Tweede-Kamerlid De Beer (VVD) over woningbouw- politiek „DE BIESHAAR" EN HAAR OMWONENDEN Zilveren medaille voor trouwe dienst OPBRENGST PIT-C0LLECTE f 1920,34 ÖNDERDAG 9 OKTOBER 1975 leusder krant Itart 20 oktober van laatste fase enovatie bejaardentehuis St Joseph ACHTERVELD - Op 20 oktober a.s. lart de uitvoering van de derde en [ïtste fase van bejaardentehuis Stich- Huize Sint Joseph Achterveld, leze laatste fase betreft de rekreatie- £eD dienstenvleugel. In deze midden- ■htervleugel zullen de navolgende bimten worden ondergebracht: begane jond - grootkeuken en refter; eerste Irdieping - grote rekreatievleugel Tezamenlijke woonkamer); tweede ver eping - aula (geschikt voor voorstel en kapel). de bouw werken mee: Opdracht- - Bestuur „Stichting Huize Sint Achterveld" te Achterveld; Ar- - Henk Schat, architect iva-nag Aannemer - Aannemers- R. ter Burg en Zn. te Wouden- DRIE FASEN renovatie is uitbesteed en wordt in drie fasen fase: slopen voormalige kleuter- in westelijke vleugel en hier een woonvleugel gebouwd in drie totaal omvattende 30 ka- Deze vleugel is maart 1975 bewoond, fase renovatie resterend woon- met toevoeging van tweede uitgevoerd als nieuwbouw; aantal kamers voor 61 bedden. LlHICCW 2UAAM2ICMT. In deze vleugel komen in oktober de eerste bewoners in hun nieuwe kamers. 3e fase: nu aanbesteedderekreatie- 3e fase: nu aanbesteed de rekrea tievleugel, die in juli 1976 voltooid moet zijn. De huidige 50 bewoners van Huize Sint Joseph Achterveld hebben en zul len tijdens de renovatie het huis niet behoeven te verlaten. Dit was mogelijk doordat de voormalige leegstaande kleuterschool gesloopt werd en hier een nieuwe woonvleugel gebouwd en opgeleverd kon worden. Er kon op deze wijze een doorstroming plaats vinden. Als nu de eerste kamers in de tweede fase gereed zijn, worden deze bewoond door bewoners, die nu wonen in de etappe van de volgende te renoveren afdeling Dit jaar zal het gehele woongedeel te voltooid moeten zijn. Dan zullen er dus ook nieuwe bewoners verwel komd kunnen worden INRICHTING APPARTEMENTEN Elke één- en tweepersoonskamer heeft de volgende accommodatie pan try met elektrische kookplaten, goot steen en koelkast; natte groep met (hoog) toilet, wastafel en douche. Pantry en natte groep zijn voorzien van mechanische afzuigine Voorts zijn alle kamers aangesloten op een noodoproepinstallatie en elke kamer heeft zijn eigen speaker, waar op radioprogramma's worden aange sloten, maar waarop ook een eigen huisradio kan worden aangesloten, spe ciaal om bewoners, die nu bijvoorbeeld bij een speciale gelegenheid in de aula niet aanwezig kunnen zijn, nu in hun kamer via de radio toch kunnen mee luisteren. De hoofdgangen funktioneren als binnenstraten, zo heeft elk apparte ment zijn eigen brievenbus en deurbel. Totale inrichting van het gebouw na voltooiing renovatie: 63 stuks eenpersoons appartementen; 10 stuks echtparenappartementen, 2 stuks personeelskamers; 2 stuks lo geerkamers; 2 stuks ziekenkamers; één kamer nachtzuster; 1 onderzoek/art senkamer, 2 loggia's (inpandige bal kons); biljartkamer-leeszaal, biblio theek, rekreatiezaal met zitjes (waar o.a elke morgen gezamenlijk koffie zal worden gedronken); aula; welfare- ruimte. refter, bestuur/spreekka mer; toko, alle benodigde dienstruim ten, waaronder 6 stuks badkamers, voorzien van badlift De bouwkosten van de volledige reno vatie bedragen: f 3.000 000,--exclusief BTW. Dit is inclusief alle installaties. waaronder. communicatie-systeem, alarminstallatie, personenonderzoek- mstallatie, 16-persoonslift, mecha nische ventilatie, nieuwe grootkeuken- inrichting, toko-inventaris HISTORIE HUIZE SINT JOSEPH ACHTERVELD 1895 gesticht in een grote boerderij door pastoor J. Wagenberg; 1919 het bestaande middengedeelte ge bouwd; 1924 zijvleugels gebouwd; 1945 moest gebouw hersteld worden van in 1940 geleden oorlogsscha de, 1974 achttien zelfstandige bejaarden- woningen gebouwd, 1974 aanvang eerste fase renovatie. Het huis staat nog steeds onder de zorgen van de zusters van Sint Jo seph; heden onder leiding vandedirek- trice zuster Silvia. tader hinderwetvergunning een onzer verslaggevers) EUSDEN/ZUID - Terwijl een lersfoortse makelaar al enkele weken in woonhuis in de Prinses Christi an in Leusden-Zuid te koop aan- It zijn de moeilijkheden rond het lelcentrum „De Bieshaar" aldaar niet opgelost. Tegen de door de fir 's Luitjes en Hols aangevraagde hin- etvergunningen, die de reeds aan- :ige koelmotoren moeten legalise- zijn verschillende bezwaren inge- id. Schriftelijk kwamen bij Alge- Zaken van de gemeente Leusden 'bezwaarschriften tegen de aanvraag Hols en vijf tegen de aanvraag van jens binnen. Op de bijeenkomst van iptember, waar mondeling bezwa- geuit konden worden, kwamen If omwonenden van het winkelcen- om hun grieven te luchten, te koop aangeboden woning wordt [r de makelaar ondermeer aange- *°.n, vanwege, „fraaie ligging, nabij 'inkelcentrum". Zouden potentiële :rs toch eens een praatje moeten ïn met de familie Oostveen of an- buurtbewoners. Want die liggen in knch met enkele winkeliers van de /aar, met name met supermarkt pens en groentehandel Hols. De om- inden vinden dat deze twee bedrij- joverlast veroorzaken. Ze zouden ;1 kabaal maken, rommel veroorza- •phet pleintje achter het winkelcen- i. de oorzaak vormen van gevaar- verkeerssituaties et cetera. Ie problemen komen nog eens dui- aan de orde in de twee brieven die imilie Oosthoek, Prinses Christina- aan b. en w. heeft gestuurd naar dng van de bovengenoemde aan- igde hinderwetvergunningen. De ie Oosthoek vindt dat Luitjens een iag indient voor een installatie. !md voor een winkel, die veel groter in in het bestemmingsplan is voor- j „Dit blijkt wel uit het feit, dat de les niet als garages, doch voor ops- orden gebezigd, de opslag op de •are weg en de voortdurende af- aldus de heer J. Oosthoek. Ook de heer Oosthoek er op dat de lotor op het dak is geplaatst en dat vooral 's nachts meer geluid maakt toegestaan. De briefschrijver zit itten dat men hier wat aan zou doen door het stellen van voor- [den. Het is nu eenmaal de aard van installatie dat hij dag en nacht 't, zo meent de heer Oosthoek. Zijn ■e bezwaar tegen het afgeven van nderwetvergunning aan de firma ns: „Doordat de installatie te groot rhetgebouw wordt veel emballage ral op straat gezet. Daar een geëi- voorziening ontbreekt (de con- 'r is te klein en wordt niet gesloten) er veel stank en ongedierte." STRUD MET BESTEMMINGS- pzelfde bezwaren heeft de familie Boek tegen de aanvraag van de JHols. Dit groente- en fruitbedrijf e bovendien een van de garage- in als koelcel. De heer Oosthoek laarover: „Uiteraard is het gebruik |en garage als koelcel en opslag in ibetbestemmingsplan. Nog erger is r. dat bij het bouwen van een ga lniet zodanig wordt gebouwd, dat puwsel geschikt is voor het plaatsen ren koelcel. De aard van het bouw sel leent zich daar niet voor. De vergun ning dient derhalve reeds op die grond geweigerd te worden". Op grond van de hierboven genoemde bezwaren verzoe ken de familie Oosthoek en een aantal omwonenden de beide vergunningen niet af te geven. BEZWAREN VAN NIKS De heer T. Hols is er echter van over tuigd dat hij de vergunning wel zal krij gen. Hij zegt: „Die bezwaren zijn ge woon zoekerij. Ze maken bezwaar tegen het gebruik van de garages. Maar daar heeft toch niemand iets mee te maken. Volgens het huurcontract mag ik de ga rage voor andere doeleinden dan het parkeren van auto's gebruiken. Aan de geluidsoverlast hebben we alles gedaan om hem zoveel mogelijk te beperken. Parkeerproblemen zijn er niet. Dat ge doe over die container begrijp ik niet. Het is toch duidelijk dat voor een bedrijf als het onze een container onontbeerlijk is. Een tijd terug hebben we de grote, die inderdaad nogal wat ruimte in nam, ver vangen door een kleinere. Er komt be- slitst geen ongedierte op af Het zijn bezwaren van niks," aldus de heer Hols. Zijn collega Luitjens twijfelt ook wel enigszins aan de ernst van de geuite klachten. „Er was op de bijeenkomst een dame, die een muis in haar keuken had. Die kwam vanaf het winkelcentrum vol gens die dame. Alsof het beest een kaartje aan zijn staart had," zegt de su permarktdirecteur. Hij wil daarmee al leen maar illustreren dat een hoop van de bezwaren volgens hem ongegrond zijn. „Bovendien," zo zegt hij, „hebben ze vaak niks met dit verzoek te maken. Het gaat nu om de motoren van de koelinstal latie. Ik heb begrepen dat er opnieuw een geluidsonderzoek gehouden gaat wor den. Mocht blijken dat de motoren hin derlijkzijn, dan gaan we er uiteraard wat aan doen. U moet goed begrijpen: we zijn er echt niet op uit om hinder te veroorzaken. Dat een bedrijf af en toe een beetje hinderlijk is lijkt me onver mijdelijk. Dat is echt niet alleen in de Bieshaar. Maar zulke dingen moeten toch op te lossen zijn. Wij zijn in ieder geval altijd bereid om er over te praten. En wat die vergunning betreft: aan de voorwaarden die er gesteld worden zul len we voldoen en dan krijgen we uiter aard vergunning." AFREAGEREN Toch vraagt de heer Luitjens zich wel af of de omwonenden af en toe niet te moeilijk doen. Hij zegt bijvoorbeeld: „Wat maakt het nou voor die mensen uit of er in mijn garage flessen in plaats van een auto staan. Die flessen gaan echt geen lawaai maken 's nachts. Soms denk ik wel eens dat die mensen een huis heb ben gekocht en dat valt dan om de een of andere reden een beetje tegen. Dat rea geren ze dan op de winkeliers af. Vroe ger hebben we in ieder geval nooit moei lijkheden gehad," aldus de heer Luitjens. Bij de afdeling Algemene Zaken van de gemeente bevestigt men dat er op nieuw een geluidsmeting gehouden zal worden. De heer H. T. M. Schutte houdt zich aldaar bezig met hinderwetten. Hij zegt: „Van de schriftelijke en monde linge bezwaren is een proces-verbaal opgemaakt. Een afschrift daarvan gaat naar de Arbeidsinspectie, die de de zaak voor zover het haar terrein betreft zal onderzoeken. Ondertussen stellen wij een aantal voorwaarden op. Dat zal deze keer iets langer duren, omdat er opnieuw een geluidsmeting gehouden zal wor den. De resultaten van die meting moe ten in de voorwaarden verwerkt wor den. Die voorgaarden gaart dan naar b. enw.,dieuiteindelijkdevergunningalof niet verleent. NIET GAUW WEIGEREN Nu is het zo, dat een vergunning in het kader van de hinderwet niet zo gauw geweigerd wordt. Er worden voorwaar den gesteld, en het is dan aan de aanvra gers om te beoordelen of ze de voor waarden acceptabel vinden. Zo ja, dan moeten ze uitvoeren, wat als voor waarde gesteld wordt, zo niet, dan gaat het allemaal natuurlijk niet door," aldus de woordvoerder van de gemeente. De heer Schutte wees er tevens op dat een aantal van de naar voren gebrachte be zwaren niet in behandeling genomen kunnen worden binnen het kader van de hinderwet. Die zijn namelijk van ver keerstechnische aard of hebben ander szins niets met deze procedure te maken. OPLOSSING ZOEKEN MEVROUW Oosthoek verklaarde er blij mee te zijn, dat het geluid opnieuw gemeten gaat worden. Maar ze had er wel enige bedenkingen bij. „De vorige keer werd er niet op het juiste moment gemetten," zo verklaarde zij. „Hols hield de hele dag zijn koelcel dicht terwijl er bij Luitjens een ventilator niet werk te." Toch verdenkt zij de winkeliers niet van kwade wil. „Evenmin als wij iets tegen de winkels zouden hebben," aldus mevrouw Oosthoek: „Het is een zeer complex geval, waarbij het volgens ons voor een groot deel aan degemeente ligt. Daarom zijn we ook niet in eerste instan tie met de winkeliers gaan praten, maar met de gemeente. Maar als de winkeliers nu met ons willen komen praten kan dat. We moeten tenslotte tot een oplossing zien te komen. De plannen die er nu zijn wijzen daar echter nog niet zo erg op," aldus mevrouw Oosthoek. LEUSDEN - De heer L. M. de Beer, lid van de 2e kamerfractie van de V.V.D., was maandag 6 oktober gast in café restaurant „de Mof". Voor een vijftigtal aanwezigen hield hij een inleiding met als motto „Wonen nu". Duidelijk dus, dat voornamelijk de wo ningbouw politiek aan de orde kwam. De liberalen zien het wonen als eën van de meest elementaire func ties. De manier van wonen beinvloedt het welzijn en de kinderen hebben betere kansen in onze maatschppij. De vorming van eigen woningbezit is de hoeksteen van het volkshuisves tingsbeleid van de V.V.D. Het bezit van een huis maakt de mens onafhan kelijker, sterker, maar ook voor de maatschappij is het beter omdat er over het geheel genomen - meer aan het onderhoud gedaan wordt BAAS IN EIGEN HUIS De brochure van de V.V.D. „Baas in eigen huis" bevat 8 punten om het eigen woningbezit te bevorderen. En kele van deze ideeen zijn door de rege ring overgenomen en ook uitgevoerd. Eén daarvan is de 100% garantie op de hypotheek van nieuwe (tot f 135.000) en oude woningen (tot f 100.000,-) Dit is al een enorm voor- LEUSDEN - Sergeant-majoor J. A. Engelkes Ploegschaar 37 te Leusden-Centrum, selectie-onderofficier op het Selectie-centrum van het kamp Waterloo aan de Doornseweg te Leusden, ontving verleden week de zilveren medaille voor 24 jaar trouwe dienst. Op de foto de jubilaris (links) tijdens de felicitaties na afloop van de plechtigheid. Mevr. Engelkes en een zoon staan hem daarbij ter zijde. deel omdat de kopers geen eigen geld meer nodig hebben. Verder zijn de subsidies opgetrokken en is er een nieuw soort hypothecaire lening van de grond gekomen. Bij deze lening begint men op een erg laag bedrag, maar krijgt men elk jaar een stijging (b.v. over 10 jaar) van een bepaald percentage. Andere punten uit de brochure zijn nog niet verwezenlijkt. Zo wil de V.V.D. het kooprecht voor bewoners van wo ningwetwoningen (nu is dat slechts mogelijk als de verhuurder dat wil) en een verkooprecht voor huurders van particuliere woningen. Als verdere belangrijke zaken ziet de V.V.D. het garantiefonds. Voor wo ningen met subsidie en garantie zou dit verplicht gesteld moeten worden, zodat de kopers niet met de kosten zitten bij een bouwdebacle. Ook moeten de subsidiegelden beter verdeeld worden. Het grootste deel wordt nu in huursubsidies gestoken ter wijl de verhouding tussen koop- en huurwoningen tot 40-60 is. De verhou ding klopt niet. Het gemeenschappelijk woningbezit wat de regering wil acht de V.V.D. verwerpelijk De woning wordt nooit echt eigendom, zodat dit echt „wo ningbezit op socialistische wijze" genoemd kan worden. HUURWONINGEN De V.V.D gaat ervan uit dat iedere woning de huur moet opbrengen die hij waard is. Voor de mensen die dat niet kunnen opbrengen is er subsidie in verhouding tot het inkomen. Het kabinet geeft subsidie naar het inkomen ongeacht de kwaliteit van de woning. Door dit systeem, deze indi viduele subsidies zal er erg veel geld over de balk gesmeten worden Deze subsidies zullen als een moker steen om onze nek gaan hangen omdat mensen die het niet kunnen betalen in dure woningen gaan en blijven zitten omdat het toch gesubsidieerd wordt, al dus de heer de Beer. De huren zullen geliberaliseerd moe ten worden in gebiden van het land waar voldoende woonruimte is. In de andere gebieden moet de huur verhoogd moet worden naar de kwaliteit van de woning. In het systeem dat het kabinet wil toepassen is er geen sprake van har monisatie want het verschil blijft er altijd. Er worden namelijk punten ge geven voor een woning. Als de woning bijvoorbeeld 265 mag opbrengen en zo'n 10 a 12.000 woningen en dat zijn weer 18 000 werkende bouwvakkers. Een motie hiertegen is aanvaard maar de heer De Beer vreest dat deze niet werkelijk uitgevoerd zal worden. AUTOOTJE PESTEN Tenslotte wijst de heer De Beer op het aspect „autootje pesten", dat het kabinet nu toepast. Natuurlijk is de auto milieuvervuilend, maar men zou beter iey kunnen doen aan bijvoor beeld schonere motorep. Het kabinetsbeleid .in deze zaak is ongenuanceerd, alles wordt gedaan voor het openbaar vervoer. Ook de VVD vindt het noodzakelijk het openbaar vervoer te verbeteren, de hele kwestie zou echter wat rustiger aangepakt moe ten worden Het optrekken van de wegenbelasting is wel de grootste blunder, want de veronderstelling dat de zwaarste auto's in bezit zijn van de hoogste inkomens groep en de lichtste bij de laagstbetaal den, is onjuist Na de pauze was er gelegenheid vra gen te stellen aan de heer De Beer en daar werd druk gebruik van gemaakt. E werden niet alleen vragen gesteld over de inleiding maar ook over de miljoenennota, abortus, grondpolitiek en „hoe lang zitten we nog met het kabinet opgescheept" Vragen, die door de heer De Beer allemaal uitvoerig en duidelijk beant woord werden. Tegen elf uur werd het officiële gedeelte van deze geanimeer»- de VVD-bijeenkomst besloten. Velep bleven echter nog gezellig nababbelen. LEUSDEN - De P I T. kollekte, dit dit jaar gehouden werd van 9 t/m 13 september, heeft in Leusden f 1.920,34 opgebracht Namens het P I T. heel hartelijk dank aan allen die tijd en geld voor deze kollekte gegeven hebben f200,- doet, wordt over de f265,-- 8 procent huurverhoging berekend, die bij de f200,- worden opgeteld. Volgens Gruijters moet de inflatie het doen, aldus De Beer en dat is nu niet bepaald een ideaal standpunt om vanuit te gaan De VVD is wel voor individuele sub sidies, maar voor meer woongenot zal er toch wat uit eigen zak betaald moe ten worden. WONINGBOUW Momenteel zijn er zo'n 105 a 110.000 woningen in aanbouw. Ook de VVD is van mening dat de 140 a 150.000 van vorige jaren niet meer nodig is. Hoeveel er dan wel gebouwd moeten worden, weet niemand. Het aantal dat nu echter gebouwd wordt, acht de oppositiepartij veel te weinig. Dit houdt namelijk in dat er weer mensen, die nog nooit aan bod gekomen zijn (vrijgezellen, 2-persoonshuishou- dingen) de boot missen Er is veel be hoefte aan woningeenheden (zo'n 35 000), men is echter van plan er slechts 4000 a 6000 te bouwen de heer L M de Beer. De VVD vindt dit een schandaal en helemaal als dit afgewogen wordt tegen de werkloosheid in de bouw. Gruiters is al twee jaar bezig plaatsen die niet als groeikern aangewezen zijn af te knijpen. Dit gebeurt veel te abrupt, de gemeenten krijgen niet de kans hun plannen tot een behoorlijk geheel af te ronden. Bovendien scheelt dat V

Leusder Krant | 1975 | | pagina 5