Puupekoppen gaan weer van start met Prinsenbal op 8 nov. tector C. A. A. Schoenmakers „Innerlijke renovatie van menselijke rechten, inspraak en medezeggenschap is ook een noodzakelijkheid" LL UOk/L I I V f~\ I 1 I Balans van een rijk leven CHTERVELD - Het is interessant om een gesprek te hebben met de in ihterveld wonende rector C. A. A. oenmakers. Hij is een mens, die het («O en ander van de wereld en zijn (gelijkheden heelt gezien. Hij is rendien op een leeftijd, dat hij een laos van het een en ander kan opma- |D. KINDERJAREN [n 1904 werd hij in Oosterhout Noord kant als zevende van een gezin tt elf kinderen geboren. Elf kinderen Tdeze tijd een onvoorstelbaar aantal als u denkt, dat de rector zelf wat minder gunstig over zou iken, dan hebt u het mis. Mijn levenslessen zijn thuis begon- zegt hij, ,,in de eerste twaalf van mijn leven. Mijn vader was iermaker en muntte uit door vak- inschap. Hij streefde er naar om in leven geacht medeburger te wor- en bracht het tot voorzitter van plaatselijke middenstandsvereniging der verdiende haar levenswaarde ir een goede moeder te zijn. Zij gaf liefde, was zachtmoedig en vol iderlijke zorg. Zij was bemind bij en de mensen." 'ijdens de lagere school begon de wat ;ra-vorming van het zevende kind van familie Schoenmakers, 's Avonds 0ng hij naar de Gemeente-tekenschoöl Biedere Zondag kreeg hij schilder es Op het jongenspatronaat deed hij iziekkennis op en kreeg wat inzicht iet toneelspelen. „Dat zijn vaardigheden," zegt hij er li van. ,,die van grote waarde zijn deken in heel mijn verdere leven missionaris Met twee van zijn >ers en drie andere kornuiten was hij dienaar in een grote kerk met een itoor, deken en vier kapelaans. een heel oude koster. Toen leer- hij al veel werkjes te verzetten ir de kerkdiensten in de Parochie. GYMNASIALE OPLEIDING n 1916 ging hij naar het klein-se- lane in Wernhoutsburg ten zuiden Zundert Dit seminarie was toen nog jrnationaal, en stond onder lei- g van Franse Lazaristen, die ten e van de Franse revolutie naar Ne land waren uitgeweken. De jonge tverkorene" 9 studeerde er, moest af en volgzaam zijn en gediscipli- ird zich gedragen. Aankaraktervor- ig, levensbewustwording en levens- st. nee, daaraan werd in die tijd 1 voldoende aandacht besteed" „Ove- ens ben ik heel mijn later leven 1 respect blijven koesteren jegens corps leraren en geestelijke lei- s, die met hun eigentijdse levens- attingen eerbiedwaardige persoon heden waren voegt hij er on- Idellijk aan toe. ir werd wel nauwlettend bekeken of voldoende opgroeiende capaciteiten hart en ziel in deze knaap waren ir te nemen, om in aanmerking te ko- voor verdere opleiding. De sta- leken vertellen dat maar ongeveer derde van de klein-seminaristen t voortzetting komt van hun of door ouders vermeende levensroeping het priesterschap Kees Schoenma- s hoorde daar bij. Twee oudere ers waren hem reeds voorgegaan lar de opleiding tot priester. UNIVERSITAIRE OPLEIDING !n 1923 ging hij naar het Groot-semi- ïe in Helden-Panningen, een dorp ;sen Venlo en Roermond, 't Voor- mste op dat seminarie was de reli- (uze voorvorming op het noviciaat - ■universitaire studie - de leer van de Trk - de spiritualiteit van de H. icentius. Deze boerenzoon, priester orden, groeide uit, zoals Bossuet luigt in een van zijn redevoeringen, t de grote man van de grote eeuw In Frankrijk, de 17de eeuw. .Alles wat er nu gedaan wordt aan so le bewogenheid", zegt rectorSchoen- ikers in vurige overtuiging, heeft icentius a Paulo in zijn tijd op ijn manier verricht. De ellende van het one volk greep hem zo aan, dat hij r woord de rijken ter verantwoor- ig riep en hen wist te vermurwen daden van grootscheepse edelmoe- Jheid, vooral de adellijke dames. Jllioenen heeft hij uit de zakken der ';en weten te kloppen voor zijn vele ken van barmhartigheid en mede- ïnselijkheid jegens: armen, zieken, lelingen, galeislaven, gewonden op slagveld, de wegterenden in de krot en later ook voor het zenden van •sionanssen naar landen in andere itinenten Wereldheren sloten zich hem aan. althans enige van de wei- Big goede priesters die er li** Parijs waren, en weldra vormde hij een eenschap van priesters in samen- ïngsverband, in communes. Daaruit ïde naast de bestaande orden de 'ste Congregatie in de Kerk: de cregatie der Missie. Het eerste muniteitshuis was een verbouwde 'angenis m Parijs, Saint Lazairege- md Vandaar dat de volksmond die esters weldra ,,les pères de Saint fzaire" noemden, alias ,,les Lazaris- ies „kregen de vrouwen geen plaats bij al dat WERK .Nou en of! Wat kunnen mannen al- een bereiken vooral voor blijvende ken van intermenselijke sociale be- [enheid9 Vincentius begreep wel dat 1st de tijdelijke exploderende begees - jng van de grote en adellijke dames r de leniging van noden een leger 1 vrijwilligsters nodig was. om meer [vend zich in te zetten voor de sociale 'heffing van de armen en genngen. Louise de Marillac vond Vincentius menselijk instrument voor een meer ige dienstbaarheid aan het arme het platteland vonden zij eengroei- aantal edelmoedige vrouwen en meisjes, gekleed naar de mode van hun tijd in baaien rokken, een jak met bef en met een vlinderklap op het hoofd Wat die kap betreft, denk maar aan de ■verpleegsters op dè vroegere Droste cacaobussen. Drie eeuwen lang bleef die plattelandskleding het habijt van de zusters van Vincentius Oorspronkelijk heeft Vincentius nooit gedacht dat deze groep sociale arbei- sters, die hij Filles de la Charité (doch ters van liefde) noemde, allengs zou uit groeien tot een Congregatie Toch ge beurde dat. Thans is het de grootste vrouwencongregatie in de Kerk. Hun aantal is nu ruim 45 000, verspreid over heel de wereld Of deze congre - gatie-vorm voor heel de toekomst de beste mogelijkheid blijft bieden voor een echt begeesterende ontplooiing van so ciale arbeidsdrang en -activiteit, dat zal de toekomst wel uitmaken In ieder geval, zoals het Leger des Heils ook uiterlijk herkenbaar is aan de kleding, zo willen de Dochters van Liefde vast houden aan hun algemeen gelijkvormig vernieuwd eenvoudig habijt." EVEN TERUG NAAR DE JAREN IN PANNINGEN Het noviciaat duurde twee jaar. Een van de novicen kreeg een soort korpo raalsbaantje: de anderen commanderen, in de gaten houden, rapport uitbrengen van het wel en wee van de gedragin gen van heel de groep aan de kapitein, de novicemeester. Dit beeld is niet denigrerend bedoeld, want op hun eigen tijdse manier waren dergelijke geeste lijke leiders hoogstaande ascetische mensen. De Overste was een heel strenge persoonlijkheid, in wiens vaandel vor ming tot onkreukbaarheid hoog stond aangeschreven. Dat principe van on kreukbaarheidsvorming deed de novice gemakkelijk denken, dat hij hoger kwam te staan dan het gros van de mensen. ,,Mijn eigen levenservaring vol kreukbaarheid", verzucht hier de rec tor, heeft me wel anders geleerd, en heeft grote bewondering in me doen ont staan voor een zee van eenvoudige va ders en moeders, mannen en vrouwen, ook in de Missie, mijlen hogerstaand, zonder het zelf amper te beseffen, omdat ze niet hoogmoedig zijn". ENIGE DETAILS UIT ZIJN LOOPBAAN 1931. In Soerabaja geld bijeenzoeken voor de weeshuizen bij firma's, kanto ren, rijke zakenlieden enz. Een rijke Chinees gaf hem een goede tip: „Kleed je netjes in kraakheldere toga, en gebruik maar mijn grote slee van een auto, anders word je met een kleinig heid afgescheept". Mundus vultdecipi- de wereld wil bij de neus genomen wor den 1932. Oprichting van een inheemse vrouwenbond: Wanita Katolik, afdeling Soerabaja. 1933. Zelfstandig pastoor ge worden in Modjokerto. Evenals een schoolhoofd van de Zending, richtte ook hij een padvindersgroep op. Teken lessen in de jeugdtijd kwamen van pas voor ontwerpen van vaandels Beide groepen, Protestants en Rooms Katho liek traden regelmatig samen op in hechte samenwerking. Met eigen men sen een voetbalveld aangelegd. Naast een paar elftallen senioren vnrmHon zich zo'n zestien juniorenelftallen; en hei protestantse hoofd der school kwam sportief meedoen met een aanta juni orenelftallen. Pastoor redigeerde zelf een wekelijks sportblad De ingebonden maandbladen gingen door de oorlog ver loren. 1938. Opdracht in Blitar een nieuwe parochie van de grond te krij gen. Inheemse arbeiders aangetrokken om een schuur te helpen omvormen tot tie-bekwaamheid kwam weer goed van pas. Kaarsen waren nodig Dat bracht hem op het idee een kaarsenindustrietje op te richten. Heel het bisdom werd spoedig de grootste afnemer. Het waren de dertigerjaren. Heel wat jongelui waren werkloos. Een groepje kon hij wat werk verschaffen in een beeldenfabriekje, dat na veel uitpro beren tot stand kon komen. IS EEN NIEUWE VINDING EEN UITVINDING Missionaris Schoenmakers kon niet aan gips komen. Wat nu? Na wat dagen piekeren bracht de kaarsenindustrie hem op een idee. Zachte bakstenen werden tot poeder fijngestampt. Dit poe der werd met parafine tot dikke brei opgekookt en warm in de kleivormen gegoten. Koud geworden werden het Recreatief was het er een saaie boel, behalve in de vacantietijd. Tijdens de vrije uren liepen we in groepjes van drie in de tuin te wandelen. In totaal hebben we zo ongeveer het aantal kilo meters van de ronde der aarde afgelegd Achteraf denk je, hoe hebben we het kunnen volhouden! Wat goede wil al niet vermag, is het enige antwoord. Kinderen van het licht moesten we worden tegenover de vele kinderen van de duisternis in de wereld. Een the oretisch harnas, dunkt me zo, lang niet in staat om jezelf veilig gewapend te voelen, al was het alleen al tegen al lerlei duisternissen in jezelf. Daar is meer zelfstandige levensbewustwording en levensinzicht voor nodig dan alleen maar gedweeë welwillendheid". MISSIONARISLEVEN Priester gewijd werd rector Schoen makers benoemd voor het missiege bied in Oost-Java. Soerabaja was de hoofdplaats. Met minieme kennis van het land kwam de 26-jarige missionaris op Java aan, gewapend met het radikaal van Koningin Wilhelmina; daarmee mocht hij in Nederlands Kolonie de func tie van Rooms Katholieke Geestelijke van de tweede rang gaan uitoefenen buiten bezwaar van den Lande (zonder salaris). De geestelijke grondslag voor zijn werk onder de mensen was eenvoudig De blijde boodschap van het kindschap Gods gaan verkondigen Heel het Evan gelie benadrukt de mogelijkheid tot op heffing van alle mensen naar het kind schap Gods door de verlossing van Christus uit zonde en geestelijke dood De overtuiging van een onwrikbare ge loofwaardigheid in die Ene in mensen gedaante, die van Zichzelf durfde ge tuigen: „Ik ben de weg, de waarheid en het loven", was voor deze jonge mis- sionris voldoende door zijn werk te be horen tot de gezondenen, die een eeuwig heidsperspectief aan medemensen be kend gaan maken. Zieltjeswinnerij Zeker geen zieltjeskapotmakerij1 Bij hem. durft hij te getuigen, geen en kele dwang of omkoperij tegenover an dersdenkenden. Met de stem van het hart raakt men het best tot toenadering van geest en levensidealisme. Opgevoed door een strenge vader en nog strengere overste, bleef rector Schoenmakers eigenlijk een verlegen mens, en die verlegenheid is hem heel zijn leven bijgebleven. Zo echt zelfbe wust eens flink uit zijn slof schieten of van katoen geven kwam maar zelden voor. Gevaar voor koppigheid of te ruggetrokkenheid is dan gemakkelijk aanwezig. Maar als hij zich geaccep teerd voelt en weet, dan kan hij aardig uit de hoek komen. Hij voelt zich het best thuis bij eenvoudige en gemoedelij ke mensen, als kind al. sterke ofschoon wat zware beelden, die gemakkelijk toch konden worden bij gesneden en afgewerkt. Al zou je zo'n beeld een jaar in het water leggen, dan zou het nog geen vocht opnemen Later kwam het idee om in plaats van bakstenen mooi wit glassteen tot fijn poeder te stampen. Weer een vooruit gang. Dit heeft menig werkloze in de om geving aangezet om glassteen tot nog- fijner poeder te verwerken, zodat het als talkpoeder op de markt kwam. NET VOOR DE OORLOG MET JAPAN Terug in Soerabaja richtte hij een muziekband op „MIKS" geheten. Het denkbeeld en streven naar onafhanke lijkheid groeide ook onder de katholie ke jongelui. De naam MIKS betekende voor hen Musicerende Indonesische Katholieken Soerabaja. Het woord Indo nesisch mocht toen nog niet gebruikt worden. Maar wie doet je wat? De i kon ook betekenen. Inheemse. Tijdens de mobilisatie werd de Band afgestaan voor vermaak van de militairen in het Katholieke Marinetehuis. EVEN EEN BETAALDE JOB Hij werd hulpaalmoezenier van de Marine met de rang van Officier 1ste klasse zonder koppel en degen. De be zetting van Nederlands Indiè door de Jappen bracht spoedig een einde aan dit „grotemeneer zijn". KAMPLEVEN De hulp in 1952 door een confrater verleend aan drie officieren van de Ne derlandse Marine, die uit een onderzeeei waren geïnfiltreerd aan de zuidkust van Java, in de buurt van Blitar (dit zou een punt kunnen zijn voor de oorlogsdocumentatie) bracht alle pries ters en broeders (togadragers) van de statie Blitar in de gevangenis, en tot martelingen door de Kempetai. „De Javaanse gevangenbewaarders waren voor ons bijzonder humaan", wil de rector graag vermeld zien Na negen maanden kwam een einde aan het opgesloten zitten in één cel en werden ze overgebracht naar een gewoon kamp in Tjimahi, nabij Ban doeng De kleermakerszoon werd in het kamp kleermaker, wist van lange broe ken twee korte te maken - zette lappen onder versleten kousen - repareerde allerlei soorten orfdergoed enzovoorts. Als garen werden uitgetrokken draden van lappen stof gebruikt. Na de capitulatie van de Jappen, ofschoon de mensen in het kamp moes ten blijven, kroop als menig ander de nu werkeloze kleermaker ook door de omheining en wist na drie dagen zijn geliefd volkje in Blitar weer heelhuids te bereiken, zo'n 35 kilo afgevallen. Wat een onvergetelijke dagen toen Na ruim twee maanden brak de onafhankelijkheidsstrijd uit, en werden alle Nederlanders en Indo-Europeanen ter bescherming naar de gevangenis gebracht, later in een kamp Hierover zou veel goeds en wreeds verteld kunnen worden; het wrede vooral van enkele eigen mensen, die als plaatsvervangen de kampbewaarders werden aangetrok ken door de Indonesische kampleiding Homo homini lupus, dit spreekwoord geldt ook altijd nog voor geciviliseerde samenlevingen. NOG TWEE DECENNIA IN INDONESIË Wellicht waren die 20 jaar het meest de ontwikkelingshulp enigszins nabij komende arbeidsjaren voor Rama Se- koen, zoals hij toen populair genoemd werd. In 1948 werd hij als bemiddelen de figuur tijdelijk tot voorzitter geko zen van de Soerabajase Voetbalbond, die uit sportverenigingen bestond van diverse nationaliteit en politieke signa tuur. In 1949 na 12 jaar weer eens met verlof naar Nederland In 1951 werd hij verzocht een nieuwe parochie op te richten in Tulungagung. Hier richtte hij een naamloos bouwbedrijfje op te zamen met gewone javaansearbeiders, om scholen en kerkjes te gaan bouwen, eerst in Tulungagaung, later in de om geving. De tekeningen voor de bouwpro jecten maakte hij zelf, ze werden wel willend door het Gemeentebestuur aan vaard. „Begin maar" was steeds het antwoord bij het persoonlijk aanbieden van de projecttekeningen Gewoon lijk kwam de officiële vergunning voor de bouw pas in handen, als de school of het kerkje al een maand of drie in gebruik waren. Keien uit de rivier wa ren goed voor de fundamenten - bakste nen maakte het volk zelf - bomen werden gekocht en ter plaatse ver zaagd voor alle nodige houtwerken - van bamboeschillen werden fijngevloch- ten dèkplaten vervaardigd voor de pla fonds. Zo kon hij in 8 jaar tijds 4 middel bare scholen, 6 lagere scholen en 4 kerkgebouwtjes door eenvoudige Javaan se arbeiders laten optrekken Het geld ging naar de kleine man Een belas tingambtenaar heeft wel eens gepro beerd van die arbeiders loonbelasting te eisen; maar door een hartstochtelijk beroep op hem te doen om die werk verschaffing voor een klein stukje op bouw niet nodeloos te verzwaren, (dat wilde President Soekarno toch zeker ook niet) droop de man verbouwereerd af. Rama Sekoen heeft ook wel eens met de vuist op tafel geslagen bij de In spectie van Onderwijs, toen er tegen werking dreigde voor zijn onderwijzend personeel, dat ijverig en met veel (te veel?) succes werkte. Jaloersheid brengt gemakkelijk tot kapotmakerij en machtsmisbruik. Hoe heeft hij het ge durfd als verlegen mens?! Antwoord: het ging niet om hemzelf maar om het welzijn van de weerloze kleine man Intussen waren er al Indonesische priesters. Als wij bij dat punt in het gesprek zijn beland, zegt rector Schoen makers: „Ik heb er naar gestreefd hen als gelijkwaardige confraters geaccep teerd te zien bij het volk Hen liet ik de nieuwe scholen en kerkjes inzege nen" In verband hiermee komt hij dan scherp voor de dag: „Waarom wor den in ons land en in Europa met Sinterklaas de rollen niet eens omge draaid, een zwarte Sinterklaas en wit te Pieten? Wij Europeanen zouden eens wat minder de kinderen kunnen ver wennen op die dag, en het uitgespaarde geld bijeen te brengen om de zwarte bisschoppen in de ontwikkelingslanden te helpen echte Sinterklazen te zijn voor hun noodlijdende kinderen en mensen De rol van witte Pieten zou dan bijzonder verdienstelijk zijn. Maar ja, zit onze eigen economie zo'n plan in de weg? Maar als alle kerkelijke instellingen, die nog gel op de bank hebben staan, dat vroeger voor de armen was gegeven, dat geld eens bijeenbrachten, zou dat geen moedige stap zijn, om de geeste lijke leiders in de ontwikkelingslanden, hun confraters in Christus nu onmiddel lijk eens echte Sinterklazen te doen zijn voor hun onmetelijk aantal armen?" LAATSTE ZES JAAR IN INDONESIË? Rector Schoenmakers bracht die door op „Don Bosco" in Soerabaja, een groot internaat met afdelingen vanaf baby's tot en met jongens van 18 jaar. Daar kon hij met zijn kleine talenten als schooljongen vroeger opgedaan ook van nut zijn Omdat er geen organist was, kon hij het wel Liederen voor volkszang vertaalde hij en voerde hij met de jon gens op. Voor de meisjesrollen waren gegadigden genoeg op de meisjesscholen in de nabijheid. Meisjes kregen zo ook eens toegang tot het internaat. De zesde operette over Don Quichotte is blijven liggen Na 35 jaar Indonesië ging hij eind november 1965 terug naar Nederland WERD HET EEN RUSTIGE OUDE DAG? Van de opbouwende kerk in Indone sië kwam hij in de vernieuwende kerk in Nederland Zo'n tegenstelling moest hij voor zichzelf toch eerst een tijdje leren verwerken. Deze plotselinge om mekeer van levensopvatting is voor oudere mensen geen sinecure Mogelijk dat de vernieuwing stil aan aan niet- bejaarden meer kennis zal bijbrengen gepaard met het gevaar van vrijzinnig heid, maar met vernieuwing van geloof moet je bij de oudjes niet aanxomen. Ze bezitten de deugd van onwankelbaar vertrouwen in Christus diep in hun hart verankerd. Dat kerkelijke lei ders mogelijk te veel misbruik hebben gemaakt van hun vroegere vrijgevigheid, dat zien ze nu wel in. Rector Schoen makers wilde nog wel enige activiteit ontplooien, maar meende dit het best te Rector Schoenmaker van St. Joseph in Achterveld. kunnen te midden van tijdgenoten, niet om ouderwetsheid aan te moedigen, maar om in alle gemoedelijkheid bij voorbeeld in een bejaardentehuis de mensen te begelefden naar meer zelf vertrouwen en prestatievermogen. Drie mooie jaren heeft hij gekend in het bejaardenoord St Lidwma te Bem- mel. en vier jaar in Huize St. Jozef te Achterveld Bij alle kerkelijke diens ten mogen alle bejaarden meezingen, en ze doen het met hart en ziel. Bij fees telijke gelegenheden nemen de bejaarden actief deel aan zang en spel. Het kunnen geen demonstraties zijn van kunstzinnigheid, maar voor pi*et en genot in familiegeest weten ze nog van wanten Liederen maken op be kende melodieën die alle bejaarden nog kennen en graag horen, zowel bij gods dienstoefeningen als voor feesten Car naval - Sinterklaas - Oudjaar - Gou den bruiloften enz. was voor de rector een genot. Iedere week twee preken en goedverzorgde herdenkingen bij sterfgevallen Op de vraag: „Hoe kwam er een einde aan dat soort werk in Bemmel?," kwam zonder aarzeling het antwoord „Ik ben daar ontslagen Ik was daar benoemd rector. Wie benoemt kan ook ontslag geven Maar voor dat ontslag hoef ik me niet te schamen Kort voor mij werden ook de directrice en een zuster weggewerkt Och ja, ook in deze democratische tijd kan één kopstuk voldoende zijn om zulke ingrijpende invloed en macht aan zich te trekken. De voorzitter, de Deken van Bemmel, sprak bij mijn afscheid de woorden: „Ik kan wel een andere rector krijgen, maar geen andere zusters Verstandige uitspraak" Zes jaar zit hij nu in Achterveld als onbenoemd, wél betalend rector. Dat betalen heeft de bijstand hem moge lijk gemaakt Niet benoemd zijn geeft dus geen rechten, maar ook geen ver antwoordelijkheid. Vier jaar lang heeft hij hier op prettige wijze de bejaarden mogen begeleiden, in de trant als in Bemmel. Maar toen kwam er de klad in Gelegenheden om met de bejaarden recreatief bezig te zijn kreeg hij steeds minder. Zoiets voelt men met de klom pen aan. Het geaccepteerd zijn door de bejaarden bleef Misschien ging het te goed Hij moet onder de duim gehouden worden. Hij meent iets meer te zijn dan de andere bejaarden. Hij grijpt naar de macht, werd hem verweten. Hij veegt met het bestuur de vloer aan, kreeg hij te horen Met moeite wist hij een bejaarden- woning te krijgen, vertelde hij, wel be seffend dat hij meer onafhankelijkheid nodig had, om niet helemaal in mekaar te klappen. Het huisje werd hem geens zins van harte gegund Hoe kan dat in een bejaardentehuis waar men zo intens goede verzorging ontvangt? Ervaren, doorgewinterde mannen en vrouwen we ten er wel een antwoord op te geven. Ook enige bejaarden wel. maar in een samenleving zonder inspraak kan men niemand kwalijk nemen dat men zwijgt, verklaart hij onomwonden „De uiterlijke renovatie van het Huize Sint Jozef door verbouwing, voor aan passing aan de gestelde normen van hogerhand, is bewonderenswaardig aan gepakt Maar innerlnke renovatie van menselijk recnien, inspraak en mede zeggenschap gaat daar niet mee ge paard", vindt hij „Lange tijd bestond er al verontrusting onder de bejaarden, of er een echte kapel zou blijven in het tehuis Gelukkig heeft de voorzitter van het bestuur thans onomwonden ver klaard, dat er zeker en vast een echte kapel zal blijven, al is het op een andere plaats. Deze verontrusting kan nu bij de bejaarden worden weggenomen, al ware het beter geweest dergelijk verontrusting te voorkomen, want be jaarden zijn ontzettend gehecht aan een kapel. Die is voor hen en ook voor religieuzen het hart van het Huis. De kerk9 Dat zijn wij, leert mende mensen zeggen Het tehuis, dat zijn wij, dat mogen de bejaarden dan toch ook wel verklaren? zo vraagt de rector zich af en hij vervolgt: „Renovatie! Hier en daar fluistert men al, dat er een nieuwe rector wordt aangezocht. Daar zal de huidige zeker geen drama van maken Nederig en verlegen op ouderwetse manier be hoort rector Schoenmakers te bekennen „Ik deug niet meer, het is allemaal mijn schuld, ik had wijzer moeten zijn; ik had nederiger en volgzamer moeten zijn tegenover de overheid enzovoort Is dit nog de methode om schoon schip te houden „Ach", besluit hij zijn ietwat cyDisch betoog in zijn woning Sine Cura 11: „Zo is het waarschijnlijk nog op veel plaatsen in de samenleving: Renovatie met een goud en zwart randje, met licht en duisternis. En tochvooruitgang naar eenheid en vrede?" ANCO MALI ACHTERVELD - Zaterdag 8 no veraber organiseert de Achter- veldse Carnavalsvereniging „De Puupekoppen" weer het jaarlijkse Prinsenbal. Dit ter opening van het carnavalsseizoen 1975 - 1976. Dit is een avond die u zeker als Achtervelder niet mag missen Tijdens dit Prinsenbal zal prins Puup de 111e afscheid nemen. Om ongeveer 23.15 uur zal de nieuwe Prins Puup IV dan zijn intrede doen. Het dansorkest Los Donjos en de Boerenkapel van D.W.S. zul len deze avond het muzikale ge deelte verzorgen. De toegang voor de leden is gratis, terwijl niet leden f5,- per persoon zullen moeten offeren. Bent u nog geen lid van deze carnavalsvereniging dan is daar nog volop gelegen heid voor om dit te worden. Ukunt uw lidmaatschapsgeld storten op de Rabo-bank te Achterveld met met vermelding „De Puupekop pen". Voor echtparen is het f 25.- per jaar en voor alleenstaanden f 15,- Gezien de resultaten van voor gaande jaren, zal dit zeker weer een avond worden, die klinkt als een klok Het verdere programma van de Puupekoppen ziet er als volgt uit. uit. Na het Prinsenbal zal het eerstvolgende feestgebeuren plaatsvinden op 24 januari 1976. Dit is dan het Boerenkielenbal dat zal worden gehouden in Ons Gebouw Aan deze avond zullen de The Orientels en de D.W.S. boerenkapel hun mederwerking verlenen. En natuurlijk ook alle Achtervelders in hun boerenkiel De topper van het carnaval- gebeuren is het groot Carnaval Dan zal Prins Puup de IVe vijf dagen lang de scepter zwaaien over het Puupekoppenland, hierin bijgestaan door zijn Raad van Elf. De vrijdag, 27 februari 1970 zal om 20 30 uur het carnaval worden gevierd in Ons Gebouw. Aan deze avond verlenen Dos Donjos, Eddy van de Brink en de D.W.S boerenkapel hun medewer king. Op deze avonden zullen er weer verschillende onderscheidin gen worden uitgereikt waaronder natuurlijk de hoogste onderschei ding de bekende Krenten Puup. Ook zal de leukst verklede car- navalsganger met een prijs wor den beloond. Er moet wel op ge rekend worden, dat het die avond wel laat zal worden. Zaterdag 28 februari 1976 zal de Prins en zijn Adjudant benut ten om de zieken zowel thuis als in het ziekenhuis met een bezoek te vereren. Zondag 29 februari 1976, ja het is een schrikkeljaar, zal de optocht worden gehouden Dit is voor het eerst in de geschie denis van Puupenkoppenland, dat de optocht op zondagmiddag wordt gehouden. Alle verenigingen, scholen, winkeliers, buurtschap pen en individuelen worden ver zocht hieraan mee te doen. Ook van buiten Achterveld is men wel kom Na de optocht is er voor de kin deren carnaval in Ons Gebouw. De entree hiervoor is f 1- On danks de stijgingen van prijzen en onkosten is het toch nog mo gelijk de entree niet te verhogen. Elk kind van 4-12 jaar is welkom op deze middag De kinderen krijgen een fantas tische middag aangeboden waar aan De Prins zijn Raad van Elf The Four Hands en de D.W.S. boerenkapel hun medewerking zullen verlenen. Voor de optocht zal de wissel beker weer worden ingezet. Na dere bijzonderheden hierover, ook over inschrijving en kosten vol gen later. Maandag 1 maart om 20.00 uur in Ons Gebouw het tiener carna val met mederwerking van de The Four Hands en de boeren kapel. Ook deze avond zullen er weer prijzen zijn voor de leukste en beste verkleden. Dus jongens en meisjes, begin vast maar het pakje in elkaar te zetten Zoals elk jaar zal de dinsdag avond in het teken staan van het bejaardencarnaval Aan deze a- vond zal de boerenkapel zijn mede werking verlenen. zzHet is een wens van het Car navalsverenigingsbestuur dat alle Puupekoppen aan dit Carnaval zullen meedoen. Dit is echt een feest waarbij je je dagelijkse beslommeringen eens echt voor een paar uurtjes kunt vergeten. Als iedereen, zoals men hier gewend is, weer zijn volle mede werking geeft, zal het weer een feest worden, dat men niet licht vergeet. Alaaf Alaaf

Leusder Krant | 1975 | | pagina 5