p, vl l\ Vim van der Laaken liep 10 maal de vierdaagse Jeugdelftallen s.v. Achterveld alsnog bij district Amersfoort Sandbrink wieler- nde Ochten Haaien zwommen de lerl. kampioenschappen I 4 Successen voor Lockhoist- dames JULI 1975 LEUSDER KRANT 11 iSDEN/CENTRUM - Je vraagt i eeos af, boe ze de 16.311 d die zich voor deelname aan f Nijmeegse vierdaagse wandel - i hebben aangemeld, zover kon- rijgeD. Het is bepaald niet niks ter dagen achtereen afstanden ivoorbeeld 40 km al kuierend af gen Vier keer 40 is nog altijd lometer. Anders gezegd, de af- van Leusden naar Leeuwarden i U liever de andere kant op van hier naar Roermond! Aan- is echter nog iets anders dan men. Dat bleek ook hier. Bijna ui de enthousiastelingen of wel- 1548 wandelaars hebben zich der inzien toch maar bedacht niet aan het avontuur begonnen, ■tekende evenwel ook, dat er nog 14.763 wel gestart zijn. jerste wandeldag, via Eist door telijke Betuwe, leverde 225 uit- i op Woensdag liepen 479 van de overgeblevenen de route via Wijchen door het Land van Maas en Waal niet uit, maar de van ouds beruchte derde dag met de bergetappe rond Groesbeek viel ditmaal mee en maakte slechts 344 slachtoffers. Met het einde in zicht haalden op de laatste dag nog eens 98 deelnemers de finisch niet, zodat tenslotte 13.617 wandelaars de Vierdaagse hebben uitgelopen. Onder hen bevond zich o.m. de in Leusden wonende ingenieur bij de Nederlandse Spoorwegen, de heer W. H. A. van der Laaken. Met alle respect voor de geleverde prestatie was dit op zichzelf weer niet zo'n uitzonderlijke gebeurtenis. Onge twijfeld zullen nog meer Leusdenaren deze wandelmarathon tot een goed ein de hebben gebracht, maar Wim van der Laaken liep dit jaar zijn 30e achtereenvolgende Vierdaagse uit. En dat voor iemand, die ambtshalve gra tis per spoor mag reizen! Van 1946 liep v. d. Laaken wel gemakkelijker dan de militairen achter hem tot heden sloeg hij er geen over. GOEDE TRAINING NOODZAAK Wie zoals wij, gedacht mocht hebben, de heer v. d. Laaken na zijn wandel- avontuur in min of meer uitgeputte toestand aan te treffen, had het vol komen mis. Fris als een hoentje stond hij ons welwillend te woord voor een gesprek over de wandelsport in het algemeen en zijn aandeel daarin in het bijzonder. In 1920 te Bandoeng (voormalig Ned. Oost- Indië) geboren, kwam hij via Amersfoort in 1971 naar Leusden. Reeds vóór de laatste wereld oorlog kwam hij in de ban van de wandelsport. Het is en hiermee la ten wij onze gesprekspartner aan het woord) erg belangrijk om behoorlijk getraind aan de start te komen van een wandeltocht van enig formaat. Je doet het nu eenmaal voor je plezier en het is beslist geen pretje, als je de tweede helft van de tocht moet uit lopen met je tong op je schoenen en voeten met blaren erin. Wim van der Laaken gaat te werk volgens een vast schema. Hij begint in februari met de training. Om de veertien dagen, weer of geen weer, verlaat hij zondags rond 6 uur in de morgen zijn huis in Macaronidorpvoor zijn trainingsloop in de daartoe zo ge schikte omgeying van Leusden. Tegen de lunch is hij weer thuis, zodat hij ook nog wat heeft aan zijn verdere zondag. Hij heeft zijn eigen routes uitgekiend en loopt bij warm weer in bos- en schaduwrijke gebieden. Bij frissere weersomstandigheden prefe reert hij meer open wegen, zoals via de Postweg naar Lunteren en verder. Begonnen wordt met een afstand vaneen kilometer of tien en elke veertien dagen later wordt zijn taak vijf km. langer, zodat hij uiteindelijk regelmatig enkele malen 40 tot 60 km heeft ge wandeld als in juli het hoogtepunt nadert. Dat is voor iedere echte wan delaar de Vierdaagse rond Nijmegen. Daarna ebt de liefhebberij af, totdat in het volgende voorjaar de wandel- koorts weer opkomt. Zo af en toe pikt hij natuurlijk ook nog wel eens een officiële wandeltocht mee. In hoofd zaak als training voor zijn einddoel in Nijmegen. De Amersfoortse avond vierdaagse bijvoorbeeld en de RWV- tocht Rotterdam- Gouda- Rotterdam. 30 VIERDAAGSEN Het Nijmeegse wandelfestijn begon voor de Leusdenaar eigenlijk met een weddenschap. Hij was toen student en in die kringen werd en wordt nogal eens een stunt uitgehaald. Suiker was duur direct na de oorlog en boven dien schaars. De prijs voor hen, die de afstand van Zutphen naar Den Haag te voet wisten af te leggen, bestond uit 9 kilo suiker. Dit wat vreemde gewicht aan die begerenswaardige zoet heid behoefde tenslotte slechts door twee moedige volhouders gedeeld te worden. Behalve Van der Laaken liep nog een van de vijf studenten de 160 km lange tocht uit. Als U het niet verder vertelt, delen wij U ook nog mede, dat van de vijf per fiets mee rijdende controleurs, slechts één het eindpunt bereikte. Deze (gewonnen) weddenschap bracht Wim van der Laaken de wandelsport- wereld in. De eerste na-oorlogse Vier daagse werd georganiseerd in 1946. Het karwei bestond uit 4 x 55 km. Hierna volgden nog 19 van die pres taties, totdat in 1956 de langste af stand 50 km werd. Vier van deze opgaven werden verricht door de Leus denaar. Tenslotte kwamen (tot nu toe) nog zes jaren van 4 x 40 km. In totaal derhalve 1540 „Nijmeegse" ki lometers, overeenkomend met de afstand van Amsterdam naar Bar celona. Helemaal voor niets is dat niet geweest. De eerste uitgelopen Vier daagse bracht een bronzen hennne- ringskruis op. Na de tweede kreeg v. d. Laaken er een kroontje bij en vervolgens de cijfers 3 en 4, waardoor e.e.a. al een knap geheel werd. Voor het tweede vijftal jaren zijn de ere tekens hetzelfde, maar dan uitgevoerd in zilver. Vanaf het 10e jaar is het ere-metaal van goud, tot 25 jaar met „naakte" cijfers. Vervolgens zijn de aantallen met een lauwerkrans om ringd. Wim van der Laaken heeft nu het gebracht op het gouden kruis met Het echtpaar Van der Laaken in de Berner Tweedaagse van 1973 daagse uitlopen. Er zijn natuurlijk wel enkele voorwaarden voor nodig om dit evenement (want dat is het) met goed gevolg te beëindigen. Een goede gezondheid is een eerste ver eiste. Zonder een keuringsbewijs (event, nog ter plaatse verkrijgbaar) wordt men beslist niet toegelaten. Goed verzorgde voeten voorkomen ook een hele boel narigheid. De beste schoenen Helemaal alleen op weg naar de eindstreep wan de 4e etappe van de Nij meegse Vierdaagse in 1970. gouden kroon en gouden 30 in een gou den lauwerkrans. En dat is heel wat, als U weet, dat er nog geen honderd Vierdaagse-wandelaars zijn, die 30 of meer tochten hebben uitgelopen. Volhouders met 30 achtereenvolgende tochten zijn nog zeldzamer en wel slechts 2, waaronder Wim van der Laaken! IEDEREEN KAN HET. Ieder gezond mens kan, althans vol gens de heer v. d. Laaken, de Vier- (stevig en met dikke zolen) zijn die, waarin men getraind heeft en zeker geen nieuwe. Verder wollen (geiten haren) sokken zonder stoppen en aan de weersomstandigheden —aangepaste kleding. Zelfs bij warm weer geen te „blote" kledingstukken. Een luchtige hoofdbedekking is eveneens prettig. Bij regen is een paraplu- bij niet te veel wind - te verkiezen boven een re genjas, die gewoonlijk te weinig ven tilatie geeft. Goed invetten van bij het lopen langs elkaar schurende lichaams delen is ook iets goeds. Aldus uitge rust is met een getrainde body de wandelmarathon betrekkelijk eenvou dig te volbrengen. De jongste Vier daagse was niet zo erg zwaar, Voor al het weer werkte, behalve bij de bin nenkomst op de laatste dag, erg mee en het aantal uitvallers was ditmaal relatief gering. Na verloop van enige Vierdaagsen komt men regelmatig oude bekenden tegen. Het prettigste moment van de dag is eigenlijk het uur vóór de start, die voor de veertigers om 6,15 uur plaats vindt. Dan worden onder het ge not van een kopje koffie of wat pittigers de belevenissen van eerdere dagen besproken, al dan niet met gebruik making van visserslatijn. Onderweg helpt iedereen zo nodig iedereen. Het is net één grote familie. Een sinaas appel of wat anders wordt broederlijk gedeeld en zelfs een stripje leuko plast wordt gemeenschappelijk bezit. Ook nuttig is de verzorging onderweg. Mevrouw v. d. Laaken bijvoorbeeld volgt per fiets trouw het spoor van haar man. Regenspullen zijn dan bij de hand en ook wat mondvoorraad of een pepermuntje voor wat extra moed. Voor iedere wandelaar is het beroerd ste moment, als hij de man met de ha mer ontmoet. Wat dan een hassebassie in de vorm van een slokje cognac betekent, is onvoorstelbaar. Dit heeft zelfs geleid tot. de uitvinding van een speciaal Vierdaagse-drankje. Bedoeld wordt „stieremelk", bij geen enkele slijterij verkrijgbaar. Het recept? Wiel, doodeenvoudig een glaasje rauwe melk, bij voorkeur zo uit de bron. Daarbij wat suiker en een flinke teug cognac en klaar is Kees. Het moet iets heel bijzonders zijn. BONDEN EN BONDJES. De wandelsport in Nederland is bijna net zo gevarieerd georganiseerd als de politiek. De grootste groep is wel de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling, die o.m. de Nijmeegse Vierdaagse (met meer dan 15.000deel nemers) organiseert. Er bestaat reeds samenwerking met de Nederlandse Wandelsport Bond. De NWB regelt het Apeldoornse wandelfeest 1 500deel nemers) en daarnaast bestaan nog een viertal kleinere bondjes Er wordt even wel gestreefd naar één landelijke over koepelende organisatie. Wim van der Laaken wandelt niet alleen in Nederland. In navolging van de Nijmeegse Vierdaagse ontstonden o m. in Ierland, Israël, Noorwegen, Denemarken, België, Zwitserland, Oostenrijk, Duitsland, Frankrijk en Zuid-Airika meerdaagse wandeltoch ten. Volgend jaar begint men hieraan ook in de USA. In 1958 was de eerste Vierdaagse in Israël slechts toe gankelijk voor de inwoners van dat land, doch in 1959 werd het een internationale gebeurtenis en Wim van der Laaken was de eerste buitenlandse inschrijver. In Zwitserland doet deze Leusdenaar veel aan wandelpropaganda. In bet land van bergje-op en bergje-af doet hij reeds 11 jaar mee aan de tweedaagse van Bern. De laatste 6 jaar als chef d'équipe van de via de KNBLO inge schreven deelnemers. Aan deze toch ten neemt ook zijn charmante echtge note graag deel en dan niet als ver zorgster, maar als wandelaarster. De wandelsport heeft boven vele andere takken van sport als voordeel, dat de deelnemers niet aan leeftijd gebonden zijn. Bovendien kun je er op ieder moment mee aanvangen. Het is voorts een sport met weinig regle menten en een grote mate van vrij heid in handel en wandel. Iemand, die er eenmaal aan begonnen is, houdt er niet gauw mee op en ook Wim van der Laaken is vast van plan, zolang zijn gezondheid dat toelaat, verder te gaan. Tot slot nog een rectificatie op onze „wandel-voorbeschouwing" in de krant van de vorige week. De heer Van der Laaken is geen biljarter. Hij weet maar amper met welk eind van de keu gestoten wordt. Behalve tafeltennisser is hij wel schaker! Of U dat nog even wilt noteren «SN - Afgelopen week zijn te ■dam de Nederlandse Kam- fopen verzwommen. Voor „de [heeft Marriétte Leusink de ©eten. Zij startte op de 100 t slag bij de meisjes onder fear tijd was 1 22.32; ondanks Ina 2 seconden langzamer was m persoonlijk beste tijd werd tt'6e van Nederland. De andere [en die aan de start versche- 1 Frank van den Hurk op de Br schoolslag jongens onder pijn tijd was 1 19 28 Hierme- ite hij de 11e plaats. Thijs ter nam het leeuwedeel voor king Hij startte n.l. op 3 af standen bij de jongens onder 14 jaar en wel 200 meter rugslag 2.42.33 (16e plaats), 100 meter vrije slag 1.04.92 (21e plaats) en 100 meter rugslag 1 12.27 (10e plaats). Op deze laatste afstand vestigde hij tevens een nieuw clubrekord. In het algemeen kan gezegd worden dat de kampioenschappen dit jaar in het bad ,,de Fluit" minder sfeervol waren dan in voorgaande jaren. Ook ontbraken dit jaar de cracks; daar zij op het ogenblik in Cali verblijven om daar de Nederlandse zwemnaam hoog te houden bij de wereldkampioenschap pen Thijs Noordewier. dag op Moorst voortgezet met het clubkampioenschap tijdrijden voor amateurs en junioren over drie ron den (ca. 40 km) en voor liefhebbers en veteranen over 2 ronden (ca 28 km). Start om kwart voor zeven. ÉN/CENTRUM - De sympa- ln Sandbrink, die in zijn nog Binge amateurtijd diverse ma- tcht bij de zege in een open koers is geweest (onlangs Ze in Putten) heeft eindelijk ^d. In de 25e ronde van iurde dat. Hij kon aan de het peleton ontkomen en I rae* veel machtsvertoon ronde voorsprong. Evert Smit •rsfoort werd 7e Verdere resultaten van RTCA Amersfoort-renners in de afgelopen periode waren Evert Smit te Lunte ren 6e. Gendt 9e, Ermelo 9e, Doorn spijk en Driel lie en in de tweedaag se van Nunspeet 11e en 19e. Wim Pa ter. werd 3e in Ermelo en de Leus denaar Dick Willigenburg 13e in Ros malen, 4e in Diessen en 2e in St. Michielsgestel. Zijn plaatsgenoot Je roen Groenestijn werd in Diessen 12e De avondcompetitie wordt a s. dins- LEUSDEN - CENTRUM - In de C- afdeling van het Stort-tennistournooi boekten de Leusdense Lockhorstdames Saskia Dijkgraaf en Margitte Bloe mendal een paar mooie successen. In de finale van het damesenkelspel ver sloeg Saskia Dijkgraaf mevr. Rekké met 6-4 en 6-4 Met Margitte Bloe mendal als partner won Saskia ook de eindstrijd van het damesdubbel en wel met 6-1 en 6-3 van Mieke Hamilton en Patty Schohorst ACHTERVELD - In verband met de vakantie werd door de afdeling Jeugd van de SV Achterveld een jeugdleiders- vergadering gehouden op 7 juli j.l. Deze vergadering werd door de jeugdsecre- taris C. van Marwijk geopend Hij dank te alle jeugdleiders, trainers en ver dere medewerkers, die zich het afge lopen seizoen zo voortreffelijk hadden ingezet voor de jeugd. Verder deelde hij mee, dat wegens tijdgebrek de jeugdleider P. van Nimwegen, het jeugdcommissielid B. Rijnders en de pupillentrainer W. Schouten hadden be dankt. Als jeugdleider en tevens trainer zijn nu toegevoegd C. Hoogland en G. van Bekkum, terwijl als reserve lei ders/trainers nu zijn P. van Nim wegen en J. Ossendrijver. Voor de keeperstraining hadden zich weer beschikbaar gesteld F. van Dalen en W. Sit. De jeugdcommissie werd van vijf leden terug gebracht tot drie leden, zijnde C. van Marwijk, tegens jeugd- secretans, J. v.d. Hengel, penning meester en J van Bekkum, vervoer spelers e.d. Dit werd gedaan in verband met het feit, dat de activiteitencommissie in tegenstelling tot voorheen nu geheel onafhankelijk van de jeugdcommissie zal gaan werken. Deze activiteiten commissie wordt gevormd door de heren J. te Roller, hoofdfunctionaris, H. Kerkhof en P. van Nimwegen. Van deze commissie wordt wel veel ver wacht. Ook had de heer Van Marwijk de verheugende mededeling dat SV Achterveld alsnog in het district Amersfoort kon worden ingedeeld. Dit besluit was gevallen na een schrifte lijk protest. De KNVB had de bedoeling gehad om de afdeling Jeugd van Ach terveld in te delen bij het district Veenendaal. Dit zou tot gevolg hebben gehad dat de af te leggen afstand tot andere verenigingen zou verdrievou digd zijn. Dit stuitte wel op veel be zwaren. Nu in het district Amersfoort Achterveld blijft ingedeeld, wordt er op gerekend dat de fijne en sportieve samenwerking met die verenigingen weer net zo zal zijn als voorheen. De start van de pupillencompetitie is vastgesteld op 30 augustus. Voor de juniorencompetitie is nog geen aanvangsdatum vastgesteld. De training voor alle jeugdelftallen vangt aan in de week van 11 t/m 15 augustus. Verder werd op deze vergadering vastgesteld wie de elftallen zullen lei den en/of trainen en welke jongens in de elftallen zullen meedoen. Hoewel de naam van het elftal nog niet definitief werd vastgesteld is een voorlopige indeling gemaakt. Junioren A (17 t/m 18 jaar): Leider: Jan Kerkhof; trainer: de heer Baars; trainingstijd: donderdag avond van 19.30-20.30 uur; spelers: H. Berg, A. Burgwal, J. Dijkhof, G. Hak, M. Haneveld, Sj. Heuvel, D. Lan- gereis, J. Lorist, R. Middelaar, W v. Nimwegen, T. Ossendrijver, H. Voor burg en E. Witsenburg. Junioren B (16 jaar): Leider en trainer: Gerrit van Bek kum; trainingstijden: maandagavond van 21.00-22.00 uur; spelers: R Berg, P. Boonen, H. Hamersveld, J. Hazelaar, A. Houtveen, G. Jong, Sj. Kerkhof, R. Kleinveld, J. v Nimwegen, T. Pol, H v. Rossum, G. Ruitenbeek, T, v. Uhm, A. Wouters en J. Smink. Junioren C (15 jaar): Leider en trainer: Cor Hoogland; trai- ningstijden. maandagavond van 18.00- 19.00 uur; spelers: K. Berk, .R. Don- kersgoed, H. Hak, K. v. d. Heuvel, W. Kok, H. Ossendrijver, Rijders, W. Schimmel, A. Tolboom, W. Tweel, J. Vette, K. Voorburg 1, K. Voorburg 2, A. Wouters en A. v.d. Heuvel. Junioren D (14 jaar): Leider en trainer: Johan van Bekkum; trainingstijden: woensdagavond van 19.30-20.30 uur; spelers. J. Bedem, F. Enters, J. v Hamersveld, R. v.d. Heuvel, R. Hoef, T. de Jong, P. Mid delaar, A. Steenbeek, R. Tolboom, B. Traa, B. Valkengoed, J. Voskuilen, M. Wessels, R. Vette en A. de Jong. Junioren E (12 jaar): Leider en trainer: Herman van Ruiten beek; trainingstijden: maandagavond van 19.00-20.00 uur; spelers: A. Bosch, M. Boonen, A. Boutens, B. v. Druten, A. Hak, A. Kuilen, G. v. Marwijk, P Ossendrijver, B. v. Ravenhorst, R. v. Ruitenbeek, W. Schouten, W. Steen beek en B. Wouters. Junioren F (12 jaar): Leider en trainer: Wim de Jong, trai ningstijden: woensdagavond van 18.30- 19 30 uur; spelers: G. v. Bedem, M. v.d. Heuvel, J. Houtveen, B. Huppel- schoten, A. de Jong, W. Keja, A. v. Marwijk, P. v. Middelaar, T. Ossen drijver, E. de Ridder, R. Rombout, T Steenbeek en B. Voorburg. Pupillen I (10 t/m 11 jaar): Leider en trainer. Bertus van Houten; trainingstijden: dinsdagavond van 18.30-19.30 uur; spelers: E. Bloten- burg, G. v.d. Breemer, M. Burgsteden, H Hazelaar, A. Kok, H. Kooij, C. Noortman, G. Schreuder, J. Vorburg, C. Vos, G. Vos en R. Wouters Pupillen II (10 t/m 11 jaar): Leider en trainer. Joh. v.d. Hengel; trainingstijden, maandagavond van 18.00-19.00 uur; spelers: J. Bosch, H. Burgsteden, F. v. Dordt, R. v. Dijk, J. Hak, M. Gans, J v.d Hengel, B. Keja, R. Noortman, F. v.d. Pol, J te Roller, J. Voorburg en G. Wijntjes Pupillen III (10 t/m 11 jaar): Leider en trainer: Jan Boersen; trai ningstijden: donderdagavond van 18.30- 19.30 uur; spelers: J. Bauwmeister, Fr. Berg, J. v. Druten, A. v. Dijk, E. v.d. Heuvel, C Jonkman, H. Ossen drijver, A. Turan, S Valkengoed, M Vette en W. Wittebrood. Pupillen IV (8 t/m 9 jaar): Leider: Wim Smit; trainer: Kees v.d. Breemer; traingstijden: woensdagmid dag van 14.45-16.00 uur; spelers: J. v Dalen, E. v. Drie, P. v Dijk, R. v. Hoven, M. Keja, J. Lucas, A. Noort man. L. v. Ruitenbeek, W. Vos, W. Voskuilen, P. Witsenburg, E. Wijn gaarden en B. Zieltjes. Pupillen V (8 t/m 9 Jaar): Leider: Martin de Jong; trainer: Kees v.d. Breemer; trainingstijden, woens dagmiddag van 13.30-14 45 uur; spe lers: H. v. d Brink, T. Doornik, E. v. Hamersveld, M. Ohse, P. Pol, Na- buurs Leermaker, D. Steenbeek, Herm v. Bekkum en M. Goes Verder werd nog meegedeeld, dat de keepers zullen worden getraind door Frans van Dalen en Wim Smit. Dit zal zijn elke dinsdagavond van 19.30- 20.30 uur. Nadat al deze punten waren behan deld wenste de jeugdsecretaris een ieder die bij dit verenigingsleven be trokken is een sportief en succesvol seizoen toe, waarna deze vergadering door hem werd gesloten.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 11