ONZEKERE TOEKOMST VOOR ACHTERVELDS BEDRIJF De Vor leverde al 7000 cliënten een nieuwe tractor i in de gemeente Leusden De directeur van het bedrijf, de heer De Vor Zo zag in 1957 het bedrijf van Jan "Kooy er uit. Er is intussen heel wat veranderd. Zelfs de brandstofpompen leveren thans een ander merk benzine. FSHDAGTAUGÜSTVS 1975 leusder krant 1957: ACHTERVELD De zaken bleven goed gaan en de ene uitbreiding volgde op de andere, totdat een verdere expansie daar ter plekke niet meer mogelijk was Ach, u kent dat wel, bestemmingsplannen, landschaps- schoon en meer van die kreten Op zich zelf natuurlijk hoogstnuttige zaken, maar ergens moet toch wel rekening gehouden worden met niet minder be langrijke zaken als werkgelegenheid. Tot dat moment had De Vor in Ach- te.veld op het gebied van landbouw machines nog niet het alleen vertonings- recht van nu. Op nummer 98 aan dezelf de Hessenweg probeerde ook Daan van Kooy van zijn landbouwspullen af te ko men Op een gegeven moment in 1973 zag laatstgenoemde zijn heil beter zit- ten in Oostelijk Flevoland. Daan van Kooy verhuisde naar Dronten en leeft daar hopenlijk nog lang en gelukkig. De Vor kocht het complex op nummer 98 met de bedoeling daar t.z.t. het gehele bedrijf te vestigen in een geheel nieuw te bouwen pand, dat ingericht zal wor den om de zaken op de meest effi ciënte wijze te kunnen laten verlopen Intussen had men in het Limburgse Heythuyzen een kleiner gelijksoortig bedrijf overgenomen, waarin het ïn- portschap van een tractorenfabriek uit Roemenië was gevestigd 7000 TRACTOREN Rechtstreeks geeft het Achterveldse tractorenbednjf werkgelegenheid aan een veertigtal medewerkers, hoofd zakelijk wonend in Achterveld. Indirect vervaardigde Fendt-tractoeren op, met daarnaast handel en onderhoud van dat spul. In mei 1972 kwam de 2000e Fendt naar Achterveld en nog geen drie jaar later verwerkte administrateur F. F. Voskuil nummer 6000 in de boeken. Die 6000e trekker werd met het nodige feestvertoon, want dat kunnen ze daar, door de Fendt-directeur persoonlijk aan de heer C. M de Vor ter hand ge steld Deze had ter gelegenheid hiervan het goede idee om met twee volle vlieg tuigen dealers en afnemers naar Markt - overdorf (ten zuidwesten van Mün- chen) te gaan, zodat men tevens de hoofdvestiging van de fabriek kon be zichtigen Bijzonder interessant, maar wel vermoeiend Die 6000 trekkers in de tijd van De Vor als importeur betekenen ook circa 8% van het Nederlandse marktaandeel en gezien de veelheid van hier te lande verkrijgbare merken is dat heel wat U mag ook nietuithetoogverliezen.dat tractoren nog altijd een flinke inves tering vormen De Vor heeft een uit gebreide keuze in trekkers van i f20.000,- tot meer dan f80.000,- (Arme boeren!). Hoewel ongeveer 70% van de in de gemeente Leusden aanwe zige tractoren en andere landbouw machines uit Achterveld afkomstig zijn, kan De Vor vanzelfsprekend niet de ge hele import zelf verkopen Als dat wel het geval was, zat hij misschien toch wel aan de Middellandse Zee De Vor werkt met een dealernet van 40 regio nale wederverkopers. In het bedrijf In 1973 nam De Vor de Limburgse bus- siness over en inmiddels wisselden daar de eerste duizend trekkers van eigenaar. Bij elkaar geteld heeft De Vor al ruim 7000 cliënten aan een nieu we tractor geholpen TOEKOMST ONZEKER Wij verzamelden de gegevens voor dit artikel in een gesprek met de heer C. M. de Vor, die ons ook het bedrijf liet zien. Opvallend was, dat een tractor- renbedrijf zo schoon kan zijn. Voor het direktiekantoor en voor de overige ad ministratieruimte was dat vanzelfspre kend, want die onderscheiden zich in geen enkel opzicht van andere kan toren Ook de grote showroom zag er zeer verzorgd uit en merkwaardig ge noeg, gold dat ook voor de reparatie- en revisiewerkplaatsen Natuurlijk heersen daar geen ziekenhuis normen voor orde en netheid, maar vies, vuil of vet was het er beslist niet. Kennelijk wordt regelmatig de bezemploeg aan het werk gezet, onder het motto: In een op geruimde werkplaats is het prettiger werken. Voordat wij weer vertrokken kwam het gesprek toch nog even op de toe komst van het bedrijf. Ondanks de min der gunstige ligging van Achterveld, waarmee het ontbreken van moderne aan- en afvoerwegen werd bedoeld, is de heer De Vor toch wel gelukkig met zijn vestiging in Achterveld, dat bijzonder centraal gelegen is. Ook Precisiewerk. Eén van de dealers uit die periode was Jan Kooy uit Achterveld. Toen de ze in 1957 overleed zonder een opvol ger te hebben werd de zaak aan de Hessenweg no. 164 te koop aangebo den. De heer C. M. de Vor zag daar wel wat in en over de koop was men het al heel snel eens. Op 1 april 1957 werd de naam Kooy overgeschilderd en voor taan was het De Vor. De handel was niet gemakkelijk. De boeren zagen na tuurlijk wel de enorme voordelen van een trekker voor hun bedrijf, maarzo'n ding kostte nogal wat geld en dat gaven ze niet zomaar uit. Dat doen de agra riërs tegenwoordig evenmin, maar per soneel wordt steeds moeilijker te krij gen en tekort aan tijd werd ook een factor van belang. Ze moesten wel. Een kijkje in de montagehal. Het hoofdbedrijf van de Fendt-fa- bneken in Marktoberdorf. Boer Voorthuizen uit Leusden is ook nog eens free-lance tractorverkoper geweest bij De Vor. Ondanks alle problemen en tegenval lers uit de beginjaren ontwikkelde de zaak in 2e en 3e hands tractoren zich voorspoedig. Ook het mede-overgeno men dealerschap van nieuwe Fendt- trekkers kwam langzamerhand tot ont wikkeling en groei. Zo gunstig zelfs dat op een gegeven moment de helft van de in Nederland ingevoerde trac- toeren dat Duitse merk via Achterveld zijn weg vond naar de boeren. Het ver koopkantoor in Amsterdam werd opge heven. De handel in gebruikte tracto ren liep erg terug en de heer W. D. de Vor begon te tobben met een lang durige ziekte, waaraan hij op veel te jeugdige leeftijd op 17 januari 1971 is overleden. Buiten staan de tractors te wachten op vervoer naar hun kopers. heeft een veelvoud van dit aantal Ach- tervelders ,,wat" aan de Vor Dat de zaken zich nog steeds gunstig blijven ontwikkelen, kunnen wij het beste aan tonen met het weergeven van een aan tal omzetcijfers. Wij hadden nog niet verteld, dat De Voi* intussen niet alleen meer handelde in allerhande landbouw machines. Gebr. de Vor Achterveld BV treedt sinds 1964 op de eerste plaats als inporteur van dein Zuid-Duitsland te Heythuyzen (L) treedt De Vor op als importeur van tractoren uit Roe menië onder de merknaam „Univer- salIn uitvoering niet precies te ver gelijken met zijn andere merk, maar de prijzen daarvan liggen ook op een heel ander vlak. Het is een stoer geval, recht voor zijn raap, zonder de (vele) extra's van de Westeuropese fabrikaten, maar wat meer zegt: er bestaat toch een willige markt voor. met de plaatselijke bevolking bestaat een zeer prettige verhouding. De on langs tot een ware manifestatie voor het behoud van het bedrijf voor Achterveld welijk Achterveld, heeft hem zeer ge troffen en bet zou hem werkelijk spii- ten, als hij uit economische motieven Achterveld zou moeten verlaten. Over de medewerking van overheids- zijde is hij minder enthousiast. Hij kan zich echter nigt voorstellen, dat men in de economisch zo moeilijke tijd van heden bewust de werkgelegenheid van 40 man in gevaar zou brengen. Er rest nog wel de vraag: Waarom kan in meerdere andere gemeenten uit an dere provincies wel, wat kennelijk in Leusden niet mogelijk is9" De onbe antwoorde vraag maakt de toekomst van dit door en door gezonde bedrijf wel onzeker en dat is jammer. Er staat een nieuwe provinciale indeling van Nederland voor de deur. Dat kan natuurlijk nog wel even duren, maar dan Een Fendt-tractor uit de midden klasse. komt de gemeente Leusden van de provincie Utrecht naar de nieuwe pro vincie Eemland-Harderwijk en wie weet? Misschien ligt daar de oplossing van het probleem doch de oorlog was afgelopen en het hoefde allemaal gelukkig niet meer. Weer terug in Zeeland moest De Vor op een gegeven moment naar Am sterdam. Auto's waren schaars en daarom ging de reis per trein. Met het toenmalige materiaal van de Ne derlandse Spoorwegen ging dat lang niet zo comfortabel en vlot als tegenwoor dig. De Vor was blij, dat hij onderweg in gesprek kwam met een Engelsman, die zich later ontpopte als parlemen tariër. De bewuste Brit was natuur lijk ook in dienst geweest en men had elkaar dan ook heel wat te vertellen. Na verloop van tijd wist zijn mede-reizi- ger De Vor te overtuigen van het feit dat in landen, die veel van de oorlog te lijden hebben gehad, een heel goed be staan te vinden was in de landbouw. Er heerste namelijk een enorm tekort aan allerhandeakkerbouwprodukten. De Vor, zelf afkomstig uit landbouw- kringen, wilde dit allemaal best aanne men, doch voelde er bepaald niet voor om als boer met paard en ploeg te be ginnen aan de oplossing van het voed- selvraagstuk. Dat was ook niet de achtergrond van het betoog van de Engelsman. Uithoof de van zijn positie wist deze dat er in Engeland enorme hoeveelheden trac toren uit overtollig geworden leger- voorraden voor betrekkelijk zachte prijzen van de hand gedaan werden. En met een flink partijtje van die trekkers zou een kiene jongen in Nederland best tot zaken kunnen komen, want om trac toren zat men hier te schreeuwen. Dat De Vor tot de bedoelde categorie behoorde toonde hij door gebruik te maken van de tip. Het was in 1949. Hij huurde in Amsterdam een kantoor tje, dat weldra kantoor werd en ver kocht vandaar uit de tractoren recht streeks van de havenopslag aan ge- interesseerde handelaren. Intussen was zijn broer (C. M. de Vor) in 1953 ook in de zaak gekomen en beiden vulden elkaar wel zeer goed aan. Willem hield zich bezig met de administra tie en de boekhouding en zijn broer zorgde voor de handel. Hij bouwde een landelijk dealernet op voor de ver koop van de gebruikte tractoren. ACHTERVELD - De Gebr. de Vor chterveld BV, importeur van trac- iren en ander zwaar landbouwmate- ïaal is nog steeds in Achterveld ge- estigd en de heer C. M. de Vor, irecteur van de BV, zit ook nog iet in een riant buitenhuis ergens aan et strand van de altijd blauwe Middel- indse Zee De Vor woont nog altijd i Barneveld en de zaken in Achter- eld worden zo normaal mogelijk aortgezet in afwachting van wat er an hogerhand nog komen gaat. De heer Willem Dirk de Vor, een oer van de reeds genoemde C.M., it ergens achter in Zeeland het einde in de laatste wereldoorlog aftewach- n Als je niets te doen hebt, duurt achten altijd lang. Eigenlijk meer om at te doen te hebben verzeilde hij ngzamerhand in het verzet tegen de uitse bezetting. Hij deed daar zeer ïttig werk voor de geallieerden, m met het verbergen en in vei- gheid brengen van Amerikaanse en Qgelse vliegers, die met hun bom- enwerpers op weg naar hét Ruhr- ibied door de Duitse luchtafweer wer- in neergehaald. De heer De Vor moet zich daarbij ■ider verdienstelijk hebben ge- aakt Twee bewijzen daarvan han- ■n nu nog steeds in het directie- mtoor van het Achterveldse trac- «fednji Een door Dwight D Eisen- iwer ondertekende oorkonde van de ■rikaanse regering en daarnaast een Bament van de Britse regering met ijwel dezelfde nhoud Dank voor ■redden en in veiligheid brengen m Amerikaanse resp. Engelse mili- iren 1949: AMSTERDAM ■t klinkt wellicht wat vreemd als ij u vertellen, dat Achterveld's groot- e werkgever zijn zaken begonnen is i de trein, ergens tussen Vlissingen ■msterdam. Maar dat zit zo Toen ■tuiden van ons land van de be- ■rs bevrijd was, ging W. D. de naar Engeland om opgeleid te ■en tot parachutt Dat het niet ^fcden gekomen is, ligt niet aan hem,

Leusder Krant | 1975 | | pagina 9