Ik ga het Nederlands goed leren, anders ilijf ik zo Amerikaans denken" |<yl*aglnpa l&gemeente sgjiusdën kader van uitwisselingsprogramma afs DIANA BAUGHMAN IN LEUSDEN: LEUSDER KRANT j UMUtitK iau De heer Swank zette een tas op de avondmaalstafel, zeggende dat een do minee dat destijds deed en dan ant woordde, als hem gevraagd werd wat die tas daar deed: ,,Dat is om de aandacht gaande te houden." „Naast dit kerkgebouw staan de kleu terschool „De Springplank" en de basis school „Hamersveld". Wij zijn goede buren van u. De Christelijke scholen in Leusden "i ,s (2 3 SI van „Hamersveld", één van „Groen- horst" en één van „Klein Groenhorst". Namens het schoobestuur overhandigde de heer Swank een bijdrage van de Op pasdienst. Op de achterkant van elk stoeltje zat een enveloppe bevestigd met een cheque voor één stoel in het kader van de stoelenaktie. Ds. J. J. Kooman tenslotte konstateer- de, dat de ruimte nu wezenlijk kerk was geworden, en nodigde uit tot een kort avondgebed. Nadat orgel- en vioolspel weerklon ken hadden, kwam de kindercantorij zingend de kerk in, begeleid door de dominees Kooman en Kelder. Gezang 318: „Hoe goed o Heer, is 't hier te zijn", waarop bij het achtste vers de kaarsen op de Avondmaalstafel werden ontstoken. Het tiende vers werd door alle aanwezi gen, staande, meegezongen. „Staande dit lied zingen" schreef dominee Kooman in het Kerkeblad, „bewaart de herinnering aan het oude gebruik samen de kerk binnen te gaan onder gezang. Het is als een intochtslied. Wij begroeten elkaar in het dagelijks leven meestal staande; daarom ook in dienst met el kaar staande voor het aangezicht van de Heer". Ds Kelder las Psalm 121, een lied, zoals hij mediteerde, van mensen, die op weg zijn naar hun God. Er zal gesmeekt worden: „God wees onze hulp." God zal u bewaren in heel de gang, die u gaat." Ds. Kooman sprak het avondgebed en werkten al jaren lang samen. Wij wensen u als kerken een even goede samenwer king toe. Uw kerk breidt zich uit met 200 plaat sen. Hoeveel méér opvang voor de kin deren hebt u daarvoor nodig?" Dit vragende pakte de heer Swank zes stoeltjes uit zijn tas: twee van „De Val lei", één van „De Springplank" en éen de zege uit. Koor en gemeente zongen afwisselend Gezang 387 tot besluit. „Looft God de Heer, die eeuwig leeft. Alles uit niets geschapen heeft, Die ons tot aan zijn dag behoedt, En onze ogen open doet." In de foyer werd nog een kopje koffie gedronken. ACHTERVELD Donderdag 9 oktober: K P.O. avond bij zaal Buitenlust. aanvang 20 uur Zaterdag 11 oktober: dorpscontact- avond in Ons Gebouw Aanvang 20.00 uur. Maandag 13 oktober: ledenvergadering Carnavalsvereniging bij Jan Voor burg. aanvang 20.00 uur Dinsdag 14 oktober: K.P.J. avond bij Jan Voorburg. Aanvang 20 00 uur. Maandag 13 oktober: Klaverjastournooi S.V Achterveld leden en dona teurs. Kantine aanvang 20.00 uur. Vrijdag van 19.00 - 20.00 bibliotheek open Zondag van 10.30 - 12.00 uur biblio theek opem LEUSDEN/CENTRUM Donderdag 9 oktober: 20 00 uur Ver gadering Stichting Jeugdraad Leus den in de raadszaal van het Ge meentehuis Vrijdag 10 oktober: Wandelpuzzeltocht voor iedereen vanaf 14 jaar. Start tussen 19.00 en 20.00 uur vanuit ..DeTil' Kosten f 1,-p.p. Zondag 12 oktober: Rijwielpuzzeltocht Start tussen 14.00 en 15.00 uur vanuit ,,De Til". Kosten f 1,— p p Maandag 13 oktober: 20.00 uur: Alg. ledenvergadering wijkver. ,,De Groenlanden" in de „Johannes- hoeve' Hamersveldseweg Woensdag 15 oktober: 19.30 u. raads zaal Extra raadsvergadering over tweede fase. Maandag 20 oktober: Alg Vergade ring Coop. Raiffeissenbank Leus den. Café Restaurant „Nieuw Leus den". Aanvang 19 30 uur. Elke donderdag: „Clubgebouw Blij - hof Volksdansen voor de jeugd vanaf 8 jaar Van 16.00-17.00 uur. Elke donderdag: UW senioren socië teit Gezellige middag voor oude re inwoners van Leusden-Centrum in de kantine van de Sporthal in Groenhouten. Van 14.00-16.30 uur Elke donderdag: Clubavond klaverjas- club „Leusden Troef' in Café Restaurant „Nieuw Leusden vanaf 20.00 uur Elke donderdagmorgen: Van 9.00-10.00 uur: Gezinsverzorging en bejaar denhulp van het Groene Kruis, Gebouw Wit-Gele Kruis, Rozen- gaarde 33. Elke vrijdag: Ontmoetingsgelegenheid in de Johanneshoeve, Hamersveld seweg. Vanaf 9.00 uur. Elke maandag: Herv./Ger. Jeugdclub voor meisjes van 8-12 jaar in het witte gebouwtje achter de Til (Ba- voortseweg). Elke dinsdag- en vrijdagavond: „De Til" open vanaf 19.00 uur. Hob byclub om 18.30 uur. Elke dinsdag: Van 18 45 tot 19.45 uur. Jeugdschaken in de Roda-kantine. Om 19.45 uur. Schaken voor se nioren in dezelfde kantine. Elke zondag: „De Til", open van 10 00- 13 00 uur. Hulpdienst De Wetering: Telefoonnum mers 2746, 2249 Parochie Bibliotheek. Hamersveldse weg 5ï> (*t Ros Beyaart). Uitle ning zaterdag van 14 00-15.00uur en zondag van 10 00-11.00 uur. LEUSDEN/ZUID Donderdag 9 oktober: 20.15 uur: Open bare fractievergadering van Pro- gressiel Leusden, gewijd aan de tweede fase bij W. v. Spaendonck, Walstro 38, Leusden-Centrum. Voor nadere inlichtingen: tel. 1978. Donderdag 9 oktober: Bibliotheek „De Boekenmolen Uitlening van 13.30 tot 17.00 uur voor volwassenen en jeugd Arnhemseweg 83. Vrijdag 10 oktober. „Wip-in" in „'t Trefpunt' van 15.OU tot 17.00 uur en van 19 00 tot 21.00 uur Her vormde Vrouwendienst verkoopt plantjes, kleding, boeken tijd schriften Vrijdag 10 oktober: Bibliotheek ..De Boekenmolen Uitlening van 19.00 tot 20 00 uur. Uitsluitend voor volwassenen. Arnhemseweg 83 Vrijdag 1U oktober: 15.00-17.00 en 19.00-21.00 uur: plantjes en kle- dingbeurs Georganiseerd door Herv. Vrouwen Dienst. Zaterdag 11 oktober: Diner dansant in restaurant „Oud Leusden" Vlooswijkseweg Maandag 13 oktober: Gezinsverzorging en bejaardenhulp van „het Groe ne Kruis" in wijkgebouw De Roo Van Alderwereltlaan 13, 14.00- 15.00 uur. Dinsdag 14 oktober: V V V. Senioren Sociëteit Gezellige middag voor de oudere inwoners van Leus den-Zuid in klubgebouw „Roda" aan de Bavoortseweg, van 14 00 tot 16.30 uur Dinsdag 14 oktober: N C V B. bijeen komst in t Trefpunt" Mevrouw Nanninga-Schunnga zal spreken over „Van gemest kalf tot barbe cue" Aanvang 20 00 uur Dinsdag 14 oktober: Bibliotheek „De Boekenmolen Uitlening van 19 00 tot 20.00 uur. Alleen voor volwas senen Arnhemseweg 83. Woensdag 15 oktober: 20.00 uur: Ger. Bond afd Leusden, lezing in Jeugd- gebouw, Ooievaarshorsterweg OPPASDIENST LEUSDEN Voor een oppas bellen naar mevr C. Deenik. Kon. Julianalaan 35, Leus- den-Zuid. telefoon 033-18134. JEUGDCLUBS HERV./GER. JEUGDRAAD In ,,'t Claeverenblad", Hamersveld seweg 102: Maandagavond: Kinderen 8 tot 12 jaar, 18.45-20.00 uur. Onder leiding van A Visser, Parelduiker 11, Leus- den-centrum. Woensdagavond: Kinderen t/m 15 jaar, 19.00-20.30 uur. Onder leiding van H. van Dijk, Lamoen 13, Leusden- centrum Donderdagavond: Kinderen 16 jaar en ouder, 20.00-22.30 uur Onder lei ding van Margreet Spilker, Eiken laan 50. Leusden-centrum, tele foon 03496-2708 Zaterdagavond: Jongerensoos, 20.00- 23 00 uur Onder leiding van Ja- nette Lodders, Bruinhorst 24, Leusden-centrum, telefoon 03496- 2127 Pastor Lieberom tijdens zijn toespraak tot de aanwezigen. zo zei hij, „gingen direkt samen met ons op pad Dit betekent vooral, dat broe ders en zusters elkaar vonden in de oe cumene. Een gemeentelid gaf geld voor wan dkleed en kruis, en een aantal dames uit de gemeente vervaardigden het wan dkleed, dat de symbolen vertolkt van de vier evangelisten Ik maak u thans bekend, dat de naam, die deze kerk zal krijgen is ontleend aan de evangelisten. De kerk zal voortaan heten: Marcuskerk." Hierna sprak burgemeester Mr. A. H. van der Post, die met zijn echtgenote de opening bijwoonde. Hij bracht een kom- pliment en een gelukwens voor allen. Hij achtte het een bijzonder kompliment waard, dat beide kerken zo nauw sa menwerkten, hetgeen kan leiden tot een steeds beter begrip voor elkaar. „Moge de vrede in dit geboren zijn", zo eindigde de burgemeester zijn korte toespraak. Pastoor H. Lieberom (Salesianen van „Don Bosco") toonde zich een sportief en taktisch geestelijk herder. Hij be tuigde er zijn spijt over, dat de Leusdense dominees geen inbreng hadden gehad in de geestelijke mis, die was opgedragen bij de entree van de beide Rooms- Katholieke pastores in Leusden. „Mijn broeders nemen op „christelijke wijze revanche", zei pastor Lieberom. „Dit is een frisse kerk. Ik ben jaloers op de oecumenische wijze, waarop u elkaar hier hebt gevonden. Ik zou willen, dat het mogelijk was, dat hier drie kerken samen zouden kunnen werken! Intussen sprak ik de hoop uit op een zeer plezierige samenwerking tussen onze kerken. Een dankbaar applaus van alle aanwezigen toonde de blijdschap over deze woorden. Ds. Willemse, die zeven jaar lang elke maandagavond catechismus had gege ven in het kerkelijk centrum, memo reerde „de oude tijd". Hij besloot met te zeggen, dat het mooi is om in deze tijd te leven, en wenste de beide gemeenten van harte Gods zegen. Hij sprak even eens namens de bewoners van „Lisidu- nahof" veel goeds uit voor de nieuwe kerk. Ds. J. J. Kooman, die op elke spreker reageerde, gaf hierna het woord aan de heer J. Swank. Dient tenslotte vermeld te worden dat Diana haar eerste paar klompen al te pakken heeft Wie meer wil weten over de American Field Service kan contact opnemen met het kantoor in Nederland, dat gevestigd is aan de Keizersgracht 722 in Amsterdam. Tele foon 020-220916 In principe komt ie dere scholier, die van een middelba re school afkomt in aanmerking voor deelname aan het uitwisselingspro gramma. De mensen van de AFS zoeken uit of men er geschikt voor is en aan alle voorwaarden voldoet. Men moet zelf de reiskosten heen en terug be talen, plus het zakgeld dat men nodig heeft. Bovendien wordt een bijdrage voor het werk van de AFS gevraagd. Heeft u interesse om als gastgezin te functioneren? U moet dan een jon gen of meisje uit het buitenland, onge veer achttien jaar oud, een jaar lang kost en inwoning verschaffen. De AFS zit te springen om gastgezinnen, ukunt op bovenvermeld adres altijd om na dere inlichtingen vragen. ,Door wijsheid wordt een ïuis gebouwd, door verstand wordt het bevestigd" EUSDEN - Zaterdagmiddag 4 okto- 1975 vond om 16.00 uur de opening Is van het verbouwde kerkelijk cen- ii te Leusden-centrum, nu Marcus- c. Namens de Bouwkommissie sprak heer Van der Tak een inleidend jrd. Hij schetste de geschiedenis van rerbouw en van de kerk. 11963 kwam het kerkelijk centrum ied en in 1973 besloot men het cen- ii uit te breiden met 200 plaatsen. In voorjaar van 1974 werd beslist, dat larchitektZuiderhoekzou vragende inen tot verbouw te ontwerpen In ustus 1974 werd aan de Gerefor- irde Kerk en de Hervormde Kerk in sden de bouwvergunning verleend, ind oktober 1974 werd bekend dat |tichtingskosten 385.000,- zouden agen. januari 1975 werd besloten beide kerken voor 50% in de w zouden participeren. Nog de- de maand ging de verbouw van start. De Bouwkommissie", aldus de heer der Tak, „is aan de heren Zuider- Van Hinten en Bon zeer veel dank chuldigd. Wij waren zeer eigenwijs, at de heer'Zuiderhoek toch tot dit Itaat is gekomen, getuigt van zijn it als architekt. at we tijdens de bouw toch het be lde gedeelte van de kerk konden en gebruiken voor onze diensten, is inken aan de werkwijze van de fir- Bloemendal. Ruitenbeek en Van (Berg rgelbouwer Van der Graaf gaf zijn kunnenaandebouwvanhetorgel. irgnet Spilker verzorgde de bloem- cen ,n allen, die aan de bouw van deze hebben meegewerkt, zeg ik namens "ouwkommissie graag van harte in bet echtpaar Van der Berkt zeg- gaarne-dank voor het feit, dat zij is de bouw kans zagen om het ker- Veel belangstelling voor de opening van de Marcuskerk. kelijk centrum redelijk stofvrij te krijgen voor de diensten. De heer Andriessen komt de eer toe, dat de 385.000,- der stichtingskosten tijdens de bouw niet werden overschre den. In dit gebouw werken.de Hervormde Gemeente en dé Gereformeerde Kerk samen in het teken van de oecumene. Het gemis van een volledige eigen zeg genschap over een kerk is nogal wat. We moesten het met ons alleq aanduwen, en we vragen daartoe wijsheid en takt. „Door wijsheid wordt een huis ge bouwd. Door verstand wordt het geves tigd. De heer Van der Tak overhandigde de dossiers van de bouwgeschiedenis aan Ds. J. W. K. Kelder en de heer G. Apel doorn. Hierop sprak de heer Apeldoorn een kort woord, eindigend met de wens: „Moge deze kerk Gods hele gemeente om zich heen verzamelen." Ds. Kelder sprak van een hecht stuk teamwork dat hier is én wordt verricht. „Mensen, die pas in Leusden kwamen", 1 een onzer verslaggevers) pUSDEN - Sedert korte tijd is Leusden weer een Amerikaanse inwoonster Het is de achttienjarige Diana Baughman. Ze werkt niet, zoals zoveel ilhaar in deze gemeente woonachtige landgenoten, in NAVO-verband op de jgbasis Soesterberg. Ze is hier in het kader van een heel ander uitwisse lsprogramma. De American Field Service laat ieder jaar middelbare scho- in, die hun eindexamen hebben gedaan, kennis maken met een ander land. Igaan er jongens en meisjes uit Nedeland naar de Verenigde Staten en [eo Amerikaanse scholieren, zoals Diana, naar Nederland. is de gast van de familie Nolten Jde Wanmolen. Eigelijk kun je zeg- dat mevrouw Nolten haat eigen Jter Marleen inruilde voor Diana. weken nadat de Amerikaanse in jden arriveerde, vertrok de even- j achttienjarige Marleen Nolten naar JS A. Eveneens met de Ameri- L Field Service Mevrouw Nolten |lt hoe dat allemaal gekomen is: "1 wij indertijd nog in Breukelen jöen. had mijn dochter op school [affiche gezien, waar op stond dat jnder bepaalde voorwaarden een [naar Amerika kon. Daar had ze wel [in en eigenlijk binnen vrij korte |is dat allemaal rond gekomen, ijdens de voorbereiding van zo'n Pkom je dan in contact met men- Ivan de AFS. Want ze zoeken al- fprecies uit, wat voor iemand zich F aangemeld. Op een gegeven mo ment vroegen die mensen toen, of we soms geen zin hadden om voor een scholier uit het buitenland een jaar als gastgezin te functioneren. Eigenlijk voelden we daar niet zoveel voor, omdat we hier nog maar pas woonden en nog niet zoveel mensen kenden. Maar ze maakten ons wel duidelijk dat ze zaten te springen om gastge zinnen. En die zolderkamer zou toch een jaar leeg staanToen hebben we het maar gedaan" Diana, die afkomstig is uit Gaines ville in Florida, is nu drie maanden in ons land. Samen met twaalf andere middelbare scholieren (acht uit Ame rika, één uit Turkije, één uit Gua temala, één uit Zweden en één uit Portugal) werd ze eerst veertien da gen opgevangen in het Groningse Zuid- Laren. Daar werd de buitenlanders de eerste Nederlandse woorden en ge bruiken bijgebracht. Het is ongeloof lijk, hoe snel Diana zich het Neder lands heeft eigen gemaakt. Ze ver staat nu vrijwel alles, weet al een he leboel in onze taal te zeggen en le zen en schrijven schijnt haar ook al aardig af te gaan. Maar Diana heeft zich ook vast voorgenomen om Ne derlands te leren. „Anders blijf ik zo Amerikaans denken", zegt ze. Diana zit in Amersfoort nu op een Atheneum in de vijfde klas. In de USA heeft ze high-school gedaan. Ze heeft een pakket met Nederlands, Engels, Biologie, Geschiedenis, Aardrijkskun de en Economie I en II. Diana: „Het gaat best goed. In het begin had ik wel eens wat moeite om de lessen helemaal te volgen, maar ik heb gewoon opge zocht wat ik niet begreep. Nu gaat het een stuk beter. Het is erg goed ge weest dat ik van tevoren met iedere leraar afzonderlijk kennis heb kunnen maken Bovendien ben ik met mijn counselor ook een keer in de leraren vergadering geweest". De „counselor" is een vrijwillige medewerker/ster van de FSA, een organisatie die trouwens vrijwel geheel afhankelijk is van vrijwilligers. Voor name taak van de counselor is op te treden in geval van moeilijkheden. Wanneer het bijvoorbeeld helemaal niet zou klikken tussen het gastgezin en de buitenlandse scholier Maar Diana's counselor, mevrouw Van der Hoeven uit Amersfoort, heeft er bijvoorbeeld ook voor gezorgd dat Diana op het Atheneum terecht kon. Ze heeft ook gezorgd voor wat warmere kleren voor het Amerikaanse meisje, want haar kle ren waren meer afgestemd op het sub-tropische klimaat van Florida. Maar voor „ombuds-zaken" heeft men mevrouw Van der Hoeven nog niet nodig gehad. Mevrouw Nolten: „Ik vind het heerlijk. Diana past zich enorm goed aan. En ook de contacten met andere mensen verlopen goed. We had den pas geleden een avondje hier op het pleintje Een heleboel mensen toon den zich geïnteresseerd en Diana werd links en rechts uitgenodigd. Het is ook fijn, omdat we regelmatig brieven van Marleen krijgen. Die beschrijft dan bepaalde zaken, die Diana ons ver der uit kan leggen. Het is ook voor ons een heel leerzaam jaar. Toch zou ik nu niet gelijk volgend jaar weer zo'n jongen of meisje in huis nemen. Je gaat dan toch te veel vergelijken. Je kunt dan beter een paar jaar wachten, denk ik", aldus mevrouw Nolten. Diana: „Het bevalt me hier uitste kend. Vooral ook in Leusden, omdat ik zelf uit een vrij grote stad kom. Er vallen me wel een paar dingen op hier. In de eerste plaats de huiselijk heid, gezellig samen koffiedrinken, dat doen we in Amerika niet. Iedereen gaat daar veel meer zijn eigen weg. Mar leen schrijft ook, dat ze dat koffie- uurtje mist. De koffie is hier toch al veel lekkerder dan in de States Net als het brood Verder is dit land veel schoner dan het onze. En de afstanden zijn er veel kleiner. Ik ben al in veel verschillen de plaatsen geweest: Den Haag, Sche- veningen, Zwolle, Thorn. Amsterdam, Utrecht, Breukelen. Maar dat is al lemaal vlakbij. Ik ben erg blij, dat ik in Nederland terecht gekomen ben"

Leusder Krant | 1975 | | pagina 3