„De Wegwijzer" hield geslaagde ouderavond Basisscholen matig geïnteresseerd in school polo-toernooi Haaien Noodkreet van een fietser J. H. LANTINK huisarts Verloren en gevonden Gemeente leusden INGEZONDEN KERKDIENSTEN bONUtiKLMü lb UM'UBtK 19V5 LEUSDER KRANT LEUSDEN-CENTRUM - Vorige week woensdag vond de eerste ouder avond in het nieuwe schooljaar plaats van de openbare basisschool „De Weg wijzer". De aula was geheel gevuld met belangstellende ouders van 2-de t/m 6-de ldasser. De heer Bergsma, voorzit ter van de oudersommissie, heette alle aanwezigen, waaronder ook twee ou dercommissieleden van de kleuter school „De Wip-Wap", hartelijk wel kom, waarna hij een begin maakte met bet „huishoudelijk deel" van deze ^vond door het woord te geven aan de secretaresse, mevrouw Küh. Deze las achtereenvolgens de notulen van de laatst gehouden vergadering en het jaarverslag voor, waarin alle aktivitei- ten van de school nog eens de revue passeerden. Vooral de kerstmusical lag velen nog vers in het geheugen. Ook over de excursie van de 3-de t/m de 6-de klas naar de tentoonstelling „Boeken- hof", gevolgd door een bezoek aan de openbare bibliotheek in Amersfoort, hebben de kinderen nog lang nagepraat. Hierna stonden op de agenda enige fi nanciële zaken, zoals verslag van de kas- commissie, verantwoording van de penningmeester over het schooljaar 1974/75 en begroting voor het jaar 1975/76. Mevrouw M. E. Kerbert-v. Deinse nam afscheid als lid van de ou dercommissie en werd opgevolgd door mevrouw J. C. G. Schuiling-ter Brugge. Hierna werd aandacht gevraagd voor enige mededelingen van de heer Vene- ma, hoofd van de school. Twee onder werpen stonden hierbij centraal, nl. 1. de oprichting van een documentatie centrum; 2. de gesprekken met de heer Gijzel van de Onderwijs Adviesdienst AFWEZIG vanaf 20 oktober. Waarneming: dr. B. Binkhorst, Gironde 1 - Leusden-C. Telefoon 2667. over integratie van de kleuterschool en de basisschool. Het afgelopen schooljaar hebben de docenten van de Wegwijzer een cursus gevolgd over het opzetten van een do cumentatiecentrum. Dit schooljaar zal hiermee, met behulp van enige ouders, hopelijk een aanvang gemaakt worden. Tot nu toe had iedere klas een apart „bibliotheekje" De bedoeling is deze bibliotheekjes op te heffen en te komen tot één vaste bibliotheek, die naaast het documentatiecentrum zal functioneren. In het documentatiecentrum zouden enige ouders b.v. twee keer per week de kinderen kunnen helpen met het op zoeken van materiaal, terwijl dan in de bibliotheek gelegenheid zal zijn ge leende boeken in te ruilen. Om te komen tot een nauwere sa menwerking tussen kleuterschool en basisschool, is het advies gevraagd van de heer Gijzel van de Onderwijs Ad viesdienst. Deze heeft eerst twee aparte oriënterende gesprekken gehad met resp. de leidsters van de kleuterschool de Wip-Wap en de docenten van de ba sisschool de Wegwijzer, waarna op 25 september j.l. een gezamenlijk gesprek volgde. Hierbij waren, behalve het vol tallige personeel van beide scholen, ook enige vertegenwoordigende leden van beide oudersommissies aanwezig. Tot zover de mededelingen van de heer Venema. Hierna kwam de rondvraag, gevolgd door de pauze met koffie. Na de pauze kwam het hoofdbe standdeel van deze avond nl. de klas- se.gewijze voorlichting door de klasse- onderwijzers(-essen). Daarbij was te vens gelegenheid om vragen te stellen. Wat betreft de eerste klas: de voor lichtingsavond voor de desbetreffende ouders had in feite al een week eerder plaatsgevonden. Behalve de ouders wa ren daar ook aanwezig mevrouw Ver spoor en haar collega, resp. hoofdleid ster en leidster van de Wip-Wap en een oudercommissielid van deze school. Mevr. Venema, onderwijzeres van de eerste klas. vertelde over de wijze, waarop de leerstof van de eerste klas wordt aangeboden: systematisch, maar wel op speelse wijze, zodat de overgang kleuterschool-basisschool zo soepel mogelijk verloopt. Zo wordt de laatste jaren, anders dan vroeger, niet meer meteen begonnen met het „aanvanke lijk lezen" Hieraan vooraf gaat nu een „leesvoorwaardentoets" Dit is een individuele toets fgeen test!), waarbij het erom gaat te ontdekken of het kind al bepaalde begrippen kent, die nodig zijn om te kunnen leren lezen (zoals b.v.: wat is de „laatste" letter, wat is „bovenaan links" beginnen enz.) Verder of het kind identieke woordjes als zodanig herkent, of het kleine ver schillen daarbij opmerkt. Wanneer de juf daarover van elk kind een duidelijk beeld heeft gekregen, gaat zij werken met de z.g.n. werkbladen, die erop ge richt zijn eventuele leemten aan te vul len op een voor het kind zo prettig en speels mogelijke wijze Pas daarna be gint het echte lezen, dat na al deze „oe feningen" meestal sneller gaat. Ook het schrijven, „licht hellend", kwam ter sprake, evenals het rekenonderwijs dat de eerste maanden voornamelijk uit re- kenspelletjes bestaat. In de zesde klas lag uiteraard de nadruk op de overgang van basis- naar voortge zet onderwijs. Hoe werkt men hier naar toe, hoe komt de keuze voor het voort gezet onderwijs uiteindelijk tot stand. Na het reeds lang verdwenen „toela tingsexamen", heeft men een tijdlang gewerkt met een beoordeling d.m.v. twee tests, waarvan de eerste in de vijfde klas, de tweede in de loop van de zesde klas werd gemaakt. Deze tests werden eventueel aangevuld door een psychologisch onderzoek. Thans wordt door veel basisscholen de „dossierme thode" gehanteerd. Met het aanleggen van een dossier over elke leerling wordt begonnen in de vijfde klas. Uiteindelijk behoort een dossier te bevatten: a. schoolvorderingentoetsen lezen, taal en rekenen. b. observatiegegevens. c. resultaten schoolkeuze-onderzoek. d. wensen van de ouders inzake ver volgonderwijs. Het oordeel van het hoofd van de school speelt bij de toelating tot het vervolg onderwijs een zeer grote rol. In de tweede t/m de vijfde klas heb ben de betreffende docenten in vogel vlucht het hele leerprogramma met de ouders doorgenomen. Ook het hoe en waarom van bepaalde methoden kwam ter sprake en stond ter discussie. Zo ver telde b.v. de onderwijzeres van de tweede klas, dat zij voor het rekenen gebruik maakt van hetzelfde leersys- teem, volgens hetwelk ook vele ouders het rekenen is bijgebracht. Ze heeft kennis genomen van andere bestaande methoden, maar is teruggekeerd tot de eerste, omdat deze het meest systema tisch en daarmee voor de kinderen het meest logisch is. Ook voor de andere docenten geldt dit principe, waar de „oude" methode de beste blijkt, wordt deze gehandhaafd. Aan de andere kant wordt dankbaar gebruik gemaakt van nieuwe methoden, waardeze het on derwijs duidelijker en aantrekkelijker maken. In dit verband konden de ou ders zien hoe men gebruik kan maken van b.v. de overhead-projector en an dere technische hulpmiddelen, waar mee het onderwijs zoveel levendiger en toegankelijker gemaakt kan worden. Hiervan profiteren vooral de kinderen van de hogere klassen geregeld. Dat het ook mogelijk is om te spreken over verschil van inzicht in het hanteren van een bepaalde methode tussen do centen en ouders, is b.v. gebleken in de tweede Idas. De betreffende onderwij zeres had iets met de kinderen georga niseerd, waar diverse ouders het niet mee eens waren. Nadat allen de gele genheid hadden gekregen hun bezwa ren naar voren te brengen, heeft de on derwijzeres, na een korte discussie, be sloten de mening van het merendeel der ouders te volgen. De ouders hadden deze avond volop gelegenheid om vragen aan de diverse leerkrachten te stellen. Hiervan is veel gebruik gemaakt. Ook buiten deze ou deravonden zijn de ouders echter altijd welkom op „De Wegwijzer" om over zaken school en kind betreffende te spreken. VERLOREN Leren damesschoen, tennisracket, portemonnee en schoudertas. WEGGELOPEN Rode poes, hond, Saluki. GEVONDEN Vulpen, leren sleutelhanger, kinder- bril en dameshorloge. AAN KOMEN LOPEN Hond, bastaard reu. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door der Rijkspolitie te Leusden-zuid, Arnhemseweg Oude Rijksweg, telefoon 033-12141. VERLOREN Op de Asschatterweg een beige ge ruit jasje, maat 116. Tel. 4353. WIE O WIE Wie o wie heeft de bril van Ingrid den Ouden gevonden in Sportzaal Groen houten Tel. 1578. HUISARTSEN IN DE GEMEENTE LEUSDEN: B.Binkhorst, Gironde 1, telefoon 2667, Leusden/Centrum. J. A Boersma, Kon. Julianalaan 5, telefoon 03425-1222, Achter- i veld. J. H Lantink, Burg. de Beaufort- weg 61, telefoon 1210, Leusden/ Centrum. J. van Nieuwkerk, Galicië 41, telefoon 4541, Leusden/Centrum W. J. Nunnikhoven, Berkenlaan 12, Leusden/Centrum. Spreek" uur: Wit-Gele Kruisgebouw, Ro- zengaarde, telefoon 1499, Leus- deiy Centrum. J. C. den Toom, Van Diepenheim Scheltuslaan 7, telefoon 3300, Leusden/Zuid. TANDARTSEN IN DE GEM. LEUSDEN. H. de Graaf, Henegouwen 24, Leusden/Centrum, telefoon 03496-3377 H. H. Hoff, Finnmark 1, Leusden/ Centrum, telefoon 03496-1589 D G Veldhuizen, Kon. Juliana laan 64, Leusden/Zuid, telefoon 033-15404. APOTHEEK LEUSDEN: Winkelcentrum Rozendaal, To- renakkerweg. Geopend van maan dag tot en met vrijdag van 8.30 tot 18.00 uur. In de weekeinden, waarin de artsen Binkhorst, Lan tink en Nunnikhoven dienst heb ben: zaterdag en zondag van 14.00 tot 14.30 uur en van 17.30 uur tot 18.00 uur. Bij dienst van de overige artsen is de apotheek op zaterdag en zondag gesloten. DIERENKLINIEK LEUSDEN: M J. S. C. Tijmensen-v. d. Kamp, dierenarts. Landweg 321, Leusden, telefoon 03496-4488. Spreekuren: maandag-, woensdag en vrijdagavond van 19.30 uur tot 20.00 uur. Dinsdag- en donder dagmiddag van 13.30 uurtot 14.00 uur. Chirurgische ingrepen, rönt gen- en laboratoriumonderzoek volgens afspraak. Dierenkliniek Leusden: Inlichtin gen telefoon 03496-4488 DIERENARTSENPRAKTIJK Dierenartsenpraktijk Amers foort: Voor de dependance Hene gouwen 11 te Leusden/Centrum is de dienstdoende dierenarts te bereiken onder nummer 033- 21827. KRUISVERENIGINGEN Groene Kruisgebouw, de Roo van Alderwereltlaan 13, tel. 033- 15818. Iedere le woensdag en 3edinsdag van de maand. Zuigelingenbureau van 14.00-15.00 uur. Iedere 4e dinsdag v. d. maand kleuterbureau (op afspraak) van 14.00-16.00 uur. Iedere maandag van 14.00-15.00 uur: spreekuur voor gezins- en bejaardenhulp. Iedere woensdagavond zwanger- schapsgym. van 20.30-21 30 uur. Iedere donderdagmorgen van 9.30-10.30 uur huisvrouwengym- nastiek (menschendiech). Iedere donderdagmorgen bejaar- dengymnastiek van 11.00-12.00 uur (menschendiech basis). Iedere maandag en woensdag uit leenmagazijn geopend van 18 30- 19.30 uur. Vrijdag van 12.00- 13.00 uur. Verder telf. afspraak. Iedere donderdagavond uitleen magazijn bij zr. Laudy, Burg. de Beaufortweg 4, van 17.30-18.00 uur, verder telf. afspraak. LEUSDEN/CENTRUM Wit Gele Kruis, Rozengaarde 33, tel. 03496-1218, b.g.g. 03496- 1271. Iedere maandag, woensdag en vrijdag spreekuur huisartsen. Dr Den Toom, vanaf 13.30 uur. Dr. Boersema, vanaf 15.30 uur. Dr Nunnikhoven iedere morgen om 8.00 uur. Dinsdagmorgen zwangersch. gym van 9 15-10.15 uur en van 10.30 11.30 uur Iedere 2e woensdag v. d. maand. Bespreken van kraamhulp om 14.00 uur. Donderdag van 9.00-10.00 uur Bespreken van gezins- eri be jaardenhulp. Zuigelingenbureaus van 14.00- 15.00 uur. le donderdag v d. maand dr. Den Toom; 2e donderdag v. d maand dr Binkhorst; 3e donderdag v. d. maand dr. Lan tink; 4e donderdag v. d. maand dr Boersema Kleuterbureaus: Iedere 3e dinsdag van de maand van 14.00-16.00 uur (volgens af spraak). Uitleenmagazijn: Maandag, woensdag en vrijdag van 17.30-18 00 uur en volgens telf. afspraak. Verder kunt u alle inlichtingen krijgen van: Zr. Laudy, tel. 03496-2081; Zr. de Boer, tel. 03496-3882; Zr. Rosa, tel. 03496-1218; b.g.g. 1271. Zr. van Kalkert. Tel. 033-15818 De leden van het Wit-Gele Kruis en het Groene Kruis moe ten voorlopig nog artikelen lenen bij hun eigen kruisvereniging. De leden van het W. G. Kruis Rozengaarde 33; de leden van het Gr. Kruis in Leusden/Zuid of bij zr. Laudy, Burg. de Beau fortweg 4. STICHTING KRAAMCENTRUM: Spreekuur: 2e woensdag van de maand van 14.00-14.30 uur. Ro zengaarde 33, Leusden-centrum; inlichtingen: tel. 033-22339. PROTESTANTS SOCIAAL CENTRUM AMERSFOORT: Tel. 033-10441. Maatschappelijk werk, gezinsverzorging en be jaardenhulp. Spreekuur: Leus den/Zuid: Iedere woensdag in 't Trefpunt, tel. 033-13040. Voor de afdeling gezinsverzorging en bejaardenhulp van 9.00-9.30 uur. Voor de afdeling maatschap pelijk werk van 9.30-10.00 uur. Leusden/Centrum: Kerkelijk Centrum aan de Asschatterweg. Voor de afdeling gezinsverzor ging en bejaardenhulp van 9.45- 10.15 uur. Voor de afdeling maat schappelijk werk van 10.30-11.00 MOEDERSVOOR MOEDERS: Voor Achterveld, Leusden-cen trum en Leusden/Zuid. mevrouw Rozendaal-Doucet, D. van Wee- destraat 4, Achterveld, telef. 03425-1853. VERLOSKUNDIGE: Spreekuur, iedere maandag van 10 00-11 00 uur in het Wit Gele Kruisgebouw, Leusden/Centrum. HULPDIENSTEN Hulpdienst voor ,,De Wetering". Joke Blom, tel. 2746 en Heieen van Bokhorst, tel 2249. Hulpdienst „Leasden/Zuid" Vervoer naar ziekenhuizen Amersfoort: telefoon 033-10294, 033-11456. GEZINS- EN BEJAARDEN VERZORGING KIMDE Bloemendalse Binnenpoort 7, Amersfoort, tel. 033-33924. Leid sters: mevr. M. Packe, mevr. S. J. Hooijmans, spreekuren voor de regio: dagelijks tussen 9 en 10 uur. Bureau open: 9-12 uur en 2- 5 uur, woensdagavpnd van 18-19 uur. WEEKEIND-DIENSTEN GEMEENTE LEUSDEN: LEUSDEN Alleen voor de praktijken van de artsen Binkhorst, Boersema, artsen Binkhorst, Boersema, Lantink, Nunnikhoven en Den Toom neemt dit weekend waar: B. Binkhorst, Gironde 1, Leusden/Centrum, tel. 03496-2667. Spreekuur: Zaterdag- en zon dagmiddag 14.00 uur Visi tes graag vóór 10 00 uur 's mor gens aanvragen. De dienst geldt van vrijdag 18.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur. Arts: J van Nieuwkerk, spreek uur zaterdag- en zondagmiddag 14.00 uur. WIJKVERPLEGING De wijkverpleging wordt waar genomen door. Zr. de Boer, Zilverreiger 14, Leusden/Centrum, tel. 03496-3882. APOTHEEK In de weekeinden waarin de art sen Binkhorst, Lantink en Nun nikhoven dienst doen: zaterdag en zondag van 14.00 tot 18.00 uur en van 17.30 uur tot 18.00 uur. Wanneer de artsen Boerse ma en Den Toom dienst hebben, is de apotheek gesloten op zater dag en zondag. VERLOSKUNDIGE Voor de praktijk van mevr A. Thuis-Paulussen en mevr. C. Brink-Bruyn neemt dit weekend waar Mevrouw C. Brink-Bruyn, Borgesiuslaan 26, Amersfoort, tel. 033-15272, b g.g. dokterscentrale 22000. LEUSDEN - In verband met te ge ringe belangstelling van de Leusdense basisscholen voor het schoolpolotoer- nooi, dat plaats zou vinden op de za terdagen 18 en 25 oktober hebben de Haaien op zaterdag 18 oktober in plaats van het geplande schoolpolotoernooi een wedstrijd voor het herenteam ge organiseerd tegen Larsheim uit Leer- sum Tevens zal er een wedstrijd plaatsvinden van zowel de heren- als de damesveteranen. Indien iemand van de oudere generatie de zwemkunst machtig is en wel eens de stoute schoenen zou willen aantrekken om eens een polowedstrijd mee te willen spelen kan hij of zij deze zaterdag om 3 uur eens langskomen in het over dekte zwembad te Leusden-Centrum. Voor de scholen, die positief gerea geerd hebben, zal het geplande toer nooi gespeeld worden op zaterdag 25 oktober. Tevens zal voor iedere jonge Leusdense zwemmer of zwemster, die wil kennismaken met de polosport om 15.00 uur de gelegenheid zijn een balletje te gooien of eens een echte wedstrijd te spelen. Dat niet elke wedstrijd een over winning behoeft te betekenen bleek afgelopen zaterdagavond in Amers foort. Hier kreeg de zeer jonge Haaien- ploeg met 2-0 klop van de AZPC- jeugd, wat zeker niet aan de Haaien- keeper te wijten is. De Haaien, die aan het kleine binnenbad in Leusden gewend zijn, konden hun ritme in het grote bad duidelijk niet vinden. De snelle AZPC-ers waren hun tegenstan ders dan ook diverse malen te snel af Doordat de Haaien niet mochten wisselen van de scheidsrechters (hij stond geen dubbele capnummers toe) moesten 7 spelers de gehele wedstrijd uitspelen. Daar paal en lat ook doelpunten in de weg stonden, ko de Haaien de al snel opgelopen achterstand niet gelijktrekken. Inte deel, bij een uitbraak van AZPCwi zij zelfs 2-0 te scoren en zode1 strijd te beslissen De Haaien-j krijgt echter nog 2 wedstrijden om te revancheren voor deze nederl De eerstvolgende Haaienwedstrij die van Haaien II. Deze moeten nl zaterdag naar de IJsselduikers in selstein in het kader van de win kompetitie. Overigens, de eerstvolgende th wedstrijden zijn zaterdag 25 oktö te beginnen om 16 30 uur. Haai en de adspiranten zullen dan mc< aantreden. Deze wedstrijden zullen het slot vormen van de alsdan ge! den open dag, waarover volgende i meer. buiten, verantwoording van de redaktie De uiterst smalle en de 's mor gens en 's avonds o zo drukke in- en uitvalswegen van Leusden - de Beaufortweg, Lockhorsterweg, Zwarte- weg, Asschatterweg, Hamersveldse- weg - hebben weer een slachtoffer ge- eist. Jose. 13 jaar, kwam in botsing met het „monster"-auto, dat zoals onlangs werd gepubliceerd sinds z'n uitvinding al 25.000.000(!!!)dodenheeft geëist. Woede en machteloosheid be kruipen je als je dat weer hoort. Hoe de toedracht precies was, weet ik niet. Wel ervaar ik elke morgen en middag, als ik langs een van die wegen fiets, hoe een auto je vaak op een haar na mistVooral als twee auto's elkaar passeren op hetzelfde moment dat er ook een fietser rijdt. Heren automobilisten, snapt u dan niet dat zoiets niet gaat, de wegen hier zijn daarvoor te smal. Je kunt niet riskeren een fietser op 1 of 2 decimeter te passeren. Je loopt de kans, vandaag of morgen ook een me deburger te raken, misschien zelfs te doden. Als je dan toch perse met de auto moet, wees dan wat voorzich tiger, doe wat kalmer aan. Heren van het gemeentebestuur, hoe lang gaat u nog door met praten over aanleg van fietspaden langs uw veel te smalle wegen, waar elke morgen en middag honderden van uw eigen burgers langs moeten en het risico lopen ook door ,,het monster" gepakt te worden. Hoe lang nog gaat u door uw eigen burgers aan deze gevaren bloot te stellen. En wij fietsers, met name scholieren, laten ook wij wat voorzichtiger zijn, niet met 3 of 4 naast elkaar rijden, uitkijken als we passeren, zo mogelijk langs de kant blijven. We kunnen Jose niet terugli helaas We kunnen misschien| wel, met z'n allen, proberen te vi komen, dat er gauw weer een van wordt geraakt en gedood. Een fietser (J. Sleur Melafier 16. ACHTERVELD R.K. Kerk- Zaterdag 18 oktober, aanvang 19.00 uur Zondag 19 ok tober aanvang 08.00 uur. 10.00 uur: Gezongen H. Mis met mede werking van DWS. Ned. Herv, Kerk: Zondag 19 oktober aanvang 09.00 uur: Ds. Alblas uit Barneveld LEUSDEN/CENTRUM N.H.K. 9.15 uur: ds. E. Jansen, Leus den. Ger. 10.45 uur: Lt. Kol. A. M. Bosshardt, Leger des Heils, Amsterdam. Ger./Herv. Opendeurdienst. 19.00 uur: ds. J. Weernekers, Ger. Herv. R.K.K. zaterdag 19.00 uur; zondag 7.45 uur; 9.00 uur: Hoogmis; 10.30 uur; 11.30 uur. LEUSDEN-ZUID N.H.K. 10.00 uur: ds. J. Weernekers, Herv. 18.30 uur: ds. C. v. Dop, Amers foort. Herv. (G.B.). R.K.K. Huize Don Bosco. Zaterdag 19.15 uur; zondag 10.00 uur: Hoogmis; 1130 uur. Oorwormen zijn nachtdien waardoor u ze overdag weinig Als u echter een bloempot met wol vult (niet te vast inpe zult u elke morgen tot de onfi komen, dat dit een pracht val plaats van een bloempot kunt t volstaan met oude blikken, een desnoods een rol papier met 1 wol erin. Wanneer u van pas gezaaide b mussen wilt houden, legt u er hazepoot op. Regenwormen kunnen uit de bedden worden verwijderd door I as over de bedden te strooien. Duivenschade op erwtenveldeo u gemakkelijk voorkomen door zaaigoed in karbolwater te laten Jciemen en dan zaaien. Het ophangen van een dode aan een lange stok mef draad vend, voorkomt in verre omgei kraaienschade. Katte-vlooien kunnen met eeo stofkam uitgekamd worden, mits d telkens in lauw zeepsop gedoopt wi

Leusder Krant | 1975 | | pagina 4