Algemene vergadering Coöp. Raiffeisenbank „Leusden" Blijhof start met winterclubs Boeiende lezing over eten voor de NCVB leren 1 nog ongeslagen; 2-0 voor hockey-jongens Kleuters van de Hobbit bakten speculaas „Record bezoek" vergadering „Avanti" Klaverjasavond geslaagd 1ARTC0N COURS V. ACHTERVELD AFKOOP RENTE- KAARTVERZEKERING ACTIVITEITEN DS '70 KOOKHOEKJE Geen krant ontvangen? 5KDERDAG 23 OKTOBER 1975 LEUSDER KRANT 13 LEUSDEN/CENTRUM - In café Nieuw Leusden" vond de maandag de Igemene vergadering van de Coöpera- eve Raiffeissenbank „Leusden" laats, met een behoorlijke opkomst de leden. De voorzitter, de heer W. van Zandbrink, opende de vergade- ng met een hartelijk woord van wei- om. Vervolgens ging hij over tot een ort overzicht van de resultaten van het gelopen jaar. Hij konstateerde met ame een stijging van spaargelden en irmijndeposito's, ondanks dat er slech- :re economische omstandigheden be- aan De toestand rondom de rentevoet as gelukkig weer rustiger. Met de •nte ging het, aldus de heer Van Zand- rink, op en neer, hoewel meestal toch stijgende lijn. Ten aanzien van het dental kon de voorzitter mededelen it dit het afgelopen jaar met twintig itegen was. De inflatie had ook in 1974 doorge- erkt. De voorzitter sprak dan ook de Dop uit, dat de regering spoedig een alt zou toe roepen aan de inflatie, cnals aan de toenemende werkeloos- ad. De heer Van Zandbrink merkte op it de vleessektor in '74 op de rand van gahef schommelde. Daarbij maakt hij kanttekenig, dat '75 er anders zou gaan uitzien voor deze sektor vanwege de prijsstijgingen van het vlees. Men had in de agrarische sektor veel gebruik gemaakt van de subsidierege ling die verbeteringen in en om het be drijf voorstonden. Verbeteringen in de vorm van verharding van toegangswe gen tot het bedrijf e.d. De voorzitter was van mening dat subsidies eigenlijk niet nodig moesten zijn. Dit zou dan een teken zijn dat het goed ging met de boe ren. Pessimistisch was de heer Van Zandbrink ook ten aanzien van de melkveehouderij. Het eigen bedrijf kon niet geheel voorzien in de voederbe hoefte dus moest van buiten het bedrijf worden aangekocht, wat erg kostbaar was. Hij hoopte dat er een melkprijs stijging zou komen en dat men in Brus sel tot wat gunstiger beleidsvormen om trent de melkveehouderij zou komen. Ten aanzien van de landbouw konsta teerde de voorzitter bij een vrij gunstig jaar zou zijn, hoewel er in verband met de droogte minder aardappelen en sui kerbieten geoogst waren. Na dit korte jaaroverzicht sprak de voorzitter de hoop uit dat dit jaar wat gunstiger voor de agrariërs zou zijn en hij wenste de aanwezigen voor het ko mend jaar veel sukses toe. Nadat de notulen van de vorige ver gadering met algemene stemmen waren goedgekeurd en twee leden waren aan gewezen voor het voorlopig vaststellen van deze vergadering, ging men over tot doorlopen van de balans. Een der aan wezigen merkte hierbij op dat voor het punt voorzieningen een groot bedrag was uitgetrokken. De voorzitter kon hierop meedelen, dat dit was gebeurd in verband met eventuele wijzigingen in omstandighe den, die konden ontstaan. Vervolgens werd de balans en de winst en verliesre kening 1974 goedgekeurd, evenals het voorstel de winst aan de algemen re serve toe te voegen. Na de pauze werden de heren W. A. van Zandbrink en A. J. A. Verkerk her kozen respectievelijk als lid van het be stuur en lid van de raad van toezicht. Beide heren dankten de vergadering voor het in hen gestelde vertrouwen. Tijdens de rondvraag werd naast een aantal vragen omtrent het beleid geïn formeerd naar de verbouwingsplannen van het huidige kantoor. Met de uitvoer van deze plannen zal gewacht worden. Men wil eerst de uitbreidingsplannen van Leusden bekijken, om eventueel la ter tot het bouwen van een nieuw bank gebouw te komen. Na de rondvraag konkludeerde de LEUSDEN-CENTRUM - Jongens Dl, ploeg van knullen van een paar •ven hoog en vaak niet groter dar hockeystick en die het vorige jaar hun wedstrijden verloren, maardes- lanks veel plezier hadden in hun fl. doen het dit jaar anders. Ze zijn s groter geworden en ze beleven nog eds veel genoegen aan hun sport, ar door het ijverige trainen en met beetje hulp van hun leiders, hebben tot nu toe nog geen wedstrijd ver en Afgelopen zaterdag wonnen de boys met 12-0 en gewoonlijk komen alleen de doelpuntenmakers in de nt. maar dat is niet fair, want zo'n Twinning is niet alleen het werk van paar handige schutters, maar van hele ploeg, inclusief de trainer en coach. Daarom onze hulde aan heel HEREN 1 NOG ONGESLAGEN. leen dameshockey deze week en ook 2 was vrij. Heren 1 speelde tweede bekerwedstrijd. De eerste d met 2-1 gewonnen en afgelopen volgde een onnodige puntenver- Ing met Schaerweyde 7, overigens goed elftal met een paar routiniers, evenwel duidelijk meer om de ge- igheid speelden dan werkelijk om te Leusden kreeg in dezeontmoe- de beste kansen, maar liet daar al wat van liggen. Tot voor kort ekende een strafbal een doelpunt. sprookje is nu wel uit. Al in de 'ste helft kreeg Leusden zo'n straf- die R.p. niet benutte. Na de rust iste ook P v.B zo'n kans en toen kwartier voor afloop Schaerweyde stand op 0-1 bracht, leek een neder laag voor Heren 1 nabij. Vrouwe For- tuna speelde echter mee bij de thuis club en 10 minuten voor het einde kreeg Leusden de 3e strafbal. Ditmaal deed Rob Ponsen, wat al eerder van hem ver wacht werd. De in een hoog tempo ge speelde sportieve wedstrijd, met uit blinkende keepers in beide doelen, ein digde derhalve met 1-1. Heren 3 speelden in Bussum een ge- lijkopgaande wedstrijd, waarin de Leus- denaren voor de rust, tegen de ver houding in, via Lex van Lammeren en Peter Verschoor, een 2-0 voorsprong namen. Op het uitstekende veld maakte Kameleon na de hervatting gelijk, waar mee de gerechtigheid de scheve verhou ding weer recht trok. De leeuwen van dit weekeinde zaten in Leusden 4, dat tegen de nog onge slagen leiders van hun afdeling een kost baar puntje veroverde. Leusden speelde opvallend goed en verdiende de halve winst beslist. Na een doelpuntloze eer ste helftopende de Bussumers de score maar reservist Leo Sluyters gaf met de gelijkmaker meteen zijn visitekaar tje af. Vooral de Leusdense achter hoede, met keeper Dirkjan Goedhart en Collin da Costa als uitblinkers, speelde een sublieme partij hockey. De spelers van Heren 5 hernamen deze week hun rol van ..blijmaker" voor de tegenpartij. Het gelijkspel van de vorige week was kennelijk een ver gissing. Toch werd het een leuke wed strijd. Voor rust opende Soest de score uit een strafbal en in de tweede helft maakte Philip Kamerbeek zowaar weer gelijk. Met een vliegend schot bracht een uitgebroken Soester-back de stand op 1-2 en het werd zelfs 1-3 uit een dubieuze strafbal. Op het midden veld was Roel Oberink de grote man. JEUGDWEDSTRIJDEN Bij Jongens A 1 kwam tot hun spijt de tegenpartij niet opdagen, maar de reglementaire 5-0 zege was toch wel leuk meegenomen. De jongens van B 2 kwamen aanvankelijk met 2-0 vóór. Opmerkelijk was de grote inzet van Hans van Seumeren. Toch bleken zij niet opgewassen tegen de Bussumse tegenstanders en verloren met 2-4. Jongens D 1 zetten hun zegetocht voort en gaven Be Fair met 12-0 een hoc- key-lesje. Het werd vooral voor René Goedhart, Menno Zorn en TimdeBondt (elk 3 treffers) een leuke middag. Meisjes B 1 wonnen een degelijk gespeelde wedstrijd en Meisjes C 1 kwamen na een 0-3 achterstand als ware leeuwinnen nog terug tot 2-3. De tijd was echter te kort voor een gelijk spel. Jongens B 1 troffen veel en veel sterkere tegenstanders. In de laatste* fase van de strijd konden zij echter de 9-0 achterstand nog brengen op 9-2 en u kunt geloven of niet, maar keeper Aart Glisnieyer was ondanks de 9 doelpunten, de held van de dag. Jongens C 1 kampen met een tekort aan echte C-spelers. De goedwillende hulpkrachten waren echter niet op gewassen tegen het hoge tempo van de wedstrijd. UITSLAGEN: Heren 1 - Schaerweyde 7 1-1 Heren 4 - Kameleon 8 1-1 Heren 5 - Soest 6 1-3 Kameleon 6 - Heren 3 2-2 Jongens A 1 - Phoenix A 2 5-0 Jongens B 2 - Gooische B 5 2-4 Jongens D 1 - Be Fair D 3 12-0 Doorn BI- Meisjes B 1 1-3 Kampong C 2 - Meisjes C 1 3-2 Gooische B 4 - Jongens B 1 9-2 Laren C 5 - Jongens Cl 6-1 Programma a.s. weekeinde: Zaterdagmiddag diverse jeugdwed strijden Zondag: 11.00 uur Dames 2 - Kampong 5 12.30 uur Heren' 3 - Schaerw. 11 Uit: Myra 1 - Dames 1 Kampong 11 - Heren 2 Laren 11 - Heren 4 Gooische 9 - Heren 5 ACHTERVELD - Maandag 20 okto ber werd er een onderlinge klaverjas- wedstrijd gespeeld tussen het personeel van de fa. De Vor en de leden van de schietvereniging Ons Genoegen. Deze wedstrijd werd gehouden op uitnodi ging van het personeel van De Vor. Er waren 28 deelnemers. Het geheel was een gezellige en sportieve avond. De uitslag was als volgt: CHTERVELD - Maandagavond 13 iber werd in de kantine van het stensportpark de eerste kaartavond bet nieuwe seizoen gehouden. kaartavond was door de S.V. terveld georganiseerd voor de le- de donateurs. kaartavonden zullen weer wordeif 'd door mej. B. van Ruitenbeek e heer p. smink. Als het de vol- le kaartavonden net zo druk zal als het nu geweest is zullen zij stil moeten zitten. Er waren deze d 72 deelnemers en deelneemsters. Personen hielden het bij het klaver jassen terwijl de overige 12 het maar hielden bij het schutjassen. Er werd sportief gespeeld. Zo rond het middernachtelijk uur kon de heer Smink de prijzen bekend maken. De uitslag was als volgt. 1. Mevr. Van Bekkum-Kerstens 4866 p. 2. H. Ossendrijver 4786 p. 3. Mevr. Burgwal-Smit 4769 p. 4 Mevr. Kerkhof-De Vette 4720 p. 5. H. Kerkhof 4720 p. 6. Mevr. Boersen 4714 p. 7. G. Hak 4707 p. 8. J. v. d. Heuvel 4703 p. 9. J. van Rossum 4675 p. 10. Hans v. d. Berg 4639 p. 11 Mej. T. van Westerlaak 4603 p 12 G. van Ruitenbeek 4573 p 13. W. de Vette 4540 p. 14. E. Kooy 4538 p. 15. Mevr Van Rossum 4501 p. 16. C. van Marwijk 4501 p. G. Smink Mevr. Tolboom Mevr. B ou tens P. van Uhm E Tolboom J. v. d. Hengel T. H. Vos Neijts J. Houtveen Mevr. Houtveen R. Dijker Mevr. Lammers G. Tolboom Jan van Hamersveld G. Heiligers Mevr. v. d. Goes Jo van Hamersveld Mevr. Pater Paul van Nimwegen J. Louwers Prinsen Van Rossum G. Boutens B. Koopman Mevr. Van Rossum W. Smit Hr. Wittebrood A. Vlug 4712 p. 4701 p. 4688 p. 4676 p. 4667 p. 4635 p. 4552 p. 4475 p. 4468 p. 4432 p. 4414 p. 4381 p. 4315 p. 4300 p. 4298 p. 4197 p. 4109 p. 4072 p. 3951 p. 3883 p. 3868 p. 3839 p. 3833 p. 3831 p. 3793 p. 3782 p. 3691 p. 3051 p. voorzitter in zijn slotwoord dat er een groeiende belangstelling voor de bank- bestond. Hierna dankte hij iedereen voor zijn aanwezigheid. Een nader woord van dank richtte de voorzitter tot het bestuur, de raad van toezicht en tot de direkteur en diens medewerkers. Met de wens voor een goede thuiskortist sloot de heer Van Zandbrink de verga dering. ACHTERVELD - Vorige donderdag hield de sportvereniging Avanti in Ons Gebouw te Achterveld haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. Zoals bij al dat soort bijeenkomsten in de gemeente Leusden was ook de belangstelling van de zijde der leden van Avanti maar gering Toch sprak voorzitter Valkonet van een record. Dit jaar waren, buiten het bestuur, 12 leden aanwezig, tegen de vorige keer maar 11. Het blijft een naar verschijnsel, want juist op dit soort avonden komt het ware ver enigingsleven naar voren. Keurig op tijd werd met de bespre king gestart en vooral gezien de goede begeleiding (alle leden hadden de be schikking over de diverse verslagen e d verliep e.e.a. zeer vlot. Oefenende DWS-leden in de naastgelegen zaal maakten nodig, dat men kortjes-bij- dichtjes aanschoof, doch dat verhoogde alleen maar de gezelligheid. Het gaat uitstekend met Avanti. Dat bleek dui delijk uit de verschillende verslagen. De vereniging telde op 1 september j 1 precies 240 leden (gymnastiek 106 junioren en 56 senioren, volleybal 50 en badminton 28) en de contributies behoefden ditmaal eens niet meer te worden verhoogd. Er kon zelfs een klein reserve-potje worden gevormd. Mogelijk is dit een stille wenk naar 26 augustus 1976? Dan bestaat Avanti 5 jaar LEIDING Na de diverse mutaties in het hoofd en de sectie-besturen bestaat de lei ding van de Achterveldse sportvereni ging thans uit de heer R. Valkonet (voorzitter), mevr. C. Jansen-Kitselaar (secretaresse), mevr A. vanDijk-Blom (penningmeesteresse), mevr M.Rooks- Krol (lid afd. gymnastiek), de heer M.J. Jansen (lid afd. volleybal) en de heer J. Smink (lid afd. badminton) in het hoofdbestuur. Het sectiebestuur- gymnastiek bestaat uit de dames M. Krooks-Krol, C. Jansen-Kitselaar en C. M. v Ameijde-Hanng. Dat van de af deling volleybal uit de dames W. Enters - Langedijk en A van Dijk-Blom en de heer M.J. Jansen, terwijl in de bad- mintonsectie alle werkzaamheden wor den verricht door de heer J. Smink Mevr A. Smal-Blom endeheren A.G.M. Kok en J. van Dijk vormden de nieuwe kascommissie en daarmee waren alle beschikbare baantjes voorlopig weer verdeeld Voorzitter Valkonet bedankte de af getreden penningmeesteresse. mevr. A Kleinveld-v. d. Koedijk, met een bloe metje en verder ook nog enkele niet- aanwezige medewerkers/sters. Het gaat dus goed met Avanti, maar vol leybal-wedstrijden junioren en man nelijke gymnastiek-senioren zou men nog best kunnen gebruiken. Vooral nieu we leden in de laastgenoemde cate gorie zijn dringend gewenst. Het moet er bijzonder gezellig zijn en het helpt tegen het ..buikje". Vandaar deze op roep aan (bijna) alle mannen van Ach terveld. Waarom komt u niet eens kij ken? Het bestuur informeert u graag nader. LEUSDEN - Op dinsdag 14 oktober bezochten de kleuter van de .Hobbit" de bakkerij van de heer v d. Hoven aan de Hamersveldseweg Zij zagen er zeer professioneel uit met hun witte schortjes Na het aanbieden van diverse cadeaus, waaronder een glas plaat, waarop een voorstelling van een bakkerij staat, kon het feest be ginnen. De bakker had speculaasdeeg klaar staan en hij liet zien, hoe je daar iets leuks van kon maken. Op grote platen werd dit de oven ingeschoven, nadat de kinderen daar allerlei leuke vormen aan hadden ge geven. Mevrouw v d. Hoven zorgde nog voor een verrassing, limonade en een warme krentenbol Toen was het zover! De speculaaspoppen, paddestoe len etc waren klaar, 't Zag er ge weldig uit. maar het moest nog even afkoelen Ondertussen werd de werking van de machines uitgelegd en mochten de kinderen de banketbakkerij bezoe ken Na een hartelijk afscheid van de bakker en z'n vrouw gingen de kleuters naar huis Aan een fijne middag was een einde gekomen LEUSDEN/CENTRUM - Maandag 3 november start de speel- en recreatie- vereniging Blijhof weer met de winter clubs. Vorig jaar hebben 100 kinderen, verdeeld over 5 groepen, aan deze ak- tiviteit van Blijhof deelgenomen. Men hoopt dat deze kinderen dit seizoen weer komen om o.a. met nieuwe tech nieken kennis te maken. Niet-leden kunnen zich opgeven bij Greet Otto, Ravenhorst 13, tel. 2335. Evenals vorig jaar wordt op de avonden medewerking verleend door studenten van de Akademie voor Beel dende Vorming. De woensdagmiddagclubs leveren nog wat problemen op door het uitvallen van de stages van de huishoudschool Daarom wordt er een beroep gedaan op vaders en moeders, die 's woens dagsmiddags van 13.30-14.45 uur of van 15.00-16 30 uur met ±20 kinderen han denarbeid of creatief spel willen doen Gedacht wordt aan 2 a 3 personen per groep Het doorgaan van deze 2 clubs hangt grotendeels af van deze medewerking. INDELING CLUBS Maandag van 18.30-20 00 uur 8en9jr Woensdag van 13 30-14.45 uur 4 en 5 jr Woensdag van 15.00-16.30uur 6 en 7 jr Woensdag van 18.30-20.OOu. lOen 11 jr. KOSTEN De kosten bedragen f 12,50 per kind voor het winterseizoen van november tot april. In de kerstvakantie is er geen club U kunt de kinderen opgeven door het invullen van een inschrijfformulier, wat in het blaadje van Blijhof afgedrukt is. Formulier en bijdrage inleveren bij Greet Otto, Ravenhorst 13, Leusden- Centrum, tel. 03496-2335. FILMS Woensdag 29 oktober en woensdag RIJSTRAND MET RAGOUT Een schotel die u van te voren kunt maken U hebt er voor nodig: Rijst, drooggekookt 4 ons kalfsvlees in blokjes 40 gram boter 40 gram bloem Z2 liter bouillon 1 theelepel kappertjes eventueel: 2 ons zwezerik 2 eetlepels witte wijn, peper, zout, 2 hardgekookte eieren. Kook de rijst gaar en vul de rijstrand met de warme rijst. Laat hem daarna nog 10 mi nuten in warm water staan en keer hem dan om in een oven schotel. Maak van boter, bloem en de bouillon een ragout, voeg het vlees toe en daarna de kapper tjes en eventueel de zwezerik. Op smaak afmaken met peper, zout en de wijn. Giet de ragout in de rijstrand en garneer met partjes hardgekookt ei. Dek de schaal goed af en laat warm worden in de oven Geef er ex tra fijne doperwtjes bij. Eet smakelijk. Japieja. 24 december zullen er in het Blijhof. clubgebouw aan de Ansfnduslaan weer films gedraaid worden Deze keer zijn het oude bekende sprookjes, opnieuw verfilmd en met een Nederlandse tekst Woensdag 29 oktober zal ..Klein Duimpje" gedraaid worden Een film voor klein en groot In de kerstvakantie is het de beurt aan ..De Bremer Stadsmuzikanten" De films beginnen om 13.30 uur en bij voldoende belangstelling zal er een tweede voorstelling zijn om 15.30 uur. Voor fl,- voor leden en i 2.- voor niet-leden, kunnen u en uw kinderen (of de kinderen alleen) van deze fijne tilms genieten De bijdrage kunt u be talen bij het clubgebouw. VOLKSDANSEN Door de grote opkomst van de kin deren is het nodig de groep te split sen. Omdat de kinderen 1 keer in de 14 dagen te weinig vinden is er be sloten de kleinsten gewoon op donder dagmiddag van 16.00-17.00 uur te la ten komen en de groteren ook op don derdag maar dan van 19.00-20.00 uur Door de splitsing kunnen er nog enke le kinderen meedoen. De hieraan ver bonden kosten bedragen f6,- Indecem- ber 1975. U kunt dit betalen aan Ilona van de Burg, bij het begin van de volgende les Nieuw: Instuif Hobbyclub, lx per 14 dagen. Start zaterdag 1 november, 9.30-12.00 uur. Kosten 3 kwartjes SINTERKLAASFEEST Uiteraard zal Blijhof weer Sinter klaasfeest vieren met de kinderen van af 4 jaar Enkele leden zijn het niet eens met deze leeftijdsgrens, maar het is gewoon een feit dat kleintjes zonder geleide vaak bang zijn. Door de gro te opkomst (±300 kinderen) moeten de ouders geweigerd worden. Nadere mededelingen over dit Sint Nicolaasfeest zullen nog volgen. LEUSDEN - Sedert 1 juli 1967 is de Invaliditeitswet van 1919 in liqui datie. Dit betekent onder meer, dat de (rentekaart) verzekeringen konden wor den afgekocht, dwz. dat het bedrag van de geplakte rentezegels kon worden te rugbetaald. A. aan hen, die geboren zijn in de periode 1 juli 1902 tot en met 30 juni 1931, indien de ouderdomsrente bij het bereiken van de 65-jarige leef tijd minder dan f 60,- per jaar zal be dragen; B. aan hen, die geboren zijn in de peri ode 1 juli 1931 tot en met 31 december 1950, ongeacht de hoogte van het bedrag van een eventuele ouderdomsrente. Nu de afkoopperiode op 1 juni j.l. officieel is geëindigd, blijkt echter.dat enige honderdduizende personen geen aanvraag hebben ingediend, ondanks het feit dat zij wel recht op een aankoop som hebben. Degenen, die dit tot nog toe verzuimd hebben wordt daarom aangeraden alsnog een aanvraag bij de Raad van Arbeid in te dienen Aanvraag formulieren zijn verkrijgbaar bij de postkantoren en bij de kantoren van de Raden van Arbeid. LEUSDEN/AMERSFOORT - De voor zitter van de politieke partij DS'70, H. Staneke, zal op maandag 3 novem ber spreken tijdens een bijeenkomst van de afdeling Amersfoort en Omstre ken van deze partij. De bijeenkomst wordt gehouden in het Doopsgezind Cen trum aan de Stadsnng 137 te Amers foort, om 20.00 uur. Het onderwerp zal zijn ,,De politieke situatie anno 1975" Ook het DS'70-kamerlid J. Ko- nmgh zal aanwezig zijn. Hij houdt een soort spreekuur, waar men hem vragen en problemen kan voorleggen De toegang tot deze bijeenkomst is gratis Belangstellenden zijn van harte welkom. Wanneer u vóór donderdagavond 1800 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent, telefoon 033-10691 Wanneer hij - om wat voor reden ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze IN- SPEKTEUR BEZORGING, overdag telefonisch te bereiken onder tele- foonnr. 03420-3141, na vijf uur tel. 03420-4679 De wedstrijd werd gewonnen door De Vor met een totaal van 58980 punten tegen de schietvereniging met 58534 punten. LEUSDEN - Dinsdag 14 oktober hield de Nederlandse Christen Vrou wen Bond afdeling Leusden-Zuid haar tweede bijeenkomst in dit seizoen. De avond werd begonnen met het zingen van Psalm 33 de verzen 1 en 2, en gebed, Presidente mevrouw C. Jan- son hield een korte meditatie over de dankbaarheid, en na het zingen van de verzen 3 en 5 van Psalm 103 hield me vrouw Nanninga-Schunnga de aardige lezing „Van gemest kalf tot barbecue". Als goed calviniste, zo zei ze, had ze haar stof in drieën verdeeld. „Waaraan eten we? Waarmee eten we? Wat eten we? Op boeiende wijze verhaalde zij hoe onze maaltijd in de loop der eeuwen tot stand is gekomen. „Eten is belangrijk", zei ze. „Er zijn hele oorlogen gevoerd om eten. Oorlo gen, die voortkwamen uit hongersnood. Ook in de bijbel wordt veelvuldig over eten en maaltijden gesproken. Het geitebokje voor Jacob, de hongersnood in ISraël, het mannah, Eliah door de raven gevoed, de bruiloft te Kanaan, de instelling van het Heilig Avondmaal". WAARAAN ETEN WE? Bij de bijbelse maaltijden lag men aan op banken. In de Bijbel duurde een feestmaal wel zeven dagen lang. De banken waren van goud en zilver, de tafels van albast. Maar vrouwen mochten hieraan alleen deelnemen ge zeten aan het voeteneinde van de tafel, of op een krukje ergens achter in het vertrek. In de Renaissance begon het eten in de huiskamer, bij het open haardvuur, gezellig, met flakkerende flambouwen. De tafels waren blank geschuurd: voor velen was het tafelinnen te kost baar. Wanneer er tafelinnen werd ge bruikt, werden de randen van het tafel laken gebruikt als servet. Het eigenlijke servet verscheen pas omstreeks 1700 ter tafel. De langwerpige tafel maakte later plaats voor de ronde tafel, omdat er té vaak ruzie ontstond om de ereplaats. WAAR MÉÉ ETEN WE? Het oudste onderdeel van het bestek is het mes, dat eerst van brons was en later van ijzer. De Plilistijnen hadden messen: zij waren smeden. Het vlees werd met een mes vóórge- sneden, en het werd met de vingers aan gepakt. Om de vingers had men wel zo genaamde vingerlingen om het eten op te pakken. Na het mes verscheen de lepel, eerst van hout en van hoorn, later van tin en van zilver. Toen kwam de vork, aanvankelijk één met twee pennen. Daar kwam veel commentaar op, zelfs van de zijde van de kansel. Als je uit eten ging, nam je je eigen bestek mee. Men had van alles één stel Van de wereldbevolking thans, en dit is erg aardig om te weten, eet maar 20% met bestek, 30% met stokjes en 50% met de handen. Wat de borden betreft; het eerste „bord" was een stuk hard roggebrood Het vlees, dat hoofdschotel was, werd op het harde roggebrood gelegd, dat week werd van het vleessap. Het rogge brood werd na de maaltijd wegge schonken aan de honden of aan de ar men. Daarna kwamen de houten plankjes, de tinnen borden en na de Oost-Indië vaart het aardewerk en porselein. Eigen bestek bewaarde men in een tafelschip", dat men aan één koord om de hals droeg. In het tafelschip waren stenen aanwezig, die gingen „zweten" als er vergif in het eten zat. WAT ETEN WE? In de „Primitieve" tijden hing dat, wat men at, af van de landstreek waann men leefde. Voor Abraham werd zelfs een bokje geslacht en bereid met boter en melk. In de bijbel leest men nergens over gevogelte. In Griekenland en Italië werd de kookkunst aanvankelijk het best bedre ven, want Grieken en Italianen waren zéér rijke volkeren. Aanvankelijk at men hoofdzakelijk vlees. Karei de Grote bevorderde voor het eerst het kweken van groente. Hol land raakte zó bekend om zijn groente, dat Catharina van Aragon al haar groente uit Holland liet aanvoeren! Als dranken bij het eten gebruikte men eerst bier, later wijnen. In de tijd van de Oost-Indië vaarders kwamen de thee en de cacao naar Nederland. De Hollandse huisvrouwen werden uithui zig: ze gingen bij elkaar thee drinken in de theekoepels aan de Vecht! In de tweede helft van de 18e eeuw werd, als gevolg van de hongersnood, de aardappel populair: daarvoor diende de aardappel alleen als varkensvoer! Enfin, we gingen mosselen, oesters kweken, en noemt u maar op. Tegen woordig kunt u alle kanten met uw voedsel uit „Het is heel erg belangrijk, dat u de maaltijd goed verzorgt", be ëindigde mevrouw Nanninga haar bi- zonder aardige lezing. „De maaltijd is voor het gezin een hoogtepunt op de dag, waarop men gezamenlijk bijeen is. De maaltijd moet uit goede, natuurlijke produkten bestaan, die met zorg en ge duld moeten zijn toebereid. De spijzen moeten met aandacht genuttigd wor den, want men heeft meer baat bij een langsaam genoten maaltijd dan bij een ijlings naar binnen gegolfde eterij". Lied 423 werd nog gezamenlijk ge zongen, en gebed beëindigde deze pret tige avond van de Vrouwenbond.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 13