<5 Clubgebouw burg. Buiningpark gisternacht onopgemerkt uitgebrand Oud-burgemeester Buining: „Taak van de stichting pas begonnen" K.v.K. tegen uitstel aanleg Rijksweg 28 BEJAARDENCENTRUM T HAMERSVELD GEOPEND ton hilhorst Bulkboeken LEUSDER KRAM Dubbele begonia UITGAVE: B.D.U. B V. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: POSTBUS 11. LEUSDENCENTRUM. TEL.: 03496 1495. DIREKTIE: H. J. HEINE - D. REBEL. REDAKTIE: BERT VOS. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Lensden donderdag 13 november 1975 - 7e jaargang no. 29 voldaan. ,.Het is nu gelukkig niet meer zo, dat Leusdenaren, die verzorging in een tehuis behoeven - en ook wen sen - de dagen elders in een vaak vreemde omgeving moeten doorbren gen" aldus de burgemeester. Tevens was hij van mening, dat het gebouw met de woningen het stedebouwkundig pa troon van de gemeenschap verlevendi gen Naast de dienstverlenende taak voor de ouderen konstateerde hij ook de werkgelegenheid voor een aantal jonge Leusdenaren, waarmee men het beleid van het gemeentebestuur - wat erop gericht is tenminste vijftig pro cent van de beroepsbevolking ter plaat se werkzaam te doen zijn - gestalte helpt geven. Het gemeentebestuur zal zich uiter aard ook inzetten voor de totstandko ming van een Stichting Open Bejaarden- werk. De burgemeester was verheugd over het feit dat het bestuur zich be reid had verklaard mee te werken aan de begeleiding van een grote groep nog zelfstandig gehuisveste bejaarden Juist die groep heeft, om zelfstandig te kunnen blijven, grote behoefte aan hulp en bijstand in diverse vormen", aldus de burgemeester. Na deze woorden bood de heer Van der Post namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen aan die hij vergezeld liet gaan van een televisietoestel voor algemeen gebruik en een envelop met de inhoud van f.1000,-- De heer Holl dankt ede burgemeester voor diens woorden en geschenken en gaf toen het woord aan de architekt van 't Hamersveld.deheer Zuiderhoek. Zijn speech, die niet gespeend bleek van humoristische uitlatingen begon met de verzuchting ,,Het is vanwege de roem dat ik hier sta." En tot de heer Buining ,,Wij waren nog jong toen we hieraan begonnen". De heer Zuiderhoek vond het bouwen van een bejaardentehuis een moeilijke opdracht, temeer omdat hij zich wat de kamers betrof aan strenge voorschrif ten te houden had, waardoor maar moeilijk iets dichterlijks kon ontstaan. Vooral intern heeft de heer Zuider hoek en zijn staf zijn fantasie goed ge bruikt. Met name de grote zaal met al zijn uitspringende hoeken is daar een voorbeeld van. Omdat de heer Zuider hoek ook namens de heer Bloemendal, de aannemer, sprak, gaf hij ook een gezamenlijk kado, namelijk de naam op het gebouw. De architekt besloot zijn conference", zoals pastoor Ter Becke het later noemde, met de hoop dat Gods zegen op het gebouw moge rusten De heer Holl vond, dat de heer Zuiderhoek als een oervader over het gebouw gesproken had Hij zei ook dat hij er trots op was dat er zo veel Leusdenaren aan de bouw hebben kunnen deelnemen, zoalsde firma Bloe mendal en de firma v.d.Berg, die als geschenk een lichtkroon in de hal gaf Pastor Ter Bekke sprak namens de drie kerken Hij zag prachtige kan sen voor zowel bewoners als werkers om een sfeer te scheppen om wer kelijk menselijk met elkaar te leven Hij vond het jammer dat er geen kapelruim te was, maar achtte de lichamelijke als religieuze ochtendgymnastiek naar een van de desbetreffende kerken zeer goed voor lichamen van boven de vijftig Wel was hij gelukkig met de kerk telefoon, hoewel men geen antwoord kon geven ,,De kerk heeft het nog altijd voor het zeggen" merkte hij op De pastor bracht zijn gelukwensen over naar de bewoners van dit huis ,,Ze hebben het geweldig verdiend". Namens de kerken bood hij een klok aan met de woorden ,.lk hoop niet dat hier in huis iemand zijn tijd zou willen verknoeien met het tellen van de uren" Als laatste spreker kreeg de direc trice, mevrouw Zeeman, het woord. Zij sprak namens het personeel. Na de gebruikelijke gelukwensen verzocht de heer Holl het kado. dat onder wit laken verborgen was, in te nemen. Het bleek een brievenbus te zijn, die zij van de PTT in bruikleen heeft gekregen. Toen hij de brievenbus opende bleek er een enve lop met inhoud in te zitten. De inhoud was bestemd voor de revalidatiekamer in het huis. De heer Holl toonde zich zeer dank baar voor dit gebaar en benadrukte de grote motivatie die er onder de mensen die in het huis werkzaam zijn leefde, om zoveel mogelijk te doen voor de be woners van het huis. Hij sprak de hoop uit, dat dit altijd zo mocht blij ven, en dankte nogmaals iedereen die zijn medewerking aan dit nieuwe bejaar den-centrum had gegeven, en sloot dit officiële gedeelte af om onder het genot van een drankje het heugelijke feit te vieren U kunt het'niet zo gek noemen op het gebied van familiedrukwerk kunnen wij u in alle opzichten van dienst zijn: VERLOVINGS-. HUWELIJKS- EN GEBOORTEKAARTEN •VISITE-KAARTJES •BRIEFHOOFDEN ROUWKAARTEN Finnmark 3, Leusden-centrum. (Modellen-boeken kunt u thuis bezichtigen) Een goed en goedkoop adres voor uw bloemen en planten. WEEKENDAANBIEDING: van 5.50 voor slechts 2.95 kwekerij-bloemisterij Ursulineweg 5 - Leusden-C Telefoon 033-21593. Verschijnt elke week in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties: 23 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes: 66 cent per regel. Losse nummers: 40 cent per stuk. Opgave van advertenties en kopij vóór dinsdagmiddag 12.00 uur. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Finnmark 3 te Leusden-centrum is dagelijks van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. zijn op ons kantoor verkrijgbaar voor f 1,75 per stuk. U kunt ze echter ook GRATIS verdienen. Let op de bon elders in de krant. LEUSDEN - De samenwerkende Ka mers van Koophandel en Fabrieken in de provincie Utrecht hebben in een brief aan de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal haar ver ontrusting geuit over het feit, dat blij kens de begroting van het ministerie van verkeer eD waterstaat, de aanleg van Rijksweg 28 tussen Amersfoort en Utrecht opnieuw met enkele jaren is uitgesteld. Hoewel de minister van verkeer en waterstaat nog onlangs had gesteld, dat het vastgestelde tra cé van Rijksweg 28 zo spoedig moge lijk moest worden aangelegd, zou dit thans om financiële redenen worden verhinderd. Tengevolge van de vele bottle-necks, waarmee het verkeer op de huidige route Amersfoort-Utrecht wordt ge confronteerd, wordt de provinciale weg S9 Maarn-Amersfoort in toenemende mate gebruikt als ..sluipweg" Lag het werkdag-gemiddelde in 1973 tussen 18.200 en 19 500 autovoertuigen, thans ligt het gemiddelde werkdag verkeer constant boven 20.000 voertuigen en worden op de vrijdagen zelfs 22.000 a 23 000 autovoertuigen geregistreerd, waarvan zeker 30% tot het zware vrachtvervoer moet worden gerekend. Dit leidt op deze weg, die niet berekend is op dit intensieve verkeer, tot on houdbare en onaanvaardbare situaties Tegen deze achtergrond hebben de beide Utrechtse Kamers de leden van de Tweede Kamer met grote nadruk ver zocht eraan mede te werken, dat de aan leg van R 28 nu onvertraagd voortgang kan vinden, hetgeen eveneens geldt voor het op deze weg bij de gemeente Utrecht aansluitende deel van Rijksweg 27 in zuidelijke richting Carnaval barst los. pag5 Achtervelds nieuws op pag7 Commentaar op uitlatingen van rector Schoenmakers, pag.7 Macaroni's en andere strips op pag9 Medische en maatschappelijke informatie op pag11 Concert Louis van Dijk, pag.11 Sport op pagina 13,15 en 17 Boekbespreking, pag18 Samenwerkingsorgaan Eemland en de reorganisatie binnenlands bestuur, pag.18 Maarten 't Hart enposeert in Barneveld. pag19 En tenslotte, pag.19 ..Aardbeving", trillen in uw stoel. Kijk op de film. pag19 Cursief bekeken, pagina19 (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - In de nacht van dinsdag op woensdag is het voormalige Roda-clubgebouw op het Burge meester Buiningpark in Leusden/Centrum, nu in gebruik bij de Schaakvereniging Leusden, Antilopen en TTCL, voor een groot deel uitgebrand zonder dat dit werd opgemerkt. Pas vanmorgen omstreeks negen uur werd de brand ontdekt, maar toen waren de vlammen vrijwel gedoofd, mede doordat een waterleidingbuis was gesprongen. Oorzaak is waarschijnlijk een plastic prullemand, waar gisteravond een asbak met wellicht niet geheel uitgedoofde sigarettenpeukjes in werd gegooid, na afloop van de wekelijkse competitie-avond van de Schaakvereniging Leusden. De kantine, gemeentelijk eigendom, brandde vrijwel geheel uit. De keuken met name is geheel vernield. De kleed lokalen daarentegen liepen nauwelijks enige schade op. Leden van de Schaakvereniging Leusden, die vanmorgen naar de kantine gingen om op te gaan ruimen, kregen wel een nare verrassing. Door deze brand komen drie sportverenigingen voorlopig zonder onderkomen te zitten. De feestavond van de Schaakvereniging (zaterdagavond gepland) gaat nu ook niet door. De Leusdense brandweer, die wel direkt na de ontdekking werd gewaarschuwd, kon niet veel meer doen dan de verwoesting konstateren en enige nablussing verrichten. Een beeld van de uitgebrande kantine. DEZE WEEK IN DE LEUSDER KRANT LEUSDEN/CENTRUM - Woensdag 5 november j.l. heeft oud-burgemeester van Leusden, de heer Buining, onder grote belangstelling het bejaardencen trum ,,'t Haraersveld" officieel ge opend. De heer M. Holl, voorzitter van de Stichting Bejaardenzorg Leusden, heet te de genodigden van harte welkom in de overvolle zaal, waar men in aller ijl nog stoelen bij had moeten plaatsen. Nadat hij onder de bijzondere gasten met name oud-burgemeester Buining had begroet, ging de heer Holl even terug in de geschiedenis van de tot stand-koming van de Stichting Bejaar denzorg Leusden. zo'n tien jaar gele den De toenmalige burgemeester, de heer Buining, probeerde in Leusden een bejaarden-tehuis van de grond te krijgen Het een en ander ging nogal moeilijk, omdat Leusden-Centrum zijn St. Ansfridushuis bezat en men in Leusden-Zuid over een protestants- christelijk tehuis dacht De Stichting Bejaardenzorg Leusden die toen werd opgericht, vertegenwoordigde alle or ganisaties, die zich ten doel stelden iets voor de bejaarden te doen Daar in namen ook vertegenwoordigers van de R.K -kerk en de N.H -kerk zitting. Tevens kreeg de burgemeester veel steun van het provinciaal bestuur Door beleidsommezwaai kwamen in 1972 echter alleen de bejaardenwoningen tot stand. De heer Buining kon pas in 1973 de eerste paal slaan van het huis, dat sinds april j.l. wordt bewoond. ,,Ik geloof dat de taak van de Stich ting Bejaardenzorg Leusden niet is afgelopen met de bouw van dit huis. Nu is de taak pas begonnen, te doen waar niet alleen de bewoners van dit huis en de woningen, maar allebejaar- den recht op hebben," aldus de heer Holl. Hierna gaf hij het woord aan de heer Burning. Deze ging terug naar de tijd van Adam van Lockhorst in 1100 In die tijd stonden in deze omgeving slechts een paar boerderijen met zeer interessant gebouwde schaapskooien De heer Buining vertelde dat er een aparte afdeling voor de oude schapen bestond waar zij hun laatste levens dagen goed verzorgd doorbrachten. ,,Nu sta ik hier in een nieuw bejaar dentehuis en U zult het mij niet kwa lijk nemen dat ik dit huis vergelijk met een bijbelse schaapskooi. Onder de hoede van de Grote Herder worden deze bejaarde schaapjes voortreffelijk verzorgd. Hij dankte de heer Bloemendal voor deze schitterende schaapskooi voor schapen van verschillende godsdiens tige kleur. De oud-burgemeester ein digde zijn toespraak met de hoop uit te spreken, dat alle schapen zich in deze schaapskooi bijzonder thuis zou den voelen. Na deze woorden verricht te hij de opening door de panelen van een drieluik, voorstellende een oude boerderij te openen, zodat in het drie luik een tekening van het nieuwe be jaardentehuis zichtbaar werd. Twee vertegenwoordigers van de be woners van het tehuis kregen na de opening als eersten het woord. Zij fe liciteerden namens alle bewoners het stichtingsbestuur en boden ook namens de bewoners van de woningen, het huis een aquarium aan. ,,Dit gebeurdesym- belisch in de vorm van een klein aquarium met de inhoud van f.500,90. De volgende spreker was de huidige burgemeester van Leusden, de heer Van der Post In zijn toespraak stelde hij o a dat nu aan een belangrijke be hoefte van de ouderen onder ons was Zeskamp Nimmerdor. Veel plezier beleefden_K>ng en oud aan de verschillende onderdelen van de zeskamp zoals d't duo in de kruiwagenrace. L 30 jaar Nimmerdor, pag3 W j j Eerste lustrum „Reformation", pag.3 jk Zaterdag intocht Sint -tei Nicolaas, pag

Leusder Krant | 1975 | | pagina 1