Hoe Ed Smits, via het uitlaten van zijn hond Impala-volleybaltrainer werd Tweede grote overwinning voor hockey-heren Nog vier clubs met 100% winst Roda-junioren 3 punten uit 6 let veel moeite en niet nder gelukwinst >r Roda '46 (za) Supportersclub Roda '46 slaat aan Voetbalbalans NDERDAG 18 SEPTEMBER 1975 LEUSDER KRANT SPORT en trmmvs messelectie van het Leusdense Im pala Diezelfde Henk Hoogewaard train de tussen de bedrijven door ook nog een jaar Vios. Het Amersfoortse zes tal werd gelijk maar kampioen ge maakt en promoveerde naar de hoofd klasse. Dat was toen op één na de hoogste afdeling van de volleybalbond, de Nevobo Hoogewaard ging weer terug naar DES in de Randstad en bij Vios, dat nogmaals een reorganisatie had meegemaakt, kwam Piet van Swieten ais oefenmeester. Van deze beide trai ners heeft Smits heel wat geleerd. Hij stopte na het seizoen 1972-1973 als actief volleyballer omdat hij onder tussen het diploma van candidaat- oefenmeester (bruikbaar tot en met de le divisie) had gehaald en dat di ploma kon hij nuttig maken door trainer te worden bij Olympia in Soest. Hij begon daarmee in het seizoen 1973- 1974 en traint sindsdien nog steeds de Soester dames en daar neeft zelfs zijn echtgenote vrede mee. Aan het eind van genoemd wedstrijdjaar werd Dames II te Hooglanderveen in een be slissingswedstrijd tegen Impala 1 kam pioen. HONDJE UITLATEN Sinds augustus 1971 woont Ed Smits in Leusden. Hij had een hond aange schaft en daarbij is inbegrepen, dat zo'n blaffer ettelijke keren per dag moet worden uitgelaten. Dat gebeurde dan ook en je kunt daarbij niet altijd hetzelfde blokje rond gaan. De sport zaal in Groenhouten lag op loopaf stand (ook voor de hond) bij hem van daan en het was wel te voorzien, dat de avondlijke honduitlaat nogal eens ging in de richting van de Meent. En vast niet toevallig op de trainingsavonden van Impala's volleybalselectie. Van het één kwam het ander en van de wan deling met de hond werden het be zoeken aan de sportzaal zonder hond, Afko Schoonbeek was trainer bij de Impala-heren toen Smits door de knieën ging en lid werd van de Leus dense volleybalclub. Toen voor de aan vang van de competitie 1974-1975 Schoonbeek elders emplooi kreeg, werd Ed Smits trainer van Heren I en II. In 1973-1974 en 1974-1975 was hij ook bondstrainer van de meisjes-ju nioren en -adspirantenin district Eem- land. Wegens tijdgebrek is hij daar nu mee gestopt. De resultaten in het afgelopen sei zoen waren meer dan verdienstelijk. Impala-Heren I werd kampioen en pro moveerde naar de le klasse van dis trict Eemland. Impala II eindigde op de 2e plaats van hun afdeling, achter het sterke Surf uit Hoevelaken, maar vóór Avanti uit Achterveld. Dames I van het Soester Olympia is 2e geworden in de derde divisie en kwam via promotie wedstrijden toch in de tweede divisie. Olympia II werd eveneens 2e. De zo merstop is inmiddels practisch voorbij en op 18 september, dus vandaag, be gint opnieuw het gevecht om de tttels met de wedstrijd van Impala I tegen de Baarnse Gymnastiek- en Sportver eniging in Soest. Voor Impala's eerste geldt het consigne: consolidatie in de eerste divisie en Leusden II moet de afstand met het topteam verkleinen, hetgeen betekent, dat het tweede kam pioen moet worden. Heren I en II trainen iedere vrijdagavond 1/ uur in de sportzaal in Groenhouten. Wij zijn benieuwd naar de resultaten. LEUSDEN/CENTRUM - Het afge lopen hockey-weekend is bepaald niet zonder verrassingen verlopen. Het be gon al met de velden aan de Noorder inslag, die de toch wel zeer rijke lijk neerplensende regen uitstekend hebben verwerkt. Dat Dames I in Leiden een moeilijke middag zou hebben, lag in de lijn der verwachtingen. Niet echter, dat de nederlaag zo groot zou worden. Eveneens verrassend was de grote uitoverwinning van Heren I op ex-der deklasser Sarto en eigenlijk ook de winst van Dames 2 en jongens D, de ploeg, die in het afgelopen seizoen alleen maar nederlagen heeft gekend. SARTO - HEREN I Op een zwaar en drassig veld in Am sterdam-Sloten. heeft Leusden een uit stekende indruk achtergelaten bij de ex-derdeklassers. De bezoekers pasten hun spel beter aan bij de moeilijke om standigheden en demonstreerden een aanmerkelijk betere speltechniek en balbehandeling dan het tot voor kort nog een klasse hoger spelende Sarto. Nadat Erik Timmer de score uit een strafcorner geopend had, maakten de gastheren gelijk Niet voor lang echter en nog voor de rust brachten Pieter van Breugel na een fraaie solo en Erik Timmer, wederom uit een korte hoek- slag. de stand op 1-3. Kort na de hervatting kregen beide elftallen een strafbal te nemen en beide malen was het raak (2-4). Rob Ponsen voltrok het Leusdense vonnis en revancheerde zich daarmee voor zijn vergissing van de vorige week. Pieter van Breugel gaf de stand nog een beter aanzicht voor Leusden en iedereen had er wel vrede mee, dat Sarto 10 minuten voor het einde nog tot 3-5 terugkwam. De Leusdena- ren speelden aanvallend over beide vleugels en misten maar heel weinig kansenDe voorhoede was ditmaal beter op dreef dan de verdediging, waarin nog wel eens een lekje ontstond. ROOMBURG - DAMES I Naar de uitslag (9-0) moet U niet te lang kijken, want die is niet conform het heftige verweer van de Leusdense dames. Ze hebben zeker niet slecht gespeeld, maar troffen een Roomburg in topvorm. Bovendien was de thuis club, met de 1-1 van Leusden tegen Rood Wit van de vorige week voor ogen, gewaarschuwd en op alles voorbereid. Leusden is ook nog onvoldoende inge steld op hardere westelijke spel uit de 3e klasse en dat wreekte zich vooral in de tweede wedstrijdhelft Tot aan de rust konden de Leusdense speel sters de zaken nog wat in de hand houden (2-0). Maar ook na de her vatting zakte de ploeg beslist niet in elkaar Het hoger opgevoerde tempo werd echter steeds moeilijker bij te benen Elly Siedsma in het Leusdense doel heeft buiten de 9 missers meer malen uitstekende reddingen verricht en de grote nederlaag was zeker niet alleen aan haar te wijten Roomburg was over alle linies sterker. Thera Goldsmann en Anthonie Swierenga pro beerden regelmatig, maar vergeefs het getij te doen keren. De grote ver dienste voor de hele Leusdense ploeg was het moedige volhouden. De ver diende tegengoal bleef echter uit. OVERIGE UITSLAGEN Heren 2 klopten thuis in een regel matige wedstrijd Baarn 3, dat in de vo rige competitie net de kampioensboot gemist had. In de eerste minuut liet Jaap Huizinga zien hoe het moet (1-0) en Afko Schoonbeek scoorde 10 minu ten later de tweede Leusdense treffer. Pas laat in de tweede helft, kwam Baarn op 2-1. Niek van Nieuwenhuyzen liet geen verdere doelpunten meer toe. Heren 3 speelden tegen Be Fair 8 duidelijk anders dan vroeger. Voor de rust doelpuntte Frank Mestrom en na de hervatting zorgde Peter Verschoor voor 2-0. Peter Lodewijks verzilverde een strafbal en Verschoor bepaalde de eindstand op 4-0. Leusden's 5e ver loor kansloos van Barneveld 3 met 4-0. Dames 2 haalden in Hilversum het sterke stukje uit om Gooische 7 te kloppen. Twee doelpunten van reserve- speelster Herma Gerber waren vol doende, aangezien Gooische slechts éénmaal raak schoot. De uitslagen bij de jeugd waren: Meisjes Al - Kampong A3 4-1 Meisjes BI - Gooische B3 0-8 Jongens B2 - Schaerweyde B4 2-3 Jongens Cl - Gooische C5 3-3 Amersfoort C2 - Meisjes Cl 0-3 Schaerweyde B3 - Jongens BI 3-0 Laren D3 - Jongens Dl 2-5 PROGRAMMA A.S. WEEKEND Zaterdagmiddag vanaf 12.30 uur di verse jeugdwedstrijden. Zondag: Dames 2 - Huizen 3 Heren 4 - Hilversum 8 Heren 5 - Hilversum 7 Laren 7 - Heren 2 Huizen 4 - Heren 3 En in het Limburgse Horst speelt Heren I haar eerste bekerwedstrijd LEUSDEN-CENTRUM - Een gelijk spel, een daverende overwinning en een kleine neaëri'aag vormaèn deze week de oogst van de Roda-junioren. Roda A4 - Limvio A4 werd een zeer matige wedstrijd. Limvio had nog de meeste kansen, doch men miste een strafschop! De verdediging van Roda, met aavoer- der R. Zwartepoort als beste man (maar dat hoort ook zo) was het beste deel van het elftal Heel anders ging het bij Roda BI - IJsselmeervogels. De roodzwarten liepen de vogels volledig onder de voet. B. v.d. Hee werd de held van de dag. Voor de rust scoorde hij de hattrick en na de hervatting nam hij nog twee goals voor zijn rekening E. v. d. Zande zorgde voor het 6e Roda - doelpunt. In de eerste helft konden de vogels de eer nog redden, doch dat bracht met 6-1 weinig zoden aan de IJsselmeerdijk. Hoevelaken - Roda B2 ging onnodig voor Roda verloren. Na 8 minuten profiteerden de gastheren van een slecht teruggespeelde Roda- bal. Rond de 16e minuut kreeg Roda een strafschop tegen. De jongens weten nog niet waarom, maar het werd 2-0. R. de Haas verkleinde op de 29e mi nuut de stand tot 2-1 en tot lang na de rust kwam hierin geen verandering. Het wel erg hard spelende Hoevelaken scoorde in de 49e minuut een vierde doelpunt en vlak daarna benutte Wim Klumper subliem een strafschop Met 3-2 kwam het einde. LEUSDEN/CENTRUM - Het idee van de oprichting van een speciale sup portersclub voor Roda '46 blijkt goed aan te slaan. De volle bus naar Ne- derhorst den Berg afgelopen zondag is daarvan een mooi bewijs. Het was tevens een bewijs (maar dat wisten wij reeds) dat Roda '46 een grote aanhang heeft. Inmiddels hebben zich reeds ,,een leuk aantal" leden gemeld voor de supportersclub, maar er is nog meer plaats Deze maand wordt een speci ale ledenwerfactie gehouden onder de leuze van .Leden, werft leden". Aan meldingsformulieren liggen in het club huis. Het ligt in de bedoeling van het voorlopige bestuur om in oktober de officiële oprichtingsvergadering te hou den, met als voornaamste agendapunt de definitieve bestuursverkiezing Wilt u nog iets weten omtrent de supporters club, wat u niet wist? Nogmaals vol gen hier de namen van de initiatief nemers A. J. Wittenberg, Lapeerseweg7(03425- 1534), J. D H Lamme, Ravenhorst 23 (03496-1330); J J. de Jong, Kon Juli- analaan 109 (033-16569); D. H Bon- gaerts, Ravenhorst 21 (03496-2068); J. Kramer, Ansfriduslaan 31 (03496- 2826) LEUSDEN/CENTRUM - Na de derde voetbaldag zijn er in de afdelingen van Roda en SVA nog maar vier clubs met de volle winst, waarvan Eemnes en het Utrechtse Rivierwijkers uit 3 wed strijden. SOVA (Amersfoort) en Ne- derhorst speelden nog maar twee maal. Meer zegt ons nog, dat van de 35 betreffende verenigingen alleen de Hilversumse Zebra's en de Amers foortse Boys, resp. uit 3 en 2wedstrij den nog op hun eerste winstpunt wach ten. Wel een bewijs, dat de jongelui er zeer behoorlijk tegenaan gaan. Van de drie Leusdense ploegen staat Ach terveld relatief nog het beste. le KLASSE A (ZO) Domstad 3-5 Nederhorst 2-4 Baarn 3-4 Fortitudo 3-4 KVVA 2-3 ASV 2-3 KDS 3-3 Ministerp. 3-2 WZA 2-1 Roda '46 2-1 Amersfoortse Boys 2-0 Zebra's 2-0 Baarn ontvangt zondag FC Dom stad. Een gelijkspel ligt het meest in de lijn der verwachtingen, evenals trouwens ook bij het treffen in Anke veen tussen ASV en Fortitudo uit Cothen. Twee zwakkere broeders. Mi nisterpark en de Amersfoortse Boys ontmoeten elkaar in Naarden. Moge lijk de eerste winst voor de Boys. KVVA wint, als de Amersfoortse ter reinen niet wederom afgekeurd wor den, de thuiswedstrijd tegen de Ze bra's uit Hilversum. Roda zien wij winnen op het BB-park tegen het Utrechtse KDS (aanvang 14 30 uur), hetgeen wij van WZA in Amersfoort tegen Nederhorst niet durven bewe ren. Hierbij aangenomen, dat er in d€ keistad weer gevoetbald kan worden 2e KLASSE B (ZO) Rivierwijkers 3-6 Unitas 3-4 DVSA 3-4 Dorestad 3-3 Achterveld 3-3 PVC 3-3 Veensche Boys 3-3 WO 3-2 Barneveld 3-1 VSK 3-1 In Nijkerkerveen zien wij de Veensche Boys nog niet winnen van het Veenen- daalse Ünitas De Utrechtse derby PVC - VSK is voor de thuisclub en Bar neveld krijgt thuis de kans om Dore stad aan haar vierde draw te helpen. Buiten Amerongen was DVSA tot nu tot minder succesvol dan op eigen veld. Daarom houden wij het in Achterveld tegen SVA op een zege voor de man nen van Henny Baas (aanvang 14.30 uur). In VVO - Rivierwijkers, de twee de Utrechtse derby houden de gasten hun ongeslagen record. 2e KLASSE A (ZAT) In deze grootste afdeling met 13 clubs heerst nu al een behoorlijk ge drang. In Lelystad is Unicum min stens in staat om tegen Barneveld het vierde gelijkspel te behalen. Eem nes (6 uit 3) wint van de tweede club uit de polder. Hoevelaken kan Advendo met lege handen terugsturen naar Eder- veen en Hees - EFC '58 in Soest wordt vast geen winst voor de Erme- lose ploeg Roda krijgt in Nijkerker veen een nieuwe kans op 2 puntjes te gen de Veensche Boys, die met een zeer schotloze voorhoede schijnen te tobben. In SOVA - Rood Wit zien wij de spoormensen winnen van de ma tig debuterende Puttenaren. Scherpen- zeel heeft een vrije zaterdag. De stand in deze afdeling is: Eemnes 3-6 SOVA 2-4 Hoevelaken 3-4 Advendo 3-3 EFC '58 3-3 Unicum 3-3 Veensche Boys 3-3 Lelystad 2-2 Roda '46 3-2 Barneveld 2-1 Hees 2-1 Rood Wit 3-1 Scherpenzeel 3-1 jEUSDEN/CENTRUM - Kort na de itste wereldoorlog, precies gezegd jop 14 augustus 1946, werd in Amers- irt Ed Smits geboren. Op zichzelf iurlijk niet zo'n schokkende wereld- leurtenis, maar later toch wel he rijk voor de volleybalafdeling van U^Leusdense sportvereniging ,,lm- Bijna 25 jaar heeft de heer [its in Amersfoort gewoond voor zich in Leusden vestigde. Tot in derde jaar op het Constantijn- ege gebeurde er eigenlijk niets onders. Net als vrijwel iedere ge ide jongen deed ook hij aan sport, iwel nog niet in een bepaald ver- ;ingsverband. Constantijn had de daar stude- je jeugd hetgrotegeluk.datdegym- [iekleraar uit die jaren Krensheet- Hij was een grote voorstander van met een flinke dosis sport en spel irspekken van de gymlessen. Hel j«s ook in de grote bloeitijd van de ^ersfoortse interscolaire sportma- istaties De ook bij Smits al lang pezige interesse voor sport ont- ;elde zich hoofdzakelijk in de rich- [ting van zaalhandbal, softbal, volley- li voetbal, met een duidelijke voor- [kenr naar beide laatste takken van jrt. Via de schoolsport kwam de heer lts wat voetbal betreft terecht bij VA en voor volleybal vond hij on- k bij VIOS. Hij had toen reeds volle agenda. Maandagavond vol- altraining, dinsdag studie, want die st ook bijgehouden worden en nsdag voetbaltraining. Vervolgens op donderdag de eerste wedstrijd- ld voor volley, op vrijdag de twee- oetbaltraining en zaterdag de twee- lolley-wedstrijdavond. Zondag ten- kwamen de wedstrijden van 'A, waar hij al spoedig in het eerste leilde. Hij speelde o a. met .de Westerlaak, met Ton de Bakker a net keeper Sengers. Het was een e, maar drukke tijd. Het was haast nkbaar, dat Smits tussen al die ijvigheid door nog voldoende tijd had voor een min of meer ge lid liefdesleven. Wij zullen daar met ver op ingaan. Alleen dit. een groot voordeel was, dat Ed's meisje, later zijn verloofde enthans zijn betere helft, vlak om de hoek woonde. Geen heen en weer gefiets en dus weinig tijd verlies, met als bijkomend pluspunt dat het tweetal trouw samen naar de sport (avonden) ging en mevrouw Smits, die thans nog actief is in de Leusdense badmintonvereniging, wel begrip kon en nog steeds kan opbrengen voor de tweede liefde van haar man, want dat is sport voor hem altijd geweest. KVVA, in dat opzicht een tweede Volendam, bleef een eeuwige veerpont tussen de 4e klasse van de KNVB en de eerste klasse van de Utrechtse districtsvoetbalbond. Hoewel dat de reden niet geweest zal zijn, stopte Smits met voetbal toen hij in militaire dienst moest. Het geschiedde eigenlijk meer op last van hogerhand. Zijn ver loofde stelde hem min of meer na drukkelijk voor de keuze tussen haar en (te veel) sport. Ja, wat doe je dan? Smits koos in ieder geval voor zijn verloofde plus wat minder sport. Vol leybal ging dus door, ook als lands verdediger, waarbij hij in zijn Amers foortse diensttijd met zijn afdeling wel nog even een Nederlands kam- pioenschapje meepikte. Toen tegen het einde van zijn verplichte dienstperiode wel duidelijk werd, dat die te kort was geweest om generaal te worden, zwaaide hij af Hij kwam terug in het eerste van Vios, dat inmiddels danig verjongd was, maar die jeugdige ploeg deed het uitstekend HENK HOOGEWAARD In deze serie artikelen hebben wij onlangs aan U voorgesteld Henk Hooge waard, de bekende volleybaltrainer, eerst van o.m het Voorburgse DES- Blokkeer met een aBonnemerit op lands kampioenschappen en later van de da- Ed Smits, oefenmeester van Impala- Heren I en II. lelmoment uit de wedstrijd Roda '46 (za) - Hees JUSDEN/CENTRUM - Met veel te en niet helemaal zonder geluk -t Roda (zat.) de eerste overwinning fle tweede klasse behaald. Het was wat vreemde wedstrijd op het B.B. Eu ^00r rust eeD sterker Hees, link geen a*malcGrs in de voor- H. "ad eQ een niet slecht, maar wwig doortastend Roda. Na de thee L:rizat *r In?) waren de rollen omge- Ha. Op hun gemak gesteld door een voor de rust verworven voor- beheersten de Leusdenareo k»d vrijwel de gehele tweede „u zonder tot grote daden te W'HL es ^eht nog wel terug, maar eis om de niet meer komende naker. was op de doelpunten na, weer 't" Potige ouderwetse ontmoeting beide kanten lang en open spel. goed beidende scheids- lüH °lankenstijn had alle moeite Pn? juister Plekke te zijn. *°°a- na een wat aarzelend begin, Wrïi0 uit de verdrukking [*j_ e&en de Leusdenaren rond de een redelijke kans. De snel doorbrekende Van Laar schoot de bal echter net naast. Een plotselinge uitval van Hees resulteerde in een doelpunt, doch de niet op tijd meegekomen ar biter kreeg zoveel protesten van Roda- zijde, dat hij na overleg met de grens rechter de treffer terecht wegens bui tenspel moest annuleren. Op een voor Roda wel zeer gunstig moment, in de allerlaatste minuut van de eerste wed strijdhelft, viel in feite de beslissing Van Laar bracht de bal uit een onmo gelijke hoek nog voor het doel, waar Sjoerd Heynes fraai koppend gretig van profiteerde. (1-0). Na de rust werd het spel van Roda veel minder nerveus. De combinaties klopten ook beter, doch Hees-keeper Altena kon verder onheil voorkomen De Soesters drongen nog welaan, maar meer dan een paar onzorgvuldige pro beersels kwamen er niet uit. Roda heeft wat gelukkig haar eerste twee punten binnengehaald A.s. zaterdag lijkt de uitwedstrijd tegen de Veensche Boys een nieuwe kans voor de roodzwarten, vooral nu het eerste schaap over de dam is.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 13