Zomer begint bij Umefa in december ER JAAR IN LEUSDEN in de gemeente Leusden 1 bcRPAG AUGUSTUS 1975 LEUSDER KRANT Blik in de fabriekshal met in het midden en daarachter de vier haringstans- ines. Productie 20 miljoen per jaar! lUSDEN/CENTRUM - Umefa is in •land één van de toonaangevende ;anten van onderdelen van kam- tenten, zoals aluminium tent- en •kken, van frames voor caravan- tnten, ringen, spanners, tentha- in en -pennen in diverse modellen igtes. Deze worden geleverd zowel }oot- als in zelfbedieningsverpak- Tent- en nokstokken worden in B en driedelig en in verstelbare ndelige uitvoering vervaardigd. Klere bekende Umefa-kampeerar- D$[en zijn roestvrijstalen campmg- Brnuizen, aluminium kampeer- fels, keuken-units, pannensets, Bketels en hèt apparaat voor luie ^B-wende kampeerders: de waterboy, ;emakkelijk uitneembaar wagentje 40-liter waterkannen moei te vervoeren Dit is zo ongeveer nhef van het Umefa-prospectus, als je het e.e.a bekijkt vanuit het int van het totale levenngspro- a op recreatief gebied (men ver- Igt als toeleveringsbedrijf ook elen voor de rijwiel- en andere duslrieén) is het Leusdense bedrijf pderland zeker en in Europa vrij- leker het grootste productiebedrijf pr recreatiegebied I IN 1945 BEGONNEN ■vader van de huidige directeuren let bedrijf (David en Nico Crull) werkte tot aan het einde van de laatste wereldoorlog bij Verblifa in Utrecht. Dat grote metaalwarenbedrijf vervaar digde o.m. aluminium doppen voor melkflessen. In de oorlogsjaren werd van overheidswege een zeer vergaande concentratie van zuivelfabrieken door gevoerd, met als gevolg, dat enerzijds het aantal ojxirachtgevers van het toe leveringsbedrijf afnam en anderzijds de grote nog resterende combinaties hun flessendoppen, melkblikjes en an dere emballage lonender in eigen be heer konden produceren. Pa Crull, die bepaald niet op zijn achterhoofd was gevallen, kocht na de opheffing van zijn afdeling bij Ver blifa de tot werkloosheid gedoemde machines op, vóórdat die als zijnde overtollig naar Duitsland werden afge voerd. Hij redeneerde, dat deze ma- chineriën vlak na de oorlog in het leeg geroofde Nederland nog best te verko pen waren. Zijn handel in machines werd evenwel al snel omgezet in een productiebedrijf. Hij had de pers- en stansmachines toch staan en zolang ze niet verkocht waren, konden ze een welkome bijdrage leveren aan de in komsten van de heer Crull. Er was op dat moment belangstelling voor aller lei artikelen en de haarspelden en het schoenzolenbeslag, de hoofdpro ducten van het nieuwe bedrijfje, vlogen de deur uit. UMEFA Het fabriekje moest natuurlijk ook een naam hebben. Niet alleen vanwege de identiteit, maar briefpapier en re keningen met een indruk makende naam, werkten nu eenmaal beter dan een bladzijde uit een schoolschrift en zo werd in Utrecht Umefa geboren De 0 MILJOEN HARINGEN inkopen en derhalve eveneens, dat er meer geproduceerd moet worden om aan de te verwachten vraag te kunnen voldoen. ENORME AANTALLEN Maar ook in het afgelopen seizoen werden enorme aantallen Umefa-arti- kelen vervaardigd. Wat zegt U bijvoor beeld van de circa 20.000 keukentafels in diverse uitvoeringen of van de ruim 30.000 kooktoestellen? Nu is koken en dus ook een gasstelletje een nuttig en plezierig bijverschijnsel van het kamperen, maar 30.000 stuks blijft toch wel een hele boel Ook het aantal van 5.000 droomhuisjes (een speelhuisje van tentbuis en plastic) voor kinderen is een niet te verwaarlozen meenemer- tje Werkelijk astronomisch waren de aantallen tentharingen, die het voorbije seizoen de Leusdense fabriek verlieten. Niet minder dan 20 miljoen! Umefa maakt haringen van 14 tot 50 cm (eigenlijk eerder een kabeljauw dan een haring!). Een gemiddelde lengte van 20 cm. is niet overdreven, hetgeen wil zeggen, dat als je al die harinkjes en haringen netjes achter elkaar zou leggen, een totale lengte van 4000 km zou worden bereikt. Dezelfde afstand als die van Boekarest naar Lissabon, Europa op zijn breedst! Ook tentbuis ging er uit als honingkoek en wel tot een totale lengte van 1500 km., nog altijd de afstand van Leusden naar Bar celona en vacantiegangers naar het Iberisch schiereiland weten wat een eind dat is. De hoeveelheid kleingoed zoals ringen, baken, ogen, veren enz. was gewoon niet te tellen Mogelijk wordt dat spul ook niet geteld, maar gaat het per gewicht de fabriek uit. De Utrechtse Metaalwaren Fabriek heeft een stevige greep op de Neder landse markt. Bovendien wordt 35 tot 40% van de productie uitgevoerd naar een 20-tal landen, waarvan West-Duits- land, Engeland, België en de Skandi- navische landen de belangrijkste af nemers zijn. U ziet Umefa-artikelente koop van IJsland totenmetZuid-Afrika en van de Verenigde Staten tot en met Cyprus. Het Leusdense bedrijf onder houdt de internationale contacten voor een groot deel via de belangrijke Euro pese sportartikelenbeurzen (Keulen, Parijs, Rotterdam, enz De beide directeuren van Umefa hebben elk een eigen, maar op elkaar afgestemde taak. David, de oudste, behandelt de totale in- en verkoop en broer Nico zorgt, dat het productie apparaat blijft draaien. Elk van hen heeft ook zijn eigen domein. Het kan toor in de showroom, waar alle Umefa- artikelen overzichtelijk zijn uitgestald (een namaak haantje aan de grill ont brak niet) is de residentie van de commerciële directeur In het hoofd kwartier van het technische opperhoofd neemt de grote tekentafel een domine rende plaats in Hier worden o m. de naam is afgeleid van Utrechtse Me taalwaren Fabriek. Gaandeweg veran derde de onderneming in een toeleve ringsbedrijf voor de rijwielindustrie. Er werden bijvoorbeeld lampehaken en bandenafnemers geproduceerd handige klem, die tevens kon dienen als handgreep. Een leuk artikel, dat echter nogal wat plaatsruimte vroeg Op een gegeven moment moest een flinke partij bijna gereed gekomen pannen buiten worden opgestapeld. Ter voorkoming van weg- of omwaaien werden de bovenste pannen gevuld met water. Een doeltreffende maatregel, dat wel, doch alleen zolang het niet vroor, want dan had je een hele klus aan het ontdooien van de ingevroren pannetjes. NAAR LEUSDEN Toen het pand in Driebergen defini- maal verband met de aard der produc ten. Daarom wordt ook een deel der productie buitenshuis gemonteerd en afgewerkt, bijvoorbeeld in werkplaat sen voor minder validen. Voor zover mogelijk is het fabrikageproces in Leusden geautomatiseerd, d w.z dat standaardmachines d.m.v. een eigen schema geprogrammeerd werken, zodat één bedienaar met gemak drie of vier machines aan de praat kan houden. Umefa werkt normaal met een per soneelsbezetting van zo'n 30 man Be drijfsleider J. D. Gruteke vindt het wel eens een probleem, dat in Leus den en omgeving zo moeilijk aan Ne derlands personeel is te komen. Spe- Container vol pannetjes, wachtend op een passend dekseltje. tief te klein geworden was, volgde een nieuwe verhuizing. Ditmaal naar het industrieterrein met spoorweg- aansluiting aan de Ambachtsweg in Leusden Die spoorwegaansluiting heeft echter nooit veel te betekenen gehad en momenteel zelfs helemaal niets meer. In 1964 kwamen de gebroeders Crull met hun Utrechtse Metaalwaren Fa briek in een flinke bedrijfshal van 60 bij 20 meter en dat was een hele verbetering. Maar nu, ruim 10 jaar later, is de beschikbare vloeropper vlakte al weer uitgebreid tot circa 2700 m2. Doch om te zeggen- gut, wat een zee van ruimte! Neen, dat niet en er wordt al weer zwaar gepiekerd over een verdere expansie Door een rationele maar toch lo gische opstelling van de machines kan men nog vooruit. Om geen stagnaties in de productie te krijgen, moet echter wel tijdig rekening gehouden worden met in de toekomst te nemen maatre gelen Men heeft niet te klagen over de medewerking van de zijde van het gemeentebestuur, hoewel van een voor uitstrevende houding van onze bestuur ders beslist geen sprake is. Veel werk in de fabriek bestaat nog uit handwerk, maar dat houdt nu een- ciaal voor de bediening van het machi nepark, hoewel het toch geen uitgespro ken zwaar werk is en beslist ook geen vuile arbeid. Daarom heeft men een aan tal buitenlandse werknemers in dienst genomen. Een probleem daarbij is de lange zomervacantie (soms tot drie maanden) van deze mensen. Bepaald een ramp hoeft dat echter ook weer niet te zijn, omdat het in deze tijd van het jaar in het aan seizoensarbeid gebonden bedrijf toevallig niet overma tig druk is. Eigenlijk begint bij Umefa in decem ber reeds de zomer van het volgende jaar Om alle bestellingen op tijd te kunnen afleveren is de periode van november/december tot en met juni de drukste tijd. Daarna loopt het wat terug. De uitzonderlijke warme en droge zo mer van dit jaar (overigens een uit stekende kampeerzomer; heeft ook ge volgen voor Umefa. De verkoop van sportartikelen liep dit jaar langer door dan anders, met als gevolg, dat de winkels in die artikelen vrijwel hun gehele voorraad hebben kunnen verko pen. Dat betekent ook, dat de detaillist voor het komende seizoen meer moet In 1953 kreeg Crull een machtige order om een zeer groot aantal jiffy- stands te gaan maken. U kent ze wel, die éénpotige opklapbare rijwielstand aards, die nu nog algemeen gebruikt worden. Die order was wel leuk, doch het „fabriekje" in Utrecht was er niet op berekend. Het was veel te klein en met enige moeite en veel geluk kwam Umefa in 1953 in Driebergen terecht. Daar werd de order keurig uitgevoerd. De inmiddels afgestudeerde zoons David en Nico Crull kwamen in 1954 in het bedrijf van hun vader en met dit frisse bloed in de onderneming werd naarstig uitgezien naar vergro ting van het assortiment. Dat was be paald wel nodig ook, want in die jaren sukkelde de rijwiel- en bromfietsin dustrie flink achteruit. De auto werd gemeen goed voor zeer velen en door die auto-explosie en de steeds meer in zwang komende vrije zaterdag be woog de mens zich gemakkelijker veel verder van huis. De massa-motorisering ging door en bracht ook een enorme groei te weeg in het kamperen. Velen moesten toen zo nodig een tent hebben en in die richting zochten en vonden de gebroe ders Crull de nieuwe koers van het bedrijf. Vader overleed in 1954 en beide zoons kwamen aan het roer van de zich regel matig en flink uitbreidende Umefa. De productie van metalen tentharingen en andere kampeerbenodigdheden liep goed en de artikelen werden uitstekend verkocht. Ten tweede male dreigde de behuizing van het bedrijf te krap te worden. Intussen was men ook begon nen met de vervaardiging van z.g. pannensets drie of eventueel meer in elkaar passende pannen met een Nico Crull, de technische directeur. programma-gegevens voor de verder automatisch werkende machines be rekend en keurig op een rijtje gezet. De eigen gereedschapmakerij is de schakel tussen tekenbord en machine. Het hele bedrijf is een onderneming van grote precisie Ieder gaatje in elk stripje metaal moet exact geponst worden, zodat straks bij de montage alles precies op zijn plaats komt. Hoe minder afval van materiaal, deste min der onkosten en (hopelijk) deste meer winst. Juist in de sector kostenbewa king moet men bijzonder attent zijn. Op dit machientje worden aluminium - platen gevormd tot bodems en deksels van kooktoestellen dekseltje meer of minder kijkt men bij Umefa niet. Het gaat vandaag de dag niet enkel meer om de vervaardiging van een product. Het hoeft ook niet persé goed-! koop te zijn, als het maar goed is enl niet te duur Zelfs een kampeerder,) zo op het oog vaak misschien een wat) onverschillig iemand met meer aan dacht voor zon, zee en/of zand dan| voor een tentharing of een waterketel-; tje, is tegenwoordig zeer prijs- en' kwaliteitsbewust Ook de geachte con-J currentie slaapt niet en loert opiedérei mogelijkheid om tot zaken te komen.j Daarom is het beslist noodzakelijk om, als je eenmaal een goede naam hebtj verworven in een bepaalde branche, die naam onder alle omstandigheden waar weet te maken. Umefa is een begrip geworden op het gebied van tentonder delen en kampeerbenodigdheden en de- heren Crull zijn vast besloten om het f zo te laten PC., I M

Leusder Krant | 1975 | | pagina 9