Dokter Pulder zaait papavers aanstra-film met allure iN WILLEM MULLER NAAR AANLEIDING VAN ZIJN LAATSTE FILM In het kort bekeken BITTERENDE CREATIE VAN DORA VAN DER GROEN Leusdense cineast maakte opvallende film over kwestie Israël-Palestijnen M Filmagenda INDERDAG 9 OKTOBER 1975 LEUSDER KRANT 9e een n een onzer verslaggevers) z'n droom is de ander z'n nachtmerrie EUSDEN - Een kikker en een schorpioen zitten aan de rand van een rivier. Mag ik op je rug mee naar de overkant", vraagt de schorpioen. Ik kijk wel uit", zegt de kikker; ,,ik jou op mijn rug nemen en jij me dan srweg mooi doodsteken". Natuurlijk niet", antwoordt de schorpioen; „denk nou eens na. Wanneer ik onderweg dood zou steken, dan verdrink ik zelf toch ook kikker vindt dat een redelijk argument en neemt de schorpioen op zijn rug. erweg steekt de schorpioen hem onverwachts toch. Dat is toch niet logisch", zegt de kikker in zijn laatste ademtocht. Nee", antwoordt de schorpioen, terwijl hij mee ten onder gaat; „maar dit nou net het Midden-Oosten: helemaal niet logisch". Willem Muller, cineast uit Leus- vertelt me dit fabeltje terwijl we de gangen van de montage-afde- van de NOS lopen. We gaan op montagetafel zijn nieuwste film jken Sedert ik hem een avond te- n heb leren kennen hebben we het namelijk over het Midden-Oosten, èl en de Palestijnen gehad. Dat iet zo verwonderlijk. Zijn laatste A dove with clipped wings" gekortwiekte duif) gaat over het leri-Oosten, film was voor het eerst te zien filmweek in Arnhem kortgeleden. Daar hebben niet zoveel mensen, voor al weinig journalisten, hem gezien. In een andere zaal draaide namelijk een omstreden Belgische film en die programmering werd Muller noodlot tig. Voor de Dag van de Korte Film, jongstleden zondag in Den Haag, stond „Dove with clipped wings" ook op het programma. Maar daar was de orga nisatie helemaal bedroevend slecht. De film kwam pas anderhalf uur na het afgesproken tijdstip op het pro jectiescherm, en weer zagen weinig journalisten de rolprent. VAN DER KEUKEN En dat is jammer. Niet alleen omdat het werk van Muller ten zeerste het aankijken waard is, maar vooral ook omdat de film „De Palestijnen" van Johan van der Keuken wel overal een hoop aandacht kreeg. De films ver kondigen twee zeer verschillende standpunten over hetzelfde onderwerp: Israel en de Palestijnen. Van der Keuken maakte zijn film in opdracht van het Nederlands Pa lestina Comité. Muller vindt dat hij de zaak onvolledig belicht Hij zegt: „Van der Keuken doet het voorkomen alsof de Palestijnen het slachtoffer zijn geworden van de verwerpelijke houding van de Europeanen tegenover de Joden. Dat is maar zeer ten dele waar. Hij verzwijgt dan dat ook de Joden in Arabische landen het altijd zeer moeilijk hebben gehad Er is b.v. nog een getto in Damas cus en vorig jaar nog werden Joodse vrouwen tijdens een vlucht gedood Procentueel onen er zelfs meer Jo den uit Arabische landen dan uit Eu ropese in Israel". Jan Willem Muller maakt ook be zwaar tegen de beelden die Van der Keuken gebruikt om ons voor de Pa lestijnse zaak te winnen. Daarover zegt hij„Het is geen kunst om door aanslagen verminkte kinderen te la ten zien of huilende moeders wier zoons gedood werden Het stond (ge loof ik) in de Volkskrant zulke beel den kun je van de andere kant ook laten zien. Dat is zo OPVALLEND STANDPUNT Muller heeft het niet gedaan Hij maakte een film met als hoofdfiguur de in Irak geboren Jood Ran Cohen. Hij woont nu met vrouw en dochters in een kibboets in Israel Hij werkt daar en is bovendien reserve luite nant-kolonel in het leger. Muller heeft een film over hem gemaakt omdat hij een nogal opvallend standpunt heeft over Israel en de Palestijnse kwes tie. Muller: „Ran Cohen is de ver tegenwoordiger van een Nieuw-Linkse partij in Israel Zij zien een oplos sing voor de moeilijkheden in het Midden-Oosten wanneer de zelfbe schikking van zowel de Palestijnen als van de Israeli erkend wordt. Zij zien niets in een groot Israel, zoals rechts in Israel het wil. Of in een grote Palestijnse staat zoals de PLO voorstaat Om het naar Europa te vertalen, dat is Spanje en Nederland samenvoegen op het moment dat die twee landen met elkaar in oorlog zijn". De titel „De gekortwiekte duif" ont leent Muller aan een uitspraak van de idealist Ran Cohen zelf. Deze zegt: „Vechten voor vrede betekent dat ik moet knokken tegen zowel de rechter vleugel als extremistische groepen bin nen en buiten Israel. Maar soms voel ik me een gekortwiekte duif". Muller volgt Cohen in zijn dagelijkse bezigheden In de kibboets, wanneer hij zijn militaire verplichtingen ver vult, tijdens een vergadering van zijn politieke partij, in een gesprek met zijn moeder en zijn oom, in een ge sprek met Arabische vrienden. Regel matig komen stukken uit een inter view in de film. Cohen vertelt over de moeilijkheden binnen Israel voor mensen met zijn standpunt Dat ze gezien zijn als verraders. Hij vertelt dat hij ondanks zijn visie op de zaak, het toch zijn plicht vindt om als mili tair mee te vechten voor zijn land. Hij vindt dat eigenlijk een natuurlijke zaak: de solidariteit met al die andere mannen en vrouwen die ook iedere keer voor hun vaderland opkomen Maar vooral ook: we zijn verdedigers, geen aanvallers. Wanneer Muller in Israel aan het filmen is, plegen Palestijnse terro risten een aanslag in Jeruzalem, waar- ige week werde de internationale filmweek Arnhem afgesloten met de nieuw- {derlandse speelfilm „Dr. Pulder zaait papavers" van Bert Haanstra naar een lio van Anton Koolhaas. Het nogal verwende filmweekpubliek ontving de film "en deze week kan de rest van Nederland zelf aanschouwen waarom. „Dr. r zaait papavers" gaat deze week in het Amersfoortse Grand Theatre in 't, tegelijk met 22 andere theaters. BertHaanstra leverde met „Dr. Pulder" een p puntgave film af, die door de sterke vertolkingen van Kees Brusse, Dora van ien en Ton Lensink, een film met allure is geworden. Ondanks het tragische 'au Koolhaas' scenario, heeft Haanstra konsekwent deze film met een vleug Ir overgoten, waardoor het geheel niet de te sterke geladenheid kreeg van een rama. Daarnaast is het duidelijk, dat Haanstra zijn liefde voor de details in zijn k nu weer niet heeft verloochend en daardoor tot schitterende, soms symbo- idoelde sfeer-opnamen komt in de verschillende interieurs, waar de boeiende jrtenissen plaats vonden. Camera-man Anton van Munster heeft Haanstra's igen uitstekend begrepen en mede dankzij de uitmuntende fotografie is r Pulder zaait papavers" een voorbeeld geworden van goed Nederlands Wat dat betreft kunnen we gerust zeggen, dat - als er gesproken kan worden Itn Nederlandse filmtraditie - Haanstra de man is, die daar het meeste aan toe ftijgedragen. nood) en het onvermijdelijke gevolg ls, dat de mensheid gewend raakt aan de joelende jengel van de BB, die voor de oudere generatie nog enigszins herin nert aan die nare tijd, toen luchtalarm nog een dagelijks voorkomend ver schijnsel was. U weet, net zo goed als ik, dat maar weinig pientere mensjes hun werk in de steek zullen laten bij het horenvandeBB-toon Afgeziennogvan het feit, dat (op een BB-funktionaris na) vrijwel niemand precies zal weten, wanneer er werkelijk iets aan de hand is en wanneer niet. Er schijnt een speciale geluids-code te bestaan en er is eens een voorlichtend boekje uitgegeven in een tijd, dat de Russen op komst waren en de Chinezen zich klaar maakten voor de kommunistische strijd, maar dat boekje ligt allang vergeeld en vergeten op zol der of is tegelijk met het oud papier verdwenen in de recycling-machinerie. De BB is gebleven. Ondanks alle tegensputterende geluiden van optimis ten en vredebeoefenaars. Ondanks het algemeen ingewortelde fatalisme dat zegt, dat bij een atoomaanval op Neder land er nog niet eens voldoende tijd over zal blijven om de knop voor de sirene in te drukken. Tja, als je dat allemaal op een keurig rijtje zet, wat denk je dan bij het horen van de maandelijkse BB- sirene? Ik denk dat u - net als ik - op uw horloge zult kijken en bij u zelf zult denken, dat het alweer twaalf uur is en tijd om te gaan eten. En dat is toch ook nuttig? V. e week werd ik plotseling gekon- *rd met de harde werkelijkheid. \beurt zo nu en dan wel eens vaker, tea? keer betrof het een ernstige maar al te vaak schertsender- ?ordt besproken. Ik hoorde de BB- I Nu is dat een bijzonder akelig ge let dhngt door merg en been heen |/f ie het gevoel, dat je binnen de Pogehjke tijd in alarmfase 1 bent tnd met alle nare gevolgen van P vraagt je wel eens af wat nu het f die sirene is Stel-en daar zijn al 1fleurige verhalen over verteld - tferkelijk iets aan het gebeuren is fM-sirene loeit over de Leusdense 1 doordringend en alarmerend pf dan? Ik heb wel eens van insi- omendat als er werkelijk iets wkker is, zelfs een BB-sirene het f|'iet meer kan redden, hoe goed Y°°k- Bovendien wordt zo'n m» F iedere maand getest op deugde- want stel je voor dat ie het af ten m een moment van zeer hoge Het gegeven van Koolhaas voor deze film is eigenlijk niet zo gewoon, als in eerste instantie lijkt. Als Kees Pulder, een arts in een onbeduidend provincie plaatsje, door zijn oude studiegenoot Hans van Inge Liedaerd, nu een be roemd neuro-chirurg, na al die jaren on verwachts met een bezoek wordt ver eerd, ontwaakt hij uit een dommelend bestaan. Een bezoek, dat voor dokter Pulder onvergetelijk wordt, temeer als hij met stijgende verbazing verneemt hoezeer hij zelfs nu nog leeft in de herin nering van zijn vroegere studievrienden. Kees Pulder ontwaakt uit zijn ingedom meld bestaan, herinnert zich het plezier van vroeger, zijn idealen. Hij begint op te leven onder de fascinerende invloed van zijn „oude vriend" Hans. Maar de volgende dag ontdekt Kees Pulder tot zijn ontzetting dat Hans van Inge Liedaerd een ander doel met zijn bezoek had. Alle in zijn apotheek aan wezige morfine is gestolen. Hans van Inge Liedaerd blijkt een krimineel ver slaafde te zijn. Ondanks de schok die deze ontdekking bij hem teweegbrengt, bij mensen gedood en gewond worden. Muller draait zijn camera dan niet in de richting van het bloed en de tranen, maar houdt de lens gericht op Cohen om hem zijn mening te vragen. Cohen is niet emotioneel, legt uit hoeveel schade zo'n aanslag het werk van hem en de zijnen doet Dat de Israeli nu weer een tijdlang niet gevoelig voor hun argumenten zullen zijn en iedere Palestijn weer als terrorist zien. Daarom betreurt hij de aanslag ten zeerste. Jan Willem Muller maakte, kortom, een goede film over een man die de kwestie in het Midden-Oosten niet met de wapens wil beslechten, maar die in erkenning van zelfbeschikking van Israeli én Palestijnen de enige op lossing ziet Waarom maakte Muller een film over die man9 Muller: „Om dat dat ook wel mijn visie op het Midden-Oosten is Zelfbeschikking voor beide volkeren is momenteel de enige oplossing. En het is nodig dat er aan die oplossing gewerkt wordt Want waar twee honden om een bot vechten, gaat er een derde mee heen En dat is dan in dit geval die Rus of die Amerikaan, die op de loer ligt" STUDIE IN AMERIKA Jan Willem Muller maakt geenga- geerde films. De in 1942 in Batavia geboren cineast studeerde tussen 1964 en 1968 in Los Angeles en San Fran cisco. Hij deed filmregie en produktie Later werkte hij voor National Edu cational Televison als editor, camera man en assistent-regisseur. In 1968 vestigde hij zich in Nederland. Maakte eerst een documentaire voor de NOS „High zonder LSD" Volgens Muller de eerste documentaire over het drug probleem. Hij kwam in vaste dienst bij de NCRV om er drie jaar docu mentaires te maken. Sedert 1972 werk zaam als free-lancer Bijvoorbeeld voor de Vereniging ter Bescherming van Voetgangers. Of voor een archi tect, die een beter en goedkoper bouw systeem heeft uitgevonden, dat zeer goed toegepast zou kunnen worden in ontwikkelingslanden Filins, waar Mul ler achter kan staan. De drie musketiers, nu uitgetekend op het witte doek. De actrice Dora van der Groen in de bijzondere sterke vertolking als mevrouw Mies. laat Pulder na de diefstal aan te geven, ook al weet hij dat Hans' truc om dorps dokters op te hemelen tot ze niet meer weten hoe ze het hebben en vervolgens hun morfine te stelenhem al eerder in de gevangenis gebracht heeft. Dokter Pul der is bedrogen, inderdaad, maar tege lijkertijd is hij betoverd door de wereld van zijn vroegere studievriend Hij vindt zijn eigen bestaan plotseling mateloos banaal en als Van Inge Lie daerd bezweken is aan zijn verslaving, gaat dokter Pulder op zoek naar details uit het leven van de chirurg om de atmos feer rondom hem, die hem betoverd heeft, te leren kennen. Hij komt daar door terecht bij mevrouw Mies, de vroe gere maitresse van Van Inge Liedaerd, zélfs verslaafd, afgetakeld en een vol komen bizar wezen geworden, met een enkele maal een glimp van een glorieu zer verleden. Zij vertelt hem - altijd dronken - allerlei dingen van haar vriend die Puldersteeds meer met bewondering vullen. De relatie met mevrouw Mies, die dokter Pulder ook aan de drank brengt, begint hem te gronde te richten. Hij verwaarloost gezin en praktijk en raakt verwikkeld in een „glorierijk" zelfmoordplan dat Van Inge Liedaerd voor zichzelf en mevrouw Mies had uit gedacht. Voor de voltooiing daarvan raakt Pulder in de gevangenis door dronken een verkeersongeluk te ver oorzaken. Als hij vrij komt, blijkt me vrouw Mies in een laatste opflakkering van wijsheid hem de weg aangegeven te hebben om óók vrij te komen van zijn zoeken naar een bestaan dat niet het zijne is. Eén van de meest sterke vertolkingen in deze film is van Dora van der Groen, die van „mevrouw Mies" een levend stuk decadentie maakt, bizar in al haar fascinerende facetten. Zelden zagen wij in een Nederlandse film een dergelijke gave uitbeelding van een karakter, van een mensenleven. Het complete zieke lijke levenspatroon werd weerspiegeld door de vertolking van Dora van der Groen. Daarnaast leveren Kees Brussen (als dokter Pulder) en Ton Lensink (als Hans van Inge Liedaerd) eveneens uit stekend werk, zonder dat we daarbij de andere acteurs en actrices tekort willen doen. „Dokter Pulder zaait papavers" is dankzij de humoristische lijn, die door Haanstra niet is vergeten, geen onver teerbaar Hollands drama geworden, maar een tragi-komedie, met weliswaar het accent op de tragiek, maar juist door de humoristische ondertoon, een film die je aanpakt. Grand Theatre, eerste week, 14 jaar. De Amersfoortse bioscopen krijgen de afgelopen weken nogal wat prolonga ties te verwerken. Met uitzondering van „Dokter Pulder zwaait papavers" in het Grand Theatre en „The Battle of the Vuige" in het City Theater, blijft alles bij het oude. „Les Valseuses" kan men voor 5e week zien in Studio G, hetzelfde geldt voor „Rollerball" in Cinema 2. Opnieuw te zien zijn: „Het jaar van de Kreeft", in Cinema 1 en „Heb medelij Jet", in Euro Cinema 1. Maar liefst drie Nederlandse films prijken op de filmaganda en dat gebeurt niet zo vaak. Wat dat betreft hebt u keus genoeg.... Van tragiek tot komedie. Nieuw is de film „Battle of the Bulge" in het City Theater, met Henry Fonda en RobertShaw in de hoofdrollen. Eigenlijk kun je niet van nieuw spreken, want de film ging in 1966 in première (in Cinema formaat). Regisseur van deze oorlogs film is Ken Annakin, die het grote Ardennen-offensief (het keerpunt van de oorlog in Europa) in beeld bracht als een hommage aan de helden, die in de grote strijd vielen. „Battle of the Bulge", met grote filmnamen als Henry Fonda, Robert Shaw, Robert Ryan, George Montgomery, Pier Angeli, Chales Bron- son en Telly (Kojak) Savales, is een recht-toe-recht-aan-film, ondanks de franje die regisseur Annakin er in heeft gestopt. Met enkele authentiek ver filmde tankslagen. City Theater, 14 jaar (in 1966 zelfs cultureel gekeurd, wat dat doen ook mocht betekenen....) Wat de nachtvoorstellingen betreft: u kunt vrijdagavond om twaalf uur terecht in Cinema 1 voor „De Rode zon" en in Cinema 2 voor ..Blue Movie", die daar de vijfde suksesnacht ingaat.... In het City Theater, reeds om elf uur, vrijdaga vond, in de late sex show, de Franse sexfilm „Clestine, lekker dier van ple- DROOM/NACHTMERRIE ben speciale interesse heeft de Leus dense filmer voor Israel en de andere landen m het Midden-Oosten. Zijn werk voerde hem er heen, zijn vrouw komt er vandaan „en gewoon het idee dat al die oorlogen daar nu maar eens afgelopen moeten zijn" Dat resulteert in een film, die geen partij kiest voor de een of de ander, maar mee wil werken aan een oplossing. „Want", zegt Jan Willem Muller, „zo'n film ais „De Palestijnen" kun je ook over de Israeli maken. Maar dat is de zaak niet. Heb je al een kop voor je verhaal? Nee, zet er dan maar bo ven: De een z'n droom is de ander z'n nachtmerrie. Lijkt me een goede kop. Ik bedoel: de droom van Arrafat is de nachtmerrie van de Israeli en de droom van rechts-Israel is een nachtmerrie. Maar er moet nu niet gedroomd worden. Een reele oplos sing voor Palestijnen en Israeli, daar gaat het om" Marnix Kreyns zier", het verhaal over een hoertje, dat er plezier in heeft, maar zij niet alleen. Zaterdagavond in City om kwart voor twaalf: „Shalako" met Sean Connery en Brigitte Bardot in de hoofdrollen. Het is het verhaal van een „safari naar het wilde westen" door een Duits jachtge zelschap. Het is een film van regisseur Edward Dmytryk, die van het simpele gegeven een spannende avonturenjfilm wist te maken. Voor de kinderen is er zaterdag- en woensdagmiddag uitstekend vermaak in Cinema 1 met de getekende hoofdfilm: „Dedrie musketiers". Het bekende ver haal van Alexander Dumas (we hebben nu al heel wat versies op het witte doek gezien in korte tijd) nu voor de kinderen. Tenslotte, volgende week in de don derdagcyclus Chinees geweld in „De ka- ratekoning van Hong Kong", gepresen teerd onder het motto: „Dat ziet er ge zond uit! Grote klasse!" Nou, dat dan wel.... In City, volgende week donder- AMERSFOORT - Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 9 oktober t/m woensdag 15 oktober 1975: GRAND THEATRE „Dr. Pulder zaait papavers" première Nederland, 14 jaar. Aanvang, zaterdag 2.00; 6.45, 9.15 uur; zondag 1.45, 4.15; 6.45; 9.15 uur; overige dagen 2.00; 8.00 uur STUDIO G „Les Valseuses", 5e week, 18 jaar. Aanvang- zondag 2.15; 4.30; 7.00; 9.30 uur; overige dagen 2.15; 7.00, 9 30 uur. Version Francais. CINEMA I „Het jaar van de kreeft", 4e week, 18 jaar. Aanvang: zondag 2 00; 4.30; 7.00; 9.30; zaterdag en woensdag 7.00; 9 30 uur; overige dagen 2 00; 7 00, 9 30 uur CINEMA 2 „Rollerball", 5e en laatste week, 14 jaar Aanvang: zondag 1.45; 4.00; 6.30; 9 00 uur; overige dagen 1.45; 6.30; 9.00 uur. English version. EURO CINEMA „Heb medelij Jet", 2e week, 14 jaar Aanvang dagelijks 11.15; 1.45; 4.15; 6.45; 9.15 uur. CITY THEATER Vrijdag t/m woensdag „Battle of the bulge", nieuw, 14 jaar Aanvang, dagelijks 2 00, 8.00 uur English version. DONDERDAGCYCLUS CITY THEATER „Casino royal", Aanvang: 2.00; version. alle leeftijden. 8.00 uur English NACHTVOORSTELLINGEN 18 jaar. aanvang 24.00 uur 18 jaar. aanvang 24.00 uur. Kees Pulder, oplevend uit het ingedommeld dorpsbestaan. (Kees Brusse) Ton Lensink als^de verloederde chirurg Hans van Inge Liedaerd. CINEMA 1 „De rode zon" Vrijdagavond, CINEMA 2 „Blue Movie", Vrijdagavond, CITY THEATER In de late sex show „Celestine, lekker dier van plezier", 18 jaar. Vrijdagavond, aanvang 23.00 uur „Shalako", 18 jaar. Zaterdagavond, aanvang 23.45 uur KINDERVOORSTELLING CINEMA 1 Zaterdag- en woensdagmiddag: half twee (1 30 uur) „De drie muske tiers", alle leeftijden

Leusder Krant | 1975 | | pagina 19