dB SDERDAG 19 JUNI 1975 LEUSDER KRANT Van judo tot klaverjassen en kegelen Huffenreuter kijkt gespannen het geweld op de mat ALLES KOMT EEN EINDE 1 LEUSDEN-CENTRUM - Op 10 ok- ber 1974 werd in onze serie Sport i Spel in Leusden" de Mixed Hockey lub Leusden als eerste van onze ►ortverenigingen in het zonnetje ge- 'X. In 25 (vrijwel) wekelijkse afle- •ringen hebben wij de 36 Leusdense ubs, die samen niet minder dan 25 kken van sport bedrijven, voor het letlicht gebracht. Aan alles komt even- ïl een einde en vandaag sluiten wij reeks af met onze laatste biidraee ij zijn de diverse clubbestuurders kentelijk voor de door hun verstrekte formatie, vaak met behulp van het irenigingsarchief, met plakboeken, of met ander „historisch" materiaal Wij hopen met deze serie de nieuwe bewo ners van Leusden in contact gebracht te hebben met de oude (d w z reeds be staande) sportclubs en de oude inwo ners met de nieuwe verenigingen, die hier de laatste jaren werden opgericht En zolang wij mogen aannemen, dat vrijwel iedereen nu weet, dat je bij voorbeeld tafeltennis niet speelt met een hockeystick, dat kleiduiven niets anders zijn dan simpele schoteltjes van aardewerk en dat de IJsclub Zwa nenburg, ondanks dat er door gebrek aan een ordentelijke winter niet ge schaatst kon worden, één van onze grootste sportclubs is, menen wij ge slaagd te zijn in onze opzet VEEL ANIMO VOOR JEUGD-JUDO Wij beginnen met judo en wat of dat is? Op het eerste gezicht heeft dat wel wat weg vaneen min of meer stevige stoeipartij tussen twee mensen in een wat ruim uitgevallen pyjama-jasje en een hoogwaterbroek. Een paar rukken aan het overigens van prima kwaliteit zijnde jasje, een stap achteruit of een paar passen naar voren, een onver wachte draai en hup, daar gaat de ver liezer in een toch wel sierlijke heup zwaai met een smak naar de mat. Zo zagen wij judo, maar in werkelijkheid is het toch wel anders. Judo is ont wikkeld uit Jujitsu, het Japanse worste len Dit had ten doel, de tegenstander hoe dan ook te overwinnen, met de na druk op de woorden hoe dan ook. Judo evenwel is gericht op de lichamelijke, verstandelijke en zedelijke ontwikke ling van de mens met daar ingebouwd een soort van wedstrijdelement. In Nederland kwamen de Japanse worstel- sporten eigenlijk pas na de laatste we reldoorlog in de belangstelling en me teen maar goed ook. Er ontstonden niet met minder dan vier landelijke bonden op dit gebied en met name de Neder landse Jujitsu- en Judobond, de Ne derlandse Amateur Judo Associatie, de Nederlandse Katholieke Judobond (die overigens hetzelfde judo beoefende als dat van de „andersdenkenden"!) en de Judokwaï Nederland. Deze veelheid van bonden was na tuurlijk geen ideale situatie en ieder een was eigenlijk wel gelukkig, toen op aandringen van de Nederlandse Sport federatie het hele spul op 6 oktober 1966 samensmolt tot één landelijke organisatie Later werd nog een gro tere concentratie bereikt, toen ook karate, enz. in de Judobond Neder land werden opgenomen. Op 29 oktober 1974 werd door de Amersfoortse sportschool Boersma Ju do-Leusden opgericht. In verband met de beschikbare uren vooralsnop alleen voor de jeugd van 6 tot 14 jaar De be langstelling voor dit judo-gedoe is bij zonder groot in Leusden. Hoewel men slechts drie uren op dinsdagmiddag en evenveel tijd op de zaterdag in de sportzaal „De Meent" terecht kan, had de club binnen een week na de oprich ting al 40 leden. Drie weken later werd het 80e judokaatje ingeschreven en momenteel bedraagt het ledental reeds meer dan 100. Jaap Vernout en Ronald Huffenreuter geven in Leus den de lessen en beiden waren bij zonder te spreken over de grote vor deringen van onze jeugd op de mat. Op 21 en 25 januari (de animo was zo groot, dat er twee middagen voor no dig waren!) vonden voor het eerst in Leusden de wedstrijden plaats om het plaatselijke kampioenschap Alle miniaturen vanGeesink en Ruska werden onder zeer grote belangstelling kampioen: Take Bloemhof (6-7 jaar lichtgewicht) en Joep Rozendaal (idem zwaargewicht), alsmede Christa van Solt (lichtgew 8-9 jr.) en Jan-Jaap Wolswinkel (zwaargewicht in dezelfde leeftijdsgroep). Bij de 10- en 11 -jarigen won Jacqueline Nieuwstraten de titel in de lichtgewichtsklasse en Ferry van Seumeren bij de zware jongens Ron de Vries werd winnaar in de leeftijds groep van 12 en 13 jaar Sportschool Boersma heeft grote plannen in Leusden Zodra de mogelijk heid tot uitbreiding van het aantal les uren aanwezig is, wil men op twee fronten gaan uitbreiden. Op de eerste plaats denkt men aan judo voor aspi ranten (15 t/m 17 jaar) en junioren (18 t/m 20 jaar) en bij voldoende be langstelling zelfs ook voor senioren (21 jaar en ouder). De tweede richting gaat uit naar andere judo-sporten als karate, zelfverdediging, enz Maar voorlopig is het nog niet zo ver. De dinsdagmiddagclub is volge boekt, maar op zaterdag (12.30 tot 15.30 uur) zijn nog enkele mogelijk heden Tenslotte nog een tip Ook als u geen zin heeft om daadwerkelijk aan judo te gaan doen, moet u eens gaan kijken in de sportzaal in Groen houten, als de judoka's daar bezig zijn. Je houdt het haast niet voor mo gelijk, wat de jeugd in zo'n korte tijd al heeft geleerd En voor zover u het nog niet wist judo vormt wil en ka rakter en verhoogt het prestatiever mogen en. judo is een plezierige en gezonde lichaamsbeweging. Net, wat je tegenwoordig nodig hebt. JEUGDTENNIS IN LEUSDEN Een andere mogelijkheid op het ge bied van sport voor de jeugd in Leusden is het jeugdtennis. Vooral door de drukke bezetting van de bestaande ba nen krijgen de kinderen weinig of geen kans om het tennissen te leren En zo lang ze nog maar beginnelingen zijn willen anderen niet mét of tegen ze spelen Dat is wel begrijpelijk maar bijzonder sneu voor de jeugdigen, die weliswaar van goede wil zijn, maar het spel nog niet in voldoende mate be heersen. Kort geleden is voor dat toch wel grote probleem een oplossing ge vonden. Zowel bij Lockhorst als bij de Eemelaar zat men ermee. De Leus dense tennisleraar J. J. van der Lin den (Haverland 8 in Leusden-Centrum Tel 03496-1285) is begonnen met een tennisschool voor jongens en meisjes in de leeftijd van 7 tot 11 jaar. Dit z.g. voorbereidend tennis wordt ook door de Koninklijke Nederlandse Lawn Ten nis Bond warm aanbevolen omdat, beter dan op een hoekje van de baan door va der of moeder, met een speciaal op de jeugd afgestemde cursus onder des kundige leiding, niet alleen de gewekte belangstelling voor tennis wordt opge vangen en begeleid, maar vooral omdat reeds vroegtijdig kennisgemaakt wordt met de juiste bewegingsvormen en het aanleren van een goede slag. Die ten- niscursus wordt gehouden inde gymna stiekzalen aan de Prinses Margriet- laan in Zuid en aan de Lijsterbeslaan in Leusden-Centrum en omvat een 20- tal lessen. De cursus wordt afgesloten inet een examen en een diploma en vooral daarmee hebben de jongelui een zeer be langrijk voordeel bij hun aanmelding als lid van een tennisvereniging, want u weet het wellicht, daar zitten ze bepaald niet te wachten op beginnelingen Wij zijn eens gaan kijken op zo'n les, of beter gezegd gebeurde dat tweemaal De' eerste keer was op een dag, vrijwel aan het begin van de cursus en eer lijk gezegd kregen wij enerzijds me delijden met de heer Van der Linden, doch daarnaast ontstond een gevoel van bewondering. Medelijden vanwege het telkens maar weer moeten her halen van uitleg en voordoen aan kin deren die, om het zo maar eens te zeg gen, geen bal afwisten van wat je met een racket kunt of moet doen Bewon dering voor het schier eindeloze geduld Mlj I -k! 1 II V en de wijze van aanpak van het geheel. Ga het zelf maar eens doen! Of mis schien is het toch beter van niet. Een zeer opmerkelijk verschil was een aan tal weken later bij dezelfde „klas" te zien. De meisjes, eerst zo speels en be deesd, waren nu de zelfbewustheid in persoon en hanteerden het racket alsof ze nooit anders hadden gedaan. De forse meppen met de bal tegen de oefenmuur trilden door de hele gymzaal en het was zeker geen overbodigheid, dat breekbare zaken als lampen en ven sters afdoende waren beschermd. Het voorbereidend tennis voorziet blijkbaar in een dringende behoefte, want het aantal leerlingen begint de honderd te naderen En nu het tennis- seizoen weer aangebroken is kunnende Leusdense clubs een behoorlijke aan was in hun ledental verwachten en wat méér zegt is, dat het leden zijn, die er al heel wat van weten BUGGY CLUB NEDERLAND, EEN LEUSDENS INITIATIEF De zomer van 1973 was nog zo'n heer lijk ouderwetse zomer, haast zonder regen en met heel veel zon. Dat was dan ook de grootste reden, dat een zekere Vincent van Wegen een buggy kocht. Wel tweedehands, maar keurig opge poetst nog knap van uiterlijk Wat of een buggy is? Een vreemd geval, dat af stamt van een Volkswagen Een kever, maar alleen het onderstel, compleet met motor. Dat onderstel wordt door gezaagd en ingekort. Daarna weer aan elkaar gelast en tenlsotte met een voor gevormde speciale carrosserie van polyester weer opgebouwd tot een open en erg sportief uitziende automobiel. Nu kun je natuurlijk wel in je eentje met zo'n blits karretje van hot naar her rijden en ook terug van her naar hot, maar op den duur beviel dat ook Vincent niet meer. Hij wilde zich aansluiten bij een club van buggyrijders, maar kon zo gauw niets vindenHij zocht daarom zelf maar contact met bekende en onbekende buggy-enthousiastelingen en zo kwam op 8 december 1973 in „De Klaveet aan de Leusdense Postweg de Buggy Club Ne derland tot stand, met 20 leden. De Leusdenaren Louis Verheijen, René Peters en Vincent van Wegen werden voorzitter, secretaris en penningmees ter van het spul en Gerard te Grooten huis (Barneveld) werd technisch advi seur Ook Guus Schillemans kreeg wat te vertellen in de club. Tot de doelstellingen van de aldus verenigde buggyrijders behoren o mhet adviseren bij en het bouwen van de wel wat wonderlijk uitziende automobieltjes, het houden van toer- en andere ritten en het bespreken van de juridische en verder nog komende problemen rond het vreemde vehikel Ook het verwerven van een eigen circuit is één der grote wens dromen. Voor f25,- per jaar kunnen ei genaars van een buggy lid worden van de BCN. (Postweg 1, Leusden). Juist dezer dagen verscheen het nog naamloze eerste nummer van het eigen clubblad en zeer binnenkort wordt een overzicht verwacht van de diverse evenementen voor het a s. seizoen, w.o. mogelijk een buggy-reis van een dag of vier naar de Volkswagenfabneken in Wolfs burg. Inmiddels is de Bruvo-club, een reeds langer bestaande (maar dat wist Van Wegen toen nog niet) buggy-club, tot de in Leusden gevestigde vereniging toegetreden, zodat de Buggy Club Ne derland momenteel ruim 100 leden telt. OOK BADMINTON BLOEIT IN LEUSDEN Badminton heeft bij de eerste aan blik wel wat weg van mini-tennis. Toch is het beslist geen tennis voor klein- behuisden. Akkoord, het lijkt er op en ook de nodige attributen (net, rackets en „iets", dat over het net moet worden geslagen) hebben een zekere overeen komst, maar daarmee houdt echter ie dere verdere reële vergelijkingsmo gelijkheid wel op. In India werd lang geleden een spel gespeeld, dat be schouwd wordt als de voorloper van het huidige badminton Repatriërende Brit se officieren introduceerden het spel in Engeland, waar het in een wat aangepaste vorm in 1873 gedemon streerd werd op het landgoed Badmin ton. Het spel kreeg de naam van het landgoed en heette voortaan badmin ton In 1893 werd de Engelse Badminton Bond opgericht en vanuit Engeland ver breidde het spel, dat op de Britse ei landen inmiddels was uitgegroeid tot een volwaardige sport, zich achtereenvol gens over Europa, Noord-Amerika en Australië De eerste Nederlandse Bad minton Bond ontstond in 1931. Hoewel drie jaar later nog meegewerkt werd aan de oprichting van de Internatio nale Badminton Federatie, bleef de Nederlandse bond een kwijnende on derneming Vrijwel geruisloos kwam dan ook het einde Pas in 1951toen voor de tweede maal een Ned Badminton Bond voor het voetlicht kwam, leek het beter te gaan. Toch bleef het ook dit maal een moeilijke zaak, want tegen het einde van het afgelopen jaar begon de heisa weer opnieuw en tot op heden rommelt het nog steeds in het be stuur. Voor de in Leusden en Achter veld bestaande clubs op dit gebied is e.e.a van minder belang Geen van beiden is aangesloten bij de bond Als leuk en toch inspannend spelletje wordt badminton veel buitenshuis gespeeld Op straat, op campings, aan het strand, je ziet het overal Als wedstrijdsport gebeurt het echter steeds in zalen, waar men van weer of wind geen last heeft Het speelveld heeft een lengte van 13,40 meter De breedte is bij enkel spel 5,18 meter en bij dubbelspel 6,10 meter Een net, 76 cm breed met de bovenrand op 1.55 meter boven de grond verdeelt het speelveld in twee gelijke helften De aan beide zijden van het net opgestelde spelers slaan met hun racket een shuttle (of pluimbal) over het net, waarbij de shuttle niet op de grond mag komen BADMINTON IN ACHTERVELD De Achterveldse sportvereniging Avanti is op 13 mei 1971 als gymna stiekvereniging opgericht Als neven- bedrijvigheid kwam daar later volley bal bij Toch bleek dat voor een aantal Achtervelders nog niet voldoende. Inde vakantie van 1973 speelden een paar Avanti-leden op een camping tussen de tenten en caravans menig partijtje badminton Dat was hen zo goed be vallen, dat ze er wel mee door wilden gaan. Maar hoe en vooral waar moest dat gebeuren9 Zoals meer voorkomt hielp het toeval hier een handje Opeen donderdagse Avanti-avond viel door omstandigheden een gym-uur uit. Waar de badmintonspullen zo gauw vandaan kwamen is nu nog een raadsel, maar in de kortste keren vloog het pluimpje door de lucht. En van de twee beginnende spelers werden het er al ras veel meer De animo voor badminton werd vooral groter, toen de heer J M. Smink zich hiermee bemoeide en allengs groeide e.e.a uit tot een erkende sectie van Avanti. In de algemene ledenvergade ring van 22 november 1973 kreeg deze sectie, evenals de andere Avanti-af- delingen, een eigen bestuur met de heer J. M. Smink als voorzitter en de heer J Kuipers als secretaris Badminton wordt in Achterveld uitsluitend recrea tief beoefend. Men is ook niet aange sloten bij de bond, maar dat is ook niet persé nodig om toch veel plezier in het spel te hebben Avanti heeft zo'n 3(< badmintonspelers in haar gelederen. Wel is opvallend, dat het hoofdzakelijk wat oudere leden zijn Waar blijft ei genlijk de jeugd? Het lijkt ons juist voor hen een bijzonder geschikte manier om je eens lekker uit te leven. Als u mee wilt doen hoeft u niet eerst lid te worden van het „grote" Avanti. U belt gewoon 1796 (03425) en als hij thuis is, kan de heer Smink u verder helpen. BADMINTON IN LEUSDEN Ja, hier ligt het even moeilijker. Niet wat het spel betreft en in zekere zin ook niet wat de badmintonclub aan gaat. Iedere zaterdagmorgen en elke dinsdagavond wordt met veel enthousias me badminton gespeeld in de sportzaal in Groenhouten Alleen het zoeken van contact met het Leusdense badminton wilde maar niet tot resultaten komen Tot driemaal toe hebben wij getracht telefonisch een afspraak te maken voor een gesprek met voorzitter W M Bun- nik (033-14453). Hij zou een tijdstip zien te vinden en ons terugbellen Wel, dat laatste moet nog gebeuren. Het kan natuurlijk zijn, dat het zo'n besloten gezelschap is, dat men lie ver niet in de openbaarheid wil komen of dat men reeds voldoende leden heeft Hoe dan ook. een gesprek kwam niet tot stand en het ligt ook niet op onze weg om te blijven aandringen. KLAVERJAS EN KEGELEN Wij hebben in Leusden ook nog een j regelmatig spelende klaverjasclub. j Leusden Troef is de naam en elke donderdagavond wordt geklaverjast in x'est Nieuw Leusden De aktieve voor zitter A Kok (03496-3367) kan u er j meer over vertellen Behalve de nor male donderdagse kaartavonden houdt men ieder jaar rond de Kerst en teeen Pasen een extra grote klaverjasavond voor de leden en dat loopt dan telkens uit op een bijzonder plezierig kaart- gebeuren. Tenslotte willen wij het nog even hebben over de mogelijkheid om te kegelen in Leusden In Achter veld heelt rest Buitenlust een paar bijzonder mooie kegelbanen Die wor den verhuurd aan een groot aantal ke gelclubs in Achterveld, Leusden en om liggende plaatsen. Nadere informaties kunt u krijgen bij de bedrijfsleider van Buitenlust (03425-1327) en o m. bij de j bedrijfsleider van Buitenlust (03426- 1320) van de Eerste Leusdense Kegel club E L K die donderdagavond om de j 14 dagen clubavond heeft En met deze mededeling sluiten wij onze serie „Spor en Spel in Leusdei" af. P C. e judo-winnaars kregen hun getuigschrift. De heer J. v. d Linden met één van de leerlingen. (Jeugdtennis).

Leusder Krant | 1975 | | pagina 13