Druk bezochte open avond van de schaak vereniging Vereniging van ouders van L0M- kinderen belegt le bijeenkomst Liberation of Man maakte eerste single Leusden Leefdorp, slaapdorp programma Vogelvrienden MAANDAGAVOND T.V.-0PTREDEN REGIONALE AFDELING „DE PIJLER" OPGERICHT (Van de redaktie) LEUSDEN - De Interkerke lijke Vredeswerkgroep, afde ling Leusden wil proberen het thema van „een andere manier van leven" ter sprake te bren gen in het midden van alle Leus- denaren. Er zijn over dit onder werp oeverloze diskussies te hou den, maar de werkgroep wil zich beperken tot het onderwerp „Leusden, leefdorp, slaapdorp Op donderdag 25 september wordt daarvoor een bijeenkomst ge houden in het Kerkelijk Centrum aan de Asschatterweg (zaal 4, aanvang 20.00 uur.) Op het programma staat een half uur durend film-interview met de Berlijnse futuroloog Ro bert Jungk en daarna een frag ment uit de Van Speyckshow over slaapsteden, waarin enkele op namen uit Leusden. De organisatoren van de Vre- desweek hopen vertegenwoordi gers te kunnen begroeten van di verse wijkraden, vrouwenvereni gingen, sociëteiten, scholen en met hen, die met name te maken hebben met het beleid t.a.v. de leefbaarheid in Leusden op dit moment en voor de toekomst. Komt u ook9 Het gaat ook om uw toekomst. ■EOI NDERDAG 18 SEPTEMBER 1975 LEUSDER KRANT LEUSDEN - Op de eerste maande lijkse vergadering van de Vogelvrien den in het nieuwe seizoen werd het winterprogramma bekend gemaakt. Dat de vereniging nog steeds bloeiende is bleek ook uit de zeer goede opkomst van de leden op deze avond. Ongeveer de helft van alle leden gaf acte de presence. Het voorlopige winterprogramma werd als volgt bekend gemaakt door voorzitter J. M. Drost. 22 September in samenwerking met Kweeklust Hoog landerveen en Ons Gfoegen Amers foort wordt een technische avond ver zorgd voor Tropische vogels. Spre ker is de heer Budding uit Benne- kom Aanvang 20.00 uur in het Houten veen in Hooglanderveen. Men vertrekt gezamenlijk om 19.45 uur vanaf de Rabo bank in Leusden-Centrum. Op zaterdag 4 oktober vertrekt men om 11.45 naar Soesterberg waar het echt paar Sprenkelink de Vogelvrienden zal ontvangen voor het bezichtigen van hun grote parkieten kweekruimte 13 Oktober ontvangt de Vogelvrienden de leden van Ons Gnoegen uit Amers foort en Kweeklust. Hooglanderveen voor een technische avond over kleur- kanaries, liefst 3 keurmeesters zullen hieraan hun medewerking verlenen, de week daarop, 20 oktober, is er ge legenheid om met keurmeester De Wilde nog eens na te praten over de ze technische avond. Van 12-16 no vember wordt weer een tentoonstel ling gehouden in de Til. Deze ten toonstelling belooft heel wat te wor den, vele voorbereidingen zijn reeds getroffen en het bestuur heeft dan ook grote verwachtingen van deze ex positie wat weer het visitekaartje moet worden van de vereniging. Maandag 17 november komt men weer voor een ledenvergadering bijeen. Hier zal men nog weer van gedachten kunnen wis selen over de dan net geeindigde ten toonstelling. 15 December, de laatste ledenvergadering van 1975, die evenals alle andere vergaderingen gehouden zal worden in Sporthal de Meent in het plan Groenhouten Men wil een deskundige laten komen op het ge bied van zangkanaries Bovendien zijn er plannen om in december mee te gaan doen aan de Gewestelijke wed strijd in Bennekom. Maar dan moeten eerst de resultaten bekend zijn van de onderlinge tentoonstelling. LEUSDEN/AMERSFOORT - Regio nale afdeling van de landelijke ver eniging vaD ouders van kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden ,,De Pijler". Donderdag 25 september wordt de eerste bijeenkomst gehouden van de op 29 april opgerichte regionale af deling voor Amersfoort en omstreken van „De Pijler", een landelijke ver eniging van ouders van kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. Deze avond voor leden en belang stellenden wordt gehouden in de aula van de Kingmaschool, Dorresteinseweg 7 te Amersfoort. Na een korte huis houdelijke vergadering, die om 8.00 uur aanvangt, zal de orthopaedagoge, Mej. Drs J. Bloemert een lezing houden over het verschil in benadering van de leerling op de basisschool en op de LOM-school. Door de medewerking van de school leiders van de beide Amersfoortse LOM-scholen en de school voor voort gezet LOM-onderwijs zijn de meeste ouders van kinderen op deze scholen reeds op de hoogte met het bestaan en het doel van de vereniging. De voorzitter van de nieuwe afdeling, de heer M. Wagener uit Leusden, is met zijn medebestuursleden van me ning, dat vele ouders van kinderen met leer- en ontwikkelingsbelemmeringen, die nog niet op deze scholen geplaatst konden worden, nog onvoldoende van het bestaan van een dergelijke ouderver eniging op de hoogte zijn. Juist in de eerste fase van het onderkennen van ernstige leerproblemen bij hun kind, maken deze ouders een periode van onzekerheid door. Het uitwisselen van ervaringen met andere ouders en het zich verdiepen in de problematiek van hun kind om dit beter te kunnen be geleiden, kan bijdragen tot het wegne men van onrust en een beter begrip voor het LOM-onderwijs. HOGE VLUCHT Het LOM-onderwijs heeft de laats te jaren een hoge vlucht genomen. Momenteel zijn er ongeveer 190 LOM- scholen en 24 scholen voor voortge zet LOM-onderwijs Het is een vorm van buitengewoon onderwijs voor kin deren met leer- en opvoedingsmoei lijkheden In 't algemeen worden leer lingen toegelaten, die hun aantoonbare capaciteiten maar gedeeltelijk in het „normale" onderwijs kunnen realise ren De oorzaken van die kloof tussen begaafdheid en prestaties kunnen ve lerlei zijn, variërend van bepaalde hersenbeschadigingen tot aanpassings- en concentratiestoornissen. Voordat het kind wordt toegelaten, vindt een uitgebreid didactisch, psy chologisch en medisch onderzoek plaats Dat moet in de eerste plaats aantonen dat het kind inderdaad normaal be gaafd is Het wijst ook uit van welke aard de leer- en/of ontwikkelingsbe lemmeringen zijn, zodat meteen een startpunt voor een behandelingsplan wordt gegeven. Die behandeling is er op gericht om het kind zo snel mo gelijk weer terug te brengen in het gewone onderwijs. DE LANDELIJKE VERENIGING In 1972 werd de landelijke vereniging opgericht door een groep ouders die vaak met dezelfde problemen te kampen hadden, n. 1. hun kinderen konden met het geijkte onderwijsstelsel niet mee komen en vielen uit de boot. Momenteel telt de vereniging meer dan 2000 leden. Naast een aantal eisen op het mate riele vlak, zoals betere accomodatie voor bestaande LOM-scholen. betere vervoersregeling en eisen op immateri eel gebied waaronder het wegnemen van veel onbegrip van de buitenwacht, ijverde de vereniging van meet af aan voor meer scholen voor voortgezet LOM-onderwijs Het zal ieder duide lijk zijn dat met 24 scholen voor dit voortgezet onderwijs m het hele land, door veel kinderen grote afstanden moe ten worden afgelegd om naar school te gaan. Juist voor deze kinderen die het psychisch vaak niet gemakkelijk heb ben, is dat meestal een verschrikking Naast de landelijke aktiviteiten is er echter behoefte bij de ouders om in kleinere kring meer kontakt te hebben om hun problemen bespreekbaar te ma ken In het kwartaalblad van De Pijler wordt reeds veel informatie gegeven en bestaat de mogelijkheid om vragen te stellen. Op de scholen wordt even eens het kontakt tussen ouders en do centen zoveel mogelijk gestimuleerd, tevens zal een nauwe relatie tussen oudervereniging en school onontbeer lijk zijn Toch zal de oudervereniging een zelfstandige vereniging zijn en geen overkoepelend orgaan van ouder- of schoolcommissies De Pijler rekent het tot haar taak de ouders zo goed mogelijk bij te staan met het verlichten van de problemen waar de ouders van kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden mee te kampen hebben Heel wat ouders hebben slapeloze nachten door de zorg over de toekomst van hun kind en vragen zich af of het zich voldoende zal kunnen handhaven in deze maat schappij waar men nog zo'n kramp achtige grote waarde hecht aan taal, rekenen en schrijven. De wetenschap, dat er voortgezette leermogelijkheden zijn, alsmede welke mogelijkheden en waar die zich bevinden, kan heel wat zorg wegnemen DE REGIONALE AFDELING Van begin af aan heeft de vereniging het oprichten van afdelingen gestimu leerd Hiermee hebben de leden het meer in de hand om zelf te bepalen waar de strategie van de vereniging op gericht moet worden. Op de ko mende bijeenkomst zal aap de leden een keuzevoorstel gedaan worden voor het komende winterprogramma. Men kan dan aan bepaalde onderwerpen pri oriteit geven en eventueel zelf nieuwe suggesties doen. Vanuit het Gooi en de stad Utrecht bleek er ook al belangstelling te zijn voor het Amersfoortse initiatief. Zolang in deze districten nog geen zelfstandi ge afdelingen zijn opgericht kan men zich ook van daaruit bij de Amersfoort se regionale afdeling aansluiten. Voor uitgebreider informatie kan men terecht bij de secretaresse van de afdeling, mevr. J. Kruidenier-Zeven huizen, Koepellaan 8 te Scherpenzeel of op de bijeenkomst op 25 september in de Kingmaschool te Amersfoort. LEUSDEN - Dinsdag 9 september heeft de schaakvereniging een open avond georganiseerd voor belangstel lende Leusdenaren. Het bestuur heeft geprobeerd aan deze avond zo veel mogelijk bekendheid te geven. O.a. door het rondbrengen van een duizendtal folders in de nieuwere wijken en het verspreiden van ongeveer 10 grote affiches onder de Leusdense midden stand. Men is er bij de vereniging erg gelukkig mee, dat deze inspanningen zoveel resultaat hebben opgeleverd. Bij het jeugdschaken van kwart voor 7 tot kwart voor 8 bleek de grote belangstelling van de jeugd al. Onge veer 30 jongelui waren aanwezig. Meer dan de helft hiervan bezocht de vereniging voor de eerste keer. Voor de jongens, die de schaakkunst al wat beter meester waren, werden onder- (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Van de Nederlandse for matie „Liberation of Man" is deze week de eerste single verschenen. Het nummer heet „Bumpin' in the street", terwijl op de achterzijde gezongen wordt over „Pretty dark woman". Jongst leden zaterdag was de formatie met dit singletje te gast in het NCRV-radio- programma „Los Vast" en aanstaande maandag is „Lberationof Man" te zien bij het programma „NL-Tippers", dat Rob de Nijs voor de TROS maakte. Eigenlijk is het niet juist om „Libe ration of Man" een Nederlandse band te noemen. Alleen drummer MauritsGra- venberg is in ons land geboren. De koper-sectie bestaat uit de in Leusden wonende Amerikaan Fred Littlejohn (trompet), en zijn landgenoot Jan Ben- jamen op tenor-saxofoon. De ritme- groep is met uitzondering van de eerder genoemde Nederlandse drummer af komstig uit Suriname en van de Antil len: Dave Mac Donald (solo- en slag gitaar), Lino Eminencia (orgel en piano), en bassist Wil De groep wordt gecompleteerd door zanger Ronny Johnsen. ACHTERVELD Toch is dat internationale gezelschap hiecin de buurt voor het eerst bij el kaar gekomen. Drie jaar geleden hield Lesley Dankfort, de huidige organisa tor van de groep, voor het eerst een repetitie met enkele muzikanten in het wijkgebouw in Achterveld. Hoewel de formatie in de loop der jaren nogal eens gewijzigd is, was het toch het begin van de huidige „Liberation of Man" Omdat het voor de leden van de groep vaak lastig was om helemaal naar Achterveld te reizen - de muzi kanten wonen voor het merendeel in de Randstad - verhuisde men enkele maan den later naar Utrecht, alwaar aan de Oude Gracht een repetitieruimte werd gevonden Daar werd Dave Mac Donald aangetrokken om zich met de muzikale leiding te belasten. VALLEN EN OPSTAAN Lesley Dankfort zegt over die begin periode „Zoals met iedere groep ging het met vallen en opstaan. Er zijn nogal wat groepen en om door te breken, dat valt niet mee. Bovendien moesten we nogal eens nieuwe musici aantrek ken. In het begin hadden we drie Amerikaanse jongens in de groep, maar twee van hen zijn na hun dienst tijd hier weer naar de States terugge gaan. Zodat we telkens moesten wisse len", aldus de organisator. „Toch", zegt Dankfort, „zijn we er in ge slaagd om een eigen repertoire op te bouwen We spelen funky-soul. Soul ook, met een jazz-ritme als onder grond er in. We hebben onder meer nummers van Tower Power en Rufus. Ook zijn we druk bezig met het ver vaardigen van eigen werk. We hopen in deze richting verder te gaan. Ik durf wel te zeggen, dat we in deze soort muziek een van de meest swin gende groepen van het land zijn. Dat wordt ook wel bewezen door de vele optredens, die wij iedere week ver zorgen. Ieder weekend staan we wel er gens op de bühne, soms moeten we in drie verschillende plaatsen. Vermoei end ja, vooral omdat verschillende jongens er ook nog ander werk bij doen LOOSDRECHT De inspanningen hebben in ieder ge val wel geleid tot bekendheid in bin nen- en buitenland. Vermeldenswaard zijn bijvoorbeeld een tweede prijs op een talentenjacht van Bovema in Loos- drecht en een optreden in Oostende Daar betrof een van die duistere festi vals, waarbij Nederlandse afvaardigin gen er altijd grandioos in slagen om het middelpunt van een of andere ruzie te worden. Zo niet „Liberation of Man", Kranten in het zuiden des lands schre ven positief over de soul-jazz-groep en het vrouwenblad Viva, dat ook een verslaggever naar het Vlaamse land had gestuurd, vond het allemaal erg vevelend. „alleen de groep Libera tion of Man maakte veel goed". Re gelmatig stond de groep samen op de bühne met bijvoorbeeld Mille Scott, Dizzy Man's Band en Long Tall Er nie en zijn Shakers. Een en ander moest natuurlijk lei den naar de single, die deze week ver schenen is. Over het resultaat is men redelijk tevreden, alhoewel insiders zeggen dat de groep op de bühne nog stukken beter is. Pwnnen voor de toe komst voldoende, mogelijk een reis naar Zuid-Amerika en in ieder geval een tweede single. Die moet dan m december verschijnen. Als het alle maal goed gaat Want de groep heeft ook nu nog vaak moeilijkheden te over winnen. Het valt niet altijd mee voor de buitenlandse jongens een werkver gunning hier te krijgen. Maar tot op he den heeft „Liberation of Man" al dit soort problemen op weten te lossen. Vandaar dat men vol goede moed en met hoge verwachtingen van het eerste plaatje de toekomst tegemoet ziet. linge wedstrijden georganiseerd, voor de beginnende schakers was er een simultaanwedstrijd tegen een van de beste jeugdschakers, Jan Aart van Twillert. Leuk was dat er ook een aantal jongens van Don Bosco, enthousiast gemaakt door eerste tientalspelers Pater Boemaars aanwezig waren. Om 8 uur begon de open avond voor senioren. Ook hier een veelbelovende belangstelling. Niet alleen dat er een vijftiental belangstellenden was, er waren zeker twee potentiële eerste tientalspelers bijMisschien dat dit juist voldoende versterking voor het eerste tiental gaat betekenen om pro motie naar de eerste klas van de S G.S. in het komende seizoen mogelijk te maken Dat moet toch kunnen in een plaats met een inwonersaantal zoals Leusden Ook de andere schakers werden van harte wplkom geheten. Door het spelen van een paar partijtjes met leden van de vereniging werd geprobeerd ze iets van de gezellige sfeer te laten proeven. Behalve van de sfeer kon er ook geproefd worden van een gratis kopje koffie, uitstekend bereid en ge reserveerd door de nieuwe cantine- beheerder Laurens van Santen. Ook de komende weken hoopt men nog nieuwe mensen te kunnen verwelkomen. Eind september, begin oktober gaat dan de huiscompetitie van start. Om een inzicht te krijgen in de voorkeur van de leden voor de manier waarop deze huiscompetitie georganiseerd moet worden heeft de wedstrijdleiding een enquêteformulier verspreid waar 3 alternatieven op vermeld staan Men hoopt op deze manier tot een competi- tieopzet te kunnen komen die voor alle leden interessant is en zal leiden tot een grote wekelijkse opkomst. en oment uit de wedstrijd k.c. Antilopen Odik aangegeven door Corne de Ridder 7-2. Met een mooie aanvalsaktie deed Odik wat terug 7-3. Maar Ciska Visser bracht met 2 doelpunten Antilopen weer op een ruime voorsprong. De eerste goal in samenwerking met Jeanet van de Lagemaat. Het tweede doelpunt van Cska Visser was het mooiste van de wedstrijd. Een slim genomen vrije bal van Gert Nieuwenhuis werd door haar knap afgerond 9-3. In de laatste mi nuten wist Odik nog met een frommel goal de eindstand op 9-4 te bepalen. Antilopen had een verdiende en ruime overwinning behaald opeen van oudsher moeilijk tegenstander. A.s. zaterdag wordt er in verband met het jubileum om 15.00 uur thuis aangetreden tegen Z K C. uit Zaandam. Toch noet er, als er genoeg inzet is, een positief resultaat inzitten SPARTA 1 - ANTILOPEN 2 7-4 Deze week heeft Antilopen II niet voor een verrassing kunnen zorgen. De mo gelijkheid daartoe, heeft er echt wel ingezeten Na een 2-0 achterstand, werd het 2-2 Het le doelpunt na een mooie combinatie tussen Gert Graafland en Frans ten Maten Cor Osnabrugge scoorde de gelijkmaker. Antilopen II wist na rust zelfs een voorsprong te nemen, maar een strafworp trok de balans weer recht. Sparta liep nu weg naar 7-3 alvorens André van de Berg kon tegenscoren 7-4 Overige uitslagen: Antilopen III - Mia II 0-17 Antilopen a - K.V.O. a 2-0 Odik c - Antilopen b 1-1 Meeuwen Pup I - Antilopen pup. I 1-2 K.V.O pup II - Antilopen pup. II 2-0 Wedstrijden voor de komende week Antilopen I - Z.K.C I 15.00 u. Antilopen II - R.D Z. II 13 15 u. Zwaluwen V - Antilopen III 14.00 u. Woudenberg a - Antilopen a 14.30 u. Antilopen b - Arena b 11.00 u. Antilopen pup. I - Amersfoort pup I 11.00 u. LEUSDEN - Het afgelopen weekend tond bij Antilopen vooral in het teken an de streekderby tegen Odik uit Bar- eveld Het tot nu toe verrassende ntilopen 2 moest tegen Sparta 1 uit lijkerk en Antilopen 3 stond voor een Dpeloze taak tegen Mia 2 ANTILOPEN I - ODIK I De wedstrijd speelde zich op een lecht veld af Beide ploegen hadden eker m het begin erg veel moeite daar- ïee De eerste 20 minuten was een elijkopgaande wedstrijd, waarbij aan eide kanten nauwelijks kansen ge beerd werden. Er werd wel door eide ploegen met veel inzet gespeeld, laar op een hoog peil stond het alle- taal niet Toen Tim de Ridder in de Oe minuut met een flitsend schot score had opengebroken en Odik reet daarop tegenscoorde, ging het lts beter Antilopen kreeg het betere pel in handen, maar mocht niet over iluk klagen, toen Odik bij 1-1 twee rafworpen miste. Na een mooie combinatie wist Brenda oet met een plat afstandsschot de and op 2-1 te brengen. Toen zij even ter bij een doorbraak werd vastge- luden, had Rob Geutjes geen moeite de toegewezen strafworp in een om te zetten. 3-1. Direct na deed Odik wat terug 3-2. Met- nadat Odik de gelijkmaker door Preit afgekeurd zag scoorde Theo van Duinkerken een enorme afstandsdreun 4-2. mentale klap is Odik in het ver- verloop van de wedstrijd niet meer gekomen en daardoor kon verder uitlopen. George goed aangespeeld door Frouk doelpuntte met een fraai af- 5-2. Kort daarna kon Harrie na een enorme blunder van de Odik-speler op magnifieke wijze scoren Pieter Kraaykamp pro- goed van een onoplettendheid i tegenstander en scoorde, goed

Leusder Krant | 1975 | | pagina 7