BYVERZORGINGSARTI KELEN SUIKERVRIJE KAUWGOM in de gemeente Leusden RDAG 14 AUGUSTUS 1975 LEUSDER KRANT •EN-CENTRUM De op 4 jer 1823 in Stubbekobing gebo- [red Nicolai Benzon kocbt op iri 1849 de bekende oude Swam- [eek aan de Östergade te Kopen- ij was een chemicus met een [er vooruitziende blik en zag al |e grote voordelen van de mecha- roduktie van geneesmiddelen, itte de firma Alfred Benzon op de eerste industriële ver- ir van farmaceutische en cbe- rtikelen in Skandinavië. lan-apotheek, waarin het bedrijf gevestigd, werd op den duur te klein p*1863 verhuisde de onderneming een voor die tijd zeer modern fa- ibouw op nummer 29 aan de 'er, eveneens in Kopenhagen, •riek werd herhaaldelijk uitge- i Ér zat een opmerkelijke groei rijf en in de loop der jaren lelkens weer nieuwe technische ^es bijgeplaatst. Eerst onder de (ie van Alfred Benzon zelf, ver- an zijn beide zoons Alfred jr. en daarna van zijn kleinzoon [nzon. Er werden research- en •-laboratoria gebouwd, voorzien lodernste apparatuur, want vanaf [ëreerste begin hield men zich bezig met wetenschappelijke •k. 1926 werd het bedrijf omgezet in N.V. met de heer Boje Ben als voorzitter van de Raad van Com - sarissen. De groothandelsafdeling Alfred Benzon NV werd in 1959 •voegd metMedicmalco, eenan- sierderij in dezelfde branche itstond Mecobenzon, met een izienlijk marktpercentage van Deense verkoop van genees- In 1973 werd aangevangen het betrekken van het eerste ge- te van wederom een nieuw fabrieks- plex op Avedore Holme, 15 kilome- zuidelijk van Kopenhagen. Avedore ie was het eerste grote droogleg sproject van een stuk zeebodem enemarken, uitgevoerd naar Neder- s voorbeeld. Onafhankelijk van Benzon NV werd op 21 oktober 1952 door dé heer Bóje Benzon de Benzon-stichting in het le ven geroepen, vooral als een blijven de herinnering aan Alfred Benzon, de grondlegger van het bedrijf. Het doel van deze stichting is het stimuleren van wetenschappelijke aktiviteiten op farmaceutisch en medisch gebied. Te vens steunt de stichting de instand houding en uitbreiding van de dieren tuin in Kopenhagen. Dr. Benzon is na melijk een natuurliefhebber van groot formaat. BENZON IN NEDERLAND Alfred Benzon's belangen strekken zich uit tot ver over de grenzen van het moederland Denemarken, aangezien de produkten naar vele landen worden uitgevoerd of daar in licentie worden vervaardigd. Het enorme bedrijf heeft op vele exportmarkten een belangrijke positie verworven en heeft dochteron dernemingen in Noorwegen, Zweden, Finland, Engeland en Nederland en ves tigingen in West-DUitSldhd, België, Oo- stenrijk en Zwitserland. Tot aan de vestiging van een eigen dochter-onder neming op 1 januari 1972 in Nederland, werden de belangen van Benzon hier te lande behartigd door Chefaro, een doch ter-bedrijf van Organon, Oss. De eigen vestiging van Benzon heeft een reusachtige omzetvergroting met zich meegebracht. Dit was natuurlijk wel de bedoeling, maar dat e.e.a. zo'n vlucht zou nemen, was niet direct voor zien. .Dezer dagen hebben wij een ge sprek gehad met de heer G. M. Cle ment uit Hoevelaken, directeur van de Nederlandse dochteronderneming sinds de vestiging ervan in ons land. Om dat het geen fabricage- maar een ver koopmaatschappij betreft, was de vesti ging in het centrum des lands van groot belang in verband met de bereikbaar heid. Begonnen werd in het huis An- derstein op nummer 9 aan de Wouden- bergseweg te Maarsbergen. Ontegen zeggelijk een fraaie behuizing, maar economisch minder geschikt en weldra ook veel te klein. Uitziende naar een nieuwe plaats van vestiging kwam men in Leusden terecht aan de Larikslaan 3. Dat dit punt een stuk dichter bij huis lag, was voor de heer Clement leuk meegenomen, maar natuurlijk geen doorslaggevend argu ment. De samenwerking met het ge meentebestuur van Leusden was opti maal en al heel snel werd definitief besloten het Nederlandse bedrijf van Alfred Benzon van Maarsbergen over te brengen naar Leusden. Ongeveer een jaar geleden werd de met een Deens ondertoontje uitgevoerde nieuwbouw in Leusden-Centrum betrokken. Tot genoegen van alle partijen, mag wel gezegd worden. VERKOOPMAATSCHAPPIJ Het totale personeelsbestand van Ben zon komt op circa 1000 werknemers De Nederlandse vestiging doet het in aantal met 30 personeelsleden wat be scheiden, maar dat kan ook zonder problemen, want het is een uitgespro ken verkoopmaatschappij, met daar naast de opslag der ingevoerde pro dukten. Bovendien gaat het in Neder land maar om een tweetal artikelen en wel om baby-verzorgingsartikelen en suikervrije kauwgom. Zo op het oog een wat vreemde combinatie, doch zoals verder nog zal blijken, wel een goede basis voor het zakelijke succes. De heer Clement heeft grote waar dering voor zijn medewerkers en te recht. Wat in drie en een half jaar be reikt werd is inderdaad niet gering. Zeker als u ook rekening wilt houden met het feit, dat de genoemde artike len niet bepaald de gemakkelijkste han del vormen. Er is in beide groepen pro dukten een enorme concurrentie. Met Deense degelijkheid zoekt men het niet op de eerste plaats in de lage prijs maar in de hoge kwaliteit. Na verloop van tijd een goed uitgangspunt. Die kwaliteit" begint al bij de bui tendienst, het fundament van een ver- koop-onderneming. Twee regionale ver koopleiders en 15 vertegenwoordigers bezoeken zeer gericht de bestaande en toekomstige afnemers. Hiernaast ope reert een drietal speciaal daartoe opge leide functionarissen, gewapend met filmapparatuur e.d. ten dienste van De Swan-apotheek, de bakermat van het bedrijf, aan de Kopenhaagse Östergade gom tegenwoordig vervaardigd wordt uit synthetische rubber, natuurlijke oliën, suiker en aromaten, maar vrij wel iedere fabrikant gebruikt zijn eigen recept. Benzon ook, maar dan wel een heel bijzonder. Ben-Bits, de merknaam van Benzon's kauwgom, bevat namelijk geen suiker. Suiker is de belangrijkste oorzaak van zuurvorming in de mond en dientengevolge de directe oorzaak van caries", het Latijnse woord voor tand bederf en wel de langzame vernietiging van het glazuur van het tandbeen. Evenmin als de reeds jarenlang door DrMeinsma gevoerde actie tegen roken succes van betekenis heeft gehad, zul len acties tegen het snoepen voldoende resultaat hebben. En dat weet men ook bij Benzon heel goed Vandaar dat men het over een geheel andere boeg heeft gegooid. Wel snoepen, maar dan sui kervrij. Min of meer aansluitend op de kreet: Snoep verstandig, neem een appel Alleen bedoelt Benzon met een appel suikervrije kauwgom. Wist u overigens, dat er al heel wat kinderen van een jaar of twaalf met een kunst gebit rondlopen? En dat die leeftijd steeds lager dreigt te worden? Ben-Bits kauwgom sloeg dan ook circa 12.000 pakjes van een stationsres tauratie in een provinciestad. 10 MILJOEN PAKJES BEN-BITS Ook Ben-Bits pikte hiervan een graan tje mee. Van 1970 tot 1974 was de om zet vertienvoudigd. Benzon had in 1974 een markt a een marktaandeel van 14% of ±9.500.000 pakjes kauwgom in het totale Neder landse kauwgomverbruik van, schrikt u niet, 67 miljoen pakjes! Ben-Bits markt percentage in de suikervrije kauwgom- sector bedroeg in het afgelopen jaar ongeveer 95% van het totaal. Kauwgom is een echt impuls-artikel, meer nog dan een pakje sigaretten of tabak. Nie mand gaat speciaal naar een winkel voor een pakje kauwgom, maar je koopt het gewoon in een opwelling als je het ziet, vooral als het leuk is uitgestald. Ook het gebruik is vrij inpulsief. Je doet het, omdat je er toevallig aan denkt. Dit wordt ook in de hand gewerkt door het zeer grote aantal verkooppunten, dat in Nederland geschat wordt op ±80.000 mogeljijkheden De verkoopstaf van Benzon bezoekt in Alfred Benzon, Deens bedrijf met een dochter in Leusden Het assortiment baby-verzorgingsartikelen. Het bedrijfspand in Leusden-Centrum aan de Larikslaan 3. de voorlichting der daarvoor in aan merking komende afnemers en instellin gen. In Leusden zetelt het ,,hart" van het bedrijf, dat via een soort hot line" drect verbonden is met wonder- full Kopenhagen. Snelheid van handelen is vaak van doorslaggevend belang. De Leusdense Benzonners verzorgen de administratieve afwerking der binnen komende orders. Een eigen transport- afdeling is voor een onderneming als deze niet efficient te exploiteren. Alle expeditie-zaken worden derhalve uitge voerd door derden. NATUSAN Benzon verkoopt in Nederland zoals u reeds weet in feite slechts twee ar tikelen. Eén hiervan is „Natusan". Onder deze merknaam worden Ben zon's baby-verzorgingsartikelen door de vertegenwoordigers verkocht aan de farmaceutische groothandel, die de 7 produkten uit het Natusan-assortiment (zalf, poeder, huislotion, shampo, vas te en vloeibare zeep, alsmede watten staafjes) op haar beurt levert aan apothekers en drogisten. Voorlichting over deze produkten geschiedt door de vertegenwoordigers bij elk van deze groepen uit de tussenhandel, eventueel door de speciale voorlichtingsdienst, die o.m. gebruik maakt van films over de desbetreffende onderwerpen. Deze films zijn ook bijzonder geschikt voor aanstaande moeders en opleidings-insti tuten voor verpleegkundigen, zieken- kraam- en gezinsverzorgsters. Bij de daarna dikwijls volgende discussies treedt zo'n voorlichter tevens op als gespreksleider. Dat Natusan inmiddels duidelijk ge accepteerd is door de Nederlandse ge bruikers mag wel blijken uit het markt percentage, dat door Benzon-Neder land is verworven. Dat was in 1974 circa 30%. Dit percentage is nog steeds stijgende, hetgeen eigenlijk abnormaal is. Het aantal geboorten vermindert nog ieder jaar en daarmee ook het aantal potentiele gebruikers In toenemende mate worden deze als baby-verzor gingsartikelen bedoelde produkten door ouderen gebruikt. Mogelijk juist omdat b.v. zalf en poeder niet en de overige zaken slechts (zeer) licht geparfumeerd zijn. Bovendien zijn de artikelen meer medisch dan cosmetisch en wat voor treffelijk is voor baby's en jonge kin deren moet allicht ook goed zijn voor volwassenen Het Natusan-assortiment, zo zegt men in de Leusdense Lariks laan, ontziet de huid, versterkt de weer stand en herstelt die na een eventuele aantasting. De huid van de baby is nog erg kwetsbaar en produceert nig haast geen talg (natuurlijk huidvet). Ontvet tende producten tasten de tere huid aan, zodat de verzorging dient te ge schieden met goede produkten, bij voor keur zonder kleur- of guerstoffen of chemische bestanddelen. De Natusan- produkten voldoen aan deze eisen. Van daar, dat ook oudere mensen, al dan niet met een tere of gevoelige huid, meer en meer deze artikelen prefe reren. SUIKERVRIJE KAUWGOM Wat is kauwgom? Koenen geeft op deze vraag het volgende antwoord: met etherische olie en suiker in de vorm van tabletten geperste gom van de Sa- patille-boom. Kauwgom is geen (Ame rikaanse) uitvinding van enige tientallen jaren-geleden. De oude Grieken kauwden reeds op de taaie hars van de Mastiek- boom (Mastichum) en ook de Maya-in dianen uit Zuid-Amerika kenden al kauwgom", een gomachtige hars uit sparrebomen Globaal kan worden gezegd, dat kauw- geweldig aan in de tandheelkundige wereld en bij menige tandarts staat dan ook Benzon's grote pot met kauw- gommetjes, net zoals bij de kruide niet het snoepje voor de brave kinder tjes. Het kauwen en de daaruit voort komende speekselvorming inde mond is het belangrijkse element bij het ge bruik vandit,,snoepje". De toenemende hoeveelheid speeksel zorgt voor de ver wijdering van etensresten en voor de verdunning van schadelijke zuren Dit bevordert ookeen goede mondhygiëne. eerste instantie de grossiers in levens middelen, in zoetwaren, in tabaksarti kelen en de groothandel voor ZB's. Rechtstreekse levering vanuit Leusden aan de handel zou een economische verspilling zijn. Het contact met'de win kelier is hoofdzakelijk informatief en instructief. Benzon heeft wel de be- sch8kking over tentoonstellings- en etalage-materiaal, verkoopbevorderen de standaards en meer van dat soort zaken De klant koopt het gemakkelijkst iets, wat hij ziet en dat geldt ik feite "-V «3 Maquette van het toekomstige fabriekscomplex van Benzon. In de hoogbouw komen de kantoren en laboratoria, in het lage gebouw daartussen de cantine en recreatieruimten Daarachter en links de fabriekshallen. Een deel van het complex is reeds in gebruik Om het gebruik te stimuleren moet het produkt ook lekker zijn. Voor de smaak is, inplaats van suiker. Sorbitol toege voegd. Sorbitol is een meerwaardige plantaardige zoetstof, die o m. ook in de meeste fruitsoorten voorkomt Een dragee Ben-Bits weegt ca. 1,6 gram en bevat 1,1 gram sorbitol, 45 miligram calcium-fosfaat, gom en smaakstof fen. Die laatsten zorgen voor de sma ken: pepermunt, menthol, sinaasappel, salmiak en ice-mint. Snoepen kan nu eenmaal niet verboden worden Wel kan het nuttiger gemaakt worden Dat deze opzet zin had blijkt uit het volgende. De kauwgom-omzet is enorm. Uit een onderzoek bij een landelijke groep supermarkten en zelfbedienings- zaken in 1974 is gebleken, dat per ver kooppunt gemiddeld bijna 6000pakjes kauwgom werden verkocht. Een door snee drogist haalde zo'n 1800 pakjes en werkelijk verbluffend was de omzet van ook voor de relatie tussen handelaar en leverancier. Frapper toujours is dan ook het steeds terugkomende thema voor de vertegenwoordiger, die door hun regelmatige bezoeken een vertrou wenspositie bij hun afnemers proberen te bereiken. De merknamen Natusan en Ben-Bits lenen zich goed voor een aantal tref fende woordspelingen. De eerste doet denken aan een combinatie van afkor tingen van natuur(lijk), naturel en na ture enerzijds en sanité, sanitas en santé anderzijds en leiden dan meteen beetje goede wil tot natuurlijk gezond heid. Bij Ben-Bits komt de gedachte op een deel van de naam Benzon, maar ook op het Latijnse bene goed) voor de eerste lettergreep en Bits kan afgeleid zijn van het Engelse to bite (bijten) of gewoon bit (beetje, stukje, hapje). Je kunt dan komen op Benzon hapje of Benzon stukje of zelfs tot goed beetje of goed stukje (versnape ring), doch vergeet dat maar. Het wa ren slechts een paar woordspelingen. Bij Benzon gaat bet om de natuurlijke bescherming op wetenschappelijk basis van de (kleine) mens. En daarin ismen dunkt ons wel geslaagd. De gestadige groei van de Nederlandse dochter van het meer dan 125 jaar bestaande Deense bedrijf wijst daar in ieder geval wel op. P. C. Pand Östergade, na een ingrijpende verbouwing

Leusder Krant | 1975 | | pagina 13