LEUSDEN-ZUID: inderen organiseerden eslaagd pleinfeest astoor Van Wee jubileerde Mgr. W. van Bekkum veertig jaar priester Oranjevereniging Leusden organiseert vossejacht, puzzeltocht en taptoe Ingezonden: 26 JAAR KWF VOOR DE KANKER BESTRIJDING PREDIKBEURTEN y nriNDERDAG 21 AUGUSTUS 1975 !^nd leusder krant 1.EUSDEN/ZUID - Ook in Leusden- uid zijn er pleintjes te vinden waar Jle bewoners goed met elkaar kunnen [pschieten, en waar de gedachte van ~3c>etingsount, ais d00r architekt buflerhoek bedoeld, betekenis heeft iekfegen I /o hadden kinderen rond de Oranje- "^1 evenals vorig jaar in de zomer- [nt ie, vrijdag 15 augustus een plein- georgaruseerd. Een week lang zij met voorbereidingen daar- jb.ezig De ouders mochten zich er Hetmiee bemoeien De kinderen wilden lies zelf doen. [Hrst gingen zij aan alle bewoners Inliet pleintje vragen of die er geen aar tegeq-hadden, dat zij het grij- Leusden-Zuid. Kinderen uit de omgeving van de Oranjelaan hadden vrijdagavond een grandioos pleinfeest, vrijdagmorgen waren zij tesamen druk bezig om het pleintje in bonte kleuren te schilderen. Foto Janus Visser ze tegelpleintje gingen beschilderen met felle kleuren verf om het een wat fleuriger en feestelijker aanzien te geven De toestemming tot deze plein- dekoratie werd allerwegen gegeven, de geste van sociaal bewustzijn werd door de bewoners zeer op prijs ge steld, en door de pedagogen onder hen heimelijk toegejuicht. De kinderen kregen van één der vaders potten verf. en beschilderden het pleintje met de meest fantastische slangen en grillige figuren. Een meis je van twee werd zo enthousiast, dat ze met de verfkwast ook haar blanke klompjes bewerkte! PARASOLS Langs de kant van het pleintje stel den de kinderen parasols op met kam- peertafeltjes, en ze versierden alles met bloemen en guierlandes. Zo ont stonden er allerlei stands, waar kinde ren en ouderen voor 10 cent naar hartelust op blikken konden mikken, naar een snoepje konden happen, touw tje konden trekken, met een dobbel steen een zes konden proberen te gooien. De kinderen hadden ook raad- spelletjes georganiseerd met prijzen, die 's avonds bij het kampvuur bekend zouden worden gemaakt Van een leuke zelfgemaakte pop moest de naam wor den geraden Saskia, Irma, Yvette? Nee hoor, de pop bleek Door te heten, en één meisje had deze naam gera den, hoewel ik vond dat de mevrouw die Saar raadde vreselijk in de goeie richting had gedacht In een glazen pot zaten precies 354 gekleurde knik kers, en ook hiervan werd 's avonds het resultaat onder grote bijval aan de gelukkige bekend gemaakt. Toen ik aan het meisje met de grote dobbelsteen vroeg wat ze met de centjes gingen doen, deed ze me dit keurig uit de doeken. Zij zat met een heus geldkistje voor zich ,,We doen aan het eind alle dubbeltjes bij elkaar in mijn kist. En dan betalen we eerst de verf terug, en we betalen het meisje dat de kadootjes kocht. Wat er dan overblijft verdelen we onder de kinderen, die in de stands hebben ge zeten". Ouderen deden suggesties om bad- mintonsets te kopen voor gemeen schappelijk gebruik op het pleintje TONEELSTUK Toen iedereen 's avonds zich had uitgeleefd op de vele speeletjes, en de door de kinderen gepofte mais nor nageurde over het pleintje, gingen de kinderen over tot het opvoeren van een toneelstuk, dat ze zelf hadden be dacht Het speelde in een ziekenhuis, en deze entourage gaf aanleiding tot allerlei verwikkelingen tussen ver pleegster. patiënten en artsen. Een één van de patiënten kreeg pas goed een ongeluk, toen zij weer helemaal opge knapt. het ziekenhuis kon verlaten In de zandbak waren stenen en takken klaar gelegd, en tenslotte werd het kampvuur aangestoken met de tuin- kaarsen, die inmiddels overal in de rondte waren neergepoot. Er werd gi taar gespeeld, gezongen, er werden worstjes geroosterd, en het was er erg gezellig. De ouderen hielden het heel lang vol Ook al omdat het weer, dat in Nederland het buitengebeuren heel vaak in het water laat vallen, in deze augustusmaand zich eens van zijn zomerse k&ntjjiet zien. Leusden-Centrum. Dat de receptie van oud pastoor C. v. Wee wegens zijn 50-jarig priesterfeest, door velen bezocht werd getuige dit plaatje waarbij een lange rij wachtenden buiten op hun beurt wachten. Foto Janus Visser onzer verslaggevers) - De parochianen van de zijn hun vroegere pastoor, C. van Wee nog helemaal niet Dat bleek het afgelopen week- toen de emeritus-pastoor. priesterfeest vierde, mensen bezochten de eucha- waarin de heer Van Wee terwijl er ook grote belang voor de mogelijkheid om met zijn gouden jubi- nchtten parochianen ereboog op voor de Jozef- het weekend werden er feestelijke eucharistievieringen opge dragen. In de mis van zondagochtend ging de jubilaris zelf voor. Na afloop was er in de hoeve tegen-^ over de kerk gelegenheid om de heer Van Wee te feliciteren Een lange rij belangstellenden moest buiten op zijn beurt wachten. Talrijke parochianen, die bij hun huis de vlag hadden uit hangen, drukten de oud-pastoor de hand. Ook waren er vertegenwoor digers van kerkelijke zijde om de gou den jubilaris te feliciteren. Het ge meentebestuur werd onder meer ver tegenwoordigd door burgemeester A. H. van der Post en zijn echtgenote. Ook oud-burgemeester Buimng was aanwezig. Leusdeu-Centrum Onder de velen die oud-pastoor C. v. Wee kwamen gelukwensen met zijn 50-jang priesterfeest, behoorden ook burgemeester mr A. H. van der Post en zijn echtgenote en oud-burgemeester Buimng. Foto Janus Visser LEUSDEN - De Oranje Vereniging Leusden biedt op zaterdag 30 augustus de bevolking de volgende evenementen aan: ln de voormiddag wordt in de wijk Leusden-Zuid voor ieder belangstel lend kind van 6 t/m 12 jaar een .Vossejacht" gehouden. De kinderen zullen daar dan een bepaald aantal .vossen" personen moeten zoeken die gewoon of ongewoon werk aan het doen zijn Tussen 9.30 en 10.30 uur kunnen de kinderen zich melden bij de Chr. Basisschool aan de Prinses Beatrix- laan waar hun dan een kaart met ge gevens hoe het gedaan moet worden enz. wordt versterkt. Voor die kinderen welke de meeste ..vossen" hebben gevangen worden leuke prijsjes beschikbaar gesteld Dit nog weer in bepaalde leeftijdsgroepen De prijsuitreiking is uiterlijk 12 15 uur, ook bij de genoemde school. De vossen moeten door de kinderen worden gezocht en niet door de ouders Moch ten de weersomstandigheden het vos sen vangen" nipt toelaten dan wordt als alternatief vanaf 10.00 uur in het Jongerencentrum ,,De Til" aan de Hamersveldseweg 30 in Leusden Cen trum een Bingospel voor deze kinderen verzorgd In de namiddag wordt voor iedere be langstellende vanaf 13 jaar een Wan- delpuzzletocht in en om Leusden-C. gehouden. De starttijd hiervan is tussen 14.00 en 15 00 uur vanaf het Jongeren centrum ..De Til", boven reeds ge noemd Het mede brengen van een pen is hiervoor wel noodzakelijk. Deze tocht zal een puzzletocht zijn maar ook weer niet te moeilijk van opzet.,1 Ook voor deze tocht worden prijzen be schikbaar gesteld. De prijsuitreiking hiervan is zo spoedig mogelijk na af loop. Tenslotte wordt 's avonds om 20.3C op het terrein achter de bejaarden- woningen aan de Asschatterweg, waar het reeds eerder ook plaats vond een Taptoe geboden door de gezamelijke muziekverenigingen ..Lusiduna" uit Leusden, „Door Wilskracht Sterk", uit Achterveld en Cecillia" uit Scher- penzeel. Deelname aan de Vossenjacht-Wan- delpuzzletocht en bezoek aan de Tap toe is Gratis. De Oranje Vereniging biedt de bevolking dit graag aan, maar hoopt wel dat nog meer inwoners lid zullen worden. Eventuele nadere mede delingen volgende week en op raam biljetten. ACHTERVELD - Gisteren 18 augustus 1975 herdacht Mgr. W. van Bekkum de dag dat hij voor veertig jaar geleden te Teteringen tot Priester werd gewijd. Hij was de zoon van de Achterveldse koster G. van Bekkum. Op 29 augustus 1935 droeg hij in de nieuwe Sint Jozef kerk van Achterveld zijn perste plerhti- ge H. Mis op. Daarna vertrok hij als Missionaris naar Flores en werd er in 1951 tot Missiebisschop gewijd. Momen teel woont de jubilaris in Zwitserland. Traditiegetrouw was Achterveld ge heel versierd toen de jonge Priester op blijde wijze zijn intocht maakte in zijn geboortedorp en er op 29augus tus 1935 zijn eerste Plechtige H Mis opdroeg Als Missionaris vandeS.V.D (Sociëtas Verbii Divini) trok hij op 28 augustus 1936 naar het toenmalige - voorheen Nederlands Oost Indische-ei- land Flores Bijna vijftien jaar arbeid de hij er onder inheemse bevolking. Het was in juni 1951 dat Paus Pius XII. Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli, het eiland Flores (voormalig Nederlands Oost Indië) in drie Vica riaten (ambt of rechtsgebied) verdeel de Pater Willem van Bekkum,geboren Achterveld, werd aangesteld tot Apos tolisch Administrator Missiebisschop, over het Vicariaat Ruteng. het Weste lijk deel van het eiland, het Mang- garaigebied Pater J Karsten S.V D tekende toen o.in aan: ..Toen het lang verwachte bericht kwam. dat er op Floress (de meest bloeiende missie van Indonesië) drie nieuwe Bisschopen be noemd waren, klonk er een vreugde lied langs de dicht begroeide berghel lingen van Manggarai. Het bericht .liep'langs de kronkelpaadjes van het dorp naar dorp. de man op het paard hoorde het van de jongen die rijst was gaan verkopen in de stad en hij zei het weer verder aan de vrouw die in haar tuintje zat te wieden. Na enkele dagen wisten ze het tot in de verste gehuchten op de meest ontoegangelijke bergtop, we hebben een eigen geeste lijke Vader. Bisschop van Bekkum. Het is nog enkele dagen voor Pinksteren en alle wegen en paadjes zijn vol blijde mensen, die op wegzijn naar het feest schoolkinderen, adathoofden, mannen en vrouwen. Voor sommigen was het een voettocht van twee tot drie dagen' En verder gaat het feest Er is een lange kleurrijke gevarieerde groep van honderden ruiters, verenigingen met vlaggen en fluitkoren Hoog bezoek van de nieuwe Bisschop Willem van Bek kum en verder Radja Thomas da Sil- va als hoofd van de Daerah Flores en Radja van Manggarai Constantinus Ngambut Toen begon de wapperende vloed van zingende, dansende, fluit- spelende mensen vooruit te schuiven, de dansers in oude adatkleren, de hoofddoek hoogopgebonden met sierlijke krissen in de gordels, allen dansen op de maat van de gongslagen. Voeten met belletjes, springen en stampen op en neer De fluitkoren zingen na- kat ge ae ooo ae naka Bapa tite ga, laten we feestvieren ter ere van onze vader De volgende dag staan er meer dan zevenduizend mensen op het plein en allen ontvangen de H. Communie. Zestig Priesters zijn aanwezig en de ceremoniën werden iu de Indonesische taal verklaard. Na de uitbundige blijde mooie feestdagen zit Missiebisschop W v Bekkum in zijn kamer en bezint zich over de problemen van zijn Vica riaat met biina 200 000 inwoners. Hij kwam o m in 1952 voor geruime tijd met verlof naar o.a. Nederland toe Op zaterdag 2 augustus had in Achterveld de plechtige ontvangst plaats van Mgr. W v. Bekkum, Apostolisch Vicaris van Ruteng Daags erna cele breerde Zijne Hoogwaardige Excellen tie een Pontificale Hoogmis Doorde Pa rochie werd hem een fraaie Bisschops staf van de edelsmeden Brom uit Utrecht aangeboden. Hij trok enkele keren naar Rome toe om er met hoge Kerkelijke Autoriteiten te spreken over o.m. het gebruik van de eigen volkstaal tijdens de H Diensten Zijn gedegen weten schappelijke uiteenzettingen in de Uni- versitietsstad Padua-Padova (Italië) bracht goede ontwikkelingen teweeg. En kele jaren geleden ging hij wonen in Zwitserland en studeert er tot welzijn van de R.K. Kerk. In 1974. tijdens het driehonderdjarig bestaan van de Parochie, droeg hij in concelebratie met de Achterveldse Priesterzonen de Plechtige H Mis op. Mgr. W. van Bekkum geniet nog een goede gezond heid en stelt zich nog steeds in dienst van de gelovigen. (buiten de verantwoordelijkheid van'de redaktie) Het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding bestaat 26 jaar. In 1974 werd het 25-jarig bestaan her dacht in de Westerkerk in Amsterdam, waarbij de diepgemeende wens werd geuit dat een volgend jubileum niet meer ncdig zou zijn. Op 29 november 1974 werd met een grootse televisieuitzen ding door de NCRV, de grootste inza- melingsaktie ooit in Nederland gehou den, onderstreept. De aktie „Geven voor Leven" werd door het Nederland se volk gesteund op een manier zoals dit alleen inNederland mogelijk is. Niet alleen de ruim 70 miljoen die bijeen werd gebracht stemde tot vreugde en dankbaarheid. Het feit dat ons volk hiermede bewees dat het diepe ernst maakt met de aanpak van het kan- kerbestrijdings-vraagstuk is minstens zo verheugend. Daarom ziet het Koningin Wilhelmina Fonds met bijzonder groot vertrouwen de komende kollekte tegemoet, die zal worden gehouden tussen 18 en 30augus tus a.s. Een kollekte die nog steeds noodza kelijk is. Er is wel een enorm bedrag binnengekomen uit Geven-voor-Leven, doch dat is in de eerste plaats bestemd voor een meer-jaren-plan op het ge bied van kanker bij jeugdigen. En hoe wel de algehele kankerbestrijding daar van natuurlijk zal profiteren, moet het werk op al het andere gebied kunnen doorgaan. Zal zelfs moeten worden uit gebreid Vele jaren en vele miljoe nen zullen nog nodig zijn om de lopen de projekten tot een goed einde te brengen. Dat goede einde is: het ver lossen van de mens van de voortduren de dreiging van de vijand Kanker Wanneer u dus binnenkort een kollek- tant ontmoet, op straat of aan uw huisdeur, geef dan met gulle hand om dit goede einde van het gehele kankervraagstuk te bespoedigen. Geef Het kan ook per giro: nummer 26000, KWF, Amsterdam. Elk bedrag is wel kom, maar graag zoveel als u missen kunt. Het is ook voor uzelf' LEUSDEN/ZUID Herv. Kerk/Geref Kerk 10 00 u.: ds Weernekers (Herv.), 18.30 u. geen dienst. LEUSDEN/CENTRUM Herv Kerk/Geref. Kerk; 9.15 u. ds. Kooman (Herv.); 10.45 u. dé. Kelder (Geref.); 19.00 u.. ds. Weernekers (Geref -Herv.). ACHTERVELD Ned Herv. Kerk- zo 24 aug 9.00u ds. P. de Jong. Lunleren. R.K Kerk. zat. 23 aug. 19.00 u. en zo. 24 aug 8.00 en 10.00 uuij. vriendelijk" Patpr W van Bekkum SVD vertrok op 28 augustus 1936 vanuit zijn geboor teplaats Achterveld als Missionaris naar het toenmalige Nederlands In dische eiland Flores.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 7