Maas maakte toda (zo.) in twee aar eerste klasser ■gmaalsverkeersdrempels de gemeente Leusden Ingezonden: suaü i° l,'a leusder krant 9 ï'9 3l| SPORT en trainers I LEUSDEN/CENTRUM - Kort >r de laatste wereldoorlog, 28 oktober 1939, werd in Den ag Rudolf Lein Maas geboren, dolf Lein werd al spoedig ge- on maar Ruud en dat is het nu toe gebleven. Zoals in een >te stad meer voorkomt werd >r de jeugd in hoofdzaak op -aat gespeeld. Ook het straat wal maakte in Den Haag, vaak grote ergernis van de aanwo- aden, een enorme bloeitijd ar. Het was immers de tijd n ADO, HVV en VUC. Vrijwel lere Haagse straat had een jen voetbalploeg en op blinde Tels zag je de doelen gekalkt ït in levensgrote letters de am van de favoriete club. Van- Kzijn 10e jaar holde ook Ruud as regelmatig achter de bal j=n. Lang heeft dat evenwel niet geduurd, want in 1950 verhuisde de familie Maas naar Amers foort. In de keistad was vac straatvoetbal veel minder sprake en daarom werd Ruud lid van een echte voetbalclub. Hij kwam als pupil bij de Amersfoortse Boys. Een paar jaar bleef hij daar en al vrij snel werd bekend, dat Maas toch wel meer in zijn mars had, dan de gemiddelde Amers foortse jongen. 17 JAAR HVC Hij stapte over naar de jeugd afdeling van HVC en bij die vereniging heeft hij het erg lang uitgehouden Via de junioren kwam hij op 16-jange leeftijd al bij de senioren en toen hij 18 jaar oud was werd hij serni- prof bij de enigste Amersfoort se club, die aan betaald voetbal deed. Meestal trad hij op als rechtsbuiten. In die tijd gold het stoppersprilsysteem nog als het enige ware en een snelle bui tenspeler was goud waard. Doch ook dat is maar betrekkelijk. Hij moest nog lachen (of hui len?) toen hij in één van zijn plakboeken zijn eerste profcon tract terug vond. Op 16 decem ber 1957 had hij zijn handteke ning gezet, keurig naast die van HVC - voorzitter Mosterd en KNVB-topman Brunt, voor het kapitale bedrag van f600,-- per jaar. U leest het goed. per jaar. Daar moeten ze nu eens om ko men Maar goed, geld speelde kenne lijk voor Maas niet zo'n grote rol, want hij bleef in totaal ruim 17 jaar bij HVC. In zijn 15 En dit is zijn achterkant (no.5). Zelfs uit deze bijna onmogelijke positie wist hij nog te scoren ?r ziet u de voorkant van Ruud Maas, in duel met Zoef de Raaf. ofwel Bengt Schmidt Hansen van PSV semiprofjaren behoorde hij tot de vaste kern van het eerste elftal en in die periode scoorde hij ruim 500 doelpunten in de competitiewedstrijden van de Amersfoortse club Op 33-jarige leeftijd vond hij het welletjes. Natuurlijk gaf hij het voetballen met helemaal op. Dat was ook eigenlijk niet te verwachten. TRAINER BIJ RODA Ruud Maas werd oefenmeester bij de Leusdense voetbalvereni ging Roda '46 en wel t.b.v. de zondag-selectie. In het seizoen 1973-1974 begon hij met een wel iswaar goedwillend maar ver ouderd elftal, dat in de 2e klasse van het KNVB-district Utrecht speeldp Reeds jarenlang waren de Leusdenaren bezig om uit de onderbond te komen. Hettopteam kan het beste omschreven worden als te groot voor servet, maar te klein voor tafellaken. Het speelde afwisselend in de eerste en de tweede klasse De samenwerking met zaterdag- trainer Leander en met het Roda bestuur was uitstekend. Maas kon zeer zelfstandig handelen en deed dat dan ook. Uit de junioren- teams werden de meestbeloven- de spelers klaargestoomd om de openvallende plaatsen in het eer ste aan te vullen en zonder het aantrekken van vreemde spelers kon Maas binnen twee jaar met een bijna geheel verjongd elf tal de weg omhoog inslaan. De beginperiode van de jongste competitie was niet erg hoopvol, maar Roda kwam terug uit een reeds hopeloos lijkende positie. Toch konden de roodzwarten de competitie nog afsluiten met pro motie naar de eerste klasse en dat moet vooral voor de oefenmees ter toch wel een grote voldoening zijn geweest. Maas is bezig met het uitwerken van de plannen voor het komende seizoen. Hij mikt duidelijk hoger dan het vast houden van het eerste klas- serschap. Hij wil trachten zo hoog mogelijk te eindigen en als het een beetje meezit zelfs op de hoogste plaats. Volgens Maas is de kwaliteit daarvoor aan wezig Volgend jaar bestaat Roda '46 dertig jaar en promotie naar de KNVB zou wel het allermooiste jubileumgeschenk zijn, dat denk baar is.... Ruud Maas is in het bezit van een D-trainingslicentie en mag daarmee ook werken in de 4e klasse van de landelijke bond Met een vooruitziende blik is hij inmiddels al aan het studeren ge slagen voor C Je kunt niet we ten, wat de toekomst nog voor verrassingen in petto heeft. Maas neemt zijn werk bijzonder ernstig op Hij is part-time trai ner naast zijn normale bezig heden bij Brinswerk in Amers foort. Twee avonden in de week, dinsdag en donderdag, wordt met diverse groepen getraind van 18.00 tot 21 30 uur met daarna nog een gezellig babbeltje met de spelers Zondags begeleid hij Roda's eerste elftal bij de wed strijden Maas geniet alle mede werking van zijn jongens en heeft zelf het volste vertrouwen in de ploeg Hij ziet de toekomst op timistisch tegemoet Na de nodige oefenwedstrijden in de maand juli gaat de competitie op 3 augustus weer van start en voor wat de Roda-ploeg betreft onder het motto ,,de eerste klap is een daalder waard er de redakteur! - na plaatsing van mijn ïnge- stuk (brief aan Veilig Ver- ïderland in uw krant van 19 375 - opnieuw door u wordt id in een opvallend redactioneel op de eerste pagina, naar aan- 1 van de wens van de bewoners "noelje om méérverkeersdrem- -noet ik daarop wel reageren ik even voorop stellen, dat ik automobilistsook nog fietser voetganger ben. bovendien ben r van drie kinderen diein Leus- n opgegroeid Ik woonde voor ik Wetering moest verhuizen 12 ng aan de drukste verkeersweg >r de Gemeente loopt, n.l. de iseweg Op het gedeelte van de iseweg waaraan ik woonde vielen 'elijks 2 jaar 8 verkeersdoden, der 2 kinderen. Ik weet dus wel over praat als ik het overver- -'ïiligheid heb aak van de verkeersdrempels de diverse publikaties sterk kken Het komt nu zo over dat enige bewoner van de wijk De ig tegen alle verkeersdrempels jn en meer bezorgd om de 'ekers van mijn auto dan om en van de kinderen. Niets daar- waar' Ik heb Veilig Verkeer Jind een briefgeschrevenmethet j naar de situatie een onderzoek- Ftellen Dat is iets anders dan cht! In een andere brief aan het itebestuur heb ik bezwaar t tegen twee nieuw geplaatste Is die qua uitvoering en hoogte n van de eerder geplaatste ls. s ook niet zo dat ik met mijn alleen sta, aangezien ik over (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) de publikatie van verschillende kan ten ongevraagd instemmend commen taar heb gekregen Een bewoonster van de Akkerwinde belde mij op en deed mij het griezelige verhaal van haar transport naar een ziekenhuis in Amersfoort in de maand november. De huizen aan de Akkerwinde zijn voor autoverkeer helemaal onbereikbaar, dus ook voor ziekenauto's en brand weer De broeders van de GG&GD hebben de patiente in zeer ernstige toestand via de tuinen achterom naar de Walstro moeten deragen en van daar over de diverse drempels naar de Aschatterweg moeten vervoeren. De Amersfoortse GG GD wilde naar aanleiding hiervan opnieuw een klacht indienen bij het Gemeentebestuur De bereikbaarheid van de huizen voor ziekenauto en brandweer is in vele gevallen geheel niet aanwezig, terwijl de vernauwingen, obstakels, drempels en ondanks parkeerverbod geparkeerde auto's bij noodgevallen de toegangswegen blokkeren. Het is nog zeer de vraag of de wijk De Wetering thans nog voldoet aan de brandpreven tie-voorschriften. Wat de wens betreft van de bewoners van Kornoelje om nog meer drempels te plaatsen, kan ik alleen maar wijzen op de verantwoordelijkheid van de ou ders voor hun kleine kinderen. Volgens krantenbericht is het oudste kind 3 jaar oud Kinderen van zo jonge leef tijd mogen niet zonder toezicht op de openbare weg spelen. Het is gewoon een overtrokken zaak te beweren dat de Walstro een drukke verkeersweg is. Er is door de nieuwbouw daar tijdelijk nog iets meer verkeer dan normaal, maar over het algemeen is ook hier alleen sprake van woon-werk- verkeer, In een telefoongesprek met de consu lent van Veilig Verkeer Nederland, de heer J. A. van Ommen (De Meern), heb ik naar voren gebracht, dat de Gemeente Leusden beweert geen geld te hebben voor aanleg van een fiets pad langs de Lockhorsterweg, waar dagelijks honderden schoolkinderen naar school rijden. Uit het oogpunt van Algemeen Belang- en dat is het enige wat voor de Gemeente geldt - verdient de aanleg van dit fietspad voorrang boven het plaatsen van verkeersdrem pels in één wijk. In mijn bezwaar aan B W. van Leusden heb ik bovendien gesteld dat deze verkeersdrempels zonder in spraak van de bewoners werden ge plaatst. Indien de Wijkraad hiermede dus zonder meer akkoord is gegaan, kan ik alleen opmerken dat mij deze handelwijze van mensen, die overigens de mond vol hebben van inspraak en de mocratie, zeer bitter tegenvalt. Het is mij ook bekend hoe deze Wijkraad tot stand komt, want er zijn nooit ver kiezingen voor gehouden en mij is geen Wet bekend die de instelling van een dergelijk instituut voorschrijft. Ik blijf mij dus houden aan de gekozen ver tegenwoordigers van de Leusdense be volking in de Gemeentraad. Ik ver wacht van hen dat zij het Algemeen Belang laten prevaleren boven dat van misschien een handje vol huizenbe zitters of een stel ouders die geen kans zien toezicht op hun kleuters te hou den Ik heb voor mij liggen een brief van B. W. van Leusden van 3 september 1968, waarin men met verwijzing naar artikel 16 van de Algemene Politie Verordening verzocht wordt ,,met het oog opde veiligheid van het verkeer de beplanting tot 80 cm, gerekend vanaf het maaiveld, in te snoeien'' Als u eens onder dit gezichtspunt van verkeersveiligheid bepaalde kruisingen en bochten (ook in De Wetering) be kijkt, zult u moeten vaststellen dat men thans net doet of art. 16 A P.V. met meer bestaat Wij moeten nu eenmaal onze kinderen leren leven met het hedendaagse ver keer - hoe eerder hoe beter - en daar helpen dozijnen drempels niet. Een kind van drie jaar dat verder gaat dan het van de ouders mag, moet een pak voor z'n broek hebben. Ook ik sla de verkeersveiligheid en het leven van kinderen hoger aan dan de door u genoemde schokbrekers. Het laatste woord over deze zaak is beslist nog niet gesproken want de zaak is aanhangig gemaakt bij de werk groep Verkeersaaogelegenheden te Leusden. In vroeger jaren werd door de krant het „monster van Loch-Ness" in de komkommertijd uit de slaap ge wekt, blijkbaar is daar nu voor in de plaats gekomen, „Het monster van Leusden" (lees: de verkeersdrempel). Laten wij ons er voor' hoeden dat het werkelijk een monster wordt, maar overleg hierover moet toch wel mogelijk zijn in een democratische samenleving. G. Wouters, Bolderikhof 13, Leusden/C. COMMENTAAR REDAKTIE De heer Wouters heeft weer een hele brief geschreven over de pro blematiek van de verkeersdrempels. Dat is een nuttige zaak, want duidelijk heid in deze kwestie is wel belang rijk. We zullen op de inhoud ervan niet ingaan, die spreekt voor zich zelf, maar wel op enkele overigens niet ter zake doende opmerkingen, gericht aan de pers De heer Wou ters schrijft, dat door de diverse publikaties de zaak sterk overtrokken is. Dat zijn we volkomen met hem eens. Hij vergeet echter, dat hij zelf de aanleiding is geweest tot deze publikaties De heer Wouters heeft het over het monster van Loch Ness" en zet daarvoor in de plaats „monster van Leusden". Die indruk wordt inderdaad gewekt, maar dat is ook geen wonder, als de heer Wouters links en rechts zijn ingezonden stuk ken naar allerlei persorganen (inclu sief Telegraaf stuurt. Met an dere woorden: het monster is door de heer Wouters zélf opgeroepen Of het een gevaarlijk monster is, valt nog te bezien V. GEMEENTEBESTUUR Gevraagd naar commentaar van de zijde van het gemeentebestuur op de uitlatingen van de heer Wouters, kregen wij het volgende antwoord: De in Leusden aangelegde verkeers drempels zijn in principe allemaal even hoog. Het kan zijn dat enkele pas aan gelegde drempels nog enige aanpassing behoeven. De GG en GD van Amersfoort heeft niet kortgeleden een klacht tegen de drempels ingediend. Naar aanlei ding van het door de heer Wouters gesignaleerde voorval is enige tijd geleden al samen met de GG en de GD, gemeentewerken en brandweer de situatie in de verschillende Leusdense wijken bekeken. De huidige hoogte van de verkeersdrempels is ontstaan uit het overleg dat door deze instanties is gepleegd Voor de brandweer is bij de wijk De Wetering geen enkel probleem. De verschillende palen, die het auto-verkeer moeten belemmeren gebruik te maken van voet- en fiets paden, zijn door zowel brandweer als GG en GD neer te klappen Beide instan ties hebben sleutels van deze zogenaamde „klappaldtjesTen aan zien van het parkeren deelt de ge- meentevoorlichter de heer S. Polak mee, dat het inderdaad niet altijd kor- rekt gebeurt. De brandweer is van mening, dat men auto's in ieder ge val zeker niet boven op brandkranen moet parkeren, wat regelmatig het geval is. Als de heer Wouters beweert, dat er geen inspraak is gepleegd.dan is hij niet juist geïnformeerd. Voordat men overging tot het plaatsen van de bewuste verkeersdrempels in Honds draf, werd overleg gepleegd tussen enerzijds wethouder Wagenaar, ge meente-architect Roggenkamp, de heer Gerber (openbare werken) en ander zijds vertegenwoordigers van Honds draf en een kerngroep van de wijkver- eniging de Wetering. Bovendien dient men bij een juiste beoordeling niet te vergeten, dat alle verkeersmaatregelen, die in de gemeente worden genomen, worden be oordeeld en/of geadviseerd door de commissie Verkeersaangelegenheden, waarin behalve de politie ook een ver tegenwoordiger van Veilig Verkeer Ne derland zitting heeft. Als blijkt, dat het uitzicht voor het verkeer teveel wordt belemmerd door begroeiingen, waardoor gevaarlijke si tuaties ontstaan, dan kan men dit mel den bij de openbare werken. Gegron de klachten worden direkt in behan deling genomen Aan de andere kant zijn verkeersdeskundigen van mening, *^dat vooral binnen woonwijken het he lemaal geen kwaad kan, dat de be groeiing wat hoger is, dan voor een snelle verkeersafwikkeling noodzake lijk is. Hoewel de meningen hierover verdeeld zijn, is de algemene tendens toch, dat juist daardoor de verkeers- gebruikers extra worden gemaand tot voorzichtigheid. Buiten de bebouwde kom dient het uitzicht altijd optimaal te zijn. In de Commissie Verkeers aangelegenheden is deze materie op dit moment in studie. Daarbij zullen o m de uitritten in het plan Rozen- daal nader worden bekeken Als de heer Wouters stelt, dat de gemeente geen geld zou hebben voor de aanleg van fiets/voetpaden langs de Lockhorsterweg, dan is hij niet juist geïnformeerd. De aanleg van deze fiets- voetpaden is technisch in voorberei ding en staat op de begroting van 1975 geraamd Overigens zullen de uitlatingen van de heer Wouters van betreft de ver keersdrempels, zeer zeker ook in de commissie Verkeersaangelegenheden worden bekeken, aldus vernemen wij van de zijde gemeente. "Och man, je 2et gewoon een zonnebril op en zegt dat ,e gewon nen hebt" ..Ik dacht, ik verscheur de brief maar voor je hem leest. Liselotie

Leusder Krant | 1975 | | pagina 9