MILIEU JOURNAAL Coördinatie-team: ,ieve Spuitbussen, mensen nee :aak en werkwijze cQ CÜ] Q 4 energiebesparing - vervolg met of zonder Donderdag 30 oktober 1975 Uit hel elders in dit ..Milieu Journaal" geplaatste schema van het „C.M.L." zal i gebleken zijn, dat het oördinatieteani daarbij een lelangrijke rol speelt. Het lijkt daarom gewenst een nadere toelichting te geven over de taak en de rerkwijze van dit team. t Coördinatie-team heelt tot taak de tHiiacteu tussen: het ..C M L en het emeentebestuiir: je werkgroepen onderling: het ..C.M.L.'' en de bevolking, te («ordineren en aan te sporen Het Coördinatie-team heelt dus geen beleidsfunctie, doch zuiver een aansporende, aanzetgevende en coördinerende functie. De taakstelling kan worden omlijnd in de volgende taken: 1 de controle op de voortgang \an de door de werkgroepen geplande acti\ iteiten: 2. het optreden als coördinator tussen het college van burgemeester en wethouders, de werkgroepen, de commissies van advies uit de gemeenteraad en de bevolking; 3. het scheppen van zo gunstig mogelijke werkomstandigheden voor de werkgroepen: 4. hel bewaken van het budget van het „C.M.I en het toewijzen van gelden aan de werkgroepen: 5. het aanwijzen van de voorzitters van de werkgroepen en het behulpzaam zijn bij het aanwijzen van de leden van die groepen, een en ander voorzover daarna bij die werkgroepen behoefte bestaat en 6 het coördineren van de informatie in overleg met de werkgroep voorlichting. Het moment waarop het „C.M.L." (lees de bevolking) moet worden betrokken bij het openbaar bestuur. SCHEMA VAN TOTSTANDKOMING BELEID BESLUITEN VOORBEREIDING UIT VOERING COMMISSIES ADVIES B EN W -£> e E I I I I I I I COÖRDINATIE TEAM C.M.L. A A A T T T -0 8EW BEVOLKING moet vroegtijdig zijn, omdat anders mogelijk reeds beslissingen zijn genomen of alspraken gemaakt die. indien de bevolking dit zou wensen, niet meer zijn terug te draaien Het Coördinatie-team heeft ook hier een taak. In onderstaand schema is aangegeven op welk moment en op welke wij/ede bevolking haar stem kan laten horen. Al met al een systeem waarbij een maximale INSPRAAK mogelijk zou moeten zijn. Helaas laat de bevolking het zelf maar al te vaak afweten. Vreemd? Inderdaad, want het zijn immers hun belangen die worden gewogen. Desalniettemin houdt de vaste kern van het „C.M.L."„de moed erin" en blijft doorgaan uw belangen te verdedigen. Indien u zich gereopen voelt u aan te melden als medewerker ten behoeve van het „C.M.L kunt u dat (ook telefonisch) ten gemeentehuize doen Tot slot het volgende, de vergaderingen van het „Comité Milieuzorg Leusdden" zijn openbaar Leusden poogt via een unieke organisatie te komen tot een daadwerkelijke INSPRAAK van de bevolking in het beleid van de plaatselijke overheid. Zoals elders in dit „Milieu Journaal" ook zal blijken, is dal met name op dit moment erg belangrijk, want juist nu zijn plannen in voorbereiding, die voorzien in een belangrijke uitbreiding van de Leusden-centrum. De schakel met de bevolking vormt het „Comité Milieuzorg Leusden". Wat is het „Comité Milieuzoig Leusden"? Het „Comité Milieuzorg Leusden" bestaat uit een ÜPEN groep geïnteresseerden burgers, die zich bezig houdt nmet WERKWIJZE C.M.L. allerlei zaken, die de bevolking kunnen raken. Een open groep is gezegd, waarmee wordt bedoeld, dat EEN IEDER zich daarbij kan aansluiten. En dat de vergaderingen in het openbaar worden gehouden Het „C.M.L." heeft zich weer verdeeld in een aantal werkgroepen, die zich met een speciale taak bezighouden. Uit onderstaand schema blijkt hoe de werkwijze van het „C.M.L is en welke relatie deze groep onderhoudt met de plaatselijke overheid en de bevolking. Het „Comité Mdieuzorg Leusden" doet een dringend beroep op een ieder om zich tot die groep aan tesluiten; hetgaat tenslotte om uw eigen woonmilieu. U kunt zich daartoe (ook telefonisch) wenden tot de gemeentesecretarie. coordinatieteam van het „comité milieuzorg leusden" .gnilorrifisitj /nslioozluorl ,.r /|[3gnibl3ad)f,non3v.>tj|ld ïze trouwe lezers (ja hallo, bent u ar7) merken het natuurlijk middellijk op: er is iets veranderd, ie dingen om precies te zijn: De verschijning van het ilieu-Journaal zal in het vervolg 1 lal per maand plaatsvinden. Tot nu gebeurde dat 1 maal in het kwartaal. IWij hadden steeds de beschikking Ier vier pagina's per kwartaal (16 jdzijden per jaar), worden nu twee pagina's per maand lurende 10 maanden per jaar (20 idzijden). In de vakantiemaanden li/augustus staken we de uitgave. In overleg met de voorzitter van het |IL cn met de voorzitter van de rkgroep Bestemmingsplannen >ben wij besloten maandelijks 1 dzijde af te staan voor uitvoerige atie over alles wat betrekking :ft op de 2e fase is de vurige wens van alle [rokkenen binnen het CML dat de rgers heel kritisch de gang van zaken Igen en waar nqdig corrigeren/ fivullen. fft de heer Wagenaar werd Besproken, dat de gemeente zal |gen voor de kopij met name wat reft de zakelijke mededelingen, te kopij zal ter goedkeuring ook naar betreffende CML-werkgroep 5rden gezonden. Ie noodzakelijke inlichtingen over de comst van Leusden worden op deze pier aan u gepresenteerd; opdat u •r niet kunt zeggen. „We hebben het B geweten, ze doen alles op eigen W' mensen, denk toch mee, bouw ih mee aan ons eigen dorp. [der de burgerij als pressiegroep kan CML ook geen vuist maken. Dat jft de laatste raadsvergadering wel [rezen1 JlaaLste opmerking betreft de heer [g£' Colpaert, die drie kranten (nrs. 4,5 van een smakelijke lay-out heeft [rzien, maar nu, ons amateurs, aan onzeker lot moet overlaten in 'and met drukke werkzaamheden- het zij zo en bedankt, Adri. W. E. 'irlDRbogbn- fi30 gon jl'plnogb zi Jo- firt 1 1 HEETWATERVOORZIENING 1. Bij „normaal" gebruik van warm water (tot zo'n 125 I per dag) is een keukengeiser het best. 2. Bij gebruik van meer dan 1251 warm water per dag lijkt momenteel een gasboiler of eventueel een elektrische boiler aan te bevelen. 3 Is de toevoerleiding van een boiler tot de meest gebruikte tappunten lang (boiler op zolder of boven tegen het plafond van de badkamer) dan kan het nuttig zijn in de keuken apart een keukengeiser te plaatsen. Het totaal aan energieverbruik in huis zal daardoor dalen 4. Bij geisers ligt het grootste verlies aan energie bij de waakvlam. Bij een keukengeiser is dat 35%. Het doven van de waakvlam gedurende de nacht geeft een besparing van 10% op het gasverbruik voor de warmwatervoorziening. 5 Bij boilers ligt het grootste verlies bij het op temperatuur houden van het water, zonder dat er gebruik van wordt gemaakt. Over het algemeen is dit zgn. stilstandsverlies groter naarmate de warmwatertemperatuur hoger ligt. Het kiezen van een te grote boiler is dus een aanzienlijke verspilling van energie. Verder kan beperking van de warmwatertemperatuur tot b v. 60 graden Celsius in plaats van 70 graden Celsius eveneens een aanmerkelijke besparing geven. HUISHOUDELIJKE APPARATUUR Kooktoestellen In Nederland wordt in ongeveer 90% van de woningen gas gebruikt bij het koken Het is gebleken, dat indien een aansteekbrander continu op de hoogste stand is gebruikt, deze alleen reeds 40% verbruikt van het totale gasverbruik van het kooktoestel Besparing is hier dus mogelijk door deze aansteekbrander uit te doen, als er met word gekookt! (dus altijd 's nachts in elk geval) Koelkasten en diepvriezers Uit onderzoeken (zie Consumentengids, b.v. nov. 1974) van de laatste jaren is gebleken, dat 90% van de gezinshuishoudingen een koelkast heeft en in 15% een diepvriezer aanwezig is, terwijl dit laatste percentage nog duidelijk een stijgende lijn vertoont Omdat een diepvriezer een lagere temperatuur moet handhaven, zal deze ook meer energie gebruiken dan een koelkast (ongeveer tweemaal zoveel). Het is duidelijk, dat momentcel diepvriezers aangeschaft worden, zonder dat dit eigenlijk nodig is. Alleen indien men zelf groente verhouwt of grote hoeveelheden vlees wil invriezen, kan het economisch voordeel opleveren. Voor diegenen, die in de gelegenheid zijn geregeld boodschappen te doen, kan eigenlijk alleen een koelkast met of zonder vriesruimie worden aanbevolen of eventueel een tweedeurskoelkast met apart vriesvak. Een koelkast geplaatst in een omgevingstemparatuur van 10-16 graden Celsius kan de helft minder stroom gebruiken, dan een geplaatst bij 25 graden Celsius Heeft men eenmaal een diepvriezer in huis, dan is het aan te bevelen daarnaast een eenvoudige koelkast te nemen, die weinig energie gebruikt. Energieverbruik ingezins- huishouding HEBT U CENTRALE VERWARMING? - Verwarm alleen waar nodig, wellicht behoeven de slaapkamers en de gang niet te worden verwarmd, aan iedere radiator zit een knop - Stel de thermostaat wat lager in, stook bewust (18 a 20 graden Celsnis) - Stel de thermostaat een klem uur voor het naar bed gaan zo'n 4 a 5 graden lager (14 a 16 graden Celsius), de kamer blijft lang genoeg op temperatuur (stel hem niet te laag, dat is verkeeide zuinigheid; de volgende morgen kost het extra energie om alles weer op temperatuur te krijgen) - Laat de installatie, vooral de ketel, ieder jaar nazien en schoonmaken. - Draai de thermostaat terug voordat u de ramen openzet voor het luchten (zet in de slaapkamer de radiator dicht). HEBT U PER VERTREK EEN GAS-, OLIE-, KOLENHAARD OF KACHEL? - Lees de tips voor de centrale verwarming. - Stook alleen daar waar nodig is. - Temper de kachel of haard voor het luchten van de ruimte. - Stook met verstand, gebruik gratis zonnewarmte - Beperk elektrische bijverwarming tot het hoogst noodzakelijke. - Trek een extra trui aan WARMTE-ISOLATIE VAN DE WONING Behalve door open ramen en deuren gaat warmte ook verloren door dichte ramen en deuren, n.L via tochtkieren en door die heel dunne (4 mm) ruiten. Het weren van tocht kan op allerlei manieren. De „rol" voor een tochtende dorpel van raam of deur doet het nog goed, evenals de (paarde)deken aan twee ringen voor de openslaande deuren. Het beter sluitend maken van ramen en deuren is wat meer timmermanswerk en vraagt in het algemeen wat handigheid. Precieze tips voor het sluitend maken van allerlei soorten ramen en deuren zijn te vinden in „Zuinig in Huis", uitgave van het Bouwcentrum, Weena 700, Rotterdam, (te bestellen door storting van 4,25 op postgiro 35.76.96 t.n.v. Bouwcentrum, Rotterdam, onder vermelding van „Zuinig in Huis". Door storting van 5,- ontvangt u het boekje plus aanvullende informatie over mogelijke subsidies, enz In deze brochure vindt u ook informatie over dubbele ramen, voorzetramen en over isolatie van muren en daken. Alles met praktische tekeningen en een overzichtje waar de aanbevolen isolatiematerialen te koop zijn. U kunt in veel gevallen subsidie krijgen van de overheid. Informeer hierover bij uw gemeente of bij bovengenoemd Bouwcentrum KOOPGEWOONTEN Tot dusver hebben wij eigenlijk alleen gepraat over de energie die u direkt gebruikt, dus in de vorm van licht, warmte, warm water, autorijden, reizen enz. Maar we gebruiken ook indirect energie doordat we produkten kopen, waarbij energie nodig was om ze te maken of te groeien. Sommige daarvan hebben een hoge „energie-inhoud", zoals groenten die in een kas worden verbouwd (wintersla b.v.) of produkten die luxueus verpakt zijn in aluminium of blik, zoals b.v. „TV-maaltijden". Het is ook een vorm van energiebesparing als u eens bij het kopen van dergelijke produkten uzelf afvraagt wat het wezenlijke nut is van zo'n „gemaksprodukt", in die vorm of verpakking. TOT SLOT Al met al kunnen we als burgers toch ruim 20% van het energieverbruik in Nederland met onze huis-, tuin- en kcukengewoontes beïnvloeden zeker als we daarbij nog optellen de bijna 7% die de auto's verbruiken. De allerbeste manieren om energie te besparen zijn uw huis beter te isloleren, minder in de auto te rijden en zorgvuldig gebruik te maken van verwarming en warm water E. .1 T. Tien jaar geleden, toen de markt overspoeld werd met bestaande middelen in spuitbusvorm, werd het nieuwe artikel, dat allerlei gemak beloofde, vlot verkocht. Alles kon. leek het wel, in een spuitbus gepropt worden en daarna lustig in het rond gespoten werden Na enige tijd, toen de konsuinent ontwaakte uit zijn spuitbusdroom, begon men toch wel te merken, dat dit gemak van de spuitbus wel erg duur was (ongeveer 85% van de ruimte wordt ingenomen door drijfgas en 15% slechts door werkzame stof. Bovendien betaalt men ook voor de fabrikage van de dure bussen De kosten van de lege bussen worden zoals gewoonlijk op de schouders gelegd van de belastingbetalers, dus de konsument. De antipathie tegen de spuitbus werd nog groter, toen men in Amerika door onderzoekingen aantoonde dat het drijfgas van de spuitbus hetz.g. „freon" onze atmosfeer aan zou tasten. De ozonlaag zou langzaam afgebroken worden, waardoor er een te sterke ultra-violette straling ontstaat met alle ellende vandien, zoals huidkanker en erfelijke veranderingen Deze onderzoekingen zijn weliswaar nog niet geheel afgerond, maar geven toch genoeg stof tot nadenken De Nederlandse regering wacht met het nemen van beslissingen tot de Amerikaanse onderzoekingen zijn afgerond. Bovendien schijnen niet alle drijfgassen zo onschadelijk voor de gezondheid te zijn, als men doet voorkomen. Met name voor astmalijders en hartpatiënten zouden gevaren kunnen bestaan. Door de vele akties en een zekere „spuitbus-moeheid" van de konsument is de produktie van spuitbussen al sterk gedaald. In Nederland werden in 1974 ongeveer 1,6 miljard spuitbussen vervaardigd, waarvan ongeveer 60% uitgevoerd werd. Volgens ir. G. P. Wijker, bestuurslid van de Nederlandse Aerosol Vereniging (de klub van spuitbusfabrikanten) en werkzaam bij een van de grootste Nederlandse spuitbusikillers Intradal (voorheen Erdal), zou de teruggang ca. 20% bedragen, terwijl de markt in 1974 nog groeiende was. Misschien zijn we in dit geval met ons „gezonde verstand" tijdig tot bezinning gekomen, wat betreft een milieu-bedervend en gezondheid-bedreigende konsumptie. En dat nog wel zonder dat er eerst jaren overheen zijn gegaan met het zoeken naar een waterdichte wet tegen deze en andere schadelijke stoffen Om u als konsument nog te steunen in de strijd tegen de verleiding van de spuitbus, brengen we hier enige alternatieven voor het gebruik: Kosmetische artikelen: Mondverfrissers - mondwater, tandenborstel en tandpasta. Haarlak - haargelei. versteviging, brillantine. Droogshampoo - droogshampoo in poedervorm. Deodorants - sticks, crèmes, vloeistof. Scheerzeep - potten, slicks en tubes. Shampoo - shampoo in vloeibare vorm of als crème. Shuimmaskers - geleimaskers, kant-en-klaar-maskers in zakjes en tubes. Parfums - eaux de toilettes en eaux de colognes - parfumverspreider. die u vult met uw favoriete geur uit een Hesje. Huishoudelijke produkten Insecticiden - poeder, boxen, electrische insectenverdelgers. loeistof en vliegenstrip. zelfs vloeistof in een oude flesspuit Luchtverfrissers - v erfrissingsblokjes. die met een houder aan de muur worden opgehangen; spoelblokjes voor het toilet, ah wick. Stofdoekspray - nicubeltonic uit een fles Ovenreinigers - zeepsop en een schuursponsje Ruitenreinigers - water met een een scheutje ammoniak, spons en zeem. Plantenbeschernungsmiddèlen - kartonnen pijltjes die een giftige stof bevatten die ongedierte doodt. Moeten eens in de zeven weken ververst worden en worden in de potaarde gestoken.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 11