Van vlak plaatmateriaal naar bolvormige voorwerpen in de gemeente Leusden O Het bedrijf aan de Ambachtsweg 2, te Leusden. LAAT-VORM WERD PLAVO 3cd den dat aan de Ambachtsweg 2 ieder plaatmateriaal verwerkt wordt, mits het van grondvorm maar rond is. En als dat niet het geval zou zijn, dan maken ze het wel rond ABRAHAM GEZIEN SDEN/CENTRUM - Vooraan op lustrieterrein aan de Ambachts een bord met de naam ivo'' aan de gevel van een der evestigde bedrijven. Die naam niet slecht, maar zegt verder I of niets over wat er achter de e| wordt gedaan of vervaardigd, ft ook niet volgens de heerH. J. r, die in het bedoelde bedrijf [emoedelijke wijze de secpter want er wordt in feite niets Jkt voor de direkte verkoop. Het toon een toeleveringsbedrijf voor iwarenfabrieken. Dat zwaaien met ipter moet u ook niet zo ernstig Toevallig is de heer Schrijer wel de eigenaar van het bedrijf, maar H hem daar bezig ziet, zou je het Keggen. Hij doet precies hetzelfde ■lis alle anderen, die daar wer en heeft gewoonlijk net zulke vuile rte handen. Misschien nog er- BijPlavo wordt forceer-, dieptrek-, amp- en perswerk verricht uitplaat- ftteriaa 1 van blik. ijzer, aluminium, lestvrij-staal. messing, roodkoperen lom zo maar eens wat metalen te noe- lie verwerkt worden. Wij kregen •rondstoffenlijst in volgorde van ~»p naar duur, wat de kostprijs be- ">ewel het woord goedkoop eigen- let meer van deze tijd is Metaal de laatste jaren schreeuwend duur ge en dat is dan ook de reden, dat [uur gezorgd wordt voor zo wei delijk afval en zelfs dat wordt tggegooid. maar gesorteerd en igen tot er zich een koper voor lltf werkzaamheden in het bedrijf de heer Schrijer worden uitge- Hlvolgens opdrachten van der- h. die de produktie van Plavo (af leid van Plaat-vorm) verder el- prwerken of monteren in hun tikelen Het leek ons wat te lend. als je je eigen eindpro- pt aflevert, doch je went aan in ook daaraan. Zeker als je edfi redelijke boterham mee kunt öien in feite kan gesteld wor- Onlangs heeft de heer Schrijer sr. Abraham gezien. Ruim 50 jaar ge leden werd hij in Kampen geboren Hoe mooi het overigens ook was in die oude Hanzestad, als het om werkgelegen heid ging was je vrijwel uitsluitend aangewezen op de sigarenindustrie of op het metaalbewerking- en emailleer- bedrijf B K. In 1939 kwam de Schrijer van school Hij was toen een jochievan 14 en had nog geen idee in sigaren, zodat hij bij B.K terecht kwam. Zijn allereerste loonzakje heeft hij nog al tijd bewaard Alleen was het jammer, dat er niet meer in zat dan een rijks daalder en een kwartje, hoewel je des tijds met enig overleg van die f2,75 toch nog wel het een en ander kondoen. De tijden zijn in tussen wel wat ver anderd. Al vrij spoedig brak de laatste we reldoorlog uit en vooral metaalbe werkers maakten een beste kans om door de bezetters te worden ingescha keld bij de Arbeitseinsetz in Duits land U kunt zich voorstellen, dat Schrijer daar weinig behoefte aan had. Kampen was in die tijd nog min of meer een eiland en de bevolking hing sterk aan elkaar Een uitstapje naar Zwolle werd vaak nog gezien als een buitenlandse reis en Duitsland lag nog veel verder weg. Schrijer trok zich terug inde Noord oostpolder Daar werd hij achtereen volgens houtdraaier, tuindersknecht en onderduiker Na afloop van het krijgs gewoel werkte hij nog een tijdje op een houtzagerij, maar de metaalbewerking trok hem toch het meeste aan, zodat hij maar terugging naar B K Eigen lijk stond toen al vast, dat de heer Schrijer zijn pensioen niet als werk nemer zou halen Hij speelde al met de gedachte aan een eigen bedrijf 21 jaar lang is de heer Schrijer zelf standig ondernemer In die tijd heeft hij zich meermalen afgevraagd, hoe of dat mogelijk was. vooral met alle bemoeie nissen van buitenaf Dat het goed loopt in de zaalc is wel aan te tonen Hoewel het slechts gaat om niet al te grote onderdelen en toeleveringsartikelen, wordt er toch heel wat materiaal ver werkt Aan aluminium bijvoorbeeld zo'n 30.000 kg per jaar en ook de ruim 5 ton koper zet je niet zomaar eventjes opzij In de beginjaren beperkte de produktie van Plavo zich hoofdzakelijk tot het ver vaardigen van souvenirs. Kant enklare produkten in meer dan honder.d variaties Toen daar langzamerhand de klad in be gon te komen, o m door de concurrentie uit het Verre Oosten, ging men zich meer richten op verlichtingsartikelen, in opdracht van de grote warenhuizen Maar ook dat bleef geen vetpot en gelei delijk schakelde Plavo over op de pro duktie van toeleveringsartikelen voor derden Er worden thans grote hoeveel heden stormkragen en windranden ge maakt voor de verwarmingsindustrie Ook onderdelen voor spotlights en speci ale reflectoren voor ziekenhuisverlich- ting, kappen voor moderne en .antieke" straat- en tuinlantaarns, allerlei di rekte- en indirekte binnenhuis- en re- clameverlichting (o m de kegellampen van PPM-bowling), enz. Voorts sier- pijpjes voor auto-uitlaten, dienbladen, asbakken, vaasjes en pullen Op weer een heel ander vlak liggen het uitgebreide assortiment prachtige sportbekers en de voer- endnnkbakken voor pluimvee, al of niet voorzien van doseertoestanden en voorts allerlei zaken in speciale op dracht Wij schreven het reeds: je kunt het zo gek niet bedenken, of Plavo maakt het Als de grondvorm maar rond is Plavo heeft natuurlijk ook een ge reedschapsmakerij voor het in eigen beheer vervaardigen van de mallen, die voor de produktie nodig zijn. Dit is ook de afdeling, waarin de Schnjers graag experimenteren, op zoek naar verbeteringen in de werkmethode. Vaa lukt dat ook en zo hou je de verbete ringen ook buiten het bereik van de concurrentie. Voor het woord ..for ceren" (de voornaamste bezigheid in het bedrijf) bestaat eigenlijkgeen goede Nederlandse vertaling De Duitsers noemen het ..Metall-drucken" en dat benadert de realiteit meer dan het Nederlandse (af)dwingen Het is ei genlijk niets meer dan het onder een zekere druk vervormen van vlakke plaat tot een meer of mindere bolle vorm en als je de Plavo-mensen zo bezig ziet met een lampevoet, een spie gel reflector of waarmee dan ook, kun je de groei naar de uiteindelijk vorm heel goed volgen Het lijkt zo eenvou dig en volgens de heren aan de Am bachtsweg is het ook niet zo moeilijk, als je het tenminste goed doet met ge leidelijkheid, met zorg en met een wel zeer vaste hand Forceren is geen uitvinding van de laatste tijd. Aan het begin van onze jaartelling wisten de Grieken en de Ro meinen er al raad mee, getuige de bij opgravingen gevonden voorwerpen uit die tijd. Het is geen bijzonder zwaar werk in de werkelijke betekenis van )ok deze prachtige sportbekers vonden hun oorsprong in het Leusdense bedrij. neer h. j Schrijer, het opperhoofd van Plavo en in verband daarmee ging hij in op een advertentie in de Zwolsche Courant Een groot metaalwarenbe- drijf in Tiel zocht een paar forceer- ders Dat leek een mogelijkheid tot verdere technische ontwikkeling en Schrijer was blij, dat hij werd aan genomen Een probleem was nog, dat ze er thuis niets van wisten en hoe vertel je dat aan je ouders? Zeker in het Kampen van toen Dat de Tielse fabriek in een Zwolse krant adverteerde, lag wel voor de hand In die jaren concentreerden zich de be drij ven van die aard in bepaalde gebie den van ons land. zoals bij voorbeeld in Tiel, Zeist, Den Haag e o. (Voor schoten), Hilversum, Amsterdam, Rot terdam. Kampen en Almelo. Schrijer ging dus naar Tiel Hij was amper 22 jaar en kreeg na veel gepraat ook de medewerking van zijn ouders Het was in die jaren ook een hele onderneming om van Kampen naar Tiel te reizen Met de trein, inclusief de overstapjes en wachttijden, kostte dat toch altijd nog een kleine vier uur en dan moest je onderweg niet teveel pech hebben Terwille van zijn ouders en van zijn in IJsselmuiden wonende meisje kwam onze gesprekspartner wel elk weekend naar Kampen. 3 JUNI Op 15 september 1947 was het avon tuur in Tiel begonnen, maar van toen af speelde een andere datum een zeer be langrijke rol in het leven van de heer Schrijer Zijn geluksdatum werd3juni. Voor een officiële verloving ontbrak de tijd, want het gedurig heen en weer rei zen tussen de steden aan de IJssel en de Waal begon knap vervelend te wor den Schrijer trouwde op 3 juni 1948 met zijn IJsselmuidense bruid en de jongelui gingen inwonen bij kennissen in Tiel Dat duurde op de kop af precies twee jaar. want op 3 juni 1950 kregen de Schrijers daar een eigen dak boven het hoofd Weer 4 jaar later, op 3 juni 1954, verhuisden zii naar Amers- Schrijer junior bezig met het polijsten van tinnen maatbekers. Partij Plavo-stormkragen en -windranden, gereed om ingepakt en verzonden te worden foort, waar het lang nagestreefde eigen bedrij f ineen schuurtje achter de woning gestalte kreeg Op 3 juni 1961 kocht Schrijer een eigen huis aan de Hei- ligenbergerweg inde keistad, waar hij tot 3 juni 1964 vooruit kon. NAAR LEUSDEN In zijn Tielse tijd knutselde de latere eigenaar van Plavo in de avonduren en tijdens de weekeinden zelf een forceer- bank in elkaar. Op het oog misschien niet zo mooi als een fabrieksbank, maar in de praktijk wel veel en veel bruikbaarder. Wat jedaar allemaal mee kon doen, grensde aan het onwaar schijnlijke en ditdoe-het-zelf werk was eigenlijk ook het begin van de latere gereedschapmakerij in Leusden. Op 3 juni 1964 verhuisde het for- ceerbedrijfje. dat al aardig in de klan dizie was gekomen en daardoor te klein werd naar de Hessenweg in Achterveld in het pand waar nu ..Minipack" zit Drie jaar duurde de Achterveldseperi ode en toen in 1967 het huidige pand aan de Leusdense Ambachtsweg te koop werd aangeboden kocht Schrijer het. Hij maakte het geschikt voor zijn bedrijf en heeft daar met 300 m2 vloeropper vlakte nog steeds voldoende ruimte. Dat komt grotendeels voort uit het standpunt van de heer Schrijer. die vindt dat de zaken niet verder uitge breid moeten worden Het is nu een bedrijf, dat volledig is te overzien en je werkt met een kleinere personeels bezetting nu eenmaal prettiger dan in een grote fabriek Dat verklaart tevens het feit, dat het personeel bij Plavo zeer hokvast is Neem als voorbeeld de chef °f bedrijfs leider (hoewel hij zich zo niet laat noemen) S Petersen uit Leusden. In 1954 was Schrijer in Amersfoort voor eigen rekening begonnen en reeds na enkele maanden had hij hulp nodig. Die kwam in februari 1955 in de persoon van de heer Petersen, dietotopdit mo ment nog altijd bij Plavo werkt en zoals het er naar uitziet, zal in die toestand Van dit, van dat, van alles wat er bij Fiavo gemaakt wordt. weinig verandering komen. De 23-jarige zoon G H Schrijer kwam drie jaar geleden met zijn MTS-diploma in het bedrijf van pa en voelt er zich, evenals trouwens ook de overige vier (Neder landse) werknemers heel goed thuis. PRODUKTIE-PROGRAMMA dat woord, maar het vraagt wel een uiterste concentratie. Daaruit volgt ook de grote liefhebberij van de heer Schrij er sr die hij beoefent als een welkome afwisseling op zijn beroepsmatige ar beid. Hij kweekt kanaries Ook die be zigheid vraagt het nodige geduld en een grote zorgvuldigheid, maar daar doen de vogels het eigenlijke werk. Schrijer is ook al jaren voorzitter van een grote vogelvriendenvereniging in Amersfoort en beleeft veel plezier aan zijn hobby. P C.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 11