De pech in de Tour EUSDER KRANT WON uitenlands overwicht 18e Tour de Junior Mini-Tour Maxi-Tour IDEFDAG 31 JULI 1975 LEUSDER KRANT ACHTERVELD - .Sfeer snuiven" noemen ze dat In vaktermen. Eens een avondje bij bijvoorbeeld de Achterveldse Tour de Junior kijken. Hoe gezellig het daar nou is tijdens de achttiende aflevering van het jeugdwielerfestijn. We zochten daar de vrijdagavond voor uit, omdat dat volgens kenners een van de gezelligste van de week moest zijn. Misschien niet zo'n gelukkige keus. Want hoewel het niet de dertiende van de maand was. hadden de tour en haar organisatoren nou net vrijdag met een boel pech te kampen. Een valpartij tijdens de eerste tour. Een Engels rennertje lijkt er ernstig aan toe te zijn. Zijn velo is finaal door midden. Hijzelf wordt in een EHBO-busje afgevoerd. Achteraf blijkt het mee te vallen: een lichte hersenschudding. Dan klinkt over het parcours ineens de stem van Wout Meinten vanuit de auto:Neutraliseren, neutraliseren. Een gigantische vrachtwagen met hooi is op een of andere linke wijze het parcours opgekomen en de leiding acht het veel te gevaarlijk om de wedstrijd voort te laten gaan. Iedereen vindt het jammer maar de koers moet een tijdje stil gelegd worden. Toch blijft er we! enige stemming langs het niet zo erg dicht bevolkte circuit. Aan de finish klinkt iedere keer gejuich, wanneer de laatste renner passeert. Hij lijkt haast populairder te zijn dan de koplopers. Organisatielid Ossendrijver is aangewezen om met de buitenlandse renners een praatje te maken. Hij doet het beter dan Wout Maar toen hij in het Engels tegen een Duitse renner begon moesten sommigen toch wel even lachen. Wout Peel. gekend Achtervelder en sinds jaar en dag medewerker aan de Tour de Junior, heeft deze dag weinig reden tot lachen. Hij is voor hem in ieder geval niet zo prettig begonnen. Om half negen - Wout: ..Midden m de nacht' - is hij uit zijn bed gebeld door een overijverige ambtenaar of zo iemand. Hij heeft Wout met alleen tegen een zeer been geschopt maar hem bovendien een pleister op de kalende schedel bezorgd. Dat ging zo De ambtenaar had tussen de bomen in de buurt van Wout's boerderij wat tenten ontwaard, ledereen weet dat dat het Tourdorp van Wout is. Die wetsdienaar wist dat dus niet en ging bij heer Peel vragen om zijn vergunning. Op zich was dat voor Wout al voldoende om de brave man een zeer ferme schop te verkopen. Helemaal razend werd de Achtervelder toen hij met zijn slaperige hoofd tegen de deur aanknalde, hetgeen hem een bloedende hoofdwond opleverde. 's Avonds is hij nog verontwaardigd over het voorval. Maar een konjakkie is een tweede pleister op de wonde En Wout stapt vroeg op om het materiaal van verschillende rennertjes nog even na te kijken. In het café waar ik Wouts lijdensweg heb genoteerd begint het ondertussen wat drukker te worden. Ook in het volgende taphuis dat we aandoen vangt de gezelligheid aarzelend aan. Aan de band zal het niet liggen, wanneer het onverhoopt niet leuk zou worden. Die staat in de uiterste hoek van de zaal met ver opengedraaide versterkers uitgebreid van haar aanwezigheid blijk te geven. Als het niet mooi is, is het toch in ieder geval hard. Maar de plaatselijke jongeren lijken aan de stoelen genageld. D'r is op dit uur van de avond - het is al na tienen - nog steeds niemand die een scpuifeltje over de dansvloer aandurft. j Ouderen aanwezigen in zaal wijten het aan het jongere volk..Vroeger was het vrijdagsavonds altijd een feest. En woensdagavond ook. Trouwens heel vroeger was het tijdens de tour iedere avond bal", aldus een oudere ingezetene die met pils zichzelf toch in stemmige gemoedstoestand tracht te laveren. Iemand met een snor weet ook wel waar het aan ligt: „Datis net als met carnaval. Oudere mensen amuseren zich. Als je jongeren met ouderen bij elkaar doet gaat het ock uitstekend. Maar alleen jonge mensen, dat wordt niks". Volgens anderen schijnt de getemperde feestvreugde toch ook wel iets met de devaluatie van de tour te maken te hebben „Een paar jaar terug hadden ze twee keer zoveel renners als nu" En al rap komt men met de negatieve houding van de KNWU op de proppen. Wout Meinten had er vanuit de wagen tijdens de koersen ook al meer dan eens op gezinspeeld. Tenslotte vraagt ook nog iemand zich af, of al die buitenlandse deelname wel zo leuk is. „Deze tour is helemaal door de buitenlanders gewonnen", zegt hij; „En onze jongens? Ik bedoel de jongens uit Achterveld Hoeveel hadden we d'r? Toch veel te weinig zeker". Maar spreker ziet hoop voorde toekomst. Hij wijst op de grandioos verlopen mini-tour. „Daar reden toch tekcr zo'n zestig jongens uit Achterveld in mee Stel dat we er de helft van over houden Dan wordt dat over een aantal jaren toch weer een gezellige Achterveldse tour". We helpen het nem hopen, terwijl we ons glas ledigen. We moeten nog elders foto's maken en kunnen niet te lang bli/ven. In de straten hangen spandoeken in de avondlucht. Morgen zullen ze weer voor een jaar de mottenballen in gaan. Om dan volgend jaar weer boven een ouderwets groot renners veld te hangen? Voor ons een vraag, voor de KNWU wellicht een weet. k. IDORP/ACHTERVELD - In onze krant van de vorige week hebben Hverteld over het verloop van het eerste deel van de 18e Tour de Het wielerspektakel ging vol lief en leed in alle hevigheid verddr. fcren bijvoorbeeld de geslaagde ontsnappingen bij de 12/13-jarigen ,^—idag en donderdag, de solo-rit over meer dan de helft van de koers $4e etappe van de 15-jarige Neil Martin en de enerverende vlucht gemand minder dan de gele- en de groene truidragers in de voor- ■rit 8 eed was om de pech van de kleine de'Komnck in de 2e en 3e etappe en 9 ja (Ir massale valpartij op vrij- avond, waarbij vrijwel het gehele pe- 10 n jfler 12- en 13-jarigen betrokken ..ij);it hoort echter bij de harde 11. leipport De renners worden niet r fciets de dwangarbeiders van de genoemd, al moet u deze omschrij- hier in Achterveld natuurlijk wel %ën hand vol zout nemen. Geert Menk Nieland, 1 uur 31 min 27 sec Bert "an Druten, 1 uur 31 min. 33 sec Gerrit Jan ten Klei, 1 uur 33 min. 27 sec. Sjaak Burgsteden, 1 uur 35 min. 42 sec. KLEINE JOS v. WEGBERG GROTE WINNAAR DE DIKKE BANDERS )e grootste moeilijkheidsfactor voor jongens met de gewone fietsen, de dikke banders, was wel dat zij in groep met de 12/13-jange ren- s op echte race-fietsen op karwei onderi werden Zij kwamen meestal »kt los van de grote groep en Bij de 12- en 13-jarigen was na enkele ritten al te voorzien, dat de sympathieke kleine Limburger Josje van Wegberg (die twee keer zijn bloemen weggaf aan men sen, die er z i. meer recht op hadden) deze Tour zou winnen Vanaf de eerste dag reed hij in het geel en feitelijk ook in het groen. Josje was strijdlustig en attent en de hoofdprijs van zijn groep is bij hem in zeer goede handen gekomen beweerde hij. Of u het van die chocomel geloven wilt, is weer wat anders. De jongens zijn nu goede kameraden geworden en hebben afgesproken na de Tour met elkaar te blijven correspon deren. Beiden zijn ze 15 jaar en komen daarom volgend jaar niet als renner naar Achterveld terug. En passant hadden ze nog wel een complotje gesmeed rondde uitslag van de 5e rit. Diehl was vastbe sloten een stunt uit te halen en Oliver (heel slim) speelde het spelletje liever mee. dan eventueel geklopt te worden Direkt na het startschot van de vrijdag etappe nam Thomas Diehl de benen en al bij de eerste bocht liet hij het peloton zijn achterwiel zien. Alleen Oliver kon nog aanhaken en samen raasden zij vooi l over het Achterveldse parcours. De groep heeft dit tweetal niet meer terug gezien Bij de eerste doorkomst hadden de twee sterke tempobeulen een winst van 18 sec Hoe jong ze ook zijn. toch gaat er meer in die koppies om, dan wij zouden denken. Diehl had inmiddels berekend, dat een voorsprong van rond een minuut voldoende was om het Dloeeenklasse- ment te winnen. Oliver paste alleen op het geel en vond verder alles best. Toen de koplopers voor de tweede maal doorkwamen, was de voorsprong geste gen tot 23 seconden en na de voorlaatste ronde was het haantje bijna gegrilld. De winst bedroeg al 45 seconden. Als razende Rolands gingen de vluchters door en de verlossende kalkstreep aan de finish werd overschreden met een voorsprong van 1 min. 20 sec. ,,Es hat geklapt", was al wat Thomas nog uit kon brengen, voor hij zich aan een flesje cola overgaf. Diehl kreeg onderweg de puntjes voor de groene trui, soms on professioneel duidelijk, maar de eind spurt was onbetwist voor Oliver. De afstoppende Engelsen in het peloton kregen met de sprintzege van Peter Humphry nog een extra hap van de koek PLOEGENKLASSEMENT VOOR LEUSDER KRANT De mannen van de organisatie. 3 Frejo, 6 uur 57 min. 43 sec. 4 Melitta, 6 uur 58 min 00 sec. 5. Ossendrijver, 6 uur 58 min 08 sec C Kela, 6 uur 58 min 12 sec. 7 8 Heuga, Bosman, 6 uur 58 min 7 uur 00 min. 27 sec 18 sec. 9 Batavus, 7 uur 00 min. 48 sec. 10 T B S., 7 uur 01 min 31 sec. 11 Voorbij. 7 uur 07 min. 36 sec. 12 Holland, 7 uur 07 min 45 sec. BUITENLANDS GEWELD Bij de 12/13-jangen dreigde de eer der genoemde massale valpartij opeen ramp voor Leon Nevels uit te lopen. Zijn fiets was daarbij een vouwfiets ge worden, maar gelukkig kon de N.W.B.- kampioen uit Thorn op een geleende fiets de slotrit uitrijden Jos van Weg berg won de vrijdag-rit in de sprint van Uwe Weigel en Martin Verschuur. In de zaterdagse slot-etappe gingen dezelfde drie renners het peloton voor af. Nu met Uwe Weigel als spurtwinnaar op Jos van Wegberg en Marin Ver schuur volgde op enkele centimeters. De laatste etappe kon ook bij de 14/15- jarigen nog verrassingen opleveren. Russell Oliver had slechts 4 sec voor sprong op nummer 2. Het verschil met de drie volgende renners bedroeg echr ter reeds 44, 45 ei>$£seconden. Hoe wel voortdurend uiflóöppoging'en wef-- den ondernomen was alle moeite ver geefs De gele truidrager reageerde attent Even nog zag een poging van Peter Meerburg uit naar een staats greep Hij kwam ruim 100 meter los en vormde zo een prachtige spring plank voor zijn kopman Diehl en als die twee zouden slagen, kon je nog heel wat beleven Oliver liet het ech ter zover niet komen en ging mee toen Diehl inderdaad de spring waagde. Dat was meteen het einde van de vlucht. Alleen de tweede ontsnapping van Ke vin Carr had succes en dan nog maar in zoverre, dat hij in het algemeen klasse ment een paar plaatsjes won. Voor de leiders was hij echter geen bedreiging en men liet hem rustig gaan. Carr won de sluitingsrit en kwam daarmee voor het eerst in contact met de kiss-mis- ses Ook Oliver en Diehl ontsnapten nog aan de aandacht van de grote groep en kwamen met een kleine voorsprong binnen met de Engelsman iets sneller dan de Duitser EINDKLASSEMENTEN: 12/13 jaar: 1. Jos v Wegberg (12) Frejo, 2.32.03 2. Uwe Weigel (13) Heuga, 2.32.04 3 Martin Verschuur(13)Kela, 2.32 14 4. Terry Taylor(13)L. Krant 2.32.16 5. lan Lister(13)Ossendrijver 2.32.52 6 Leon Nevels (13) Melitta 2.33.21 7. Hans de Bock (12) T B S. 2.33.47 8. D. Price (12) Buitenlust 2 34.06 9 N. Jeggo (13) Bosman 2.34.19 10. Paul Turner (13) Holland 2.36.36 11. Frank Laugs (13) Batavus 2.36.59 12 Petra de Bruin (12) Idem 2.38. 25 13. Fred Harmsen (12) Heuga 2.38.47 14 Will Calls (12) Melitta 2.39.20 15. A. Palmer (13) Buitenlust 2.39.26 16. Marcel Stappen (12) Kela 2 40 44 17. A Fardon (12) Voorbij 2.41.38 18. Eddy Schraven (12) TBS 2 42 47 19 N Grainge (12) Bosman 2.45.31 20. C. Leenhouts (12) Voorbij 2.47.41 21. H Vaessen (12) Ossendr 2.50.37 22. Mark Turner (11+) Holland 3.01.56 Een ploegenklassement werd niet opgemaakt, wat jammer was voor de drie zoontjes van Fons vanHeugten.die alle drie in hun leeftijdsgroep de eerste prijs behaalden Maar wat kon je anders verwachten van een équipe met de beken de motorzijspancrosser uitStoutenburg als ploegleider? Behalve driemaal goud plus de tourvaantjes won het trio drie beste bossen bloemen (voor moe der Van Heugten?). Die alleen al waren het totale inschrijfgeld van driemaal twee kwartjes meer dan dik waard. Wat ons dan opviel was, dat de meeste van de langs de kant staande pa's en ma's zenuwachtiger waren dan de ren nertjes en de renstertjes. UITSLAGEN Op het 1-2-3 schavotje kwamen ach tereenvolgens: ö.jaar (8 deelnemers 1 Mart van Heugten 2. Bert Schimmel. 3. Erik van Marwijk. 14/15 jaar: 1. R Oliver (15) Buitenlust 3.31.01 2 Th. Diehl (15) Leusder Kr. 3.31.06 3 Neil Martin (15) Kela 3 32 47 4. B. Bonnet(15)Ossendrijver3.32.48 5. Ant. Stevens (14) Bosman 3.32.49 6. M Teunissen (15) Heuga 3.32.58 7. W Teuwen (15) Batavus 3.33.01 8 Dick de Heer (15) Melitta 3.33.01 9 Martin Teunissen (15) TBS 3.33.02 10 Shaw Fenwick (15) Melitta 3.33.02 11 Leon de Bruin (14) Frejo 3 33 06 12. Roger Vrolix (14) Buitenl. 3.33.09 13 Hans Petit (15) Holland 3.33 20 14 Kevin Carr (14) Heuga 3.33.58 15 Ivo de Koninck (14) Kela 3.34.01 16. Peter Mors (15) Voorbij 3.34.01 17 P Meerburg (15) L. Krant 3 34 02 18. G. v d Werf (15) Bosman 3.34.14 19. M. Clarkson (15) Voorbij 3.34.52 20 P Humphry (15) Holland 3 34.57 21 K Abbott (14) TBS 3.35.49 22 A Sawyer (14) Batavus 4 06.31 6 jaar (12 deelnemers): 1 Rolf Valkonet. 2. Timo Valkengoed. 3. Carola Hoogland 7 jaar (11 deelnemers): 1. Erik van Heugten. 2. Graham Oliver (GB). 3 Jan v. d. Hengel. 8 jaar (8 deelnemers): 1 Haico Stappen 2. Paul v. d Pol. 3. Bennie Tolboom. 9 jaar (12 deelnemers): 1 Fons van Heugten jr 2. Jan van Veen. 3. Barry Zieltjes. 10 en 11 jaar (10 en 5 deelnemers): 1. Jurgen Teuwen (D). 2. Rudy Tolboom. 3. Jurgen Scholles (D). GELE TRUIEN: 12 jaar Jos v. Wegberg 13 jaar Uwe Weigel. 14 jaar Antonie Stevens 15 jaar Russell Oliver Dikke banders: H. Schuurman. GROENE TRUIEN: 12/13 jaar Jos v Wegberg 57 pnt. Uwe Weigel 44 pnt Terry Taylor 32 pnt 14/15 jaar: Thomas Diehl 85 pnt P Humphry 35 pnt. Russell Oliver 31 pnt De Tour de Junior is hiermee weer voorbij. Het internationale wielerfesti- val voor de jeugd van 12 t/m 15 jaar is ondanks allerlei problemen uitstekend geslaagd. Alleen was het jammer en dat uitte zich vooral in de groep van 14/15 jaar, dat het aantal deelnemers eigenlijk wat te gering was. Dat zal in 1976 misschien weer groter worden, want Wout Meinten is direkt na de Tour-'75 al weer begonnen met inschrijvingen voor de Tour van 1976. Mogelijk wordt dan ook de groep van dikke banders" wat omvangrijker, zodat voor die cate gorie een afzonderlijke koers ingericht kan worden. RUSSELL OLIVER TOCH STERKER Geweldige kleppers als Russell Oliver en Antonie Stevens (beiden in de gele trui) en Thomas Diehl met een enorm punten- overschot voor het groene tricot be heersten met de Britten Neil Martin, B. Bonnet en Kevin Carr en de Duitser Wilfried Teuwen de strijd onder de 14- en 15-jarigen. Vooral de tweestrijd tussen de gele en de groene trui in de hoogste leeftijdsklasse was haast professioneel. Vrijdag in de voorlaatste etappe kon geen der andere renners aan hun wieltjes blijven. In de eindspurt van deze coureurs zou Diehl Oliver gehin derd hebben. Hij kreeg hierdoor zijn 2 bonificatiepunten niet, waarmee zijn achterstand op de Brit weer tot 3 se conden was uitgelopen Eerst geweldig boos op alles wat jury was, kalmeerde de vlotte Duitser tenslotte toch. Hij legde zich neer bij de beslissing en verontschuldigde zich bij zijn Engelse rivaal. Beide jongens hebben het inci dentje op de disco-avond uitgepraat en weggedronken via een flesje prik en de Duitser met chocomel, althans zo be- Üe groene trui-drager Thomas Diehl TOURDORP/ACHTERVELD - De be langrijkheid van de mini-tour wordt ieder jaar groter en als deze trend nog even aanhoudt, zou het wel eens kun nen gebeuren, dat de Tour de Junior op het tweede plan komt na het mini- gebeuren, dat dit jaar meer een maxi mini-tour geworden is. Er waren woens dagochtend meer deelnemers dan in de grote tour! Bedoeld als een wijze van afreageren van de Achterveldse jeugd van 5 t/m 11 jaar is het miniatuur-spektakel ook al internationaal geworden Zelfs de as sistentie van de politie was op de im portantie van het mini-gedoeafgesteld. Normaal moeten de Achterveldse rayon- commandant D. Bij en zijn collega B. J. van der Hart hun werk klaren met behulp van een zestal politie-uitzendkrachten van elders. Bij de mini-tour werd Vrouwe Justitia vertegenwoordigd in hoogste rang door de groepscomman dant J. Hartman van de gemeente Leus den. Woudenberg en Renswoude Russell Oliver. De Leusder Krant, d.w.z. het vijftal jongens van onze ploeg, won het ploe^ genklassement. Dit was vooral te dan ken aan de zeer geslaagde vlucht in de vrijdagse rit van kopman Thomas Diehl en zijn grote concurrent Russell Oliver, die met zijn aandeel in de ontsnapping het Buitenlust-team op de 2e plaats bracht. Het ploegenklassement wordt gevormd uit de dagelijkse tijden van drie renners uit de diverse ploegen, nl. de twee uit de groep van 14-15 jaar en de snelste van de jongeren uit de équipes Buitenlust stond na de eerste dag op kop en de krantejongensopde 7eplaats. Na de 2e dag waren de posities 4 en 5 voor deze ploegen en aan het einde van de 3e dag was Buitenlust weer eerste. Diehl Co lagen opde vrijwel uitzicht-, loze 6e plaats, doch na donderdag waren de rollen weer omgedraaidDe Leusder Krant was een plaatsje gestegen en Bui tenlust was 7e. De vlucht van Diehl en Oliver op de laatste dae van dp «triid om de ploegenprijs gooide het klasse ment nogmaals door elkaar en de eind stand werd. 1 Leusder Krant, 6 uur 57 min 00 sec. 2 Buitenlust, 6 uur 57 min. 11 sec. lesten zelf maar zien, de finish te reiken Een tweede handicap, als "dat tenminste zo kunt noemen, was de meesten uit deze categorie enlijk maar reden om de 2e plaats, nry Schuurman was beslist een klasse jrt, hoewel hij weer een ander pro em had Elke dag fietste hij vanhuis ir het parcours en 's avonds weer 'ug en zolang er nog geen bus- of jinverbinding is tussen Achterveld Tuil in t Waal. betekende dat toch ijd nog een kleine 100 km extra j||®. Je kunt het natuurlijk ook een £de' training noemen, maar elke dag lat met mayonaise gaat op den duur '1 vervelen Van de Leusdenaren uit hterveld en Leusden-Zuid had Nico i Druten. behalve vrijdagavond, het teste succes. Bijna elke dag kwam hij 2e binnen en m de derde rit zelfs als linaar Vrijdag raakte hij betrokken een valpartij, gelukkig zonder ïstige gevolgen Een juiste beslissing i de wijze mannen inde jury (alle ge ilen renners kregen de tijd van het jotonj redde zijn 2e plaats inde eind igschikking Maar ook Paul Ossen- jver, Kees Druif en Bert van de ngel hebben zich in het grote geweld ip geweerd Trouwens, ook de overige usdenaren hebben hun kansen uitste- Mierdedigd Wout Meinten had be- jst niet te klagen. Andréde Jong. René 'd Burgwal Geert Menk Nieland, Bert {.Druten en Sjaak Burgsteden krijgen >t en zeker voor de volgende Tour er een contract. De eindklassering de dikke banders werd Henry Schuurman, 1 uur 19 min. 18 sec. Nico van Druten i n 1 uur 21 min. 02 sec. i Paul Ossendrijver, i 1 uur 25 min. 23 sec I Kees Druif, I n 1 uur 26 mm. 07 sec. Bert v d Hengel, K 1 uur 26 min 18 sec. i Andre de Jong. If£j 1 uur 27 min. 50 sec. Rene v. d. Burgwal, 1 uur 28 min. 48 sec De Duitser Uwe Weigel was de rapste bij de 13-jarigen en ook hij droeg zijn gele trui als een miniatuur van Eddy Merckx. Jos van Wegberg, Terry Taylor. Mar tin Verschuur. Uwe Weigel en Leon Ne vels. een wel zeer sterk internationaal gezelschap van drie Nederlanders, een Engelsman en een Duitser zaten twee maal in de beslissende ontsnapping en kwamen al vóór de aanvang van de laatste rit op rozen te zitten. Ian Lister zat éénmaal in de goede vlucht, doch miste de tweede slag. De slotrit werd, eigenlijk een beetje tegen de verwachtingen in, toch nog bijzonder spannend. Uwe Wei gel lag slechts 2 sec achter Josje van Wegberg en de strijd tussen de beide gele-truidragers (13 resp 12jaar)ein- digde weliswaar in een zege voor de Duitser, maar voor de toppositie in het algemene klassement kwam hij precies 1 seconde tekort Martin Verschuur, elke dag voorin en nooit slechter finishend dan 4e eindigde nu op de 3e plaats

Leusder Krant | 1975 | | pagina 9