Nieuwe peuterspeelzaal 31 Leusden: „Nijntje" di augustus open ToerTip MENWERKING MET "\NDERE SPEELZALEN Onze medewerkster in Leusden/Zuid met vakantie DtNUMi 10 JULI 1975 LEUSDER KRANT sJ ii een onzer verslaggevers) l.eusden - Met ingang van 18 au- tus aanstaande gaat er in Leusden- /trum een nieuwe peuterspeelzaal start. De speelzaal, die de naam -wijntjekrijgt, heeft voorlopig on- wdak gevonden in het Kerkelijk Cen- aan de Asschatterweg. De speel- ll is al vol: 50 kinderen worden toe- aten, ongeveer 15 staan er nu op wachtlijst. w .Nijntje'is een initiatief van een t%tal bewoners van de wijk ,,De We- jjng''. De wijkraad hield daar enige K3 geleden een enquete, waarin onder hier gevraagd werd naar de behoefte n, een peuterspeelzaal. Er bleek meer "e voldoende belangstelling voor te v ,i. Daarom werd er vanuit de wijk- Jrd een werkgroep gevormd, die de gelijkheid van het openen van een peïede speelzaal in Centrum moest erzoeken Al langere tijd bestaat gelijk de speelzaal van de speel- ivereniging ..Blijhof', maar daar ft men een wachtlijst van meer dan derd kinderen. Iet grootste probleem voor de werk - iep, die later werd omgezet in Stich- 5 Peuterspeelzaal „Nijntje", was vinden van een geschikte ruimte. ~vrouw J Janse, secretaresse van de :hting „Het heeft ons veel moeite ost om deze tijdelijke ruimte te i jgen We waren van het begin af aan i plan een poging te doen om een ^ats te krijgen in één van de boer- ijen, die verbouwd worden om een turele bestemming te krijgen. Voor- ig zijn die echter nog niet klaar. 7^ hebben toen naar andere ruimtes Jjekeken. Die zijn er niet zoveel ^eusden. Uiteindelijk zijn we bij het *-%-kelijk Centrum terecht gekomen, fflwe zijn erg blij dat we daar, voor- >47ljg een jaar,- terecht-kunnen. Maar den duur willen- we-toch. echt «en - en ruimte. De zaal die we nu mo- i gebruiken wordt ook voor allerlei lere aktiviteiten gebruikt. Dat be kent dat we iedere keer alles op zullen moeten ruimen. Dat is niet helemaal ideaal", aldus mevrouw Jan- WACHTLIJST De speelzaal gaat voorlopig vijf och tenden per week draaien. Twee leid sters, de dames S. Boersma en J. Besterhof, zullen van maandag tot en met vrijdag van kwart voor negen tot en met kwart voor twaalf met de peuters in de weer zijn. Voorlopig heeft men nu ruimte voor een vijf tigtal kinderen. Mevrouw Janse: ,,In de eerste plaats hebben we de kinderen toegelaten die al via de enquête wer den aangemeld. Maar daarnaast ook kinderen uit andere wijken. Want „Nijn tje" is echt niet alleen voor de Wete ring bedoeld. We hebben inmiddels al meer dan vijftig aanmeldingen gehad. We hebben daarom een wachtlijstje aan gelegd, waarop nu ongeveer 15 kin deren staan. Wanneer de wachtlijst te groot wordt, zullen we maatregelen nemen. We denken er dan bijvoor beeld aan om ook 's middags te gaan draaien. Zo'n maatregel zou er na tuurlijk ook voor zorgen, dat er meer ruimte komt voor andere kinderen", aldus mevrouw Janse. SUBSIDIES Naast de twee leidsters zal er ook regelmatig een huishoudelijke hulp in de speelzaal aanwezig zijn. Voor de financiering van een en ander zijn verschillende subsidies aangevraagd. Bij het Julianafonds heeft men aange klopt voor een inrichtingssubsidie, ter wijl men ook de gemeente gevraagd heeft om over de brug te komen. Wanneer beide instanties financiële medewerking willen verlenen, dan moet nog een deel van de kosten gedekt wor den door de ouders van de peuters. Per ochtend moet f 4,- betaald wor den. Het stichtingsbestuur is van plan om in augustus de ouders van de peuters een keer bij elkaar te roepen voor een ontmoetingsavond. Op die avond wil men dan komen tot de in stelling van de ouderraad. „Hoe groot de inbreng van de ouders gaat wor den, hangt af van de mate van akti- viteit van de ouders", aldus mevrouw Janse SAMENWERKING Maar het stichtingsbestuur, waarin on der meer een kinderpsycholoog en een sociologe zitten, heeft nog meer plan nen. Mevrouw Janse: „We zijn bezig met besprekingen met de peuterspeel zaal van „Blijhof", „Klein Duimpje in Achterveld en „De Treekloppertjes" in Leusden-Zuid om te komen tot de oprichting van een overkoepelende organisatie voor de speelzalen in de gemeente. Deze organisatie zou dan een overlegcommissie moeten worden, die niet alleen de samenwerking tussen de speelzalen onderling kan be vorderen maar bovendien kan gaan op treden als belangenbehartiger tegeno ver de gemeente en andere subsidië rende instanties. Deze besprekingen zijn nog maar in een vroeg stadium en we weten helemaal nog niet, wat het op gaat leveren", aldus mevrouw Janse. Hoewel „Nijntje" voorlopig dus vol zit, is het nog steeds mogelijk om peuters op te geven. Hoe sneller de wachtlijst groeit, des te eerder zal bet stichtingsbestuur maatregelen moeten nemen om meer peutertjes op te vangen. De leeftijdsgrenzen zijn twee en half en vier jaar. „Maar dat kun je vrij ruim interpreteren", zegt mevrouw Janse; „wanneer een kindje van twee jaar er duidelijk aan toe is, dan kan zo'n peuter ook toegelaten wor den. En wanneer een kind van vier jaar nog niet gelijk naar de kleuter school gaat dan mag het uiteraard nog wel even blijven". Het opgeven van kinderen kan geschie den bij mevrouw N. de Bruin, Heggen- rank 39, telefoon 2973 en bij mevrouw G. Plantinga, Gagelhof 17 telefoon 2843. 'euterspeelzaal Blijhof" overvol EUSDEN-CENTRUM - De peuter- ielzalen van Blijhof zijn zo overbe- dat men bet besluit heeft moeten SD geen kinderen meer op de wacht- st te plaatsen. Op het ogenblik vangt 's morgens 110 kinderen op ter- er 's middags 20 geplaatst zijn. den is met deze middagen begon- 1 omdat de kleuterscholen ook vol 's Middags kunnen alleen kinde geplaatst worden vanaf 3jaar. t voor de ochtend heeft men be- rkingen opgelegd omdat anders de deren op de wachtlijst nooit aan de irt zouden komen Hier mogen de iters niet meer dan twee ochtenden Tien. den verwacht dat dit jaar 60 a 70 deren naar de kleuterschool gaan, lat ditzelfde aantal weer geplaatst worden Op de wachtlijst staan menteel 120 kinderen. Het is dan logisch, dat dit allemaal niet ver- rkt kan worden. Eïlijhof zal bekendmaken wanneer situatie veranderd is en men weer de wachtlijst ingeschreven kanwor- VERVELEND latie, omdat er peuters zijn (b.v. mensen die hier pas zijn komen ïen) die helemaal niet voor de elzaal in aanmerking komen. In de kfaggroep zijn nog wel enkele plaat- vrij, maar dan wel voor kinderen af 3% jaar. n augustus start men met 2 middagen de week, maar dit kan eventueel uit- reid worden tot 4 middagen, n Achterveld is er nog wel ruimte in Leusden-zuid heeft men ook een >tere kans op plaatsing. Weliswaar rt men hier in augustus met een volle 1, maar men heeft geen wachtlijst at er met 2a 3 maanden waarschijn- wel.plaatsen vrijkomen, iet grootste probleem is dan uiter- "d het vervoer, maar dat kan wel- it onderling geregeld worden. Over alles zal men een enquête houden, ïgenen die er wel wat voor voelen kinderen in Leusden-zuid naar de rolzaal te laten gaan, kunnen hier- ir contact opnemen met Margreet Koetsveld, 4558. Grienden 29, tel. 03496- TEKORT Momenteel is de begroting ingediend bij het gemeentebestuur. Hieruit blijkt een tekort van f 17.000,- zonder sub sidie en een tekort van f4000,- met subsidie volgens de normen van het afgelopen jaar. In ieder geval gaat men door totdat de begrotingsvergadering heeft plaatsgevonden en men hoopt uiteraard dat alles gunstig verloopt. Als de gemeente nee zegt tegen de subsidie moet men stoppen, want men wil de prijzen niet nog hoger maken. In augustus kosten de ochtenden f4,- en de middagen f3,-en dat is toch een be hoorlijk bedrag vooral aid de kinderen wat vaker gaan. Het tekort ontstaat voor namelijk door de hoge salarissen van de leidsters. De gemeente vergoedt mo menteel de huisvestingskosten en de so ciale lasten van één leidster per speel zaal. Uit dit alles blijkt wel dat subsidie hard nodig is. Kinderen zijn er ge noeg voor de speelzalen en ook leid sters kan men wel krijgen Om alles op te vangen zouden er eigenlijk nog LEUSDEN/ZUID - Onze mede werkster, mevrouw A. de Knijff- Mali, Van Hardenbroek v. Lock- horstlaan 30, Leusden/Zuid, te lefoon 033-11415, is tot en met 27 juli a.s. met vakantie. Dat be tekent, dat u voor het nieuws uit Leusden-zuid gedurende die pe riode niet bij haar terecht kunt. U kunt nieuws, aankondigingen en eventuele verslagen rechtstreeks zenden naar de redaktie van de Leusder Krant, Postbus 11 (Finn- mark 3) Leusden-centrum tot uiterlijk dinsdagmorgen. Bij voorbaat dank voor uw mede werking. Redaktie. 57 Schotse padvinders kamperen in Den Treek LEUSDEN - Wie dezer dagen op het kampeerterrein van de CJV in den Treek komt, kan het gebeuren dat hij plotseling de nasale tonen van een doe delzak hoort. Deze geluiden worden dan voortgebracht door John Allan, de „pi- per" (doedelzakspeler) van de „Third Penicuik Scout Troop". Dat is een Schotse padvindersgroep uit de buurt van Edinburgh in Schotland, die momenteel 57 man en vrouw sterk de vakantie door brengt op het terrein. Het is de enige buitenlandse groep die dit jaar zijn tenten in het natuurgebied opslaat. Begin deze week arriveerden de 51 jongens met hun zes leiders en dier vrouwen in Leusden. Zij zullen hier veertien dagen verblijven. Het is de bedoeling dat zij hun vakantie deels in Leusden en omgeving doorbrengen en voor een deel bezoeken gaan bren gen aan bezienswaardigheden in ons land. Op het programma staan onder meer een bezoek aan een Arnhemse verkennersgroep, waarmee men een be zoek aan het Openluchtmus m zal bren gen. Ook zullen de Schotten, die zich af en toe in hun officiële tenue, compleet met kilt, steken zien hoe in ons land kaas vervaardigd wordt. Op de boot van Engeland naar hier legde scout- leader' (hopman) Jim Robertsen con tact met een employee van Philips. Dat resulteerde in een uitnodiging voor een bezoek aan het Eveluon in Eind hoven, dat volgende week woensdag gaat plaatsvinden. En natuurlijk moe ten de Schotse jongens ook kennis maken met onvermijdelijke krakers als de fruitmarkt in Den Haag en de Am sterdamse grachten De .Third Penicuik Scout Troop' uit Penicuik - een plaatsje dat volgens Robertsen kleiner is dan Amersfoort en groter dan Leusden - is één van de vier plaatselijke padvindersgroepen aldaar. De groep werd twintig maanden geleden opgericht, en is, als we de scoutleader en zijn pupillen mogen ge loven, de beste van de vier In ieder geval is het de grootste. Dit jaar is men voor de eerste keer op kamp. Men is meteen naar het buitenland getrok ken, omdat in Schotland voor het kam peren in groepsverband nogal strenge lemieten qua leeftijd worden gesteld. De jongens en meisjes mogen daar niet jonger zijn dan dertien jaar. Omdat de groep nogal wat jongere leden heeft, trok men naar Nederland. De keus viel op Leusden omdat hier het terrein van de CJV (Christelijke Jeugdverenigingen) ligt Zowel de CJV als de Schotse groep maken deel uit van de „Young Men's Christian Asso ciation", een overkoepelde organisatie van christelijke jeugdverenigingen. De CJV doet veel aan uitwisselingen. Het Schotse kamp valt samen met een aan tal andere kampen van Nederlandse jeugd op het terrein. Het is de bedoel- ling dat er enig contact tussen de ver schillende groepen zal ontstaan. Het ziet er naar uit dat aat best zal lukken De Schotten waren de avond van de dag van hun aankomst verschillende belangstellenden al aan het uitleggen hoe je een cricket-bal moet hanteren en er zal ongetwijfeld een interland gespeeld moeten worden. Ook in een partijtje rugby lijken de eilandbewoners wel zin te hebben, want verschillende jongens verzekeren jongens verzekerden ons the best foot- ball-team' van het stadje te hebben. Hoewel het bij sommige jongens de verzuchting 'oh no' ontlokte waren de Schotten toch best bereid om voor de fotograaf even de kilts aan te trek ken En hopman Robertsen legde vrien delijk uit dat de verschillende patro nen van de kilts duiden op de verschil lende clans. „Helaas hebben we niet voor iedereen een kilt van zijn eigen clan. Dat komt doordat de kilts erg duur zijn, en we zijn al heel erg blij dat iedere jongen en leider er nu een heeft", aldus de fraai-besnorde leider van het Schotse contingent. r*T Wellicht dat de kilt de komende12 dagen nogmaals uit de plunjezak ge haald zal moeten worden. Het zit er01 in dat de Schotse gasten binnenkort-u een keer door het gemeentebestuur*^ ontvangen zullen worden Wanneer dat zo is zullen zij b en w in ieder geval wat van hun traditionele dansen laten zien. En de piper' zal er niet onder-'»* uit komen nog een keer de .nationale hymn' te laten horen. een aantal speelzalen bij moeten komen. PRIJZEN GELIJK Eén nieuwe start in augustus in het Kerkelijk Centrum (hierover kunt u elders in de krant lezen) voorname lijk voor kinderen van de Wetering en Alandsbeek. De speelzalen gaan zoveel mogelijk samenwerken. De prijzen lig gen gelijk voor Achterveld, Blijhof en de nieuwe in het Kerkelijk Centrum. In Leusden-zuid zijn de prijzen nog iets hoger (dat is altijd al zo geweest), maar ook dat verschil valt volgend jaar weg. Men heeft gezamenlijk de begroting ingediend en men hoopt er bet beste van en met hen vele ouders van peuters die voor hun kin deren het beste willen en daarom één of twee ochtenden of middagen per week een goede begeleiding voor ze wensen. Met z'n allen achter John Allan aan. De Hollandse maaltijden vielen bij de jongens best in de smaak. LEUSDEN - In de vakantie- tijd is niet iedereen naar het buitenland getrokken om daar weken achtereen in zon of re gen de vrije tijd op te souperen. Veel gezinnen blijven thuis en maken regelmatig dagtochten. Ook dat kan bijzonder leuk en ontspannend zijn. Om die cate gorie vakantiegangers wat te hel pen met hun dagprogramma pu bliceren wij gedurende de va kantie-maanden deze rubriek: „Toertips". We hopen onze le zers er een plezier mee te doen. SPAKENBURGSE DAGEN Deze week startte in Spaken burg een reeks „Spakenburgse dagen" Op de woensdagen 16, 23 en 30 juli kan men voor dit grotendeels folkloristische ge beuren eveneens in Spakenburg terecht. Het programma ziet er als volgt uit 16 juli: 10.00- 19.00 uur: Markt op en rond het Spuiplein met diverse folkloristische attrac ties. De hele dag Lunapark op het parkeerterrein bij de sportvelden 10.00 - 11 00 uur en 14.00 - 15.30 uur. Pony-rijden voor kinderen op een terrein bij de markt. 20.00 uur: terrein IJsselmeer- vogels: grote demonstratie van de Rijkspolitie Hondenvereni ging. 23 juli: 10.00 - 19 00 uur Markt op en rond het Spuiplein met diverse folkloristische attrac ties 14.00 - 16 00 uur Paarden - en Ponyshow op een terrein aan de Molenstraat 19 30 uur Grote Nederlandse Klederdrachten-show, bij goed weer op het terrein vandelJs- selmeervogels, bij slecht weer in gebouw Kostverloren, Kolk- plein (Entreeprijs f 3,50 voor zitplaatsen, f 2,50 voor staan plaatsen) 30 juli: 10 00 - 19.00 uur. Markt op en rond het Spuiplein met diverse folkloristische attrac ties. 10.00 - 11.00 uur en 14.00 - 15.30 uur. pony-rijden voor kinderen op een terrein bij de markt. 20.00 uur: Afsluiting m.m v. een Drentse Volksdansgroep en een Boerenkapel op het huidige marktterrein aan de Broerswetering. Op 23 juli is er op de markt een stand van Veilig Verkeer met aan deze klankkleur over Amers foort en omgeving Bureau Voor lichting van de Gemeente Amers foort en de Firma Fortgens, die o.a. de dia's heeft gemaakt. Het beklimmen van de Toren is mogelijk o.l.v een gids en wel in juli en augustus van di t/m zo om 14.00, 15.00 en 16 00 uur Bovendien van 1 juli t/m 10 augustus op werkdagen om 11 00. 12 00 en 13 00 uur Op de zondagen ook om 13.00 uur Toe gang voor kinderen t/m 12 jaar onder geleide f 1,-- en voor volwassenen f 1,50 ETALAGE - PRIJSVRAAG. allerlei testapparatuur Boven dien is er op alle Spakenburgse Dagen de gelegenheid tot snel schaken op de markt, tot het ma ken van rondvaarten op hetEem- meer. Ook kan men een echte dia mantslijper aan het werk zien bij Juwelier Dijkema in de Kerk straat. DE ONZE LIEVE VROUWETOREN. Er bestaat de mogelijkheid een klankkleur over Amersfoort te zien in de Onze Lieve Vrouwe toren. Het geheel bestaat uit een diaserie over Amersfoort en Eemland, met daarbij een korte tekst. De achtergrond muziek is afkomstig van de Amersfoortse stadsbeiaardier Leen 't Hart. Verder verleende medewerking Amersfoort heeft 350 monu menten Ze zijn uit historisch oogpunt niet allemaal even be langrijk, maar met elkaar maken ze de hele Amersfoortse binnen stad tot een monument De be doeling van deze prijsvraag is de aandacht te vestigen op de belangrijkste monumenten, die de binnenstad telt. In de etalages van verschillende winkels be vinden zich foto's van belang rijke monumenten in de binnen stad Elke foto is genomen van een van de monumenten, die in een folder worden genoemd. De foto's in de etalages hebben een letter. Wanneer alle letters juist zijn geplaatst ontstaat een slag zin, die op de stad en haar mo- uumenten van toepassing is. Er zijn een groot aantal waardevol le prijzen aan verbonden, be schikbaar gesteld door de deel nemende winkeliers De folders zijn verkrijgbaar bij het Stad huis, de deelnemende winkeliers, de V V V en Museum Flehite. OUD VELUWSE MARK TEN IN BARNEVELD In de maanden juli en augus tus worden er op de donderda gen 10 17, 24 en 31 juli en 7 en 14 augustus Oud Veluwse Markten gehouden Een folklo ristische happening met iedere week een ander programma Vas te onderdelen zijn o.a de kra men-markt in de straten van Barneveld en de historische op tochten van oude boerenwagens met diverse folkloristische attrakties Voor een dagje lek ker ontspannen flaneren, kijken en misschien kopen Voor kin deren ook erg leuk. Het program ma ziet er als volgt uit 17 juli en 7 augustus: Het Jan van Schaffelaarspel, een his torische rekonstruktie van de strijd tussen Jan van Schaffelaar en zijn tegen stander Perrol, resulterend in de beroemde sprong van de toren.. 10 juli en 31 juli: Boerenerfhuis Verkoop van allerlei antieke en oude spullen. Naast het concertgebouw. 24 juli: Volksspelen bij het kas teel „Schaffelaar". Iedereen mag meedoen. Verder: elke week optre den vah de Volksdansgroep bij het gemeentehuis. Oud Hollandse poppenkast-voor stellingen bij de toren en diverse oude ambachten.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 5