Spitman haalt jaarlijks 5% miljoen hilo huisvuil uit de gem. Leusden Complete inboedels als huisvuil Wandelend door het dorp - in de gemeente Leusden „Doe de was niet in een vuilniszak!" Ingezonden: L/VJ11 L/LUUrtO 10 UMUDtn IJ I J LEUSDER KRANT SPITMAN IN LEUSDEN Sinds 1962 heeft Spitman BV een contract met de huidige gemeente Leusden voor het verwerken van het huis- en grofvuil. Daarnaast komt om de drie weken een stratenveegauto een dag naar Leusden en tweemaal per jaar een zuiger voor de riolering. Eenmaal per week op maandag en dinsdag wordt in de gehele gemeente het vuil opgehaald. Tot enkele jaren geleden kregen wij als wij ons niet vergissen op de 2e en de 4e ophaaldag in de maand tevens de gele genheid om z.g. grofvuil voor Spitman weg te zetten. Dat gaf nogal eens pro blemen op een eventuele vijfde maan dag of dinsdag, weet u nog? Dat behoort inmiddels tot het verleden, want op dit moment kunnen de Leusdenaren iedere week vrijwel al hun overtollige goede ren kwijt en dat is een heel wat betere regeling dan bijvoorbeeld in Amers foort, waar het ophalen van grofvuil minder frekwent geschiedt. „Zet maar klaar voor Spitman" werd een veel op gevolgde kreet. En dat alles voor onge veer een piek in de week. Er zijn voor vuilafvoerbedrijven drie mogelijkheden om legaal van hun rom mel af te komen. In sommige steden bestaat een vuilverbrandingsoven. On langs opende Prins Claus in Arnhem zo'n veelvraat. De tweede manier past o.m. Amersfoort toe. Met treinen vol gaat het huisvuil uit de keistad naar Wijster in Drente, waar de Vuil Afvoer Maatschappij de zaak composteert. Ook in Mierlo (Noord Brabant) heeft de V.A.M. een compostbedrijf. Het Leus- dense huisvuil gaat, met dat van nog een aantal gemeenten uit de regio, naar een stortgat in Maarsbergen. Het nut van deze wijze van verwerken, die echter niet onbeperkt kan blijven voortduren, is dat te gelegenertijd weer een bruik baar stuk grond wordt afgeleverd. In tussen wordt thans reeds voor midden-Utrecht uitgekiend, welke de finitieve mogelijkheid in de toekomst gevolgd dient te worden 5.500.000 KILO PER JAAR! Wij waren benieuwd hoeveel afval jaarlijks door Spitman uit Leusden wordt afgevoerd. U misschien ook? Precies is dat natuurlijk niet te bereke nen. Maar de Spitman-boys opereren in onze gemeente 30 tot 32 uur per week. staat van nu. Onvoorstelbaar veel voed sel wordt weggegooid, tot nog onaan gebroken pakken gesneden melkbrood toe. Verder allerhande meubilair, (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Gaande door de schone, maar be bouwde dreven van ons dorp komt men soms tot allerlei bespiegelingen, zelfs tot zakelijke dromerijen. Komend langs de Zwarte weg overpeinsde ik hoe in 't recent verleden geageerd werd tegen de A en O markt, de taria en de verkeerssi tuatie. Er moest een parkererterrein komen, daar waar nu de dorpsschapen weiden, 't Was moeilijk voor de over heid, want zij die bezwaar maakten tegen een parkeergelegenheid eisten nu het tegendeel. Al voortgaande kwam ik tot de half voltooide Biezenkamp, nu nog een ge rechtelijk twistpunt, ook een door be zwaarschriften getorpedeerde poging tot het leefbaar maken van Leusden. Maar zie! Aan de Torenakkerweg verrijst HET winkelcentrum dan toch. Een tour de Force van het gemeente bestuur, zij het noodgedwongen. Weer een merkwaardige coïncidentie, lieden die bij de overheid letterlijk smeekten om f winkels. Maken met hetzelfde elan bezwaren als ze er zijn. Hier het gevolg: Na acht uur 's avonds lichten uit, ook de (heel vaak studenten), die graag willen weten wanneer het grofvuildag is en waar. De informanten gaan dan met een bakfiets of een VW-busje de vuilniswa gen vooraf en komen niet zelden reeds op één zo'n rit aan een complete, welis waar niet nieuwe maar nog zeer bruik bare inboedel. Weer een klantje minder voor Tijseling of Van der Meer. Het gebeurt ook wel eens, dat niet bepaald voor Spitman bestemde spullen worden ingeladen. Wat achteloos ergens op het trottoir geplaatste oude fietsen, speelgoed of meubilaur (tijdens de schoonmaak') en - wat veel voorkomt - in vuilniszakken gepropt wasgoed voor dure lichtbakken, geen gewapper van vlaggen, dit tegen neurose, geen con tainers, geen emballage buiten. Lossen en laden binnen winkeltijden, stopver boden, snel groeiend groen en geen gerucht. We willen winkels! Een zeer terechte kreet in de kretenrijke tijd, maar ergens anders, bij de buren of zo Het dilemma van onze bestuurders. Maar er is uitzicht: het gonst van ge ruchten in wandelgangen van het ge meentehuis, dat bouwkundige kop stukken in onze gemeente het volgende plan aan het uitwerken zijn: Er komt een installatie die het mogelijk maakt om elke avond om 18.00 uur en woens dagmiddag de hele „Rozendaal" in de grond te laten zakken, een trapveldje er over voor de kinderen dat open is tot 20.00 uur, dit vanwege het rumoer. 's Morgens 8.30 uur de hele heisa weer naar boven. Onmiddellijk zijn er bezwaarschriften tegen het gezoem van de installatie, dat ongeveer een kwartier duurt. Een commissie zal dit nader beluisteren (zich er over buigen) heet dat. Al kuierend kwam ik tot het volgende stuk ongenoegen, een weggegraven ijs baan zij het dat de bezwaren tegen deze eventuele, bouwsels van andere zijde kwamen. Een verademing is dan de Hamerveldseweg waar, door een soepe ler gemeentebeleid verschillende leuke zaken te vinden zijn. Misschien vormen zij een aanloop tot een gezellig dorps- hart, het ware te wensen! Een fijne wandeling, zij het niet zonder gevaar, is dan langs de Hamersveldseweg en Ta- baksteeg (hier was vroeger zeker een slavenplantage) naar Zuid. Vanzelf kom ik uit bij de belaagde „Bieshaar" dat ligt daar leuk, maakt een gezellige indruk, wat meer parkeerge legenheid zou aardig zijn, maar dat is onmogelijk. Misschien beter zo. Dit centrumpje is ook bestemd om de HL de wasserij e.d. maken nog wel eens een kans om via Spitman in het Maarsber- gense stortgat terecht te komen. Hoe vervelend e.e.a. soms ook kan zijn, Spitman is voor dit soort misverstanden niet aansprakelijk. In bepaalde, tragi sche gevallen wordt nog wel eens een regeling getroffen, maar daartoe is de vuilafvoermaatschappij niet verplicht. Of u daar bij gelegenheid wel aan wilt denken? VESTIGING IN LEUSDEN Tot voor kort werden de vuilniswa gens, die in Leusden gebruikt worden, door en met het bedienend personeel van Oosterveek naar Leusden en terug over de weg gereden. Een zeer tijdro vende en daardoor kostbare aangele genheid. De lasten van een bedrijf als dat van Spitman BV liggen voor onge veer tweederde deel in de sector der personeelskosten. De rest is bestemd voor het materiaal. Dat is dan ook de reden geweest, dat het Oosterbeekse bedrijf hier en daar steunpunten gaat zoeken. In Leusden op het industrieter rein aan de Ambachtsweg heeft men op 1 december 1974 een pand gekocht en geschikt gertihakt voor het gebruik als filiaal. De twee vuilniswagens, die in onze contreien worden gebruikt, heb ben daar hun thuishaven. De gehele bemanning van die wagen woont in Leusden en omgeving en met dit systeem zijn werkgever en werkne mers wel gelukkig. Waar men in Leus- den minder geluldcig mee is, is de ver keerstechnische opzet van zeer veel nieuwe wijken. Smalle straten, de vele „hofjes" (ook al heten ze hier en daar „land"), verkeersdrempels en andere belemmeringen bevorderen met een vlotte afvoer van het huisvuil. Er zijn al proeven genomen met kleiner en lichter materiaal, maar de enerzijds aanwezige voordelen gaan weer verloren tegen de aanmerkelijk grotere kosten. Het is nu eenmaal niet eenvoudig om het ieder een naar de zin te maken, maar mis schien mag deze slotmededeling iets bijdragen tot een wat beter begrip voor de moeilijkheden van de mannen van Spitman. ca. 2000 ingezetenen ten dele in het leven te houden. 't is waar, enkele onverlaten van kleine zelfstandigen pogen hiermede ook zelf in het leven te blijven. Het zij hun vergeven, er zijn nog steeds stum pers die zelf hun beslissingen durven en moeten nemen, zonder enige begelei ding, inclusief alle ongedekte risico's. Hoe lang zal dit nog duren in Zuid? Een gestage regen van eenzijdige be zwaarschriften bij b. en w en G S. houdt maar niet op. Ik heb lopen zoeken naar al die over last, en niet meer gevonden dan bij an dere winkelgroepen, en dan nog in ge ringe mate. De decibels van het verkeer liggen vele malen hoger. Gelukkig accepteren velen in de om geving deze geringe overlast, het is nu eenmaal gebruikelijk bij winkels. Ik acht me een bescheiden progressief man, maar dit alles is mij te progressief. Het zakkingsplan „Rozendaal" is hier niet uitvoerbaar, zo heeft men mij ver zekerd o.a. door de zwaardere bouw. Wellicht kunnen zij, die dit leven in Zuid niet meer aankunnen in de ko mende 2e fase een plaats vinden. Bij de vele geruchten die er gaan ook nog het volgende: Sommige winkeliers van de Bieshaar zouden het niet meer „zien zitten" en denken aan verdwijnen als er ergens een kans is. Dit zou een verloedering van het centrum beteke nen en een niet te peilen ongemak voor de bewoners van Zuid. Het zit er m.i niet in dat er andere liefhebbers op zullen dagen, wel zou er een mogelijkheid zijn voor een jeugd centrum, daar wordt door enkele lieden aan gedacht. Al wandelend kom je zo wat tegen in ons goede dorp. Maar dat ondernemers af en toe gruwelijk op de tocht staan kunt u van mij aannemen. C. Ph. Spaans hun vuilnisproblemen oplossen door Spitman (thans een B.V.). Eerst Reste ren, Dodewaard, Scherpenzeel en Renswoude en globaal kan gezegd wor den, dat deze onderneming de huisvuilophaal- en afvoerdienst ver zorgt in een viertal grote gebieden: vrijwel de gehele Betuwe oostelijk van Tiel, de zuidwestelijke Veluwe met een eigen vestiging in Leusden, een deel van het Gooi en tenslotte nog een flink deel van de kop van Noord Holland. Totaal ruim 60 gemeenten. De tweede evolutie ontstond op het technische vlak. Naast het ophalen en afvoeren van huisvuil, inclusief grofvuil en een speciale containerservice voor winkels en fabrieken, ging men zich toe leggen op rioolreiniging en straatvegen, op bulkvervoer van huis- en ander afval naar verbrandings- en composterings- bedrijven, het schoonhouden van op- en afritten van rijkswegen (autosnelwegen) en het werken met kolkzuigers. Spit man B.V. is thans van de 12 13 particu liere bedrijven in zijn soort verreweg het grootste. Het personeel omvat mo menteel 135 man, vrijwel uitsluitend Nederlanders en op een paar zakelijke personenwagens na bestaat het wagen park van Spitman op dit ogenblik uit 52 min of meer indrukwekkende bedrijfs voertuigen. Regelmatig wordt het wa genpark aangepast en vernieuwd. Tot circa 1969-1970 gebruikte men in de vuilophaaldienst de toen moderne rol- trommelwagens, die op gezette tijden de „kont in de lucht" staken om het vuil zo compact mogelijk te verstouwen. De nuttige inhoud Wagen bedroeg 10 a 12 m3. In de thans gebezigde pers- trommelwagens van dezelfde grootte kan men gemakkelijk ongeveer 50 m3kwijt! Zo'n apparaat gaat 6 tot 7 jaar mee en kost momenteel rond de 125.000,- per stuk. LEUSDEN-CENTRUM - De Enka taakt op dit moment weer een moei- jke tijd door met arbeidstijdsverkoring 1 dreigende ontslagen. Doch dat is in nieuws, want ook in 1929 had het edrijf het economisch verre van ge- kkelijk. Op de vestiging in Ede rkte toen o.m. de heer H. W. Spitman Oosterbeek als hoofdmachinist, aar hij voelde zich er allerminst op jo gemak. De crisisjaren hadden hun itree gedaan en de sociale wetgeving erkte in die jaren nog wel een tikkeltje nder royaal dan heden ten dage. De maar dreigender wordende werk- isheid was geen prettige zaak, zeker tt voor iemand als Spitman, die ge lid en actief was en overliep van «klust. Hij zag huizenhoog op tegen m :t vooruitzicht om straks doelloos ^fuis te moeten blijven met tweemaal >er dag een gang naar het stempelbu- eau als enige afwisseling. Naarstig keek ij uit naar ander werk, dat er eigenlijk et was, totdat in een plaatselijk week- ad een advertentie zijn speciale aan- icht trok. De gemeente Renkum, lartoe ook Oosterbeek behoort, was zoek naar een nieuwe vuilnisman. Iedereen verklaarde Spitman voor k, maar toch solliciteerde hij. Het isvuil werd in die dagen door een ar boeren opgehaald met paard en j igen Bepaald ideaal was de toestand I :t en het gemeentebestuur had de ertuiging gekregen, dat de zaken be en vooral regelmatiger zouden ver ten, wanneer men iemand speciaal t deze taak kon belasten. Ondanks de sis bleek de baan van vuilnisophaler t bijster gewild. Het beroep als zoda- was ook niet zo aanlokkelijk en ir haal je zo gauw een paard en een n vandaan? Spitman keek verder zijn neus lang was en zag er toch wel in. Om een betere kans te krijgen eventuele concurrenten, pakte hij :westie groots aan. Hij bood de tde vaderen van Renkum aan het uil per vrachtauto op te halen. Dit ;t indruk, want zoiets gebeurde ei- jk alleen nog maar in de steden, [zou Renkum als vooruitstrevende jente goed in de belangstelling ken en het was dan ook niet ver- lerlijk, dat de heer Spitman de job Vuilnisman kreeg. IhLEMEN I ir mèt de benoeming kwam Spit- Jmi de problemen. Hij had namelijk Ineen vrachtauto. Al zijn gespaarde Ice; werden bij elkaar geschraapt. |Hi;nde het dan nog ontbrekende en zo kwam de Ivujphaaldienst-per-vrachtauto in |Ren tot stand. Het eerste jaarcon- |tra»rd vlot verlengd en tot op de dag Ivaiten verzorgt de firma Spitman in nog altijd de reinigingsdienst. IA1 kn een half jaar moest de zaak Iwoi uitgebreid. De boeren, die nu jvanophalen van huisvuil waren uit- [gest, vertikten het om alleen maar iliënafvoer te verzorgen. Spit- |maiht een tweede gebruikte vracht- nautoichtte deze speciaal in voor de nieuak van zijn bedrijf. Dit werk moeien om wel begrijpelijke reden alleedurende de nachtelijke uren worden gedaan, hoe „modern" de wijze van aanpak ook was. De zaken bleven zich gunstig ontwikkelen en vlak voor de tweede wereldoorlog bestond Spit- mans wagenpark uit twee vuilnis- en evenveel faecaliênwagens en had hij zes man personeel in dienst. Hij verrichte zijn werk nog steeds uitsluitend in de gemeente Renkum. gebouwd tot een onderneming van 18 man personeel en 8 auto's. JONGERE GENERATIE Mevrouw Spitman stond voor een moei lijke keuze. Zelf kon zij de zaken niet voortzetten en haar drie zoons waren nog op school. Toch werd in onderling Het einde van de laatste oorlog liet ook in de omgeving van Arnhem haar sporen na. Bij de aftocht van de Duitsers hadden zij de beide vrachtauto's mee genomen naar de Heimat en uit de tank wagens waren zoveel onderdelen ont vreemd, dat ook die als afgeschreven konden worden beschouwd. In 1945 moest de heer Spitman weer van voor af aan beginnen. Hij kon een paar dump auto's kopen uit overtollig geworden legermateriaal. Nieuwe ontwikkelin- overleg maar besloten het bedrijf maar aan te houden. Oudste zoon Henk be ëindigde voortijdig zijn studies en trad in de voetsporen van zijn vader. Aan het bedrijf was na korte tijd al goed te zien, dat de jongere generatie de zaken had overgenomen. Regelmatig werden contracten afgesloten met steeds meer gemeenten. De uitvoering van de reini gingsdienst in Leusden (toen nog Ha mers veld, Leusbroek, Achterveld en Stoutenburg onder één burgemeester) Anders gezegd komt dat neer op 2 werkdagen per week met 2 auto's. Die 2 auto's brengen wekelijks veertien vast- geperste ladingen van 50 m3 naar Maarsbergen. Volgens Oosterbeekse calculaties betekent dat per jaar 14 x 52 x 50 m3 ofwel 36.400 m3 a 150 kg afval. Dat vermenigvuldigingetje moet resulteren in 5.460.000 of bijna 5'/2 miljoen kilogram per jaar en dat is bepaald niet niks! Men maakt bij het ophalen van huis vuil nog wel eens wat mee. Begrijp ons goed, goud of diamanten worden niet dagelijks gevonden. Wel regelmatig nog zeer bruikbare spullen uit de welvaarts- Het Leusdense kantoor van Spitman. speelgoed, kleding en schoeisel, was- en vaatafwasmachines en nog veel meer zaken, die nog best naar bepaalde instel lingen hadden kunnen worden ge bracht. „Zet maar weg voor Spitman" werkt zo gemakkelijk. Regelmatig wordt onze vuilnisgrossier gebeld door jongelui, die op kamers gaan wonen werd met ingang van 1962 in handen van Spitman gegeven. Het koperen jubi leum is onopgemerkt voorbijgegaan en de oranje-witte wagens beheersen in het begin van de week nog steeds het Leus dense straatbeeld. In 1964 kwam broer Ben mede in de direktie (onlangs trad ook de derde broer Jan Spitman in het bedrijf) en dat gaf wederom een enorme uitbreiding van zaken. Ondanks de jeugdige leeftijd der direktieleden (Henk is thans 36 en zijn broer Ben 32) ontwikkelde het be drijf zich steeds verder en in meerdere richtingen. Nog meer gemeenten lieten wagens, die het Leusdense huisvuil ophalen. gen kreeg het bedrijf toen Eist (Over Betuwe) de eerste gemeente buiten Renkum werd, waar de wagens van Spitman de reinigingsdienst gingen ver zorgen. Huissen, Valburg en nog een aantal Betuwse gemeenten volgden en de heer Spitman dacht al lang niet meer aan zijn baantje bij de Enka. Hij was nu zelfstandig en kreeg een steeds beter lopende zaak. Pa Spitman was nog van de oude stempel en wilde zijn bedrijf niet groter laten worden dan hij zelf goed aankon. Toen hij in 1960 kwam te overlijden had hij na ruim 30 jaar „vuil nisman" te zijn geweest, het bedrijf uit-

Leusder Krant | 1975 | | pagina 9