-ederatieve Bibliotheekvoorziening krijgt gestalte k rose panter keert terugevenals ,0nce upon a time in the west" I BIBLIOTHEEKWET N WERKING JETREDEN Inbraak lEZE WEEK OP HET WITTE DOEK NIEUW LANGENBEEK MEDIO 1976 ALS BIBLIOTHEEK IN GEBRUIK, AANVULLINGEN VOOR ANDERE BIBLIOTHEKEN GESLAAGD J! w-w-w-w EN TEN SLOTTE Losse verkoop Leusder Krant É$1*AGENDA ^EMEENTE LEUSDEN Filmagenda LEUSDER KRANT De boerderij „Nieuw Langenbeek", de toekomstige bibliotheek. LEUSDEN - De wet op het openbare bliotheekwerk is op 1 juli in werking e tredeü Uitgezonderd zijn alleen nog jp hoofdstukken over de planprocedure Pï de gevolgen daarvan, die per 1 ja- cWi 1976 in werking zullen gaan. wet vervangt de uit 1921 daterende bsidieregeling die ondanks aanpas- ogen financieel en inhoudelijk niet ,,eer toereikend was. .i nieuwe wet maakt het mogelijk 'rmen te stellen waaraan het biblio- ftelwerk moet voldoen en garandeert vfcostiging van het werk door de over bid. Tot de artikelen die nu in wer- ag zijn getreden behoort ook het ar- ;el. dat bepaalt dat jongeren die nog eo 18 jaar zijn van alle uitleendien- van de bibliotheek gebruik mogen zonder daarvoor kontributie te M. Verwacht wordt dat daardoor logeren gebruik gaan maken van iliotheek die dat eerder nog niet In sommige gevallen zullen de nieuwe latregelen echter niet zonder meer worden ingevoerd. Bestaande leregelingen voor 1975 noodza ken aantal bibliotheken o.a. de telling van kontributie of leesgeld jongeren nog uit te stellen, roor de lezers van de bibliotheken eusden-Centrum, Achterveld en ««Jen-Zuid is het nuttig te weten t de vrijstelling van kontributie of Sgjpiii niet eerder dan in 1976 kan f§en ingevoerd Gestreefd wordt ieen uniforme regeling ten aan- van de kontributie voor de drie theken in Leusden -*r<e ÏD v; >H0ti veld en Zuid zullen veel tijd vergen. Om deze werkzaamheden te verrich ten zal per 1 januari 1976 een biblio- thekaresse worden aangesteld voor Leusden. De realisering van alle plannen vindt plaats in nauwe samenwerking met de Provinciale Bibliotheek Centrale te IJsselstein, aldus vernemen wij van de heer J. A. ter Maten, voorzitter van de federatieve bibliotheekvoorzie ning te Leusden. Zendag. Na een regenbui klaart het wat op. Het blijft de hele dag vochtig weer. Maar mooi. En goed om te wandelen met de hond. Richting Schoolsteegbosjes. Werd daar een tijdje terug niet heftig over gediscussieerd Moesten die bosjes niet met alle geweld blijvenMaar waarvoor dan Ik loop er nu voor de tweede keer bimien korte tijd. En d'r is geen mens te zien. Ik loop er helemaal alleen. Geen kip te zien. Af en toe een konijn. Nu wandel ik door de tweede fase. Merkwaardige gedachte. Gisteren zag ik er een ree. Een echtpaar reigers heeft het voorjaar langs de Smoussesteeg doorgebracht Kikkers. De volkstuintjes aan de Hamersveldseweg moeten beschermd worden tegen hazen. Hoe zal dat over, pak weg, twee jaar zijn? Helemaal aan de andere kant van het weiland staat een bouwseltje van golfplaten. Het is er nu nog rustig. Het bouwvakkers-volkje zit zich in tenten en caravans te verbijten over de zeer matige kwaliteit van het weer. Of draait nog een zware ter begeleiding vansangria of calvados. Maar over een paar dagen zijn ze weer thuis. Maandag staan ze weer op de steigers. Op een slechte dag zullen ze oprukken vanaf de Noor der Inslag. Vooraf gegaan door draglines en hoe al die andere apparaten mogen heten. De kieviten zullen een veilig heenkomen zoeken. De brutale grutto's zullen nog een paar scheervluchten over de hoofden van de nieuwbouwers maken. Maar ze zullen er achter komen dat het geen zin meer heeft. En samen met de hazen en de kikkers de boeren achterna gaan, die al eerder het veld hebben moeten ruimen. Ik leg mijn overpeinzingen voor aan een landbouwer, die heeft mogen blijven. Ook hij denkt met huiver aan de nadering van het dorp. Ook weet hij dat de gemeente het nu helemaal verkeerd doet. Hij is laatst wezen kijken op zo'n boerderij, die de gemeente heeft aangekocht. Tussen de stenen van het erf tiert het gras er welig. Onze krant is op onderstaande adressen los verkrijgbaar. Leusden-C. Leusder Krant, Finnmark 3 S.V. Bookstores, Torenakkerweg 16. De heer W. J. Schut, Hamersveldseweg 26 Zwembad Leusden, Burg Buiningpark Manege en Taveerne „De Klaveet". Postweg 1. Achterveld: Boekhandel Vos, Hessenweg 323. Leusden-Zj Luitjens Supermarkt. °r. Irenelaan 9. ITolgens de planning zal medio 1976 de boerderij Nieuwe Langenbeek te usden-Centrum de openbare lees- gilïworden geopend. Een regeling: sen deze hoofdvestiging inLeusden- m en de beide bibliotheken m •veld en Leusden-Zuid zal gaan [en in een aantal zaken op finan- en bibliotheektechnisch terrein. 0- deze wijze zal voor de lezers in de leie gemeente Leusden een optimale Hpeekvoorziening mogelijk wor- - Zo is het de bedoeling dat in Achter veld en Zuid de boekenvoorraden even eens belangrijk worden uitgebreid. In de afgelopen maanden is veel voorbereidend werk verzet door het federatiebestuur en de drie hierin met elkaar samenwerkende bibliotheekbe- sturen. Het is een verheugende zaak dat vanuit het bestaande werk naar verdere uitbouw gewerkt gaat worden. In augustus a.s. wordt de stichtings akte voor de federatie notarieel gepas seerd. Een begroting voor 1976 voor de gehele gemeente Leusden is gereed en zal in augustus aan het gemeente bestuur worden aangeboden vergezeld van een nota inzake de plannen en ver wachtingen die gerealiseerd moeten worden in Leusden. Voor de opening van de openbare leeszaal in Leusden-Centrum medio 1976 moet veel voorbereidend werk worden gedaan. De samenstelling van een boekenkollektie van 10.000 boeken voor de nieuwe leeszaal alsmede de uitbreiding van de kollektie in Achter- (Van een onzer verslaggevers). LEUSDEN - In de nacht van maandag op dinsdag hebben inbrekers hun slag geslagen in een woning aan de Ansfridus- laan. Volgens de politie werd er geld ontvreemd. Het gaat om een bedrag van ongeveer vijfhonderd gulden. Slijterij-Wijnhandel H. E. v. d. Hengel HAMERSVELDSEWEG 56, LEUSDEN-C. TEL. 03496-1259. LET OP ONZE ETALAGE AANBIEDINGEN. „De gemeente hoeft maar één keer 'te spuiten. Dan zijn ze er de hele zomer vanaf. Kost misschien vijf gulden". Ik werp tegen dat het eigenlijk helemaal niet zo'n ramp is, wanneer er een beetje gras tussen stenen groeit. In de Kalverstraat zouden er meteen een attractie van maken, wanneer wat gras zich tussen beton en steen zou weten te handhaven. Volwassenen f 2,50, kinderen 1,50. Hij is het niet met me eens. „Op het erf mot geen gras staan", weet hij zeker. Maar wegspuiten, dat is toch zeker ook niet zo vriendelijk voor het milieu, probeer ik. Want ik ben een kind van mijn tijd. Daar had ik dus met mee aan moeten komen. De boer houdt een betoog, dat in één zin samengevat er op neer komt: ze kunnen lullen wat ze willen, maar als er iemand met het milieu om weet te gaan, dan is het de boer wel. Ik loop verder, nadenkend over de woorden van de boer. Links en rechts weilanden, af en toe koeien of paarden. De grasvelden langs de Smoussesteeg kunnen binnenkort voor de tweede keer gemaaid worden. Nu is dit gebied eigendom van vogels, hazen en kikkers Over twee jaar, wanneer de boeren helemaal geen bemoeienis meer met dit terrein hebben en „het stadse volk" er voor mag zorgen, komen we nog wel eens kijken. Of de boer gelijk had. LEUSDEN - Aan de Universiteit van Utrecht slaagde voor het kandidaats examen wiskunde mej. A. M. I. van de Zande te Leusden ^^ËRSFOORT - Wat het weekpro- Hpia van de Amersfoortse bios- ^Hbetreft kan men deze week te- ^Hvoor drie nieuwe films. Dat is de eerste plaats „Return of Pink Panter" met Peters Sellers Christopher Plummer in de hoofd- Deze lachfilm draait vanaf don- in Cinema 1. Nieuw is ook de [Once upon a time in the west", Euro Cinema van start is ge- De derde nieuwe film is ,,The Dies Hard" (de Bruce Lee die in City voor deze week is amraeerd. Met uitzondering van itvoorstellingen worden de an- ms in Amersfoort allemaal ge leerd. Return of the Pink Panter" derde deel van de avonturen, jsseur Blake Edwards acteur .Sellers als de domme inspec- 'ouseau laat beleven. De eerste .The Pink Panter (De rosepan- ,,A shot in the dank", eveneens igisseur Blake Edwards waren iffehjke komedies en dat kan ook van dit derde produkt van enwerking tussen Sellers en gezegd worden. „De terug- n de Rose Panter" is opnieuw •rtreffelijk gespeelde komedie, ook thriller-elementen een rol ilen Goed voor zo'n anderhalf ffelen (of brullen, gieren, al elang de stemming en eigen Scène uit: De terugkeer van de Rose Panter, met Peter Sellers als inspec teur Clouseau. smaak). In Cenema 1 - alle leeftijden In 1968 ging de film „Once upon a time in the west" in première. Een film van de Italiaanse western- i vr°lijke piraten van Schateiland" a met Nederlandse tekst een fijne tekenfilm voor jong en regisseur Sergio Leone met een keur aan beroemde sterren in de hoofdrol len Om er maar eens enkele te noe men. Claudia Cardinale, Henry Fonda, Charles Bronson en Jason Robards. De filmmaatschappij Paramount stelde indertijd zo'n 6 miljoen dollar beschik baar om deze film te maken, die als afsluiting werd beschouwd van de zo genaamde Spaghetti-westerns Na zijn première ging de film in Nederland draaien, maarde filmliefhebbers moes ten toen genoegen nemen met een ver minkte serie van de twee uur en drie kwartier moest men toen maar liefst drie kwartier missen. Dat is nu niet het'geval ,,Het gebeurde in het wes ten" is opnieuw in roulatie gegaan, maar dan volledig. De kijkers krijgen nu het volle pond „Once upon a time in the west" is het verhaal over een moedige weduwe, die door een opdrin gende spoorwegmaatschappij van haar ranche verdreven gaat worden Bij deze strijd raken drie mannen betrokken: een huurmoordenaar van de spoorwe gen, een opgejaagde outlaw en een mysterieuze wreker. Het scenario kwam tot stand in samenwerking met Bernardo Bertolucci en is dan zonder meer voortreffelijk te noemen. Mede dankzij het goede scenario, een uitste kende camera-voering van Tonio del- li Colli (die ook veel films van Pas- solini op het celluloid vastlegde) en het spel van mensen als Henry Fonda en Jason Robards. „Once upon a time in the west", een typische Leone- film met inplaats van de onwaarschijn lijkheid van het spaghetti-spektakel nu de mythologie en de historie van het Amerikaanse westen. Euro Cine ma, eerste week, 14 jaar „Scènes uit het huwelijk" van de Zweedse regisseur Ingmar Bergman gaat in Studio G de laatste week in. Mocht u deze voortreffelijke (oor spronkelijk voor de Zweedse TV ge maakte) film nog niet hebben gezien, dan heDt u deze week nog een kans Studio G - laatste week - 18 jaar. „Mens erger je niet", de nieuwste film van de Nederlandse regisseur Wim Verstappen, met Willeke vanAm- melrooy en Hugo Metsers in de hoofd rollen, schijnt (voorlopig in Amers foort althans) een succes te zijn. De ze sex-komedie over het huwelijksle ven van een vrachtwagenchauffeur, gaat m Cinema 2 de derde week in. „Mens erger je niet" is een vlot gemaakt produkt (sommigen vinden dat ie te vlot is gemaakt), waar zelfs nog bij te lachen valt ook. En omdat er toch al zo weinig komedies in Nederland worden gemaakt: toch maar eens gaan kijken In Cinema 2, derde week, 18 jaar. „The Dragon Dies Hard" is de ti tel, die handige (Chinese) filmmakers aan het produkt hebben gegeven, dat de levensgeschiedenis van de jong (op mysterieuze wijze) gestorven Chinese karate-acteur Bruce Lee moet weer geven. Met filmfragmenten uit zijn film, een wat mager, rammelend ver haal, wordt „The Dragon Dies Hard" als de Bruce Lee Story op de markt gebracht. Het zij een troost, dat vooral de soms hartstochtelijke aanhangers van Bruce Lee en de door hem via de film gepropageerde Chinese vechttechnie- ken, deze film beslist niet zullen wil len missen. Een troost voor de makers van de film dan. die op een wat al te goedkope manier Topnieuw) munt trachten te slaan uit de dood van een acteur, waar naar alle waarschijnlijk heid een veel betere film overgemaakt zou kunnen worden als wat meer zorg vuldigheid wordt betracht. Een ge miste kans om het fenomeen van de karatefilms te analyseren aan de hand van het leven van Bruce Lee en de door hem beroemd gemaakte film- soort City, eerste week, 14 jaar. In de nachtvoorstellingen kan men vrijdagavond opnieuw een Elvis Pres ley-film in Cinema 1 aanschouwen Het is de film Double Trouble" en de fans van Elvis weten daarmee wel licht genoeg Voor enkele uurties on schuldig, romantisch vermaak, aange- v Vi met de alom bekende songs van resley, die ook nu nog steeds op zi n muziek en zang door velen wordt gewaardeerd Cinema 1, alle leef tijden. In Cinema 2 wordt in het kader van het Roman Polanski Retrospec tief diens film „Rosemary^s Baby" in de nachtvoorstelling gedraaid Wie vrijdagavond laat wat tijd over heeft - en deze film tot nu toe om wat voor redenen ook heeft moeten missen - een uitstekende gelegenheid om die ge miste kans goed te maken Want Po- lanskfs film is zonder meer de moeite van het aanzien waard, ook al zullen misschien enkelen worden afgeschrikt door het feit, dat Mia Farrow (uit Peyton Place, weet u wel), de hoofd rol speelt Geen enkele reden om daarvoor thuis te blijven, want Po lanski weet mèt Mia Farrow een bij zonder boeiende film te maken Wie het beroemde boek van Ira Levin heeft gelezen, weet waar het verhaal over gaat Polanski verfilmde - op zijn zo eigen manier - de geschiedenis van een jonge vrouw, die terecht komt in de heksenkring en daardoor omslo ten wordt. Zo zou men het verbijste rende verhaal simpelweg kunnen om schrijven. Rosemary Woodhouse is ge lukkig getrouwd met Guy en raakt zwanger, nadat ze een verschrikkelij ke droom over een demon, die haar verkracht heeft gehad Bij het uitkomen van de film, in 1968. werden zwangere vrouwen het advies gegeven om niet te gaan kij ken. Ook al is een dergelijke „kreet" bedoeld als een soort sensatie-slogan, toch geloof ik, dat het een goed ad vies is. Deze film heeft - na zo'n zeven jaar - nog niets aan kracht ingeboet en kan gezien worden als één van Polanski's beste films, met uitstekend camerawerk van Willem Fraker Je zou „Rosemary's Baby" eigenlijk best als een voorloper van „The Exorcist" kunnen beschouwen. Met dit verschil, dat er in de film van Polanski geen duivelbezweerder ACHTERVELD TOUR DE JUNIOR Maandag 21 juli, 13 30 uur tijdriten 18.45 uur. wegwedstrijden Dinsdag 22 juli, 10 00 uur ploegentijd rit en 18.45 uur: wegwedstrijden Woensdag 23 juli, 10 30 uur Minitour Achterveldse kinderen en 18.45 uur: wegwedstrijden Donderdag 24 juli, 10 00 uur: koffie- uurtje toergastgezinmoeders; 18 45 uur: wegwedstrijden Vrijdag 25 juli, 18.45 uur: wegwedstrij den Zaterdag 26 juli, 14.00 uur wegwed strijden; 20 00 uur grote prijs uitreiking Ons Gebouw. BIBLIOTHEEK Vrijdag 25 juli, 19.00-20.00uur; zondag 10.30-12.00 uur. AMERSFOORT - Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 24 juli tot en met woensdag 30 juli. GRAND THEATRE „De Peetvader deel II", 14 jaar. Aanvang: dagelijks 2.00 en 8.00 uur. STUDIO G „Scènes uit een huwelijk", 18 jaar. Aanvang: zondag 2.15, 5.15, 8.15 uur; overige dagen 2.15 en 8.15 uur. CINEMA 1 „Return of the pink panter", a.l. Aanvang: zaterdag en woensdag 7 00 en 9.30 uur; zondag 2.15, 4 30, 7.00 en 9.30 uur, overige dagen 2.15, 7.00 en 9.30 uur. CINEMA 2 „Mens erger je niet", 18 jaar. Aanvang zondag 1.45, 4.00, 6.30, 9.00 uur; overige dagen 1.45, 6.30, 9 00 uur EURO CINEMA „Once upon a time in the West", 14 jaar. Aanvang: dagelijks 1.45, 5.00, 8.15 uur. I v m. de lengte komt deze week de ochtend voorstel ling te vervallen. CITY THEATER Vrijdag tot en met woensdag: „The dragon dies hard" (de Bruce Lee story), 14 jaar. Aanvang zaterdag 2.00, 6.45, 9 15 uur; zondag 2.00, 4.15, 6.45, 9.15 uur, overige dagen 2 00, 8.00 uur. CITY THEATER „De groeten aan de duivel", 14 jaar. Aanvang: 2.00, 8 00 uur komt opdraven om Mia Farrow te behoeden voor het verschrikkelijke lot, waar de internationale heksenwereld haar voor heeft bestemd. Cinema 2, vrijdagavond laat, 18 jaar „Liefde, die voor het grijpen ligt" is de Nederlandse titel van de Duitse film „Liebe in 3 Dimensionen" van regisseur Walter Boos naar een sce nario van Florian Vollmer Volgens de aankondiging van de filmverhuurder, is de bioscoopbezoeker vrijdagavond in het City Theater bijna letterlijk oog getuige van de pikante liefdesavonturen van jonge mensen van deze tijd. Dat komt. zo vertelt men, omdat gebruik is gemaakt van de 3D-methode „Tri- arama", waarmee de illusie van vol maakte echtheid wordt geschapen. Ik kan u niets vertellen over de juist heid van dit bericht, maar wat wel naar alle waarschijnlijkheid kan worden aan genomen is, dat de „echtheid" van de avonturen, zoals Boos ze filmde, wil- licht toch een illusie mag worden ge noemd. al dan niet dankzij de nog steeds bestaande filmkeuring, die ech te echtheid op erotisch gebied nog al tijd met straffe hand tegenoudt, naar we aannemen tot verdriet van al die liefhebbers, die ook nu vrijdagavond weer hun wekelijkse tocht naar het City zullen maken. 18 jaar. Paul Newman vertolkt zaterdaga vond de hoofdrol in de western „The lefthanded gun" van de bekende re gisseur Arthur Penn, naar een scena rio van Leslie Stevens. Het is het be roemde verhaal van Billy The Kid (voordien reeds vertolkt door o m Audie Murphy) de jonge desperado, die razendsnel met zijn pistool over weg kan en daardoor een legende werd Paul Newman speelt Billy Bonney, Billy The Kid en doet dat voortref felijk. Penn's interpretatie van het verhaal wordt aangekondigd als de enige echte Dat kan best zijn, maar veel ver schil maakt het niet, zolang vrijwel niemand historie en mythe ten aan zien van het wilde westen van Amerika uit elkaar heeft weten te houden. Dat Mia Farrow als Rosemary in Roman Planski's: „Rosemary's Baby Een boeiende film over heksen en heksenkinderen in de moderne tijd. NACHTVOORSTELLINGEN CINEMA 1 „Double trouble", a l. Vrijdagavond, aanvang 24.00 uur. CINEMA 2 In het Roman Polanski retrospectief- „Rosemary's Baby" Vrijdagavond, aanvang 24.00 uur CITY THEATER In de late sex show „Liefde die voor het grijpen ligt", 18 jaar. Vrijdagavond, aanvang 23.00 uur. „The lefthanded gun", 18 jaar. Za terdagavond, aanvang 23.45 uur. KINDERVOORSTELLING CINEMA 1 zaterdag- en woensdagmiddag: 1.30 uur: „De vrolijke piraten van schat eiland". a.l. Geheel Nederlands gesproken. Ad viesleeftijd vanaf 4 jaar. het een uitstekende western is, zul len de liefhebbers met mij ongetwij feld beamen Zaterdagavond, City, 18 jaar „De vrolijke piraten van Schatei land" is de titel van de Japanse teken film, gemaakt naar het beroemde boek van Robert L. Stevensin Dat het een Japanse film is, behoeft geen enkel bezwaar te zijn, want de film werd door Cinecentrum nagesynchroniseerd, zodat de kinderen van die vervelende ondertitels zijn verlost. Geen moei zaam lezen meer, maar onbezorgd kij ken en lachen. Deze (nu) geheel Ne derlands gesproken tekenfilm werd van Nederlandse dialogen en liedjes voor zien door Ernst van Altena, terwijl de stemmen werden geleverd door beken de acteurs en actrices als Coen Flink, Piet Ekel. Jules Croiset. Trudy Libo- san onder regie van Eimert Kruishof De liedjes in de film worden gezongen door de Schellebellen onder leiding van Paula van Alphen Dat is dan ook allemaal de reden, dat deze voortref felijke film van Kei Iijmia en Hero- shi Ikeda (vormgeving Isamu Tsujida) reeds kan worden bekeken door kinde ren vanaf vier jaar. Vooral in deze lange vakantietijd voor de ouders een belangrijk gegeven dunkt me zo Za terdag- en woensdagmiddag half 2, Cinema 1. De Walt Disney-film „Ro bin Hood" is - voor de kinderen die hem nog niet hebben gezien, helaas - naar elders verhuisd Volgende week donderdag kan men in de donderdagcyclus van het City The ater kijken naar één van de doorsnee Chinese vechtfilms met de zeer oor spronkelijke titel „Op de Chinese vuist". 18 jaar moet je er voor zijn orr. dit spektakel te mogen aanschou wen. Tenslotte de speciaie aandacht voor „De peetvader deel twee", die in het Grand Theater de tweede week in gaat. Terecht. Want deze drie uur en een kwartier durende film van Francis Ford Coppola naar het boek van Mario Puzo, is de moeite van het kijken al- lesziens waard. Volgens hen, die het eerste deel zagen, nog beter ook. Wat mij betreft is het een voortreffelijke Mafia-familiekroniek, een boeiend (en soms verbijsterend) verhaal van macht en onmacht Grand Theater, tweede week, 14 jaar. Bert Vos.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 3