur. „Rechtsomkeert maken naar Lutje- wier?" riep Kappie uit. „Ik denk er niet aan. De Kraak heeft voor zoveel hete vuren gestaan, dat hij voor een ijsberg niet opzij hoeft te gaan' „Jij hebt niet meegemaakt, wat ons allemaal is overkomen, Kappie!" ant woordde de kapitein van de „Neeltje Jacob" somber „Je had wel anders gepiept! Het leek wel, of die ijsberg vlak voor ons uit zee was opgedoken, we hadden geen tijd meer om het roer om te gooien Wat een klap gaf dat! De Neeltje be gon meteen te zinken. We pro beerden nog met een sloep naar de ijsberg te komen. Dat leek ons vei liger dan de hele nacht rond te dobberen Een gekreun van de maat onderbrak hem „H-hou t-toch op met dat a-akeli ge verhaal'" riep hij. „En laten we t-toch omdraaien, Kappie' W-we zijn nu gewaarschuwd'" Hou liever op met dat gemekker, je maakt me zeeziek!" mopperde Kappie. ..Ik wil eens precies weten wat er met die ijsberg aan de hand is. Ga verder, kapitein Je wilde dus met die sloep naar de ijsberg. „Inderdaad", beaamde de ander. „Maar. de berg wemelde van de ijs beren'" „IJ-ijsberen gilde de maat. „Ijsberen?" herhaalde Kappie ongelovig. De ander knikte. „Zo waar als ik hier zit." „Alle kniezebieters! Het wordt hoe langer hoe raarder'" zei Kappie. „Een ijsberg die plotse ling maar verdwijnt en verschijnt en vol ijsberen zit! En dat alles aan de evenaar.'!" En van de weeromstuit begon hij op gewonden te ijsberen. „Het is een sterk staaltje, dat moet ik zeggen", zei kappieover het dek ij- berend "Ik word eigenlijk deksels be nieuwd om die ijsberg zelf eens te zien „Zeg dat niet, Kappie", waarschuwdede messter „Stel je voor dat het sinis tere ding nou eens echt opeens ver schijnt'" Hij schudde zijn hoofd. „Hoe wel ik niet begrijp, hoe dat technisch mogelijk is", voegde hij er aan toe. „Ik raad je dringend aan meteen om te draaien, Anne Wobbe!" zei Kappie's collega nog eens. „Als je leven ie lief is blijf je hier geen minuut langer'" Maar Kappie maakte een ongeduldig gebaar. „Ik ga wel voor een ijsberg opzij, maar ik keer er ja niet voor om", was zijn antwoord. Hij wilde nog iets zeggen, doch toen klonk er een langgerekt ge fluit over het water. „D-de ij-ijsberg'" piepte de maat „Een ijsberg fluit niet!" zei kappie „Het is een schip. Die komer. natuur lijk ook op het S.O.S. van de Neeltje Jacoba af. Zo was het. Zodra het schip binnen gehoorafstand was gekomen, leunde er iemand met een scheepsroeper over de reling. „Ahoy! Wij komen om de schipbreuke lingen op te pikken'" klonk het Hoeft niet meer'" brulde Kappie terug. „Die lui zijn veilig en wel bij ons aan boord en Maar nu duwde de kapitein der schip breukelingen hem opzij. „Jawel! Jullie komen precies op tijd'schreeuwde hij „Als Kappie van plan is door te varen, bijven wij geen seconde langer op zijn j schip'" het rijk der duizend eilanden HET RIJK DER DUIZEND EILAN DEN In de krater van ccn vulkaan in hel Andes- gebergtc (Zuid-Amerika) hccfl de geheim zinnige professor Lupardi, samen met zijn Japanse assistent Yoto. ccn enorme fabriek gebouwd, waar hij hel door hem gevonden splijtbare element Lutonium produceert Met behulp van radiografisch bestuurde kleine vliegtuigjes, die er uit zien als con dors, verzendt hij zijn voorraden Lutonium naar verschillende afgelegen en onbereik bare plaatsen Maar Rob en zijn vriend Eddy komen achter hel gemeim en probe ren nu zich meester te maken van deze stof. Zij maken daarbij gebruik van de hulp van enkele indianen, die in de buurt van de vulkaan wonen. Wanneer Lupardi het vuur nauw aan de schenen wordt gelegd, besluit hij echter de vulkaan te ontruimen en zijn fabriek te vernielen. Maar hij offert zijn Luloniumvoorraden natuurlijk niet op Hij stuurt zijn „condors" naar een eilandje voor de Chileense kust. dat hij tevoren reeds voor dit doel heeft ingericht. Eddy en Rob beschikken echter over aanwijzingen waar dit eiland zich bevindt een aan boord van de „Ines", een kustvaarder, zetten zij de achtervolging in Lupardi trekt tenslotte aan hel kortste eind. Maar dit is toch slechts schijn, want de Lutoniumvoorraad. die een enorme energie vertegenwoordigt, zinkt naar de diepte van de oceaan, voor nie mand bereikbaar, behalve. voor Lu pardi! Op de hoogvlakten van Chili leiden af stammelingen van de indianenstammen, die vele eeuwen lang dit gebied hebben bewoond, een rustig en vreedzaam leven. Zij bewaken hun lamakudden, die weiden temidden van de bouwvallen van steden, die in de grijze oudheid werden bewoond door volkeren met een hoogstaande cul tuur. Maar de laatste lijd gist en broeit er iets onder de herders. Er zijn kleine groe pen primitieve indianen uit de wouden aan gene zijde van de vulkaan Arano naar hier gekomen. Zij aanbidden ccn godheid, van wie zijn beweren, dat hij in het binnenste van de vulkaan leeft en dat hij de schepper is van de machtige condors. Zij proberen de herders over te halen hetzelfde geloof aan te hagen. En zij spreken met zoveel overtuiging, dat zij veel aanhangers ma ken. Soms worden er in de nachtelijke uren erediensten gehouden op een open plek in het woud, waarbij het wild en woest toe gaat. /öüüëüT ZEI JE PAT JE VAN ME HIELD, FRIEPA PI B IK WILPE X ALLEEN N VERP0?' MARKUKEN fVIlOGSeéZND EN, WAT JE WILT DUS WETEN OF JE FWF £ENT, izaak.mag ik es vkagenbeschouw jij jezelf als maf?. eerlijk gezegd wel. 'c pib alleen een maf gaat op een 'koowe plastic divan liggen in een tochtig kantoor om stomme vr46en te stellen aan iemand die Antwoordt met nog stommere wedervragen... Ateu, c*M/*ur

Leusder Krant | 1975 | | pagina 11