laad Leusden akkoord met rogramma van eisen 2e fase laad bezorgd over woningnood; angst voor hoogbouw en voor bewoners zorg Hamersveldseweg Dia-lezing als argument Neusden nog groeikern LEUSDER KRANT 7 en bebouwingsdichtheid". Met andere woorden: een verhoging van de be bouwingsdichtheid bijv. rond het hoofd centrum van Leusden hoeft beslist niet te betekenen, dat dit ten koste zal gaan van het woonmilieu. Overigens wees de heer Van der Veen er op, dat er geen sprake zal zijn van echte hoogbouw". ,,U hoeft echt niet bezorgd te zijn voor flatgebouwen. De maximum goothoogte zal negen meter bedragen en dan is het beslist geen hoogbouw, zoals men bijv. in de Bijlmermeer ziet". (van de redaktie) LEUSDEN -Voordat de diskus- sie rond het programma van ei sen tweede fase in de read wer kelijk van start ging, werden raad en aanwezige belangstellenden getrakteerd op een interessante dia-lezing door het waarnemend hoofd van de hoofdafdeling Stads uitleg, de heer P A.vanderKam. De heer Van der Kam had - met een vooruitziende blik - een dia serie samengesteld, met het doel, de raad ervan te overtuigen, dat woningdichtheid niet alleen bepa lend is voor de woonkwaliteit. Plattegronden van Leusdens nieuwste woonwijken, luchtfoto's van deze gebieden èn leuke plek jes, binnen deze wijken gefotogra feerd, vormden het materiaal, waarmee deze stelling moest wor den bewezen Ook nieuwe wijken in andere plaatsen (met een ho gere dan gebruikelijke woning dichtheid per ha.) werden in de ze argumentatie betrokken. Op zich een interessant reisje door eigen gemeente, waarbij de raadsleden nog eens werden ge- konfronteerd met hetgeen zij in de eerste fase tot stand hebben gebracht dankzij hun besluitvor ming Toch waren de raadsle den niet helemaal overtuigd. Vooral de heer Van Maanen(AR/ SGP) stond nogal wantrouwend tegenover deze prachtige dia- beelden. ,,Je kunt met het maken van leuke plaatjes vanuit een bepaalde hoek vaak veel suggere ren, maar de werkelijkheid kan anders zijn. Ik ben dan ook blij, dat de raad binnenkort op ex cursie gaat om die nieuwe wij ken in andere gemeenten van nabij tc gaan bekijken. Dat isobjektie- ver dan deze dia-beelden". De vooruitziende blik van het ge meentebestuur beperkte zich niet tot deze lichtbeelden-serie". Later op de avond trachtte ir. G.A van der Veen van het Ste debouwkundig Bureau Zuiderhoek en Van der Veen de raadsleden eveneens ervan te doordringen, dat verhoging van de woningdicht heid niet ten koste hoeft te gaan van het woonmilieu. De heer Van Maanen leek ons niet erg over tuigd door deze twee lezingen. Hij hield het op een bezoek aan nieuw bouwwijken in andere gemeenten, om zelf te konstateren, of de stel ling van de heer Van der Veeneen juiste stelling is. U de redaktie) LEUSDEN - De raad van de gemeente Leusden ging vorige week woensdag hens een extra raadsvergadering akkoord met het programma van eisen voor T tweede fase. Dat betekent, dat als alles verder volgens plan verloopt, in p7 met de bouw van het eerste deelplan gestart kan worden. Overigens heb- vrijwel alle frakties een vraagteken gezet bij Leusden als specifieke leikern. Zoals de Leusder Krant medio dit jaar meldde, zou minister Gruy- jrs bij een bezoek aan de provincie hebben gezegd, dat Leusden de groeikern- lachte wel zou kunnen vergeten. Ondanks heftige ontkenningen toendertijd i de zijde van Provincie, gemeente en minister, blijkt uit het verslag van de mmissie Ruimtelijke Ordening der provincie duidelijk, dat de minister degelijk een dergelijke uitspraak heeft gedaan. Verschillende raadsleden legen zich dan ook af, of Leusden nog steeds moet vasthouden aan die groei- ïn-gedachte. Burgemeester Van der Post liet daar geen twijfels over be- lan, ook al moest hij toegeven, dat minister Gruyters kennelijk toch een Ipraak in die richting had gedaan. In het desbetreffende verslag van de Ivinciale commissie R.O. staat: ,,Met betrekking tot de gemeente Leusden |ft de minister opgemerkt, dat het moeilijk is vol te houden, dat Leusden als leikern moet gaan fungeren, temeer daar de raad van Leusden heeft beslo- 1 een tweede fase te realiseren die in overeenstemming is met het struk- [rplan en het streekplan. Dit houdt in, dat in tien jaar tijds zo'n 3000 wonin- gebouwd zullen worden, dus zo'n 300 per jaar. De konsekwenties van de [oaken afronding van de gemeente Leusden, met name de financiële, zullen jerwerpen van gesprek kunnen zijn voor de gemeente, provincie en rijk r wat de minister betreft." (urgemeester Van der Post wees in dit verband op de verschillende nota's rijk en provincie, waarin Leusden (al dan niet met name genoemd) als leikern wordt aangewezen. ,,Er mag over Leusden als groeikern geen en- onduidelijkheid bestaan," zo zei hij met nadruk. Hij wees op een brief G S. aan de minister (15 mei 1975), waarin onder meer wordt gesteld, het afvoeren van Leusden als groeikern als een zodanige ingrijpende jrswijziging moet worden beschouwd ten aanzien van het in 1970 vastge- Ide streekplan voor Utrechtse Vallei en Heuvelrug, dat daarover eerst over- I met het Leusdense gemeentebestuur nodig is. Dan pas kunnen de ruimte en financiële gevolgen kunnen worden overzien. ,,\Ve nemen aan, dat de I. die de gemeente Leusden in 1969 op zich nam, tot nu toe niet is gewij- aldus de heer Van der Post. men voor de zogenaamde eigen (vrije tijds-bouwers uit gemeente en regio. Op de grondpolitiek voor koopwoningen zal de fraktie van de heer Kuijpers terugkomen bij de behandeling van de globale bestemmingsplannen. ,,Wij vin den het namelijk onjuist, dat projekt- ontwikkelaars en makelaars ook nog eens op de grondkavels verdienen," merkte hij alvast op. De heer Kuijpers wees verder op de voorzichtigheid die betracht dient te worden bij de School steegbosjes en was van mening, dat de vestiging van „buurtsteunpunten" (wijk winkels) nauwkeurig zal dienen te wor den afgewogen ten aanzien van de belan gen van ondernemer en konsument. ,,De fouten, op het gebied van de win kelstand gemaakt in de eerste fase, kunnen nu wellicht gedeeltelijk hersteld worden WASSENAAR De heer Kuijpers ging akkoord met het streven het openbaar vervoer te bevorderen (al dan niet via vrije bus baan) en wees er op. dat bij het aan trekken van voldoende werkgelegen heid in de dienstensector, voorko men dient te worden, dat de arbeids plaatsen voor een te groot gedeelte bestemd zullen worden voor hoger- gekwalificeerde arbeidskrachten. „Ook voor de ongeschoolden en voor lager- gekwalificeerden (en ook vooral voor handwerklieden in de ambachtelijke sector) dient er voldoende werkge- bewoners van de Hamersveldseweg. Zijn fraktie was van mening, dat men de bewoners moest laten wonen langs deze weg, tenzij het niet anders kon door (o.m. winkelcentrum) en hen daar zo snel mogelijk zekerheid over te ver schaffen De KVP is tégen de door trekking van de Noorderinslag en aan leg van een brug over het Valleika naal, vóór aansluiting met rijksweg 28 via de Noorderrandweg en merkte nog op, dat het weren van het zware verkeer van de Hamersveldseweg nog steeds een hartezaak bij de KVP-frak- tie is. WAARDERING De heer Klunder Nijland (VVD) zei geen behoefte aan een uitgebreid be toog te hebben. Hij sprak er zijn waardering over uit, dat door zoveel mensen zoveel werk is geleverd voor dat dit programma van eisen op tafel kon komen. Met name de werkgroep bestemmingsplannen van het CML be trok hij indedank „We hebben als com missie Ruimtelijke Ordening veel aan het werk van deze werkgroep gehad", konstateerde hij. „Het heeft ons veel werk bespaard". Ook de VVD vond, dat uitgroei van Leusden na 1985 voorlopig niet aan de orde is, hoewel hij het te ver vond gaan om nu reeds te gaan zeggen, dat na 1985 geen uitgroei meer nodig is. „Tot 1985 gaan we 3090 woningen bouwen en dan zien we wel weer verder. De Het hoofdcentrum van Leusden zal in eerste aanzet groter worden dan volgens het voorkeurmodel stond aangegeven. Ook het gedeelte tussen Nieuw-Langenbeek tot aan de Noorderinslag zal direkt voor het hoofdcentrum worden gebruikt BEVOLKING BETREKKEN Ook met de bestaande bebouwing (met name langs de Hamersveldse weg) dient zorgvuldig te worden omge sprongen en niet alleen vanwege het historische of stedenbouwkundige be lang De belangen van bewoners en eige naars verdienen een terdege bescher ming De betaalbaarheid van de te bouwen wo ningen moet doorslaggevend zijn, Progressief Leusden dringt er op ERFPACHT Tot slot pleitte Progressief Leusden voor de invoering van erfpacht m plaats van de verkoop van grond. Daarvoor heeft P.L. de volgende argumentatie: „Wanneer grond een schaars goed is geworden, zoals in ons land, is het on aanvaardbaar, dat deze grond voor,,de eeuwigheid" in het bezit blijft van per sonen, die op dit moment over het kapitaal beschikken en daarmee toe vallig in de gelegenheid zijn om grond bebouwde kom zal worden ontlast, het openbaar vervoer beter kan funktione- ren in de nieuwe wijken èn het door gaand verkeer naar Achterveld sneller het dorp kan worden uitgevoerd De struktuur van de brug en de doortrek king van de Noorderinslag zal beschei den zijn en beslist geen aanleiding ge ven tot gedachten tot een derde fase". GEEN RELATIE Ir. G. A. van der Veen probeerde in een verhelderend betoog over de verhoging van de bebouwingsdichtheid de heer Van Maanen (AR/SGP) gerust te stellen. De belangrijkste stelregel hierbij was: „Er is geen relatie tus sen de kwaliteit van het woonmilieu extra raadsvergadering over forogramma van eisen van de tweede trok overigens behoorlijk wat be- jstelling van het Leusdense publiek, iermeuwde publieke tribune (de bal- ade is verdwenen en er staan nu llen), bleek onvoldoende omallebe- Istellenden te herbergen, zodat ook [deel van de raadszaal daarvoor werd luikt. NIET VERDER REALISEREN der meer naar aanleiding van de raak van minister Gruyters, stel- heer H R. van Maanen (AR/SGP), zijn fraktie in ieder geval geen stelt op realisering van een derde na 1985. „Het is overigen nog de g, of na deze uitspraak van de mi er ooit een mogelijkheid zal om na 1985 verder te bouwen, fraktie stelt geen enkele prijs rdere realisering, tenzij dat dwin- noodzakelijk is. Ook ten aanzien [de 2e fase zal men - gezien de fis veranderende inzichten en prog- jis, de vingers aan de pols moeten n Mocht de woningbehoefte gaan dan moet men de moed hebben, [de omvang van de tweede fase nog te wijzigen." HOOGBOUW heer Van Maanen was bezorgd de geplande grotere woningdicht heid rond het hoofdcentrum. Hij vrees de een ontwikkeling van hoogbouw, die in Leusden beslist niet past „De vraag rijst, of door de verhoogde woning dichtheid de homogeniteit van Leusden niet verdwijnt," zo vroeg hij zich be zorgd af. Hij pleitte verder voor vol- doende góédkopê wonragën voor db meer dan 800 eigen woningzoekenden. Dat er in de tweede fase voldoende ruimte voor kerkebouw gecreëerd dient te worden, sprak, aldus de heer Van Maa nen, voor zichzelf. TE GROOT GAT Ook de heer Kuijpers (eigen lijst) onderstreepte die opmerking „Onze fraktie is van mening, dat er voldoende huurwoningen moeten zijn voor zowel de laagste inkomensgroepen als voorde groepen met inkomens tussen de f 15.000,- en f25.000,- Het gat bij de huurwoningen tussen f280,- en f 400, - per maand achten wij te groot. Wij geven het college in ernstige over weging om dit gat te halvereh voor woningen met 4V2 wooneenheden. Boven dien is in het verleden duidelijk geble ken, dat speculeren op vrijwillige door stroming, waardoor de goedkopere wo ningen uit het oude bestand ter beschik king komen van de laagste inkomens groepen, een dwangvoorstelling is." Hij drong er bij het college op aan om tenminste zo'n zestig kavels van de nieuwbouw in de tweede fase te bestem- i busbaan tussen Leusden en Amersfoort via (of langs) deze spoorlijn. radsteden noemden het een te ambitieus plan, b. en w. en de externe rsdeskundigen denken daar duidelijk anders over. legenheid te worden geschapen. Leusden hoeft niet het Wassenaar van Eemland te worden." En: „In het direkte belang van onze woningzoekenden, is het te hopen, dat de verdere ontwikkeling van Leusden zonder al te grote belemmeringen door gang kan vinden ARGUSOGEN De heer A. M. v. d. Berg (KVP) kwam in zijn beschouwing eveneens op de geruchtmakende uitspraak van minister Gruyters ten aanzien van Leusden's groei terecht. Hij vond het maar een vreemde zaak, dat het ge meentebestuur toendertijd (juni 1975 - red.) geen bevestiging heeft kunnen krij gen, toen de Leusder Krant de uitspraak van de minister publiceerde, terwijl het vrijwel letterlijk is opgenomen in het provinciale commissie-verslag van R.O (Burgemeester Van der Post ging hier bij de beantwoording niet op in). „Verdere uitgroei van Leusden na 1985 komt ons - gezien de feiten - niet noodzakelijk voor, maar het zal door ons niet zonder meer worden afgewezen. Iedere verdere groei van Leusden als provinciale groeikern zal door ons dan ook met Argusogen wor den bekeken.Overigens wees hij er op, dat Leusden een schadeclaim zou moe ten indienen bij de minister voor appa raat- en plankosten, nu de kans dat de uitgroei wordt stopgezet, aanwezig is." En omdat deze minister toch nog maar voor ten hoogste anderhalf jaar minister zal zijn, dringt de zaak toch wel. voegde hij er ironisch aan toe. WONINGONDERZOEK De heer Van den Berg drong er bij het gemeentebestuur op aan een onder zoek in te stellen naar de woning behoeften van onze eigen woningzoe kenden Ruim 800 woningzoekenden, dat betekent een zwarte bladzijde voor het gemeentebestuur, maar ook een waarschuwing. We moeten uit het ver leden leren en m de eerste plaats gaan bouwen voor onze eigen woning- kenden. Ruim 800 woningzoekenden, dat betekent een zwarte bladzijde voor het gemeentebestuur, maar ook een waarschuwing. We moeten uit het ver leden leren en in de eerste plaats gaan bouwen voor onze eigen woningzoeken den. De provincie zal daar ook erg gevoelig voor zijn. In de toekomst mag het ook niet meer mogelijk zijn, dat premie-koopwoningen worden opge kocht door beleggers. We hebben ook geen behoefte meer aan grote bouw- stromen. Er moet met méér variatie worden gebouwd in kleinere kontingen- ten, waardoor meer plaatselijke aanne mers ingeschakeld kunnen worden. Wat we dan bereiken is een beter huis voor dezelfde prijs." TE AMBITIEUS De KVP-fraktievoorzitter vond het aantal en de plaats van de buurtsteun punten discutabel, stelde voor (evenals andere raadsleden) om sporthal en tennishal in één complex te gaan on derbrengen, maar vond het streven naar een vrije busbaan niet erg realistisch. „Veel te ambitieus voor zo'n kleine gemeente als Leusden, ook gezien de in zichten die heersen bij rijk en pro vincie," vond hij. HAMERSVELDSEWEG Tenslotte pleitte hij opnieuw voor een snelle rechtszekerheid voor de Nieuwbouw langs de Centrumweg richting hoofdcentrum Het zal nog hoger worden, maar dat vonden enkele raadsleden niet zo leuk. Deskundigen probeer den dat idee weg te praten. Er zal eerst een excursie naar andere gemeenten moeten plaatsvinden voordat de raadsleden er wat over willen en kunnen zeggen. aanleg van sportvelden binnen het ge bied van de Schoolsteegbosjes vond hij geen aantrekkelijk alternatief. RIJKSWEG 28 Een belangrijk punt vond hij de aan sluiting van Leusden op Rijksweg 28. „Kunnen we werkelijk met verdere uitbouw beginnen, zonder dat we de ze kerheid hebben, dat Leusden ooit op Rijksweg 28 wordt aangesloten? Als we gaan bouwen en die aansluiting komt er niet, zitten we nog meer in het schip." Tenslotte stelde hij voor om - als er met de bouw wordt begonnen - dat deelplan te kiezen, dat aansluit op het hoofdcentrum en dan meteen te starten met de winkelvoorzienin gen in het hoofdcentrum „Als dat niet gebeurt, zie ik er van komen, dat het noodwinkelcentrum „De Roozendaal" aan de Torenakkerweg, niet binnen vijf jaar van die plaats zal zijn ver dwenen en dat is geen goede zaak," aldus de woordvoerder van de VYD. De heer M. Reichert hield namens Progressief Leusden een zeer uitge breid betoog over de tweede fase van Leusden. De heer Reichert wees er onder meer op, dat er gestreefd dient te worden naar humane stedenbouw, wo ningbouw, die aangepast is aan de wensen en behoeften van de bewoners. Enkele konklusies uit zijn beschou wing: WONINGBEHOEFTE AANTONEN „Als basis voor het programma van eisen gaan wij akkoord met de bouw van 3090 woningen met als voorwaarden, dat het het aantal woningen dient te worden vastgesteld op bais van in ventarisatie: de woningbehoefte moet worden aangetoond. Het bouwprogram- nog dient regelmatig te worden getoetst aan de eventueel gewijzigde bevolkings prognoses. Men zal erg voorzichtig dienen om te gaan met de Schoolsteegbosjes. Aanleg van sportvelden dient dan ook binnen het plangebied van de tweede fase plaats te vinden. aan de bevolking niet alleen te be trekken bij de plannen wanneer het gaat om bijv. speelgelegenheden, maar ook bij de totale uitvoering van het globale plan, waarbij met name wordt gedacht aan een inbreng ten aanzien van de woonomgeving, de woonvorm en de verkavelingswijze. Een sporthal moet niet alleen dienen voor de sport, maar een multifunctioneel karakter dragen. Er moeten ook sociale en cultu rele manifestaties in plaats kunnen vin den. SPECIALE HUISVESTING Extra aandacht dient te worden ge schonken aan de „speciale huisves ting" Progressief Leusden is van mening, dat de toenemende vraag naar huisvesting buiten het standaardpatroon, reden genoeg is om aan dit aspekt bijzondere aandacht te schenken Niet alleen voor alleenstaanden, bejaarden, kleine gezinnen, maar ook voor an dere samenlevingsverbanden dient in Leusden een plaats te zijn. Het pro gramma van eisen dient daartoe te worden aangepast, vindt Progressief Leusden. De bouw van een nieuw gemeentehuis dient zorgvuldig te worden voorbereid in een werkgroep, die er naar zal moe ten streven een „huis van de gemeen schap" te ontwikkelen, passend in het huidige samenlevingspatroon. Een prijsvraag onder architecten achtte de heer Reichert een goede zaak KIESKEURIGHEID De extra reservering voor het werk - gelegenheidsgebied van 15 tot 25 ha. netto zal zeker moeten worden aange houden. „Bij het aantrekken van werk gelegenheid moeten we onze overdre ven kieskeurigheid nu eens laten varen; ook nijverheid en ambacht moeten zich in Leusden kunnen vestigen". Aansluiting van Leusden op Rijksweg 28 acht P.L. van vitaal belang. De mate van realiseerbaarheid van de vrije busbaan dient zorgvuldig te wor-# den bestudeerd. Maar ook de alter natieven dienen voldoende aandacht te krijgen. te kopen, naarmate de grond in waarde stijgt. Vooral door inspanningen van de gehele gemeenschap - zou het recht vaardig zijn - dat ook deze waardestij ging ten goede komt aan de gehele gemeenschap en niet aan de toevallige en enkele grondbezitters." Een nota over deze kwestie zal binnenkort aan het gemeentebestuur worden overhandigd Progressief Leusden verzoekt de raad nu reeds de grond onder het hoofd centrum en de woningwetwoningen al leen in erfpacht uit geven. BREEDSPRAKERIGHEID Burgemeester Van der Post was niet erg te spreken over de uitspraak van de Kamer van Koophandel en fabrieken die - in verband met de stijgende woning nood in de regio Eemland had gesteld - dat dit ook voor een deel te wijten was aan de „breedsprakerigheid van Leus den, waardoor de woningbouw met enke le jaren was vertraagd." „Het is niet zo plezierig te horen, dat de Kamer van Koophandel en fabrieken inspraak betitelt als breedsprakerigheid", al dus de voorzitter, die veel lof toezwaaide aan de werkgroep bestem mingsplannen van het CML. „De in spraak is ruim geweest, heeft een be langrijke plaats in de besluitvorming gekregen. De uitspraak van de KvK is een indikatie, dat men er van buiten af toch anders tegen aankijkt. Hoe het ook zij, we zullen nu streven naar snelle en konkrete resultaten. Het feit, dat de woningnood in de regio Eem land op dit moment is gestegen tot 7800 woningzoekenden, is een teken aan de wand Leusden zal een aandeel binnen de regio Eemland moeten leveren in het oplossen van deze woningnood". Zoals we reeds schreven wees bur gemeester Van der Post er op, dat er ten aanzien van Leusden als groei kern geen onduidelijkheid mag be staan. Overigens wees hij er op, dat het gehele grondgebied van de tweede fase vooruit te lopen. Mèt de door- totale oppervlakte van de gemeente. „Waarmee de betrekkelijkheid van ..grote aantasting" wel wordt aange toond", aldus de burgemeester in zijn beantwoording van de raadsfrakties. EIGEN WONINGZOEKENDEN VOOROP „Het is een duidelijke zaak, dat de ei gen 850 woningzoekenden van Leusden het eerst aan bod zullen komen zodra de woningen in de tweede fase gereed zullen zijn, maar dat betekent niet, dat voor anderen de weg geblokkeerd zal zijn. We zullen met alle zorg de belangen tegen elkaar afwegen." De angst van sommige raadsfrak ties, dat er teveel gebouwd zou kunnen worden, noemde de burgemeester over bodig. „We bouwen niet voor de leeg stand, maar naar de vraag. Loopt die vraag terug, dan zullen we minder woningen gaan bouwen." HAMERSVELDSEWEG „Er zal naar een snelle rechtsze kerheid worden gestreefd ten aanzien van de bewoners van de Hamersveld seweg Voor zover verschillende gron den niet nodig zullen zijn voor andere doeleinden, zullen bewoners van de Hamersveldseweg geen strobreed inde weg worden gelegd Binnen afzienbare tijd zal er zekerheid kunnen worden verschaft. Het is nog te vroeg om nu al te be slissen over een afronding van Leus dens groei met een derde fase. De tijd moet uitmaken of dat werkelijk nodig zal zijn of niet. De brug over het Valleikanaal heeft dan ook nooit de be doeling gehad op een eventuele derde fase vooruit te lopen Mèt de voor trekking van de Noorderinslag krijgt de ze brug een louter ontsluitende funktie, waarbij de Asschatterweg binnen de

Leusder Krant | 1975 | | pagina 7