1 XI Zwaar beroep, waar nog steeds brood in zit in de gemeente Leusden Asfaltering wegen Klaverjassen Hessenkar K.P.0. GAAT KNUTSELEN LEUSDER KRANT 9 Stratemaker Chris van der Pol heeft nog werk genoeg Achterveld - Het valt niet te jkennen, dat de totale oppervlakte klinkerwegen in Nederland, in I-houding tot asfalt- en betonwegen, jvele jaren lang steeds kleiner wordt. |uwe klinkerwegen worden buiten de |ouwde kom nauwelijks meeraange- I en veie bestaande wegen met een ikerbestrating krijgen na verloop tijd een toplaag van de andere Ids genoemde materialen. Vele oor- leo zijn daartoe voorhanden, maar (leo in het bestek van dit verhaal 1 ondergeschikte rol, want ondanks verschijnen van steeds grotere en mogelijkheden biedende wegen- wmachines - eigenlijk eerder we- fcfabrieken - is de rol van de „ouder- stratemaker nog lang niet uit- Ipeeld. Dat vernamen wij dezer da- I tijdens een gesprek met de sinds iktober 1972 in Achterveld wonende Tatemaker Christiaan (zeg maar ge- bn Chris) van der Pol, die bij leven fwelzijn in juni van het volgende zijn 50-jarig jubileum in die Inche hoopt te bereiken. Een Ko- [klijke onderscheiding of ietsderge- verwacht hij daarvoor niet en hoeft voor hem beslist ook niet. gaat gewoon voorbij.als een werkdag, op de knieen in het jdbed er maar klinkers leggen. Zo'n po per dag. van der Pol is geboren in Jersfoort en dat gebeurde op 7 juni |3 Eén van de eerste vragen, die Iwam was Hoe wordt iemand stra- laker0" Als je die mensen bij weer wind in een toch niet zo comfor- lle houding aan het werk ziet, denk ral gauw, dat er toch wel betere Entjes te bedenken zijn. Al was het als warme bakker, een beroep je in ieder gevaj niet te ma- jjf'rijgt met storm en regen. Ach, i'went op deri düur ëri gewóbnlijk jdt er in de stratemakerij een be- Jrlijk belegde boterham verdiend, been ook wel wat waard is. let is zwaar werk, dat staat wel maar het hoeft geen bezwaar te fc voor iemand, die gezond is. Het jok een creatieve bezigheid meteen pre mate van vrijheid in de buiten- en Van der Pol kon ons zó een J ris baantjes opnoemen, waarbij de Itandigheden nog slechter zijn Voor lontvoering of iets dergelijke hoeft niet bang te zijn, tenzij het zou ehieden door iemand die per se 1 bestratingsklusje klaar wil heb- sjouwen was zeker niet het aangenaam ste deel van het werk, vooral omdat in die tijd de werkdagen heel wat lan ger waren dan tegenwoordig. Lang niet iedereen begint meteen als directeur of als minister-president en dat voor recht was ook niet voor Chris van der Pol weggelegd Langzaamaan kreeg hij wat beter" werk, zoals het op vullen van kantstukken (hij leerde daar mee tevens het afkappen van de ste nen op de juiste lengte) en het invegen met zand van de gereed gekomen stuk ken straat. WEINIG THUIS Hoewel er in Amersfoort eigenlijk genoeg te doen was voor stratemakers, werkten de Van der Pol's gewoonlijk nogal ver van huis en waren daarom ook weinig thuis. Vooral in de z.g. crisisjaren was de concurrentie in dit vak enorm. Op de werken moest worden ingeschreven en alleen al om de opdracht te krijgen, ging dat dik wijls voor elke prijs. Een aanneem- prijs van een dubbeltje per m2 (in clusief grond- enbandwerk!)kwam nog al eens voor In dorpen was de con currentie minder dan in de stad en lag de legprijs daardoor hoger. Voor een cent per vierkante meter méér trok ken de Van der Pol's het land in. Het is niet doenlijk om alle dorpen te noemen, waar ze gewerkt hebben Globaal kan gezegd worden vanaf de Wieringermeer tot Zaltbommel en van ver achter Apeldoorn tot een eind in de richting van Rotterdam. Het ging toen allemaal ook veel pri mitiever dan nu Met de trein trok men maandagochtend vroeg naar het dichtstbij gelegen station en dan met de bus of zelfs te vo.et paar het kar wei en zaterdagmiddag ging de tefiig- rëis in dë omgekeerde volgorde "Ere-~ gewoonlijk ter plaatse beschikbare schaftwagen diende tevens tot hotel. Een laag stro op de vloer was het bed en het. enige warme dat men had was een zelfgezette kop koffie. Voor de rest werd geleefd op driemaal daags een flinke stapel boterhammen met ech te boter (dat wel!), spek, worst of een homp kaas uit de bekende blauwe zak, die moeder of echtgenote had mee gegeven Radio of televisie voor ont spanning was er niet bij en om zo veel mogelijk meters te maken werd gewerkt vanaf dat het licht werd tot het invallen van de duisternis Zo werkt de stratemaker in onze omgeving. In Rotterdam gaat het in staande houding en de Amsterdammers doen het zittend op éen kruk. te stappen. Hij zelf zou net doen als of. maar direct daarna doorrijden en wel zo hard hij met zijn sportfiets kon. Zo gezegd, zo gedaan en zoals [Gisteren zag het er nog zo uit, als op de rechterfoto; hoe het vandaag is toont het linkerplaatje jvóór een bepaalde datum, want lis werk in overvloed en Van der |'lee,t zelfs zoiets als een wacht- m Ter illustratie hiervan: hij heeft ■tuin en de aardappels zitten nóg grond* ertussen weet u nog steeds niet, iemand ertoe komt om stratema- ïe worden Wel, hier ging het zo: jer van Chris was ook stratema- p diens vader beoefende hetzelfde Of ook de vader van de vader, vader van Chris *(U mag het zijn overgrootvader noemen() iloog" was, kon hij niet meer Analen, maar dat was voor hen gonbezwaar. Op zijn 13e jaar Lhris van der Pol zijn eerste -D het vak. Hij mocht (moest n betere omschrijving) met zijn en een paar ooms mee op kar- fcreeg natuurlijk de beroerdste °P te kanppen. Hele dagen Kruiwagens zand en stenen aan De oorlog van 1940-1945 kwam over het land en in de eerste jaren was er nog volop werk, maar later werd dat minder en bovendien kwam de dreiging van de Arbeitseinsatz steeds dichterbij Chris van der Pol voelde niets voor tijdelijk werk in Duitsland en kreeg een ongeluk". Dat was in het stratemakersvak niet zo moei lijk en het hielp. Hij hoefde niet weg, maar het betekende ook honger en ge brek. Nu was Chris toevallig niet dom en hij had heel wat relaties bij de boe ren in de omgeving. Van zo'n boer kocht hij eens een paar flinke stukken vlees, die hij met zijn broer per fiets naar huis moest zien te krijgen Dat ging een tijdje goed totdat zij in de verte op de binnenweg (zonder ..uit wijkmogelijkheden") tussen Nijkerken Bunschoten een paar CCD-ers (Duits gezinde voedselcontroleurs) zagen aan komen. Chris vertrouwde op zijn in tuïtie en beval zijn broer straks af hij verwacht had, gingen de contro leurs toen ze van de verrassing wa ren bekomen, achter hem aan Chris wist ze voor te blijven en in de tus sentijd kon zijn broer ongehinderd naar huis. Een tijdje later waren Duitsers bij Noack in Amersfoort ge slachte halve varkens op een vracht auto aan het laden. Tientallen honge rige Amersfoorters stonden er om heen en voordat iemand er erg in had, zette Chris het op een lopen met zo'n halve krulstaart op zijn schouders. In de grote paniek, die daarbij ont stond. durfden de Duitsers niet achter hem aan. bang om de gehele lading aan de omstanders te verspelen. 30 JAAR ZELFSTANDIG Na de oorlog begon Chris van der siniri Tollioom voor de deur) waarbij Pol een stratemakersbedrijf voor zich zelf De concurrentie met de grote wegenbouwers werd weliswaar hevi ger. maar nog altijd was er meer dan voldoende te doen Van der Pol ging zich specialiseren op kleinere en mid delgrote opdrachten, want die waren voor de grote jongens te klein om be hoorlijk rendabel te zijn Met zo af en toe klussen van enkele duizenden m2 er tussendoor nam hij werk aan van het Rijk voor de kantstroken en op ritten van de autobanen. Hij werkte ook samen met bouwers van villa's en bungalows en deed voorts veel aan erfverhardingen bij boeren in de om geving Er was werk genoeg en hij redde zich uitstekend en had, nu hij vrijwel zonder personeel werkte, daar over ook geen zorgen. Het grondwerk bij grotere opdrachten besteedde hij uit aan loonwerkers met bulldozers en draglines en het zand en de stenen liet hij door de leveran- viers op het werk brengen. Verder ÏÏeed hij alles zelf, af en toe met de medewerking van een hulp(je). De egalisatie, het uitzetten en water passen, het zetten der banden en het plaatsen of verplaatsen van riolering- of afvoerputten, het leggen van tegels en verder alles, wat er zoal komt kij ken bij stratemakerswerk. Het lijkt niet zo moeilijk om een stoepje of straatje te leggen, maar pas op. Zij die, als amateur dit werk al eens heb ben gedaan, kunnen erover meepraten. Zelfs als het resultaat zo op het oog nogal geslaagd lijkt, kan het later nog bar tegenvallen, vooral als je er een keer met je auto over bent geweest of als de vorst er onder is geslagen Goed straatwerk is nu eenmaal vak- manswerk. Tot voor kort werden meestal ste nen van het waalformaat gebruikt. Daar van gaan er circa 90 in een vierkante meter Door het lagere gewicht en de afmetingen leg je ze wel wat gemakke lijker. hoewel het meer tijd vraagt dan met de tegenwoordig meer en meer gebezigdebetonklinkers, waarvan je er ongeveer 43 per m2 nodig hebt. Maar die joekels wegen dan ook 4 ki lo per stuk en hoe later het wordt op de dag, des te zwaarder schijnen ze te lijken Om dan ook nog maar te zwijgen van de z.g. kardinaalsmut sen" (+10 kilo) voor langs de banden De stenen kunnen op verschillende wij zen worden gelegd. Het meest voorko mend is het strekwerk, waarbij de klinkers in het verband komen, zoals een metselaar een muur optrekt in halfsteensverband Dikwijls, vooral met betonklinkers, worden ze ook in ke- perverband gelegd Een leek noemt dat gauw mozaïek of visgraat, maar het is nu eenmaal geen parket. Sierlijk is, vooral bij oude huizen of in een min of meer antieke omgeving, het waaier- verband (in Leusen-Centrum o m bij 11* je elkaar overlappende bogen krijgt Dat werk geschiedt in verband met ronde verloop met halve klinkers of met koppen. En zo kunnen we nog wel even verder gaan, maar om te be ginnen kunt u hier nog wel een tijdje mee vooruit. GOEDE GEZONDHEID Behalve gereedschap en materiaal heeft een stratemaker een goede ge zondheid nodig en die heeft Van der Pol Je mag verder niet benauwd zijn voor zwaar en af en toe vuil werk, niet op een uurtje langer werken per dag afknappen en bestand zijn tegen allerlei weersomstandigheden De zo mers zijn meestal anders dan die we net achter de rug hebben Zoals wij reeds schreven zit onze stratemaker het volgende jaar een halve eeuw in dit werk. Hij heeft daarbij geen dag door ziekte verzuimd en werkloos is hij in die periode evenmin geweest Zoiets schijnt tegenwoordig niet meer mogelijk te zijn. Vooral de jeugd doet het nu wel anders Dit is dan ook de reden van het feit, dat Van der Pol het liefst alleen werkt en daarbij mag de man, voor wie het werk bestemd is. best wel eens een handje helpen maar beslist nodig is dat niet. Zijn be drijf' heeft hij enkele jaren geleden overgedaan aan zijn zoon. Zo ziet u al weer. dat het een erfelijke zaak is. Zelf neemt hij nu nog aan, wat hem lijkt en waar hij zin in heeft. Het hoeft ook niet zo nodig, maar niets doen ligt ook weer niet direct in zijn aard In de gemeente Leusden wordt in de woonwijken nog tameliik veel klin kerbestrating toegepast. Neem alleen maar de ..woonwijkobstakels" Om- jdat gas-, water-, licht- en eventuele andere leidingen nogal eens reparatie of onderhoud behoeven, liggen ze on der een klinkerbestrating gemakkelij ker bereikbaar dan onder asfalt Het werkt kennelijk wel het langs elkaar heenwerken van de diverse ambtelijke diensten in de hand, want hoe vaak gebeurt het niet. dat eerst een straat wordt opengehaald om iets te verhap stukken aan een telefoonleiding, waar na de sleuf wordt dichtgemaakt om de volgende dag weer geopend te worden voor een klusje aan de waterleiding en misschien daarna nog eens, omdat men bij een gaspijp moet zijn. Een feit is wel. dat je daar ook werk mee blijft houden en dat is tegenwoordig ook al wat waard' De ..kleine baas jes" krijgen in Leusden weinig of geen opdrachten. Men laat het schijn baar liever over aan één groot aan nemersbedrijf. dat echter het strate makerswerk meestal toch weer moet uitbesteden. Maar goed, het was zo maar een opmerking van Chris van der Pol. KOETJES ZIJN NODIG Bepaald veel gereedschap heb je in - Dit zijn de koetjes" van de stratemaker de stratemakerij op de wijze van Van de Pol niet nodig. Het grotere werk kun je uitbesteden en voor de rest heb je een paar kruiwagens, wat schep en steekwerk, een klinkersnij-appa raat (en een dito voor tegels), wat kap- en slaghamers en nog wat klein goed nodig. Voorts een betrouwbare auto en een aanhangwagen om de troep mee te vervoeren Een manchester- broek (of -pak) behoort bij de klas sieke stratemakersuitrusting en voor de winterdag een paar warme truien. Voorts kniestukken enkoetjes". Knie stukken, als bescherming tegeipde^pp- trekkende vochtige kou, worden nogal" eens gemaakt van een stuk oude au- to-buitenband Van der Pol prefereert daartoe met vilt gevoerde lederen knielappen. Vroeger ging het wel eens met een stuk van een oude wollen deken, overtrokken met een deel van een auto-binnenband en dat geheel om de knie in de broekspijp. Maar dat kostte op den duur veel broe ken, die in feite alleen maar sle ten op de knieën. O ja, ook ach terop. want met je zitvlak schuurde je voortdurend over de hakken van je klompen en daar konden de klom pen beter tegen dan het betreffen de deel van je broek. Tenminste in ionze omgeving, waar knielend ge werkt wordt Dit in tegenstelling tot de Amsterdamse stratemakersstijl, waar men zittend op een soort van inelkkruk werkt en die van de Rot terdammers. waarbij voorovergebogen staande wordt gestraat. Het lijkt de schuttersclub van David Zoetmulder wel daar doen ze hun werk ook in drie houdingen! En dan hebben we de koetjes" nog. Hoe men aan die naam gekomen is weten we niet. maar ze worden gebruikt als een soort van handschoe nen Nu kun je zónder handschoenen geen stratemakerswerk doen. althans niet langer dan bijvoorbeeld een half uur, want dan liggen je vingers wel goed open Maar mèt handschoenen gaat het ook erg bezwaarlijk Op de eerste plaats heb je al gauw een paar stel per dag nodig, want de klinkers (en ook tegels) hebben zeer scherpe randen en daarbij helpt het slijpende effect van schurend zand ook nog een handje Verder wordt het al snel een vieze boel (vocht, transpi- Mstratemaker gebruikt daarom koetjes Dat zijn ovaal geknipte stukjes auto-binnenband met" twee gleuven, waardoor de wijsvinger en de pink worden geschoven. Zo'n zelfde ding in het klein als duimbe- schermer maakt de zaak compleet. Het werk van een stratemaker heeft vele voordelen Dat is althans de me ning van Chris van der Pol Wij zien het nog steeds niet zo zitten, want neemt u eens een knap eind straat, dat bei-'inkerd moet worden De Ba- voortseweg is een goed voorbeeld en hoewel er al een heel stuk van opge broken is. blijft er toch nog een flink eind van over Wij zouden zelfs geen schatting durven maken van het aantal vierkante meters. Als je aan zo'n klus zou beginnen ben je al snel geneigd te denken, dat er nooit een einde aan zou komen en dan kun je er misschien ook beter niet aan beginnen. Var der Pol bekijkt dat anders. Elke vierkante meter méér brengt idem dito zoveel op en nou, dan be gint hij er gewoon maar aan. Hij legt per dag gemiddeld zo'n 4.000 klin kers. De ene dag een paar meer, de andere dag wat minder. Dat ligt ook een beetje aan het weer en zijn stemming is niet iedere dag hetzelf de. Maar die 4.000 klinkers betekenen wel circa 100 m2 en bij een weg- breedte van pakweg 5 meter komt hij zo op 20 meter straatlengte. Op zich zelf niet zoveel (zouden wij zeggen) maar elke dag weer 20 meter telt op den duur toch lekker aan (vol gens Chris van der POL). En daar hou den wij het dan maar op. ACHTERVELD - Op donderdag en vrijdag 6 en 7 november zullen de Veriaegde Ruijterweg en de Hendrik van Viandenstraat geasfalteerd wor den Aan de vooravond van zijn gouden jubileum als stratemaker mag Chris v Pol er nog best wezen. ACHTERVELD - Vrijdag7 november zal de tweede ronde worden gespeeld van het klaverjastournooi inde Hessen- kar. Aanvang 20.00 uur. Men hoopt weer op een groot aantal deelnemers. ACHTERVELD - De Achterveldse K.P.O. afdeling organiseert opdonder dag 13 november weer een gezellige en mogelijk ook weer een leerzame a- voqd. Nu handwerken en knutselen weer erg in trek zijn, zal die avond een zuster uit Maarssen komen om de aan wezigen te laten zien hoe men zelf zijn kerstkaarten kan maken. Zeker een fijne bezigheid voor de komende avonden Het bestuur hoopt op een gro te opkomst in de zaal van café Bui- tenlust waarvan de aanvang isom 20.00 uur.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 9