'asolini's „1001 lacht" laatste leel van drieluik „Wip Wap" Volksdans avond Fotoboek monumenten Expositie „Gas, toen en nu" JAN J. ALBERS EXPOSEERT IN HARDERWIJK „Lisiduna" in de prijzen MONUMENTEN EXPOSITIE IN FLEHITE EXPOSITIE VAN T GROENE GEVELTJE AMERSFOORT IFIIILIM* Scène uit „Duizend en één nacht" van Pasolini, in Studio G. In het Grand Theatre gaat „Dr Pulder zaait papavers" de derde week in. Deze uitstekende Nederlandse speel film van Bert Haanstra handelt over een dorpsarts, die ontwaakt uit de roes van zijn dagelijkse, eentonige bestaan en in de ban komt van een vroegere, nu verslaafde, studiegenoot. Met een schit terende rol van Dora van der Groen als mevrouw Mies en verder met Kees Brusse als dr. Pulder en Ton Lensink als de verslaafde chirurg Grand Theatre, derde week, 14 jaar In Cinema 1 kan men voor de tweede week „Voor een paar dollars meer" van Sergio Leone gaan bekijken. Wel een oudje, maar blijkbaar is er toch nog voldoende belangstelling voor Sylvia Kristel in „Emmanuelle" van regisseur Just Jeackin. Als een re prise bedoeld, want de film was reeds eerder wekenlang in Amersfoort te zien. De kans zit er in, dat de nieuw ste film van Just Jeackin ,,1' Histoire d'O" - die momenteel grote triomfen viert in Frankrijk - ook in Amersfoort te zien zal zijn. Misschien aardig om nu al vast te bekijken wat deze Frans man over erotiek te vertellen heeft. Voor de liefhebbers. 18 jaar. k'DERDAG 23 OKTOBER 1975 LEUSDER KRANT LEUSDEN - Op woensdag 15 oktober werd een ouderavond gehouden in de Wip-Wap. Voorzitter B. Hilberts heette in zijn welkomstwoord vooral van harte welkom de heer en mevrouw Venema van de openbare basisschool de Weg wijzer en een aantal oudercommissiele den van deze school. Ondanks de afstand tussen de Wip- Wap en de Wegwijzer is er een zeer intensief contact tussen zowel onder wijzend personeel, mevrouw Verspoor en mej. Dogterom van de Wip-Wap en mevrouw Venema van de Wegwijzer als de beide oudercommissies Doel van deze samenwerking ook wel aangeduid met integratie, is een goede aansluiting te vinden van het kind dat de kleuterschool verlaat en de basisschool binnengaat. Dit wordt ondermeer be reikt door bij elkaar op bezoek te gaan en ook door gezamenlijk lesmateriaal te gebruiken, en door het samen uitge ven van één schoolkrant, waarvoor de kinderen een naam mogen verzinnen. Naar aanleiding van een geslaagde excursie van de oudste kleuters naar de molen in Terschuur, waar het meel wordt gemalen voor een bakker in Leus den, werd door een ouder gevraagd of de teleurstelling voor de niet mee gaande kleintjes niet kon worden verholpen door voortaan voor al le kleuters een excursie te houden. Na goedkeuring van het financieel jaarver slag en aanvaarding van een verhoging van de ouderbijdrage tot 35,-, per kind traden de heer Roelfsema en me- vrouw Adema resp. als penningmeester en lid van de oudercommissie af. Na de bestuurswisseling bestaat de ou dercommissie uit- de heer Hilberts, voorzitter, mevr. Kok secretaresse, de heer Rohde penningmeester, mevrouw Lodewijks en mevrouw Van Schagen leden. Van de kant van enkele ouders werd bezwaar gemaakt tegen de niet demo cratische wijze van verkiezing van de bestuursleden. De voorzitter was het er in principe mee eens, maar verklaarde dat op grond van ervaringen van voor gaande jaren, waarbij, ondanks de mo gelijkheid tot kandidaatstelling nooit iemand zich had aangemeld, voor de nu gevolgde procedure van „vragen van enthousiaste mensen in de omgeving" was gekozen. Volgende keer zal echter weer aangemeld kunnen worden. De heer Gijzel kwam na de pauze aan het woord met een uitstekend verhaal over de integratie van kleuter- en basis onderwijs. Echte geïntegreerde scho len zijn er in Nederland nog vrijwel niet. Integratie is meer dan samen in een schoolgebouw zitten. Van de discussie werd ruimschoots gebruik gemaakt. LEUSDEN - „Lisiduna", de Leus- dense muziekvereniging, is weer in de prijzen gevallen. Zaterdag 18 ok tober werd er in Achterveld een Fe deratief Bondskonkoers georganiseerd. Het was de plaatselijke muziekvereni ging „Door Wilskracht Sterk", die dit konkoers had uitgeschreven. DWS Ach terveld vierde hiermee zijn 40-jarig bestaan Het konsertkonkoers werd gehouden in de Rooms-Katholieke Kerk te Ach terveld, en begon om 14.00 uur. „Lisiduna" behaalde een tweede prijs. De Leusdense muziekvereniging toen en nu". Deze tentoonstelling die vandaag door wethouder A. Slagt van economische zaken en de gemeentebedrijven is geopend, toont materialen en toestellen uit de periode van 1900 tot nu. Antieke geisers, kachels, for nuizen, leidingen van glas tot kunststof, gasverlichting, gasme ters, maar ook moderne appara ten zullen op deze expositie te zien zijn Verder is er een o- verzicht van de vroegere gas- produktie tot de huidige gas winning De tentoonstelling is da gelijks (behalve zondags)geopend van 10 tot 17 uur. St.Aegten- kapel, 'tZand 37, Amersfoort. Boeiend en interessant. AMERSFOORT - De Utrechtse monumentententoonstelling „Ze zullen ons een zorg zijn. "is vanaf vrijdag 17 oktober tot en met donderdag 27 november 1975 te bezichtigen in museum Fle- hite te Amersfoort (Westsingel 50). De openingstijden zijn dinsdag t/m zaterdag: 10.00 - 12 00 uur. en van 14 00 - 17.00 uur. zondag van 14.00 - 17.00 uur. maandag gesloten, De toegang tot de tentoonstel ling is gratis Eerder was deze reizende tetoonstelling te zien in het Utrechtse provinciehuis, de Flevohof en het Zeister Slot. Bert Vos MERSFOORT - De eens als een „Marxistische dichter" genoemde Italiaanse Ier Pier Paolo Pasolini, die veel bekendheid verwierf met zijn films als jorama" (1968) en Medea (1970) en wiens film „Porcile" nog onlangs in een itvoorstelling was te zien, heeft zich de laatste jaren steeds meer begeven ■het gebied van de erotiek. Na „Decamerone" en „Canterbury Tales" ver leen - als laatste van een drieluik - de film „Duizend en één Nacht", de film, Ivanaf deze week in Studio G te zien zal zijn. Naar aanleiding van de kritiek, ■dit drieluik vooral in linkse kringen kreeg, zei Pasolini zelf: „Links Italië |en wassenbeeldenkabinet geworden en ze nemen het me kwalijk dat ik er ook Itussen sta. Ze zijn blijven steken in 1968, ze lezen niet, ze zien niet wat er |urt, ze hebben geen interesses. Wat ik met deze trilogie heb nagestreefd Je zuiverheid van filmervaring die ik had toen ik op mijn vijftiende naar de Scoop ging. De boeken hebben een simpele oerkracht in vorm en verteltrant, ilk in mijn films heb willen doorgronden en navolgen en die vóór alles uniek is. Ir het op aan komt is de volkstolerantie, geen tolerantie van bovenaf. En een jstnoraal die gefundeerd is in eergevoel, kan niet anders dan tolerant zijn." I ,,1001 nacht" heeft de poëzie het gewonnen van het komische. Overigens Jl Pasolini zijn kritische kijkers al meegedeeld, dat zijn volgende film vol- ■eo ideologisch zal zijn. „En dat zal een gemakkelijke film zijn om te maken. It of je me geloven wilt of niet, vergeleken met een zuivere en klassieke lelvorm als in „1001 nacht", is een politieke film dóódsimpel.Pasolini ling in Cannes van de internationale jury de grote prijs voor „1001 nacht" loewel dat tegenwoordig geen maatstaf is voor kwaliteit, toch kunnen we gerust «tellen, dat deze film van Pasolini wat kwaliteit betreft niet onderdoet voor I vorige. Dat de struktuur anders is, dat heeft Pasolini zelf reeds gezegd. SadioG, eerste week, 18 jaar. Het fotoboek over Utrechtse monumenten, dat door het Provinciaal Comité Ut recht Monumentenjaar 1975 onder de titel „Ze zullen ons een zorg zijn is uitgegeven ter gelegenheid van het monu mentenjaar, is vanaf heden be halve bij het Provinciaal Comité (Kromme Nieuwe Gracht 49. Utrecht) en bij de reizende monu ment-tentoonstelling ook ver krijgbaar bij de plaatselijke VVV's in de provincie Utrecht. De prijs bedraagt f2,50 per stuk. monumententoonstelling naar amersfoort (Van de redaktie) AMERSFOORT - Van zaterdag 18 oktober tot en met vrijdag 24 oktober zal in de Sint Aegten- kapel te Amersfoort ter gelegen heid van het 75 jarig bestaan van het gemeentelijk gasbedrijf Amersfoort een expositie worden gehouden onder het motto: „Gas plete beschouwing nog eens rustigdoor heb kunnen lezen en al vertalend de mening van Progressief Leusden aar dig heb weten te destilleren uit het om vangrijke betoog, maar een maatstaf is dat natuurlijk niet. Een opmerkelijk zinnetje wil ikuniet onthouden, omdat het illustratief is (een voorbeeld dus) voor de rest: Migratie - en de woningbehoefte raming zijn in hoge mate zelfbevesti gend" Een hoge migratie-ramingleidt tot een relatief lage produktieplanning en welhaast dus opnieuw tot een hoge migratie omdat woonruimte ontbreekt, maar dat is ook omgekeerd juist" Ir. Reichert zal het allemaal ivel goed hebben bedoeld en het zelf ook allemaal uitstekend hebben begrepen wat hij heeft gezegd in zijn ruim een half uur durend betoog, maar zou hij het mij kwalijk nemen als ik hem zeg, dat de gewone burger er geen bal van heeft gesnapt? En is het dan niet zo. dat het desbetreffende raadslid (pro gressief nog wel!) zijn doel finaal voorbij is geschoten9 Want is het niet zo, dat je, als je als raadslid iets namens de bevolking naar voren brengt, diezelfde bevolking óók moet begrij pen wat je zegt? De burgers hebben toch ook een controlerende taak ten aanzien van hun vertegenwoordigers? Men kan mij een heleboel wijsmaken en met insiders-taal zal dat ook erg gemakkelijk gaan, maar het wil er bij mij niet in, dat bijvoorbeeld de arbei dende aanhangers van Progressief Leusden als juichende en begripvolle supporters langs de kant hebben ge staan toen het insiders-proza tot het gemeentebestuur werd gespuid Het is dan ook niet verwonderlijk, dat na de pauze, toen de heer Reichert was uit gesproken, de helft van de belangstel lenden voortijdig de raadszaal verliet Wie overbleven waren de ambtenaren, die bij de ontwikkeling van het pro gramma van eisen waren betrokken, maar die verstonden dan ook de taal, die werd gesproken Ik ben van mening, dat er konstruk- tief vanaf de basis moet worden ge werkt aan de herwaardering van kom- munikatie tussen het ambtelijk appa raat, de volksvertegenwoordigers en het .gewone volk". Voor u vertaald. ,,stop toch alsjeblieft met dat bla- bla-bla Misschien dat er dan einde lijk ook eens geluisterd wordt naar wat het bestuur te zeggen heeft. V. Het City Theater zal deze week vrij wel volledig bezet zijn door de Tiroler stieren (een ander woord kan ik niet zo snel bedenken). Je staat er gewoon versteld van wat er allemaal in die bergen en dalen van het Oostenrijkse landschap voorvalt op sexueel gebied. Toen ik er enige jaren geleden tijdens de vakantie doorheen trok, heb ik helaas niets van dat alles gemerkt Integen deel. Hoewel, puur natuur is het daar natuurlijk wel. Deze week is de titel van de Tiroolse portie sex. „Als Ti- rolers stoeien gaan de Alpen gloeien" Opnieuw een waarderend cijfer voor de titel-bedenker van de verhuurmaat- schappij Die man is een genie City Theater. 18 jaar Wat de nachtvoorstellingen betreft. In Cinema 1 wordt verder gekeken naar films van Melville in het kader vaneen retrospectief van deze bekende Franse filmer. Vrijdagnacht is het de film „De Samoerai' (18 jaar). In Cinema 2 blijft men het Nederlands houden met een reprise van „Manken van Nieu- meghen' van de cineast Jos Stelling, van wie binnenkort de nieuwe film „Elckerlyc" is te verwachten. Een uit stekend Middeleeuws dokument, gefilmd met louter amateurs. Authentiek spel in een authentieke omgeving. 18 jaar. Het City Theater houdt het ook van nacht op de Tirolers. die blijkbaar onvermoeibaar zijn als het aankomt op sexuele capriolen en uitspattingen. We zullen u het verhaaltje besparen, maar ook ditmaal staan die kerels voor niets. Om over het vrouwelijke deel maar te zwijgen 18 jaar Zaterdagnacht kunnen de liefhebbers Montgomery Clift bewonderen in „Ari zona Colt", zoals de titel al doet ver moeden een western. 18 jaar. Tenslotte de kindervoorstellingen. Naast de gebruikelijke matinees op zaterdag- en woensdagmiddag in Cine ma 1 (deze week opnieuw de Neder landse film „Oom Ferdinand en de toverdrank") van donderdag tot en met woensdagmiddag kwart voor twee in Euro Cinema „Zorro", voor de oudere jeugd. Louis de Funès zal de nodige lach salvo's veroorzaken in Cinema 2, waar hij in de film „Paniek in het Grand Restaurant" de hoofdrol vertolkt. Wie deze Franse komiek en zijn films kent, weet, dat hij goed is voor een paar uur plezierig filmkijken. En dan met het hele gezin. Het verhaal is - zoals ge bruikelijk - simpel gehouden. Septime, eigenaar van een sjiek res taurant op de Champs Elysées, leidt zijn zaak met ijzeren hand. Op zekere avond komt een Zuidamerikaans staats hoofd bij hem dineren. Het opdienen van een spectaculair dessert veroorzaakt een enorme explosie Alle lichten gaan uit en het staatshoofd verdwijnt spoor loos. Gezien de diplomatieke konse- kwenties krijgt Septime weldra met de politie te maken inde vorm van een wel gedane kommissaris (Bernard Blier). Ook de vulkanische sekretaresse (Maria-Rosa Rodriguez) brengt Sep time in het nauw door de aandacht van de terroristen op hem te vestigen. Ondanks zichzelf wordt Septime in het avontuur gestort en er vindt een wilde achtervolging plaats kris kras door Pa rijs en later belandt diezelfde auto in de Alpen en zeult ondersteboven en besneeuwde hellingen af; Septime en de sekretaresse een ongewoon uit zicht biedend Septime weet uiteindelijk zijn onschuld aan de ontvoering te bewijzen, doch wordt nu zelf per vlieg tuig ontvoerd oin aan de Riviera het verloren gewaande staatshoofd terug te vinden, deze had zichzelf een paar rus tige dagen beloofd Om Septime voor zijn moeite te belonen, laat hij zich door hem „terug vinden", wat van Septime in ieders ogen een held maakt. Cinema 2 - alle leeftijden In Euro Cinema voor de tweede week Louis de Funès opnieuw op de komische toer in „Paniek in het Grand Restaurant". in onze hedendaagse rnaat- i] meer dan eens gesproken taaivervreemding zaken Ook het taal- bij ambtenaren is meer dan middelpunt van ernstige kritiek U weet het allemaal: ambte- brieven zijn gewoon niet te lezen gemiddelde leek. Ook raads- hebben soms dat euvel, men praat wel ergdnftigover iurger bij het bestuur", maar zo- bestuur een taalkloof" laat heeft die burger eigenlijk weinig in te brengen zonder woordenboekje andere tendens, die steeds meer is de taal van insiders f Vroeger noemde mendat en werd dat alleen maarge- bij dokters onderling, die 'n het Latijn vertelden, wat er bepaalde zieke aan de hand ponder dat de patiënt in kwestie maar een heel klem touwtje pst kon knopen. Die taal van in- l ^an Blokker schreef er in de hort geleden nog een be- woordje over) begint de kracht van de te overvleugelen loest hieraan denken, toen ik week een raadsvergadering van vroede vaderen bijwoonde stijgende verbazing luisterde zeer uitgebreide betoog van als woordvoerder van Beusden Wie - gezeten op tribune - niet behoorde tot van de heer Reichert - veel moeite hebben gehad 'Vertalen" van de abstracte die de Progressieve woord- zaal inshngerde. De mees- m enkele ogenblikken ge- luis teren, er mee gestopt is> dat ik na afloop de kom- CINEMA 2 Familieprogramma. „Paniek in het Grand restaurant", a 1 Aanvang: zondag 1 45, 4 00, 6.30, 9.00 uur, overige dagen 1 45, 6.30 en 9 00 uur EURO CINEMA 2e week: „Emmanuelle", 18 jr. Aanvang donderdag t/m zaterdag 4.15, 6.45 en 9.15 uur; overige da gen 11.15, 4 15, 6.45 en 9.15 uur Voor extra matinee zie onder kinder voorstellingen. CITY THEATER Vrijdag t/m woensdag, nieuw: „Als Tirolers stoeien gaan de Alpen gloeien", 18 jr. Aanvang, zaterdag 2.00, 6.45 en 9.15 uur; zondag 2.00, 4 15, 6.45 en 9 15 uur; overige dagen 2.00 en 8.00 uur. DONDERDAGCYCLUS CITY THEATER „Geweld en sex in de oertijd". Aanvang: 2-8 uur. NACHTVOORSTELLINGEN CINEMA 1 In het Jean-Pierre Melville retro spectief: „De Samoerai", 18 jr Aanvang: vrijdagavond 24.00 uur. CINEMA 2 „Mariken van Nieumeghen", 18 jr. Aanvang: vrijdagavond 24.00 uur. Filmagenda voor Amersfoort van don derdag 23 t/m woensdag 29 oktober 1975. GRAND THEATRE Van donderdag t/m maandag, 3e week: „Dr. Pulder zaait papavers" 14 jr. Aanvang: zaterdag 2 00, 6.45 en 9 15 uur; zondag 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 _uur, overige dagen 2 00 en 8.00 uur STUDIO G Nieuw: „1001 nacht", 18 jr. Aanvang zondag 2.00, 4.30, 7.00 en 9.30 uur, overige dagen 2.00, 7 00 en 9.30 uur. CINEMA 1 2e week: „Voor een paar dollars meer", 14 jr. Aanvang zaterdag en woensdag 6.45, 9 30 uur; zondag 1 30, 4.15, 6.45 en 9.30 uur, overige dagen 2.00, 6 45 en 9 30 uur. FILMAGENDA 19 kwam uit in de derde afdeling har monie. Als verplicht werk werd uitgevoerd de „Kleine Suite" van P. I Tsjai- kowsky - K Vlak Als keuzewerk voerde „Lisiduna" van A. Delbecq uit „Joyeux Prin- temps" Voor het verplichte werk kreeg „Li siduna" 129 punten, voor het vrije nummer- 126 punten. Tezamen 255 punten, ruim voldoende voor een twee de prijs. Het wordt zo langzamerhand de moei te waard om de kast trofeeën eens op de gevoelige plaat vast te leggen! LEUSDEN - De Hervormde Gere formeerde Jeugdraad organiseert op zaterdag 1 november een volksdans avond Deze avond zal staan onder leiding van de bekende volksdanslei- der Rob Swennes. De familie W. van Loenen aan de Arnhemseweg te Leus den-zuid is weer zo vriendelijk om haar deel af te staan voor de dans- aktiviteiten. Het volksdansen begint om 20.00 uur. Die avond zal ,,'t Claeverenblad" in Leusden-centrum gesloten zijn Het juiste adres, waar jullie za terdagavond 1 november allemaal ver wacht worden is. Arnhemseweg 84, Leusden-zuid, schuin tegenover ca fé-restaurant „De Mof" CITY THEATER In de late sex-show: ,,'t Gaat pas goed als 'n Tiroler 't doet", 18 jr Aanvang: vrijdagavond 23 00 uur. „Arizona Colt", 18 jr Aanvang: zaterdagavond 23 45 uur. KINDERVOORSTELLINGEN CINEMA 1 Zaterdag- en woensdagmiddag: half twee (1.30 uur): „Oom Ferdinand en de toverdrank" a l. Nederlandse jeugdfilm EURO CINEMA Van donderdag t/m woensdag om kwart voor twee (1 45 uur): Alain De- Ion in: „Zorro", a l. OCHTENDVOORSTELLINGEN GRAND THEATER Donderdag- en vrijdagmorgen. „Dr. No". Aanvang: 10.30 uur CITY THEATER Donderdag- en vrijdagmorgen: „Fist of Fury" Aanvang: 10.30 uur CINEMA 1 Donderdag- en vrijdagmorgen. „Pippi gaat van boord" Aanvang: half elf (10.30 uur) Geheel Nederlands gesproken. EURO CINEMA Donderdag-, vrijdag- en zaterdag morgen, kleutertje kijk eens „De avonturen van Hammetje" Aanvang, half elf (10 30 uur). Geheel Nederlands gesproken. VOORBESPREEKKASSA Voor al deze Amersfoortse bioscopen kunt u telefonisch plaats bespreken onder het centrale nummer 33655. U kunt voor één of meerdere dagen vooruit bespreken (geopend van 10.00 uur 's morgens tot 18.00 uur's avonds). KUNST KIJKEN LEUSDEN - Tot 20 november expo seert de Leusdense beeldende kunste naar Jan J Albers gouaches en schil derijen in de Vispoort te Harderwijk. Op de tentoonstelling in de Vispoort is naast zijn werk ook dat van drie andere kunstenaars te zien. Jan J Albers heeft reeds in vele landen zijn werk verkocht via exposi ties en opdrachten. Zijn voorkeur gaat uit naar het portret Hij vindt het belangrijk het karakter van de mens, die hij tekent of schildert te leren kennen en dit in het werk vast te leggen. Degene die dan poseert zit naast hem en kan van het begin tot het einde het werk zien vorderen. Met zijn laatste leraar, de kunstschilder Jos Rovers te Amsterdam, heeft hij 'n studietrip naar Bretagne gemaakt en enkele daar vervaardige gouaches zijn in de Vispoort geëxposeerd, aan gevuld met enkele olieschilderijen Zijn werk is eenvoudig en hij laat graag in zijn werk de bekoring zien, die van het onderwerp uitgaat. LEUSDEN - De expositie van 't Groene Geveltje, waar we vorige week over schreven, wordt niet gehouden in het winkeltje zelf, maar in het pand Hamersveldseweg 6 (naast de fa Coen v. d. Berg). Zoals bekend worden er tot en met zaterdag 8 november Poolse wandkleden tentoongesteld.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 19