iP.J.G.U. besprak interprogramma Gevarieerde expositie in ihet bejaardencentrum Gerhard Wouters gaat verhuizen lanmolen heeft leincommissie Weinig, maar goed geslaagde aktiviteiten afgelopen seizoen I.V.M. VERKEERSDREMPELS JAARVERGADERING KPJ-LEUSDEN IWERK VAN MEVR. A. TJEMKES-VAN GLASENAP „Wip Wap" houdt ouderavond WIP-WAP-KLEUTERS BRACHTEN BEZOEK AAN MOLEN GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER |LEUSDEN/ZUID - Vrijdagavond 3 tober hield de Plattelands Jongeren cmeenschap Utrecht, afdeling Leus- n haar eerste bijeenkomst in dit sei- tenin wijkcentrum „tTrefpunt" aan de rnhemseweg. Tijdens het informatieve eerste ge- elte van de avond kwamen heel wat eeèn naar voren. Méér ideeën dan ooit één seizoen verwezenlijkt zullen kun- n worden. Om u er een paar te noe- en: een weekend met de huifkar op p; midgetgolf; bowling spelen; barbe de, een puzzel tocht op de fiets houden Dok oude ideeën bleken voor herha- vatbaar: bingo-avond; politieke ikussie-avond. r werd een bestuursverkiezing ge iden, waardoor een nieuw bestuur a zeven leden ontstond. De funkties Ken nog nader onderling worden ver pet bestuur van de PJGU, afdeling isen ziet er, na het aftreden van Bram fervest, Gezina Noordewier en Jea- t van de Lagemaat, als volgt uit: ny van Loenen, Kees van Rühler, Kathrien Meerveld, Betsy van de Lage maat, Rien de Greef, Wipko Mulder. In de plaats van Rien de Greef werd in de sportkommissie benoemd: Arie Ver- weij. Voor het jaarfeest, dat op 17 en 23 januari 1976 zal worden gehouden, is het toneelstuk reeds bekend. Ook de spelers zijn bekend. Kees van Ruhler zal de regie van het stuk voeren. Dit is iets nieuws: het is namelijk de eerste keer, dat de regie van het toneelstuk in handen is van een eigen lid van de PJGU Wat de viering van het 25-jarig jubi leum in 1976 betreft: hierover werd wel gesproken, en een aantal ideeën werd gelanceerd, maar de jubileumvieringi deeën dienen nog nader aan de orde te worden gesteld en uitgewerkt te wor den. Daar het programma van deze bijeen komst overvol was kwamen de vele aanwezige leden vanwege het verge vorderd uur niet meer toe aan dammen, schaken en kaarten. Deze spelen moes ten blijven wachten op een gunstiger tijdstip. ■DONDERDAG 9 OKTOBER 1975 LEUSDER KRANT LEUSDEN - De heer Gerhard Wou ters, die in onze krant regelmatig aan het woord geweest is over de verkeersdrempels in de wijk ,,De We tering", gaat zijn kantoor naar Amers foort verplaatsen. De drempels zit ten hem zo hoog. De onderstaande brief, hopelijk de laatste over de drempels, is het antwoord van de heer Wouters op een schrijven van het college van b en w van 25 juli j.l. Je zou het ook als een afscheidsbrief van de heer Wouters kunnen beschou wen. Edelachtbare Heer, Weledelgestrenge Heren, Van uw brief d d 25 juli 1975 in ant woord op mijn brief van 17 juni 1975 heb ik goede nota genomen. In uw antwoord geeft u zonder meer toe dat de beste oplossing voor de wijk de Wetering een andere stedebouwkundi- ge ontsluiting van deze wijk (naar het Noorden) zou zijn. Mijn conclusie is dat u dan of zolang de tijdelijke aan sluiting op de Middenweg (tussen Bol derikhof en Herikhof) had dienen te handhaven of in ieder geval het plaat sen van de in totaal vijf verkeers drempels in de Hondsdraf had moe ten uitstellen. Uw bewering dat de drempels met inspraak van de bewoners van Bolde- rikhof en Herikhof tot stand zouden zijn gekomen is gewoon onjuist. Misschien is er overleg geweest tussen leden van een wijkvereniging en uw college, maar deze wijkvereniging kan niet ge acht worden alle bewoners - of zelfs het merendeel daarvan - te vertegen woordigen Er is dus geen sprake van dat de belanghebbende bewoners door uw college in deze zaak zijn ge kend Voor* de door u geplaatste verkeers drempels ontbreekt momenteel elke juridische basis Er bestaat wettelijk geen voorrang voor voetgangers en er is wettelijk geen maximumsnelheid van kracht Er zijn door u wel borden geplaatst die een parkeerverbod in houden, maar er stoort zich niemand aan en er wordt ook niet tegen opge treden. Ondanks de geplaatste verkeers drempels zijn nog steeds talrijke wet telijke regelingen van kracht, als bij voorbeeld Art 18 Reglement Ver keersregels en Verkeerstekens (RVV), inhoudende dat op de rijbaan niet ge speeld mag worden, art. 28 RVV dat de voetganger gebiedt aan de uiterste zijde van de rijbaan te lopen en art. 99 RVV waarin de voetganger wordt verplicht de rijbaan zonder nodeloze onderbreking haaks over te steken Het is derhalve niet uitgesloten dat bestuurders van motorrijtuigen zich bij ongelukken met succes zullen gaan beroepen op overmacht, hetgeen aan leiding kan geven tot het aansprake lijk stellen van de wegbeheerder, dus de gemeente Leusden. Hierbij moge ik verwijzen naar art. 31 WVW, vijfde lid maar ook naar art. 209h van de Gemeentewet en art 16 Wegenwet Er is ook nog een procedure moge lijk wegens strijdigheid met de zorg vuldigheid die in het maatschappelijk verkeer betaamt ten aanzien van eens anders persoon of goed, op grond van een arrest van de Hoge Raad van 31-1-1919, W 10365. Op de Gemeente rust de zorgvuldig- heidsverplichting ten aanzien van de toestand van het wegdek en de veilig heid van de verkeersdeelnemers. Als u ziet hoe bromfietsers en fietsers deze verkeersdrempels nemen" wordt zonder meer duidelijk dat hier de verkeersveiligheid in het geding is. Verder schrijft u dat de uniforme hoogte van de verkeersdrempels nog niet bestaat, maar dat deze nog zou den worden aangepast. Ik constateer dat tot op heden nog geen sprake is van aanpassing U trekt een vergelijk van de vijf drempels tussen Asschatterweg en Bol derikhof resp Herikhof met de enkele hier en daar in andere wijken geplaats te drempels. Er is geen enkele wijk in de gemeente Leusden waar de be woners voor het bereiken van hun wo ning over vijf drempels moeten rijden, behalve in de Wetering! De onderte kenaars van uw brief wonen boven dien in straten waar geen enkele ver- keersbelemmering bestaat Alhoewel in de begroting voor 1975 de aanleg van een rijwielpad (vooral voor de schoolkinderen) langs de Lock- horsterweg is opgenomen, is tot op heden hiermede nog niet begonnen. De door u toegezegde verkeerslich ten op de kruising Heiligenberger- weg-De Beaufortweg, die bij het begin van het nieuwe schooljaar (ca. 15 aug reeds in werking zouden zijn, werden tot op heden niet geplaatst. Van een „groene golf" op de Noor derinslag is ook nog geen sprake, er bestaat eerder een „rode golf", welke vooral tijdens de verkeersarme uren uitermate storend werkt. Tenslotte worden de voetpaden - on danks enkele geplaatste borden - nog steeds volop door bromfietsers en fietsers gebruikt zonder dat daartegen wordt opgetreden Al met al vinden wij de moeilijkhe den die u ons door plaatsing van vijf verkeersdrempels in de weg gelegd heeft zodanig, dat wij besloten heb ben ons kantoor zeer binnenkort weer naar Amersfoort te verplaatsen, waar wij inmiddels geschikte ruimte heb ben gevonden. Van de zijde van patiënten, die we derom per ambulance moesten wor den vervoerd, heb ik opnieuw klachten leusden/centrum - Mevrouw A. Tjemkes-van Glasenap hield deze week een tentoonstelling van haar werk in de hal van het bejaardenhuis Hamersveld te Leusden-centrum. Er was veel verschillend werk aanwe zig, verschillend van techniek, verschil lend van niveau. Erg mooi van kompositie en kleurstel ling vind ik het gezicht op de Regu liersdwarsstraat te Amsterdam. Een ka rakteristiek kijkje op de tuinen en achter-uitbouwsels aan de andere zijde van het bekende Tuschinski-theater. Mooi van stemming: een wat sombere regenachtige dag: de muren druipend van het water. Er zijn ook herinneringen aan het ver blijf in Israël van mevrouw Tjemkes: 't geboortedorp van Johannes de Doper, in de buurt van Jeruzalem. De suk bij Na zareth, een marktscène met vrouwen uit het Midden-Oosten en de typische marktstalletjes onder jute. Van deze sukschildering gaat een heel eigen sfeer uit. Het oosterse is goed getroffen. In deze beide schilderstukken komt het zwart omlijnen van de figuren en voorwerpen, hetgeen mevrouw Tjem kes momenteel als haar meest aantrek kelijke manier van schilderen ziet, reeds naar voren. Haar laatste werk, een straatje in Brugge, is ook op deze wijze opgezet De zwarte contourlijnen wor den niet vlak gevuld, maar driedimen sionaal werkend. Bij de ingang van de hal hangen enkele niet onverdienstelijke aquarellen van geisha's die mevrouw Tjemkes naar kleine afbeeldingen heeft geschilderd. Van het „legspel", dat ze kreeg met de stokjes uit Chinese „I tjing" maakte zij een soort strip, omlijst door passpatout. Haar stemming was toen veranderlijk, en dat teken geeft zij weer Ook toont mevrouw Tjemkes een boeddha figuur, een gietsel van cement. De boeddha is een altijd weer inspire rende bron van wijsheid. Mevrouw Tjemkes is er in geslaagd rust van deze figuur te laten uitgaan. Aardig zijn ook de figuren van vier monniken op een houten blokgemonteerd vervaardigduit een kunststof, die bronsachtig van kleur is. Een ingetogen monnik, een smulpaap, een oudere man en een hooghartig type. Qua karakteristiek en qua lichaamsvorm zijn deze monniken geslaagd te noemen Het modeleren ligt mevrouw Tjemkes beslist goed. Met de wolkenpartijen op haar schil derijen kan ik het niet altijd eens zijn. Te vaak zijn die wolkenpartijen een ge schilderdeachtergrond, die geen wezen lijk deel uitmaakt van het landschap. Misschien komt dit ook, omdat de kleur vaak te weinig genuanceerd is, te weinig doorwerkt. Er is voor ieder wat wils op deze ten toonstelling, en de bewoners van het EXPOSITIES LEUSDENAREN Ries Kleijnen in „theater 't Spant" Dr. Abraham Kuijperlaan 3 teBussum. Overzichtstentoonstelling kleuretsen tot en met 1975. Tot en met 18 okto ber. 's Maandags t/m 's zaterdags van 10.00 tot 16.00 uur. 's Zondags van 11.00 tot 14.00 uur. PUSDEN/C ENTRUM -Geruimetijd jen een aantal bewoners van de Wan- een plein in Groenhouten, met de Ichte rond om tot oprichting te len van wat men een „pleinraad" I kunnen noemen. Ze werkten hun 1 uit en deelden hun ideeen en ge iten daarover via stencils mee I de andere Wanmolen-bewoners. initiatiefnemers wisten hun me- !*oners warm te krijgen voor hun |cn, wat op zaterdag 4 oktober >ndde in een gezellig samenzijn, fns deze bijeenkomst is niet al- een kontaktgroep bestaande uit I personen gekozen, ook kwamen na suggesties ten aanzien van de fcnde feestdagen naar voren Zo I er bijvoorbeeld voorgesteld met pmis een grote kerstboom op het te plaatsen. Natuurlijk liet men *4t klachten horen, o.a. was een I gehoorde klacht het vuilnisophaal- •leem. De bewoners van Wanmolen zouden graag 2 maal per week hun vuilnis opgehaald zien, omdat zij steeds te lang de vuilniszakken in de te kleine schuurtjes moeten opslaan. De kontaktgroep heeft de taak op zich genomen de eventuele moeilijk heden, klachten aan woningen e.d. aan de betreffende instanties voor te lég gen Daarnaast wil de groep ervoor zorgen dat er daadwerkelijk feestjes en andere sociale kontaktmogelijkhe- den onder de Wanmolen-bewoners wor den georganiseerd. Ook wil de kon taktgroep Wanmolen een beroep doen op alle andere pleinen van Groenhou ten te komen tot onderlinge samen werking. Een wijkraad in dit aan wo ningen rijk gevarieerde plan zou ze ker op zijn plaats zijn Voor al degenen die meer willen we ten over en mee willen doen met de plannen van Wanmolen geven wij hier het adres van de voorzitter van de kontaktgroep: De heer Ben Biester- bos, Wanmolen 32. huis zullen er zeker veel plezier aan beleven. Mevrouw Tjemkes is lid van „De Vrije Kwasten", en exposeerde onlangs in de Johanneshoeve een door haar geschil derde boerderij aan de Hamersveldse- weg. Soms dragen haar schilderijen het kenmerk van de typische zondagsschil der. Soms ontbreekt dit. Anco Mali. LEUSDEN - De opkomst bij de jaarvergadering van de K.P.J. was klein, slechts een vijfde deel - voor namelijk bestuursleden - van het totaal aantal leden was aanwezig. Voorzitter van Zandbrink opende de vergadering. Er werd een terugblik gedaan over het afgelopen seizoen waarin de vol gende aktiviteiten werden gedaan: - volleybaltournooi (alleen dames team - klodderavond in de Til - schaatsen in Utrecht - bowlingavond in Hilversum - kerstviering (met jongerenkoor) - prestatieloop (record aantal deel nemers; 600) - oud ïjzeraktie (minder ijzer, gro tere opbrengst) - uitwisseling Didam (goed geslaagd country en western weekend) - tegenbezoek aan Didam Verder viel het het bestuur op, dat hetgeen de KPJ Leusden bracht aan „vreemde" KPJ groepen, uitgebrei der en attraktiever was dan wat de partner bracht. Op 17 - 18 - 19 oktober is er een uitwisseling met de Duitse KPJ, die georganiseerd wordt door de Kring. Hiervoor zijn verschillende evenemen ten in omliggende dorpen georgani seerd In Leusden zal er op 18 okto ber in de RODA kantine een feest avond zijn met de bij de KPJ-ers goed bekend staande band Cosy Com bo". Voor deze uitwisseling worden nog dringend gastgezinnen gevraagd. (Aanmelden bij het bestuur!). D jaarvergadering van de KPJ Ge west Arnhem is op 9 november in Dronten. Dit belooft een leuke dag te worden. Na afloop van de vergadering zal 's avonds het cabaret Ivo de Wijs optreden. Afscheid werd genomen van 3 be stuursleden en van een bijzonder lid, te weten Piet Valkenet. Deze man is al zolang de KPJ bestaat (zeer) ak- tief geweest in het bestuur, diverse commissies, en bij het organiseren van allerlei aktiviteiten (b v. coun try en western weekend). r Verder werd afscheid genomen van Henk van Roomen, die 5 jaar penning meester is geweest, en zich nu meer op het niveau van Kring en Gewest gaat begeven Ok Els van de Pal (sekretaresse) en Wilma van Kooy (sportkommissie) namen afscheid Nieuwe bestuursleden werden Timo Brouwer (penningmeester) en Tonny van Zandbrink (sekretaresse). Als lid van sportkommissie - die eigenlijk niet meer bestond - meldde zich Frans Kuiphuis. Hij zal proberen het sport gebeuren - ook met alternatieve spor ten als touwtrekken, trimmen en zaklo- pen - bij de KPJ weer op gang te bren gen. Ook „de Meeting' was verdwe nen. Om een nieuw clubblad uit te brengen, meldden zich 7 leden. De vaste woensdagavond waarover de KPJ de beschikking heeft in de Til zal in de toekomst ook anders ge bruikt worden. Uit de leden kwamen bijvoorbeeld ideeen als: - diskussies omtrent gebeurtenissen in de gemeentepolitiek, bijv. met lid/ leden van de gemeenteraad - diskussies omtrent andere onderwer pen - kaartavonden - kreativiteit Op de zaterdagavond wil men bands contracteren om te dansen met enkele andere KPJ afdelingen Dit laatste omdat het in het afgelopen jaar bleek dat de aktiviteiten met andere afdelin gen goed slaagden Verder zal men trachten het leden bestand op te voeren door bijvoorbeeld jongeren aan te schrijven die„vereni- gingloos" zijn. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Terwijl De Wegwijzer gisteravond een ouderavond hield, zal op woensdag 15 oktober om kwart over 8 de openbare kleuterschool „De Wipwap" een ouderavond houden Op de agenda staan o.m. de volgende punten: het maken van een gezamen lijke schoolkrant voor De Wipwap en De Wegwijzer, bestuursverkiezing, finan cieel overzicht met na de pauze een le zing van de heer Gijzel, werkzaam bij de Onderwijs Adviesdienst in Amersfoort over het onderwerp: „Integratie Kleuter- en Bassisschool". De bijeen komst wordt in de school (Rozengaarde 22) gehouden. ontvangen over de verkeersdrempels Wat betreft de klappaaltjes waarvan GGD en Brandweer sleutels zouden bezitten, heb ik vernomen dat de sleu telgaten in vele gevallen verstopt zijn met grint en kauwgom. In noodgevallen zal men deze paaltjes dus niet kunnen neerklappen Het ligt dus voor de hand dat wij in deze situaties niet wensen te berus ten. LEUSDEN - Woensdagmorgen 1 ok tober j.l. gingen de kinderen van de Openbare Kleuterschool De Wip-Wap een excursie maken naar de molen in Terschuur. Zij gingen in twee groepjes en welwillende moeders zorgden voor het vervoer. Daar aangekomen werden zij ontvan gen door de molenaar die hen rondleidde eno.a vertelde wat voor soort molen het was. hoe het meel gemalen werd e.d. Om ca. 11.45 uur waren alle kinderen weer terug op school. Van de enthousiaste verhalen die men te horen kreeg kon wel worden afgeleid dat deze excursie zeer geslaagd was. LEUSDEN - De burgemeester van Leusden is verhinderd om op dinsdag 14 oktober a s. zijn gebruikelijke spreekuren te houden.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 9