leusdense met weefselsin den haag Amersfoortse monumenten goed bekeken 14 dagen in Mallorca rondgekeken Wielrenners hadden last van hitte de macaroni's Heidebrand snel geblust DqNÜERIMÜ 14 AUGUSTUS 1975 LEUSDER KRANT 5 ijne expositie van tertie Jagers B,EUSDEN/DEN HAAG - Een gave JaEositie van de Leusdense textiel- kunstenares Bertie Jagers in de cen tral' ontvangsthal van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke i'Ordt-ning te 's-Gravenhage. Van Alke- mod^laan 85. richting Scheveningen, even voorbij het gebouw van de ANWB. jertie Jagers (Lijsterbeslaan 5. Leusden-centrum) exposeert samen met twee andere Utrechtse kunstenaars met twee andere Utrechtse kunste naars, de keramiste Marjan de Jong en de schilder Boetak Hoiting. De tentoonstelling is dagelijks te zien tot zaterdag 16 augustus. Het textielwerk, dat Bertie Jagers in Den Haag toont, is beschaafd en verfijnd te noemen, zowel wat kleur als vormgeving betreft. Na enkele jaren naarstig te hebben gezocht in de textiele vormenwereld - aanvankelijk maakte Bertie Jagers ap- plicatiewerk - heeft zij momenteel haar eigen wijze van uitdrukken ge vonden. OUDERE VORMEN U ziet in de Haagse kantoorhal „Ga lerie Alkemade" nog enkele oudere vormen, die een overgang weergeven van haar aanzet in appliqueren via met textiel gesierde metalen ringen naar haar opengewerkte ruimtelijke wandkleden en vrij- hangende objekten. U ziet nog twee wezenlijke doeken, die herinneren aan de applicatie- periode. Eén bruinig linnen onderdoek met een open cirkel op een metalen frame, in bruine, oranje, en donkergele tinten. Met geweven tressen, die naar halve metalen bogen lopen. Eén wit linnen onderdoek met een grote open cirkel, door welke de muur vrij zijn eigen spel speelt. En naar de kanten toe halve cirkel in reliëf op gewerkt op metalen bogen. Het geheel in nuances van wit uitgevoerd in wol. In de technieken weven, macramé en borduren. Tenslotte een erg open cirkelreliëf op beugels met noppenkrans in groene tinten. Alle drie uit een tijd, waarin Bertie Jagers nog zoekende was naar haar eigen vormgevingswijze. Deze textiele objekten zijn niet onverdienstelijk, maar vertegenwoordigen voor mij toch een overgangsfase. BRUINE NUANCF: Dan is er het eerste weefsel in bruine nuances, dat door Bertie Jagers vertikaal spleetvorming is openge maakt Het weefsel heeft nog geen achterstuk, en je ziet door de spleet het muurvlak Bruine pluche-achtige hoogpolige vlakken zijn aangebracht op geweven bladerachtige motieven Vanaf het ontstaan van dit weefsel heeft Bertie haar vorm gevonden. Deze zet zich voort in een bruinig weefsel, dat eveneens is geopend, en dat achter de opening een geweven „muurstuk" vertoont. Een dikke bruine wollen tres draagt de kompositie. Eenzelfde idee is uitgewerkt in wit. Een wandweefsel, dat breed vertikaal is opengebroken, en waarschter men een geweven muurstuk ziet. Het is héél wollig, héél zacht, héél soepel. GOLVEN In zwart-gnjze nuancen een weefsel met golven, dat door Bertie Jagers horizontaal werd geopend, waar door heen de ruimte speelt, die weer ge vangen wordt door een horizontaal geweven doekdeel op de achtergrond Het geheel wordt gebonden door een krans van dikke wolbollen Je kunt bij Bertie Jagers het best spreken van kleurnuancen. Nergens gaat de kunstenares zich te buiten aan opdringerige primaire kleuren. Zij is zéér kleurig in haar bruinen, wittenen grijzen, omdat zij zch dwingt in één kleur een optimaal spel van tonen te verwezenlijken Door deze vrijwil lige beperking komt ook haar techniek bizonder goed tot zijn recht Nergens wilde vormen of kleuren, die vaak een gebrek aan techniekbeheersing moeten kamoefleren. Téhs_lotte__een verrukkelijk vrij han gend objekt van door elkaar heeifver- werkte cirkelbogen, met zachte pluch- achtige wol omwikkeld, in schakerin gen van wit. En met smalle en breder uitlopende stroken weefsels aan elkaar verbonden. Een fijne expositie. ANCO MALI LEUSDEN-CENTRUM - De afgelopen week hebben de wielrenners behalve te gen elkaar ook tegen de hitte moeten rijden. De deelnemersvelden waren kleinor dan normaal, doch de strijdlust was zeker niet minder. Op Moorst werd de laatste competitierit van de RTC Amersfoort verreden. Jan Vlastuin won bij de amateurs met Evert Smit en Wim van Empelen als 2e en 3e. De Leusdenaar Gerard van 't Klooster was de snelste A-liefhebber, direct gevolgd door Van Barneveld en Nol Wildeman. Wat later arriveerden Jo- han Ossendrijver (Achterveld) en Hen van Herwaarden uit Leusden. 1de van Wijk won bij de B-liefhebbers. In de Midden-Nederlandrit won Jan Sandbnnk. Ook hier werden Evert Smit en Wim van Empelen 2e en 3e Dit was de amateur-afdeling De liefheb- bersrit gaf een massaeindsprint te zien met A. Veenendaal als winnaar, gevolgd door P v. d. Kleij en Gerard van 't Klooster. De Pedaalridders J. van Noordenburg en J. van Wegen eind- digden op de 7e en 8e plaats bij de nieuwelingen en Wout van Putten kwam als eerste veteraan over de eindstreep. In de zaterdagse rit op Moorst won Gerard van 't Klooster de eindspurt van Nol Wildeman Henk van Herwaar den en Van Barneveld werden 3e en 4e AMERSFOORT - 1975 is monumenten- jaar Dat wordt men ook gewaar in mo- oumeotenstad Amersfoort. Als men 't tenmiüste goed bekijkt. Bijvoorbeeld io de etalages van 32 winkeliers in de bin nenstad. Daarin bevindt zich een foto van een Amersfoorts monument. Op die foto staat een letter Die letter moet men op een prijsvraagformulier zetten. Zijn alle 32 letters goed ingevuld dan staat er een slagzin Wie een goed ingevuld formulier vóór 1 september heeft inge leverd bij het Bureau Voorlichting op het stadhuis dingt mee naar de prijzen. De hoofdprijzen zijn. 14 dagen Mallorca voor 2 personen (reis en logies) en een draag bare zwart/wit TV. Niet minder dan dat! MEER PRIJZEN De 32 meewerkende winkeliers hebben voor een pracht van een troostprijzenpot gezorgd, Alles opnoemen gaat hier niet. Maar een elektronenflitser. een elektro nische rekenmachine, een scheerapparaat, een draagbare radio, een werphengel met molen, een zilveren Prisma horloge, een Markim treinset als greep uit die pot. zeggen genoeg en bewijzen dat het de moeite loont even een prijsvraagfor mulier te halen Men krijgt dat bij de meewerkende winkeliers die een foto van 50 x 50 cm van een Amersfoorts monu ment in de etalage hebben Of op het stadhuis bij de gastvrouw, bij het museum Flehite of bij de V VJV HANDENARBEID Dit is een aantrekkelijke wedstrijd voor mensen die knutselen, handwerken, boet seren. enz Wie eraan meedoet kiest iets dat kenmerkend is voor de oude bin nenstad van Amersfoort (een gevel, straat brug, poort plantsoen of wat dan ook) en maakt dit ftioois tot onderwerp van het moois dat hij of zij maakt van hout of klei of textiel of gips of papier-mache of metaal of leer Voor I september moe ten deze werkstukken ingeleverd zijn bij het Bureau Voorlichting op het stadhuis in Amersfoort. Men heeft dus nog een hele maand de tijd' Een jury maakt uit wie in aanmerking komt voor een van de drie prijzen f250,--, f175,-- of f 100,-- Het werkstuk blijft eigendom vande maker ot maakster De ingezonden produkten worden van 12 t/m 19 september a s. in de Markthal tentoongesteld. FOTOWEDSTRIJD De hierboven bedoelde gevels, straatjes, bruggen, gebouwen enz lenen zich natuur lijk ook uitstekend voor een kleuren- of Leusden. Vrijdagmorgen moest de Leusdense brandweer uitrukken om een heidebrand te bestrijden op de Leusderhei. Doordat een aantal militairen de beginnende brand grotendeels ingedamd hadden kon de schade aanzienlijk beperkt worden, zodat de Leusdense brandweer geen verdere assistentie behoefde te vragen. Foto: Janus Visser. zwart wit foto of dia Wie aan dit prijs schieten meedoet, kan een geldbedrijf winnen variërend van f 250,-- tot f 100,--.. De foto of dia moet vóór 1 septembep bij het Bureau Voorlichting op het stadhuis zijn Het vereiste formaat van de foto% (niet opgeplakt) is minimaal 18 x 25 cm, van de dia's (ingeraamd) 24 x 36 mm. Ook alle ingezonden toto s en dia's zul len van 12 t/m 19 september as in de Markthal worden geexposeerd SCHOOLPROJECTEN Alle basisscholen in Amersfoort hebben een projectenboek over de Amersfoortse monumenten ontvangen Een boek dat velë mogelijkheden biedt tot creatieve pres taties Ook deze worden vóór 1 september a s op het stadhuis bij Bureau Voorlich ting verwacht De school of klas die het mooiste projekt vervaardigt staat een reisje naar Orveltc (OV.) te wachten., TENTOONSTELLING Te beginnen op vrijdag 12 september tot en met vrijdag 19 september wordt alles wat de deelnemers aan handenar beid- en fotowedstrijd en schoolprojecten hebben gewrocht, tentoongesteld in de Markthal te Amersfoort Die werkstukken bevinden zich dan in het professionele gezelschap van Kunst (met grote K) van Amersfoortse beeldende kunstenaars Natuurlijk hebben ook hun creaties be trekking op Monument Amersfoort Een van de vele aantrekkelijke kanten van deze tentoonstelling is dat iedereen er kan kopen en verkopen als hij dat wil Voor alle inlichtingen kunt u terecht bij het Bureau Voorlichting, stadhuis, tele-: foon: 36324 „Ik ben erg moe, Mathilde, ik heb de hele dag op kantoor gedicteerd'

Leusder Krant | 1975 | | pagina 5