Amsterdamse duizendpoot traint Roda-keepers DE JONG EN VAN BUUREN BESPIED IN DEN TREEK laaien zonder steenbok terug uit Davos Leerzame jeugddag van „De Singels Wat is waterpolo SPORT CURSIEF ONDERDAG 30 OKTOBER 1915 leusder krant SPORT en traitws LEUSDEN/CENTRUM - De Amster- amse Leusdenaar of zou wiltde Leus- lense Amsterdammer J.J. de Jong it Leusden-Zuid heeft wel een bij- iondere positie bij de Leusdense voet balclub. Naast zijn normale bezigheden die heeft hij ook nog!) ten be- ioeve van het dagelijks brood voor em en de zijnen, heeft Jan-Juriaan e Jong minstens een viertal baantjes lij de roodzwarten. En allemaal on- lezoldigd, ingeval het u mocht interes ieren. Wij schreven reeds eerder, dat Ro- a niets weggooit, dat nog bruikbaar U weet nog wel. dat bijvoorbeeld ud-voorzitter en dito-secretarissen raag achter de hand gehouden worden meestal in Roda 6) totdat men de jou lui weer ergens voor nodig heelt Jehalve dat is het ook waar. dat an v.d Berg Co. een zeer dank- aar gebruik maken van aanbiedingen 't hulp aan ongeacht welk onderdeel un de club. En zo'n geval is J J. Jong. Wij willen wel vooruit zeggen, dat Qj beslist geen medelijden met hem fioet krijgen want hij doet het alle- Jiaal vrijwillig en met het meest mo gelijke genoegen en bovendien ook nog pet volledige toestemming van zijndi- ecte baas. mevrouw de Jong. Moet horen Jan-Juriaan is in Amster- iam geboren en dan weet' u meteen Joe hij aan zijn altijd opgewekte stem- jming is gekomen Hij werkte daar tot *974 bij Bronswerk. was daarnaast en zeer gewaardeerde voorzitter van Sen speeltuinvereniging en vanaf zijn |2e jaar bovendien voetballer bij de polewijckers en met name als doel- n Er wordt wel eens beweerd, dat Dij als keeper geboren is, maar dat hebben wij niet kunnen nagaan Wat wij wel weten is dat hij tot zijn 38e jaar het doel van het eerste zaterdag- elftal van de groenwitte Noord-Am sterdammers verdedigd heeft Met elan en met zo mogelijk nog meer plezier. KORFBAL Zo'n jaar of 11 geleden vond men bij Bronswerk. dat de heer De Jong beter in de Amersfoortse vestiging van dat bedrijf tot zijn recht zou ko men en zodoende vestigde de familie zich in de keistad, om een jaar la ter alweer te verhuizen. Nii naar Leus den en daar heeft niemand spijt van gehad Ook Roda later niet Dochter De Jong was in Amsterdam al korf balspeelster en toen Kees Terol c.s in Leusden de Antilopen hadden opge richt. was het begrijpelijk, dat zij hier lid werd van de korfbalclub En wat doet een goede vader dan? Juist, Jan de Jong ging regelmatig zaterdags kijken hoe de bal door een bodemloos mandjë hoog aan een paal gemikt werd. De Jong trof trof het geweldig, want op een naastgelegen veld probeerde Roda-zaterdag haar competitiewed strijden te winnen. Met één oog volgde hij de korfbalverrichtingen en met het andere keek hij naar het voetbal - gebeuren De Antilopen roken onraad en maakten hem. toen Kees Terol naar Spanje emigreerde, voorzitter van de club Doch het ging van de kant van De Jong niet helemaal van harte en hoewel hij beslist niets tegen de Antilopen had (nu nog niet) was hij stiekum blij. toen hij zijn voorzitters hamer kon afstaan aan iemand, die meer kennis van die sport had. Jan de Jong kon het voetballen niet laten en ofschoon niet meer als spe ler. sukkelde hij steeds meer in de richting van Roda De zoon van de heer De Jong maakte de zaak af. Hij ging ning van de zaterdagkeepers en van een paar jongens, die bij jeugdelftal- ien onder de lat staan Dinsdagavond leidt Ruitenberg de normale training en dinsdagavond laat De Jong de doel wachters zwoegen en zweten, zo'n 20 a 25 minuten per man Voorzichtig wordt begonnen met 1 bal en zodra de keeper weet hoe zo'n ding er uit ziet, gaat het in de hoogste versnel ling met 10 tot 12 ballen en zo benut De Jong, die na afloop nog meer ver moeid is dan de rest. zijn ruim 26- jarige keeperservaring ten gunste van Roda Hij zit hiermee nu in zijn derde seizoen en de resultaten zijn al dui delijk merkbaar (Roda-zaterdag pro moveerde mede dankzij het goede keep- werk) Ruud Dekkers (Roda 1), Marius Hoe wonderlijk^,*? e a kan verlopen Gerrits (2). Kees van Buuren (3) en vertelt het volgende verhaal. Kees John Termaten (4) hebben het volste KEEPERSTRAINER o bij Roda spelen en prompt had pa De Jong zijn eerste Roda-baan. Hij werd coach van het jongensteam van junior Dat was een fijne tijd, toen in de jaren 1968-1969 en hoewel het Roda-bestuurslid J. van Santen, zoals u weet ook geen domme jongen, al meermalen getracht had De Jong voor andere functies te interesseren, lukte dat voorlopig niet. Hij wilde het wat kalmer aan gaan doen. Dat zijn natuur lijk allemaal mooie voornemens, maar het bloed kruipt nu eenmaal, waar het niet gaan kan en van lieverlede bleef er van alle goede voornemens maar bar weinig over Nou ja, U weet hoe of dat gewoonlijk gaat. Van het één kwam het ander en op dit moment is Jan- Juriaan de Jong o a. lid van Roda's strafcommissie, van de zaterdag-elf talcommissie, trainer van een aantal keepers en ook nog voorzitter van de supportersclub van Buuren zat eveneens op de korf balclub en ook hij zag het na enige tijd niet meer zo zitten. Hij wilde naar Roda en meer speciaal als doel man Kees wist dat Jan ook wel wat afwist van het keeperswerk en het duurde dan ook niet lang of De Jong en Van Buuren gingen in Den Treek speciaal op dat voetbalonderdeel trai nen. In een dorp als Leusden bleef zoiets natuurlijk niet lang geheim en op een mooie zomeravond, toen Jan en Kees weer bezig waren in Den Treek, stond wat achteraf René van Buuren. van het zaterdag-bestuur, aan dachtig te kijken hoe dat in zijn werk ging Blijkbaar wel goed, want René stelde Jan de Jong voor om alle za terdagkeepers onderhanden te nemen, om daarmee trainer Leander wat te ontlasten In overleg met de oefen- meester - nu met de heer Ruiten berg - verzorgt De Jong thans de trai- vertrouwen in hun leermeester. Kees van Buuren bijvoorbeeld komt iedere donderdag uit Amsterdam, waar hij tijdelijk verblijft, speciaal naar Leus den voor deze training Ook Barry Buunk (junior) staat onder hoede van De Jong, die voorts bezig is met een aankomend talent. Nico Tijmense, die blijkbaar nog niet precies weet op wel ke plaats hij in het elftal het beste speelt. Gezien de duidelijke aanwezige keeperstalenten wordt in elk geval getracht die te behouden en te ont wikkelen. Een goede reservedoelman is immers nooit weg SUPPORTERSCLUB Even hebben w ij nog (hardop) gedacht aan het keepersprobleem bij de ver teranen van Roda 6, doch voor een ac tieve rol als voetballer voelt de thans 49-jarige De Jong niet meer. Pech Trainer De Jong met zijn zaterdagkeepers in actie. vuur Jan den Hartog and his boys' Ook de onlangs opgerichte supporters club van Roda (Joop Kramer) heeft de heer De Jong gestrikt. Hoewel hij opdat gebied minder (zeg maar geen) ervaring heeft, vond men het, gezien zijn re laties en andere mogelijkheden, beslist nodig hem in het bestuur te krijgen van Roda's jongste onderneming. Jan de Jong werd meteen maar voorzit ter Hij heeft met zijn medeleden heel wat plannen in die richting Op dit moment heeft de supportersclub 71 leden. Nog veel te weinig volgens de voorzitter, die wel content was met een geste van de voetbalclub Een geleend handgeld behoeft namelijk niet terugbetaald te worden' Inmiddels heelt de club haar eerste acties reeds ach ter de rug en het zullen beslist de laatste niet zijn Laat dat maar aan hen over Het is zo goed als zeker (maar dat hoort u nog wel via het supportersrubriekje in onze krant).dat de 2e woensdag van elke maand de vas te verenigingsavond - met ernst en luim zal worden en ook daarvoor geldt hoe meer zielen hoe meer vreugd' LEUSDEN/CENTRUM - Maandag morgen, al weer mooi op tijd, kwam 'de Haaien-zwemploeg thuis van de bijzonder goed verlopen tiendaagse reis ïar Davos. De heenreis werd vanaf Irnhem per „slaaptrein" onderno- n, maar van slapen is vooral bij jongere Haaitjes weinig gekomen, fet was natuurlijk allemaal wat vreemd naar vooral buitengewoon gezellig in [de trein, die voortraasde door de parte nacht. Deze veranderde naar- ïate het einddoel naderde in een witte chtend. J In Davos werd het Leusdense ge selschap hartelijk ontvangen door de gastheren van de Schwimmverein Davos iet een welkomstwoord van Walther Jup. De inkwartiering bij de tijde lijke pleeggezinnen verliep probleem- r loos mede door de uit Leusden mee- gebrachte hyaclntenbollen, voorzien van een in het Duits gestelde handleiding. [Bi] de aankomst in Zwitserland was precies zoals de (meeste) kinde- het zich hadden voorgesteld Er ig een mooi pak sneeuw Na het 'rproefje. dat ze nog in Nederland Jnadden gehad, kregen ze hier te zien $?at echte Zwitserse sneeuw was. Net 20 snel als ze daaraan gewoon wa- Jten, waren ze gewend aan hun pleeg ouders, die alles gedaan hebben om het bun gasten zoveel mogelijk naar de 1 zin ie maken K Maandagochtend was het weer omge slagen en scheen er een stralend zon- i n®tje Iedere morgen werd in het Davose zwembad getraind om in conditie te olijven en verder werden er allerlei interessante uitstapjes gemaakt. Na tuurlijk werden er ook wedstrijden gezwommen, want dat was toch wel bet eigenlijke doel van de reis On danks het hoogteverschil (Davos ligt °P ruim 1550 meter) en de vermoe- Jieride uitstapjes werden toch leuke Prestaties verricht. UITSLAG ZESKAMP De watertemperatuur in het zwem- aa was 28 graden en de boventempe- ratuur zelfs 32 graden, wel wat hoog ,°°.r Ae Nederlandse koukleumen maar och wel goed bedoeld door de Zwit- f®rse gastheren De ..Leusdense" uit- Tp" van de op 25 en 26 oktober genouden zeskamp, waaraan behalve e Haaien werd deelgenomen door Wemclubs uit Schaffhausen, Luzern, i?®a' Basel en natuurlijk uit Davos. 1) 200 m. rugslag heren: Wim Burger 2.48 6; 5 Thijs Noor dewier 2.49.4 2) 200 m. rugslag dames: Goedhart 2 55.0, 4 Hanneke der Herder 2.59.2. 3) 50 m. vlinderslag jongens: 8 Matthijs ten Seldam 46.7; 10. Lex van Dijk 47 4 4) idem meisjes: 5 Mariétte Leusink 42.9, 7. Astrid ten Seldam 45 0; 9 Marina Pastoor 47 0; 10. Karina v. Holst Pellekaan 47 2; 13. Caroline Enthoven 49 1 5) 100 m. borstslag heren: 9. Frank v.d Hurk 1.25.1, 10. Roland v d Hurk 1.25.5. 6) 100 m. borstslag dames: 8 Wilma Kreikamp 1.37.7; 10. Astrid ten Seldam 1 38.7. 7) 200 m. vrije slag heren. 4 Mark ten Seldam 2.23.9, 8 Frans Leusink 2 32 1. 8) idem dames: 6. Miriam Goedhart 2.45.0; 7. Hanneke den Herder 2.45.3. 9) 50 m. rugslag jongens: 6.#Mattijs ten Seldam 44.0; 10. Lex van Dijk 46 6; 11. Remco Kelder 47.1; 18 Marcel Fiedeler 52.8, 21. Huib Rutten 56 3; 22. Jeroen Kelder 56 4; 23 Bram Duetz 1.00.9 23. Bram Duetz 1 00.9. 10) 50 m. rugslag meisjes: 1. Caroline Enthoven 42.9; 4. Astrid van Ginkel 44.0; 5. Marina Pastoor 44.1; 6. Mariétte Leusink 44 2; Tl Karina v Holst Pellekaan 47.4; 12. Rita de Kruif 47 6; 15. Miriam Bronk- horst 48 9 11) 4 x 100 m. wisselslag heren: 3. de Haaien 5 03.7. 12) idem dames: 5 de Haaien 5.42.3 13) 200 m. wisselslag heren: 4 Frank Leusink 2 49.3, 5. Thijs Noordewier 2 50.3 14) 200 m. wisselslag dames: 4 Miriam Goedhart 2 59.3; 8. Kitty Linsen 3 16.9. 15) 50 m. vrije slag jongens: 11 Matthijs ten Seldam 38.0, 17 Lex van Dijk 40.7, 18 Remco Kelder 41 6; 22 Marcel Fieseler 45 6. 23 Bram Duetz 48 8. 25 Huib Rutten 51.6; 26. Jeroen Kelder 58.1 16) 50 m. vrije slag meisjes: 2 Caroline Enthoven 36 7; 4. Mari- ette Leusink 37.8; 9 Astrid van Gin kel 38.8. 10 Marina Pastoor 39.3; 11 Karina v. Holst Pellekaan 40.4; 14 Miriam Bronkhorst 44.0; 17 Rita de Kuif 47 7 17) 100 m. vlinderslag heren: 1 Mark ten Seldam 1.09.9, 9. Frank v.d Hurk 1.17.6. 18) idem dames: 8. Hanneke den Herder 1.25.4. 19) 100 m. wisselslag jongens: 6. Matthijs ten Seldam 1.39.4, 8 Rem co Kelder 1.41.7; 9 Lex van Dijk 1.42 1. 20) idem meisjes: 4. Mariette Leusink 1.36.4, 5. Astrid van Ginkel 1.36.9, 6. Caroline Ent hoven 1.37.8; 7 Marina Pastoor 1 38 8. 21) 100 m. rugslag heren: 3 Thijs Noordewier 1.15.5; 6 Wim Burger 1.18.9. 22) 100 m. rugslag dames: 3. Miriam Goedhart 1 21.0; 5. Astrid ten Seldam 1.21 9. 23) 50 m. borstslag jongens: 8 Marcel Fieseler 49.2, 9. Matthijs ten Seldam 49.6, 10. Remco Kelder 51.1, 11 Lex van Dijk 51.5; 14. Huub Ruttem 55.5; 15. Bram Duetz 56 4. 16. Jeroen Kelder 57 6. 24) idem meisjes: 6. Marina Pastoor 49 3; 9. Astrid van Ginkel 51.5, 11. Rita de Kruif 53 2; 12 Caroline Enthoven 54.2; 13. Miriam Bronkhorst 54.4. 25) 100 m. vrije slag heren: 1 Mark ten Seldam 1.02.6; 12. Frank v d Hurk 1.10.9 26) 100 m. vrije slag dames: 7 Miriam Goedhart 1 13.0. 8 Han neke den Herder 1 15.8. Mede door de drie overwinningen van Caroline Enthoven en Mark ten Seldam (2 x) kwamen de Haaien in de eindrangschikking op de 3e plaats Het leverde trainer C. van Oosten dus niet de felbegeerde grote steenbok op, maar hij kreeg van de zwemclub Davos toch nog een klein bokje mee. PRECIES VOLGENS SCHEMA De reis verliep vrijwel geheel vol gens het door reisleider C. van Oos ten uitgestippelde schema en de zwem- resultaten waren beter dan hij ver wacht had Bij de Zwitsers zwommen diverse nationale kampioenen mee. De reis- leiding had de handen vol aan de uitgebreide organisatie en was dage lijks in touw van 's morgens half ze ven tot diep in de nacht In Davos (normaal een plaats van 12 000 inwo ners maar in de winter 20.000 gas ten extra) en omgeving was het weer uitstekend Van de vele uitstapjes was de wandeling van de Weissfluhjoch naar beneden, met een afdaling van 2.700 naar 1 800 meter, werkelijk adembene mend Daaraan werd deelgenomen door jong (de 9-jarige Bram Duetz) en oud (de heer Linsen van 64 jaar!) en alles wat daar tussen lag. De heer Van Oos ten was vol lof over de plezierige me dewerking van zijn reisgenoten en nie mand had reden tot klagen. De af scheidsavond inhet Kirchgemeindehaus was het sluitstuk in Davos. Zondagavond om 19 20 uur vertrokken de Haaien weer naar huis en de aan komst in Leusen was - ook volgens het boekje - maandagochtend exact om 10.00 uur Het thuisfront kreeg nog maar net de tijd om de Haaienvlag te hijsen In de nachttrein naar huis gedroeg de jeugd zich nu voorbeeldig Na 20.00 uur heerste er absolute rust en 's morgens werden alle reizigers keurig op tijd weer gewekt. De heer Van de Hurk, gewoon meegegaan als va der van drie zwemmers, vroegen we naar zijn mening van de tocht Met de Zwitserse reiservaring, die hij al had. vond hij de hele onderneming grandioos, om nooit te vergeten en fan tastisch geslaagd. Dat bleek het oor deel van iedereen te zijn. De ene moe der na de andere kwam de heer Van Oosten bedanken en de kinderen von den het zo mogelijk nog geweldiger. Met een hartelijke handdruk links (van de ..mannen") en dankbare kusjes rechts (van de jonge zwemvrouwtjes) plus een prachtig dik boek over Zwit serland van de kinderen gezamenlijk uitten zij hun dank en bewondering aan het adres van de heer Van Oosten, die al weer een machtig geslaagde reis achter de rug heeft. LEUSDEN/CENTRUM - De polo afdeling van de Haaien hield zaterdag een open-middag, die bedoeld was als propaganda voor de waterpolosport. Of wij ook even wilden komen kijken? Nou, dat hebben wij gedaan en het viel beslist niet tegen, alhoewel wij we gens onvoldoende kennis van de ele mentaire spelregels niet alles begre pen van wat er werd vertoond. Aan de kassa kreeg ieder, die daar behoefte aan tiad, een foldertje over .1 Vat is waterpolo?" en dat hielp Wij zagen het ongeveer zo Aan de overzijde van het bad (misschien'had je daar minder last van het overkomende buiswater, want hier aan onze kant ivas het soms een bar natte boel) liep een overigens keurig geklede heer nogal drukdoenerig op en neer te banjeren, bij tijd en wijle uiterst nerveus zwaaiend met twee vlaggetjes (een wit en een blauw) aan één stokje Daarbij blies hij met onre gelmatige tussenpozen op een vervelend snerpend fluitje. Op zijn linkerborst- zak had hij een soort van sticker- met de letters KNZB, mogelijk met de betekenis Kan Niet Zien, Blind, maar dat bleek pure nep te zijn, want hij zag alles, ook onder water en zelfs als er niets gebeurde. En dan maar fluiten. Buurman-mn-rechts legde uit, dat het de scheidsrechter was en dat zal dan wel zo zijn Er was verder een blauw elftal en een wit. Toevallig net dezelfde kleuren als mn de vlaggetjes van daarnet Zo'n elftal had een kee per. zes .veld"-spelers (hoewel de wedstrijd plaatsvond in het zwembad) en vier reserves. Je kon do elftal len slechts mn elkaar onderscheiden door de witt'e of blauwe pi'tjes (eaps) van tie spelers, die verder op een mi nuscuul broekje rui helemaal bloot wa ren De we/Istnjd ging tussen vetera nen en normale Haaien en begon na dat de scheidsrechter <iuasi achteloos het bruine monster (dal hier helder geel was) mei een plons midden in het zwembatl wierp Met twaalf man tegelijk stom n tie spelers erop af ende s/letters vlogen e om tie oren LEUSDEN - Een der activiteiten van de nog jonge ruitersportvereniging ..De Singels te Leusden, het kind met het paard vertrouwd te maken, is met een jeugddag opnieuw in de praktijk ge bracht. Vele jonge leden - het aantal neemt, ook van ouderen voortdurend toe- be zochten onder deskundige leiding het n.ilionale rusthuis voor paarden, de stichting De Paardenkamp te Soest. Hier hebben 38. nu oude. afgewerkte paarden een liefderijk onderdak gevon den Zij worden daar, mede dankzij financiële hulp van velen, voortreffelijk verzorgd De rondleiding maakte ken nelijk indruk op de jeugdige ruitertjes, en vele vragen werden opde rondleider afgevuurd Maar daarna kwam de jeugd zelf in actie. In de prachtig in de bossen gelegen manege De Klaveet in Ach terveld bestreden vijf groepen kinde ren met groot enthousiasme elkaar in een aantal niet te moeilijke, maar in relatie tot het paard uiterst nuttige wedstrijden Opmerkelijk was het vertrouwen in en de zorg voor het paard dat vele kin deren hier demonstreerden Het waren goede, niet alleen lichamelijk maar ze ker ook mentaal, stimuleerde ..oefe ningen" Met dergelijke jeugddagen zijn ,,De Singels" zeker op het goede pad. De witkoppen leken beter en maak ten ook het eerste doelpunt. Een wat al te onzichtige omhelzing van een witte door een blauwe speler vond de scheids rechter ook niet direkt nodig en tegen standers kopje-onder houden stelde hij evenmin op prijs. In zulke en nog andere gemllen floot hij. om extra op te vallen, verwoed op zijn fluitje Dik wijls stuurde hij één of meer spelers uit het bad om een minuutje uit te rusten. Wij maakten net niet mee. dat iemand zich verder maar weer in zijn lange broek moest hijsen. Dat gebeurt wanneer dezelfde speler voor de der de maal aan zo'n minuut rust toe is, maar daarvoor was in deze wedstrijd de tijd te kort De veteranen waren na tweemaal 6 minuten bruto-speel tijd al meer dan bek-af Als extra moeihjkheidsfactor droe gen beide keepers een rood petje, zo dat je niet direct kon zien of ze wit dan wel blauw waren Waterpolo is een eerlijk spel De keeper in het ondiepe deel van het zwembad heeft het daar door gemakkelijker, doch krijgt als compensatie een pakweg 25 centimeter hoger doel. De wedstrijd ging voort en blauw maakte weldra gelijk, kwam zelfs voor en tegen het cimtc gebeurde er weer iets leuks. Wit kreeg een penalty tégen Dat gmg bij waterpolo weer an tlers dan bijvoor beeld bij voetbal en wel vatvtf 4 meter Natuur lijk u<as het raak en zo kwam het einde met 3-1 voor blauw Na deze wedstrijd voiulen er nog een paar plaats en al met al kan gezegd ivo i tl en. dat h< 7 et 'n gt 'slaagdt middag is geuxrnlen. Maar dat u\is dan ooiluie be doeling. Ziet u wel: twee vlaggetjes aan één stokje!

Leusder Krant | 1975 | | pagina 9