Het onderwijs in Leusden Onderwijzers èn ouders dragen verantwoordelijkheid voor kind Openbare basisschool „De Wegwijzer" Niet-autoritair onderwijs in klasverband gegeven „Proberen verbinding met kleuteronderwijs te leggen" „Sponsor-walk" voor het Nederlands Astma Fonds LEUSDER KRANT gesprekken met hoofden der scholen gekomen, dat de Wip-Wap bij de Weg wijzer hoort. Wat is integratie van kleuter- met basisonderwijs? Als de kleuter eerder schoolrijp is kan daar aan tegemoet gekomen worden door hem werkbladen en dergelijke aan te bieden. Als de kleuter nog niet schoolrijp is op het moment dat hij om zijn leeftijd naar de basisschool moet, dan wordt hij met dit gegeven opgevangen. Daarvóór moet de kleuterleidster zien wat er in de eerste klas van de basisschool gebeurt. En de onderwijzeres can de eerste klas moet weten wat er op de kleuterschool plaats vindt. Van de Onderwijs Advies Dienst krij gen we werkbladen, die daar op in spelen." LEUSDEN - Een geheel andere be- adering in het kader van de serie „ge- prekken met schoolhoofden in •eusden" komt van de zijde van de eer H. Venema, hoofdonderwijzer van e openbare basisschool ,,De Wegwij- er" aan de Biezenkamp 39 te Leusden- .'entrum. Toen ik hem opbelde om een gesprek net hem te voeren over zijn school, telde hij direkt voor om zijn onder- rijzersteam en de oudercommissie laar bij te betrekken, omdat allen ezamenlijk de verantwoordelijkheid ten anzien van het kind dragen Zo kwamen wij bijeen op donderdag- vond 29 mei in ,,De Wegwijzer". Aan Ie bespreking namen deel de heren R. ieutjes, R J. W Klaren. P. van Jekkum en de heer H Venema van het >nder wijsteam. Van de oudercommis- iie waren aanwezig de heer R. M tergsma, voorzitter en mevrouwM. E. Cerbert-Van Deinse, lid GESCHIEDENIS De heer Venema was zo vriendelijk aerst iets te vertellen overdegeschie- Jenis van de school. Tot 1870 kon hij ui de raadsstukken teruggaan om te constateren dat in dat jaar de aanstel ling van het hoofd van de openbare school in Hamersveld plaats vond tegen een jaarwedde van f400,--! Op 5 april 1893 betrok men een nieuwe school met drie lokalen aan de Schoolsteeg te Hamersveld. In augustus I960 behoorde deze school tot de ver leden tijd, en werd een nieuw gebouw aetrokken aan de Asschatterweg. Het was een tweemansschoolgebouw met drie leerkrachten. In 1962 bedroeg het lantal leerlingen van deze school onge veer honderd, en de heer H. Venema werd benoemd tot hoofd In de loop der jaren breidde het aantal leerlingen zich sterk uit, en men moest gebruik maken van noodloka- liteiten Tot aller vreugde werd in 1972 de school uitgebreid met een viertal definitieve lokalen en een aula. In 1973 werd er een tweede openbare basisschool gesticht in Groenhouten, en een gedeelte van het grote aantal leerlingen dat inmiddels de basisschool van de heer Venema bezocht, ging over naar de school van de heer De Boer. In 1975 is de situatie zó dat ..De Weg- wordt door de mogelijkheden van ieder kind, dat zijn eigen karaktertalenten en milieu-achtergronden meebrengt, is het van zeer grote opvoedkundige waarde, wanneer de onderwijzers eraan werken om de sociale instelling en de zelfstandigheid van het kind te bevorde ren. Groepswerk en documentatiecen trum kunnen hiertoe bijdragen. Het onderwijzersteam is er eveneens van overtuigd, dat de persoonlijkheids vorming wordt gediend en gestimuleerd wanneer algemene waarden en normen worden bijgebracht en wanneer interes se, belangstelling voor een variëteit van zaken bij het kind wordt gekweekt. WARMING UP Hoe gaat dat nu in de praktijk in zo'n klas toe? Eerst vindt er een soort warming up plaats Een kind vertelt iets, en daar kan bij worden aange knoopt. Om de sociale instelling der kinderen te bevorderen leert de onder wijzer hen naar elkaar te luisteren. Het luisteren naar elkaar wordt door alle onderwijzers als zéér belangrijk erkend. Een kind moet de ander kunnen laten uitspreken alvorens zelf het woord te nemen. Het lesrooster wordt door de onder wijzers nog wel steeds als leidraad gehanteerd, maar het wordt niet meer met de ogen gericht op de klok van kwartier tot kwartier angstig aangehou den. Vroeger, wanneer een inspekteur onverwacht een school bezocht, werd het wél of niet goed funktioneren van een onderwijzer door de inspekteur beoordeeld naar het wèl of niet stipt aanhouden van de tijden van het les rooster! Gelukkig behoort een derge lijk keurslijvensysteem voor goed tot het verleden. INDIVIDUEEL WERKEN ,,Je moet de kinderen niet altijd in groepen laten zitten," zegt de heer Klaren ,.Ook in rijen Er zijn kinde ren, die echt niet altijd in een groep willen zitten, maar die ook eens in hun eentje willen werken. Ieder kind trouwens heeft er gewoon op een be paald moment behoefte aan om alléén te zitten en individueel te werken. Vandaar die rijen bij mij op sommige uren, en bij daartoe geeigende vakken" ,,Ik heb de kinderen in carré's op gesteld", zegt de heer Geuties. ..Een wijzer' wordt bezocht door 198 leer lingen die begeleid worden door twee onderwijzeressen en vier onderwij zers De heer Venema heeft voor de bij eenkomst met de Leusder Krant een leidraad opgesteld, en alle aanwezigen gaan ermee akkoord om naar aanlei ding van de daarin genoemde punten tot een diskussie te komen DOELSTELLINGEN Begonnen wordt met het bespreken van de doelstellingen van het lespro gramma van ,,De Wegwijzer" Van zelfsprekend is dat de eerste doel stelling wordt gevormd door het aan leren van vaardigheden en funktionele kennis De onderwijzers lichten dit nader toe De vaardigheden moeten wel in het reele blijven. Het zijn niet alleen intellektuele vaardigheden, maar ook motorische en kreatieve. Onder funk tionele kennis wordt verstaan bruik bare kennis Het opdreunen van rijtjes plaatsnamen in Groningen wordt niet meer als funktioneel gezien Veeleer is van belang dat het kind iets wéét van deze dorpen en hun bewoners PERSOONLIJKHEIDS VORMING Als tweede doelstelling volgt daar ogenblikkelijk de persoonlijkheidsvor ming op. Hoewel deze uiteraard bepaald paar zitten er apart, midden inde car ré. Ten dele houd ik niet zo van die groepsopstelling, want dan zit er al tijd een aantal kinderen met hun rug naar de onderwijzer toe Dat praat niet prettig en bemoeilijkt het kontakt De carré-opstelling bevalt mij bij zonder goed, want ik zieallegezichten, en ik zie al hun reakties. We komen bij het volgende punt: de realisatie van deze doelstellingen op ,,De Wegwijzer' De heer Venema geeft aan dat het leerprogramma op zijn school wordt aangeboden in jaar klassen. Dit jaar is er voor het eerst weer rust in de school. Er hoeft niet meer steeds te worden verhuisd. Er komen geen vijf kinderen op één dag in één klas plotseling halverwege het schooljaar meer bij, er hoeven niet ineens een aantal kinderen naar een andere school te vertrekken. De school heeft nu, tot zijn grote tevredenheid, homogene groepen. Het jaarklassen systeem bevordert die broodnodige rust. Natuurlijk", stelt deheerVene- ma, ,,zijn er mogelijkheden tot dif ferentiatie Onze methodes geven ons daartoe de flexibiliteit. Maar een mini mum leerstofpakket moet een kind zich in een bepaalde klas eigen maken. Minimum - eisen moeten nu eenmaal door de onderwijzer gesteld worden Kan het kind om de éen of andere re den niet aan die minimum eisen voldoen dan wordt het kind extra geholpen door de leerkrachten, door een remedial teacher van de Onderwijs Advies Dienst of door één der hospitanten van een Pedagogische Akademie." GEVARIEERD De lessen zélf kunnen tegenwoor dig aardig gevarieerd gebracht wor den. Een zo goed mogelijke aanbieding van de leerstof is momenteel in alle opzichten mogelijk. Vergeleken bij 1962, toen ik hier kwam, aldus de heer Venema, leven we in een welvaarts staat. De maatschappij steunt de onder wijzers met allerlei apparatuur. Wij beschikken over audio-visuele hulp middelen, wij kunnen met onze stencil machine stencils vervaardigen Het onderwijzersteam van „DeWg- wijzer" heeft een kursus gevolgd, die wordt gegeven door de Onderwijs Ad vies Dienst om de kinderen met in- KLEINE SJANG In de derde klas zijn ze er pas mee gestart Ze lezen .Kleine Sjang", en dit verhaal over een Chinees jongetje geeft de heer Geutjes bijvoorbeeld de mogelijkheid om er een aardrijkskun dig tintje aan vast te knopen Niet alleen de taal komt bij deze lees methode aan zijn trekken. In het verhaal krijgt Sjang een jas. In de werkopgave staan de beide zin netjes: „Sjang heeft een mooie jas „Sjang heeft een nieuwe jas De eerste fase van de taalkundige werkopgave is de vraag „Hoe zie je deze twee zinnetjes in de tekst staan?" De kinderen moeten dan kunnen zien, zicht t& leren. Jezen „Je hebt ook een nieuwe aardrijkskunde-, een niéuwe biologiemethodetf' zegt deheerKlarren Het lezen leent zich misschien het gemakkelijkst voor vernieuwing en bo vendien is daar reeds een enorm stuk research voor verricht. Uit alle onder wijsvernieuwingen moet je dat kennen wat je het best op je eigen school kunt toepassen. We gaan dat allemaal ge leidelijk opbouwen." Tot mij: „Wilt u de handleiding „Met inzicht leren lezen" en het bijbehorende leesmateriaal eens zien? Het is werke lijk héél bijzonder!" Ik neem het boekje mee naar huis en blader het door. Het berust op een dat er in de tekst staat een kombina- ^re van bqicle ziiiqejii^' „Sjang^ hééft een mooie, nieuwe jas De tweede fase van de taalkundige werkopgave bestaat uit de vragen. „Waarvan zegt mooie iets? Waarvan zegt nieuwe iets?" De kinderen moeten dan kunnen begrijpen, dat de woorden nieuwe en mooie iets zetten van jas. Dat is vanzelfsprekend zult u zeggen. Niet als je dat begrip nog bij jezelf moet aankweken! Minder vanzelfspre kend dat u zou denken, blijkt in de praktijk! En veel kinderen maken de opgave gecompliceerder dan hij is. In de vijfde klas blijkt, dat de kinde ren al veel beter met de taalkundige viertal leesvaardigheden. De woord- perceptie de vaardigheid zo wel in het herkennen als het begrijpen van woorden. -Het begrijpend lezen: het zich duidelijk kunnen voorstellen wat men leest, het kunnen achterhalen van betekenissen die niet direkt in de tekst staan Het begrijpen van de be doelingen van de schrijver. - Het kri tisch lezen wanneer men kritisch leest kan men een reaktie geven, en men kan stelling nemen - Het assimile rend lezen: het assimilerend lezen is de mogelijkheid om het gelezene te integreren, het te verbinden met de reeds aanwezige kennis. Ik ga even met nr 30 „Posttoestel in aktie" en nr. 16 „Het schaap in de dierentuin" aan de gang, en ik moet zeggen, dat ik het systeem bijzonder goed vind uitgewerkt. Wanneer ik op een dag in de school ben om te zien hoe men aan het werk is, zie ik zowel de derde als de vijfde klas bezig met de nieuwe leesmethode opgaven overweg kunnen, hoewel ook daar de bedoelingen van de schrijver met zij woordkeuze heus niet altijd direkt duidelijk blijken over te komen. LEESVOORWAARDEN- PROGRAMMA In de eerste klas doet de school van de heer Venema mee aan het lees- voorwaardenprogramma van de Onder wijs Advies Dienst. Het schrijfonder wijs geschiedt eveneens volgens de lees- en schrijfbladen van dit program ma Lezen en schrijven zijn in dit programma op goede wijze gecombi neerd. In de schrijfcahiers „Eerst duidelijkdan snel" worden aan vankelijk leeslettertjes overgetrokken. SCHRIJFMETHODE Na ongeveer zes weken, dat is na de herfstvakantie, wordt met de metho de van de schrijflettertjes gewerkt. Mevrouw Venema heeft de licht hel lende schrijfletter gekozen. Eerst wor den de schrijfletters afzonderlijk over getrokken Dan trekken de kinderen een woordje over met afzonderlijke schrift letters, tenslotte een woordje bestaande uit aan elkaar geschreven schrijf letters De woorden worden uiteinde lijk niet meer overgetrokken, maar nageschreven. Tot en met de tweede klas wordt er in een schrift gewerkt: in de derde klas kan men met het schrift van de tweede klas, indien ge wenst, nog dóórgaan. Een goede opbouw van het schrift is zéér belangrijk. Bovendien moet de schrijfmethode er op gericht zijn, om niet onderbroken te worden opdat het kind zich een vloeiend handschrift kan eigen maken. In de toegepaste methode levert alleen de t een onderbreking op. Misschien is de geschreven t, die het handschrift- ritme niet onderbreekt te prefereren? Nu gaan we weer terug naar de lei draad van de heer Venema op de bij eenkomst van donderdag 29 mei. We zijn gekomen aan het punt ouderpar ticipatie De heer Venema zegt erover. „Om de doelstellingen van onze school te verwezenlijken is een goed kontakt en begrip tussen ouders en school noodzakelijk. Dit kan door ouders in te schakelen bij:klasseinfor- matie, begeleiding toneel en musical, documentatiecentrum, excursies, fan- cy-fair, lezingen, ouder- en kontakt- avonden PARTICIPATIE „De ouderparticipatie", licht de heer Venema toe, „is een héél eenvoudige zaak voor ons. Wij vinden, dat het aan leren van de vaardigheden bij de school thuis hoort, en zien graag dat de ouders hier achter staan. Er moet een goed kontakt met de ouders zijn. Het grote probleem is echter, om die ouders niet passief te laten zijn. Wij willen zo veel mogelijk de ouders aktief bij het onderwijs betrekken. Primair hebben wij de afspraak gemaakt, dat de ouders zich niet bemoeien met de didaktische inhoud van het onderwijs. Bij het begin van de kursus hebben we een openbare lesavond, zodat de ouders kunnen zien waarmee hun kind het komende jaar in aanraking zal komen. Aan het eind van het jaar hebben we een toneelavond: de ouders schrijven het stuk, regisseren het, maken de costuums enzovoorts. We willen de ouders ook betrekken bij het documentatiecentrum, vooral om het aktueel te houden. De ouders assisteren ons bij de excursies. We zijn één keer naar het Oudheidkundig Museum in Leiden ge weest En met de hoogste klassen heb ben we de boekententoonstelling in de Zonnehof bezocht. (Het resultaat van dit bezoek was, dat een aantal kinderen méér zijn gaan lezen, en dat een vijftiental kinderen lid is geworden van de openbare leeszaal). 19 April 1974 hadden we een fancy- fair, die door de ouders werd méé opgezet. We kregen een hoog bedrag binnen om er leermiddelen van aan te schaffen, die normaal niet kunnen worden aangekocht. We proberen ook om de ouders le zingen te doen houden over hun beroep, een ander land waar ze gewoond heb ben en dergelijke." „We organiseren ook lezingen voor de ouders", zegt één der onderwijzers, „bijvoorbeeld over het voortgezet on derwijs.' De heer Van Bekkum roert weer een andere vorm van ouderparticipatie aan. Het kind spreekt thuis over de aard rijkskunde, die op school behandeld is, en de ouders kunnen daar allerlei manieren op inhaken. Ze kunnen het kind een boek over het behandelde onderwerp geven, ze kunnen foto's tevoorschijn halen. THEMA in het aardrijkskundige register van de atlas uit te leggen. Matacaibo, kaart 42, vakken E 3, land Venezuela.) KLEUTERONDERWIJS Als laatste punt heeft de heer Venema genoteerd: integratie van kleuter- en basisonderwijs Op „De Wegwijzer" wordt dit bevorderd door: het vergro ten van de kontakten tussen de leer krachten van de Wip-Wap en „De Wegwijzer", het overleg van deouder- We zijn het er overigens met ons allen over eens, dat met een andere inte gratie die van het basis- met het voort gezet onderwijs, nog te weinig voort gang is geboekt We vragen ons steeds af of we al van een begin kunnen spre ken RUST „Het onderwijs op „De Wegwijzer" wordt niet - autoritair gegeven. Het wordt wél klassikaal aangeboden, omdat het onderwijzersteam dat de meest efficiente methode vindt. Er wordt op harmonische wijze gewerkt, en er wordt voor rust gezorgd. Men schroomt echter niet om de klassen, zodra een bepaald vak in een bepaalde vorm hiertoe aanleiding geeft „om gezamenlijke aktiviteiten, de begelei- gezamelijke aktiviteiten, de begeleiding ding van de kleuter op zijn weg naar de basisschool, onder andere met behulp van werkbladen van de Onderwijs Ad vies Dienst. „Als bestaande school", aldus de heer Venema, „word je geconfronteerd met het feit dat je hier geen kleuter school hebt. Wij proberen ook in ons geval die verbinding te leggen, en de laatste twee jaar zijn we in de situatie te gooien". Men voert langzaam maar zeker nieuwe onderwijsmethoden in, die hun juistheid hebben bewezen. De onderwijzers hebben veel begrip voor het kind, en zullen het kind daar naar toe voeren waar het qua zijn mogelijk heden het best zich tot een gelukkig en harmonieus mens kan ontwikkelen. Anco Mali. AARDRIJKSKUNDE „Wij zijn afgestapt van de behan deling in landen", zegt de heer Van Bekkum. „Wij behandelen de aardrijks kunde naar thema's dun bevolkte stre ken, de Randstad Holland enzovoorts. Wanneer ik de stad Londen behandel, dan laat ik de kinderen eerst allerlei gebouwen in die stad situeren. Ook vertoon ik een serie dia's van Londen, want anders blijft de aardrijkskundige overdracht veel te veel in het ver bale hangen. De ouders kunnen hier goed op aansluiten (Dat het prak tische gedeelte van de aardrijkskunde óók niet verwaarloosd wordt, blijkt uit het feit, dat ik in een les de heer Van Bekkum bezig vind om met de overhead projector de kinderen de methode van het opzoeken van namen LEUSDEN - Door de plaatselijke jeugdverenigingen wordt op zondag 6 juli een actie georganiseerd ten bate van het Nederlands Astma Fonds. De actie zal bestaan uit een „gesponsorde walk" hetgeen inhoudt, dat „sponsors" de wandelaars, per afgelegde kilometer, een bepaald bedrag betalen. Die sponsors kunnen zijn; ouders, buren, grootouders. De te lopen afstanden zijn 10, 15 of 20 kilometer. Duidelijk is, dat de opbrengst van de afgelegde kilometers sterk afhankelijk is van het aan tal sponsors, dat zich achter de wandelaar stelt. De organiserende ver enigingen zijn. Speel en recreatievevereniging .Blijhof de Hervormde en Gereformeerde Jeugdraad en de Katholieke Jeugdbeweging OPGEVEN Op de volgende adressen zijn vanaf 16 juni inschrijfformulieren te verkrijgen G Boogmans. Meidoornhof 25, Leusden-Centrum, tel. (03496-2235) A van Deele. Klemhorst 24. Leusden-Centrum, tel. (03496-1916) H Donkers. Vlasland 22, Leusden-Centrum, tel. (03496-2771) A van Gemert. Stationsweg 365, Scherpenzeel, tel. (03497-1266) J. van Loenen, Arnhemseweg 84, Leusden-Zuid. tel (03498-1443). Boekhandel Van unteren. Woudenberg, tel. (03498-1344). Op deze formulieren, die tevens sponsorlijsten zijn, moet tweemaal de naam ingevuld worden. Het bovenste strookje dient dan weer ingele verd te worden bij één van bovenstaande adressen. De volgende stap is dan, zoveel mogelijk sponsors te verzamelen. En natuurlijk voor een zo hoog mogelijk bedrag per kilometer Zondag 6 juli kan men zich om half twee met sponsorlijst, melden bij het kantoor van het Nederlands Astma-fonds, Launkslaan 1, Leus den-Centrum. óf bij het Groene Kruisgebouw, De Roo van Aldewerelt- laan. Leusden-Zuid. Daar neemt men de sponsorlijst in, die na het be ëindigen van de wandeling, met vermelding van het aantal gelopen kilo meters, afgestempeld terug gegeven wordt In de loop van de volgende week kan de wandelaar zijn/haar sponsors tonen hoeveel „kilometergeld" hij/zij voor het Astma-Fonds verdiend heeft Het geld kan dan weer ingeleverd worden bij de eerder genoemde adressen. Het maakt misschien een beetje moe. zo'n wandeling, maar door het benen aan een zo groot aantal sponsors zo duur mogelijk te „verkopen" is het mogelijk, om op een gezonde manier voor een zieke medemens veel te doen

Leusder Krant | 1975 | | pagina 7