on importeerde meer dan 00.000 V.W.'s in Nederland Eerste zes Kevers reden in 1947 naar Amersfoort DERDAG 23 OKTOBER 1975 LEUSDER KRANT 3 Ieusden/c fibielhandel E CENTRUM - Pon's Auto- uelhandel B. V. aan de Bavoortseweg 2 is verreweg het grootste bedrijf .eusden. In 1969 werd een aanvang aakt met de bouw van het nieuwe [dkantoor. Voordien was het opslag- gekomen en na het hoofdkantoor itond het imposante centraal-maga- In augustus van dit jaar werd de iconserverings-installatie" in ge- ik genomen, de nieuwste vorm van •ice van de importeur aan de dea- die voorheen de nieuwe auto's sten ontdoen van de paraffine-be- rmlaag tegen weersinvloeden tij - het transport en de opslag. In de nieuwe installatie bevinden twee volautomatische deconser- straten met een gezamenlijke capa- lit van 60 auto's per uur. Aller- it passeren de te behandelen auto's deconserveerbogen met sproeiers, ruit onder hoge druk een heet meng- van water en petroleum komt, dat paraffine week maakt zodat deze iakkelijk van de carrosserie glijdt, rna gaan ze onder een naspoel- door, die de loszittende paraffi- ierwijdert. Dan passeren de auto's jtelwasmachines, die de petroleum- is en de laatste paraffineresten wassen. Vervolgens komt een was- die met water verdund was op de issene spuit en deze zo van een hermende waslaag voorziet enten- passeren de auto's een droog- waar met grote snelheid lucht op rrosserie wordt geblazen tot deze aal droog en glanzend is. deconserveennnchting is voor- van een eigen waterzuiveringsin- atie, die de petroleum endeparaf- verwijdert uit het afvalwater voor- dit wordt geloosd op het riool letroleum wordt later opnieuw ge it en de paraffine afgevoerd enbe- ii) de opwekking van electriciteit. een indruk té geven van wat de ingebruikneming van de nservenngsinstallatie is geschied, illen wij u eerst iets over de ge- idenis van Volkswagen en daarna Pon's Automobielhandel B.V. WOLFSBURG ONTSTOND IN 1938 >rt voor de laatste wereldoorlog >nd in Duitsland de behoefte aan oor iedereen betaalbare auto Zo'n Dermiddel moest plaats bieden aan tot vijf personen, minstens 100 •er uur kunnen halen en betrouw- zijn onder alle omstandigheden Was echter nog niet genoeg. Die iderauto" mocht ook niet duur in haf zijn en moest vele jaren mee- n zonder hoge reparatie- en on- >udskosten. Het was begrijpelijk, Ie bestaande Duitse automobiel - trie weinig of niets voor de plan- roeide, ook al vanwege gebrek aan en plaatsruimte. Dr Ferdinand he, befaamd constructeur en ge- uitvinder, zag het echter alle- wel zitten. Hij nam de uitdaging kreeg de opdracht tot het uitwer- ler plannen en ging in 1936 naar- ian het werk in een der NSU-fa - en, waar in die tijd alleen nog rijwielen vervaardigd werden. Na litgebreide proeven bleek het con- ;oed uitvoerbaar en na vele mil- testkilometers kwam het proto- ran de Volkswagen tevoorschijn een inderdaad betaalbare wagen nen produceren was echter een zo mogelijke serieproduktie noodza- In Neder-Saksen aan het Mit- Ikanaal in de nabijheid van Fal- ben en onder de rook van het kas- 'olfsburg werd in 1938 een begin kt met de bouw van een geheel e fabriek en in aansluiting daarop en nieuwe stad, die pas na de de naam Wolfsburg kreeg. In >rlog we-den de fabriek en de rotendeels verwoest. Wolfsburg plaats in Amersfoort Nog geen rij-op/rij-af systeem en de eerste auto van elke wagon moest nog op het perron getild worden, voor de rijplaten gelegd konden worden is thans weer een zeer moderne en ruim gebouwde stad met brede stra- ten en veel groen. Het is ook de stad (±100 000 inwoners) met de grootste autodichtheid van beel Duitsland - 1 op 4 - waarvan circa 80% Volkswagens Wie Wolfsburg zegt, denkt aan Volks wagen- enwie het daar oyer Volkswagen heeft,-praat meteen óVt^ <ieA stuft, die praktisch geheel afhankelijk is van de daar gevestigde automobielfabriek. De stads electrische- en verwarmings voorzieningen komen bijvoorbeeld van de VW-centrale De grootste op één plaats gecon centreerde autofabnek ter wereld is thans die van Volkswagen in Wolfsburg Nevenbedrijven ontstonden later in Han nover, Kassei, Emden, Ossnabrück en Salzgitter Voorts bestaan vestigingen in België, Brazilië. Joegoslavië. Zuid- Afrika, Indonesië, Nigeria, Australië en in Mexico. NIET MOOI MAAR ROBUUST Vier jaar duurde de wederopbouw van de fabriek na de oorlog Het bedrijf werd zoveel mogelijk geautoma tiseerd De eerste echte Volkswagens (tijdens de oorlog werden op beperkte schaal legerwagens gebouwd) waren beslist niet mooi, maar wel sterk en robuust. In 1945 werden ongeveer 1 700 kevers geproduceerd en in 1946 al bijna 10.000, hoofdzakelijk ten behoeve vande drie westelijke bezettingslegers en voorts een aantal voor de Duitse po litie en PTT Nederland werd het eerste exportland toen Pon in 1947 de eerste 6 kevers over de weg naar Amersfoort haalde. Op 1 januari 1948 werd Heinrich Nordhoff directeur enin dat jaar verlieten al een kleine 20.000 VW's de fabriek Vanaf 1950 werden ook bestelwagens - de bekende ..bus jes" - gebouwd. In 1950 bedroeg de totale productie al meer dan 50 000 eenheden per jaar en in 1961 zelfs meer dan 1 miljoen stuks. Op 4 de cember 1961 kwam de 5 miljoenste kever van de band Hènry Ford heeft in Detroit van één model, de legen darische T-Ford, op de kop af 15.456 868 exemplaren gebouwd Dit record is door Volkswagen met de kever in 1972 gebroken Over de gehe le wereld vervaardigt Volkswagen thans bijna 10.000 automobielen per dag. VW IN NEDERLAND Wij schreven terloops reeds, dat Nederland het eerste exportland voor Volkswagen werd en feitelijk is dat begonnen in december 1937 met een brief van de gebroeders Pon aan een Duitse zakenrelatie waarin inlich tingen'-7" gevraagd w'erdeh over de ko mende ..wonderauto Tot aan de over-, name van Opel door General Motors was de firma Pon de importeur voor Nederland van dat Duitse merk. Daar na van Federal Trucks, een grote vrachtautofabriek in de U.S.A Ben en Wijnand Pon vernamen van de Volks wagenplannen in Duitsland en waren direct geihteresseerd. Het heeft ech ter nog heel wat voeten in de aarde gehad voordat de zaken geregeld wa ren In 1939 kreeg Pon de toezegging, dat zodra de export van VW's op gang zou komen, de Amersfoortse broers het agentuur voor Nederland zouden krijgen Ze hadden goede re laties in de Nederlandse autowereld en ervaring inde verkoop van kleine(re) personenwagens Dat zat dus wel goed Toch zou het nog 8 jaar duren voor het zover was In het voorjaar van 1946 ging Ben Pon nog eens naar Duitsland Moeizame onderhandelingen, eerst met de staf van het Britse bezettingsleger in Duitsland en daarna met de direc tie van de fabriek resulteerden ten slotte op 8 augustus 1947 in het onder tekenen van een contract voor de afna me van 200 kevers In oktober zou de levering van de eerste 6 wagens plaats vinden Pon ging ze met enkele hel pers zelf halen in Wolfsburg. Je kon immers niet weten. Ze moesten over de weg naar Amersfoort en er was al tijd nog een mogelijkheid, dat ze on derweg door de een of andere in stantie in beslag genomen zouden wor den Later ging het transport per trein Eerst met platte wagens en daarna met z.g dubbeldekkers Met moeite kwam de verkoop in Ne derland op gang, ook al kostte een ke ver toen nog maar f2.875.- afgehaald in Amersfoort. In de eerste na-oorlog- se jaren waren auto's in Nederland slechts met een speciale vergunning te krijgen. Het zich van de oorlogsschade herstellende Nederlandse bedrijfsleven had een groot tekort aan betrouwbare automobielen Minder door het uiter- n °or Pon's Automobielhandel te Leusden Enkele hoogtepunten uit de VW- geschiedenis: 1938 aanvang bouw van de fabriek in Wolfsburg I 1947 begin VW-export; Neder land werd het eerste ex- I portland 1955 miljoenste VW geprodu ceerd. 1961 5 miljoenste VW verliet de I fabrieken 1965 VW nam Auto-Union over met de merken Audi en NSU. 1968 15 miljoenste VW liep van de band. 1972 de Kever brak het rekord van de T-Ford 1974 800.000-ste VW in Neder land geïmporteerd. Hoogtepunten uit de NSU-his- I torie: 1892 Ontstaan van het merk NSU, dat in 1900 begint met de produktie van motorrijwie- I len 1905 Begin auto-fabricage. 1936 Ferdinand Porsche ontwik- kelde bij NSU 3 prototypen van de latere VW-kever. 5 NSU produceert inmiddels I alleen maar weer motor- fietsen 1957 NSU begon weer met de ver- I vaardiging van auto's. 1965 NSU, inmiddels in Auto- Union, komt bij Volkswagen Hoogtepunten uit de Audi- I J geschiedenis: I 1909 August Horch trad uit de, mede door hem gestichte i Horchwerke en richtte de I August Horch Automobil- werke op. "tfa een verloren proces over de naam ging de firma Audi heten I 1932 Fusie van Audi met DKW, Horch en Wanderer leidde tot de oprichting van Auto- Union A G. I 1 1958 Daimler Benz nam Auto- Union over. I 1965 VW-concern werd eigenaar van Auto-Union. 1969 Stichting Audi-NSU Auto- Union met VW-concern als grootste aandeelhouder 1973 Miljoenste Audi (sinds 1965) J geproduceerd. l lijk, maar vooral vanwege de kwaliteit met een minimum aan onderhoudskos ten en een uitstekende service steeg de omzet na de bon-periode snel, getui ge onderstaande tabel. I 10 000e in maart 1951 25.000e in januari 1954 50.000e in januari 1956 100 000e in februari 1959 200 000e in oktober 1962 300.000e in 1965 400.000e in 1966 500.000e in 1968 600.000e in 1970 700 000e in 1972 800.000e in 1974 PON NAAR LEUSDEN Om met de geweldige verkoop gelijke tred te kunnen houden is een enorme organisatie opgebouwd. Pon's Automo bielhandel is in 1934 opgericht. Mijn- dert Pon sr. ,,deed" oorspronkelijk in naaimachines en later ook in rijwie len. De zonen Ben en Wijnand zagen het daarin niet zo zitten en gingen in de autohandel (een broer van hen zette de rijwielfabriek voort). Toen de zaken met Volkswagen goed gingen lo pen werden de bedrijfspanden aan de Arnhemseweg in Amersfoort gebouwd, later gevolgd door de uitbreiding aan de Amsterdamseweg. De gestadige groei van de organisatie maakte een nieuwe uitbreiding noodzakelijk. Toen die in Amersfoort niet te realiseren was, kwam Pon naar Leusden. Het I hart van de Volkswagenorganisatie is thans gevestigd in het geografische hart van Nederland. Waarom aan de Bavoortseweg in Leusden het imposante gebouwencom plex van Pon werd neergezet zullen wij u trachten uit te leggen. Wij verklap pen geen geheim met de mededeling, dat Pon (ongeacht welke Pon) geen geld uitgeeft zonder noodzaak. Dat gebeurde ook niet toen de VW-importeur Leus- den's grootste belastingbetaler werd. Destijds werden de kosten van het ge hele project te Leusden begroot op een bedrag tussen de 20 en 30 miljoen gulden. En dat was ook toen al een heleboel geld. De investering was echter noodzakelijk. De vele activitei- Foto KLM Aerocarto Luchtfoto van hp» Pon-rnmplex aan de Bavoortseweg Van onder naar boven Hoofdkantoor, dienstgebouw, centraal-magazijn en opslagterrein ten van de importfirma als gevolg van de steeds maar toenemende verkoop resultaten konden fn Amersfoort niet meer naar behoren worden verricht, Centralisatie van alle afdelingen en diensten was een vereiste. In Leusden kon een stuk grond van 35 ha. worden gekocht. Het lag zeer gunstig, was per rail bereikbaar en bevond zich in de onmiddellijke nabijheid van de grote verkeerswegen naar het noorden, het oosten, het zuiden en het westen des lands. Begonnen werd met de aanleg van het aan- en afvoercentrum, het opslagter rein voor bestelde automobielen en voor de standaard-handelsvoorraad. De directe aanwezigheid van een omzet- voorraad van ongeveer een maand werd nodig geacht. Alles bijeen rond de 5.000 automobielen. Gezien de te ver wachten uitbreiding van de omzet door de succesvolle nieuwe modellen van de laatste paar jaar, is het bestaande op slagterrein al weer te klein gewor den. Op dit moment wordt hard ge werkt - aan de Hamersveldseweg is dat te zien - aan de vergroting van het opslagterrein met ongeveer 25%. In mei 1969 is een aanvang gemaakt met de bouw van het nieuwe hoofdkan toor, bestaande uit een souterrain, parterre en één verdieping met bui- termaten van 40x90 meter en aanslui tend een dienstgebouw (met souterrain) van 22,5x50 meter, e.e.a. voorzien van o.m 1400m donker zonwerend glas. Het grotendeels geautomatiseer de centraal-magazijn met buitenmaten van 180x 135 meter (vier voetbalvel den grootin twee verdiepingen kwam enkele jaren later gereed. De uitste kende organisatie van Pon's Automo bielhandel BV en de omvang en outil lage van het nieuwe hoofdbedrijf in Leusden waren van dien aard, dat Pon ook werd aangesteld tot importeur van Audi/NSU, naast Volkswagen en Por sche. Pon's Automobielhandel B.V. is een onderneming van Pon-Beheer B.V. Rechtstreeks onder de bedrijfsdirec tie van deze B.V. ressorteren het co- ordinatiebureau, het computercentrum en de afdelingen public relations en personeel/organisatie. Het coördinatie- bureau heeft enerzijds de functie van .ombudsman" van het bedrijf en be handelt anderzijds algemene zaken als RAI-aangelegenheden e.d. Het compu tercentrum staat zowel ten dienst van het importeursbedrijf als van de zeer uitgebreide dealerorganisatie. De af deling public relations verzorgt de voorlichting en onderhoudt het con tact met de pers, de radio en de tele visie. Zij verleent pers- en foto-ser vice, organiseert pers- en groepsrei zen naar de VW-fabriek(en), stelt test wagens ter beschikking en verstrekt films e.d. in bruikleen aan (technische) scholen en instellingen. De afdeling per soneel en organisatie voert het perso neelsbeleid van het importeursbedrijf en verleent adviezen op personeelsge bied aan de dealers. Behalve deze afdelingen fungeren een vijftal andere bedrijfssecties en well-sales, after sales, marketing, dis tributie, alsmede dienst financiën en administratie. De salesgroep omvat (met de buitendienst) de verkooporga nisatie en voorts de dealernetontwikke- ling en de fleetowners, economische en bouwadviezen en de occasions. De verkooporganisatietippelt de doelstel lingen uit met betrekking tot auto- afname en marktaandeel en regelt ver koopacties met en ten behoeve van de dealers. De sectie dealernetontwlkke- ling bestudeert, verkeer, bestemmings plannen i. z. bevolking, werkgelegenheid, verkeer, bestemmingsplannen en beoor deelt aan de hand daarvan demogelijk heden van bestaande en van nieuwe vestigingen. De fleetownersgroep heeft tot taak, in samenwerking met de dealers de bewerking van fleetowners (bedrij ven met wagenparken) i.v.m. de verkoop en verhuur (leasing) van nieuwe auto mobielen. Zeer belangrijk is ook de af deling economische adviezen, die even als de afdeling bouwadviezen, d.m.v. centrale bedrijfsinformaties de dealer- organisatie ter zijde staat op econo misch gebied en met voorlichting inzake nieuwbouw of verbouw en herindeling van bestaande garagebedrijven. De oc casion-afdeling is opgezet om de dea lers te assisteren bij de afzet van ge bruikte auto's. After sales omvat de technische dealeradviezen (garantie, techniek, klantencontact, werkplaatsorganisatie en -uitrusting), in- en verkoop (bepa ling verkoopprijzen onderdelen, ruil- delen, accessoires, enz. en verzorging marktanalyses), projecten en organi satie (ontwerpen van methodieken op informatief, organisatorisch en automa tiseringsterrein en begeleiding nieuwe after sales-projecten), productie en be heer (inkoop onderdelen, ruildelen eu accessoires en uitlevering daarvan) en after sales-training. Marketing behan delt marktanalyses, reclame, sales promotion, publicaties en huisdrukke rij. Distributie omvat de activiteiten dat Pon er in de Amersfoortse vesti ging uitgroeide en naar Leusden kwanju Elk goed product valt of -staat met' de organisatie, the er achter staat. Toe» Péf» kort m de oorlog met de import van Volkswagens begon, werd het dea- lernet opgebouwd uit de oude relaties uit de ,,Federal"-tijd. Het was in de eerste jaren ook bijzonder moeilijk om aan geschikte dealers te komen. Zo'n gek ding (de kever) was immers niet te verkopen1 Dat dacht men, maar reeds na korte tijd bleek, dat de kever een bestseller was. Het dealernet werd langzaamaan ontwikkeld tot een der beste en grootste in Nederland. Naast een aantal eigen vestigingen (o.m. in Amersfoort, Amsterdam, Utrecht, Gro ningen, Assen, Apeldoorn,'s Hertogen bosch, Arnhem, Eindhoven en Steen bergen) bestaat de VW-organisatie mo menteel uit 335 verkoop- en service punten Een indrukwekkend aantal. Zo'n grote organisatie kan slechts optimaal werken, wanneer daarachter een appa raat staat, dat de problemen daar om heen verwerken kan. En dat apparaat staat in Leusden, aan de Bavoortse weg. Het staat er dus niet bepaald voor niets en dat weten ook circa 340 personeelsleden, die er werken PROGRAMMA VAN VW EN AUDI Als gevolg van de integratie voert de Nederlandse (Pon)organisatie sinds kort twee merken VW en Audi Onder het motto: .Samen maar apart" wor den beide meken nadrukkelijk ge scheiden aan d markt gebracht Dat is noodzakelijk omdat zij bij het pu- Het grondwerk voor de thans aan de gang zijnde uitbreiding van het opslag- terrein is gereed. op het gebied van de distributie, leve ring van belastingvrije automobielen en opslag van de tot de handelsvoorraad behorende auto's op het opslagcentrum aan de Hamersveldseweg. Ongeveer 70% van die automobielen zijn inmiddels verkocht, doch nog niet uitgeleverd. Financiën en administratie tenslotte regelt de sales- en after sales- en de debiteuren- en crediteurenadministra tie, de postkamer en de telefoon- en receptiediensten. Naast Pon's Automobielhandel B.V. opereert als een zusteronderneming Pon Nautlc B.V. Dit bedrijf handelt in water- sport- en industriemotoren en cara vans. De Porsche-afdeling, eveneens een zelfstandige unit van Pon's Auto mobielhandel. houdt zich bezig met de import, verkoop en technische begelei ding van de Porsche-modellen, de Audi 100 Coupé S en de kever-cabriolet. Pon werkt verder zeer nauw samen met de Volkswagen Verzekerings Ser vice en de Dealers Financiering Maat schappij. Alles bij elkaar een enorme organisatie en dat was ook de reden, bliek elk een geheel eigen, sterk van elkaar verschillend imago hebben VW is bekend door zijn grote keus aan modellen van functionele auto's, die een moderne styiing hebben, eco nomisch, degelijk en betrouwbaar zijn. Audi is befaamd om zijn exclusieve modellenrange, bestaande uit auto's die vooral worden gekenmerkt door hoge motorprestaties, fraaie styling, comfort, goede rij-eigenschappen en optimale veiligheidsvoorzieningen Het VW-programma omvat - de Kever in vijf typen, - de Polo in vijf typen, - de Golf in tien typen. - de Passat in 24 typen, - de Scirocco in zeven typen, - de VW-,,busjes in 16 (basis)typen en - de „L T -bedrijfswagen in 3 typen. Het Audi-programma bestaat uit: - de Audi 50 in 2 uitvoeringen, - de Audi 80 in 8 modellen, - de Audi 100 in 4 uitvoeringen en - de Audi 100 Coupé S. In totaal meer dan tien modellen in bijna honderd (basis)uitvoeringen.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 9