I HET NEDERLANDS ASTMAFONDS REKENT OOK OP U V Tl Me in de gemeente Leusden <su NOVEMBER 1975 LEUSDER KRANT GD Help bij ademnood met een tientje per jaar v rende factor is. ORAGANISATIE De organisatie van het Nederlands Astma Fonds is een nogal wat omvat tende aangelegenheid. Het hoofdbes tuur wordt gevormd door 7 afgevaar digden van de aangesloten organisaties en evenveel vertegenwoordigers van de plaatselijke afdelingen. Voorts gedele geerden van de wetenschappelijke ad viesraad en een lid van het personeel. Het grootste gedeelte van de publiciteit geschiedt landelijk vanuit Leusden en verder begeleidt het N.A.F. de plaatse lijke afdelingen op velerlei gebied. Het N.A.F. overkoepelt de zes in ons land gevestigde astmacentra Bcatrixoord te Haren-Groningen (capaciteit 42 patiën ten ouder dan 14 jaar), Berg en Bosch te Bilthoven (72 kinderen van 5 tot 8 jaar), Eykeloord te Groesbeek (82 kinderen tot 16 jaar), Heideheuvel te Hilversum TENSLOTTE.... Aan het einde van dit artikel willen wij toch nog even terugkomen op CARA om u opmerkzaam te maken op een aantal ogenschijnlijk kleine zaken in ons dage lijks leven, die echter wel een diepe ach tergrond kunnen hebben. Eerst en voor al: CARA is absoluut niet besmettelijk. Verder een uittreksel uit een der folders van het N A F „Zo... maar weer eens een dagje ziek geweest? Met deze woor den begroet de chef één van zijn mede werkers, die inderdaad een dag „wegens ziekte verzuimd heeft". De aangespro kene vóelt de wrevelige ondertoon in de stem van zijn chef, ook al gedraagt deze zich zo minzaam mogelijk Hij mompelt iets van „ja, ik kon echt niet komen" en weeteigenlijk met zijn houding nietgoed raad. Onder de collega's valt een korte stilte. Sommigen wisselen een snelle knipoog tiviteit behoort tot de lichamelijke con stitutie van de CARA-patiènt en blijft zijn hele leven lang bestaan, maar er is tegenwoordig veel mogelijk om zijn va liditeit te verbeteren In veel gevallen, waar hartziekten of longkanker de formele doodsoorzaak is, is CARA mede een belangrijke factor in het ziekteproces geweest. CARA is de derde doodsoorzaak en wel na hart- en vaatziekten en kanker. Jonge mensen worden door CARA vaak gedwars boomd m hun opleiding Er ontstaan hia ten of achterstand in die opeleiding door ziekteverzuim. Er mag hier werkelijk gesproken worden van een nationaal probleem. Jammer, alleen dat dit pro bleem te weinig onderkend wordt en door de buitenwereld en door de patiënt zelf. Het is opvallend, dat CARA in tegenstelling tot andere, minder veel vuldig voorkomende ziekten als kanker, rheuma en hart- en vaatziekten weinig „publiciteits" krijgt Men kan het een Grote vergaderzaal, ook te gebruiken als cantine. (84 plaatsen), het Protestants Christelijk Astmacentrum te Ermelo (44 kinderen van 2 tot 16 jaar) en Schoondonck te Breda (met een capaciteit van 90 kinde ren en 54 volwassenen), alsmede de Ne derlandse Astmakliniek te Davos in Zwitserland (cap. 50, oplopend in de komende jaren tot 70 patiënten, waar onder 10 lunderen onder de 15 jaar). De vaste personeelsbezetting van het N.A.F. omvat 26 mensen, waaronder 4 man in de buitendienst. Verder heeft men de beschikking over een aantal part-timers i.v.m. de opbouw en afbraak van de tentenkampen. VAKANTIEKAMPEN Het N.A.F. organiseert via destichting Therapeutische Kampen voor Astmati sche Jongeren zomerkampen. Ook deze stichting is gevestigd aan de Lankslaan te Leusden-Centrum. Het is een deel van het werk van het Astmafonds. Over een gebrek aan vrijwillige medewerksters heeft die stichting gelukkig met te kam pen. Ditjaar werden in de periode van21 juni tot 9 augustus 12 kampen gehouden, variërend van 2 tot 6 weken, waaraan rond de 300 kinderen hebben meege daan. In Arcen, Driebergen, Vledder, Oostelijk Flevoland en Renkum „land"- en te Loosdrecht en Langweer „water kampen". Het werd ook dit jaar weer een enorm succes, evenals in de voor gaande jaren, getuige allerlei reacties van deelnemertjes en ouders in het spe ciale kampblad. Ook m deze sector ont vangt het N.A.F. veel medewerking van buiten. Zo krijgt men van de gemeente Leusden tegen een pnx d'ami de moge lijkheid tot opslag van het kampeerma- teriaal buiten het seizoen. Buurman Be nzon zorgt telkenkare voor massa's kauwgum. Pon stelt ook al zeer geschikt een aantal VW busjes beschikbaar voor het vervoer van de kinderen en de Ho gere School voor Gezondheidszorg le vert gratis mankracht, enz Dat zijn al lemaal van die leuke dingen voor de organisatoren. Of wat anders Mia is uitgevallen bij gymnastiek „Wat dat toch voor een aanstelster is!" denkt de onderwijzeres lichtelijk geïrriteerd „Altijd wat bijzon ders". Mia schuift stilletjes in de bank. Nee, die gymnastiekles.... het ging het niet. Ze voelt zich ellendig en gefrus treerd. Zulke situaties doen zich dikwijls voor In bedrijven, op kantoren en op scholen met volwassenen, tieners en kleine kinderen, die aan CARA lijden. Zo iemand is hyperreactief, d.w.z. het slijmvlies van neus en luchtwegen is overgevoelig voor irritaties (huisstof, planten, huisdieren, spanningen, zowel vanlichamelijkealsvanpsychischeaard. vochtigheid, overmate warmte of kou, enz. Bleef het maar bij die irritaties, maar de benauwdheid, de ademnood die er door ontstaat, kan zo ernstig zijn, dat het de patiënt totaal uitput. Die hyperreac zwijgende" ziekte noemen. Is de min der drastische en „zwichtbare" aard van CARA daar de oorzaak van? Het is m elk geval een feit, dat CARA geen opval lende ziekte is, waarmee iedereen reke ning dient te houden. Dit werkt het iso lement van de patiënt in de hand Hij of zij volet zichzelf vaak een last voor de omgeving en - juist door de onbekend heid met die kwaal - geeft die omgeving ook dikwijls aanleiding tot dit gevoel. GEVAAR VOOR SIOLEMENT Het „normale" gedrag van een CARA-patient tussen twee benaudheid- saanvallen komt de omgeving vaak ver dacht voor, waardoor zo'n aanval als aanstellend wordt beschouwd. Als de patient dan ook nog vreest tijdens de aanval de sfeer te verstoren - veelal om dat de omgeving op dat moment dikwijls reageert met gevoelens van onrust, angst en irritatie - is het isolement voor hem compleet- CARA krijgt in de maat schappij niet dat begrip waar het als volksziekte „recht" op heeft en de pa tiënt is bovendien nog moeilijk herken baar ook. Zijn kwaal manifesteert zich niet voortdurend Vaak weten noch de omgeving noch de patient de juiste hou ding te bepalen tegenover die kwaal. Van beide kanten geen aangepast ge drag, dusbevordering van het isolement. Een CARA-patiènt rekent al gauw op onbegrip van zijn medeleerlingen of zijn collega's. Ze zullen hem een „vreemde vogel" vinden. Hij is zelden spontaan en bekijkt de mensen in zijn omgeving met wantrouwen. Zo grillig als zijn ziekte zich gedraagt, zo grillig gedraagt zich ook de patiënt Voor hem is het moeilijk genoeg, maar met enige inspanning van en voor zichzelf nog wel te begrijpen. Voor de toekijker is het allemaal veel ingewikkelder. Die is niet altijd op het begrijpen van die ene man of vrouw gespitst. Toch het begrijpen en accepte ren van de CARA-patient en zijn pro blematiek essentieel voor al diegenen, die tussen mens en maatschappij een bemiddelende rol vervullen: de onderwijzer, die wil bevorderen, djjit zijn leerlingen zich optimaal ont wikkelen, maar vaak door die eenling gestoord wordt en maar niet kan plaatsen, wat hem of haar zo moeilijk of zelfs onhandelbaar maakt, de leraar, die bij zijn leerling een we reldwijsheid, ja cynisme opmerkt, dat zo gauw in de buurt van „kritiek" ervaren wordt. de (personeels)chef, die niet kan we ten, dat de gereserveerde houding van dat ogenschijnlijk moeilijke ge val vooral te maken heeft met CARA De patient weet maar al te goed, dat onbekendheid met de kwaal bij iedereen bestaat bij zijn onderwijzerbij zijn baas en bij zijn collega's. Hij heeft een beetje gelijk. Niet alleen kan niemand meevoe len, hoe het isom zo benauwd te worden, maar ook heeft de patiënt al vroeg ge leerd, dat niemand het „wil" begrijpen. Toch is daar heel wat aan te doen. Wij gaan er van uit, dat u begrijpt, waar het om gaat. U kunt beginnen met de patiënt niet te isoleren, maar schep ook geen uitzonderingspositie. Betrek hem in de normale gang op school, op het werk, op kantoor en bij hobby's, recreatie en sport. Wat deze laatste drie betreft is het deelnemen aan activiteiten beslist aan te raden, vooral voor kinderen en voor tieners. Schoudersporten als volleybal, tennis, tafeltennis, handbal, korfbal en last but not least zwemmen, zijn ideaal voor CARA-patiënten. Ook de judos- port mag hieraan worden toegevoegd. Handenarbeid, muziek, toneel, poppen spel, volksdansen. allemaal ideale, vormen van ontspanning in school- en in bedrijfsverband. Te veel inspanning schaadt de CARA-patiënt weliswaar, maar hij hoefst zichzelf ook niet als een kasplantje te beschouwen Accepteer daarbij, dat een patient een plotselinge aanval kan krijgen, die (soms) even plotseling weer over kan zijn. Als een CARA-patient zo'n be- nauwdheidsaanval heeft, is hij echt ziek, maar het is wel interessant om te weten, dat de benauwheden vooral optreden m de nanacht of in de vroege morgenuren, zodat als de school of het werk begint, vele leerkrachten en leidinggevende fi guren niet eens weten, dat het kind of de collega CARA heeft. gehele land organiseert. In elke stad en in ieder dorp gaan dan de van te voren door de buitendienst van het Fonds bena derde collectanten en collectrices op pad voor het goede doel. Zeer merkwaardig is daarbij wel, dat de gemiddelde op brengst van de collecte van gemeente tot gemeente erg verschillend is. Ook in af zonderlijke delen van zo'n gemeente kunnen zeergrote verschillen optreden. Wat Leusden betreft geeft bijvoorbeeld Achterveld in doorsnee veel meer dan Leusden-Centrum, dat trouwends op de landelijke ranglijst helaas weg erg ver onderaan bungelt. En dat is toch moeilijk te begrijpen, vooral omdat het N.A.F. juist hier gevestigd is. Misschien draagt dit artikel er t.z.t. toe bij, dat Leusden bij de volgende collecte op een wat eervol lere plaats komt? NAAR LEUSDEN Het Nederlands Astma Fonds was voorheen gevestigd in twee afzonder lijke wat oudere villa's te Utrecht. Dat dit bijzonder oneffecient werkte is duide lijk ook al omdat na enige tijd de be schikbare ruimte te klein was geworden. Liever nog dan weet een ander pand erbij te trekken, werd uitgekeken naar een voldoende grote ruimte om het ge hele bedrijf in onder te brengen. In Utrecht bleek daartoe geen mogelijk heid. In Leusden wel en na voorspoedig verlopen onderhandelingen met het ge meentebestuur werd hier een stuk grond gekocht. Het door architect H. Blok uit Bilthoven ontworpen pand werd door het bouwbedrijf KLemresink uit Wage- ningén aan de Larikslaan 1 te Leusden- Centrum gerealiseerd. In juli 1970 werd met de bouw een aanvang gemaakt en in mei '71 kon het pand gedeeltelijk worden betrokken. De officiële opening door de toenmalige minister van volksgezondheid en mileu-hygiëne, de heer L B. J. Stuyt, vond plaats op 17 januari 1972 en van dat moment af zwaaide mr. J. W. van Gelder, de voorzitter van de vereniging het N.A.F., hier namens de leden de scepter. Op 1 februari d.a.v. werd nog een „open dag" gehouden om de bevolking van Leusden van nabij kennis te laten maken met het nieuwe bedrijf in de gemeente. Even nog een toelichting op het gebouw zelf. Op de eerste plaats lijkt het groter dan het in werkelijkheid is. Het bestaat uit een be- ganegrondgedeelte met één verdieping. Van buitenaf lijktaan de voorzijde dat er twee etages zijn, doch dat gezichtsbed rog is een gevolg van de gedeeltelijk terug'vijkende voorgevel van de verdie ping. Een overigens goed geslaagd archi tectonisch grapje. Het gebouw heeft in feite een driele dige functie. Ten eerste als kantoor ruimte van het N.A.F. Dit op sociaalge- bied werkzame bedrijf moet ook een sociaal voelende directie hebben, die het personeel onderbrengt in een zo aange naam mogelijk werkklimaat. En zonder overdreven luxe vindt u dat daar beslist. Een viertal vertrekken zijn nog ver huurd als kantoorruimte voor de Stich ting Bejaardenhuisvesting Nederland, die o.m. te Leusden (in Groenhouten) 68 bejaardenwoningen in Gras- en Klaver- land in exploitatie heeft. Voorts heeft het NAF-gebouw een functie als vergader- mogelijkheid. Daartoe zijn enige verga derzalen in verschillende afmetingen aanwezig. Het HAF heeft zoals gezegd een overkoepelende taak en een deel daarvan bestaat nu eenmaal uit bespre kingen van allerlei aard. Ook de alge mene ledenvergadering van de vereni ging vindt te Leusden plaats. Eén der vergaderruimten kan met eenvoudige middelen gebruikt worden als cantine voor het 's middags overblijvende per soneel. De derde gebruiksfactor is die van opslagruimte in de meest uitge breide zin van het woord. Behalve het archief en de opslag van de benodigde materialen (stands voor tentoonstellin gen, folderwerk, enz) is daar ook de eigen huisdrukkerij ondergebracht. Het grootste deel van het benodigde dru kwerk wordt in eigen beheer vervaar digd, hetgeen een grote kostenbespa f Kantoorgebouw van het Nederlands Astma Fonds te Leusden. LEUSDEN-CENTRUM - Wist u, dat 5% van de Nederlandse bevolking aan- g heeft voor CARA? CARA betekent jhronische Aspecifieke Respiratoire nndoeningen. Behalve astma zijn dat nronchitus en longemfyseem. Wist u, jat 10% van de Nederlanders de een of indere vorm van CARA heeft? Dat zijn rond de 1300.000 mensen! En wist u, ut 20% van het ziekteverzuim in Ne- jerland voor rekening van CARA komt ndat 13% van de invaliditeit in ons indeen gevolg is van deze volksziekte? Ifij niet, maar wij zijn er toch wel van feschrokken. Wij kregen deze percenta- 5 te horen tijdens een gesprek, dat wij tzer dagen hadden met de heer E. D Klinkert, publiciteits-functionaris en levrouw R. Leeferink, GVO- ^edewerkster van het Nederlands a Fonds (verder ook NAF te noe- n), gevestigd te Leusden-Centrum fan de Larikslaan 1. I Het Nederlands Astma Fonds is opge- Icht in 1959 als een stichting, met daar- feast een vereniging tot steun van die |chting. Tien jaar later zijn deze stich- n vereniging sa mengevoegd tot eén hdernerning: de vereniging het Neder- s Astma Fonds, de overkoepelende ;anisatie, waarin alle instellingen op :t gebied van de astma-bestrijding in lederland samenwerken. Astma paaronder ook hooikoorts) behoort het ronchitus en longemfyseem thuis is de jektegroep CARA. Het is een niet be- ïettelijke chronische ziekte, waarbij fenauwdheid een belangrijk en ernstig ijverschijnsel is. WAT DOET HET N.A.F.? Het Nederlands Astma Fonds coördi neert de CARA-bestrijding in ons land bevordert die bestrijding door weten- ^'lappelijk onderzoek naar oorzaken en 'handelingsmethoden van astmatische 'kten testimuleren, door medische- en iaal-medische zorg te bevorderen, steun te verlenen aan itmabehandehngs-centra, door indivi- iele hulp aan astma-patiënten te ver- ekken.doorbehulpzaamtezijnbij het janiseren van therapeutische kampen 3r astma-jongeren en door het geven inallerlei voorlichting. Dat is nogal wat vanzelfsprekend is daar veel geld >r nodig. Dit jaar kan het N.A.F. be- likken over een bedrag van ongeveer 000.000,- uit overheidssubsidies, uit jaarlijkse collecte, uit contributies en lenkingen. Het lijkt een groot bedrag, ""in verhouding tot de 1.300.000,- -patiënten in ons land is het nau- meer dan 3,- per persoon! Het :omen" van het fonds wordt voor genng gedeelte gebruikt ten dienste de coördinatie en stimulering der kzaamheden en voor een wat groter I ten behoeve van de voorlichting 'oOngeveer een kwart is nodig voor idsenwerving en propaganda en 'nveel voor wetenschappelijk onder- Aan de medische- en sociaal- zorg, waaronder therapeuti sche kampen en de persoonlijke hulp, wordt het overige geld besteed. LID OF DONATEUR? Behalve de directe of indirecte mede werking via de jaarlijkse collecte kunt u het werk van het Nederlands Astma Fondssteunen doorlid te worden. Onder het motto „Help bij ademnood. Wordt lid voor een tientje per jaar!" wordt ijveriggetrachteen vast ledenbestand op te bouwen. Leden ontvangen viermaal per jaar het verenigingsblad „Contrast- w Vlinders, vrij en bly in de open lucht, het symbool van de CARA-bestrijding. ma", waarin regelmatig melding wordt gemaakt over de stand van zaken in de georganiseerde CARA-bestrijding in Nederland. LI kunt ook donateur wor den (v.a. 10,- per jaar) en daarnaast blijft het natuurlijk mogelijk om zo maar een gift te storten op gironummer 411000 van het Nederlands Astma Fonds te Leusden-Centrum. Na de samensmelting in 1969 van de stichting N.A.F. en de vereniging tot steun aan diestichting totéén vereniging is ook de gehele leden- en donateursad ministratie opnieuw ingebouwd. Het NAF heeft momenteel ongeveer 11.000 vaste leden en rond de 3.000 donateurs. Gelukkig bestaat er bij de Nederlandse bevolking een grote belangstelling voor het werk van het NAF zodat ook het aantal begunstigers groeit. In dit ver band willen wij toch nog even terugko men op de grote jaarlijkse collecte, die het Astmafonds op één dag van het jaar, meestal eind april of begin mei, in het

Leusder Krant | 1975 | | pagina 11