Achten/eld-dames vierde in toernooi Auto tegen boom OPBRENGST: f750, Geslaagde avond voor Unicef door leerlingen „Het Startblok" Hoe'de vereniging van de jongens van „De Lorum" in Achterveld een doorbraak forceerde Uitslag schieten DE GESCHIEDENIS VAN DWS DONDERDAG 19 JUNI 1975 LEUSDER KRANT ACHTERVELD - Zondag 8 juli ging et Achterveldse dames-elftal naar et voetbaltoernooi bij Unitas te Vee- endaal. Het was die dag bijzonder mooi eer. Er moesten vijf wedstrijden wor- en gespeeld van elk twee maal tien mi jten. Tussen elke wedstrijd was een wartier pauze. Er moest ook met vaalf speelsters worden gespeeld. Het as dus wel bijzonder zwaar. De eerste wedstrijd was Unitas A ■gen Achterveld Dit was een bijzon- ?r leuke wedstrijd Unitas was regel- atig in de aanval, doch de Achterveld- verdediging kon tot de laatste mi- lut stand houden In deze laatste mi- lut van de eerste helft kwam er een •r schot dat via het lichaam van een •r derdedigsters de doelvrouw T. n Westerlaak volkomen verraste De and werd dus 1-0 voor Unitas In de m/mitwt a 'i&tts I* Jpé- ïyrt voxiKLitdat- r Lf Mlv&tJttotidiMs VqoJiJiad ty.o&si itsi,. naai a&ydJuiA Mf Mi w 4Hiknartt fa i ^kuooo^t' ■nrtfi tweede hellt was Achterveld wei meer in de aanval en een schot van M. van Laar dat juist over ging had een beter lot verdiend. Hierna speelde Achterveld tegen Uni tas 2. Al vlug kwam Unitas met l-O voor te staan. Achterveld bracht nu een paar wijzigingen aan en nog voor de rust werd het 1-1 door een schot van L de Vette. In de tweede helft begon Achter veld steeds meer aan te vallen wat al heel vlug resulteerde in een tweede doelpunt Na dit doelpunt wist M. van Laar bij de aftrap van Unitas de bal te bemachtigen, begon een prachtige solo, omspeelde 3 a 4 speelsters van Unitas plus de keepster van Unitas. Zo werd de stand 3-1 voor Achterveld Dit bleef zo tot het einde van de wed strijd. Nu was het de beurt van RVW om het tegen Achterveld op te nemen In deze wedstrijd werd niet gescoord Mogelijk speelde de warmte hier een rol, doch ook het feit dat de beide ploegen tegen elkander waren opge wassen. De volgende wedstrijd was tegen Eldenia die voor het eerst aan een toernooi deelnam. Het was in deze wedstrijd goed te zien dat Eldenia nog maar pas aan de voetbalsport was begonnen. Ondanks dat speelden ze sportief en deden goed hun best. De eindstand was 3-0 voor Achterveld door twee doelpunten van L. de Vette en een van M van Laar. De laatste wedstrijd werd gespeeld tegen BVC. BVC moest deze wedstrijd zien te win nen om de tweede plaats in dit toer nooi te kunnen behalen. Achterveld had echter aan een gelijk spel voldoendp om de tweede plaats te behalen. Het ging er dus wel om spannen Het pakte ook dit keer weer verkeerd uit voor de Achterveldse dames zoals het dit seizoen al zo veel malen was gebeurd. BVC won deze wedstrijd met 1-0 De uitslag van dit toernooi was: Unitas A 10 pnt BVC 6 pnt RVW 6 pnt Achterveld 5 pnt Unitas 2 3 pnt Eldenia 0 pnt Het was een bijzonder sportieve dag. De speelsters gingen moe en een beetje verbrand naar huis om uit te rusten en weer energie op te doen voor het nieuwe seizoen, daar het er nu op zit voor dit seizoen. ACHTERVELD - Op een koude zondag morgen in januari 1935 ontkiemde een nieuwe vereniging in Achterveld: De Muziekvereniging. Begin februari be gon ze definitief. De jongens van Jan- berg en Wils uit de „Lorum" vorm den een bruisend span. Flink werken werd afgewisseld met kwajongensstre ken, maar zij stonden ook weer klaar als er iemand geholpen moest worden. Een van die ondernemende knapen was Antoon. Hij liet zijn gedachten werke lijkheid worden. Hij wilde dat Achter veld een muziek vereniging zou krijgen. Hij praatte er over met Toon de schilder, die sprak weer met meester Van Bergen en zo werd de Achter veldse muziekvereniging „Door Wils kracht Sterk". Toon Wolffenbuttel, de schilder van de Nieuwe Weg, slurpte net zijn tweede bakje koffie op toen de winkelbel ram melde Hij zat in de voorkamer bij zijn schoonouders en werd geroepen om in de kruideniers- en bakkers winkel te komen want Antoon uit „De Lorum" wilde hem even hebben. Si naasappel - en paddestoelenverkoper Antoon van de Berg stelde druk pratend de yraag: „Toon je bent bij de muziek vereniging Wilskracht in Amersfoort geweest wat zou je er van denken als we hier in Achterveld ook eens een muziekvereniging zouden oprichten. Ik ga de jongens wel langs." BOEREN EN BURGERS LANGS Achterveldse nieuwe schilder (schil der Bergmans was er al) voelde er wel voor. Antoon liet zijn blauw ge schilderde sinaasappelen-bakfiets een dagje staan en driftig trappend op zijn gewone fiets ging hij de boeren en burgers langs De eerste klant was zijn eigen broer Wout. Hij wilde het streven van Antoon niet in de weg staan. Met Toon meegerekend waren er al drie toeteraars. De rest volgde: Rijs Blom van „Westerveld", Wim van Wagemaker Lammers, Arie en Piet Kooloos uit de Helweg, Ab van smid Bourgonje, de boerenzonen van ..Groot Achterveld", Ruut en Johan Visser, de kastelein vande „Roskam", Gard Schouten en nog een paar mannen Wolffenbuttel nam als muziekklanten voor zijn rekening Leo Kohlman vande villa, zijn zwager Jan van Hamersveld die nooit heeft getoeterd en later vaan deldrager werd Dan liep hij ook nog even aan in het Gesticht bij de pimpe - laar en grote sigarenroker Gernaat die immer met een grote schipperspet op zijn rode kop liep Van schoolmees ters werd geacht dat ze kunnen praten dus Bernardus van Bergen zou als voorzitter worden gevraagd. NIHIL OBSTAT De lijst van muziekanten werd voor gelegd voor een „Nihil Obstat" aan de Herder der Parochie PastoorGerardus Rentinck. Ondanks het feit dat de „voor naamste" jongemannen bovenaan ston den - in de volgorde van villa, grote boeren, winkeliers, ambachtslieden en heel onderaan gerstenatliefhebbers (daggelders konden toch geen kwartje per week opbrengen, zij ontbraken op de erelijst) -bromde de pastoor kortaf: „Dat haalt niets uit, de boeren geven er niks om en op de Kerk hoef je niet te rekenen Dat gaf de initiatiefnemers de gele genheid om de oprichtingsvergadering eens niet te houden in het zaaltje van de Coöperatie (nog beter bekend als het zaaltje van Van Zandbrink) waar bijna alle katholieke vergaderingen werden gehouden, maar in het café van Ko van Hamersveld. Daar in „Buitenlust" onder het genot van een matige borrel van een dubbeltje vond de oprichting plaats. Meester B van Bergen werd voorzitter, A G Wolffenbuttel penning meester en A Bourgonje secretaris DOOR HET RAAM NAAR BUITEN Het was een goede zet geweest om ook Leo Kohlman van de villa te vragen Niet alleen zou later blijken dat hij heel veel jaren een bijzonder actief bestuurslid zou zijn, maar zijn vader was niet onbemiddeld. De heer Peter Kohlman leende het toen bijzonder grote bedrag van duizend gul den voor de aankoop van muziekinstru menten. Er behoefde nooit rente te worden betaald En het is niet gebleken dat de duizend gulden werden terug betaald. Met zo n grote financiële schenking kon verder worden gewerkt De drie eerste bestuursleden werden uitgenodigd om eens een vergadering te houden bij de heer Gernaat in het toenmalige Sint-Josephgesticht. Een grote sigaar en een flinke borrel kon er best af bij Gernaat. Toen de ver gadering teneinde was konden de be zoekers niet vertrekken, want de zus ters hadden de deuren gegrendeld Maar ook dat werd opgelost. De lange ijzeren pin werd uit het voor raam geschoven, het raam ging pie pend omhoog en door een nauwe ope ning heen belandden de heren op het grind en over de steil aflopende gras heuvel verder naar beneden. En zij vergaderden nog menig keer, lang en gelukkig! Van de firma Verreijt aan de be- muur de Weerd te Utrecht werden twee dehandse muziekinstrumenten gekocht Ab Bourgonje huurde het busje van garage Kleinveld om de koop af te halen In Utrecht aangekomen bleek dat er nog weinig instrumenten in orde waren. Met alléén de grote trom en een saxophoon kwam men in Ach terveld aan Een paar weken later kwam het gehele instrumentarium aan In de Sint Josephschool werd het blinkende koperwerk tentoongesteld. Veel dorpelingen kwamen een kijkje nemen. Vanzelfsprekend was daar ook onder geldschieter Peter Kohlman, Kerkmeester van de Parochie, kape laan J. C. J. M. Poell en heel veel anderen. Wie er niet k\ m Willem van den Hengel de Kerkmeester die niets om het moderne gedoe gaf en pastoor Gerardus Rentinck kwam maar heel even. Cornells Verhoef, Kerk meester, kwam zeggen dat de muziek vereniging honderd gulden per jaar moest gaan betalen voor gebruik van de schoolkrant, voor de repetities, voor verwarming en stroom. Maar dat is niet doorgegaan, want middels kassier Hermanus van Zandbrink kreeg men het Cooperatiezaaltje gratis. Het schriftwoord ..Velen zijn ge roepen maar weinig uitverkoren" ging ook op bij de muziekvereniging „Door Wilskracht Sterk' Toen er geblazen moest worden vielen velen af. want dat noten leren vergde teveel geduld Als dirigent werd aangetrokken de heer Wakelkamp uit Amersfoort Met het bij iedere molshoop stoppende busje van Rik Kleinveld kwam hij om half zes aan en om half tien vertrok hij weer. Hij werkte enorm hard vier uren ach tereen. zonder zich haast tijd te gun nen een kopje koffie te drinken in de altijd drukke woonkeuken van Anna van Zandbnnk-Schothorst, De komst van de eerste dirigent betekende ook het einde van de muzikale dromen van Achtervelds eerste muziekvereniging- oprichter Antoon van de Berg uit „De Lorum" Antoon kon er geen noot in krijgen, blies te vlug of haperend en hij kreeg zijn ontslag met de woor den „Als je 25 jaar getrouwd bent kun je nog niet eens het. Wie kiest er een vogeltje in deze krans" spe len De kleine Antoon van de Berg, de grote inspirator tot de oprichting van de Achterveldse muziekvereniging, verhuisde naar Soesterberg Mede doordat hij eens werd aangereden door een auto. ging hij geestelijk en licha melijk achteruit. Hij fietste graag naai zijn geboortedorp en maakte graag een praatje. En soms kwam tot uiting dat hij begonnen was met de oprichting van de muziekvereniging. Het kwam uit zijn hart in alle be scheidenheid maar niettemin met ge paste fierheid Hij is slechts drie en zestig jaar geworden. Het muziekleven gaat verder. De contributie was niet gering voor die tijd 25 cent per week Maar dat moest wel, want de dirigent kreeg een redelijke vergoeding voor zijn vier uur hard werken. Penningmeester Wolffenbuttel is er achttien jaar op uitgetrokken naar de donateurs en naar de ouders van de leden met contri butie-achterstand Altijd was het gebruik geweest dat de toneelun voeringen in Achterveld oj twee avonden mosten worden gehou den de ene avond mochten de vrou wen en meisjes gaan en de volgendi avond alléén de mannen Nooit tege lijk Aangezien de medewerking van de pastoor en twee van de drie kerk meesters nu niet bepaald groot was, doorbrak de muziekvereniging deze verplichte traditie Ondanks dat de parochieherder bijzonder kwaad was ging de uitvoering toch door De Co- operatiezaal was nu eenmaal neutraal daar kon zelfs een kerkbestuur niet alles aan doen. Voor het eerst in de geschiedenis van de Parochie mochten de dames en heren naast elkaar plaats nemen in de plaatselijke schouwburg met name ..De zaal van Zandbrink" Op deze avond werd de vereniging officieel van naam voorzien, waarvoor een prijs vraag was uitgeschreven. De naam „Door Wilskracht Sterk" ingezonden door de vrouw van de voorzitter me- r vrouw E A M van Bergen-Rijken werd unaniem door iedereen uitver koren. De „peettante" van de vereni ging, zoals zij nu nog wordt genoemd, kreeg een grote taart als beloning. GEEN VERZET Na afloop, vlak bij de zaal. zo te- gen halftien (want later thuis kome was er niet bij voor de vrouwen f ontdekte pastoor Rentinck twee per- r sonen van beiderlei kunnen vlak bij elkaar Hij klaagde hierover bij d( veldwachter Hendrik Kuit. Maar dez< I gaf ten antwoord „Beste mijnheel pastoor, ik zie geen tekenen van ver- zet van één van de partijen en daaroir I kan de wet niet ingrijpen" Trouwens er werd niet alléén schan de gesproken over het gemengde pu bliek maar ook over het toneelstuk. Vóór het wankelende toneeltje - ge bouwd op krakende aardappelkistjes - was een kartonnen stellinkje geplaatst beschilderd als een draaiorgel. Kaste lein Gard Schouten speelde op een or geltje en Piet Kooloos draaide een bietenmachine rond. Het draaiorgel optreden was compleet met Arie Kooloos. Hij was met een koperen bak je geldophaalster en had zich als vrouw verkleed. Hiertoe had hij een bepaald voorkomen dat licht zakkende was eD deze rustige travestie werd in de Parochie als schadelijk besproken. Maar de doorbraak in Achterveld was een feit. wordt vervolgd, j ACHTERVELD - Vrijdag j.l. werd door de leerlingen van de openbare basisschool „Het Startblok" te Ach terveld een avond verzorgd waarvan de opbrengst voor Unicef was bestemd. Eén der doelstellingen van deze school n 1 „de zelfbepalende verant woordelijkheid" werd hier verwezen lijkt Het idee om iets te doen voor Unicef is ontstaan naar aanleiding van een spreekbeurt van een der leerlin gen Het tijdens deze spreekbeurt naar voren gekomen idee om iets te doen voor deze instelling werd spontaan door alle leerlingen overgenomen Vanaf die tijd hebben alle leerlin gen van de school zich volledig inge zet voor het doen slagen van deze avond Er werden zelfs wercomité's gevormd die bepaalde onderdelen heb ben uitgewerkt, zoals b v. de stoelen, koffie, verloting, kassa en versierings commissie. Alle leerlingen van het Startblok hebben meegeholpen. Er werd materiaal aangevraagd betreffende het doel van de Unicef en ook inlichtingen omtrent het ontstaan van de organisa tie. De klassen 1, 2 en 3 maakten teke ningen terwijl zij ook voor slingers zorgden De klassen 4. 5 en 6 hadden gezamenlijk een toneelstuk gemaakt, dat op de avond werd opgevoerd. Ook werd er een tentoonstelling door de —klassen 4. 5 en 6 op poten gezet. OPENING Om ongeveer 20 00 uur werd de avond geopend door de leerlinge Sandra, die kover het geheel de leiding had Zij Mcon zeer goed een geheel gevuld huis ^öespreken. In haar openingswoord leg de zij het doel van deze avond uit en leette in het bijzonder welkom de leer M Feikema uit Amersfoort, pen ningmeester van Unicef, regio Amers foort Na het openingswoord van San- ira begon het door de leerlingen in jlkaar gezette toneelstuk. Jeroen (Susan), een te vondeling ge legd kind. terecht gekomen bij een tan de drank verslaafd echtpaar (Mary ?n RichardV Nadat de stiefouders op een avond weer goed in de olie thuis komen, neemt Jeroen de benen Op zijn zwerftocht komt Jeroen in en land terecht waar het leger van de koningin (Sandra) door een tovenaar in de ban is gedaan en een zeer hou- teklazerig aanzien heeft gekregen. Je roen belooft de koning het leger (Ri chard, Mary, Carolien, Karin, Denise en Emel) van hun betovering te be vrijden. Zij bezoekt hiervoor de betrokken tovenaar (Lizet'.e), weet het raadsel dat de tovenaar geeft op te lossen en krijgt hiervoor in ruil de drank die het le ger van hun houtenklazerigheid moet genezen. Vier druppels van de drank heffen dit op, maar vijf druppels zou den hen veranderen in een robot. Als het leger genezen is. komt nog het probleem van de door de burchtheer (Karinj gevangen gehouden dochter van de koningin. Deze dochter wordt ge vangen gehouden in het spookkasteel van de burchtheer. Ook dit weet Je roen op te lossen door de spoken (De- nis, Marcel, Maris. Stella. Carolien en Lizette) te doen verdwijnen, de burchtheer door middel van de tove- naarsdrank in een robot te veranderen, en zo de prinses (Femke) te bevrij den. Tijdens de thuisreis belooft de prin ses met Jeroen te trouwen Tijdens het grote feest dat wordt gehouden en waarbij nogal eens wordt geproost op de gezondheid van het leger en de be vrijding van de prinses, komen ertwee minstreels binnen. Deze minstreels (Marcel en Emel) bezingen het lied van een te vondeling gelegd kind, dat Jeroen blijkt te zijn. Zo vindt ook Jeroen zijn ouders terug. Het toneelstuk werd door elke mede speelster^) leuk, improviserend en ongedwongen gespeeld. Elk in zijn rol deed het voortreffelijk. De toeschou wers konden eerst niet geloven dat dit spel door de kinderen zelf in elkaar was gezet. Na het spel werd de verloting gehou den (Denise, Johan, Hans en Atilla). Aan aeze verloting waren leuke prijs jes verbonden. De verioung werd ge houden door middel van een rad van avontuur dat geheel belangeloos door twee Achtervelders was vervaardigd. Na de verloting was de koffiepauze Zowel in de school als daarbuiten was een gezellig zitje ingericht. Bui ten had men op de tafeltjes brandende vetpotjes neergezet, dat het een zeer gezellig aanzien gaf. Na de koffie pauze werd door middel van een bord, gedragen door Jolanda en voorzien van een bel, bekend gemaakt dat de tentoonstelling en de rommelmarkt wa ren geopend. ACHTERVELD - Door een tot nu toe onbekende oorzaak reed vorige weel donderdag de heer B. uit Hooglanderveen met zijn DAF op de Asschatterwe^ in Achterveld tegen een boom. De auto was total loss. De heer B. kwam vana Achterveld. De bestuurder kreeg glas- en schaafwonden en klaagde over pijn in zijn buik. Hij moest voor nader onderzoek enige dagen in het ziekenhuis De Lichtenberg verblijven. Op de foto: de totaal vernielde DAF tegen de boom (Foto Jan Pit). ACHTERVELD - Vorige week maan dag 9 juni heeft D.W.S. weer gekol- lekteerd voor het uniform-fonds. Deze kollekte heeft f1130.-- opgebracht. Er is gekollekteerd op de Hessenweg van af J. Lammers tot aan de Kletter- steeg en de Koningin Julianaweg tot aan de beekbrug. DWS. zegt u allen hartelijk dank voor de ontvangen giften. Vorige week donderdag heeft u in deze krant kunnen lezen dat de stand toen f6874,86 was In de afgelopen week is ontvangen kollekte 9 juni f 1130,65 per giro f 25,00 oud papier f 225,00 serenade f 199,30 van een Achterveldse middenstander f 100,00 Totaal dus in die week ontvangen 1 1679,95 In totaal heeft men nu f 8554.81 D W.S. is daarmee zeer tevreden, want de aktie loopt bijzonder goed en men hoopt dat het zo doorgaat. Voor de geïnteresseerden tenslotte nog het gi ronummer 3361580 t.n.v. onze pen ningmeester W A van Hamersveld, H van Viandenstraat 21 te Achterveld Tel. 03425-1688 De tentoonstelling was ingericht in een der lokalen en gaf een zeer over zichtelijk en duidelijk beeld van het door de Unicef gedane werk. Tekst en uitleg waren door de leerlingen van de klassen vijf en zes vervaardigd Een zeer goed beeld van het verschil tus sen rijk en arm gaf de maquette van een inlands dorp met daarnaast een Europees bungalowpark. De ten toonstelling werd door alle aanwezi gen met aandacht bekeken. Ook de rommelmarkt, die buiten op het plein in de schijn van gekleurde lampen werd gehouden trok veel be langstelling en veel kopers. Er wer den goede zaken gedaan. Het geheel was zeer geslaagd Dit verdient zeker navolging. Hoewel het personeel af en toe een handreiking heeft gegeven is alles het werk vande leerlingen ge weest. Zelfs de regievoering van het toneelspel was in handen van de leer lingen Het resultaat van deze avond was dat aan de heer Feikema het niet geringe bedrag van f. 750, - - kon worden overge dragen. De heer Feikema was zeer blij met dit bedrag en sprak zijn waarde ring er over uit dat dit door deze leer lingen was gepresteerd. Het bedrag gaat naar Boethan ten bate van de ziekenverzorging, het onderwijs en de watervoorziening. ACHTERVELD - Uitslag geweer schieten op buitenbaan te Scherpen- zeel van Ons Genoegen. 1. J. van Rossum 93 punten 2. P. van Nimwegen 90 punten 3. W Voskuilen 90 punten 4. W v. d. Kletersteeg 88 punten 5. J. Voorburg Gz. 87 punten 6. H van Ruitenbeek 87 punten 7. F. Koenen 84 punten 8. G. Schimmel 82 punten 9 J. E. Hamersveld 81 punten 10 H. van Nimwegen 78 punten 11. G. Valkengoed 75 punten 12. H. Jonkman 75 punten 13. G Tolboom 71 punten 14. A. Vlug 52 punten

Leusder Krant | 1975 | | pagina 9