een bezoek waard miss peach DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1975 LEUSDER KRANT Leusden-centrum. De gemeente Leusden heeft een contrastrijke beglking, op het ene pleintje heeft men een hooglopende burenruzie over de inrichting van het plein en op een ander pleintje weet men zich gezamelijk te amuseren met een oergezellige barbeque op een mooie zomeravond. De bewoners van Gironde hielden zaterdagavond een gezellig zomerfeest waarbij jong en oud zich kostelijk vermaakte rond een groot houtskoolvuur. Een ieder zorgde voor zijn eigen spies, braadworst, halve kip of kotelet dat na lekker geroosterd te zijn op smakelijke wijze naar binnen gewerkt werd onder het genot van drankje en een gezellig muziekje. Een dergelijk pleinfeest zal ongetwijfeld de leefbaarheid rond zo'n pleintje verhogen hetgeen de Gironde bewoners duidelijk aantonen. Foto: Janus Visser. Leusden-centrum. Wie eens een rondwandeling gemaakt heeft door het plan Groenhouten zal zeker versteld staan van de verschillende mogelijkheden die in dit plan ver werkt zijn ten opzichte van de aanleg van de verschillende binnenpleintjes, waarbij groenvoorziening en parkeergelegenheid harmonisch ingedeeld zijn. De bewoners van Wanmolen zijn zeker tevreden met de aanleg van hun pleintje waarin de kinderen naar hartelust kunnen spelen met de verschillende speel-attributen die reeds geplaats zijn. De bewoners van Hooiland wachten nog steeds op een vlotte reaktie van de gemeente Leusden inzake de aanleg van hun plein. Foto: Janus Visser. Deze week een aantal singletjes, dat onderling nogal wat verschilt; van vakmanschap tot stampende meezin gers en swingers. De beste single die deze week uitge komen is, mag natuurlijk het eerst genoemd worden De Nederlandse groep Finch kwam namelijk met de single Colossus part 1 2 op de markt. Onlangs kwam van de groep de elpee Glory of the inner force" uit. Toen al was ik vol lof. Het nieuwe singletje is geheel in de stijl van de langspe- ler. harmonieën, flitsende solo's, etc. De muziek is moeilijk op papier te omschrijven: je moet de groep gehoord hebben wil je er over kunnen oorde len. 't Is in ieder geval een fantas tisch singletje. Hopelijk gaat de plaat dan ook er veel doen. Mag best. (Negram NG 2024) De Dream Express beweegt zich op een geheel ander vlak dan Finch. Meer op het soul-terrein Wel swingend hoor. De single heet .It takes two". Een nummer dat al vaak (door diverse artiesten) op de plaat is gezet. Het zit er wel in, dat Dream Express met dit nummer een grote hit gaat scoren. Eerlijk gezegd hoeft dat voor mij helemaal niet, want het nummer is al aardig uitgekauwd. B-kant- ..I still can't take it". (Negram NG 2034). Kijk, kijk, wie hebben we daar? Juist, Freddy Fender. Nauwelijks be gint zijn hitsingle .Before de next teardrop falls" langzaam van de hit lijsten te verdwijnen, of de volgende hitter komt al weer in een razend tempo de tiplijsten binnen. De nieuwe heet Wasted days en wasted nights' Best een leuk plaatje, het doet me alleen denken aan een jaar of vijftien geleden. er tenminste iemand plezier van. Uitgerukte finten, vertrapt op straat. dat is toch nergens voor nodig. Maar je doet er niets aan" VAN VADER OP ZOON Van grootvader op vader en van vader op zoon is hij vergroeid met planten. Zijn vader was hovenier en dat is geen tuinman bij de koningin, maar iemand, die tuinen aanlegt en onderhoudt. „En wat moet je dan doen", gaat hij verder, „ik ging vanzelf in de bloe misterij". En dat heeft met alleen met snij bloemen te maken, maar ook met alle an dere planten. Daarom groeit in de tropische kas een vijgeboom, een citroenplant met echtecitroenen, koffieplanten met de kleine vruchtjes eraan, die ontdopt een koffieboon blijken te zijn. Een cacaoplant, ananas en bananen, die - hoewel er maar een kleine tros is - rijp kunnen worden óp de plant en dan veel lekkerder zijn. Erzijn diverse soor ten van de ficus, die wij het meest als ficus elastica kennen - en diegroeit er bijna de kas uit! Een schitterende passifiora, die bloeit, een vanilleplant, dadelplanten en een pin- daplant. Die u zeil ook kunt kweken Stop maar eens een pit in een pot Of een onge brande pinda, die u eerst gedopt hebt, maar waar u het bruine vlies om moet laten. Pro beren en kweken. Van een dadelpit kunt u na 10 jaar een boom hebben Dadels komen er dan niet aan, maar die kunt u in een pakje kopen (en er met een draadje aanhangen) Dit laatste is natuurlijk een grapje, maar het werkelijke advies, dat onze stads- „kasbaas" mij gaf. was „Planten hebben warmte, water en aandacht nodig Niet alle planten evenveel water geven, maar geven als hij erom vraagt. en vragen betekent - kijken Planten met dikke bladen hebben minder water nodig, omdat het minder snel verdampt Zonder voedsel kan een mens en een plant niet Geef het hem dus - afhanke lijk van de soort plant -1 x per week kunst-of andere mest". En als u ze water geeft, doe dat dan - als het even kan - 's morgens Dat is om de eén of andere onnaspeurlijke reden ook beter voor ze. DE BOOMKWEKERIJ De heer C. M. de Wit loopt als „opper- boomkweker" het langste mee in deze toch wel vrije sector van de gemeente-diensten. 11 jaar Hij heeft nog meegemaakt, dat de kwekerij op_Birkhoven was. 6500 bomen - von groot tot klein - en 20 - 25.000 heesters staan onder zijn beheer. In samenwerking met chef technische dienst de heer Van Gent (nu met vakantie), mej. Goud, hoofd teken kamer en de heer Von Aelst als hoofd van de gehele plantensoenendienst, paald, welke bomen in de stadij den uitgezet. Bomen en rozen, ft ment bloeiende rozen, die daa-j eerst opvallen, wanneer men tus^ plant van jonge boompjes doorlor, stok staan tegen een achtergrond dere eiken, berken en beuken Zo te zien staat alles er heel q Alleen een motormaaier beweeg één van de grote paden. Toch isè werk Zomer- en wintersnoei, van spil opplanten. Om de driej^ de bomen, die op de kwekerij bk-, plant te worden, teneinde hel in goede conditie te houden [ij strijding van het onkruid (ook j] wordt alles in handwerk verricht strijding met verdelgingsmiddej handwerk Amersfoort kan zich roepen een biologische kwekerij waar met stalmest gewerkt wrj strijding noodzakelijk dan woré (vruchtboomcarboleum) gebJ doodskop op het kastje met besinj gif «n degroteschuur, waar het we schap slaat, staart mij aan. Een! kastje voor zo'n grote kwekerij uiterste noodzaak zal het deurtje worden. Degeen, die vóór deze bi werkwijze is, is de heer Van Aek. achter onze „groene" stad VERNIELINGEN HOREN ER 8| Ook met de heer De Wit komthi vanzelf op het vernielen van deii plantsoenen en bakken Het cmge- taar, wat hij daarop geeft is ook jong geweest en we waren- lieverdies niet Dat hoort nu e-.ng jeugd. Ik woonde in het aoesterh ging voetballen, waar nu de Bcrgh Onderweg moesten de appelbor, Heinsiuslaan het dan echt wel te den. Op straat voetballen moch wist. dat er een agent op de fiets» Zo lang mogelijk wachten en dan wezen Hij kon je toch niet te pal gen. Ach, dat hoort er nou eennj zolang het de spuigaten niet uit) En dat doet het nog nit en hcizj gebeuren, wanneer we de jeugd? begrip bijbrengen voor wat er bloeit Dat wordt gedaan op deSh rij aan de Heiligenbergerweg ore thousiaste leiding van Peter v* Groeneveld en de Wit - met ra naar jongens - die nu nog jongt volwassen kunnen worden ineen! groene stad Kil dat is in deze tijdv nen paleizen een unicum l.atcni houden! Enkele fraaie bloemen KUU HOC X WN «13 N f OOK. POTLODEN, PEN HEM, FfcPlEf?, BOEKEN... Hl] LEENT VAN IEDEREEN PAT WORDT WEL VERVELEND'. IZAAK LEENT ALTüD SPULLEN VAN «13! CPU NOU LEH EBJ rpdcS) /O 96 Amersfoort - L' kunt nog gaan kijken op woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. in de stadskwekerij „Groot Rand wijk", Heiligenbergerweg 144. Vanaf de stad komend na de flats direct links, tussen twee grote beuken door bent u op het ge bied, waar de planten, bomen en heesters, - die uw stad tot een „groene" stad maken - gekweekt worden. Stadskwekerij „Rand wijk". Een voor velen nog onbekende plek, die zeker meer bekendheid verdient. Want als u er geweest bent, beziet u de bloembak ken op een plein, de rozen in een perk onder uw flatraam, de heesters in een plantsoen en de bomen langs de singels - met andere ogen en een ander gevoel. Gevoel van waarde ring voor het werk, dat er in deze kwekerij - voor u - verzet wordt. tciiplant. die verplicht ui elk muldcnvakje staat, draagt al vruchten. Nog even - en moeder heeft bij de sla, biet, andijvie of wortelen van eigen grond - ook nog zelfge kweekte tomaten. Het bosje bloemen zal ook niet ontbreken, want fleurig en kleurig staan de tuintjes erbij Aan deze paar vierkante meter grond herkent men het kind Slordige Jantje zal niet zoveel oogsten als precieze Pietje, maar plezier hebben ze er kennelijk allemaal in. 180 tuintjes en geen wildernis. 70 kinderen toch nog op een vakantiemiddag. „Het is een opgaaf voor ze, om na een periode van stilstand, (doordat ze met hun ouders op vakantie zijn geweest), hun stukje weer op orde te brengen Het onkruid heeft niet stil gestaan en sommige Jcinderen leggen schof fel en hark neer, niet wetend waar te begin nen", zegt Peter van Bussel. Als tuinleider heeft hij de supervisie over dit schoolgebeu ren. terwijl begeleidende onderwijzers tij dens het schoolseizoen de kinderen met raad terzijde staan. In de vakantie zijn er echter geen onderwijzers en Peter van Bus sel kan het in zijn eentje echt niet aan Hij zou dan ook graag zien, dat op de eerste woensdagmiddag, dat een kind weer naar zijn tuintje gaat, er een ouder mee komt Omeventehelpen Alleen maar om te voorkomen, dat het kind het niet meer ziet zitten en er (ten onrechte) de brui aan geeft Üus ouders: op naar uw kindertuintje! Een middag wieden en uw kind kan het verdei weer zelf doen. Regen is geen bezwaar, want ze hebben er wel gewerkt tot ze met hun knieën in de modder stonden. En het zal je kind maar wezen, dat zegt: „Ik kan mijn tuintje niet meer vinden". Peter van Bussel praat enthousiast ovei dit deel van zijn werk, dat hij verricht naast de zorg voor planten en bloemen in stad huis, gemeente-kantoren en bij stadseven- ementen. Zijn grootste beloning is dan ook - Bananenboom of ,,Musa" wanneer een kind over het zanderige pad tussen de tuintjes naar hem toekomt en zegt: „Alstublieft, bloemen voor uw vrouw!". En dat gebeurt, want tussen de bloemen en de sla worden plant,.aardige" kinderen ge kweekt. Het beste begrip voor een kind, dat groot moet worden in een groeiende - maar toch nog groene stad. KAS EN „WARME" BAKKEN „Kasbaas" E. J. Groeneveld heeft deze zomer al ongeveer 1500 bezoekers in de gewone en de tropische kas rondgeleid. Soms is het dringen tussen de planten om nog iets van zijn uitleg op te vangen Met schoolrondleidingen mee komt hij op 25.000 bezoekers per jaar. Eigenlijk vor men de kassen een onderdeel van het ge meentelijke leerplan. Buiten de perk- en kamerplanten in de gewone kas, staan er vijgebomen en kotfieplanten in de tropi sche kas. Ook is er een apart biologie-huisje, dat nu gesloten is, omdat de scholen met vakantie zijn. Maar planten en bloemen kweken voor de stad blijft hoofdzaak In de door een centraal buizennet ver warmde bakken worden de éénjarige en - De ingang van de kwekerij SVat dat betreft kan je dit nummer misschien het best gerangschikt worden onder „nostalgie". Freddy Fender is overigens vermoedelijk de enige zan ger, die door z'n oren kan zingen. Zo klinkt het wel tenminste. B-kant: ,,1 almost called your name". (DOT NG 659) Narvel Felts gaat op de country- toer met zijn single „Reconsider me". Beetje overdreven zang (Jack Jersey kan dat ook zo« lekker koortje, af en toe een steelguitar-geluidje. Dat zijn de ingrediënten voor een kra kend country-nummer Er zit overigens verder niet veel in dit nummer. Niet eens een behoorlijk refrein. Over de hitkansen van dit nummer is weinig te zeggen. Afwachten maar. B-kant. „Foggy misty morning" (DOT NG 658). Ferrari (van „Sailor Boy' is met een nieuwe single op de markt gekomen. De naam is „Woogie Boogie" Ook ditmaal is het een compositie® Andrews Het is een leuk meel dat zeker hitpotentie bezit, (j feld gaat dit singletje doors de top ttien. Dat mag overil wel, want Ferrari is al tie:| elkaar en Sailor Boy het eerste succesie van (Sailor Boy) haalde de zevea B-kant: A new chance (K| 2037). Swingend Spaans gitaars even Spaanse zang. Ik heb tó de single „Raquel" van del Angeles. Jammer dat de fl bijna voorbij is, anders nog wel een zomerhitje *co niet erg dan maar een 1 Gekheid nu even terzijde I niet dat de plaat erg hittf maar het is toch wel leuks] en toe eens te horen. B-kant: „Una vez mas" (Hispavox MG-661). SCHOOLKINDERTUINTJES vaste planten gezaaid en uitgezet. Atgedekt met glas en zo nodig, stro. Daarna gaan ze in de koude bakken, kas of volle grond In de kassen is het een lieve lust van alle soorten perk- en kamerplanten, bestemd voor de bloembakken in de stad en de grote plan tenbakken in het stadhuis Ik zei het al „Als je ziet met hoeveel zorg die plantjes hier gekweekt worden, bekijk je die bloembak ken met andere ogen". Ze vallen ineens op, je ziet ze in de stad ineens staan, hoewel je best wist dat zeer waren En dan zeilde is het met de bomen en heesters Die groeien niet zomaar vanzelf Ze worden gekweekt De heer Groeneveld zit al 33 jaar in het vak, waarvan 4'. iaar bu de gemeente Anicrsloorl ..Ik was eerst in de kwekerij voorde handel", vertelt hij „Maardit boeit mij meer. Inde handel gaat alles jachtig Snel opkweken en wee Hier kun je er alle aan- dacnt aan besteden en je ziet waar het blijft. Dat er af en toe iets vernield wordt, is wel jammer, maar het wordt gelukkig minder _Die fuchsia's (zijn hobby) zou ik graag er gens neerzetten, maar ik hoef er niet aan te beginnen. Er blijft niets van over Als ik nou wist. dat een arme drommel hem meepikte, nou ja, dat is ook niet goed Maar dan heeft WEwn- r- Freddy Fender. „Mijnsla is weg1", kan een kreet zijn, die u op eén van deze middagen zult horen. Kin deren (4e en 5e klassers), die vanuit school verband een heel seizoen in ploegenstelsel een stukje grond van 12 m2 mogen be werken, komen in de vakantie-bjd op de woensdagmiddag hun „tuintje" bijhouden De groente, die zij zelf gezaaid en gepoot hebben, mag dan geoogst worden De toma- Een kas op het terrein van de kwekerij I

Leusder Krant | 1975 | | pagina 10