let jaar van de eeft", de nieuwste lederlandse film Wiwit Mireille Mathieu: een dubbel-elpee vol succes Containers FORD T. WARD: VLATOR" „Here's to the Dubliners" Voorverkoop kaartjes voor „Proloog" AMERSFOORT De lastige Leusdenaar tDAG 18 SEPTEMBER 1975 LtUSDER KRANT b"aten over platen en musici die ze maken. ^.Escalator", LP-Clifford T. |rd Uitgebracht door de pla- .nmaatschappij Phonogram, te fcsterdam op het Famous Charis- Label nr. 6396 962. In uit- JkeDd stereo. [ird T. Ward is een Engelse T die het op dit moment ultste- Joet in zijo land, hoewel hij hier Ierland eigenlijk minder bekend is dat niet teiecht, want 5 een uitstekend zanger/compo- fijne platen maakt. Zo'n fijne j zijn nieuwste, „Escalator", feden door Phonogram uitge- ^ks het feit dat Clifford over- leerlingen het nodige alge- eschaafd Engels probeert bij te en als regisseur van de High [toneelgroep in North Bromsgro- Ivonden doorbrengt, heeft de mu- ütijd een grote rol gespeeld in tan van deze vriendelijke Brit. jêrste groep formeerde hij reeds fzijn eigen schooldagen endaar- Vide hij gitaar en zong in ver- Inde semi-professionele bandjes, (n The Secrets het nog tot de bekendheid brachten vanwege Jir door Frankrijk en Duitsland, (isselend succes volgden er 6 een solo-album met als End resultaat dat Clifford zich ■als eerste langharige Engelse lijzer in Bromsgrove vestigde [hij het als musicus bepaald niet lag zitten. [schrijven van nieuwe liederen ondanks de uiterst schaarse d die hem nog restte, echter jalaten en toen Tony Stratton- fdirekteur van het Famous Cha- label, zijn nieuwe produkties was hij zo enthousiast dat hij 1 onmiddellijk contracteerde voor batschappij |n 1973 werd na een selektie het materiaal de LP ,,Home hts'' voltooid. De Britse vak- ftond bol van de lofuitingen: „De [die Clifford T. Ward heeft we- produceren, getuigt in al zijn hies van een wonderlijke schoon- tvan een frisheid en enthousias- Clifford T. Ward. me, die we sinds de eerste produkten van de Beatles niet of nauwelijks meer in onze oren hoorden". De direktie van de school in Broms grove keek inmiddels naar een nieuwe leraar Engels uit. De nieuwe elpee is het beluisteren waard. Clifford schreef alle songs zelf en componeerde er ook de muziek bij. Met een vakkundige begeleiding van mensen als Stephen Gray (key boards), Terry Edwards (bass), De rek Thomas (gitaar) Pete King (alt- sax) en Ken Wright (drums), voor zien van arrangementen van Richard Hewson, is „Escalator" een plaat om te hebben. Ik blijf het jammer vinden, dat er toch nog te weinig gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheid om songteksten bij te voegen. De pla tenmaatschappijen zouden daar velen een enorm plezier mee doen. „Here's to The Dubliners", el pee van de Dubliners, uitgebracht door de platenmaatschappij BASF te Arnhem op het 2001-label van „Grands Succes de Mireille Ma thieu", dubbel elpee van Mireille Mathieu, uitgebracht door de pla tenmaatschappij Phonogram te Amsterdam op Philips 6641 231 - in uitstekend stereo. De ongelooflijk stormachtige car rière van Mireille Mathieu behoort wellicht tot de opmerkelijkste sprook jes van de moderne showbizz. Op 24 juli 1947 wordt Mireille in het Zuid franse Avignon geboren. Ze groeit op als oudste in een gezin met 13 kinde ren. Haar vader was steenhouwer en wat hij verdiende, betekende voor vijftien mensen bepaald geen weelde. Mireille raakt vertrouwd met armoede; school gaan is er nauwelijks bij en vakanties kent zij helemaal niet. Op 14-jange leeftijd moet zij tenslotte naar de fa briek om het gezinsbudget wat te hel pen opschroeven. Tegenwicht vindt Mireille echter dan Transatlantic. In stereo nr. 201 048. The Dubliners, een rasechte Ierse folkgroep, zijn ook in Nederland niet onbekend meer, zeker niet sinds de platenmaatschappij BASF aan de lo pende band nieuwe elpee's van hen uit brengt. Wie verzot is op pure Ierse folkmuziek, extra gelardeerd met de typische humor van de Ieren, moet be slist deze nieuwe elpee, „Here's to the Dubliners", gaan beluisteren. Er is wel eens gezegd dat men om de muziek van The Dubliners naar waarde te schatten zelf in Ierland ge weest moet zijn, er de sfeer van de pubs geproefd moet hebben en uitvoe rig kennis gemaakt moet hebben met de bijzondere humor en zelfspot van de bewoners van het groene eiland. Daar zit zeker iets in, maar ook zonder een voet in Ierland te hebben gezet, kan men toch enthousiast worden over de instrumentale en vocale verrich tingen van de vijf fors bebaarde jonge mannen die al jaren door het leven trekken als The Dubliners. Hun muziek is puur, wars van commerciële in vloeden (zeker wanneer er „traditio nals" worden vertolkt!) en blijft een lieve lust voor op folk afgestemde oortjes. Dat de heren ook instrumen taal (op banjo's, gitaren, violen en fluiten) hun mannetje staan: ze laten het allemaal weer eens uitvoerig ho ren op de LP „Here's to The Dub liners". Een plaat, gevuld met „tra ditionals" als „Finnegans wake", „Peggy Lettermore", „Surrounded by water" en „Chief O'Neill's hornpipe". al in het zingen. Zo maar, zonder bij gedachten. in huis en op familiefeest jes Toch was er iets heel bijzonders. Op de een of andere wijze voelde Mi reille zich namelijk verwant met Edith Piaf. Die was immers net als zij in een troosteloze sfeer opgegroeid Deze grote chansonnière, op dat moment met „Milord" op het hoogste punt van haar roem, wordt het klinkende voorbeeld van Mireille. Op het gehoor zingt zij alle Piaf-chansons na die zij van radio en plaat kan opvangen. Soms doet ze ook mee aan talentenjachten, maar het is alleen om de vreugde van het zingen, om „iets anders" in de monotonie van huishoudelijk- en fabriekswerk, in ie der geval niet met illusies over een roemrijke carrière. Mireille Mathieu is inmiddels al 18 als de Lichte Muze met haar onbere kenbare toverstaf de sneeuwbal aan het rollen brengt. In Télé-Dimanche, het populaire Franse zondagmiddag-TV- programma, mag zij maar liefst 3 minuten zingen. Natuurlijk kiest zij een chanson van Piaf, die dan al weer twee jaar dood is. Als altijd zit ook nu weer de big-boss van het ParijseOlym- pia, Bruno Coquatrix, voor de buis Hij is dermate onder de indruk van Mireille's zang, dat hij terstond be sluit contact met haar op te nemen, Tevens belt hij Johnny Stark, de man netjesputter onder de impressario's die ook Sylvie Vartan en Johnny Hal- liday groot maakte, die dadelijk „in" is voor een nieuwe Piaf. In september 1966 staat Mireille al op de planken van het Olympia: razende geestdrift Mireille Mathieu. van het publiek, uitbundige perskri tieken. Er volgden tournees, tot in Ma drid en Leningrad, maar ook een af schuwelijk auto-ongeluk in de Franse Alpen, dat haar maanden uitschakelt Ook in Nederland oogstte Mireille de nodige successen, vooral na haar optreden tijdens het Grand Gala du Disque van 1969. Prompt belandt zij hoog in de Top Tien en een paar maan den later ontvangt zij uit handen van Piet Beishuizen de diamanten CCGC- ring voor „de populairste jonge buiten landse artiest" Intussen is Mireille Mathieu een ras-artieste gebleken, die door de jaren heen in alles zichzelf bleef Haar zang weerspiegelde aan vankelijk - hoe kan het anders? - haar verering voor Edith Piaf, die zij bewust imiteerde. Destemverwant- schap bleef, maar haar zingen kreeg steeds meer en meer eigen karakter. Begin 1973 tekende Mireille een kontrakt met Phonogram, waar sinds dien haar LP's Mireille Matnieu", „Mireille Mathieu a l'Olympia" en „Mon Credo" werden uitgebracht. Kortgeleden bracht Phonogram een schitterende dubbel-elpee uit, waarop maar liefst 24 van haar meest beken de successen zijn samengebracht. Een juweeltje van een verzameling voor hen, die tot nu toe maar een beperkt aantal platen van haar in bezit had en graag een waardevolle aanvulling voor weinig geld wensen. LEUSDEN - Zoals in de Leus- der Krant van 4 september reeds werd bericht, komt a.s. vrijdag avond 19 september de Eindho- vense toneelwerkgroep Proloog naar Leusden. Om 20.00 uur geeft de groep in de RODA-kantine in het Burgemeester Buiningsport- park een voorstelling van „Wie wordt wijzer van het onderwijs een diskussieprogramma over de verhouding tussen onderwijs en maatschappij. Kaarten voor deze eenmalige voorstelling zijn nog verkrijgbaar bij het PPR-dokumentatiecen- trum (Marion Defares), Bretag- ne 10, Leusden-centrum (03496- 1684) en bij Jan de Vries, Prins Hendriklaan 13, Leusden-Zuid (03496-2905) a f5,- per stuk. Mochten er na de voorverkoop nog kaarten over zijn - het aan tal plaatsenis vanwege de diskus- sie na afloop beperkt - dan wor den die vrijdagavond vanaf 19.30 uur aan de zaal verkocht. Twee weken heeft uTenslottemoe ten missen De eerste week was het mijn schuld ik toas ziek. Verleden week werd mijn stukkie niet geplaatst. Een tackle op b. en w. was volgens de verantwoordelijke redaktie niet regle mentair. Gele kaart Vandaar Maar nu dan weer met frisse moed. Ik had u een boeiende reportage willen voorschotelen over de laatste naweeën van de overlast van het win kelcentrum Roozendaal voor de om wonenden. Een stukje voortvarend ge meentebeleid heeft er al voor gezorgd dat, nu de gewraakte melkauto niet meer voor dag en dauw komt, er toch sleutelpaaltjes zullen komen, zij het dat zij voorlopig ,,in opbergstand" zullen staan. Verder laten de midden standers hun lichtreclame 's avonds niet meer branden en zullen er binnen een dag of tien papierbakken geplaatst worden. Sinds enkele maanden wordt het winkelcentrum iedere week door ge meentereiniging aangeveegd Dat gaat dus al heel goed. Maar een dame die in de buurt van De Roozen daal woont, wees ons op de aanwezig heid van een open container. Terwijl de gemeente al enkele maanden gele den had toegezegd dat daar wat aan gedaan zou worden. Gemeente gebeld. Alleraardigste ambtenaar legt uit dat de gemeente al lang aan het uitzoeken is, wat voor een container er dan ge plaatst zou kunnen worden. Dat een dichte het probleem niet oplost en een manshoge gevaar op zou leveren voor kinderen. Maar ook in de wereld van de Leus- dense afvalopvang lijkt de zon te schij nen. Volgens de ambtenaar had de ge meente een tip gehad dat men er in het Arnhemse winkelcentrum Presik- haaf iets op had gevonden Men was er nog niet toe gekomen om er te gaan kijken, maar binnenkort zou er kon- takt opgenomen worden met de Open bare Werken in Arnhem. Dat doe ik dus ook even. Knjg ver volgens een heleboel mensen aan de lijn, die er niets van afweten. Beland uiteindelijk bij de afdeling Voorlich ting. Juffrouw snapt er ook weer niets van. Nog een keer uitgelegd van waar om en hoe dan ,,Zal het even vragen". ,,Nou d'r is ons hier niets van bekend, me neer. Ze hebben daar vuilnisbakken" ,,Hoe kan dat noü met grootwinkel bedrijven?" Bert Vos I was te voorzien, dat „Roller- zou worden geprolongeerd in Grand Theatre. Deze week is de- komstvisie van regisseur Nor- ewison nog steeds in dat thea- zien en voor hen, die er nog jo gaan kijken, kan ik alleen rf aaDraden: doen. „Rollerball" f«o gruwelijke sportfilm, maar veel f,dan dat. Het is een film, waar- 8) toekomstbeeld wordt geschil- B als gevolg van bepaalde ten- die in de huidige maatschappij ;went worden doorgetrokken. De iog en het agressieve geweld 'Jf sport speelt hierin mee, maar iH meer, wat na het zien van de 't nadenken stemt. „Rollerball" om- mede ook door de schit- le fotografie- een juweel van lm geworden ondanks de bloed- H en het geweld dat uit de beel- preekt. Voor een uitgebreidere V zie de krant van vorige week. week, 18 jaar. udio G. gaat „Les Valseuses" trtrand Blier de tweede week •e verschillend beoordeelde Film, behoort wat mij betreft der betere franse produkties. een sfeervol gemaakte film ee boeven, schavuiten, die da- vergeefs balanceren tussen goed ,a*d en met veel bluf trachten !lf waar te maken in een wereld, ■n blijkbaar niet wil begrijpen, [en molesterend, auto's jattend "kloos gaan ze door het leven indaag. Afgeschreven randfigu ren milieu, dat door regisseur op voortreffelijke wijze wordt •kend. Blier, die de film naar 'gen roman maakte,' heeft bo- !n op een knappe wijze gebruik kt van landschappen en kleu- de stemmingen van zijn hoofd- te karakteriseren, zoals hij 'latenheid van het herfststrand 'eerde met de trieste gevoelens 'nzaamheid der hoofdrolspelers, valseuses", met een meer dan ffelijke bijrol van Jeanne Mo- ln een filmgedeelte, waarin Blier °P het punt heeft gestaan een Indere film te maken dan aan- ijk in de bedoeling lag. Ondanks 'Wijking toch funktioneel genoeg jpen afbreuk te doen aan de rest. ne week, 18 jaar. 1 gaat opnieuw een ilfipaerlandse film in première. Het 1 ..Het jaar van ae kreeft", °P de gelijknamige roman s° Claus en gemaakt door re- „Het jaar van de kreeft", door Willeke van Ammelrooy en Rutger Hauer gisseur Herbert Curiel, een voor mij onbekende grootheid, die voor zover ik weet nog niet eerder een speelfilm op zijn naam heeft gezet. De hoofd rollen worden vertolkt door Willeke van Ammelrooy en Rutger Hauer en dat betekent, dat deze twee topsterren van het Nederlandse filmfirmament voor het eerst samen in een film te zien zijn. „Het jaar van de kreeft" gaat over een tamelijk korte, maar zeer bewogen liefde tussen een vrouw van een jaar of dertig, Toni (gespeeld door Willeke van Ammelrooy) en een ongeveer even oude man, Pierre (een vertolking van Rutger Hauer) Verder m deze film Piet Romer, Jennefer Williams en Riet Henius. De muziek is van Marian de Garriga terwijl Frans Bromet achterdecamera heeftgestaan Cinema 1, eerste week, 18 jaar Wie nog steeds niet genoeg heeft van „My name is nobody", kan voor deze overigens bekende Italiaanse wes tern met Amerikaanse hoofdrolspelers als Henry Fonda en Terrence Hill te recht in Cinema 2. Hier is deze film van Sergio Leone voor de derde week te zien 14 jaar Inpikken en wegwezen" is het hoofd thema van de film, die in Euro Cine ma de vierde week in gaat. Deze wilde en langste achtervolging door auto's ooit verfilmd, is vooral voor liefheb bers van racen de moeite van het bekijken waard Wie een echt gespeel de film verwacht met goedsluitende dialogen, die kan beter een andere film uitzoeken. Denkt u er wel om, als u gaat kijken, dat de hoofdfilm reeds vijf minuten na het begin van de voor stelling begint? Hoewel de achtervol ging pas ruim een half uur later begint, willen we u toch wel eventjes waarschuwen Euro Cinema, vierde week, 14 jaar. In het City theater deze week een film van Richard Lester Hè, zult u zeggen, klopt dat wel? Het is wel degelijk korrekt want ook al wordt werk van Lester in het algemeen niet zo gauw in City vertoond, de film ,,De drie musketiers" ligt toch echt wel een beetje in die lijn, ook al wordt deze nieuwste verfilming van Alexan der Dumas' beroemde boek de beste tot nu toe genoemd. Richard Lester heeft dan ook niet de eerste de beste acteurs en actrices ingehuurd om zijn spektakelstuk in ieder geval een goede commerciële basis te geven. Chariton Heston, Oliver Reed, Richard Cham berlain, Frank Finlay, Michael York, Raquel Welch,Faye Dunaway, Christo pher Lee en Jean Pierre Cassel spe len de hoofdrollen en het is niet zovaak gebeurd, dat zoveel sterren ïnèènfilm schitterden. Wie kortgeleden een niet onaardige Franse versie van het be roemde verhaal op TV heeft gezien, weet waar het allemaal om draait en eigenlijk is het verhaal niet zo belang rijk meer. „De drie musketiers" zijn door de beroemdheden die ze zijn geworden een geheel eigen leven gaan leiden en alles wordt nog weer eens door Richard Lester extra op een rijtje gezet. Voor de liefhebbers van goed aktiewerk maakt het niet zoveel verschil wie dit keer de maker is, voor de kenners is er toch weldegelijk het werk van Richard Lester in te her kennen, de man die onder meer „The Knack" maakte en ook met de Beatles een film opnam Want „The three Mus ketiers" zoals Lester die op het doek zet is eigenlijk een vrijwel geheel ge slaagde parodie op het romantische werk van de Franse schrijver Naast de goede aktiescènes valt er heel wat af te lachen. Overigens is dit slechts het eerste deel van het verhaal. De rest moet- volgens Lester - nog ge maakt worden. Maar ook dat kan na tuurlijk als een grapje zijn bedoeld.. City theater, eerste week, 14 jaar Voor hen, die hem in Cinema hebben gemist, toentertijd In de Cinema 1 -popnacht kan men vrijdagnacht de film „Mad Dogs and Englishmen" bewonderen. Het is de kroniek van de toernee, die Joe Cock er en Leon Russel in 1970 maakten met hun reizende, muzikale commune, „de rock and roll cross-coutntry tour" Regisseur Pierre Adidge observeer de alle gebeurtenissen en personen tijdens deze 57 dagen durende trip en deed dat met verve, bijgestaan door vijf tot tien cameramensen, uitgerust met 16 mm. camera's Voor de lief hebbers van een goede popdokumentai- re „Blue Movie", het was eigenlijk wel te voorzien, oefent nog steeds grote aantrekkingskracht uit op het grote publiek. Daarom prolongeerde deze Pirn Wim -film in de nacht- voorstelling en is ook vrijdagnacht ui Cinema 2 te zien. Eén van de eer ste pornofilms, van eigen makelij, die door de keuring werd geloodst U kunt er vrijdagnacht naar kijken in het eerbiedwaardige Cinema 2... 18 jaar In de late sex show van het Ci ty Theater is het vrijdagnacht even eens kijken naar bloot geblazen. En de film heet niet voor niets. „Meis jes die geen kleintjes willen". Je kunt het van alle kanten bekijken, maar ook deze titel is weer voor allerlei soorten interpretaties vat baar en dat is in ieder geval één van die aardige dingen aan een sex- film. Voor de rest moet u zelf maar zien wat u er mee doet. Voor alle volledigheid: het is een Duitse 'film en werd geregisseerd door Michael Thomas, die wel meer van dit gen re films op zijn naam heeft staan. Het is het verhaal van een meisje dat carrière wil maken, maar één gebrek heeft ze heeft voor de wijze waarop ze dat wil bereiken niet vol doende in haar bloes. Je moet er als regisseur maar opkomen om daar een film van te maken Blijkbaar kan Tho mas dat. City-18 jaar. Eveneens in de nachtvoorstelling en in het City Theater zaterdagnacht weer eens een echte ouderwetse aktiefilm van Chinese makelij: „De blinde zwaardvechter". En de Chinezen ken nende. al zien ze er geen barst van, vechten zullen ze ongetwijfeld met de ogen dicht kunnen doen. En dankzij al deze geweldige en gewelddadige aktiefilms uit het Verre Oosten wor den we langzamerhand doodsbenauwd voor het Chinese gevaar. Of net niet? City, 18 jaar In de kindervoorstelling is het dit maal de beurt aan Lex Barker, die de rol van Robin Hood vertolkt in de film „Robin Hood en de piraten". Ook al is er in het oorspronkelijke Robin Hood-verhaal nergens sprake van avonturen ter zee of in de lucht, de filmmakers hebben méér fantasie en wat er niet is, wordt er wel bij gemaakt Vandaar dat men Lex Cold Shatterhand) Barker in een spannend avontuur kan zien als Robin Hood. Op het water zonder dat ie zeeziek wordt. Maar in de kinderogen mogen helden immers niet ziek worden? Adviesleeftijd vanaf tien jaar. Enne, laat je niets wijsmaken, het is best een spannende film. Veel plezier, za terdag- en woensdagmiddag in Cine ma 1 Bert Vos AMERSFOORT - Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 18 tot en met woensdag 24 september. GRAND THEATRE „Rollerball", 18 jaar, English ver sion. Aanvang zaterdag 2.00; 6.45; 9.15 uur Zondag: 1.30; 4.00, 6.45; 9.15 uur. Overige dagen. 2.00, 8.00 uur. STUDIO G „Les Valseuses 18 jaar. Ver sion Francais. Aanvang: zondag: 2.15; 4.30; 7 00; 9 30 uur. Overige dagen. 2.15, 7.00; 9.30 uur. CINEMA 1 Première Nederland „Het jaar van de kreeft", 18 jaar. Aanvang, zaterdag en woensdag- 7.00; 9.30 uur Zondag: 2.00, 4.30, 7.00, 9 30 uur. Overige dagen: 2.00, 7 00; 9.30 uur. CINEMA 2 „My name is nobody", 14 jaar. English version. Aanvang zondag 1.45, 4.00; 6.30; 9.00 uur. Overige dagen: 1.45; 6.30; 9.00 uur. EURO CINEMA „Inpikken en wegwezen". 14 jaar. Aanvang dagelijks 11.15; 1.45; 4.15; 6 45; 9 15 uur. CITY THEATER Vrijdag t/m woensdag „De Drie Mus ketiers" 14 jaar English Version. Aanvang zaterdag 2.00; 6.45, 9.15 uur. Zondag 2 00; 4 15; 6.45; 9.15 uur. Overige dagen. 2.00; 8.00 uur. DONDERDAGCYCLUS CITY THEATER „De 13 slavinnen van dr Fu Man Chu" 14 jaar. English Version. Aanvang: 2.00, 8 00 uur NACHTVOORSTELLINGEN CINEMA 1 In de pop-nacht „Mad dogs Eng lishmen", 18 jaar. English Version. Aanvang vrijdagavond 24.00 uur. CINEMA 2 „Blue Movie", 18 jaar. Aanvang, vrijdagavond 24.00 uur. CITY THEATER In de late sex show: „Meisjes die geen kleintjes willen", 18 jaar. In Deutscher Sprache. Aanvang, vrijdagavond 23.00 uur „De blinde zwaardvechter", 18 jaar. Aanvang: zaterdagavond 23.45 uur KINDERVOORSTELLING CINEMA 1 „Robin Hood en de piraten" Engels gesproken. Zaterdag- en woensdag middag: half twee (1.30 uur). Ad viesleeftijd vanaf 10 jaar. ,,Ik zal het nog even vragen" Juffrouw legt hand op de telefoon, maar even later toch nog duidelijk ver staanbaar te horen ,,maar moet ik daar dan helemaal gaan kijken Een meneer neemt het over Waar het dan precies om ging. Nou, om containers bij een winkelcentrum in Leusden, aie nmi wvailen en het ge rucht dat ze in presikhaaf een of an der revolutionair model zouden heb ben, dus. ,,Nee, meneer niet dat ik weet. Ja, ik kom daar wel eens, maar dan kijk je meestal naar plezieriger dingen dan afvalcontainers en vuilnisbakken Ha, ha. Maar serieus. U kunt mis schien even naar de xx)orzitter van de winkeliersvereniging aldaar bellen. In mijn niet aflatende ijver dat ook nog even gedaan Een automatische telefoonbeantwoorder laat weten dat het kantoor gesloten is en dat voor nood gevallen die en die bereikbaar is onder dat en dat nummer Middenstanders werken op andere tijden dan journa listen en dit valt toch niet onder de ca tegorie noodgevallen. De volgende ochtend. Voorzitter is d'r. Vertelt een boeiend verhaal over containers met deksels voor de groot winkelbedrijven, een firma die bij de kleinere zaken wekelijks het oud-pa pier komt ophalen ende verdereaanwe- zigheid van gewone vuilnisbakken. Niets bijzonders dan?" ,.Nee, niet dat ik het zou weten. Maar problemen hebben we d'r hier in ieder geval niet mee, als u dat soms be doelt" Toen heb ik mijn pogingen om een diepte-reportage over de afvalverwer king op moderne winkelcentra maar gestaakt. U zult er in deze krant dan ook niets over lezen. En wat de gemeente betreft. Het wonder van Presikhaaf lijkt vooralsnog uit norma le vuilnisbakken te bestaan. K. Het kan zijn, dat ik me vergis (dat doe ik nog wel eens), maar ik geloof niet, dat er één gemeente in Nederland is, die zoveel zelfbewuste burgers kent als de gemeente Leusden Het kan zijn, dat dat komt omdat we het merendeel van die geachte burgers uit andere streken hebben geimporteerd, maar het feit ligt er, dacht ik. Zelfbewuste burgers, zo leert de alom geprezen praktijk, kunnen ook bijzonder lastig zijn Nou, lastig zijn ze, die Leusde- naren, In de afgelopen jaren is dat meerdere malen overduidelijk geble ken, tot schade en schande van tal van instanties. Maar je kunt het natuurlijk ook overdrijven. Daaraan dacht ik, toen ik in een regionaal dagblad kort ach ter elkaar twee artikelen las rond de Noorderinslag. In het eerste artikel werd ernstig geklaagd over de ver keerslichten op de Noorderinslag. Waanzin om die de hele dag te laten branden. Buiten de spitsuren om komt er bijna geen auto langs en dan moet ie nog wachten voor rood licht ook, terwijl van de andere kant niemand gevaar kan opleveren". Een disputabel onderwerp, dat is duidelijk. De bewo ners van Leusden, die aan beide zijden van de Noorderinslag wonen, denken er duidelijk anders over Zij zijn juist van mening, dat het verkeerslawaai heel wat decibels te hoog is, ook bui ten de spitsuren, als ,,men bijvoorbeeld lekker rustig in de tuin wil zitten"Ook de nachtrust wil nog wel eens wat tekort komen dankzij het verkeers lawaai op de Noorderinslag. Kijk, leg die twee berichten naast elkaar en je hebt opnieuw een lastig probleem. Want welke groep heeft nu gelijk? Het virus van de Lastige Leus denaar heeft weer toegeslagen, mop perde een kennis van me, toen hij het bericht las. Het zou kunnen. Ik moet wel een beetje gniffelen als de brave gemeente verklaart, dat ook zij op de hoogte is van het probleem van de geluidsoverlast en overweegt om een aarden wal tussen de rijba nen te leggen, zodra de weg is ver breed. Dan is het probleem opgelost, denken ze. Vergeet het maar. Zo'n aarden wal kan alleen maar worden aangelegd, als de Noorderinslag vierbaans wordt. Daar heb je het eerste probleem al. Want iedere rechtgeaarde milieuspe cialist (en half Leusden bestaat uit dit soort), zal tegen de aanleg van een vierbaansweg dwars door de bewoonde wereld zijn. Dan die aarden wal. Nog niet zo lang geleden werd er met minachtend sarcasme gesproken over de gemeente, die er toch zo goed in geslaagd is verschillende ghetto's aan te leggen door grote verkeerswegen de wijken te laten doorkruisen. Zo'n aarden wal zou zoiets toch maar accen tueren? Nou dan. Nee mensen, dit is een onoplosbaar probleem, zoals de loslopende, op niet toegestane plaat sen drollenneerleggende honden een echt onoplosbaar probleem is. Het virus van de Lastige Leusdenaar is onuitroeibaar vrees ik. Vooral als ik denk aan die fluitende postbode. Dat verhaal wordt verteld en ik heb geen enkele reden om aan te nemen, dat het niet waar is. Elke morgen gaat één bepaalde postbode vrolijk fluitend op weg om zijn post te bezorgen. Nou zijn er tegenwwordig niet zoveel mensen, die met zoveel plezier en le venslust hun werk doen, dus zou dat hogelijk gewaardeerd moeten worden. Maar wat dacht je? Er kwam een klacht binnen bij de PTT Of ze die fluitende, te hard fluitende postbode ergens anders in willen zetten. De mensen werden er zo akelig vroeg wakker van Ik ben van mening, dat we nog geen fluitende postbodes genoeg hebben in ons dierbare Leusden. Wedden, dat dan alles er heel wat fleuriger uit zou zien

Leusder Krant | 1975 | | pagina 15