laximum bedrag per leerling Muziekschool Leusden Opvoering aantal verkeerslichten in 1976 Het onderwijs in 76 Princenhof" „bijna vol" Brand melding via Amersfoort Werkloosheid toegenomen, woningnood gestegen Bestemmings plannen Gemeentebestuur wil stichting Architectenwinkel bevorderen RBOUWING BOERDERIJEN HALF 1976 GEREALISEERD „Groene golf" wordt ingesteld (C.I.-platen/boekenclub naar Leusden (Van de redaktie) LEUSDEN - De werkloosheid in Leusden is beduidend toegeno men, zo schrijven b en w in hun aanbiedingsbrief bij de begroting 1975. Wat betreft de woningnood binnen de gemeente Leusden zijn de geluiden al evenmin optimis tisch. ,,In 1976", zo schrijft het gemeentebestuur, zullen we in toenemende mate worden gekon- fronteerd met de gevolgen van de woningnood. Slechts een beperkt aantal van de meest urgente aan vragen kunnen worden gehono reerd Daarboven heeft Leusden nog te maken met de huisves- I ting van personeel van nieuwe vestingen en leerlingen van de Hogere School voor Gezondheids zorg. Het beleid dient er volgens het gemeentebestuur op gericht te zijn, om in de huisvestigings- mogelijkheden van deze catego rieën verbetering te brengen. On danks alle inspanningen van o.m. de bemiddeling van de Stichting Studentenhuisvesting i.o kan slechts voor 5% van de aanvragen een oplossing worden gevonden. Het aantal woningzoekenden in Leusden is inmiddels gestegen tot 832 (Van de redaktie) LEUSDEN - Het gemeentebe stuur van Leusden wil er naar streven, dat er binnen de gemeen te een zogenaamdearchitecten- winkel" tot stand komt Over leg met een aantal erkende archi- tectenburo's uit de omgeving kan daar wellicht toe leiden", zo schrijven b en w „Bij de wel standsbeoordeling van bouwaan- vragen voor kleinere bouwwerken blijkt soms, dat het ontwerp es thetisch onder de maat blijft" Hierdoor ontstaat soms een lange proceduretijd die voor de aan vrager de nodige problemen kan opleveren. Een goede informatie en advisering door terzake des kundigen zou een eind kunnen ma ken aan deze voor iedereen veel geduld vergende problematiek Een architectenwinkel zou op dit gebied bijzonder goed werk kun nen doen. (Van de redaktie). LEUSDEN - Met ingang van de datum van netnumraerwisse- ling- als Leusden het netnummer 033 van Amersfoort krijgt toege wezen-- zal de brandmelding van Leusden worden verzorgd door de Amersfoortse brandweer Voor de inwoners van Leusden verandert er dan overigens niets omdat zij, evenals nu het geval is, het brandmeldingsnummer 1300 kunnen draaien. Zodra de stil-alarm ontvangers zijn ont vangen, zal de sirene voor brand meldingen niet meer worden ge bruikt. In 1976 zal worden onderzocht of een gelijke regeling voor brandweer van Achterveld nood zakelijk is. Het aantal brand meldingen in Achterveld is onge veer 20% van dat in Leusden terwijl ten aanzien van Achter veld ook de afstand een rol gaat spelen. Overigens blijft de mo gelijkheid aanwezig, dat de brandweer van Amersfoort ook die van Achterveld alarmeert, zo lezen we in de aanbiedings brief bij de begroting 1976 van de gemeente Leusden. DERDAG 23 OKTOBER 1975 LEUSDER KRANT (Van de redaktie) De Zwarteweg binnen de bebouwde kom: binnen afzienbare tijd afgesloten voor het zware autoverkeer. ^76art8Weg^Horsterweg buiten de bebouwde kom zullen fietspaden krijgen LEUSDEN - Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur om het aantal verkeerslichten binnen de gemeente in 1976 op te voeren. De beveiliging van het kruispunt Burgemeester de Beaufortweg-Lockhorsterweg-Heiligen- bergerweg is op dit moment in studie (samen met het wel of niet afsluiten van het laatste deel van de B. de Beaufortweg voor gemotoriseerd verkeer). B. en w. hopen nog dit jaar met een voorstel bij de raad te komen. Verkeers lichten op de kruising Arnhemseweg-Ooievaarshorsterweg zullen eind dit jaar gerealiseerd zijn. Momenteel is rijkswaterstaat begonnen met rekon- struktie van dit kruispunt. In 1975 zijn de nodige ervaringen opgedaan met de verkeerslichten-in stallaties langs de Noorderinslag. Het is de bedoeling, dat in het komende jaar definitief een „groene golf" zal worden ingesteld. Voor 1976 zal in ieder geval een verkeerslichteninstal latie (oversteeklicht) op de Centrum- weg worden aangebracht, terwijl b en w. verder hopen in het komende jaar verkeerslichten te kunnen plaatsen op de kruispunten B de Beaufortweg- Groene Zoom, Noorderinslag-Ha- mersveldseweg en de verkeerslichten- installatie bij de Hertenkop te verbe teren. Het district Utrecht van de Rijks politie heeft een derde radarwagen ter beschikking gekregen, speciaal voor die gemeenten, die om extra controle vra gen. Het rijk is niet ingegaan op het aanbod van de gemeente, een deel van de kosten van aanschaf bij te dragen In 1976 zal de Arnhemseweg in aan sluiting op de reeds aanwezige na- triumverlichting voor verdere ver lichting in aanmerking komen. Goede voorzieningen voor fietsers en voetgangers staan ook voor 1976 op het programma van het gemeente bestuur Met name in de oudere wijken kan dit streven problemen opleveren, maar waar mogelijk, zal toch worden gëtracht hiervan het één en ander te realiseren. Tot nu tot kunnen b. en w. nog niets konkreets meedelen over een verbre ding van het viadukt over rijksweg 28 in de Heiligenbergerweg De Noorderinslag krijgt in 1976 definitief een „groene golf". Het overleg met de provincie en de Nederlandse spoorwegen over de aan leg van een rijwielpad langs de Lock- horsterweg is nog niet afgerond. Er wordt getracht nog dit jaar een fietspad langs de Zwarteweg-Horster- weg aan te leggen. Vooral ten behoeve van de scholen op dit punt, zal een oversteek-verkeerslicht worden geplaatst op het kruispunt Asschatterweg-Middenweg, vooruitlopend op een definitieve verkeerslichtinstallatie. Op dit moment is een plan in studie om doorgaand vrachtverkeer door de bebouwde kom te weren. Als alterna tief zal dan wel een omleidingsroute moeten worden ingesteld. Voor 1976 staat de Hamersveldseweg/Zwarte- weg op het programma, waarbij de Groene Zoom/Centrumweg dan als om leidingsroute moet gaan fungeren. In de nieuwe wijken wordt er be wust naar gestreefd, dat men op eigen 'erf kan parkeren. Voor de oudere wij ken en kernen ligt dat niet zo een voudig. De werkgroep verkeersaange- legenheden heeft zich over dat pro bleem gebogen en in de loop van 1976 kan een advies van deze werkgroep worden verwacht ten aanzien van par- keermogelijkheden in oudere wijken en dorpskernen. B. en w. beraden zich over de vraag in hoeverre het langdurig parkeren van vrachtauto's binnen de woonbe bouwing kan worden voorkomen. Het gemeentebestuur denkt hierbij aan het aanwijzen van één of meer speciale terreinen voor dit soort parkeren. Binnenkort kan de raad voorstellen verwachten over het in beslag ne men van parkeerruimte binnen de woonbebouwing door caravans en der gelijke. derij. Het gemeentebestuur is van me ning, dat één en ander nog eens nader wordt bestuurd, waarbij de Stichting Jeugdraad Leusden om advies is ge vraagd. In Achterveld zal in 1976 een trap veldje voor de jeugd worden aangelegd. B en w. hebben .in Achterveld een grote behoefte gesignaleerd aan ac commodatie voor het jeugdwerk Waar schijnlijk zal hiervoor binnenkort een - zij het voorlopig tijdelijke - oplos sing kunnen worden gevonden. Be sprekingen hierover zijn momenteel gaande. (Van de redaktie) LEUSDEN - Wat het onderwijs be treft in het komende jaar, verwacht het gemeentebestuur van Leusden, dat met ingang van het schooljaar 1976- 1977 er een zodanig aanbod van leer lingen zal zijn, dat de thans aanwezi ge schoolgebouwen niet voldoende zul len zijn. Dit betekent, aldus b. en w. dat er rekening mee gehouden zal moeten worden, dat tegen die tijd nog enkele mobiele lokalen extra ter be schikking moeten zijn. De raad krijgt vroegtijdig informatie om te overleg gen over de plaats van deze noodlo- kalen. Alle permanente voorzieningen in de eerste fase zijn - zo stellen b. en w. vast - gerealiseerd. De onderwijstekorten zijn opnieuw toegenomen Het totale onderwijste- kort bedraagt voor 1976 een bedrag van f544.000,-. Voor het kleuteronderwijs is het bedrag per leerling toegenomen van f40,- tot f55,- en voor het ba sisonderwijs van f 195,63 tot f248,27. In 1976 zal de raad een beslissing moeten nemen over het al dan niet deelnemen aan de Regionale school advies- en begeleidingsdienst Eem- land. Momenteel wordt ten behoeve van de Leusdense scholen al in verre gaande mate gebruik gemaakt van de Onderwijsadviesdienst Amersfoort. Hier worden goede resultaten mee be reikt. Daartegenover staat, dat het een uitermate kostbare zaak is. Voor 1976 moet gerekend worden op een bedrag van ongeveer f 10,- per inwoner Hoe wel de financiële aspecten geen alles overheersende rol mogen spelen, is het gemeentebestuur wel van mening, dat een vergaande studie omtrent de meest wenselijke toekomstige ontwik keling noodzakelijk is, omdat er voor gewaakt dient te worden dat deze vorm van dienstverlening een te grote be lasting gaat betekenen voor het ge meentelijk budget Het resultaat van deze studie zal binnenkort aan de raad worden voorgelegd. Wat de scholenbouw in de tweede fa se betreft heeft het gemeentebestuur voorstellen van de gemeentelijke com missie onderwijs ontvangen. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebe stuur om deze voorstellen omtrent het aantal scholen, de omvang en de situering, voor te leggen aan de tech nische commissie onderwijs en de schoolraad alvorens ze als basis zul len dienen voor de op te stellen pro gramma's van eisen voor de diverse bestemmingsplannen in de tweede fase. Het voortgezet onderwijs in Leusden heeft de volle aandacht van het gemeen tebestuur Nieuwe ontwikkelingen heb ben zich tot op dit moment niet voor gedaan. Voor onderhoud van de schoolge bouwen heeft het gemeentebestuur voorlopig f300,- per lokaal uitge trokken (f500,- per lokaal voorsemi- permanente lokalen). (Van de redaktie) ACHTERVELD - Zoals bekend is een ontwerp-bestemmingsplan voor Achterveld in voorbei eiding, die voor ziet in enige uitbreiding van de huidi ge kern. Hoewel de voorbereidende werkzaamheden nog niet geheel zijn afgerond, zo lezen we inde begrotings- brief, hopen b. en w. medio 1976 het ontwerp ter vaststelling aan de raad aan te kunnen bieden. Binnenkort zal het ontwerp-bestem mingsplan „buitengebied-oost" aan geboden worden aan de raad In dit plan wordt naast een uitvoerige rege ling van de voor agrarisch gebruik bestemde gronden, een stelsel van maatregelen opgenomen, die tot doel hebben de landschappelijke- en natuur wetenschappelijk waardevolle gebieden te beschermen Buitengeb ed-oost is een gebied ten noorden van de bebou wing van de eerste fase Leusden/Cen- trumen ten oosten van het Valleika naal. Zodra meer duidelijkheid zal bestaan over de problematiek rond Leusden's uitbreiding, zal ook het overige buiten gebied (exclusief Den Treek) in een ontwerp-bestemmingsplan worden vastgelegd. Het bestemmingsplan De Biezen- kamp is nog steeds in behandeling bij de Kroon. Uitbreiding van dit cen trum moet daarom opnieuw worden uitgesteld 1976 rekenen op een exploitatie-ver goeding van f119 000,- De bedragen per leerling voor de Muziekschool Leusden zullen worden opgetrokken van f46,- tot f59,03 voor klassikaal onderwijs en van f66,70 tot f86,58 voor het instrumentaal onder wijs Naast de jaarlijkse indexering hoeft de Muziekschool Leusden niet meer te rekenen op verhoging van deze bedragen, zo lezen wij in de aan biedingsbrief. Omzetting van de parti culiere instelling tot een gemeentelijke muziekschool acht het gemeentebestuur geen haalbare kaart Het zou teveel geld gaan kosten. De werkgroep bestemming oude boer derijen heeft advies uitgebracht met betrekking tot de bestemming van de boerderijen „Midden Krakhorst" bij De Wetering en „Munnikhove" aan de Hamersveldseweg (95) bij de School steegbosjes. De werkgroep adviseert „Midden Krakhorst" te bestemmen voor open jeugd- en jongerenwerk en „Munnikhove" voor een kinderboer- werkgelegenheidsterrein Princenhof is „bijna vol". Nu is bekend geworden 2iatJ naar alle waarschijnlijkheid ook de boek- en plaatclub E.C.I b.v. uit Utrecht M hier zal vestigen. b de redaktie) EUSDEN/CENTRUM - De ontwik- Jng van het werkgelegenheidsgebied mcenhof is niet ongunstig. Volgens [ave van het gemeentebestuur is het rrein bijna „vol", dat wil zeggen.dat oa verkoop van terrein aan een juwe gegadigde, er nog plra. 5 hec- p netto beschikbaar zal blijven. Die we gegadigde, waarmee de onder- Sleliügen in een vergevorderd sta- i zijn, is de E.C.I. b.v. te Utrecht, bedrijf dat zich bezighoudt met [verkoop van boeken en platen. Eén f de grote boeken- en platenclubs in 1 land). Dit bedrijf zal ongeveer 100 m grond nodig hebben voor de [hgiog van kantoren en magazijnen. 1 dit moment werken er zo'n 195 (sen bij ECI, maar naar wordt Jacht zal dit personeelsbestand in f zijn uitgegroeid tot 240. De vesti ging van ECI betekent voor Leusden een nieuwe stimulans ten aanzien van part-time werk. Volgens opgave van het gemeentebestuur bedraagt het aan tal part-timers bij ECI momenteel 100. Binnenkort zal een voorstel over ver koop van de desbetreffende grond aan geboden worden aan de raad Binnenkort start de bouw van het hoofdkantoor annex laboratorium van de Stichting Exploitatie Zuivelcontrole- ïnstituut. Deze stichting, die momenteel nog in Den Haag haar hoofdkantoor heeft, zal op het werkgelegenheidster rein plm. 10.000 m2 nodig hebben voor haar vestiging Het instituut heeft on geveer 80 werknemers. Tegen de achtergrond van een ver dere uitbreiding van Leusden-Centrum zal gezocht worden naar mogelijkheden voor een nieuw werkgelegenheidsge bied, zo stellen b. en w. in hun aan biedingsbrief. Binnenkort zal in werkgroepverband een begin worden gemaakt met de studie om tot de oprichting van een Stichting Open Bejaardenwerk te komen. Het bestuur van de stichting Bejaardenzorg Leusden heeft zich bereid getoond hier bij behulpzaam te zijn. De boerderij „Munnikhove" staat op de nominatie voor kinderboerderij. Het gemeentebestuur acht nadere studie echter noodzakelijk voordat er beslissingen worden genomen, De Stichting Jeugdraad Leusden buigt er zich nu onder meer over. de redaktie) pUSDEN/CENTRUM - De verbou- j van de drie boerderijen: „Groot ■horst", „Hakhorst" en „Nieuw genbeek" zal - zo verwacht het Jeentebestuur - in de loop van 1976 BeD voltooid. Inmiddels heeft het Jiociaal bestuur meegedeeld, dat verbouwingskosten een subsidie Iruim f95.000,- zal worden ver- Pet in het kader van de Subsidie- Samenlevingsopbouw. Het Jeentebestuur verwacht, dat daarom J het ministerie van CRM positief ■reageren op het subsidie-verzoek Jde gemeente. en w. zijn blij dat, door de pu- |ties over de verbouwingen, nu een aantal aktiviteiten zijn ont- die straks ondergebracht kun- fworden in de verbouwde boerderijen. ilg daarvan is wel, dat enkele Peilingen, stichtingen en verenigin- fméér zijn opgevoerd voor het ont- van subsidie. Door de stichting jeen openbare bibliotheek in „Nieuw genbeek" moet de gemeente voor

Leusder Krant | 1975 | | pagina 5