I nm™ fff) rri^rrern^ Dertien brievenbestellers bezorgen jaarlijks bijna drie miljoen poststukken in de gemeente Leusden DE POST IN LEUSDEN 120.000 kg per jaar K leusder krant donderdag en vrijdag wanneer de TV- en radiogidsen en andere weekbladen een aanval deden op het uithoudings vermogen van de bestellers. De zwa re tassen gaven ook regelmatig aan leiding tot hart- en andere klachten De bestelwagen was toch wel een uit komst. Op langere lopen wordt een deel van de bestelling per auto naar een steunpunt" gebracht, een plaats wat verderop aan de route, zodat de Het hulppostkantoor in Leus den-Centrum is gevestigd aan de Torenakkerweg op nummer 2. (telefoon 03496-1230). De ope ningsuren zijn van maandag t/m vrijdag van 8.30-12.30 uur en van 14.00-18.00 uur Behalve van de brievenbus in het kantoor kunt u gebruik maken van de tweeling bussen aan de Eikenlaan, aan de Hondsdraf (Wetering), aan de Azu- net (Alandsbeek), aan de Ha- mersveldseweg, de Bavoortseweg en de Landweg. De buslichtingen geschieden maandag t/m vrijdag om 18.00 uur met aansluiting op de nachtposttreioen en om 24.00 uur. Zondags is de lichting om 21.00 uur. Het hulppostkantoor in Leusden- Zuid, (telefoon 03496-2730), waar de heer R. Veenendaal de scep ter zwaait, is gevestigd aan de Prinses Irenelaan 9. De openings uren zijn hier op maandag, dins dag, donderdag en vrijdag van 8.30-12.30 uur en van 14.00-15.00 uur. Woensdags is het kantoor alleen geopendvan8.30-12.30uur. De vijf brievenbussen in Zuid vindt u aan de Prinses Irene laan, aan de Koningin Wilhel- minalaan, de Arnhemseweg (bij de Mof), de Schutterhoeflaan en bij het politiebureau aan de Maan- weg. De lichtingstijden zijn ge lijk aan die in Leusden-Centrum. In Achterveld is het hulppost- kantoor (telefoon 03425-1230), ge vestigd aan de Hessenweg 204. Kantoorhouder is de heer W. P. van Nimwegen, die op dit mo ment wegens ziekte tijdelijk ver vangen wordt door de heer J. van Wijk. De bestellingen in de kom van Achterveld worden uit gevoerd door één besteller. De Hessenweg en de buitenwijken worden vanuit het postkantoor Barneveld bediend. De openings tijden in Achterveld zijn van maandag t/m vrijdag van 9.00- 12.00 uur, van 13.00-14.00 uur en van 17.00-18.00 uur en de lich ting van de enige brievenbus in Achterveld (voor het hulpkan toor) is van maandag t/m vrij dag om 18.00 uur met aanslui ting op de nachtposttrein en om 24.00 uur. Op zondagen wordt de bus alleen gelicht om 23.00 uur. Wij zouden bijna de brie venbus in Stoutenburg vergeten. Die staat er nog steeds en wel aan de Horsterweg. Een vetpot voor de PTT zal het echter niet zijn. groter dan kleiner worden, is de tijd winst onvoorstelbaar groot Er blijven natuurlijk nog altijd ..bestelstukken". de grotere zaken zoals telefoonboe ken e d. en expresse- of aangetekende zendingen Die worden wel aan huis be zorgd en in dat geval gaat de gewone post in dezelfde handeling mee. Hoe wel Leusden-Centrum maar een hulp postkantoor heeft, zijndeopenstellings- tijden veel uitgebreider dan bij andere gelijksoortige kantoren. Leusden ver keert in deze gunstige uitzonderings positie omdat nu reeds rekening gehou den wordt met de ontwikkelingen in'de naaste toekomst. besteller niet de hele tijd met post stukken voor de tweede helft van zijn loop hoeft te zeulen. HULPKANTOOR LEUSDEN De pakketpost wordt op volgorde gezet. Wij hebben niets tegen brievenbe stellers in het algemeen en zeker njet tegen degene, die bij ons aan de deijir komt. want wij krijgen de post keu rig op tijd. Met het hierbovenstaaïid tussen-kopje willen wij alleen mahr benadrukken, dat de bestellers in Leut- den aan hun werk toch een stevige klus hebben Wij kregen te horen, dpt hier per week gemiddeld zo'n 56.5C0 poststukken worden besteld met don derdag en vrijdag (periodieken!) As topdagen van ±13.000 stuks per dajg Dinsdag en woensdag loopt het wut minder (11 000 stuks per dag) en t»p zaterdag, als vrijwel iedereen vrij is, moet de post eerst nog gemiddeld 6.000 brieven e.d op een nette ma nier zien kwijt te raken Maandig hebben de PTT-jongens een maklfte met ongeveer2.500 stuks. Zondag wo Alt niet meer besteld, de heren moeten ook eens kunnen gaan vissen of na$r het voetballen kijken Die 56.500 wekelijkse poststukken betekenen ondertussen wel bijna 3 mil joen stuks in de loop van het ja|r en bij een gemiddeld gewicht van pak weg 40 gram (een klein omroepgid^e haalt reeds 120 gram en dan zwijgen we maar over een gids van een grapt postorderbedrijf) zitten we zo op e«n vracht van 120.000 kilogram. Toch nog altijd ruim 9.000 kilo per postbode in een jaar of bijna 30 per dag. Wij hebben nog getracht aan de weet te komen, welke afstanden de bestellers al wandelend afleggen, maar daar kwa men we niet uit Wel kregen wij Jfle uitnodiging om een gemiddelde route mee te lopen (er bestaan apparaatjes om dan de afstand te meten), maar dat ging ons figuurlijk en letterlijk toth wel te ver. Wij zullen daarom dele bijdrage maar afsluiten met wat «ïgi- mene informatie over de Post ïnLeuB- den p. Het postkantoor in Leusden-Centrum is, zoals wij reeds schreven, een hulp- postkantoor (met bestelling) van Amers foort De heer R. Gijsberts is sinds 15 jaar de kantoorhouder. Hij heeft as sistentie van hulp-kantoorhouder W van Ginkel. Daarnaast omvat de vaste bemanning een besteller-voorman, 13 bestellers en 3 reserve-bestellers. Leusden-Centrum heeft 5 straat-brie venbussen en een ook dag en nacht bereikbare bus in het kantoor aan de Torenakkerweg 2 De straatbussen zijn van het z.g.n ..tweeling-type". Via deze tussen 5 en 8 jaar geleden geplaat ste bussen vindt reeds een grove se lectie plaats van de stukken voor Amers foort en omgeving en de rest van de post. Na een wat moeizaam begin (ve len dachten dat de ene helft een giro bus was) heeft de PTT thans wel pret tige ervaringen met dit systeem. Ook met de groene bussen bij wo ningen en bedrijven, die verder dan 10 meter van de openbare weg liggen, is de post content Vooral in een groeigemeente, waar de routes eerder Het inmiddels door de bestellers 9 geaccepteerde bestelwagentje met wj|t post voor Macaróniland Als we"hetï met"zo'n vracht maar droog houden! met en gekregen van de directie van het postkantoor te Amersfoort. Direc teur J. A. van Hattem, nog maar van af juni j.l. als zodanig daar in func tie liet zich assisteren door de heer H J Paalman, algemeen assistent- directeur en de heer D G. B. van Hage, chef loket- en gelddienst en be last met de zaken o.m. in het ressort Leusden. Achterveld valt onder de- competentie van het postkantoor Bar neveld. Het is bij de post nog niet zo ingewikkeld als bij de telefoon in de gemeente Leusden met, maar wij menen te weten 7 verschillende kengetallen. Eenvoudigheidshalve laten wij Achter veld in dit artikel wat op de achter grond. Een postzegel voor een brief (tot 20 gram).-Jcost immers ook daar f. 0,50 en ook in Achterveld is de z.g. groene brievenbus in gebruik. In we zen is er dus weinig verschil. POSTSTATION HAMERSVELD Wij wilien u nog even wijzen op de tijdens het intervieuw op tafel gelegde vaktermen, mogelijk afkomstig uit het een of andere PTT-woordenboek, maar eventueel met een toelichting wel te begrijpen. Wij (met name de schrijver van deze regels) wonen nog maar sinds 1961 in Leusden, dat in die tijd nog Hamersveld heette. De Leusdense post geschiedenis van voor die tijd kennen wij daarom alleen maar van horen zeggen. Al heel wat jaren bestond toen reeds een poststation, ressor terend onder het postkantoor Amers foort. De benaming station" stamt mogelijk nog uit de Napoleontische tijd. In 1960 volgde de sinds 1947 bij de postdienst werkzaam zijnde heer R Gijsberts zijn vader (W. Gijsberts) op als stationhouder In die functie had hij de leiding van het kantoor, moest hij zien op een nette manier van de poststukken af te komen en kortom alles doen, wat in het belang van de dienst was. En dat was zelfs in die tijd al een hele boel. Het poststation, dat voor zover wij ons kunnen herinneren eerst gevestigd was in het pand, waarin nu stucadoor Groenestein aan de Hamersveldseweg woont, werd rond 1961 overgebracht naar de Rozendaallaan en wel naar een bijbouw achter het huis, dat mo menteel bewoond wordt door lood gieter Vermeulen. Het was er soms bar gezellig als je postzaken had af te doen De postzegels waren goedkoop en iedereen had toen nog tijd voor en zin in een praatje. Aan de klom pen voor de deur kon je van bui ten zien of het binnen druk was Al leen de ruimte viel tegen. In het begin van de zestiger jaren begon het Hamersveld van toen te groe ien naar het huidige Leusden. In 1969 werd het poststempel aangepast aan de nieuwe naam van de gemeente en miscchien nog iets te vroeg, maar met het oog gericht op de toekomst, werd het poststation omgezet in een hulppostkantoor. Van dat moment af kregen de medewerkers met een ge deeltelijke dagtaak een arbeidscontract en zij, die volledig PTT-er waren, een vaste aanstelling. Dit was duidelijk een sociale maatregel ter bescherming der belangen van de medewerkers. Al lemaal bijzonder leuk en aardig, maar de beer Gijsberts bleef met een veel te kleine werkruimte zitten. Dat duur de nog tot juli 1971, want pas toen werd het noodpostkantoor in het toen nog niet aangelegde winkelcentrum De Roozendaal betrokken. Van de Rozendaallaan naar De Ro- zendaal was een hele verbetering al had je daar toen nog slechts een nood- apotheek. Het kantoor aan de Toren akkerweg 2 werd destijds geopend door de heer H. J. Paalmen, de reeds ge noemde assistent-directeur van het postkantoor Amersfoort. Het was een enorme verbetering en nu, vier jaar la ter, is er nog steeds meer dan voldoen de gelegenheid om rustig je zaken af te doen. Leusden-Centrum is een hulp postkantoor met bestelling, Leusden- Zuid een dito-kantoor zonder bestel en werd het PTT. 1918 was het jaar van de invoering van de postcheque- en girodienst en in 1921 van de lucht postdienst, die in 1924 de eerste post- vlucht naar Nederlands-Indie organi seerde DE POST IN LEUSDEN Omdat Leusden (Centrum en Zuid) wat het Staatsbedrijf der PTT betreft, ressorteert onder Amersfoort, heb ben wij een onderhoud aangevraagd ling (die geschiedt vanuit Centrum) en Achterveld heeft een gelijksoortig kan-, toor met bestelling, maar ressorterend onder Barneveld HOGE PERSONEELSKOSTEN Wanneer u uw correspondentie's avonds vóór 18.00 uur in Leusden post - op het hoofdpostkantoor te Amersfoort kan dat tot 21.00 uur - wordt deze in de regel waar dan ook in Nederland de volgende dag reeds besteld Dit is Dat zetten van de post geschiedt volgens een nauwkeurig uitgekiend sche ma om de meest efliciente bestelduur te krijgen. De straten worden natuur lijk niet allemaal van de lage naar de hoge huisnummers gelopen. Soms gaat de besteller via de even nummers heen en langs de andere kant terug, dan weer overstekend van even naar on even of bloksgewijze, wanneer de situ atie dat nodig maakt Bij het instraten maakt men gebruik van inmiddels eer der opgedane ervaringen, waarbij ook Daar gaat een deel van de ochtendploeg. Drie man naar Zuid en twee voor ^enhouten. Het hulppostkantoor van Leusden aan de Torenakkerweg. een prestatie vaé deNederlandse poste rijen, waar u niet of maar nauwelijks bij stilstaat Welke weg volgt een brief van tante Nel uit Breda, een „blauwe envelop vol verrassingen" van het Ministerie van Financien, de krant uit Barneveld of een dames weekblad uit Haarlem naar uw adres? U vindt het zo vanzelfsprekend, maar toch kan het goed zijn, als u er iets meer van weet. Al was het alleen maar om begrip te hebben voor de onregelmatig terugkomende verhogin gen der PTT-tarieven. De post is een dienstverlenend bedrijf, dat sterk ge automatiseerd is. Toch blijft er nog heel wat mankracht nodig. De loon- en salariskosten vormen tussen de 70 en 80% van de lasten van de post dienst. Een loonsverhoging van 1% werkt door als een lastenverhoging van circa 1.10.000 000,-- en uit ei gen ervaring weet u, dat inkomens- verhogingen gewoonlijk meer bedra gen dan dat percentage De rest is een eenvoudig rekensommetje Als de post in de bekende zakken, waar vandaan dan ook in het districts kantoor te Amersfoort aankomt, gaat rekening wordt gehouden met een zeke re mate van inspraak van de béstel- ler. Hij is wel verplicht zijn loop op de vastgestelde wijze uit te voeren, uitzonderingen daargelaten, zodat de geadresseerden elke dag zoveel moge lijk op de dezelfde tijd hun post ontvan gen In Leusden-Centrum en -Zuid wordt de post besteld door 13 bestellers, doch men beschikt, om reden van va- canties en ziektegevallen, daarnaast nog over 3 vaste reserves. Eén voor spoedgevallen uit Leusden en nog twee uit Amersfoort. Dseerste tranche wordt in de ochtenduren gedaan en wel, na een nauwgezet vooronderzoek, in wij ken met bedrijven, winkels en zaken mensen Aan het begin van de middag volgt de tweede tranche in de meer uit gesproken woongebieden U ziet de post houdt met zeer veel dingen reke ning De bestelling m de buitenwijken ge schiedt in Leusden per auto vanuit Amersfoort. Daar wordt, tegelijk met de bestelling ook de buslichting (o a de brievenbus aan de Vlooswijkseweg) verricht. De overige buslichtingen (in Kantoorhouder ae heer Gijsberts de drukte beginnen Eerst wordt - en dat gebeurt 's nachts - e.e.a. grof uitgesorteerd naar de bestemmingen Amersfoort en de onder dat district ressorterende plaatsen, waaronder dus Leusden. Twee Leusdense postambtena ren tijgen elke avond naar de kei- stad om de voorgesorteerde hap voor Leusden in behandeling te nemen. Zij verdelen de stukken weer onder in 19 a 20 „lopen" voor de eerste en de tweede „tranche" Een loop is een bestelroute, de eerste tranche een vroege bestelling en de tweede een late Als dit allemaal gebeurd is, gaat de hele handel per auto naar Leusden, waar in het hulppostkantoor door de straks op pad gaande bestellers de zaak wordt „ingestraat" Dit bete kent, dat de poststukken op straat en huisnummer worden „gezet" of nagesorteerd Het is dan inmiddels omgeveer 7 uur in de ochtend en aan de Torenakkerweg 2 heerst dan een bedrijvigheid van jewelste. de bebouwde kom) worden ook per auto gedaan, maar volgens vaste lichtings- tijden. De plaatselijke bestellers heb ben hun werk in de kom van de dorps kernen en daaraangrenzende normaal te voet en per rijwiel bereik- en be rijdbare wegen. De „wandelende" post bode heeft sinds enige jaren de be schikking over een „bestelwagen", een handig dnewielig duwkarretje De in voering van die bestelwagen is des tijds vooral geschiedt ter bescherming van de gezondheid van de bestellers, hoewel velen van hen er in het begin nogal op tegen waren De imago van de postbode als stoere bink zou daardoor worden aangetast en stoepie-op en stoepie-af gal ook nogal eens proble men, om maar te zwijgen van onderge sneeuwde trottoirs, maar inmiddels is het „ding" toch wel geaccepteerd. De met een riem over de schouder gedragen posttas was, vooral aan het begin van de route, loodzwaar en ze ker ook geen lolletje Beslist niet op Assistent-kantoorhouder Van Ginkel helpt nog snel een late klant. LEUSDEN/CENTRUM - De PTT is gevestigd in 's Gravenhage, maar het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegra fie en Telefonie heeft zo'n belangrijke plaats gekregen in onze hedendaagse sameüleving, dat wij het Leusdense deel daarvan een plaats hebben gege ven in onze serie „Bedrijven en Am bachten in Leusden", ledereen van ons ontvangt of verzendt vrijwel da gelijks brieven, kaarten, weekbladen en ander drukwerk. Telegraferen ge- I scbiedt minder frekwent, maar daar staat tegenover, dat het gebruik van le telefoon wel een zeer gemakkelijke [gewoonte is geworden. 'Gezlèh de óm- vang der materie hebben wij ons in I deze bijdrage beperkt tot de P van PTT, tot de Posterijen. GESCHIEDENIS DER PTT IN NEDERLAND U staat er eigenlijk niet bij stil, I hoe het mogelijk is, dat een van- I daag geposte brief reeds morgenoch- I tend bij de geadresseerde in zijn al I dan niet groene brievenbus te vinden lis Vroeger ging dat anders, vandaar I dat wij willen beginnen met u wat te vertellen over de geschiedenis van de posterijen in Nederland. Het woordje 1 post moet via het Franse poste en het Italiaanse posta afkomstig zijn van het Latijnse posita, dat zoveel betekende als stop- of wisselplaats bij het ver- Ivoer van goederen en personen over Igrote(re) afstanden Vervoer per post betekende het gebruik maken van al dan niet aangespannen paarden over ■bestaande wegen via rust- en (paarden) ■wisselplaatsen. Van post afgeleide woorden zijn o.m. postweg, postpaard, ■posthoorn, postwagen, postschuit, post huis en postmeester. Hoewel in vroegere tijden ook „post ■bezorgd" werd door reizende koop- ■lieden, missionarissen en andere van ■plaats tot plaats trekkende personen, "ontstond op den duur een internationaal werkende organisatie, die zorg droeg ir het vervoer van personen, goede- i en geschreven mededelingen en het londerhoud van de benodigde paarden en voertuigen. Deze onderneming was een samenwerking van particuliere, ste delijke, gewestelijke en landelijke orga nisaties met gelijke doelstellingen Een lieer bekend internationaal postbedrijf lyan toen was dat van Thurn en Taxis |in Duitsland In onze streken werd de post eerst |te voet (bode), of te paard (postil- Ijon) bezorgd. Later per trek- en per |>toomschip en daarna per trein, auto t vliegtuig. De oncontroleerbare post- "drijven werden in de tijd van de franse overheersing gecentraliseerd overheidshanden. Namen als post station, postroute en postdirecteur stammen uit die tijd. Vroeger was het gebruikelijk, dat de ontvangers van brieven ed de „portokosten" betaal den, omdat slechts op deze wijze de meeste waarborg bestond, dat de post inderdaad bezorgd werd. Langzamerhand is het begrip post teruggebracht naar het vervoer van brieven en daarmee vergelijkbare za ken. De binnenlandse tarieven varieer den rond het midden van de 19e eeuw van 1 tot 12 stuivers, al naar gelang de afstand en het gewicht. Hier endaar gulden ook nog speciale (lagere/ uit zonderingen', zoals voor matrozen op Texel en soldaten in Bergen op Zoom en het vervoer van kranten was nog al eens kosteloos, omdat de uitgevers enige exemplaren gratis ter beschik king aan de postvèrvoerders stelden. Weet u overigens, dat de verzending van een ex. van uw krant, bijvoor beeld naar Amersfoort, momenteel 90 cent kost9 ENIGE JAARTALLEN Vanaf 15 januari 1799 ontwikkelde de post zich enorm. Op die datum wer den alle particuliere en semi-overheids- posterijen door de regering van de Ba taafse Republiek „nationaal verklaard", in feite de eerste nationalisering van een bedrijfstak. De eerste stoomtrein vertrok in Nederland in 1839 vanuit Amsterdam Het merendeel der post stukken wordt thans per trein ver voerd In 1845 volgde de invoering van de electrische telegrafie en van af 1-7-1884 waren post en telegraaf in één bedrijf verenigd. Het ging vart toen af ontzettend snel met de groei van deze rijksdienst. Op 1 januari 1852 volgde de invoering van het ge bruik van postzegels, eerst faculta tief en vanaf 1870 verplicht. In dat jaar kwam de verlaging en unifor miteit van de posttarieven tot een stui ver per brief. Toen werd o.m. ook de briefkaart ingevoerd, eerst alleen voor binnenlands gebruik en vanaf 1875 ook internationaal. In Nederland kon het publiek in 1870 gebruik maken van 138 postkantoren (1850: 96) en van 647 hulppostkantoren (1850: 253). Dein- komsten van het bedrijf stegen van f. 1.350.000,-- tot meer dan het dub bele in 1869 Verzonden werden in 1850 ruim 5 miljoen poststukken, 20 jaar later ruim 22 miljoen en in 1930 al meer dan een miljard. Op 1-4- 1881 werd de Rijkspostspaarbank op gericht en op 15-3-1882 de speciale afdeling pakketpost In 1915 werd de Rijksdienst der Posterijen en Telegrafie omgezet in het Staatsbedrijf der P T en in 1928 kwam hier de telefoondienst bij Het instraten en zetten van de post is een secuur werkje, dat vlug moet gebeu ren.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 9