chterveldse Mallejan or Amersfoorts feest .RolleibaH" méér dan een gmwelijke sportfilm EEEB tegisseur Norman Jewison levert toekomstbeeld Losse verkoop Leusder Krant »Jj4AGENDA ^EMEENTE LEUSDEN ■tKUAUUÜtPTtMBKK 1S73 LEUSDER KRANT ACHTERVELD - Vrijdag waande men d, iü Achterveld weer eeD ogenblikje die goede ouwe tijd. Om ongeveer 00 uur reed de heer Verhoef met een vooroorlogse Mallejan door het gHDe Mallejan, die werd getrokken ï'ééo paard, was beladen met een jmfvao ongeveer 4 meter. Men kon eenmaal zien hoe men vroeger de Dep transporteerde. jelMallejan, eigendom van de heer ider aan de Asschatterweg. zou meerijden in de te Amersfoort gehou den optocht. Het laden van zo'n Mallejan is al vakwerk Van alle aanwezigen was het alleen de 73-jange heer Schreuder, die dit kon klaren. Hij deed nog volop mee aan het laden en gaf de nodige aanwijzingen. Dsheer Verhoef van de Achterveld- seweg was wel blij, dat de heer Schreu der er bij aanwezig was, want hij gaf toe het zeker niet geklaard te hebben. De boom, die onder aan de Malle jan wordt gehangen en met kettingen wordt vastgemaakt, moet zodanig ge laden zijn dat alles in evenwicht is. Het bleek, dat de heer Schreuder het nog niet verleerd was De boom werd op de juiste manier geladen. Zelfs de dommekracht, die vroeger bij elke Mallejan aanwezig was was nu ook niet vergeten Hij werd boven op de lading bevestigd. Om precies drie uur kon het tran sport beginnen. Precies op tijd zoals het gepland was. Tijdens de rit naar de Tweede Steeg werd er wel een keer van paard verwisseld. Café's werden ditmaal niet aangedaan, wat vroeger wel de gewoonte was. SLUITINGSTERMIJN VAN ONZE KRANT IS: DINSDAGMIDDAG 12 UUR. INLEVEREN KOPY BIJ MEDEWERKERS: TOT MAANDAGAVOND 18 UUR Onze krant is op onderstaande adressen los verkrijgbaar. Leusden-C. Leusder Krant, Finnmark 3. SV Bookstores, Torenakkerweg 16. De heer W J. Schut, Hamersveldseweg 26. Zwembad Leusden, Burg Buiningpark. Manege en Taveerne, „De Klaveet". Postweg 1 Achterveld: Boekhandel Vos. Hessenweg 323. Leusden-Z.: Luitiens Supermarkt. Pr. Irenelaan 9. LEUSDEN/CENTRUM Zaterdag 13 september: Clubgebouw Roda (Burg Buiningpark) .Invita tie Instuif" van de tennisvereniging Lockhorst. Aanvang 21 00 uur. Zaterdag 13 september: In de tuin van B'ijhof (Ansfriduslaan). Van 11.00 tot 16.00 uur Kreatieve werkdag van groot en klein. Om 21.00 uur Barbecue. Donderdag 11 september: „Kerkelijk Centrum" Filmavond in het kader van de jeugdweek. Gedraaid wordt een film van Louis de Funes ,,De bedrieger bedrogen" Aanvang 19.00 uur Entree f 1,00 Zaterdag 13 september: Gekostumeer de voetbalmatch. Aanvang 15.00 uur Zaterdag 13 september: 't Claeveren- blad. Soosavond voor jong en oud. Introducée's toegestaan Aanvang 20.00 uur Maandag 15 september: 20.00uur: Kon- taktavond hartstichting Verpleeg- k Akademie. Larixlaan Dinsdag 16 september: ,,De Til". Start danslessen Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 19 september: 20 00 uur. P P R. toneelgroep „Proloog" in Roda- kantine Donderdag 2 oktober: 19 30 uur Raads vergadering in het gemeentehuis. Behandeling tweede fase. Elke donderdag: „Clubgebouw Blij- hof". Volksdansen voor de jeugd vanaf 8 jaar Van 16.00-17.00 uur Elke donderdag: UW senioren socië teit. Gezellige middag voor oude re inwoners van Leusden-Centrum in de kantine van de Sporthal in Groenhouten. Van 14.00-16.30uur. Elke donderdag: Clubavond klaverjas- club „Leusden Troef' in Café Restaurant „Nieuw Leusden" Van af 20.00 uur. Elke donderdagmorgen: Van 9.00- 10 00 uur Gezinsverzorging en bejaardenhulp van het Groene Kruis, GeDOuw Wit-ceie Kruis, Rozengaarde 33 Donderdag september: „Kerkelijk Centrum." Bijeenkomst NCVB. Lezing over „Vrouw, gezin, maat schappij en kerk". Aanvang 20.00 uur. Elke vrijdag: Ontmoetingsgelegenheid in de Johanneshoeve, Hamersveld seweg Vanaf 9.00 uur. Elke maandagavond: Jeugdclub voor meisjes en jongens van 8 t/m 12 jaar in ,,'t Claeverenblad", Ha- merveldseweg 102. Elke maandag: Herv./Ger. Jeugdclub voor meisjes van 8-12 jaar in het witte gebouwtje achter de Til (Ba- voortseweg). Elke dinsdag-en vrijdagavond: „De Til" open vanaf 19.00 uur. Hobbyclub om 18.30 uur Elke dinsdag: Van 18.45 tot 19.45 uur. Jeugdschaken in de Roda-kantine. Om 19.45 uur. Schaken voor senioren in dezelfde kantine Elke zondag: „De Til" open van 10.00- 13.00 uur. Hulpdienst De Wetering: Telefoon nummers 2746, Parochie Bibliotheek: Hamersveldse weg 55 ('t Ros Beyaart). Uitlening, zaterdag van 14.00-15.00 uur en zondag van 10.00-11.00 uur. LEUSDEN/ZUID Donderdag 11 september: Bibliotheek „De Boekenmolen". Uitlening van 13.30 tot 17.00 uur voor volwasse nen en kinderen Arnhemseweg83. Vrijdag 12 september Bibliotheek „De Boekenmolen" Uitlening van 19.00 tot 20.00 uur, uitsluitend voor vol wassenen. Arnhemseweg 83 Vrijdag 12 september Dropping Her vormde - Gereformeerde Jeugd- Dor Bert Vos isseur Norman Jewison staat onder meer bekend als de maker van de film us Christ Superstar". Een monumentale muziekfilm over het leven en en van Jezus Christus tegen de achtergrond van moderne maatschappij- turen, kunstig verpakt in de popmuziek van vandaag. Dezelfde regisseur te de film, die deze week in het Grand Theatre in première gaat: „Roller- tegenstelling tot „Jesus Christ rstar" kreeg „Rollerball" merk- ig genoeg maar weinig voor- citeit, terwijl er eigenlijk alle voor zou ziin. Rollerball" is eveneens een controversionele film, die net zo goed diskussies zal oproe pen als „Jesus Christ Superstar" in gelovige en ongelovige kringen indertijd deed. Want ..Rollerball" is een alles- op deze plaats geen vurig houden uoor het socialisme, iet het, ik heb weinig verstand Mtiek. Er over lezen bezorgt H interne kriebels, laat staan, dat ook maar één zinnig woord over Bovendien zijn er volks- jenwoordigers, die dat veel be ien, zij het met dezelfde ondui- ieid als een a-politieke leek als :h wil ik het over Mansholt heb- weet wel, die socialistische of agrarische socialist (u mag *fn), die jaren geleden in zijn dooie rtJe op het (onzalige?) idee kwam het mes in de boerenstand te zet- \Nu weet ik wel, dat de boeren in kikkerlandje de naam hebben al- te kankeren, maar die maatre en Mansholt heb ikaltijd wel watal mstisch gevonden Maar goed, we er zo langzamerhand aan gewend tkt, ergo, we delen in de genoe- diede saneringsmaatregelen heb- Kopgeleverd. De een z'n dood is de tr z'n brood, nietwaar? tttgeleden kwam ik terug in mijn ortestreek, een landelijk rustiek Pje. waar de tand des tijds vrijwel .geen enkele grip heeft gehad op de luren der kleine boerden jen en het in nog gezapig zijn gang gaatinhet- tte ritme van tientallen jaren gele- Nu heb ik persoonlijk, weinig last nostalgische gedachten als ik met maximum toegestane gangetje door 'orp rijd, maar onwillekerig word oh getroffen door de verandering, ich met waarlijk raffinement on- t alles heeft voltrokken en waar je rgeloze buitenstaander geen enkele oan hebt. Ik wéét wat er is ver- fd. robuust-sombere exterieur van de ïelgrote boerderijen, die met de rug de weg staan gegroepeerd, mis- de geur van koeien en ixirkens. kiige hebben die geur nog, maar het e aan te zien, dat het een kwes- an tijd is dat ook daar de sane- meedogenloos heeft toegeslagen. Wat er in feite heeft plaatsgevonden in een toch ietwat triest soort stui vertje-wisselen. Nog niet heel veel jaren geleden ont stond er in het verstedelijkte Westen een onontkoombare drang naar rust. Vooral onder intellectuelen, pseudo- mtellectuelen en kunstenaars was die drang erg sterk. Men wilde terug naar de natuur, terug naar wat zij noemden het ,,pure beginNou is Nederland na - tuurlijk erg klein voordat soort idea len, maar Mansholt hielp een handje. Hij ruimde" een deel van de boeren op en maakte plaats voor het nieuwe platteland-establishment. En ja hoor. OP de plaats, waar vroe ger de koeien na een goeie spijs vertering hun resten achterlieten, hangen nu schilderijen. Waar de boer in het zweet zijns aanschijns, met een fikse regenbui in zicht, op het aller laatste moment zijn hooivoorraad onderbracht, worden nu regelmatig exposities gehouden. De kunstenaars zijn eruggekeerd naar de schoot van moeder natuur". Ik heb - toen ik terug was in mijn geboortestreek - gezocht naar een echte boer, die nog met z'n blauwe kiel vol mestvlekken naar het land trok om de koeien te melken op de enige goeie manier: met de handen. Als ze er nog zijn, heb ik ze niet kunnen ont dekken. Ze zijn waarschijnlijk veilig opgeborgen in een soort natuur-reser vaat, beschermd tegen de laatste aan vallen van de wilde stedeling. Na een boeiende excursie langs de boerde rijen (waar ik de kunstwerken van verschillende schilders, beeldhouwers, pottenbakkers en andere artiesten heb kunnen bekijken) ben ik vermoeid een restaurant binnengegaan om wat te eten. Een boerderij. Onder de hilde, achter de stalpalen, met het zicht op het boerenland, waar sportief gekle de stedelingen midget-golf speelden, heb ik m'n stukkie vlees met toch een lichte weemoed naar binnen ge werkt. Want ik bedacht, dat Mansholt één fout heeft gemaakt. De gesaneerde boeren zullen blijven kankeren, terwijl ze - thuisgekomen van hun werk op de fabnek, vijf hoog in hun flatje neer kijken op de blauwgrijze mist van de Randstad-industrie. Totdat ook zij te rug willen naar de natuur en de rus tende kunstenaars en tweede huisbe zitters verjagen van het erf, dat ééns het eigen erf is geweest Ik zie het er nog eens van komen, Mansholt en wat dan? Bert Vos. zins acceptabel toekomstbeeld voor hen. die de huidige lijn konsekwent naar de toekomst doortrekken, zoals Jewison dat deed. „Rollerball", naar een scenario van William Harrison, speelt zich af in het begin van de volgende eeuw. In een niet al te verre toekomst dus, waarin oorlog, armoe en gebrek, geweld en agressie tot het verleden vehoren. De wereld wordt bestuurd door zes zogenaamde corpora ties met aan het hoofd een aantal lei ders. Een science-fiction film dus? Ja en nee. Op het eerste gezicht zou je zeggen, dat het een knap gemaakte SF- film is, maar daar zijn we er niet mee. „Rollerball" is méér dan dat. Het is een afschrikwekkend toekomstbeeld ge worden, geprojekteerd op bepaalde as- pekten uit de hedendaagse samenleving die zich voor een dergelijke toekomst lenen, met name de sport èn de toe nemende agressie. Voor hen. die zich daarvoor minder interes «ren is „Rollerball" een kei harde aktiefilm. Voor de sportliefheb bers is het een super-sport verslag van een nieuw spel, waarin gebruik wordt gemaakt van een stalen kogel, motoren als gangmakers en spelers op stevige rolschaatsen, gehuld in een uitrusting, zoals rugbyspelers gebruiken. Dit spel, op zich gevaarlijk, maar niet dodelijk om te spelen, dient als vervanging voor de oorlog, de agressie en het geweld. Een wreed, woest, gruwelijk en hard spel, vol bloedige sensatie, speciaal voor het massa-publiek. Op zich geen opzienbarend thema, tal van uitstekende sciencefiction schrijvers hebben een soortgelijk on derwerp als uitgangspunt voor hun roman genomen en zijn tot voortref felijke resultaten gekomen, die mis schien wat verhaal betreft behoorlijk uitsteken boven dat wat scenario schrijver Harrison voor „Rollerball" leverde. Maar wat „Rollerball" tot een bijzonder fascienerendefilm maakt is het knappe camera-werk, dat onder regie van Jewison uitsteeg boven de gemiddelde normen en een staaltje van puur vakmanschap genoemd kan wor den. Mede daardoor kreeg „Roller- ball" op tal van punten iets mee van Stanley Kubrick's „A Clockwork Orange", waarin juist ook het camera werk de sfeer voor een niet onbelangrijk deel bepaalde. De hoofdrol in „Rollerball" wordt op voortreffelijke wijze vertolkt door James Caan als Jonathan E. de ster speler van het kampioensteam Houston. Het is ook dit team wat in de hele film door steeds op de voet wordt gevolgd. Jonathan E. leeft voor het spel alleen Hij is de held van de stad, de robuuste aanvoerder van zijn team, waar men op vertrouwt. Maar Jonathan E. is bezig zich boven de massa uit te werken hij is gaan nadenken. Hij is zich af gaan vragen, wie er nu eigenlijk be slist over zijn leven, over dat van miljarden anderen. Zijn vrouw Ella werd hem afgenomen, omdat één der Leiders haar graag als zijn vrouw (maitresse) wilde. Jonathan E. be schouwt dit als onrecht, hem aangedaan. Het moment, dat de Houston Corpo ratie-Leider Barthlomew (uitstekend getypeerd door John Houseman) hem op het matje roept om hem te verzoe ken zich uit het team terug te trekken, is voor Jonathan E. het moment om zich te verzetten. Te verzetten tegen de wil van de Leiders, die tot nu toe alles hadden beslist. De scène tussen Jonathan E. en Bartholomew is op zich trouwens een juweeltje. De grote Leider, in meditatie ver zonken in een ontzaggelijke (in heilig wit geverfde) kamer, krijgt Jonathan E. op bezoek, die zich prompt snijdt aan de scherpe glazen ornamenten, die de Leider omringen. „Ik heb me be zeerd", zegt Jonathan E. verwijtend tegen de Leider, die zonder te aarze len zijn zakdoek pakt en hem aan Jonathan geeft. Aan dezelfde Jona than, die nog geen paar uur later kei hard vechtend voor de Houston-eer, bebloed, gekneusd, maar als over- Scène uit: L*z ^alseuses. raad. 19.45 uur Vertrek vanaf1 't Trefpunt Maandag 15 september: 14.00 uur tot 15.00 uur Gezinsverzorging en> bejaardenhulp van „Het Groene Kruis" in het Wijkgebouw De Roo van Alderwereltlaan 13. Dinsdag 16 september: UW Senioren Sociëteit. Gezellige middag voor t de oudere inwoners van Leusden/ l Zuid in het klubgebouw van „Ro- da" aan de Bavoortseweg, van 14.00 tot 16.30 uur Zaterdag 20 september: Op de klei- duivenbaan op de Leusder Heide- districhtskampioenschap Skeet Aanvang 10.00 uur. OPPASCENTRALE LEUSDEN j Voor een oppas bellen naar mevr C Deenik, Koningin Julianalaan 35,- Leusden/Zuid, telefoon 033-18134. 1 Scène uit: Kuifje. winnaar uit de strijd tevoorschijn komt De immense rust van de Leiders- kamer, de hel van het stadion, het sneet je van Jonathan E. en de zwaargewonden in het Rollerball-gevecht. Scherpe kon trasten, die een belangrijk onderdeel van de film uitmaken Jonathan E. weigert zich uit het kam pioensteam terug te trekken, wint met zijn makkers een zwaar gevecht tegen de ploeg uit Tokio en wordt dan nog maals geprest zich terug te trekken. Zelfs zijn voormalige vrouw Ella, die hij nog steeds niet heeft kunnen ver geten, probeert hem aan het verstand te brengen, dat het beter is er mee te stoppen. Hij weigert, steeds grim miger, steeds nadenkender. Tussen de wedstrijden door probeert hij in de bibliotheken uit te zoeken, wat „oorlog" was, probeert hij uit te vinden, wie de Leiders zijn, wie ze kiest en wat voor bevoegdheden ze hebben. Vergeefs Doorgedrongen in het machtige wereld brein, in Genève, weigert de super computer ieder antwoord op de vraag In dit deel van de film beweegt regis seur Jewison zich enigszins inde rich ting van de pure satire. De scène met de wanhopige beheerder van het wereld brein, die maar niet begrijpen kan dat zijn t roetelkind als een koppig kind wei gert antwoord te geven op de vraag van de allerbeste Rollerball-speler, levert enkele kostelijke minuten op. De finale-wedstrijd tegen New York levert een gedeeltelijke oplossing van het probleem. Vlak voordat de wed strijd begint wordt aangekondigd, dat de spelregels van Rollerball opnieuw worden gewijzigd. Er zal worden ge speeld zonder enige restriktie. Alles is toegestaan. Er zal letterlijk worden gestreden op leven en dood Het team, dat er in slaagt de meeste overlevenden te leveren, is winnaar. Een afvalrace met de dood. Op dat moment dringt de waarheid bij Jonathan E. door Hij be grijpt nu, waarom hij zich terug moest trekken de Leiders kunnen zich geen held veroorloven. Hij hoort thuis in de massa, niet op eenzame hoogte van een ster. Het collectief moet overwin- EXPOSITIES VAN LEUSDENAREN Max van Haasen in de Pulitzer Art, Gallery, Prinsengracht 315-331 teAm-J sterdam Pentekeningen. Voor ope-1 ningstijden telefoneren naar 020-1 228333. I JEUGDCLUBS HERV./GER. JEUGDRAAD f In 't Claeverenblad, Hamersveldse-j weg 102. Maandagavond: Kinderen 8 tot 12 jaar, 18.45-20.001 uur. Onder leiding van mevr Visser, Karalief 3, Leusden/C Woensdagavond: Kinderen 12 t/m 15 jaar, 19.00-20.30, uur. Onder leiding van H. van Dijk Lamden 13, Leusden/C. Donderdagavond Kinderen 16 jaar en ouder, 20.00-1 22.30 uur Onder leiding van Margreethi Gilker, Eikenlaan 50, Leusden/C. j Zaterdagavond: Jongerensoos, 20.00-23.00 uur Onder leiding van Jeanet Ladders, Bruinhorst 24, Leusden/C. ACHTERVELD Donderdag 11 september: Openings vergadering KPJ, 20.00 uur bij J. Voorburg. Vrijdag 12 september: Feestelijkheden Hessenweg, aanvang 19.00-23.00- uur Vrijdag 12 september 19-20 00 uur Bibliotheek open. Zaterdag 13 september: Feestelijkhe den Hessenweg, aanvang 14.00- 18.00 uur. Feestelijkheden bij de vijver, aanvang 19.30 uur. 7 Zondag 14 september: 10.30-12.00uur f Bibliotheek open. Donderdag 18 september: 20.00 uurO KPO lezing in zaal Buitenlust. ADVERTEREN KOST GELD. NIET ADVERTEREN KOST MEERVraag onze advertentietarieven. De Leusder Krant bereikt het grootste deel van inwoners van de gemeente Leusden. nen, anders zal het Leiderschap ver liezen. Jonathan E. neemt de uitdaging aan. Zijn strijd wordt een eenzame privé- oorlog tegen de Leiders. Het massale publiek ziet „Rollerball" zoals het nog nooit dit spel heeft aanschouwd. Debloe- dige, keiharde gevechten zoals in To kio, verbleken bij de sensatie van deze nieuwe strijd. De werkelijkheid van de vredige wereld breekt door in de hel van het stadion. Jonathan E. overwint, Jonathan E. wint de strijd, hij alleen blijft over. Oog in oog met Bartholo mew weet Jonathan E. dat hij méér gewonnen heeft dan deze strijd alleen. Zwaargewond en misschien ten dode gedoemd, weet Jonathan E. dat hij zijn vrijheid heeft herwonnen en hij niet alleen „Rollerball" is een keiharde, rauwe, bloedige film Maar wie daardoorheen ziet, ziet de werkelijkheid van een nabije toekomst De werkelijkheid van een verdwaasde, gillende, grauwende, vech tende stadionmassa, belust op bloed en sensatie (het thema brood en spe len), ziet langzaam maar zeker hoe een macht kan ontstaan en kan worden afgebroken. Daarom is „Rollerball" toch een waardevolle film. Regisseur Jewison heeft met scenarioschrijver William Harrison een toekomstig tijds beeld opgeleverd, dat alleen maar kan ontstaan, als sommige sterke tenden- zen in de huidige maatschappij konse kwent worden doorgetrokken. Of deze toekomst werkelijkheid wordt zal nie mand met zekerheid kunnen zeggen. We hebben er. dankzij „Rollerball" echter wel een bittere voorproef van gehad en ik kan niet bepaald zeggen, dat dit beeld me erg aanlokt. „Rollerball" stemt - ondanks het toch wel wat magere basisverhaal - tot nadenken. Voor de rest is het vooral voor de liefhebbers van de echte aktie-film beslist een film, die gezien mag wor den. Razende motoren, flitsende kogels en keiharde kerels in het stadion. „Rol lerball", misschien het spel van de toe komst Grand Theatre, eerste week, 18 jaar. AMERSFOORT - Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 11 tot en met woensdag 17 september. g GRAND THEATRE Premiere Nederland „Rollerball", 18 jaar. Aanvang, zaterdag 2.00, 6 45; 9.15- uur. 0 Zondag 1 45; 4.15; 6.45; 9.15 uur Overige dagen 2.00, 8.00 uur. STUDIO G y „Nada", 18 jaar. Aanvang: zondag 2.00; 4.30; 7.00; 9 30 uur. Overige dagen: 2.15; 7.00; 9.30 uur: CINEMA I „My name is nobody", 14 jaar» Aanvang; zondag 2.00; 4.30; 7.00i, 9 30 uur j Zaterdag en woensdag 7.00; 9.30 uur. Overige dagen: 2.15; 7.00, 9.30 uur. CINEMA 2 „Les Valseuses", 18 jaar. Aanvang: zondag 1.45; 4.00; 6.30* 9 00 uur. h Overige dagen: 1.45; 6 30; 9.00 uuty EURO CINEMA „Inpikken en wegwezen", 14 jaar. Aanvang, dagelijks 11.15; 1.45, 4.15; 6.45; 9.15 uur. English version. CITY THEATER Vrijdag t/m woensdag: „Kom met je Waldhoorn tussen mijn alpen", 18 jaar. t Aanvang: zaterdag 2.00, 6.45; 9.1§ uur. Zondag 2.00, 4.15; 6.45; 9.15 uur. Overige dagen: 2.00; 8 00 uur DONDERDAGCYCLUS CITY THEATER „De bloedwraak van de zwaard vechter", 18 jaar. Aanvang: 2.00; 8.00 uur. NACHTVOORSTELLINGEN CINEMA 1 „Keep on rocking", a.l g Aanvang: vrijdagnacht 24.00 uur. CINEMA 2 „Blue movie", 18 jaar. Aanvang, vrijdagnacht 24.00 uur CITY THEATER In de late sex show „Poesjes in| een mannenhuis", 18 jaar. Aanvang vrijdagavond 23.00 uur. „Sabata tegen Gringo", 18 jaar - Aanvang: zaterdagavond 23 45 uur." English version. KINDERVOORSTELLING I I CINEMA 1 „Kuifje en het geheim van het gou-. den vlies", a.l. Zaterdag- en woensdagmiddag: 13.30 uur. Adviesleeftijd: v.a.5jaarJ

Leusder Krant | 1975 | | pagina 3