Uit de Leusdense clubbladen YCH0L0GIE VAN BEZETTERS Jan den Tex werkt EN BEZETTEN" aan over Franse bezetting Evenementen- dag in „De Wetering" LEUSDER KRANT LEUSDEN-Centrum - Ook't Sticker tje van de Leusdense Mixed Hockey Club is uit haar zomerslaap ontwaakt. Het blad is thans uitgevoerd in de defi nitieve (club)kleuren oranje, zwart en grijs. De a.s. competitie voor de beide eerste elftallen begint zondag 7 septem ber en het totale aantal elftallen, dat daaraan meedoet is van 12 (1974) ge stegen tot 17. Nieuw zijn een5eheren team, het 2e B-elftal bij de jongens, het B-elftal bij de meisjes en de 2 mini-ploegen bij de adspirantjes Er zit kennelijk nog steeds een flinke groei in de hockeyclub. Op 24 augustus trekt een mixed veteranenteam naar het toernooi van de MHC de Waele te Ridderkerk en op diezelfde dag komt een conbinatie van Heren I en II in de wei voor een oefenpartij tegen de MHC Kampen in de oude Hanzestad LEUSDER KRANT-BEKER Het C-toernooi voor jongens en meis jes is aan het einde van het vorige sei zoen door de slechte toestand der vel den afgelast en uitgesteld Het wordt nu gehouden op zaterdag 30 augustus a.s. (van 10.00 tot ca. 16.00 uur). Barneveld, Soest, Amersfoort, SCHC, Maarssenen Leusden doen elk mee met een jongens- en een meisjes-elftal De punten worden per vereniging bij elkaar geteld en wie wint de pot en die bestaat uit de Leus- aldus de meeste puntjes heeft verzameld wint de pot en die bestaat uit de Leus- der Krant-wisselbeker. HANDBALSECRETARIS VERHUISD Niet alleen ten dienste van de hand ballende Leusdenaren, doch ook van de overige verenigingen, delen wij u mede, dat de heer G(erard) J, Voskuilen, se cretaris van de handbal-afdeling van Im pala, verhuisd is naar de Ringweg Randenbroek 26 e te Amersfoort Hij is daar telefonisch bereikbaar onder nummer 033-50441 ALG. LEDENVERGADERING De hockey-, de voetbal- en de korf- LEUSDEN - Op vrijdag 15 augustus a.s. organiseert de werkgroep Sport, Recreatie en Creativiteit van de wijk raad ,,De Wetering" een evenemen tendag. 's Middags kunnen kinderen vanaf vier jaar op de Groene Heuvel aan allerlei spelletjes meedoen, zo als kegelen, balwerpen, dartboard, „ezeltje prik", enz. Inschrijving om 12.45 uur. Start spelletjes om 13.00 uur. Vervolgens houdt de brandweer een demonstratie op het weiland bij de Walstro (hoek-huis no. 71) om 16.00 uur Hierna volgt ter plekke de prijs uitreiking van de spelmiddag Van 19 00 uur tot 23 00 uur wordt er op de Gagelhof gevolksdanst on der leiding van Rob Swennes balverenigingen in Leusden houdende- ze maand hun algemene ledenvergade ring, waarop behalve de gebruikelijke agenda-punten allerlei nuttigheden en nieuwtjes omtrent de a.s. competities ter tafel zullen komen. De Mixed Hockey Club Leusden houdt baar vergadering op donderdag 21 augustus in rest. Nieuw Leusden. Roda '46 en de Anti lopen volgen op vrijdag 29 augustus en houden bun besprekingen in deresp. kantines op bet Burg. Buiningpark. Op Koninginnedag bleek dit een suk- ses, in het begin waren er veel toe kijkers en weinig dansers, maar na dat een groie kring kinderen enthou siast mee ging doen, vormde zich een nog grotere kring volwassenen, die even vrolijk de avond doordansten! Voor-aanstaande vrijdag met dit mooie weer, mag dan ook een flinke opkomst verwacht worden. We beginnen speciaal zo vroeg om de kinderen nu wéér gelegenheid te bie den gezellig mee te doen Om het geheel een feestelijk karakter te geven worden deelnemers en toe schouwers verzocht lampionnen, stormlantaarns, fakkels e.d. mee te nemen en te plaatsen rond de dans vloer om het geheel na zonsonder gang een bijzondere sfeer te geven. GELOOFSKWESTIE Ook de kwestie van het geloof was volgens dr. Den Tex een belangrijk punt tijdens de bezetting. Hij zegt ,,Het edict van Nantes, dat voor ieder een vrijheid van godsdienst garandeer de, was in die tijd nog van kracht. Maar wel werd in iedere plaats de belangrijkste kerk gekatholiseerd. Dat ging altijd met een ritueel gepaard, waaronder bijvoorbeeld ook het geselen van de preekstoel. Dat is ook met de Dom in Utrecht gebeurd COLLABORATIE Dr. Den Tex merkte al op, dat hij ver gelijken met 1940-1945 zoveel moge lijk heeft willen vermijden Maar iemand die zich bezighoudt met de psychologie van bezetters en bezetten - weliswaar in een andere tijd - zal daar niet gemakkelijk aan ontkomen. Een belangrijk verschil dat hem dan opvalt is de collaboratie in de Franse tijd tegenover het verzet tijdens de Duitse bezetting. Dr. Den Tex. ,,Jezou ook kunnen zeggen: het nationaliteits- besef was in die dagen heel anders. Ik heb geconstateerd dat de loyaliteit van de mensen uitging naar de feite lijke machthebber. Het idee van verzet bestond niet En collaboratie werd niet verwacht. Heel anders dan tijdens de laatste oorlog Dr. Den Tex weet nog niet precies, wanneer hij de laatste hand gaat leggen aan het werk waar hij nu mee bezig is in zijn rustig gelegen huis in Leus den-Zuid Hij hoopt het in de loop van volgend jaar persklaar te hebben ,,Maar helemaal zeker weet ik dat niet. Ik ben namelijk ook nog met andere dingen bezig Zo heb ik in de afgelopen jaren vaak colleges geschiedenis gegeven aan Amerikaanse studenten, die in Neder land studeren. Dat ga ik dit seizoen ook weer doen. Ik moet daarvoor twee maal per week anderhalf uur naar Amsterdam En de voorbereiding daar van dan nog. Daarom weet ik het niet geheel zeker Een titel voor het boek? Nee, weet ik nog niet precies Zegt u maar ..Over de bezetting in 1672 door Fransen en Munsters". Dat is in ieder geval juist," aldus Dr. Den Tex ,,Als er dan enige vorm van verzet is geweest, dan zou je het helpen van Marnix Kreyns deserteurs als zodanig kunnen aandui den Het Franse leger werd vaak slecht evonden Wat daar niet gemoord, ver- .vracht, in brand gestoken is.De Fran- sen hebben daardoor een vreselijk slechte naam gekregen" Toen de kardinaal van Bouillon in ons land was om de Dom te katholise- ren, werd hem gevraagd, of hij ook de kerk in Rhenen niet zou willen katho- liseren De kardinaal wilde dat best doen, maar wist niet dat er in heel Rhenen maar zeven katholieken woon den. Het gevolg was dat er niemand meer naar de kerk kon Over die situatie is dan ook weer gecorrespon deerd met de autoriteiten in Frank rijk. Maar men heeft de kerk niet weer gedekatholiseerd. Dat kon niet meer, omdat alle plechtigheden hadden plaats gevonden. TITEL NOG ONBEKEND Dorestad D.V.S.A. P.V.C. Rivierwijkers Unitas Veensche Boys V.S.K. V.V.O. '65 Achterveld speelt in de eerste com- petitieheljft de navolgende wedstrijden. Ie week Achterveld - Barneveld DEN/CENTRUM - De indeling 'elftallen van Roda'46 en S.V. Bid voor de a.s. competities Roda'46 (zo.) speelt met de (de li clubs in de le klasse A. fortse Boys poen van de eerste klassen A ppmoveren aan het einde van de r.naar klasse van de De nummers laatst en voor- egraderen t.z.t naar de 2e iggte kampioen van A en B spe- Hp®slissingswedstrijd voor het fkampioenschap van district Deze club doet mee aan het ischap van Nederland (dis- (erste helft van de competitie' rHden ^°^a ^zo') nav°lgende le week Roda - KVVA 2e week VVZA - Roda 3e week Nederhorst - Roda 4e week Roda - K.D.S. 5e week de Zebra's - Roda 6e week Roda - Amersfoortse Boys 7e week Fortitudo Roda 8e week Roda - F.C. Domstad 9e week Baarn - Roda 10e week Roda - A.S.V. '65 lie week Min. park - Roda Roda '46 (za.) is ingedeeld in de 2e klasse A met de navolgende 12 clubs; Advendo Barneveld Eemnes E.F.C. '58 Hees Hoevelaken Lelystad Rood-Wit Scherpenzeel S.O.V.A Unicum Veensche Boys De kampioenen van de 2e klassen promoveren naar de le klasse. De nummers laatst en voorlaatst degra deren naar de 3e klasse. De eerste competitiehelft brengt voor Roda de volgende ontmoetingen le week Roda - Eemnes 2e week Hoevelaken - Roda 3e week Roda - Hees 4e week Veensche Boys - Roda 5e week Roda - S.O.V.A. 6e week Scherpenzeel - Roda 7e week Roda - Rood-Wit 8e week Roda vrij 9e week E.F.C '58 - Roda 10e week lie week Lelystad - Roda 12e week Roda - Barneveld 13e week Unicum - Roda S V. Achterveld speelt in de 2e klasse (zondag) B met de volgende 9 verenigingen: Barneveld 2e week V.V.O. '65 - Achterveld 3e week Rivierwijk. - Achterveld 4e week Achterveld - D.V.S.A. 5e week Dorestad - Achterveld 6e week Achterveld - V.S.K. 7e week Unitas - Achterveld 8e week Achterveld - Veensche Boys 9e week P.V.C. - Achterveld De lagere elftallen van Roda (zo.) zijn ingedeeld in de achter het elftal geplaatste reserve-klasse: Roda 2 (2e kl A), Roda 3 (3e kl. A), Roda 4 (3e kl B), Roda 5 (4e kl. C), Roda 6 (4e kl. D) en Roda 7 (4e kl. F). De lagere elftallen van Roda (za.) spelen in: Roda 2 (res. 3e kl. A), Roda 3 (4e kl. B), Roda 4 (4e kl D) en Roda 5 (4e kl F). Achterveld 2 speelt in de res. 2e kl. A, Achterveld 3 (4e kl. A) en Achterveld 4 (4e kl. B) Uit dergelijke brieven krijg je de in druk dat de commandanten zich bij hun superieuren soms wreder voor doen dan zij in werkelijkheid zijn", aldus de heer Den Tex. ZWAMMERDAM EN BODEGRAVEN betaald. Dat had niet alleen plunderin gen tot gevolg, maar ook deserteurs. Soms werden die dan wel door de Hol landers verder geholpen." Wanneer je de historicus zo hoort praten, krijg je de indruk dat de Fran sen zich „redelijk netjes" hebben ge dragen tijdens de bezetting. Den Tex is het daar toch niet helemaal mee eens. Hij zegt: „Nee, dat mag je toch niet zeggen. Je bent gauw geneigd om de bezetting van 1672 te gaan vergelijken met andere bezetting, bijvoorbeeld die van 1940-1945. Dan zou je inderdaad kunnen concluderen, dat het tijdens de Franse bezetting zo erg nog niet was. Maar ik geloof dat je dat niet moet doen. Je moet niet vergeten, dat het de opzet was om het volk- te kwellen en dat gebeurde dan ook wel. Maar er zat natuurlijk geen bepaalde politiek achter en de Fransen waren niet van die ge weldloze misdadigers." „Wel is het zo dat de grootste mis daden plaatsvonden tijdens de oorlogs- handelingen en niet tijdens de bezet~ ting. Dat gebeurde in Zwammerdam en Bodegraven. Aanleiding was een mis lukte poging om naar Den Haag op te rukken en dat te verbranden. Men wilde dat doen door de bevroren waterlinie over te steken. Dat lukte niet best, omdat het ijs was gaan smelten tegen de tijd dat men gereed was voor de over tocht. Er zijn toen een heleboel solda- mandanten, die in de Nederlanden gele gerd waren, brachten regelmatig ver slag uit aan hun superieuren in Frank rijk Dat was met name aan de minis ter van oorlog in St. Germain, Louvois. Die brieven ben ik gaan lezen om er achter te komen hoe bezetters en be zetten in het rampjaar en de jaren daarna tegenover elkaar stonden", al dus de heer Den Tex. ZUIVER WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK De brieven die de heer Den Tex voor zijn naspeuringen wilde gebruiken, bevinden zich voor een groot gedeelte in de Franse militaire archieven. Deze archieven zijn ondergebracht in een gebouw van het kasteel in Vincennes, nabij Parijs. Om daar naar toe te kun nen gaan, vroeg de historicus om fi nanciële steun bij de Stichting Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek Deze or ganisatie zorgde er voor dat de reis van de heer Den Tex kon worden in gepast in pen uitwisselingsprogramma. „Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek" betaalde de reiskosten, terwijl de ver blijfkosten op rekening kwamen van het „Centre de Recherches Scientifiques" de Franse zusterorganisatie van de ZWO. Den Tex ging twee keer veertien dagen naar Vincennes. Hij trof er enkele dozijnen dossiers aan. Over hetgeen hij er in aantrof, zegt hij: „De meeste brieven gingen uiter aard over militaire zaken. Dat was voor mij nu niet direkt het interessante. Maar ik heb er ook over andere dingen ge lezen. Bijvoorbeeld over het onder houd van de troepen. In Utrecht en Gel derland lagen in 1672 65.000 Franse militairen. Voor de helft van dat aantal moest door Utrecht gezorgd worden. Dat was een zeer zware opgave. Maar ook juist de bedoeling van de Fransen". BEZETTING ALS STRAF „Je moet namelijk weten, dat Lode- wijk XIV ons land binnenviel om het volk te straffen. De Hollanders hadden hem belet om België te veroveren, het geen voor de koning betekende dat de Hollanders hem belet hadden om zijn rijk af te ronden. Daarom wilde .hij de Hollanders kwellen en vernederen. Opdracht voor de manschappen in Hol land was dan ook om.uit Nederland met de grootste hardheid geld te persen. Iedereen kreeg zware contributies op gelegd en als men daaraan niet voldeed, moest er streng gestraft worden". „Dat was de opdracht. Maar de koning bemoeide zich er niet mee en Louvois zat ook in Frankrijk. De Fransen die hierheen gestuurd waren, zagen het echter vaak een beetje anders. Die wa ren een klein beetje op de hand van de Nederlanders. Die wilden liever opeen wat vreedzamer wijze met ons volk le ven. Zo heb ik bijvoorbeeld een brief ge lezen van de generaal Prins van Condé waarin hij pleit voor enige zachtzinnig heid. Maar Louvois antwoordt: „U moet uw onaangenaamste en meest wrede gezicht laten zien". Ik heb ook brieven gelezen van commandanten, die laten weten dat zij eindelijk weer eens iemand hebben kunnen ophangen. ten verdronken, veel ook zijn niet overgestoken. De Fransen zijn toen wild geworden. Zij moesten de mislukking wreken, alsof het de schuld van de Hollanders was dat de dooi was inge treden. In Zwammerdam en Bodegraven hebben toen gruwelijke dingen plaats an éen onzer verslaggevers) LEUSDEN - Mr. Dr. Jan den Tex sinds vijfentwintig jaar inwoner van zelemeente, is momenteel bezig met li nieuw boek. De historicus, die on- ,r meer befaamdheid verwierf door in vijf-delig standaardwerk over Jo- n yan Oldenbarnevelt, dat later ook ee-delig in het Engels verscheen, udt zich nu intensief bezig met de •anse bezetting in het jaar 1672. De er Deo Tex is nu een half jaar serieus dit werkstuk bezig en hij hoopt het de loop van volgend jaar persklaar te V. Eigenlijk wilde dr. Den Tex eenkro- »k van het rampjaar 1672 maken. „Dat am zo", zegt hij, „het ïaar 1972na- rae en het zou dus ouu jaar geleden n, dat het zogeheten rampjaar plaats vond. Het leek me wel aardig om ter gelegenheid van dat eeuwfeest een kro niek op te stellen van het jaar 1672. Maar ik kwam er niet toe. Het onder werp bleeu zo ontzettend uitgebreid te zijn dat het niet doenlijk was om alles op een rijtje te zetten Daarom heb ik mij geconcentreerd op één gedeelte: de verhouding van bezetters en bezetten van 1672 tot 1674". „Ik ben een historicus die niet zozeer geïnteresseerd is in exacte gegevens als wel in de psychologie van de men sen. Ik wil graag er achter zien te ko men waarom mensen in de geschiede nis bepaalde dingen gedaan hebben en andere dingen juist niet hebben ge daan. Ik vind het interessant om te zien of mensen er in slagen hun plannen ten uitvoer te brengen, en hoe ze reageren als bepaalde dingen niet lukken". „Die psychologische benadering van de geschiedenis, als we het zo even mogen noemen, is momenteel niet zo erg populair bij de historici. Men vindt het niet exact genoeg. De geschied schrijving, die nu in zwang is, werkt met exactere gegevens. Wat ik nu doe, is meer de typische benadering van de historici aan het eind van de vorige eeuw en het begin van deze eeuw. Een beetje ouderwetse methode mis schien..." „Voor dit werk ben ik uiteraard op zoek gegaan naar bronnen. Ik heb eerst zitten lezen in wat vaderlandse ge schiedenissen Later ben ik op het idee gekomen om brieven als bronnen te gebruiken. de Franse garnizoenscom- Den Tex met zijn echtgenote, mevrouw K. den Tex-Weisz.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 11