ontdekkingstochten van lacques-Yves Cousteau Beker voor Unitas-dames Achterveld 2 wint Uni V.V.-beker weer „De drakenruiters", drie romans van Jack Vance Drie ontdekkingstochten „Dood tij", zwarte profetie van Charles Eric Maine uit 1959 Prisma- detectives „Het ingeblikte geheugen" van Keith Laumer KERKNIEUWS Galapagos-Titicaca - De blauwe gaten door Jacques-Yves Cousteau en Philippe Diolé NDERDAG 19 JUNI 1975 LEUSDER KRANT TOEKOMST EN TECHNIEK IN QE LITERATUUR VAN VANDAAG ,,Het ingeblikte geheugen", door Keith Laumer. Oorspronkelijke ti tel: A trace of memory, 1963. Vertaling: John T. S Brouwer de Koning. Uitgave: Luiting te Laren (NH). SF De Amerikaanse Sf-schrijver Keith Laumer (geboren in 1925) heeft meer dan veertig boeken geschreven en een heleboel korte verhalen Van hem zijn ook in Nederland verschillende verta lingen verschenen. Kortgeleden was dat ,,Het ingeblikte geheugen", door Luitingh in haar SF-reeks uitgebracht. Geen zwarte profetie, maar puur avontuur met een verwijzing naar ons pré-historische verleden. De basis van het verhaal is het Engelse pré-histo rische monument Stonehenge, op de vlakte van Salisbury Zoals duizenden anderen heeft ook Laumer zich ver diept in de bedoeling van dit tot nu steeds mysterieuze bouwwerk. Er zijn wel tal van al dan niet wetenschappe lijke theorieën, maar de werkelijke aard van Stonehenge is nooit onomsto telijk bewezen. Voor een SF-schrijver is dat natuurlijk een dankbaar onder werp om er op verder te borduren en er op een manier, waar Erich von Danikèn nog iets van kan leren, een plausibele verklaring voor te vinden. Laumer beschrijft het ontstaan van Stonehenge vanuit het heden, als zijn hoofdfiguur betrokken raakt bij de han del en wandel van een vreemde man, die zijn hulp nodig heeft Die man, Forster, is bang voor vreemde lichtbollen, die sterk naar zwavel ruiken en hem al jaren achtervolgen Legion, een Ameri kaanse avonturier, die aan lager wal was geraakt, wil er eerst allemaal niets van weten, maar raakt er dan zelf zo in verstrikt, dat een terug niet meer mogelijk is Het resultaat is een verbijsterend avontuur, waarbij Stonehenge een be langrijke rol speelt Laumer weet alles erg smakelijk te vertellen, niet ont- speend van soms bevrijdende humoren in een stijl, die wat lijkt op de hard boiled detective-verhalen van schrij vers als Raymond Chandler Een spannende SF-thriller, voor een ontspannende zomeravond Bert Vos lilippe Diolc. eveneens een Franse iker. is niet alleen archeoloog maar ook ervaren schrijver en journalist. Hij reel boeken over de archeologie en hel der/oek van dc zeebodem li Cousteau en de zijnen veriilmen en schrijven hun avonturen deels om hun gal kostbare reizen te kunnen betalen ||j-de uitgeversmaatschappij Bruna '*Zn te Utrecht verscheen kortgeleden n nieuw boek over deze avonturen: £rie ontdekkingstochten' Galapagos Iticaca en De Blauwe Gaten ■De Galapagos-archipel is één van p gebieden, waar de tijd stil schijnt "hebben gestaan. Op deze plaats vond larles Darwin zijn inspiratie voor de olutie - theorie Op de Galapagos- danden vindt men nog tal van dieren h onmiskenbaar stammen uit het Icundaire tijdperk Hier leven nog e-leguanen die sterk doen denken aan ae voorwereiunjKe monsters, zij het dan op kleinere schaal. Cousteau en de zijnen waren er verschillende weken met de Calypso en filmden en bestudeerden daar het dierenrijk Een tweede belangwekkend avontuur omvatte de reis naar het Titicaca- meer, de bakermat van een van de meest boeiende Zuid-Amerikaanse be schavingen In het hartje van het Andes- gericht op de zogenaamde blauwe ga ten. Deze blauwe gaten, midden in de koraalmassieven bij Brits Honduras en bij de Bahama's, zijn vreemde geolo gische verschijnselen, die een onder zoek zeker rechtvaardigen Volgens de wetenschap gaat het om gaten, die indertijd door zoetwater zijn uitgesle ten en vervolgens door de zee zijn overspoeld. Sommige van deze blauwe De ontdekkingsreizen onder de zeespiegel met 125 foto's in 4 kleuren gebergte, ruim vier kilometer boven de zeespiegel, ligt het Titicaca-meer. Hier ging voor het eerst in de geschie denis een team diepzeeduikers te wa ter met een uitrusting, zoals er nog nooit naar het dak van de wereld is vervoerd. Hier, aan het diepblauwe Titicacameer, woonden vroeger pré inca-beschavingen. die de oorsprong waren van de latere Zuid-Amerikaanse beschavingen, zoals die van de Inca's, de Tolteken en Azteken Volgens overlevingen zou in het Ti- ticaca-meer de schatten van de oer beschaving verzonken liggen. Zoals de gouden ketting, die onderwater het eiland van de Zon met het eiland van de Maan zou verbinden Ondanks alle inspanningen, die het wetenschappelijke team onderzoekers heeft men weinig kunnen vinden Dat was niet zozeer te wijten aan de onjuist heid van de overleveringen Niet alleen een dichte begroeing door zoetwater algen, maar vooral een enorme dikke laag slib en modder voorkwam, dat men doordrong op de werkelijke bodem van het Titicaca-meer Als de gou den ketting er al ligt, dan ligt die diep verborgen onder die dikke laag, voorlopig onbereikbaar voor de weten schap Datzelfde geldt ook voor de volgens de legenden in het Titicaca- meer verzonken bouwwerken. Cousteau en zijn team hebben deson danks tal van praktische ervaring op gedaan met deze zeer vermoeiende tocht Wat zij overigens wel vonden was een groot soort kikker, die veel voorkomt in het meer De derde tocht van de Calypso was gaten" zijn de bron van tal van over leveringen en zouden bodemloze putten zijn, die zeemonsters herbergen en schepen, die zich er in gewaagd heb ben, verzwolgen hebben. Cousteau en zijn medewerkers moesten met de Calypso manouevreren en tal van moei lijkheden overwinnen om dicht genoeg bij deze gaten te komen om aan een grondig onderzoek te kunnen beginnen De resultaten waren er naar Men vond ondermeer een onderzeese druip steengrot Dat is een belangrijke vondst, want het bewijst, dat in de loop van de achtereenvolgende geologische perioden het zeewater zich 125 meter onder het huidige niveau heeft bevon den. Bij de Bahama s bevinden zich ..kolkende gaten", zoals bij Andros, waar de koraalriffen zo zijn doorsne den door gaten en onderaardse gangen, dat bij eb en vloed het water er met alle kracht door wordt geperst en zo een ziedende, kolkende massa lijkt Ook de sterke stromingen leveren hun aandeel in dit werkelijk imposante ge beuren. De avontuurlijke onderzoekingstoch ten van Cousteau laten zich lezen als een bijzonder boeiende roman. Het is populair geschreven, zonder dat de lezer verstrikt raakt in allerlei weten schappelijke gegevens. Evenals de films, die Cousteau van zijn reizen maakt, zijn ook de boeken juweeltjes van schoonheid. Dankzij de talrijke prachtige kleurenfoto's wordt men via dit boek meegenomen naar enkele van de meest boeiende plaatsen onder wa-> ter. De relatief lage prijs van f37,50 ten volle waard! Bert Vos. Drie ontdekkingstochten, Galapagos, Titicaca en De Blauw gaten Door éacques-Yves Cousteau en Philippe liolé Met 125 foto's in kleur. 1973. Vertaling: F Lancel. Uitgave: Bru na b Zn te Utrecht. Prijs f37,50. iedereen kent waarschijnlijk de heer cques-Yves Cousteau. Iedereen kan m in ieder geval kennen, want de telopen jaren was hij regelmatig te kn op ons nationale televisie-scherm [tal van boeiende dokumentaire-films er onderzoekingstochten in de oce- en en zeeen. Cousteau is een weten- happelijk onderzoeker van alles wat op of onder het wateroppervlak be- \it. Zijn gefilmde verslagen zijn ït alleen populair, maar zijn soms t zo boeiend als een spannende thril- Met zijn tot expeditie-schip ver- uwde mijnenveger, de Calypso, be- ist hij de oceanen, samen met een cht team van wetenschappelijke avon- •iers of avontuurlijke wetenschap- rs. (n deze moderne, beschaafde wereld rdt door velen verondersteld, dat aarde vrijwel geen geheimen meer >r ons heeft. Tal van geleerden heb- i de aarde voor ons onderzocht en t meeste kennen we nu, zo stelt groep optimisten. Niets is minder ar. Zo'n tweederde van onze planeet 1 nog steeds niet door de wetenschap Iderzocht. Er zijn nog legio raadsels, f niet zijn opgelost of waar geen ^vredigend antwoord op is gevonden. oceanen bijvoorbeeld, vanuit de rtijd de bron van alle leven, behoort jenlijk nog tot een stuk onontdekt ;mandsland, op sommige punten druk varen zonder dat de mensen enig nul hebben van alles wat er zich der hen in de diepte gebeurt. Even- de ondoordringbare oerwouden van •azilie en Afrika het eeuwige ijs n Antartica en de Noordpool en woestijnen en ontoegankelijke rots- bieden van China en Tibet, is de eaan voor onze wetenschap nog steeds uitdaging van de eerste orde. iisteau is één van die weinige we- happers, die nieuwsgierigheid Jppelt aan doorzettingsvermogen en 2 in slaagt om door te dringen in geheimzinnige diepten van ons ver- -Jen Slechts door een grondige ken- ës van ons verleden zullen \Vij eens 5jz,e toekomst kennen' heeft een fi- i soof eens gezegd en in die uitspraak een grote kern van waarheid Er ijn' echter nog te weinig geleerden, juist in ons verleden zoeken naar toekomst. deques Yves Cousteau is de bekendste gjder/ockcr van de wereld onder de zee- wiegel en een pionier op liet gebied van de Ijlkteehniek. In dc veertig jaar van zijn raritiemc activiteiten heeft hij de aqualong [Jjtwikkeld. diver.se instrumenten en jhniekcn uitgedacht om de mogclijkhe- van dc duiker te vergroten, en experi menten uitgevoerd met een meer vrrmanent verblijf onder water Hij heeft glangrijke bijdragen geleverd op het gbied van geologie, archeologie en zeebio- è*ie. BOEKBESPREKING door Jack Vance ,,De drakenruiters", door Jack Vance. Drie SF-romans in één paperback. ,,De talen van Pao" 1957 (The languages of Pao), ver taald door M. K. Stuyter S. J.; Grote Planeet (Big Planet), 1952, vertaald door Warner Flamen en ,,The Dragonmasters" (De dra kenruiters) 1962, eveneens ver taald door Warner Flamen. Uitgegeven in forse paperback door Meulenhoff Nederland. (423 blz.). Prijs: f 19,50. Ondanks het feit, dat zijn fantasy- verhalen zoals over ..De stervende aarde" en ,,Het laatste kasteel" me weinig te zeggen hebben, behoort Jack Vance tot mijn lievelings-SF-schrij- vers. Zijn manier van vertellen is zon der meer boeiend en het resulteert meestal in erg knappe verhalen. In de door Meulenhoff Nederland uitgegeven paperback ,,De drakenruiters". kan men eigenlijk een belangrijk deel van zijn oeuvre terugvinden Daarom alleen al is deze bundel van drie romans de moeite waard. Het eerste verhaal ,,De talen van Pao" gaat over een rustige planeet met rustige mensen in een feodaal stelsel. De bevolking van Pao laat zich rustig veroveren, kent geen opstanden, betaalt belasting als dat ge vraagd wordt etc Een voorbeeld voor andere volkeren, zou je zo zeggen. Niets is minder waar, want door de ontbreken van enige geestkracht en geestdrift in het volk. zit er geen enke le vooruitgang in hun beschaving Het is een saaie planeet. Dat wordt alle maal anders, als Paravos, de dominee van Breeknes zich er meegaat bemoei en. Paravos, een wetenschapsman, van een planeet vol denkers, geleerden en filosofen, ontwerpt een plan. waardoor de mentaliteit van de bevolking dras tisch kan worden veranderd Hij ver andert de taal, want volgens de theorie van Paravos ligt de mentaliteit vaneen volk besloten in haar taal. Schep een militaire taal en je krijgt een militair volk, leer hen een wetenschappelijke taal en je krijgt een vooruitstrevend industrieland, etc. Deze linguistische theorieen worden door Vance uitste kend tot een boeiend verhaal bewerkt met een logisch slot. „Grote Planeet' heeft een heel an- DOUGLAS ENAFER: „MOORD EN BRAND" Een politieroman waarin een veel zijdig licht geworpen wordt op de ont wikkelingen in de moderne criminolo gie. Een overvloed aan gebeurtenissen maar toch van begin tot eind een werkelijk boeiende historie. Uitgeverij Spectrum - No. 283. Prisma-reeks. JOHN DICKSON: „DE SNUIFDOOS VAN DE KEIZER" In afwijking van de meest gebruike lijke opzet is het in deze detective roman eens een vrouw die de hoofd figuur speelt als verdachte aan een wrede moord En wat voor een vrouw: een schoon heid En in werkelijkheid dan ook on schuldig. Een zeldzaam vernuftig opge- INTERKERKELIJK VREDESBE RAAD LEUSDEN - Het interkerkelijk vre desberaad zou u graag de drie volgende zaken voorleggen. 1 Het I.K.V. beschikt nog over een voorraad gebruikte kleding,dienaar arme zwarte gemeenten in Zuid- Afrika dient te worden doorge zonden. Hiervoor moet nog f185,-- aan verzendkosten bijeengebracht worden Wie wil daarvoor een bij drage geven? 2. Wie wil helpen bij het verzendklaar maken van deze kleding? dere stijl Het is een verhaaL van aardse expeditie naar „Grote Pla neet" om daar te onderzoeken hoe het staat met de veroveringsplannen van de Bajarnum de Beaujolais, een lokale heerser op zoek naar meer „lebens- raum" De expeditie stort neer inde jungle van Grote Planeet. Wat dan volgt is een bijzonder avontuurlijke reis van maar liefst 40 000 mijlen dwars over de Grote Planeet naar de enige aardse enclave die de planeet rijk is Ach tervolgt door de mannen van de Ba jarnum, bedreigt door allerlei gevaren van mens en dier in de onvoorspelbare jungle, verraden door eigen expeditie leden, baant de groep mannen en vrou wen zich een moeizame weg naar de enclave. Geschreven in de traditie van „Tschai" en „De Duivelsprinsen" is ..Grote Planeet" een spannend avon turenverhaal zoals alleen Jack Vance die schrijven kan „De drakenruiters" daarentegen vertegenwoordigt de fantasy-boeken van Jack Vance's omvangrijke oeuvre Dit verhaal, dat reeds eerder in Ne derland (door Bruna) werd uitgebracht, is een mengeling van sfeervolle fan tasy en science fiction, zich afspt./ op een verre planeet, die gekoloni seerd is door aardbewoners, maar na dien aan het lot is overgelaten De mensen op deze planeet fokken aller lei soorten draken voor hun defensie, voor hun werk en voor hun plezier. Vance laat de lezer kennismaken met allerlei vormen, die uit de mensheid kunnen ontstaan na een eeuwenlange isolatie, maar laat toch de menselijke mentaliteit onbeschadigd bestaan, aan gepast aan de nieuwe beschavingsnor- men. De oorsprong vap de draken is te vinden in de eieren van de Gerfs, de grondvormen, die eens na een aanval met hun ruimtevloot, de eieren op de planeet achterlieten. Deze grondvor men, intelligente draken, werden door de mensen opgefokt tot slaven, vecht- dieren. En dan komen de Gerfs terug om opnieuw te strijden en mensen te halen voor hun fokkerij „De drakenruiters" is een magi strale novelle, waarin de vreemde we gen van de menselijke beschaving door Vance fantasievol worden uitgetekend zonder dat het uiteindelijke doel zich openbaart. Bert Vos. bouwd alibi wordt door een psycho loog/criminoloog volkomen ontraad seld en de lezer wordt dan ook aange naam verrast met deze ontknoping Uitgeverij Spectrum - No. 284. Prisma-reeks. PATRICIA MOVES: „HET RAADSEL VAN DE DERDE HOND" Een verhaal dat zich geheel afspeelt in het milieu van de windhonden-ren nen in Engeland. Evenals in de wereld der paarden rennen is ook hier de misdaad doorge drongen, wat tot uiting komt in de enorme bedragen die ingezet worden bij de weddenschappen In dit verhaal, dat getuigt van een grote deskundigheid in deze materie aan de kant van de schrijfster, komt de wrede werkelijkheid naar voren waarde mens gegrepen wordt door de zucht naar geld. Mens noch dier wordt ontzien om het ge stelde doel te bereiken Hoofdinspecteur Tibbet van Scotland Yard. geassisteerd doorz'n vrouw Em my, is het die hier op een zeer scherp zinnige wijze de listig opgezette ver wisseling ontraadselt. Utgeverij Spectrum - No. 285. Prisma-reeks 3. Wie in Leusden-zuid wil mee gaan doen met het werk van het I.K.V Het is dringend noodzakelijk, dat één of meer mensen uit Leusden- zuid tijd en energie voor dit werk willen geven Wilt U voor deze drie problemen kontakt opnemen met mevrouw E D Hoelen, Stadhouderslaan 5 te Leusden- zuid, telefoon 033-11502. ZUID-AFRIKA Het benodigde bedrag om een zwarte Zuid-Afrikaanse theoloog een docto raalstudie te laten volgen aan een Ne derlandse universiteit is nog niet bijeen. Helpt u ook met een bijdrage? U kunt een bijdrage storten op reke ningnummer 335912834 bij de Rabo bank te Leusden. TALENTENAKTIE In het kader van de talentenaktie gaat, onder het motto „uw eigen zon dagse stoel" een aktie van start om de bouwcommissie een steun in de rug te geven bij de aanschaf van de beno digde nieuwe stoelen ter aanvulling van het bestaande meubilair in het straks vergrote kerkelijk centrum te Leusden-centrum. Een dezer dagen krijgt u een foldertje in de bus met informatie hierover VOOR DE KERK IN OOST-EUROPA Wanneer u deze zomer met vakantie naar éen der landen in Oost-Europa gaat, en u wilt helpen bijbels en chris telijke lektuur daar te verspreiden, vraagt u dan nadere gegevens aan uw diakenen of uw predikant. „Dood Tij", door Charles Eric Maine, oorspronkelijke titel: „the Tide went Out". 1959. Vertaling: Marjan J. J Oleff. Uitgegeven door de uitgeversmij. Luitingh te Laren (NH) De Engelse SF-schrijver Charles Eric Maine, in 1921 in Liverpool ge boren, heeft al heel wat geschreven sinds hij er in 1952 begon. Bij de uitgeversmij. Luitingh in Laren (NH) verscheen kortgeleden in haar SF- reeks de roman „Dood tij", een nogal beklemmende toekomstprofetie, zwart als de nacht. Charles Eric Maine heeft in „Dood tij" een bepaalde toekomst visie neergelegd Het is zwarte pro fetie, want het resultaat is de vrijwel algehele vernietiging van de aardse ecologie door wetenschappelijke proe ven met waterstofbommen inde oceaan. Maine is niet de enige SF-schrijver, die welke manier dan ook, het einde of bijna-einde van de aarde heeft be schreven. De vernietiging van onze beschaving kan op verschillende ma nieren zijn besiag vinden Tal van SF- schrijvers hebben er hun gedach ten over laten gaan en al dan niet in genieuze manieren bedacht om onze beschaving om zeep te brengen. Nu kun je daar wel een beetje spottend om lachen, maar in feite zouden veel meer mensen dergelijke fantasieën moeten lezen om doordrongen te wor den van de ernst van onze beschaving Een beschaving die, kwetsbaar en uiterst wankel, op soms vrij simpele wijze kan worden beëindigd Ik wil verder niet ingaan op de we tenschappelijke basis voor „Dood tij" (daar zou op zich een interessante diskussie over zijn op te zetten), maar wat Maine voor zich ziet gebeuren, heeft hij authentiek en realistisch op ACHTERVELD - Zondag j.l. werd op het Kerstens Sportpark te Achter veld de beker-finale damesvoetbal ge speeld. De wedstrijd ging tussen de grote rivalen Unitas en Nijenrodes. Nijenrodes was in dit seizoen al eer der kampioen geworden met 1 punt ver schil op Unitas. Unitas was daarom op een revanche belust en.begon meteen na het begin- signaal het doel van Nijenrodes onder druk te zetten. Doch de Nijenrodes- verdediging wist goed stand te houden. Ondanks de druk van Unitas kwam Nij enrodes ook wel eens gevaarlijk naar voren Dit leverde bijna een doelpunt op toen de Unitas-keepster naast de bal greep Een van de verdedigsters kon de bal op het nippertje tot hoek schop verwerken, in de laatste minuut voor rust kwam Unitas toch nog aan een doelpunt omdat de keepster van Nijen rodes er te gemakkelijk over dacht en ACHTERVELD - Op zaterdag 31 mei j.l. trok het tweede elftal van de sportvereniging Achterveld naar Nij megen om de Uni VV-beker te verdedi gen. De eerste wedstrijd ging tegen KVVA 8. Deze wedstrijd won Achterveld met 2-0 De doelpunten werden gescoord door W. de Jong en M van Wester- ORIENTATIE WEEKEND Het Franciskaans Gespreks- en Be zinningscentrum „Stoutenburg", Stou- tenburgerlaan 5 te Stoutenburghoudt op zaterdag 28 en zondag 29 juni 1975 een orientatie-weekend. Leider van dit weekend is Pater Auspicius van Cor- stanje uit Den Haag „Onze ziel is aanwezig in al onze ledematen, in iedere cel van ons lichaam. In het grote Mystieke Lichaam van Christus, dat zich uitstrekt over heel de aarde, is het GEBED aanwezig, de dankzegging van Jezus. Het is aan wezig bij iedere christen en in iedere christen. Het is het leven van de kerk. In het begin is dit bidden een gloei ende kool onder as. Maar als dag na dag de sterke adem van de Heilige Geest er over blaast - en dat gebeurt als wij bidden - dan schiet opeens een valm te voorschijn, helder en ver terend, een kreet ontsnapt ons Abba Vader (Rom. 8,15). Overal inde wereld zien wij de sporen van God, maar in onszelf is Hij aanwezig Op het weekeinde van 28/29 juni ko men we weer samen om ons te bezinnen op het gebed en vooral om het samen te doen." Tot zover pater Corstanje. Aankomst zaterdag 28 juni rond 4 uur in de namiddag, waarna om 5 uur be gonnen wordt Handdoek, zeep etcetera dienen door de deelnemers te worden meegebracht Vertrek zondagmiddag 29 juni tussen 4 uur en half 5. Deelname inklusief volledig pension; f27,--. Betaling hiervan kan het een voudigst geschieden tijdens het week end Opgave bij de direkteur van het centrum, paler G Heitbrink, o.f.m telefoon 033-20948. Stoutenburgerlaan 5 te Stoutenburg. papier gezet (zeker ais men beaenkt, dat het boek in de vijftiger jaren is ontstaan-) Maine laat in „Dood tij" de weten schap proeven nemen in de oceaan met waterstofbommen Wat vrijwel niemand had voorzien, gebeurt: er ontstaat een brede scheur in de oceaan bodem, die een ware kettingreaktie veroorzaakt. Oceaanwater loopt in de scheur, komt in kontakt met vulka nische onderliggende lagen en de scheur barst- als gevolg van aard bevingen en vulkanische uitbarstingen verder Resultaat het water der oceaan loopt met een enorme snelheid in de ontstane scheuren weg. de diepte van onze aarde in. Tot nu toe is de moge lijkheid van een dergelijke catastrofe (gelukkig maar) nog niet bewezen, maar in theorie zou het allemaal best kunnen Wie Maine's verhaal leest, de lo gische gevolgen van de catastrofe in zich opneemt, zal toch wel tot enig nadenken worden gestemd Als dat gebeurt, heeft Maine zijn doel bereikt Een goed SF-schrijver duikt in de toe komst, relaterend aan hei heden: fu turologie op z'n best, zonder mogelijk heidsmodellen, maar wel met een dus danig portie realisme, dat wetenschap pelijke beschrijvingen als die van fu turologen als Polak e.a. op de achter grond raken doop-xfe immense droog heid van die opgediende stof Met andere woorden: SF-schnjvers zijn populaire toekomstbeschrijvers. Als dat goed gebeurt, met inachtne ming van de huidige tendenzen in de wereldbeschaving, kan er een interes sant en uitermate boeiend boek ont staan. Maine schreef een dergelijk boek met „Dood tij". Zoals ook an dere SF-collega's op voortreffelijke wijze voor en na hem deden. Bert Vos de bal tussen haar benen door liet gaan. OVER DE VLEUGELS In de tweede helft een sterk aanval lend Unitas dat veel over de vleugels speelde en via 1-2 combinaties de stand gelijkelijk opvoerde naar 5-0 Dit was ook de eindstand, zodat Unitas voor de 2e maal beker-winnaar werd Na afloop van de wedstrijd werd in de kantine van het Kerstenssport- park de beker door de vertegenwoordi ger van de KNVB-afdeling Utrecht, de heer Kamphorst aan Unitas uitgereikt. Hij feliciteerde Unitas met het behaal de succes, dankte de scheidsrechters die voor een goede leiding hadden ge zorgd en dankte ook de sv Achterveld voor de gastvrije ontvangst. Bij de uit reiking van de beker aan Unitas kreeg ook elke speelster een speldje als her innering aan deze wedstrijd. laak. De tweede wedstrijd was Achter veld 2 tegen Uni VV 3 Uitslag hiervan was 0-1. Dit doelpunt werd gescoord uit een penalty. Zwaluw VFC 6 - Achterveld 2 was de derde wedstrijd die werd gespeeld. Achterveld 2 won met 0-5. De doel punten werden gescoord door W. de Jong 3x, H. Kerkhof en J. Hak. Daar Achterveld 2 nu eerste was geworden in haar poule moest het nu worden op genomen tegen Kolping 5 de nr 2 van poule D Deze wedstrijd eindigde in een gelijkspel 0-0. Achterveld had in deze wedstrijd wel pech want W. de Jong kogelde de bal op de paal ter wijl even later P. Vos het zelfde deed tegen de lat STRAFSCHOPPEN Om de winnaar hiervan nu te bepa len moesten er vijf strafschoppei. worden genomen. Achterveld benutte er vier van Dank zij het zeer goede werk van doelman B. Tolboom kon Kolping het niet verder brengen dan drie, zodat Achterveld weer in de finale zat. De finale werd gespeeld door Ach terveld 2 tegen Brakkenstein 2. Dit werd een spannende wedstrijd met over en weer kansen maar vermoedelijk door de zenuwen bleven doelpunten uit Di rect na het begin van de tweede helft werd het 0-1 omdat de achterhoede van Achterveld gewoon bleef staan en zo doelman B Tolboom kansloos was. Wilde Achterveld de beker weer mee naar huis nemen moesten ze toch zorgen dat de gelijkmaker kwam. On geveer 10 seconden voor het einde lukte het uiteindelijk. J. van Dalen bracut toen de stand door een prach tige kopstoot op 1-1. VERLENGING Vanwege de gelijke stand moest de wedstrijd nu twee maal vijf minuten worden verlengd D1 eerste verlen ging bleef zonder doelpunten. In de tweede verlenging kreeg de oude rot m het vak, M van Westerlaak, de bal aangespeeld, drong het strafschop gebied binnen en scoorde 2-1 voor Achterveld De stand bleef verder on veranderd. Achterveld kon de beker dus weer mee naar huis nemen endaar het de derde maal was nu ook be houden.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 11