)E SCHIJNWERPER OP: AFDELING LEUSDEN TELT 50 LEDEN irvergadering van oudervereniging K.-Scholen Achterveld „Achterveld is muziek, muziek is Achterveld Onze mede werkster in Achterveld is mevr. A Bijl- Bockstael Inbrekers in Achterveld weer actief LU.bUNU vTLAl ILLANU^ VKUVJWtN EZING OVER ECHTEN VAN E VROUW OOR KP0 AANRIJDING IN ACHTERUIT Loterij polio toernooi VOS-CURSUS START IN ACHTERVELD ACHTERVELDSE KPJ OPENT NIEUW SEIZOEN KP0-DAMES OP DE FIETS NAAR LUNTEREN Lantaarnpaal omver gereden RDAG 11 SEPTEMBER 1975 LEUSDER KRANT 7 Ahlrichs-Traast uit Utrecht helpt met het knippen van kerstkaarten. Dinsdag 9 december: Sinterklaasvie ring. De bijeenkomsten worden gehouden in het Kerkelijk Centrum aan de As- schatterweg en beginnen om acht uur. Voor 1976 staan o.a.op het programma een lezing over oude werklappen, een avond over yoga en ook zal de Ned. Hartstichting een avond verzorgen. In provinciaal verband zijn de vol gende aktiviteiten aan de orde: Dinsdag 30 september: organiseert de kulturele commissie om 10 uur in Hotel Monopole, tegenover het station Amersfoort, een bijeenkomst voor alle leden van de prov Utrecht De heer Smaal zal hier een lezing houden in ver band met het Monumentenjaar 1975. Daarop aansluitend zal er in de middag de mogelijkheid zijn de monumenten in Amersfoort te bezichtigen Kosten van deze dag zijn, 2,- p.p. Opgave vóór 25 september bij de secretaris. 30 september 14 en 28 oktober en 11 november: Handwerkcursus in het „Trefcentrum a d Burg v. d. Weyer- straat 28 te Bunnik. Tijd van 10 uur tot half 1. De kosten bedragen voor 4 lessen 12,50 Donderdag 9 oktober: Najaarsverga dering te Woerden Donderdag 16 oktober: Excursie naar „het Slot" te Zeist, waar ook de tentoon stelling die er dan gehouden wordt, be zocht zal worden. Aanvang 10 uur. Dinsdag 21 oktober: Kerstzangdag in de wijkzaal van de Mattheuskerk te Utrecht. Het is de bedoeling een aantal kerstliederen in te studeren. Woensdag 12 november: wordt u uit genodigd om naar „Queekhoven" te Breukelen te komen om half acht 's avonds. Er wordt verteld over de Eduard van Beinum Stichting en u zult een piano-voordracht kunnen beluiste ren De kosten zullen bij voldoende deelname ƒ3,- p.p. bedragen Opgave vóór 15 oktober bij de secr. Dinsdag 18 november: Landelijke jaarvergadering in de Jaarbeurs Con greshal te Utrecht. Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen SDEN-CENTRUM - Deze keer ^we de schijnwerper richten op a van de drie vrouwenbonden die in gemeente een afdeling hebben, n.l. Iderlandse Bond van Plattelands- ■en. (sflard is de afdeling Leusden maar j heel klein schakeltje in het geheel, Jat we eerst onze blik zullen richten I de Landelijke Bond. HET ONTSTAAN Nederlandse Bond van Platte- jrouwen werd in 1930 opgericht, oktober van dat jaar kwamen ^0 boerinnen en andere platte- Irouwen bijeen in restaurant „de lel" in Utrecht, fcwas heel wat werk aan vooraf ge- eer men zover kwam. Rrzaak dat men tot het oprichten feze Bond kwam, was eigenlijk de van de jaren dertig. Deze maakte nodzakelijk de handen inéén te zich te organiseren om op deze beter de moeilijkheden op de tan en de werkloosheid het hoofd fcnen bieden, aressen van het landbouwhuis- nderwijs en hun oud-leerlingen j in het begin de stuwende kracht, de oprichtingsvergadering werd t* doel van de N.B.P. als volgt om- „de bevordering van de be- i van de bevolking van het platte- din de ruimste zin" en „de Bond stelt bp algemeen Nederlands Stand en onthoudt zich van partijpoli- doelstellingen worden nog gehandhaafd, al is het werk van •Bond natuurlijk wel veranderd, zoals ik de tijd veranderd is. DE EERSTE JAREN n de magere dertiger jaren was de ht voornamelijk gericht op de eling van de plattelandsvrouw, |ook met ontspanning hield men Jezig ontwikkeling werd op de eerste aangepakt door de landbouw- iudscholen. Belangrijke punten tren: betere voedingsmethoden (vi- xnine!), melkvoeding op school, tuin- uwciTsussen om meer uit de groente- i n te halen en de inmaak hiervan, en huishouden. itspanning voor de winter organi- men handwerkcursussen. Zo gaf id het boekje uit van Klane van t: „Voortborduren aan groot- is handwerk". Nog steeds wordt ijaar een landelijke tentoonstel- lorganiseerd waar de handwerken lar leden te bewonderen zijn. NA DE OORLOG [Nederlandse Bond van Platte- pouwen nam na de oorlog een Ie vlucht Het karakter wijzigde zich ook enigs zins omdat het aantal boerinnen in de Bond kleiner werd. Momenteel is het zelfs zo dat nog maar een kwart van de leden uit de agrarische sector afkomstig is. De anderen hebben een vage of wat sterkere binding met het platteland. Er zijn vele voorbeelden op te noemen zoals: vrouwen die er geboren zijn of er juist zijn komen wonen, vrouwen waar van de man dierenarts is of bij de coöp eratie werkt, en ga zo maar door. De huishoudelijke voorlichting is nu helemaal overgegaan naar de „Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Platte- lande" en de nadruk werd langzamer hand gelegd op de geestelijke ontwikke ling van de plattelandsvrouw. Dit weer spiegelt zich in een aantal commissies die zijn opgericht, zoals de culturele commissie, zangcommissie en interna tionale commissie Deze laatste organiseert reizen naar plattelandsvrouwen in andere landen. Dit jaar staan o.a. 2 reizen naar Indone- sié op het programma. Ook bestaan nog steeds de woning-, handwerk- en agrarische commissies. De gezelligheid blijft altijd erg belang rijk en aan de emancipatie probeert men wat te doen door cursussen in „burger schapskunde" en „opstellen in het openbaar" GROTE ORGANISATIE De N.B P. telt momenteel 68.500 le den. verdeeld over 700 afdelingen - en zij wordt nog steeds groter. Er zijn wel stemmen op gegaan om een moderne naam voor de Bond te beden ken omdat „plattelandsvrouwen" nogal eens verwarrend werkt. Men heeft echter onlangs besloten om de naam, die voor velen dierbaar is, te handhaven. Bovendien is het platteland weer helemaal „in". In onze gemeente is van de afdeling van de Bond niet eén echte agrarische vrouw meer lid. DE WERELDBOND De wereldbond van plattelandsvrou wen werd later opgericht dan de Neder landse. In 1933 werd de Association of Coun try Women of the World (A.C.W.W.) in het leven geroepen Ook deze Bond is ontstaan uit de crisisjaren De N.B.P is hierbij aangesloten. De A.C.W.W. telt nu 8 miljoen leden, ver deeld over 68 landen. Zij is aangesloten bij de Verenigde Naties en werkt tegenwoordig vooral voor de verbete ring van de positie van de vrouw in de ontwikkelingslanden. Punten hierbij zijn voedingsleer, kin derverzorging, hygiëne, familieplan ning, enz. Een belangrijk onderdeel van dit werk is de aktie „Redt kinderogen", waarbij meu blindheid van jonge kinderen door te eenzijdige voeding helpt Bestrijden. De afdeling Leusden heeft vorig jaar ook een bescheiden financiële bijdrage aan deze aktie kunnen ove.maken. Dit geld werd tijdens het regeringsjubileum van Koningin Juliana met een „Rom melmarkt" bijeen gehaald. Elke maand verschijnt het landelijk blad: „De Plattelandsvrouw", waarin alle aktiviteiten van de Bond tot uiting komen. DE AFDELING LEUSDEN De Leusdense afdeling van de Bond is in 1962 opgericht en telt op het ogenblik ruim 50 leden Het is de bedoeling in de toekomst meer te gaan samenwerken met de Ka tholieke Plattelandsvrouwen Organisa tie Hamersveld en de Nederlandse Christen Vrouwenbond, afd. Leusden. Woensdag 8 oktober zal men geza menlijk een avond houden. De afdeling Voorlichting van de Nederlandse Spoorwegen verzorgt dan een avond met dia's en een quiz met als onderwerp „Het avontuur van een reis" Eén keer per maand is er een lezing; soms een bingo-avond. Hierbuiten om organiseert men excursies en kan er deelgenomen worden aan provinciale aktiviteiten. Ook dit jaar is er weer een handwerk- clubje en de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande zal bij vol doende belangstelling het tweede half jaar een kookcursus met als moot „eet gezond en leef langer" houden Voldoende aktiviteiten dus en voor elk wat wils Wat gedetailleerder vindt u ze hieronder in het programma voor het komende seizoen terug. Als u er wat voor voelt lid te worden van de N.B.P. afd. Leusden kunt u zich opgeven bij eén van de dames van het bestuur. Uiteraard kunt u ook eerst eens een bijeenkomst bijwonen. De contributie bedraagt 25,- per jaar of 12,50 per half jaar. HET BESTUUR Het bestuur van de afdeling Leusden is momenteel als volgt samengesteld: K J. Schmidt-ten Hoopen, presidente; W. M Goverts-v. d. Broecke, secretaresse; W. C. M. van Rij-van Wijke, vice- presidente; W. Powell-Wolf, penning- meesteresse; G. Sidenus-Velstra, 2e se cretaresse; R. G. Wijnstra-Rob, be stuurslid. HET PROGRAMMA Tot eind december 1975 luidt het programma. Donderdag 11 september: mevr. C. Booy (schoonheidsspecte Leusden houdt een lezing met demonstratie over huidverzorging. Woensdag 1 oktober: Bezoek aan de droogbloemenzolder in Amerongen en bezichtiging van kasteel „Amerongen", of een bezoek aan de „Herfstflora" in het Singer-museum te Laren. Woensdag 8 oktober: De afd. Voor lichting van de Ned. Spoorwegen ver zorgt een avond met dia's en quiz Het onderwerp zal zijn „Het avontuur van een reis". Deze avond is in samenwer king met de Katholieke Plattelands vrouwen Organisatie en de Christen Vrouwenbond. Donderdag 30 oktober: Excursie naar het Veiligheidsinstituut te Amsterdam, met aansluitend een rondvaart, of een bezoek aan het Rijksmuseum Woensdag 12 november: Mevr W. De nationale oprichtingsvergadering. jBjlTERVELD - Onder leiding van borotter J. Bos kwam de oudervereni- Bftchterveld van de R.K. scholen ^Hvoor haar jaarlijkse vergadering, oewel er verschillende ouders waren, het niet geheel met de gang van za- toeens waren (o.m. had men bezwaar gen het niet voorlezen van de notulen thet jaarverslag, die ter inzage waren ikgd.) verliep de bijeenkomst goed. ptnigheid ontstond over een niet di- :kt goedgekeurde contributieverho- ng voor de oudervereniging. Dit was jwentijds gebeurd en men wilde er i'ge uitleg over. Besloten werd tens- 'tte om het verleden te laten rusten en pnieuw te beginnen. Na énkele kleine wijzigingen werden fstatuten van de Nederlandse Katho de Oudervereniging als zodanig [Ogenomen en ook aangenomen. Pcoudercommissies gaan bestaan uit: PorHummeltjes Honk: de dames Kok, eusen. Van Dijk en Hoogland. PO de Sint Josephschool: de dames HJ/Teunissen, Snijders, Steenbeek en os en de heer Rutte. ACHTERVELD - Donderdag 18 sep- nber wordt een avond van de Ach- ^eidse K.P.O gehouden. Die avond erom half acht een mis zijn om aegen af te smeken over het werk J deze vereniging. Daarna trekt men *r cafe Buitenlust, waar de heer M Daatselaar, notaris uit Amers- ,n een lezing zal houden. Deze le- ?aan over "Rechtspositie de Vrouw". Daar het een zeer irzame avond zal zijn, wordt er ■iSv. grote °Pkomst gerekend. De •«8 begint om 20.00 uur Voor Onze Wereld: de dames Van Marwijk, Ewijk, Keijzer, Horst, v. d. Tweel en Burgsteden. Het voorstel om de contributie per kind te stellen op f 12,50 werd met overgrote meerderheid aangenomen. De kas zal worden gecontroleerd door de dames Noortman, Kelder en Boer- sen. Catecheet G. Stolker sprak op in dringende wijze over geloven en kate- chese Het was een aanvaardbare en duidelijke uiteenzetting. Al was de rondvraag laat in de avond, enkele vragenstellers waren nog wak ker en attent genoeg om te wijzen op het feit dat er ouders zijn die - ondanks het dringend verzoek het niet te doen - geld meegeven om extra te snoepen tijdens de schoolreisjes. Voorts vond men het niet juist dat de ouders de kinderen een of twee gulden mee geven omdat de meester of juf jarig is. Waarom grote geschenken als het zo eenvoudig kan? Men stelde voor een beperkt bedrag (b.v. een of twee kwartjes per kind) te laten afgeven via de klasse vertegenwoordigster Om tot een beter inzicht te komen wat betreft schoolreisjes zal er omstreeks februari - maart, opnieuw een vergade ring worden gehouden en het liefst met meer ouders dan nu, al waren er dan zo'n negentien ouders. ACHTERVELD - Zaterdag 6 sep tember om ongeveer 16.50 uur vond op de Eemelaarseweg een aanrijding plaats De heer B uit Lunteren reed met zijn lange bestelwagen achteruit over genoemde weg. Hij had daarbij geen uitzicht naar achteren en zag dan ook niet wat hem van achteren nader de. De heer D uit Achterveld zag de bestelwagen komen en stopte op onge veer 40 meter en begon volop te claxon neren. De heer B heeft dit niet ge hoord en ook de auto van de heer D niet gezien. De heer B. reed dan ook tegen de voorzijde van de auto van de heer D. Alleen flinke materiele scha de was het gevolg. ACHTERVELD - Tijdens het polo- tournooi dat werd gehouden te Zeist op zaterdag 23 augustus j.l. zijn er een aantal loten verkocht. Van een aan tal te Achterveld verkochte loten zijn de prijzen nog niet afgehaald Het be treffen de nummers 3028, 3027, 3033, 3064, 2988, 1217, 1251 en 1391. Men kan zich met het winnende nummer ver voegen bij de heer J. van Wijk tijdens de openingsuren op het postkantoor te Achterveld ACHTERVELD - In verband met het 40-jarig bestaan van de Achter- veldse muziekvereniging D.W.S. zal het a.s. vrijdagavond erg gezellig kun nen worden tussen 19.00 en 23.00 uur op de Hessenweg. Midden in het dorp vinden er eve nementen plaats onder het motto. ..Mu ziek in Achterveld' Dan zullen o.m. optreden het voltallige korps Lisi- duna uit Leusden met majorettes en later op de avond de Achterveldse muziekvereniging zelf. Verder het op treden van jong talent, o.m Martin van Klooster uit Sroutenburg met zijn persiflage van „Boereboereboerebrok' en de 11-jarige Mary Enters met de carnavalsschlager van Ria Valk Jonge artiesten kunnen zich nog op geven bij de Achterveldse toneelver eniging Culdoto, mevrouw M. van Da len-Voskuilen aan de Jan van Arkelweg. De schoolkinderen van alle Achterveld se scholen mogen meedoen aan een ge kostumeerde optocht. De kinderen kun nen verkleed gaan als straatmuzikan ten, orkesten en alles wat betrekking heeft op muziek. Het vertrek is vrij dagavond om half zeven vanaf het school plein. Dan zijn er stands van de Ach terveldse verenigingen. Sportvereniging Avanti, voetbal. Jan Steenbeek, feest comité de visboer, carnaval, muziek, de gemeente Leusden en TOP. Er is een rommelmarkt van kleine artikelen en tweedehands boekenhandel, oliebol len, rad van avontuur enz. Zelfs de Ach terveldse Imkers komen met hun bij enstand op dit feestelijk gebeuren. Het kan dan ook voor iedereen vrijdagavond erg gezellig worden midden in Ach terveld. ACHTERVELD - Zaterdagmorgen kwam men bij A. Kok aan de Jan van Arkelweg tot de onaangename ontdek king, dat men in de afgelopen nacht bezoek in de winkel had gebracht. De daders zijn vermoedelijk aan de achterzijde van het gebouw de winkel binnen gekomen. Bij een controle bleek dat men een grote hoeveelheid cigaretten en shag had meegenomen De daders zijn dan ook nog zo onsportief geweest om de fiets van een van de kinderen mee te nemen. Vermoedelijk om de buit te transporteren. Ook de kantine op het sportveld heeft het afgelopen weekend weer eens bezoek gehad van ongenode gasten. Ge lukkig werd er hier niets vermist Mogelijk is in de kantine alleen naar geld gezocht. Ook de lederen jasjes blijken weer in trek te zijn Tijdens het dansen op zondag 7 september in Ons Gbouw werd weer een ïmitatielederen jasje ontvreemd. Dit is het zoveelste jasje dat tijdens het dansen in Achterveld in de loop van de tijd is ontvreemd Ook valhelmen blijken nu gewild te zijn Tijdens het dansen verdween een valhelm van een van de dansers. ACHTERVELD - Op maandag 22 september a.s. zullen vijf en twintig Achterveldse huisvrouwen zich op de goede en aangename wijze verdiepen op hetgeen in de samenleving gaande is. Twaalf achtereenvolgende maanda gen zijn er de bijeenkomsten in Ons Gbouw Dit alles op uitnodiging van de Culturele Raad van Utrecht. De Culturele Raad van Utrecht scha kelde de dames Brinkhorst, Kamphorst en Schouten in, om in Achtervekd te ko men tot een cursus-uitwerking van „Vrouwen orienteren zich inde Samen leving" ofwel kortweg de'VOS cursus. De bijeenkomsten zijn voor de Ach terveldse huisvrouwen met een lagere school opleiding of hooguit twee jaar voortgezet onderwijs. Het programma kan boeiend genoemd worden Bovendien mogen de Achter veldse huisvrouwen zelf een keuze ma ken uit o.m „Wat gebeurt er op het gemeentehuis, wat is politiek in Ne derland. wat doe ik als ik er alleen voor kom te staan - sociale verze keringen en voorzieningen -. wat zijn de mogelijkheden voor scholing/werk; hoe lees ik de krant; de vrouw en het gezin in verandering; de vrouw en de opvoeding; ouders en school; de rol verdeling tussen man en vrouw, het werk van man en vrouw; wat doe ik met mijn geld" De Culturele raad had plannen om een cursus te organiseren in Achterveld en Leusden In Achterveld had men spoedig het maximum aantal huisvrou wen bijeen Men hoopt dat Leusden wel dra zal volgen. Nogmaals ten overvloede wij zen wij u er op, dat mevrouw A. Bijl-Bockstael, Van Olden- barneveldstraat 18, medewerk ster is van de Leusder Krant voor al het nieuws uit Achter veld. Wilt u er verzekerd van zijn, dat uw berichten, aankon digingen e.d. tijdig in de krant worden geplaatst, dient u met haar kontakt op te nemen, liefst vóór iedere dinsdagmorgen 8 uur. Haar telefoonnummer is 03425-1657. Wilt u verzekerd zijn van een verslag van door u te organiseren vergaderingen of an dere evenementen, wilt u haar dan tijdig uitnodigen? Bij voor baat dank voor uw medewerking. Redaktie Leusder Krant. ACHTERVELD - De Achterveldse K.P.J. opent op donderdag 11 sep tember haar nieuwe seizoen. De ope ningsvergadering begint om 20 00 uur en wordt gehouden m café Buitenlust Deze vergadering was eerst gepland op 9 september, maar kon door de bloedafname-avond niet doorgaan. Na de openingsvergadering zal er bingo gespeeld worden onder leiding van de heer Kuipers uit Leusden. Verder zal er deze avond afscheid worden genomen van Cilia van Dijk, die drie jaar actief bestuurslid is ge weest. Ook zal als bestuurslid deze avond aftreden Manette Wouters. Ook zij was een jaar lang een actief be stuurslid Het bestuur verwacht deze avond een grote opkomst en een groot aantal nieuwe leden. ACHTERVELD - Aan de geplande fietstocht op donderdag 4 september hebben 26 dames deelgenomen. Het plan was om naar Soest te gaan, maar de meeste dames gaven er de voor keur aan om de Veluwe op te gaan. Na in Lunteren te zijn aangeland werd er in het Pannekoekenhuis eerst kof fie gedronken Hierna werd een bezoek gebracht aan de Fuchsia-kwekerij van Dr Appel. Dit is wel een fietstocht naar Lun teren waard om dat eens te zien in deze kwekerij staan honderden soor ten, waaronder veel buitenlandse plan ten Het is gewoon een genot om die kleurenpracht te bekijken en te zien hoeveel soorten Fuchsia in plantjes, struiken en zelfs boompjes er zijn. In de winter moeten er zo'n 2000 stuks naar binnen en nog allemaal af gesneden worden ook. Dr Appel doet dit met zijn zoon en schoondochter en dit alleen uit pure liefhebberij. Hieca werd nog een hand- en kunst werk tentoonstelling bezocht Na een bakje koffie werd de thuisreis weer aanvaard. Deze fietstocht is bij de dames zeer in de smaak gevallen en zeker voor herhaling vatbaar. Er staat voor dit seizoen weer heel wat op het programma. Enkele pro grammapunten zijn: op 20 september oktober filmavond Verder zal er in oktober nog een uit- wisselingsavond worden gehouden en gaat men ook nog schaatsen Het be stuur hoopt op aller medewerking en rekent op een net zo goed seizoen als het vorige LEUSDEN - Ook op de beruchte plaats op de Noorderinslag vond weer eens een eenzijdige aanrijding plaats. Op vrijdag 5 september werd in de be kende scherpe bocht de lantaarnpaal geveld, die dit keer door een 2 CV werd aangereden. Toen de politie, die door een inwoner van Leusden van deze aanrijding op de hoogte werd gesteld, ter plaatse kwam. was de 2CV afge voerd en de bestuurder verdwenen. De politie zet het onderzoek voort. "Ik zeg je het cijfer als ik een stuk suiker krijg".

Leusder Krant | 1975 | | pagina 7