Jan Pluim maakt I ze in Leusden I sinds 1968 I v in de gemeente Leusden OENSDAG 16 JULI 1975 LEUSDER KRANT Parketvloeren en eiken meubelen komen niet alleen uit Oirschot en Oisterwijk maal) én een vóórklep en dat is niet gebruikelijk maar wel bijzonder ge makkelijk Werkelijk ideaal als zo'n kist bijvoorbeeld gebruikt wordt om er het TV-apparaat op te zetten. Zon der het magisch oog op te tillen, voor zover u daar zin in mocht hebben, kunt u toch bij de inhoud van de kist. Pluim maakt zijn meubels niet slechts al dan niet op bestelling van meu belzaken of woninginrichters, maar evengoed voor particulieren en juist deze sector maakt de laatste tijd een enorme groei door PARKET Naast de meubelmakerij (van fabri- kage kan door kleine hoeveelheden en het vele handwerk niet gesproken worden) drijft de heer Pluim een flo rerende handel in parketvloeren. Des tijds als agent, maar nu als impor teur. Ook deze handel is grotendeels gericht op partikulieren. Het is z g. zelfleg-parket en voor alle benodigde bijkomstigheden zoals lijm, een schuurmachine of wat dan ook, wordt gezorgd. En wanneer het nodig of wen selijk is wordt ook goede raad bijge leverd Het zelf leggen van parket is tegenwoordig niet meer zo'n karwei als het vroeger was. Op de veelheid van mogelijkheden zullen we hier niet in gaan Gewoonlijk gaat de keuze tussen strokenparket en mozaïek. Het des tijds zo gewilde visgraat wordt thans vrijwel niet meer gevraagd Voorheen moest elke strook of ..tegel" stuk voor stuk worden gelegd. Nu worden stukken van bepaalde afmetingen reeds aan elkaar in standaarduitvoering geleverd. Mozaiëk bijvoorbeeld in plakken" van 8 tegels van 15 bij 15 cm en dan schiet het leggen inderdaad flink op Parketvloeren zijn vooral de laatste 5 tot 6 jaar weer goed in de belang stelling gekomen. Misschien uit het verlangen van terug naar de natuur" wil men geen imitatie. Wellicht kent de reclame-slogan van een wolfabri kant: liever naakt dan namaak"? Par ket is bovendien meestal veel duurza mer en ook goedkoper dan vrijwel elke andere vloerbedekking. Vooral wanneer u de juiste adressen weet Pluim heeft bijvoorbeeld reeds eiken parket vanaf f 20.-- per vierkante Pluim niet veel in of beter gezegd hij voelde er helemaal niets voor De zaak in Utrecht was wat verlo pen en daarin zag hij zijn toekomst bepaald niet zitten. Maar hij bleef wel in de branche. In Amersfoort kreeg hij de beschikking over een kleine werk plaats in de Van Bemmelstraat. Pluim was altijd erg zelfstandig en deed ei genlijk het liefst alles zelf Twee maal per maand ging hij, meestal naar Enge land. op zoek naar handel Soms viel het mee. maar ook wel eens tegen. De antiekhandel is beslist geen eenvou- Hij zocht al zijn geld bij elkaar en liet in Leusden aan de Eikenlaan zijn nieuwe bedrijfspand bouwen In 1968 kon dat daar blijkbaar nog zonder al te grote problemen. Of het vandaag de dag nog zou lukken is weer een andere vraag Het bedrijf is niet groot, maar voor Jan Pluim groot genoeg al zit hij soms nog weieens te tobben met de opslagmogelijkheden voor zijn hout en de geheel of gedeeltelijk afge werkte produkten. Je kunt er soms je (een ander woord voor ondereinde van Verleden jaar verschenen in de Leusder Krant de eerste twee reportages over bedrijven en am bachten in de gemeente Leusden. Door bepaalde omstandigheden bleef het bij een artikel over de biljartmakerij van Eeken en een bijdrage over de tentenma kerij M. 't Hart Zn. Vandaag nemen wij de draad weer op met een bedrijfsreportage over de parketvloerenhandel en meubel makerij J.A Pluim Hetligtin de bedoeling om op min of meer regelmatige tijdstippen verder te gaan met andere bedrijven uit Leusden en Achterveld. maar lang niet altijd meer winst. En zelfs daarom zou Pluim het niet doen Hij is een hard werkende vakman (minstens twaalf uur per dag is hij bezig en meer dan twee weken gaat hij niet op vakantie). Maar wat mis schien nog meer zegt: Jan Pluim i4 met zijn lot zeer tevreden. p.c, NAAR LEUSDEN dat strokenparket meer kost dan mo zaiek. Grotere stukken hout zijn nu eenmaal duurder dan kleinere DRIEMAAL VOORDEEL Dat Pluim zijn vloeren - en dat geldt ook voor zijn meubels - voor deliger kan leveren dan grote bedrij ven is natuurlijk geen uiting van fi- gedroogd in speciale klimaatkamers Dit laatste is veel kostbaarder en pas lonend bij partijen van ca 60 kub of meer Dat gebeurt met in het bedrijf van de heer Pluim, dat daarop niet berekend is. Het is meer werk voor specialisten Wist u overigens, dat de verwerking van stam tot bestekhout (d bruikbaar meubel- of vloerenhout) een houtverlies van 40 tot 50% kan opleveren? Alleen al aan zaagverlies bijna 10% Doch „hout is goud" en daarom wordt er maar weinig van weggegooid. Schaal- delen vinden hun weg als tuinafschei- ding. zaagsel gaat nog veel naar ro kerijen e.d en het grovere afval gaat is nog altijd een uitstekende brandstof voor open haarden, die tegenwoordig zo in zwang zijn De heer Pluim heeft zijn eigen i- deeën over koopmanschap. Wij vertel den u reeds, dat hij zijn bedrijf niet groter wil laten maken dan hij zelf aan kan Zolang hij het kan runnen met de hulp van zijn echtgenote, die hem bij afwezigheid in de verkoop ver vangt en die de telefonische zaken, de correspondentie en de boekhouding be handelt (en bovendien nog moeder en huisvrouw is') is het hem best. Een fei otere zaak betekent meer personeel, meer machines en meer rompslomp. eer Pluim tijdens het werk. DEN-CENTRUM - Op nummer in de toepasselijke Eikenlaan in len - Centrum worden door de J.A. Pluim eiken stijlmeubelen ardigd. Aan hetzelfde adres han- diezelfde meneer Pluim in par ieren Dat eiken stijlmeubelen el uitsluitend in Oirschot en Oi- ijk gemaakt worden is allang meer waar. Ook in Cuyk, in dingen en in nog meer plaatsen derland houdt men zich er mee En waarom dan niet in Leusden, an Pluim gedacht hebben, toen hij J68 hier zijn bedrijf vestigde. je rug) niet keren. De heer Pluim wil zijn bedrijf bewust niet groter maken, want hij is ervan overtuigd, dat zijn succes ligt aan de betrekkelijke gerin ge omvang van de zaak Het klinkt wat onaannemelijk, maar hij maakte duidelijk, wat hij er mee bedoelde. Een groot bedrijf werkt pas lonend, wanneer het minstens een bepaalde grootte heeft bereikt. Dan moet je aan serie-produktie gaan doen en dat wordt wat de kostprijs betreft pas interessant als de series zo groot mogelijk zijn. Maar dan rijst de vraag: „Hoe raak je die massa exact gelijke artikelen rendabel aan de man?". Natuurlijk volgt lang niet iedere e- conoom onmiddellijk deze redenering, maar dat hoeft ook niet van Pluim Hij voelt er zich wel bij en daarom doet hij 't maar op'zijn manier Hij heeft in zijn bedrijf maar één vreemde medewerker en die doet, wat hij doen moet goed Jan Pluim com bineert vele functies in zijn eigen persoon Hij is fabrikant en impor teur Voorts is hij inkoper, verkoper en weder-verkoper, agent en commis sionair en ook nog tekenaar, calcula tor, ontwerper en uitvoerder van de wensen van zijn cliënten op meubel- gebied Hoe die een dekenkist of een kast willen hebben is geen probleem Pluim maakt het En juist datgene wat een grote fabrikant niet (lonend) kan ma ken, vanwege de geringe aantallen, maakt hij graag Omdat het niet uit voerbaar is om van elk ontwerp slechts één artikel te maken, maakt hij er vanzelfsprekend meerdere exemplaren van. Echter bijna nooit meerdere dan zo'n 25 tot 35 min of meer identieke stuks Ja. min of meer, want het blijft om het even of het een kast, een salontafel of een dekenkist is, ieder specimen wordt geheel met de hand afgewerkt en is daardoor verschillend DEKENKIST MET BOVEN- EN VOOR KLEP. Nu de dekenkist (figuurlijk dan wel) toch gevallen is, moet u ook weten, dat Pluims laatste ontwerp hiervan voor zien is van een bovenklep (dat is nor- meter. Nu de laatste jaren de tropi sche houtsoorten (Azoubé, Kambala, Panga-Panga en meer met nog exo tischer namen) steeds moeilijker te krijgen zijn, o m door de sterk ge stegen arbeids- en transportkosten, is eiken tegenwoordig weer erg in ge worden. Een goede eiken vloer is ook een mooi en duurzaam bezit. Trouwens wat zeggen al die mooie namen eigen lijk? Ook in eiken parket heb je mo gelijkheden met „mooie namen", maar wij hebben uit het gesprek met de heer Pluim begrepen, dat met de mooiste soortnaam toevallig wel de minste kwaliteit omschreven wordt. Eerst komt A of Al Dan volgt de z.g 2e keus: vervolgens gestreift (gestreept of gevlamd) en tenslotte het bestklin- kende rustikal En dan kunnen resten van knoesten wel rustiek staan in een grenen lambrizermg of plafond, maar in een goede eiken parketvloer behoren ze niet tezitten. Gewoonlijk is er bovendien niet eens een groot prijsverschil tussen de eerste en de laatste kwaliteit Ook opvallend was, lantropie Zo is hij nu ook weer niet Hij heeft een gezin te onderhouden en weet bovendien drommels goed, dat je niet van verlies kunt leven Hij gaf drie redenen op van zijn prijs politiek De eerste was het door hem sterk doorgevoerde cash and carry- systeem. De klant koopt het artikel, dat hij hebben wil en betaalt contant Pluim helpt nog wel mee de spullen in of op het vervoermiddel van de koper te laden, maar thuisbrengen doet hij beslist niet Uit economische redenen. Een bestel- of vrachtauto kost hem nu eenmaal meer dan hij ermee kan verdienen. Na het inladen en wegwezen staat de heer Pluim van zelfsprekend wel garant voor hetgeen hij levert en wat dat betreft is hij zeker niet kinderachtig Verder heeft hij een klein bedrijf je zonder kostbare investeringen Werk, dat goedkoper door derden kan worden uitgevoerd, besteedt hijdanook uit. Het maakt ook niet zo'n groot verschil of hij het ruwe werk verricht of een ander, vooral als die „ander"^ dat in de tegenwoordig economisch zo moeilijke tijd graag doet om zijn per soneel aan de gang te houden. Een bijkomend voordeel is, dat Pluim het met minder personeel en ook met min der machines kan stellen. Het fijne werk gebeurt aan de Leusdense Eikenlaan en daar wordt zijn stempel gelegd op de produkten van de heer Pluim Ten slotte koopt hij zijn hout zelf in en met per stam, maar per 200 of 250 stammen en als het zo uitkomt even tueel in een nog groter aantal tege lijk, zo uit het bos, nadat de bomen gekapt zijn en dat scheelt natuurlijk wel een paar slokken op een borrel De beste stammen hebben een door snede van 50 tot 70 cm. en komen van bomen die 100 tot 150 jaar oud zijn. De gehele stam wordt gebruikt, want hout is duur. Een deel voor meu bel- en de rest voor parkethout Het wordt óf een jaar of vier buiten op gelat (gestapeld met latten tussen het hout voor de luchtcirculatie) óf in on geveer een half jaar kunstmatig snel- Jan Antoine Pluim is hij op ei 1937 in Meppel geboren. Kort e laatste oorlog verloor hij zijn en de achterblijvende gezins- verhuisden later naar Amers- waar o m. de ouders van moeder 1 woonden. Jan Pluim's moeder ouwde na enige tijd met een an- ir en toen Jan een jaar of twaalf kwam hij in de zaak van zijn Ie vader en begon hij m „antiek". betekende voorlopig niet meer iet schoonmaken van de overal luropa komende spullen. Later t hij ook meehelpen met de res- tie daarvan en uit die tijd da- ook zijn werken met hout. Na militaire diensttijd kreeg hij de enheid de zaak van zijn stiefvader te nemen. Doch daar zag Jan dige zaak Zeker niet als je eerlijk handel wilt drijven en eerlijkheid is één van de grootste principes van de man, die wij interviewden Van an tiek naar meubels is niet zo'n grote stap als u mogelijk denkt en geleide lijk kwam hij meer en meer terecht in het hout. Vooral in eikehout, want dat hout is eerlijk en dat paste bij zonder goed bij zijn aard Als neven- handel ging hij de verkoop behartigen gen in Nederland voor een groot Duits houtverwerkend bedrijf. Hoofdzakelijk m zelf te leggen parketvloeren. De belangstelling voor (haar) vilttegels en vast tapijt, vooral van de vezel van allerlei kunststoffen werd minder bij het publiek, dat steeds meer ging uit zien naar hout voor vloeren, wanden en plafonds. De zaken gingen goed en weldra was het werkplaatsjein Amers foort veel te klein geworden. voorbeeld van meubelwerk, zoals door de firma Pluim wordt afgeleverd. -

Leusder Krant | 1975 | | pagina 5