Pastoor Kitselaar naar laatste rustplaats gedragen 89 OUDERS MAAKTEN KENNIS MET BALLETSCHOOL „LEUSDEN Els Loot gaf openbare balletles c n INGEZONDEN IN MEMORIAM KERKDIENSTEN Burgerlijke stand Gemeente Leusden Open-deurdienst Herv. Centrum ONDERDAG 12 JUNI 1975 LEUSDER KRANT 5 Onder enorme belangstelling van de Leusdense bevolking vond de plechtige uitvaart-mis plaats. LEUSDEN - Donderdag 5 juni bracht Ie Leusdense bevolking een harde wer- :er naar zijn laatste en definitieve tplaats, het Priestergraf van de looms Katholieke begraafplaats achter le Sint Jozefkerk te Hamersveld. Pastoor Herman Kitselaar werd, zó ichter de ploeg vandaan, zoals waar- aemend pastoor Van der Steen in zijn iiitvaartspreek treffend stelde, vanhier weggeroepen. Woensdag 28 mei werd hij getroffen een hartaanval, dinsdag 27 mei Kwam een met-begrepen worden van zijn persoonlijkheid tot een climax. Het hart, dat toch al zoveel voor deze mens had te presteren - pastoor Kit selaar werkte van de vroege ochtend tot de late avond - kon deze nieuwe lanval op zijn organisme niet meer -ifslaan Medische hulp moest te kort schieten. Maandagochtend 2 juni over leed hij in het Sint Elizabeth zieken- tiuis te Amersfoort, gesterkt door het Heilig Sacrament der zieken In het teken van het uitgeleide doen lan pastoor Kitselaar werden woensdag 4 juni een avondmis en donderdag 5 Juni een ochtendmis opgedragen. De missen werden verklankt door Grego riaanse gezangen, de aloude zo mys tieke vorm van muzikale begeleiding van een mis, die aan pastoor Kitselaar zo dierbaar was Nadat gelezen was uit de brief van Paulus aan de Christenen van Korinthe, volgde de tussenzang Requiem inaeter- nam dona eis, Domine: ,,Heer, geef hun de eeuwige rust. De priester, die de gevoelens bij de dood van pastoor Kitselaar vertolkte, stelde de saamhorigheid als één der Jhoogste goederen. Saamhorigheid onder ■alle mensen, die van goede wil zijn. JOnder alle mensen, die samen op weg zijn. Er zijn veel vormen van dienst baarheid, maar de dienstbaarheid aan de Heer is één en dezelfde. ,,Als u Ijaloers bent, of ruzie maakt", aldus de priester, is dat een bekrompen opvat ting. Durft u dan nog te zeggen, dat u bezield bent met de geest van onze Heer? Pastoor Herman Kitselaar heeft veel gesproken, ook in het openbaar. Mis schien heeft hij nü nog meer te zeggen. Het is niet gezond om een priester .vóór zijn dood heilig te verklaren, maar het is ook niet gezond om een priester in deze tijd af te schrijven. Het is voor de priester van vóór het tweede Vaticaanse Concilie moei lijk om een keuze te maken tussen -begeleiden en sturen, tussen luisteren en zelf spreken. De oude priester was als het ware een manusje van alles. De priester van vandaag is de man, die de gelovigen helpt en dat wil zeg gen, dat hij het aandurft om vele zaken door de gelovigen zelf te laten verrichten. Een priester in onze dagen staat voor een moeilijke opgave. Enerzijds is er een groep van behoudende gelovigen, die tegen de priester aanleunt en die had ze allen lief. Zó lief, dat hij zelfs meende, dat hij niet weg kon om een paar dagen met vakantie te gaan." De priester wilde hierna bidden voor de parochianen en de familieleden, die achter blijven en voor mejuffrouw H.G Fontein, die pastoor Kitselaar gedu- Ook burgemeester Van der Post, wethouders en raadsleden bewezen pastoor Kitselaar de laatste eer. hij wil oproepen tot het dragen van zelfstandigheid. Aan deze mensen moet hij duidelijk maken, dat zij voor eigen heil verantwoordelijkheid moeten dra gen. Anderzijds is er een groep voor- uitstrevenden, aan wie de priester begrip mag vragen voor degenen, die niet zo snel met alle veranderingen mee kunnen komen. Wij zijn het volk Gods, dat samen op weg is. De voor- en de achterhoede moeten het kontakt met elkaar behou den. Daarvoor is het nodig om te luisteren, naar elkaar. Te luisteren naar wat de ander zegt, vooral als dat een noodkreet is. Het volk Gods trok veertig jaar en toen ze bij het beloofde land kwamen, was het allemaal nog niet zo volmaakt. De gelovigen van Hamersveld zijn hier zelf bij betrokken. Luistert daar om naar elkaar, hebt geduld. Probeert elkaar te helpen. Vele gelovigen zijn bang, dat is niet goed. Maar het is ook niet goed om anderen bang te maken. Pastoor Kitselaar heeft veel voor de gelovigen van Hamersveld gedaan. Hij rende elf jaar trouw ter zijde stond. ,,Wij danken u, Vader, voor al het goede dat wij van deze mens, pastoor Herman Kitselaar hebben ondervonden. Wij vragen vergiffenis voor alles wat wij tegenover hem verkeerd hebben ge dacht en gedaan. In Uw bijzijn schenken we ook graag vergiffenis voor alles, waarin deze overleden priester tegenover ons of an deren tekort mocht zijn geschoten." De mis zette zich verder voort in Latij_nse gezangen en Nederlandse ge sproken tekst. Het Onze Vader, gezegd in het Latijn Pater noster, qui es in caelis, sanctificetur nomen ..tuurn", klonk indrukwekkend. Nadat alle aanwezigen het brood ge zamenlijk hadden gegeten, het brood dat het lichaam van Christus symbo liseert (of is door priesterlijke wij ding), volgden de slctgezangen en -ge beden Terwijl in de kerk werd gezongen ,,In paradisum deducant te Angeli" (dat de engelen u thans voeren naar het paradijs) werd het lichaam van de overleden priester in deHamersveldse grond gelegd. LEUSDEN - Zaterdagavond 7 juni gaf Els Loot-Verlee de eerste openbare les met haar balletschool Leusden" in Sporthal Groenhouten te Leusden- centrum. Het was een aardig geheel, dat vlot verliep De aanwezigen konden zich een beeld vormen van het verloop der les sen. want Els Loot liet. vooral met de jongere kinderen, zien hoe zij bij haar balletlessen te werk gaat. Door het presenteren van alle groepen, die haar Leusdense balletschool bezoeken, kon den de ouders er een beeld van krijgen wat er zoal mogelijk is in een verder stadium Zij kregen hierdoor als het ware enig overzicht over het geheel Eerst kwamen de 4- tot 6-jarigen aan bod Deze kindertjes krijgen nog geen echte balletles. Daarvoor zijn de spieren nog niet geschikt Het zijnde eenvoudigste bewegingen van het li chaam. die worden aangewend om de kinderen te leren luisteren, en het eerste begin van discipline bij te bren gen. Zonder discipline is zeker het klas sieke ballet, maar in wezen elke dans vorm. onmogelijk. Met de 7- tot 9-jarigen liet Els Loot de eerste echte balletbewegingen zien. Klassiek ballet is gebouwd op bewe gingen. die een Franse aanduiding heb ben De kinderen toonden de eerste en tweede positie; dit is de stand der voeten. En de eerste port de bras; dit is de houding der armen. Ook pasten ze de eerste tendu's toe. Een tendu is het verplaatsen van het been in een volkomen gestrekte houding De tendu wordt gebruikt in kombma- tie met de plié. het buigen en strek ken van het been MOEILIJK De ouders konden zich er een idee over vormen hoe moeilijk het is, en hoeveel herhaaldelijke training het ver eist, om deze eerste balletbewegingen te leren beheersen. Een juiste balans van het lichaam moet geleidelijk wor den aangekweekt. Aan de barre zag men daarna, in zwarte tutu. Car.tv Elfferich, Caroline Enthoven. Suyin Gan, Annemarie Kü'h, Manuela Lith, Pascal Marsman, Mvléne Süit Irmeard Vermeulen en Maud Walkate (De barre geeft een lichte steun bij de training). Zij lie ten tendu's en pliés zien. niet alleen in zijwaartse richting, zoals aanvanke lijk het geval was, maar ook voor- en achterwaarts. En de relevés kregen reeds meer vorm: een relevé is het opheffen van het lichaam op de voor voeten als voorbereiding voor het springen Zij voerden ..Etudes" uit. KABOUTERDANSEN De 4- tot 6-jarigen kwamen terug met allerlei kabouterdansen, en ..Het ging veel beter dan op de les", consta teerde Els Loot verheugd De 7- tot 9-jarigen voerden een trollendans uit. Een plezierig intermezzo werd ge bracht door de gasten, die de avond balletluister wilden bijzetten Liesbeth van der Ploeg en Nel Koot, beiden leerlingen van Ton Wakelkamp en nu balletles volgend in Naarden, dansten de wals uit Tsjaikowsky's Strijkers- serenade, Els Joosten en Chris van Weerden, beiden balletdocent in Den Haag, voerden een fraaie klassieke pas de deux uit: ..Concerto romantique" buiten, verantwoording van de redaktie We hebben onze geliefde pastoor begraven. Uit de geweldige belang stelling van parochianen en de Leus dense gemeenschap merkte je wel hoe populair deze persoon was. De Leusder Krant heeft een waar dige levensbeschouwing gepubliceerd van de overledende Ook zijn er 'n massa bloemen op z'n graf gezet, van de overledene. Ook zijn er een maar in het hart van veel parochianen is een leegte ontstaan die erg moeilijk opgevuld kan worden. Het was werkelijk een geweldige priester, een zonnetje voor de zieke, een houvast voor de volwassenen, en een lichtpunt voor de goedwillende jongeren De prettige manier waarop pastoor Kitselaar kon spreken en ge lijk de juiste woordenkeus wist te be palen was uniek, alsmede de snel heid en durf om de juiste besluiten te nemen en uit te voeren Wat deze actieve man in 8 jaar gepresteerd heeft houdt je niet voor mogelijk Dit zijn zo in 't kort wel de ken- heeft houd je niet voor mogelijk, mogem onze geestelijke leider zijn verdiende rust in de hemel niet mis- mogen onze geestelijke leider zijn Kitselaar moeilijk missen Ze kun nen een pleintje of een straat naar Kitselaar vernoemen, maar Leusden is leger geworden door het verlies van deze briljante figuur. J. Verhoef. De wat gevorderde leerlingen, die de ..Etudes" aan de barre uitvoerden, dansten een ..Mazurka", waarbij het Hongaarse ritme aardig aan zijn trek ken kwam JAZZBALLET Het gedeelte na de pauze was gewijd aan het jazzballet voor beginners en gevorderden Daar de moderne vormen van ballet vooral afkomstig zijn uit Amerika en Engeland, gaat hier de ballettaal in het Engels over. Ook de vormen van het jazzballet, die ogen schijnlijk onuitputtelijk lijken, zijn terug te brengen op enkele basisbewe gingen van romp en ledematen. Eén van een basisbegrippen van het jazz ballet, dat overigens vele richtingenen stromingen kent, is het gebruiken van de vele expressiemogelijkheden van de romp. Els Loot toonde met haar jazz- leerlingen. een damesklas èn kinderen vanaf tien jaar, een aantal grondoefe- ningen om de aanwezigen er een indruk van te geven wat er in de jazzlessen plaats vindt. Warming up Ademha lingsoefeningen. isolatieoefeningen Bodyrolls. bounces, coórdinatie-oefe- ningen. floor-exercises. Love's Theme" werd uitgevoerd door. Marjo lein Bakker, Joke Buisman, Caroline Enthoven, Deborah van Hulzen, Eugenie van der Kroon. Pascal Marsman, Anja Molenaar, Elise Offermans, Marina Pastoor. Irmgard Vermeulen. Jacque line van Vuuren en Monique Welp Alle dames deden daarna mee aan het nummer ..Sylvia" van Focus, en de dansklas der beginners danste op ..Tequila" INTERMEZZO'S Weer twee intermezzo's: Anneke van Aanhold, Anneke van den Brink, Els Loot, Joke Moerland, Jannie Teunissen en Michèle Ummels dansten in de be kende ..flodderjurken" een wervelende Charleston, die door het publiek me een warm applaus werd beloond Enthousiast toegeklapt werden ook de twee gasten uit Den Haag, Els Joosten en Chris van Weeraen, die daarna hei jazzballet „California dreaming" op goede wijze „uitbeeldden". De avond werd besloten met „Move ments", een choreografie van Daniël- Teeseling, uitgevoerd door de gevor derde jazzleerlingen die reeds twe> of drie jaar lessen volgen en enkel- minder geoefenden Het waren Annek van Aanhold Renate Berkhof. Annek- van den Brink. Irma Gab, Lenie Gre vink. Joke de Jong, Carla te Loo Els Loot. Joke Moerland. Bea Schuls Jannie Teunissen en Michèle Ummels die het publiek tot een waarderend applaus hra^htpn „Jammer is", zei Els Loot na al loop. „dat ik eigenlijk met het klas sieke ballet niet verder kan komen Mijn oudste leerling is elf jaar, en bestand met die leeftijd houdt mijn „klassieke bestand" op Ik heb helaas geen oudere leerlingen, die klassiek ballet dansen met hun twaalfde jaar gaan ze naar een vervolgschool. moeten méér huiswerk maken, en dan schiet de tijd voor het dansen er helaas bij in Dat vind H natuurlijk erg jammer". AANMELDEN Wilt u óók gaan dansen. Dan kunt u zich gedurende twee weken nog aan melden bij Els Loot in de gymnastiek zaal aan de Lijsterbeslaan te Leusden- centrum, 's woensdags van 15.00 tot 21.00 uur, wanneer zij daar les geeft Voor het klassiek ballet kunnen leer lingen worden ingeschreven vanaf hur vijfde jaar. Voor het jazzballet: kin deren vanaf tien jaar, èn dames. „De meeste leerlingen bij het jazzballet" aldus Els Loot, „zijn huisvrouwen ei middelbare scholieren". Na de maand juni kunt u zich alleen aanmelden bi Els thuis: Havikshorst 73, te Amers foort, telefoon 033-24982, want dan zijn er gedurende de vakantieweken geen lessen meer aan de Lijsterbes laan. Anco Mali MEDSICHE DIENSTEN LEUSDEN Artsen: Voor de praktijken Bink horst. Boersema, Den Toom. Lan tink en Nunnikhoven zal het aan staande weekend waarnemen, dr Lantink, Burg. de Beaufortweg 6. Leusden-C tel 03496-1210. Spreekuren zaterdag en zondagmid dag 14.00 uur Aanvragen voor visi tes gaarne voor 10 00 uur 's och tends De dienst geldt van vrijdag 18.00 uur tot maandagmorgen 8 00 uur. Arts: J. van Nieuwkerk. Galicië 41. Leusden-C., tel. 4541 Spreekuren zaterdag- en zondagmiddag 14 00 uur Wijkverpleging: De wijkverpleging wordt waargenomen door zr Van Kalkert. de Roo van Aldewereltlaan 11. Leusden-Zuid. tel. 033-15818 Apotheek: Openingstijden van de Apo theek Leusden maandag t/m vrij dag van 8.30-18 00 uur In de week enden, waarin de artsen Binkhorst, Lantink en Nunnikhoven dienst heb ben: zaterdag en zondag van 14 00 uur tot 14.30 uur en van 17.30 uur tot 18.00 uur Wanneer de artsen Boersema en Den Toom dienst heb ben is de apotheek zaterdags en zondags gesloten Dierenkliniek Leusden, dr. Tijmen- sen-v. d Kamp, dierenarts. Landweg 321. Leusden, tel 03496- 4488 Spreekuren maandag, woens dag. vrijdag 19 15-20.00 uur; dinsdag donderdag 13 30-14.00 uur Chirurgische ingrepen, röntgen- en laboratorium-onderzoek volgens af spraak. Dierenartsenpraktijk Amersfoort: Voor de dependance Henegouwen 11. Leusden-Centrum, is de dienstdoen de dierenarts te bereiken onder te lefoonnummer 033-21827. Sociale Dienstverlening: Groene Kruis, De Roo van Aldewereltlaan 13. tel 033-15818 Kraamcentrum: Leusden-centrum iedere tweede woensdag van de maand van 14.00 uur tot 14 30 uur Inlichtingen zr. Laudy. telefoon 03496-2081 of zr. Van Kalkert, tel. 033-15818 Stichting Kraamcentrum: Spreekuur 2e woensdag van de maand van 14.00- 14.30 uur. Rozengaarde 33. Leus den-centrum; inlichtingen tel. 033- 22339 Protestants Sociaal Centrum te Amersfoort: tel. 033-10441. Maat schappelijk werk, gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuur. Leus- den-zuid iedere woensdag in 't Trefpunt, tel. 033-13040. Voorde afdeling maatschappelijk en bejaar denhulp van 9 00 uur tot 9.30 uur Voor de afdeling maatschappelijk werk van 9 30 uur tot 10.00 uur Leusden-centrum: Kerkelijk Cen trum aan de Asschatterweg Voor de afdeling gezinsverzorging en be jaardenhulp van 9.45 uur tot 10.45 uur Voor de afdeling Maatschap pelijk werk van 10 30 uur tot 11 00 uur. Moeders voor moeders: Voor Ach terveld, Leusden-centrum en Leus- den-zuid mevrouw Rozendaal-Dou- cet, D van Weedestraat 4, Achter veld Tel 03425-1853. Verloskundige. Spreekuur iedere maandag van 10 00-11.00 uur in het Wit Gele Kruisgebouw. Leusden-cen trum. Weekenddienst wordt waarge nomen door mevr Brink-Bruin, Borgesiuslaan 26, Amersfoort. Tel. 033-15272. b.g g dokterscentrale, tel 22000 Kerkdiensten 15 juni. LEUSDEN-CENTRUM N H K 9 15 uur Ds J. W. K. Kel der, Ger Bed H Doop. 10.45 u ds J te Winkel, Leusden, Ger./ Herv Opendeurdienst. 19.00 u ds J. Weernekers, Ger./Herv LEUSDEN-ZUID N.H K. 10 00 uur: ds J Weernekers, Herv. 18.30 uur. Prof. dr.C. Graaf land, De Bilt. Herv. (G B.). R.K K.. Huize Don Bosco. Zaterdag 19.15 uur Zondag 10.00 uur: H Mis. 11 30 uur ACHTERVELD NED. HERV. KERK Aanvang 9 00 uur: Kandidaat De Boer uit Utrecht R.K. KERK Zaterdag 14 juni aanvang 19.00 uur Zondag 15 juni aanvang 8 00 uur en 10.00 uur. LEUSDEN - Geboren: 29 mei: Her man Wilhelm, z v. H. L. Wiertz en G. W F. Lintmeijer, Hakhorst 3; 31 mei. Wouter, z. v. W J. van den Heuvel en M C. J. van de Wijngaart, Dalma- tie 74; 1 juni: Lisette Manond.v A. de Koning en J. Meijlink, Lamoen 6. Geboren elders: Amersfoort: 6 mei: Marko Snoek, Ereprijshof 10, Amers foort: 9 mei: Patricia V. Kleijn, Das- horst 4; Amersfoort: 9 mei: VincentR. Wijnen. Kornoelje 26, Amersfoort 7 mei: Gabriëlle Mellmi, Azuriet 19, Amersfoort 10 mei: Leonore van Za- linge, Zonnedauwhof 1, Amersfoort. 12 mei Olaf A. G. Reimus, Kool zaadlaan 24; Utrecht: 23 mei: Dylan S. Schrijver, Bohemen 1. Overleden: 28 mei J de Jonge, oud 82 jaar, 1 juni: J. van Lunteren, oud 79 jaar Overleden elders: Amersfoort: 25 mei B. Kreeuseler, oud 53 jaar. Gehuwd: 29 mei J. C van Dijk en S. M Salters, 4 juni J. M. Hoogland en H van Deventer. Ondertrouwd: 4 juni Johan Lonter man, Ringweg Randenbroek 28e, Amersfoort en Inge de Vries, Eiken laan 56, Leusden; 4 juni: Peter Jan van den Heuvel, Goudsbloemstraat 51, Amersfoort en Johanna Stapel, Ruiter- horst 15, Leusden; 4 juni. Erik Schou ten, Ruiterhorst 21, Leusden en Geer- truida Maria Anna, Kamphuis, Kerk dijk 46, Leusden. LEUSDEN - Op zondag 15 juni a s om 10 45 uur zal Ds Te Winkel uit Leusden spreken over het onderwerp ..Waarom geloven we eigenlijk in God" Medewerking aan de voorbereiding van de dienst verleenden de 5e en 6e klas van de basisschool ..De Vallei" Na de dienst is er gelegenheid om een kopje koffie te drinken en met de dominee en/of de Open-Deurgroep wat na te praten. U bent allen van harte welkom

Leusder Krant | 1975 | | pagina 5